«ttniii, pil ui It Itlmti ra otsltrttall, lattin, ui. I XSl DAT IS DE CACAO 1444. Zaterdag 25 Januari 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. 1 Landbouw-ongevallen. RONA */an Hoyf&iVs RONA. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelif in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk 'een bus gaan koopen. De naam is BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCKE THOOLSCHE COURANT Dit blad rersckijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.026, franco post fl,10. Voor bet buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, noezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n o! vóór DONDERDAGMIDDAG btj onzen medewerker te teraeke. UITGAVE Telef. Intero. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slecht* 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. )e BURGEMEESTER der Gemeente Thol en, maakt end, dat eene Openbare Vergadering van den jeenteraad is belegd tegen Woensdag den 29 uari 1913, des namiddags te 2 ure. Ponten van behandeling le. Ingekomen stukken. Ie. Wijziging der begrooting over 1912. le. Onderhandsche verharing van grond achter het veerhuis, le. Bespreking overbrugging, ie. Aanbieding kohieren van den Hoofdelijken Omslag en van de Hondenbelasting. Tholen, den 24 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd M. G. VAX STAPELE. KENNISGEVING. AAT DER GEMEENTE-EIGENDOMMEN. argemeester en Wethouders der Gemeente Tholen, ngen ter openbare kennis, dat een afschrift van staat van hetgeen naar het burgerlijk recht endom der Gemeente is, tegen betaling der kosten, Gemeente-secretarie verkrijgbaar is. |Tholen, den 24 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voernoemd, De Burgemeester M. G. VAN STAPELK. De Secretaris H. J. LABAN. l] II. Hoe de getroffenen gesteund worden. n ons eerste artikeltje over Landbouw-ongevallen, werd opgenomen in het nummer van 18 Januari, ben wij uiteengezet, hoe gevaarlijk ons bedrijf en tevens hebben wij medegedeeld, dat de land- juwers zelf een vereeniging hebben gesticht om de fechts te helpen als hun een ongeluk overkomt. [{Deze vereeniging draagt den naam van Landbouw- 'ertinge. 'oe worden de knechts nu gesteund als hun een ;e?al overkomt Zij krijgen direct gratis genees- en heelkundige behandeling, hoe lang de gevolgen van het ongeval ook mogen duren. Kan een arbeider ten gevolgo van een ongeval niet werken en duurt deze toestand langer dan 5 dagen, dan krijgt hij van den eersten dag een uitkeering van 70 pCt. of zeven tiende deelen van zijn dagloon. Kan de arbeider nooit weer eenig werk ver richten, dan behoudt hij die 70 pCt. zijn ge- heele leven dat is dan een soort pensioen. Kan de arbeider nog wel eenig werk doen, doch niet meer zooveel verdienen als vóór het - ongeval, dan krijgt hij een mindere uitkeering dan 70 pCt. Komt de arbeider ten gevolge van het ongeval te overlijden, zoodat het gezin zijn kostwinner verloren heeft, dan krijgt de weduwe 30 pCt. of drie tiende deelen van het loon van haai man en dit behoudt zij haar geheele leven, tenzij zij hertrouwt. Laat de gestorven arbeider kinderen beneden 16 jaar na, dan krijgt één kind 15 pCt. van het loon van zijn vader, 2 of meer kinderen krijgen samen 30 pCt. Blijft dus een weduwe met een paar kleine kinderen achter, dan wordt dat gezin gesteund met 60 pCt. van het loon van den gestorven arbeider. De uitkeering aan de kinderen houdt op als zij 16 jaar zijn. Was de arbeider de kostwinner voor vader of moeder, dan krijgen deze een uitkeering. Komt de arbeider ten gevolge