rafflat pul au ia tilaip aai onttelt Mtoi», ooi. r Cacao lo. 1446. Zaterdag 8 Februari 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. i. Publicatie n. De Arbeidscontract-procedure. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE TH THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden alterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker to lerseke. De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem vangen en aan den Ontvanger der Directe Be tingen ter invordering is verzonden, de Kohieren belasting op Bedryfs- en andere Inkomsten, nos. 4, 5 en 6 voor het dienstjaar 1912/13, met uit- oosst idiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na ;omene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig- het door hem verschaldigde te kwyten met her- ering tevens dat de bezwaren, welke dienaan- inde mochten bestaan, binnen zes weken na [en behooren te worden ingediend. Tholen, den 3 Februari 1913. tart dei De burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag den Februari a.s., des middags te 12 uur, ten Raadhuize aar EEN HOOP COMPOST, derl )liek verkoopen. z< De voorwaarden van den verkoop liggen van heden ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des irmiddags van 912 uur. Tholen, 4 Februari 1913. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. trek Belangwekkende opmerkingen omtrent de icesregeling bij het kantongerecht zijn te oc iden in een artikel van Mr. J. A. de Jong, loei ffier van het kantongerecht te Tholen, in de dejigste aflevering der periodieke uitgave Recïi- lijke Beslissingen in zake de wet op de Arbeids' Lewjpr eenkomst. Het Handelsblad" ontleent daaraan het vol- nde: Wanneer men thans, na een ervaring van na drie jaren sedert de wet op de arbeids- ereeokomst in werking is getreden, de vraag lt of de verandering die deze wet in de ocesregeling heeft gebracht, de gewenschte reenvoudiging en bespoediging der procedure eft ten gevolge gehad, geloof ik niet, dat i vraag door velen bevestigend beantwoord worden Zeer zeker heeft de bepaling van artikel 874a ge n het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde- enh »g (Hij, die in rechten optreedt in een geding :eot trekkelijk tot een arbeidsovereenkomst, wordt, dien hij het bewijs van onvermogen overlegt, artikel 858 vermeldt, geacht van den rechter rguoning te hebben gekregen om kosteloos te ocedeeren) de gratis-procedure aaumerkelijk makkelijker gemaakt. Zeer zeker heeft ook de rvaogiDg van de dagvaarding door het inlei- nd verzoekschrift met de kennisgeving door o griffier aan partijen (artt. 125b en c. B.Rv.) nige vereenvoudiging der procedure gebracht, rwijl door dit voorschrift ongetwijfeld al heel iug >t kosten zijn bespaard, die anders noodeloos dagvaardingen besteed hadden moeten worden, isbi ich de zoo hoog noodige snelle behandeling, tel »raan juist bij zaken betrekkelijk tot eene tier beidso7ereenkoipst zulk eene groote behoefte staat, heeft de nieuwe regeling der procedure liever de nieuwe wijze van aanhangig maken zaken niet gebracht. Een groot aantal geschillen, uit arbeidsover- nkomsten voortvloeiende, zijn geschillen, welke dempen over kleine bedragen. De moeite en de die de tegenwoordige omslachtige wijze van 'ocedeeren met zich brengt, doen menigeen, M; e het recbt aan zijne zijde heeft, er van afzien proces te beginnen. Men laat zich liever ne rechtskrenking welgevallen dan zich de oeite en den last op den hals te halen die een d3p oces vooral wanneer dit loopt over een terst klein bedrag met zich brengt. Het gevolg hiervan is, dat bij de aanstaande ijze van procedeeren, een groot aantal geschillen et voor den rechter gebracht worden. En men to er dan ook zeker van zijn dat, zoodra in 's land eene procesregeling is ingevoerd, die °e snelle en vlotte afdoening van geschillen bevordert dan bemoeilijkt, en daarbij tevens noodzakelijkheid van vlugge behandeling [emeen wordt beseft, het aantal geschillen rvoor de beslisssing van den rechter wordt geroepen véél grooter zal zijn dan tegenwoordig ït geval is. Ongetwijfeld is dit een zaak van veel belang, niet alleen voor processen over het arbeids- ntxact, maar ook veel meer in het algemeen. per UITGAVE i Telbf. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in der nandel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakelijken kop. Daartegen wordt nog al RONA dikwijls gezondigd, misschien omdat men van anderesoorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 k 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (B/2 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. Terecht is gezegd: „niets verbittert iemand meer, dan als hij gelooft het recht aan zijn zijde te hebben, en hij krijgt het toch niet doorgevoerd/' Als nu de schrijver wijst op wenschelijke vernieuwingen in onze proceswetgeving, herhaalt hij slechts wat vaak en van vele zijden is te berde gebracht. Van meer overwegend belang achten wij even wel, wat hij zegt omtrent de mogelijkheden, reeds met de bestaande proceswetgeving, veel be vredigender te procedeeren. Dit is immers iets, waar men terstond wat aan kan hebben. Dat is iets, waarmee wanneer een rechter maar den sleutel van het rader werk ter hand wil nemen, en de machine goed in gang brengen, onmiddellijk verbetering te behalen is. Het eerst is daarbij dan wel aan de orde de persoonlijke aanwezigheid van de partijen voor den rechter. Daarover zegt de schrijver Indien er ééo beginsel is, waarvan het nut in de laatste jaren zoowel in binnenlandscbe als in buitenlandsche literatuur omtrent de procedure in civiele zaken, algemeen is aan getoond, dan is het wel het beginsel, dat de procedeerende partijen zooveel mogelijk in per soon aan den rechtstrijd moeten deelnemen. Welk een uitmunten en tevens eenvoudig middel om achter de waarheid te komen, kan daarin uiet gelegen zijn I Welke moeilijke oogenblikken bezorgt het niet aan de leugenachtige partij, wanneer deze door den Kantonrechter verzocht wordt om in tegenwoordigheid van de tegenpartij een om standig verhaal te doen van de wijze, waarop de afspraak is geschied of waarop de zaak zich heeft toegedragen Zelfs de brotaalste leuge naar beleeft geen prettige oogenblikken, wan neer hij een verhaal moet opdisschen om er zich uit te redden en dit nog wel in tegen woordigheid van de tegenpartij, die weet dat hij liegt, terwijl hij tevens en dat is voor hem eene zeer onaangename zaak den rech ter, die door zijn werkkring een scherpen blik op menschen heeft kunnen krijgen, gelegen heid moet geven hem oplettend in 't gelaat te zien. Hoeveel gemakkelijker is het voor hem om een gemachtigde naar de terechtzitting te zen den en deze een schriftelijke conclusie te laten indienen Hij behoeft zich dan in 't geheel niet te vertoonen. En dit is wellicht ook in het voordeel van zijne zaak, want de rechter mocht eens kunnen hooren aan zijn stem of eens kunnen zien aan zijne houding en geba ren dat hij liegt E.i dit gevaar is voor hem zéér groot, want aan iemaud's hoading en aan iemand'* gelaatsuitdrukking kan een rechter zooveel zien I „Jede rechte Tat, jeder wahre „Gedanke priigen das Siegel ihrer Schönheit „auf Person und Antlitz alles verkehrte Tun „und unreioe Denken das Siegel der Verzer- rung". Maar ook om andere redenen is de per soonlijke verschijning van partijen voor den rechter bijzonder nuttig. Meermalen heb ik bijgewoond, dat partijen op de terechtzitting van het kantongerecht, waar het in den regel huiselijk toegaat, naar aanleiding van de vragen door den kanton rechter gesteld, met elkander begonnen te praten. Wanneer zij personen zijn, die weinig ontwikke ling bezitten, doen zij dit in den regel veel liever dan antwoorden op de vragen door den kantonrechter gesteld. Voor menschen, die nauwelijks lezen en schrijven kunnen, is het ook niet zoo gemakkelijk om een goed antwoord te geven op de vragen, die hun door den kantonrechter worden gesteld. Zij kunnen hunne gedachten veelal moeilijk uitdrukken eu be grijpen ook niet altijd wat de kantonrechter zegt. Doch de procedeerende partijen