Tceniad, [wjil aan In üelaapp ui onttilt laidboii. ai. r I V. De beste voor den prijs. No. 1442. Zaterdag 11 Januari 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. t P. i. SIEGERS. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi Op 83-jarigeii leeftijd is Zaterdag 4 Januari te Vlissingen overleden de heer P. J. Siegers, het oudste lid van Ged. Staten van Zeeland. De heer Siegers werd den 17 October 1893 als lid van de Prov. Staten van Zeeland gekozen voor het toen nog onverdeeld district Middelburg. Later werd dil gesplitst in de districten Middelburg en Vlissingen en kreeg de heer Siegers zitting voor Vlissingen, waarvoor hij bij de periodieke verkie zingen in 1901 en 1907 werd herkozen en was hij het volgend jaar aan de beurt van aftreding. Sedert 3 Juli 1895 maakte de heer Siegers deel uit van het college van Ged. Staten en daarin werden zijn adviezen op hoogen prijs gesteld, daar zij van een helderen blik getuigden en hij zich terdege in de zaken inwerkte. Hoewel de heer Siegers tot de anti-revolutionaire partij behoorde, was hij geen partijman, integendeel gaf hij altijd blijk van een buitengewone verdraag zaamheid. Trots zijn hoogen leeftijd woonde hij getrouw de zittingen zoowel van Ged. Stateu als van de Prov. Staten bij en het is zeker te betreuren dat de krasse rei grijsaard op een dienstreis op de provinciale stoom- d bootdienst op de Wester-Schelde op 15 October 11., het ongeluk had het linkerbeen te breken, aan de g [gevolgen van welk ongeluk, tengevolge van het intreden van verschillende complicaties, hij thans is ontslapen. Vóór de overledene lid van Ged. Staten werd is hij in zijn geboorteplaats in verschillende andere betrekkingen zeer nuttig werkzaam geweest. In 1881 werd hij tot lid van de gemeenteraad te Vlissingen benoemd, doch hij heeft voor deze benoeming be dankt. Hij maakte bijna 30 jaar deel uit van de Kamer van Koophandel te Vlissingen. Verder was hij van 7 Juni 1877 tot 15 Juni 1906 directeur der Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen. Bovendien had de heer Siegers vele jaren zitting eri in het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en is hij enkele jaren lid geweest van de Synode der Ned. [Herv. Kerk. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen benoemde den heer Siegers in 1903 tot lid. De regeering erkende de verdiensten van do nu ontslapene door zijn benoeming tot ridder van de Ned. Leeuw en tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zijn heengaan is voor Vlissingen in de eerste laats een zeer groot verlies, doch ook buiten iissingen zal het verscheiden van dezen nobelen mrger met groot leedwezen worden vernomen. Zijn nagedachtenis zal nog zeer langen tijd, bij eder die hem gekend heeft, blijven voortleven als ran iemand, die wars van alle uiterlijk vertoon lechts het devies huldigde „eenvoud is het ken- nork van het ware". Woensdagmiddag had de teraardebestelling plaats an het stoffelijk overschot. Tal van belangstellenden varen op den doodsakker bijeengekomen. Onder de anwezigen waren de Commissaris der Koningin in eeland, leden der Gedeputeerde- en Provinciale Itaten en meerderen waarmede de overledene door ijn werkkring bijna dagelijks in aanraking kwam. Aan de groeve spraken de Commissaris der oningin, Ds. Weyland te Veere, namens de alg. ynode en het Prov. Kerkbestuur van ZeelaDd en Voorhoeve te Vlissingen. onzen medewerker te lerseke. UITGAVE j Firma i. NI. C. POT, THOLEN. Telbp. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ,1, niet in het Nieuwe Testament over het leven van Jezus. Echter al deze dingen doen niets af aan de waarde van de H, Schrift en daarom zijn de vrijzinnigen niet te beschouwen als goddeloozen, neen zij hebben 'evengoed het hart van den godsdienst gevonden, maar zij laten het vrijer klop pen. Ook de vrijzinnigen beschouwen God als hnn Hemelschen Vader en zich zelf als God's kind. Hierin ligt ^db leer van het Evangelie. Onze liefde, aanbidding en gevoel van afhankelijkheid is door den tijd niet anders geworden en daar komt het slechts op aaD. De banden van de verouderde voorstelling zijn door de vrijzinnigen verbroken. Echter ligt de ware ontwikkéling van den vrijzinnigen Godsdienst niet in het aannemen van nieuwe begrippen en het wegwerpen van alle oude begrippen en bijgeloof, neen daarmede is de godsdienst niet gebaat. De ware godsdienstige ontwikkeling ligt in de wijze, waarop men ge looft. Het voornaamste ligt in het geloof des harten. Hierna hield de spreker een oogenblik pauze welke tijd onledig gehouden werd door den heer Ridderhof, die wat ten geboore gaf op hel orgeï-(Wordt vervolgd.) De oudste zoon, de heer J. G. Siegers bedankte oor de eer den overledene bewezen. LEZING de „Ontwikkeling van den Vrijzinnigen )f(j iodsdienst, gehouden door Prof Groenewege uit Leiden, den 8 Januari 1913. Voor een voor Tholen groot gehoor, naar chatting 150 personen, beklom Prof. Groenewege en katheder. Spreker begon met uit te leggen dat de oofdeisch van de vrijzinnigen is, dat de gods- lenst zich zelf zal ontwikkelen en dit is een isch nit den modernen tijd. De ontwikkeling den laatsten tijd zoo ontzettend vooruitgegaan, at het onmogelijk i3, dat de godsdienst hier eheel en al ten achter zon blijven. De gods- lenst kan beschouwd worden als een zaadkorrel, ie van een plant moet ontstaan. Reeds bij het egin van den groei der plant ligt de zaadkorrel de plant verscholen. Ontwikkelt zich de lant verder, dan komt ook de ontwikkeling den zaadkorrel en zoo 't is ook met den Misdienst ten opzichte van de maatschappelijke "twikkeling. Deze laatste is den laatsteD tijd [Ij 'w groot en we moeten daarom God dankbaar, "tor dankbaar zijn. kk Wat is nu het kenmerk der vrijzinnigen, tegenover de linker partij en tegenover de recht- sche (Roomschen). We mogen niet leven zonder godsdienst tegenover de linker-partij en tegen over de Roomschen en rechtsche partij laten wij den godsdienst in harmonie ontwikkelen met de geestelijke ontwikkeling van den meDsch. Bij het Roomsche en rechtzinnige geloof is echter van ontwikkeling geen sprake. Bij de Roomschen is de Paus de drager van de Eeuwige waarheid, en de Paus en de priesters zullen den Katholiek dit altijd leeren. Hierdoor kan die kerk zich du9 niet ontwikkelen en blijft Rome zeer consequent en wil van transactie's niet weten. Daarom beschouwt spreker de coalitie als iets schandelijks, daar de Orthodoxen, die in de stembus meewerken met de Katholieken, door dezen als ketters worden beschouwd. De bedoeling van het Protestantisme uit het begin van de 16e eeuw van Luther, Calvijn, Zwingly, Hugo de Groot en Erasmus wa3 vrijmaking van de menschen, die gebogen liepen onder het juk van de priesters en de priesterkerk. Een Christen moest vrij zijn, reeds door de leer van Christus. Echter was van die vrijmaking geen sprake. Ieder wilde rechtzinniger zijn dan z'n buurman en daardoor ontstoud een wedstrijd in het meest rechtzinnig zijn. Men deed precies 't omgekeerde van wat Calvijn, Luther en Erasmu9 wilden. Men bindt de menschen vast aan de geloofsbegrippen van de 16e eeuw en dat kan door de groote geestesontwikkeling van dezen tijd niet meer. Spreker vergeleek nu de vrijzinnigen en de conservatieven aldus. Beiden bestonden uit twee commuuiceerende valen. De conservatief nu hield het vat gevuld met z'n godsdienstige ontwikke ling, afgesloten en ontoegankelijk voor meer godsdienstige ontwikkeling, terwijl z'n maat schappelijke ontwikkeling evenals van den vrij zinnige steeg, echter met dat verschil, dat