van een ongeval te sterven, dan keert de Landbouw-Önderlinge voor begrafeniskosten een bedrag uit van 30 maal het dagloon. Uit deze opgaven blijkt, dat de steun dus zoo °ot is, dat het gezin finantieel bijna geheel op n ouden voet kan doorleven. Laten wij dit eens met eenige gevallen uit de actijk aantoonen wij doen maar eeu paar grepen De arbeider L. J. te Groede, kwam bij het af- nngen van een wagen daaronder, waardoor een rad over de beide beenen ging. Veertien dagen arna overleed hij. Zijn weduwe 55 jaar, krijgt uitkeering van f 0.405 per dag, waarvoor, ge- >rt werd f1729.— Dit ongeval geschiedde 25 October 1910. Op hetzelfde dorp had 10 Februari 1911 een en ernstig ongeval plaats. Bij het vellen van omen werd B. S. getroffen door een vallenden om en was onmiddellijk dood. Aan zijn weduwe en dochter wordt uitgekeerd 1.68 per dag, waarvoor gestort is door de Land- 'Uw-Onderlinge f 2149. P- G. te Rilland kreeg 22 Juli 1911, terwijl hij groote hitte zwaar werk verrichtte, een zonne- steek, waaraan hij nog denzelfden dag overleed. De weduwe en twee kinderen ontvangen van dien datum af f 0.755 per dag, waarvoor f2221.is gestort. De 17-jarige S. J. tej Workum, werkzaam bij zijn vader, moest een varkenshok herstellen. Een scherpe beitel, waarmede hij aan 't werk was. gleed uit eu veroorzaakte eene vrij diepe verwonding aan den pols van den linkerarm. S. J. werd dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, is opge nomen in het ziekenhuis te Groningen, doch tot heden heeft hij het gebruik van zijn hand eu arm niet terug. Dit ongeval had plaats 12 April 1910. Omdat S. J. niet in staat is landbouwwerkzaam- heden te verrichten met één normalen arm kan men in den landbouw feitelijk niets doen werd hij volslagen invalide vorklaard en ontvangt nu geregeld een uitkeering van f0.76 per dag. Alle onkosten voor geneeskundige hulp zijn betaald door de Landbouw-Önderlinge. Was de vader van S. J. geen lid van de Landbouw-Önderlinge geweest, dan liep S. J. nu zonder eenigen steun rond. Hoe het met hem dan in de toekomst zou gaan, weten wij niet, maar zeker zag het er dan donker voor hem uit. Nu wordt S. J. gesteund met f 4.56 per week. De landbouwers kunnen uil dit geval zien, hoe nuttig het is, dat zij lid van de Landbouw-Önder linge worden, want als een van hun kinderen oen zoon of dochter een ongeval in het bedrijf krijgt, dan worden zij eveneens gesteund. De Landbouw-Önderlinge steunt dus niet alleen de knechts, maar ook de kinderen van den land bouwer zoo zij in het bedrijf medewerken. Ook kunnen de landbouwer en zijn vrouw zich zelt verzekeren. Een ander ongeval was dat van den f>9-jarigen L. K., werkzaam ie Wieringen. Bij het laden van stroo-pakkeu sloeg L. K. achterover van den wagen en kneusde zijn borstkas. Het gewone werk kan hij nu niet meer doen alleen zeer lichte bezigheid, waarmede hij nog iets kan verdienen. Geheel invalide is L. K. dus niet. Hij krijgt nu eeu uitkeering van f0.84 per dag. Dit ongeval geschiedde 22 Mei 1911. Aan J. G. te Enkhuizen, oud 71 jaar, overkwam 22 Oct. 1909 een ernstig ongeval, waardoor hij heup en been kneusdehij werd volslagen invaliede, zoo dat bij geen werk meer kan doen. Hij verdiende f3 per dag en ontvangt nu levenslang 70 pCt. hiervan of f 2.10 per dag. Zijn dit ongevallen waardoor de getroffenen levens lang ongeschikt werden om hun brood in het bedrijf te verdienen, nu laten wij eenige ongevallen volgen waarmede de dood was gemoeid. P. D. 39 jaar, werkzaam te Watergang bij Am sterdam, moest 22 Nov. 19)1 's morgens half