bijv. een landbouwer en zijn knecht begrijpen elkander in den regel wonder wel. En nu heeft het mij meermalen getroffen, hoe partijen, aldus, onder leiding van den kantonrechter, kalm prateDde, dikwijls zelf de waarheid aan 't licht brachten. Wordt vervolgd DE TWEEDE KAMER zette de behandeling van hoofdst. Binnenl. Zaken afd. onderwijs voort en enkele leden sprongen op de bres voor traktementsverhooging van meer dan een categorie van onderwijzers, bijv. die aan de normaalscholen. De minister liet zich ver teederen en beloofde overweging en onderzoek en stelde zelfs spoedige verbetering, zoo noodig bij aanvullingsbegrooting, in 't vooruitzicht. Deze toeschietelijkheid gaf den heer Roodhuijzen aan leiding een motie, die hij betreffende deze zaak ingesteld had, terug te trekken. Op onderwijs volgde Kunstenen Wetenschappen en daarmee was BinDenl. Zaken klaar. Toen werd de behandeling der invaliditeits— en ouderdomsverzekering, die voor de Staats- begrootiDg was afgebroken, weer opgevat. l)e minister Talma diende voor de zesde maal enkele wijzigingen in naar aanleiding van de in de kamer geleverde critiek. Een warme strijd ont stond over de risico-overdracht, waaromtrent drie stelsels vurig verdedigd werden, nam. dat van den minister, van Ds. Visser en van Mr. Treub. De eerste is niet voor risico-overdracht, hoewel hij ze toch niet geheel uitgeschakeld wil houden. De heer Roodhuijzen stelde in dit verband een motie voor, waarin de wenschelijk- heid om verzekeringen als van de Land- en Tuinbonwonderlingen toe te laten, wordt uit gesproken. De strijd is nog niet nitgestreden, en de motie nog niet behandeld. De voorzitter wilde dit dadelijk doen, maar de Kamer besloot met een kleine meerderheid tot het tegendeel. IERSEKE. Maandagavond werd hier een openbare bijeenkomst gehouden, waarin be sloten werd tot feestelijke herdenking van het herstel onzer onafhankelijkheid in 1813. Een voorloopig comité uit ruim 20 personen bestaande werd gevormd, dat 17 dezer zijn eerste verga dering zal houden. Den burgemeester zal het eerevoorzitterschap worden aangeboden. In Januari zijn op het post- en telegraaf kantoor behandeld 1857 telegrammen, waarvan 183 verzonden en 1674 ontvangen. Op het telefoonkantoor zijn gevoerd 352 ge sprekken, waarvan 54 onderlinge, 163 uitgaande en 135 inkomende. Verder 28 oproepberichten. Op de postspaarbank is ingelegd f 5676,48 eu terugbetaald f 9561.87. Uitgereikt zijn 9 boekjes. Dank zij het drukke bouwen, heeft de gemeentekas deze week een buitenkansje gehad: eukele hoopen slijk vau de peeën en van den grintweg hebben bij publieken verkoop f 126 netto opgebracht. Er hebben zich 47 jongelingen voor de loting aangegeven. In de Dinsdagavond gehouden voltallige raadsvergadering werden verscheidene ingekomen stukkeu, meest goedgekeurde raadsbesluiten, voor kennisgeving aangenomen. Aan 2 adressanten werd ontheffing van hondenbelasting verleeud, aan een derde moest die geweigerd worden. In de gemeente-begrooting 1913 kwamen vele wijzigingen. Voor 2 in aanbouw zijnde huizen aan de Damstraat werd de rooilijn vastgesteld, gelijk aan die, welke bij den bouw gevolgd is. Even eens werd de rooilijn bepaald voor verscheidene huizeu die op het oude Bekhof verrijzen zullen en een nieuwe straat zullen vormen. Een verzoek van den ondernemer tot aankoop van de gemeente van een brandput werd afgewezen. Op een adres van den kerkeraad der Gere formeerde gemeente om verlenging van de hoofd- of straatbuizen der gasleiding, opdat de inbouw zijnde pastorie zou kunnen aansluiten, werd aldus beschikt het verzoek zal worden ingewilligd, mits de kerkeraad de op f 301) ge raamde kosten terugbetale in 10 gelijke jaar- lijksche termijnen. Mochten tusscheuliggende perceelen mede willen aansluiten, dan betalen die ieder 10 jaar lang 1 °/Q der kosten, welke vergoeding deu kerkeraad b jveugenoemd dan in mindering komt. De heer Willemsen, terugkomende op een vroeger gedaan verzoek, vroeg hij de laatste

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1