deze laatste de verbiodingsbuis tusschen het, maat schappelijke vat en het godsdienstige vat open hield en de ontwikkeling van beiden dus gelijken tred hielden. Hoe komt het nu, dat tegenwoordig zoovelen niets gelooven Dit ligt daaraan dat de godsdienst zoo dikwijls onwaar en onwaarachtig geworden is en daardoor zijn eerbied, die wij hem ver schuldigd zijn, verloren heeft. Alle godsdienst bestaat uit 3 elementen en wel le datgene, wat een mensch gelooft, 2e de wijze waarop hij dat gelooft en 3e welken invloed z'n geloof heeft op zijn leven. De ontwikkeling en leer der natuurweten schappen heeft met den tijd een gansch ander licht op onzen Bijbel geworpen. Niemand, althans geen eukel deskundige beschouwt den Bijbel meer als een woord Gods. Er wordt op den kansel erbarmelijk dikwijls met de Heilige Schrift geknoeid volgens spreker. Men moet den Bijbel niet letterlijk opvatten, 't Is gelijk een parelschelp. De schelp heeft geen waarde, 't is slechts de kunst de plaats te vinden waar de parels zitten. Neemt men b.v. het Scheppingsverhaal, dan zou volgens dit, de Aarde slechts 6000 jaren bestaan, terwijl volgens de wetenschap deze al millioenen jaren bestaat. Hoeveel onzekerheid bestaat er De Minister van Justitie Mr E. R. H. Regout, ligt te Nizza ernstig ziek; scheen 't eenige dagen geleden dat de toestand niet zoo ernstig meer was, thans vreest men het ergste, er is een toenemende krachteloosheid der linker lede maten geconstateerd. De zieke zal indien eenigs- zins mogelijk, naar den Haag worden vervoerd. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, de heer P. A. de Jong, directeur der oestercultuurraaatschappij „Bonafides" alhier. DE TWEEDE KAMER kwam Dinsdag weer bijeen, om met verfrischte krachten de behandeling der Staalshegrooting te vervolgen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten elke Dinsdag en Donderdag een avond zitting te houden, hoewel van links te kennen werd gegeven, dat men na de hegrooting weer met gewonen pa9 wenschte te marcheeren. Te behandelen zijn nog de hoofdstukken Oorlog, Biuneul. Zaken, Koloniëu en Marine. Voor de Staatsbegrooting 1913 kwam aan de 1 orde een wijziging der oorlogsbegrooting 1912. De heer Ter Laan, die graag over oorlogszaken schijnt te spreken, vroeg waarom de nieuwe gymnastiekschool juist te Utrecht moet komen en niet te VGravenhage kon blijven, en opperde bezwaren tegen de overplaatsing van 't bataljon Infanterie van Utrecht naar Harderwijk. Hij meende dat daardoor groote belangen werden geschaad. De heer Helsdingen pleitte voor lotsverbetering van een paar categorien werklieden. De minister gaf de noodige inlichtingen en verdediging die ten gevolge hadden, dat het wijzigingsvoorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting voerden al aanstonds verscheidene leden van beide zijden het woord over verschillende onder deden, die voor den gewonen lezer niet van overwegend belang zijn. De heer Verheij wenschte, dat de minister heen zou sturen naar een volks leger en hij zou tegen de begrooting stemmen, omdat daar in de legerorganisatie is vastgesteld. Loop der Bevolking over 1912. ST-ANNALAND. De bevolking op 1 Januari 1912 bestond uit 1254 m. en 1286 vr. of 2541) personen. Vermeerdering door geboorte met 46 m. en 41 vr. 87. Vestiging 22 m. en 25 vr. 47, alzoo eene totale vermeerdering van 68 m. en 66 vr. totaal 134. Vermindering door overlijden met 17 m. en 16 vr. 34. Vertrek 52 m. en 42 vr. 94, alzoo eene totale vermindering van 69 m. en 58 vr. 127. De bevolking verminderde met 1 in. en ver meerde met 8 vr. en bestond op 1 Januari 1913 uit 1253 m. en 1294 vr. Samen 2547 personen. Aantal huwelijken 19. Levenloos aangegeven Erkenning 1 m. 3 vr.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1