zes een touw van den zolder halen. Door de duisternis misleid, stapte hij mis en viel. Bewusteloos werd hij opgenomen en enkele uren daarna overleed hij. De getroffene liet een weduwe met drie kinderen na, waarvan de oudste bijna 10 jaar was. Overeenkomstig- de Statuten kregen vrouw en kinderen samen een uitkeering van f 6.96 per week. Is het jongste kind 16 jaar geworden, dan behoudt de vrouw voor haar zelf een uitkeeriug vau f 3.48 per week. Het gezin van P. D., dat anddrs geheel op de liefdadigheid zou zijn aangewezen, kan nu het hoofd boven water houden. Ook aan H. B.. wonende te Heenle (Gelderl.) overkwam 14 Juni 1912 een soortgelijk ongeval. Hij wa9 werkzaam in Hoogwoud fN.-Hollaud) als grasmaaier en sliop op zolder, 's Nachts moest hij even hel bed ui', viel van de ladder en overleed kort daarop, nalatende een vrouw en 4 kinderen, aan wie nu f 4.41 per week wordt uitgekeerd. In de eerste helft van Juli 1912 hadden er alleen in de provincie Friesland vijf landbouw-ongevallen plaats met doodelijken afloop; dus vijf dooden in 14 Dat was inderdaad ontzettend. Gelukkig waren de patroons van do getroffenen aangesloten bij de Friescbe Landbouw Onderlinge, zoodat de nagelaten betrekkingen konden gesteund worden. Tj. v. d. W., 34 jaar, werkzaam te Holwerd, werd 2 Juli doer den bliksem getroffen en liet vrouw en 2 kinderen beneden 16 jaar achter, aan wie wordt uitgeb erd f 0.815 per dag. J. R. B., 22 jaar, werkzaam te Harich, werd 3 Juli door het hemelvuur getroffen. Hij was onge huwd, doch steunde zijn ouders met f 100 periaar. Deze som wordt nu aan de ouders uitgekeerd tot den dood van don langstlevende zij ontvangen f0,325 per dag. De ouders, die door bet gemis van die f100 anders in groote moeilijkheden zouden zijn gekomen, worden nu door de Landbouw-Önder linge uit den nood geholpen. Het derde ongeval in Friesland overkwam op 3 Juli den arbeider H. J. de B., oud 28 jaar, te Oud-Appelscha. Ook hij werd door het hemelvuur getroffen. Hij liet wel een weduwe, doch geen kiuderen na. Aan deze weduwe wordt nu f 2.82 per week uitgekeerd. A. S. oud 43 jaar, werkzaam te Nijenga, werd 17 Juli 1912 door een zonnesteek <kuo&QY\jk getroffen. Hij liet een weduwe na met 6 kinderen, die allen beneden 16 jaar zijn, zoodat èn vrouw èn kinderen voor steun in aanmerking kwamen. Aan dit gezin >pördt nu f 0.795 per dag uitgekeerd. Uit al deze gevallen, die wij nog met vele zouden kunnen vermeerderen er gebeuren zeer vele on gevallen in den Landbouw blijkt ten duidelijkst hoe nuttig de Landbouw-Önderlinge werkt, en niet alleen voor de knechts maar ook voor de patroons. Want als er eens een knecht wordt gedood of levens lang invalide wordt, hoe lang moet de landbouwer dan wel niet steunen Hij kan vrouw eu kinderen van den knecht toch niet aan hun lot overlaten? Is de patroon evenwel bij de Landbouw-Önder linge aangesloten, dan zorgt deze vereeniging voor hulp en steun. Hoe het gaat als de patroon niet is aangesloten, zagen wij in de buurt van Delft, waar in Augustus een landarbeider verdronk. De Landbouwer, de patroon van den knecht, had zijn knechts niet ver zekerd, zoodat de weduwe en de kinderen van den verdronken knecht gebeel hulpeloos achterbleven. Wat ging men toon doen, want de landbouwer kon die weduwe en de kinderen niet onderhouden. Eerst een collecte houden en toen die niet genoeg opbracht, werd er een concert gegeven. Dat stuit tegen de* borst. Bovendien, hoelang zullen deze gelden toereikend zijn En als ze gebruikt zijn, wat dan De Landbouw-Önderlinge helpt de knechts, de