ui It klaiiei m oesterteelt lullin. mi. OMA 1449. Zaterdag 1 Maart 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Van Houtens Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. 'rijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, gezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n o* vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UXTqAVE Telbf. Interc. 16. idvertentiën van 1 tot 4 regels 40 c»utsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. nrgemeester en Wethouders van Tholen, brengen ipenbare kennia dat door S. de Korte Azn. en Lindhout, wonende te Tholen, een aanvraag is an om van de gemeente in opstal te verkrijgen stuk grond, groot ongeveer 230 M2, deel uit lade van den Wal en' van de Molenkom het terrein door belanghebbenden is afgepaald, tt izwaren tegen inwilliging van het verzoek kunnen en ingediend ter secretarie vóór 10 Maart a.s. lolen, den 22 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester M. G. VAN STAPELK. Be Secretaris, H. J. LABAN. BURGEMEESTER der Gemeente Tholen, maakt nd, dat eene Openbare Vergadering van den eenteraad is belegd tegen Maandag den 3 1913, des namiddags te 2 ure. Punten van behandeling- Ingekomen stukken. Benoeming van een Voorzitter van het Weezen Armbestuur. Voordracht voor de benoeming van een zetter. Vaststelling instructie van den havenmeester ld. van den bode, conciërge, lolen, den 28 Februari 1913. h MILITIE TE LAND. oeping van verlofgangers voor herhalings oefeningen. e Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat het verlofgangersregister dezer gemeente in- hreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij worden opgeroepen om in 1913, ieder voor achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens 80, in verband met art. 114 der Militiewet H] ltsblad 1912, No. 21), voor herhalingsoefeningen terkelijken dienst te komen. 0RNELIS SCHOT, JACOB MARINUS VER- HMAN, MARINUS WILLEM VAN DE 6E, Lichting 1907, Korps Torpedisten, tijdvak 1020 Maart Garnizoensplaats Brielle. fijze en uur van opkomst. De opgeroepen ver- >4 rogers zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed voorzien van hun zakboekje met verlofpas, als- e van alle verdere tot huu verlofsuitrusting be- voorwerpen van kleeding en uitrusting, hun korps aanmelden en wel zij, die verblijf houden in de plaats van op komst, uiterlijk tè 8 uur voormiddag zij, die verblijf houden binnen 20 Kilometer van de plaats van opkoms', uiterlijk ie 10 uur voormiddag de overige verlofgangers voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, Ira mogelijk na aankomst in de plaats van op- it, waarheen zij zich met het. oerstvertrekkend ïbaar middel van versneld vervoer, langs de op pt rervoerbewijzen aangegeven route en met de op bewijzen vermelde vervoermiddelen, moeten be las 'O, of, indien bij gebruikmaking van een later rekkend middel van versneld vervoer langs die route zulks mogelijk is, uiterlijk te 10 uur ïmiddag voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, 4 uur namiddag, iiekte. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst ten verhinderen, dient de verlofganger hiervan ira doenlijk door overlegging van eene gelegali- le geneeskundige verklaring ter Gemeente- otarie te doen blijken. Na ziju herstel vervoegt zich onverwijld bij zijn korps, ervoer. De verlofgangers, die per spoor, tram stoomboot moeten reizen of op de reis een of veren moeten passeeren en in wier zakboekje wezig zijn de vereisckte op wit papier gedrukte met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en sagebiljetten, behoeven zich vóór hun vertrek naar korps niot ter Gemeentesecretarie aan te melden. )rd fij' SI K ike iiq Bl 1}! Op alle tijden van den dag kan men gebruiken, 's Morgens bij het ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zenuwen. Het is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. begeven zich rechtstreeks naar het station of aanlegplaats van vertrek en si ellen aldaar hun j aanverwantschap bestaan, korps, des voormiddags tusscken 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereisch'e be scheiden. Het is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover do reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet verblijf houdt in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ier Gemeentesecretarie te vragen aan hem, die het niet vóór zijne opkomst heeft ontvangen, wordt het uitbetaald na aankomst bij het korps. Bijzondere bepalingen. Hij, die zonder reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, daartoe door den Minister van Oorlog verstrekten last, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangeu vau eene persoonlijke kennis geving van de oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, tenzij de verlofganger zich op den dag van laatst bedoelde kennisgeving buiienslands ophoudt en zijn adres bij den Burgemeester bekend is. eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opge roepen. Vrijstelling. Geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden verleend aan hem lo. die na volbrachte eerste-oefening gedurende zoodanigen tijd in werkelijken dienst is gebleven of gekomen, dat hij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalingsoefeningen- voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig zijn: 2o. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar is hetzij voor het bedrijf, waarin hij werk zaam is, heizij voor de instandhouding der middelen van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel voor personen, die hem in den eersten of den tweeden graad, van bloed- of aanverwantschap bestaan een en ander ter beoordeeling van den Minister van Oorlog. Wie op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking wenacht te komen, behoort spoedig eene aanvrage daartoe te zenden aan den Minister van Oorlog. Hei verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en behoeft, tenzij het uit het buitenland wordt verzonden, niet gefrankeerd te worden. Vergoeding. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van dsn opgeroepen verlofganger voldoende middelen tol levensonderhoud ontbroken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of dan kunnen belangheb- POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur van het Postkantoor te Tholen maakt bekend, dat met ingang 2 Maart a.s. geen verzending van brieven enz. 's Zondags meer zal plaats hebben met den tram van 5.25 '8 avonds naar Bergen op Zoom. In verband hie^ede vervallen de volgende lichtingen aan het hoofdkantoor die van 4.50. Thoolsche veer 4.40. den Postweg 4.30. Terwijl wordt ingesteld een lichting ten 8.15 v.tn. van de bijbus aan den Postweg. 70 jaar tellen en loonarbeiders zijn geweest, een gratis-pensioen wordt toegestaan, stelde de heer Tydeman voor dit pensioen ook te geven aan 70-jarigen die geen loonarbeiders geweest zijn eD niet in hun onderhoud kunnen voorzien, 't Is niet aan te nemen dat de regeering daar aan zal willen. PROV. STATEN VAN ZEELAND. PER TELEGRAAF. De Prov. Staten van Zeeland kwamen beden Vrijdagmorgen in buitengewone zitting bijeen, ter verkiezing van een lid van Ged. Staten, in de vacature ontstaau door het overlijden van den heer P. J. Siegers. De Commissaris der Koningin, de heer mr. H. J. Dijckmeester, herdacht met enkele van groots waardeering getuigende woorden het overlijden van den heer Siegers, wiens nagedachtenis bij de Staten in de aangenaamste herinnering zal blijven voortleven. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor VlissingeD, de heer H. Guillaume, werden onderzocht en tot diens toelating besloten. Gekozen werd tot lid van Gedeputeerde Staten de heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland met i 24 van de 40 stemmen. De gekozene nam de benoeming aan en zal dus ontslag moeten nemen als burgemeester van Koudekerke. In de buitengewone vergadering van Prov. Staten werd nog aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot aanleggen en onderhouden van een verbindingsweg _tusschen de provincie Noord- Brabant en Zeeland op grondgebied van Zeeland Naar aanleiding vaa het adres der algemeene Ned. wielrijdersbond werd besloten tevens een fietspad aan te leggen mits het Rijk ook hiervan de heltt der kosten betaalt. De buitengewone vergadering der Staten werd vervolgens gesloten. boekje- ter hand aan den bearab e, met de uit- 0 vau plaatsbewijzen belast, of aan den veerman, verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, kun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede 8trook van het vervoerbewijs, aangezien deze ok hun gedurende de reis moet dienen als plaats- erlofgangers, die niet in het bezit zijn van een voerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop reis te kunnen volbrengen dan wel van het veer van de veren gebruik te maken, moeten zich op 01 laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het j benden zich rechtstreeks tot den Minister van Oorlog wenden met een ongezegeld, door den verlofganger mede onderteekend, verzoekschrift, tot het ontvangen eener geldelijke vergoeding. Het verdient aanbeveling het verzoekschrift spoedig, zoo mogelijk ten minste zes weken vóór de opkomst, in te dienen. Het be hoeft niet gefrankeerd te worden, tenzij het uit het buitenland wordt verzonden. Tholen, den 27 Februari 1913. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. TWEEDE KAMER Tot beden heeft de rechterzijde het bij de behandeling der wet op de invaliditeits- en oudcrdomsverzekering het bijna uitsluitend aan de linkerzijde overgelaten om van de wet nog iets bruikbaars te maken (of om obstructie te voeren, zoo als de tegenpartij zegt). Den heer Aalberse kwam het voor, dat deze lijdelijkheid zijner partij lang genoeg geduurd had en zoo deed hij door een amendement op art. 194 ook zijn best om de wet nog wat aannemelijker te maken. Het amendement had de strekking oin het aandeel (volgens art. 194 de helft) dat de ar beider in de. premie moet betalen voor de meer derjarigen der laagste 3 loonklassen te vermin deren Later ojaakte hij daar 2 van, doch de heer Troelstra herstelde bij sub-amendement die wijziging. De heer Duijs wilde nog een stap verder gaan en de laagste loonen tot een zekere gr*»ns geheel vrijstellen van premie. Veel is er over al die voorstellen gesproken, de iniuister achtte ze onaannemelijk of onraadzaam en Woensdag volgde de stemming met dezen uitslag, dat het amend. Duijs werd verworpen en het amend. Aalberse alsmede het sub. am. Troelstra (tegen den zin van den minister) werden aan genomen. De inhoud van art. 194 is nu als volgt: de werkgever mag van ziju meerderjarige arbeiders in de le (laagste) loonklasse niet 10 ct. zooals de minister wilde, maar slechts 4 ct. afhoudeu, in de 2e loonkl. 6 in plaats van 12 centen in deze loonkl. 11 in pl. van 16 c. per week. De arbeid der Kamer is dus deze week voor den werkman, als de wet er komt, verre van on- voordeelig geweest. Dat de linkerzijde geen obstructie voert, kan men nu toch wel gaan gelooven. ')e be handeling der wet vordert met reuzenschreden. Na de stemmingen van Wuensdag werden eeD reeks artikeleD, die men had overgeslagen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, art. 188 met stemming, en werdeu de artt. 198 en 197 door den minister terug genomen. Donderdag kwam men tot aan de laatste afdeeling der wet welke de overgaugs-, straf- en slotbepalingen bevat. Premieschulden werden preferent ver klaard en er werd aangenomen dat de werk gever geen premie verschuldigd is voor een arbeider die van premiebetaling is vrijgesteld. bij het in de pers veelbesproken art. 357, volgens hetwelk aan personen, die bij de invoering 1ERSEKE. Binnenkort zal hier een openbare vergadering gehoudeu worden van de Vereen, vau Esperantisten, afd. Goes om zoo mogelijk te komen tot de oprichting eener afd. lerseke van de beoefenaars der wereldtaal Esperanto. Vrijdagavond gaf de Tooneelver. fCres- cendo" een uitvoering, die de opgekomenen zeer tot tevredenheid en genoegen stemde. Zaterdagvoormiddag gleed de gemeente werker 8„ terwijl hij bij de haven aan het werk was, uit en viel zijdelings op een paaltje, met het ongelukkig gevolg, dat twee ribben brafcen en één versplinterde. Onder hevige pijnen werd hij door een collega huiswaarts gedragen. Hij zal lang werkeloos moeten zijn. Zaterdagavond laat ontstond hier brand in een kuiperij. Twee gemeente-veldwachters, die de ronde deden voor het sluitingsuur, zagen het, snelden toe, toen nog niemand iets van den brand wist, vonden de schuur open en brachten het brandende hout naar buiten. Zekerheidshalve hadden zij alarm lsten maken, doch dit bleek ounoodig. De vele nieuwsgierigen konden weer naar huis en naar bed. Dit snelle optreden der veldwachters heeft een groote ramp en voor de brandassurantie een grooteu schadepost voorkomen. De schade was gering. Zondagavond laat werden bij een bewoner van den Kruiuiugscheu Zanddijk 5 konijnen ontvreemd. De man wekte een paar buren, zij passeerden en herkenden de verdachten en iiaddeD den tijd om de lerseksche politie te waarschuwen. Toen de verdachten te lerseke aankwamen, liepen zij met hun buit een rijks- en een gemeenteveldwachter in handenen werden gearresteerd. Zij hadden ook een hit bij zich, die bij eeu aan den Zanddijk staanden woon wagen behoorde. Eeu der verdachten was zonder hoed deze werd onder het beroofde kooijuhok gevonden en door den eigenaar herkend. Den- zelfden dag werden de verdachten naar Middel burg geleid en na bekentenis Woensdag weer losgelaten. De heer C. de Korte, klerk bij de pos terijen en telegrafie te Bergen op Zoom, vroeger te lerseke, is met ingang van 1 Maart overge plaatst naar Wemeldinge. ST-MAARTENSD1JK. Was onlaDgs de schendende hand werkzaam geweest in den tuin van den heer D. Elenbaas alhier, ter rer-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1