weduwen en weezen afdoende. Hoeveel de onkosten op deze ongevallen-verzekering bedragen, vertellen wij in een volgend stukje. Zaterdag jl. is minister Regout te Den Haag overleden. Het stoffelijk overschot werd, na Dinsdag met de gebruikelijke kerkelijke cere moniën te Den Haag voorloopig ter aarde te zijn gesteld, waarbij behalve de familie, het koninklijk huis zich had laten vertegenwoordigen en alle ministers en hooge autoriteiten aanwezig waren, Woensdag naar Maastricht vervoerd en in den familiekelder bijgezet. DE TWEEDE KAMER besprak bij de behandeling van hootdstuk Binnen- Jandsche zaken der Staatsbegrooting tot heden nog geen zaken van algemeen regeeringsbeleid maar verbazend veel kleine zaken, die daarom niet van belang ontbloot waren, üe minister mocht het ge noegen smaken van voor een paar regelingen lof te ontvangen, ook van tegenstanders. Dat de Schiedamsche politieverordening waarbij het zitten van personen van verschillende kunne op de bermen der dyken verboden is, en het verbod der opvoering van Aller zielen" door den burgemeester van Apeldoorn ter sprake zou komen was te verwachten. Er is op die twee verbodsbepalingen door de linkerzijde veel en niet malsche critiek geleverd, maar te vergeefs. De minister beantwoordde de sprekers zeer breedvoerig, gooide er, zooals hij dat gewoon is, hier en daar een grapje onder, draaide wat om de zaak been en vond geen reden om de Schiedamsche verordeuing te verbieden en den burgemeester van Apeldoorn of andere bur gemeesters) een andere gedragslijn voor te schrijven. Bij een zoo uitgebreide stof gaat het niet aan veel in bijzonderheden te treden of alle behandelde onderwerpen ook maar te noemen. Besproken werd bijv. een geval te Naarden voorgevallen de gemeente raad had een besluit genomen omtrent de afschaffing der kermis. Toen kwam hij op de gedachte een re ferendum van de gezinshoofden te houden en naar den uitslag daarvan werd het raadsbesluit ingetrokken. Dit vonden de verschillende sprekers een vreemde manier van doen en in strijd met de wetanderen betwistten dit laatste. Het ontwerp betreffende de pensionneering van gemeente-veldwachters vond goedkeuring. Enkele leden hadden het over de slechte werking der drankwet. Wijziging der wel is evenwel nog niet te wachten. Onderwerpen niet van algemeen belang volgden. De behandeling van Binn. Zaken dnurt voort. ST-ANNALAN D. In het cafe „In den handel" werd jl. Diusdagavond de gewone algemeene jaarvergadering gehouden van den Kolenbond, ODder voorzitterschap van den heer Adr. Goede- gebuure G.Jz. Na voorlezing der notulen door den secretaris C. Scherpenisse Az. welke onveranderd werden goedgekeurd, werd verslag uitgebracht over den toestand der VereenigiDg, waaruit bleek dat deze in goeden toestand verkeerde. Aangekocht werden in 1912: 59351/2 H.L. Steenkolen ter waarde vau f4848,065. Uit de gedane rekening bleek dat over 1912 was outvaugen f 5205,69 en uitgegeven f5160,44, zoodat het batig saldo bedraagt f 45,25. In de plaats van den voorzitter, de heer Adr. Goedegebuure G.Jz., die niet meer voor deze func tie wenschte in aaDuoerkiDg te komen werd met 73 stemmen benoemd de heer J. W. Elenbaas. Verder werden gekozen tot 2den voorzitter de heer J. van Houdt eu tot commissaris de heer C. van Bevereo. Het salaris van den secretaris werd weder vastgesteld op 1 cent per H.L. der aangekochte steenkolen, terwijl hem eeD gratificatie van t 11,625 werd toegekend voor extra diensten bij de eerste scheepslading.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1