Enorm Verschil I 0 I No. 1441. Zaterdag 4 Januari 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Firma J. M. C. POT, THOLEN. met alle andere goedkoope merken. s I1W?I Bevoegde beoordeelaars vinden hierin den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. nl IERSEKSCHE TN00L3CHE COURANT "v Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Jnterc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. KANTONGERECHT TE THOLEN. 17 December 1912. Door den heer Kanton' rechter zijn heden veroordeeld wegens Strooperj. A. D. 17 jaar en A. A. 17 jaar, beiden te Oud-Vossemeer, ieder tot f 3.— boete of een l0|week tuchtschool. Straatschenderij. C. H. 16 jaar, te Scherpenisse, tot f boete of een week tuchtschool. C^fM. v. d. J. 18 jaar, te Scherpenisse, tot f 2.boete of dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet M. d. B. 42 jaar en W. R. 40 jaar, beiden te Sint-Philipsland. J. S. 55 jaar en C. D. v. d. G. 35 jaar, beiden te Poortvliet, J. L. R. 51 jaar A. J. 44 jaar, beiden te Oud-Vossemeer. M. D. 38 jaar, te Scherpenisse, C. D. ^4 jaar, te Sint-Annaland en J. v. d. J. 39 jaar, aldaar, ieder tot f 10.— boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. C. v. d. W. 45 jaar en H. v. d. W. 36 jaar, beiden te Scherpenisse. A. v. B. 36 jaar, te Siut-Philipsland, H. M. 42 jaar, te Tholen, P. C. v. D. 42 jaar, te Oud-Vossemeer, J. v. t. H. 43 jaar te Poort vliet, L. P. 51 jaar te Scherpenisse A. C. W. 42 jaar en C. M. 37 jaar, beiden te Sint-Anna- land, ieder tot t 5.boete of 2 dagen hech tenis voor ieder hunner. M. B. v, d, M. 36 jaar en J. V. 53 jaar, beiden te Sint-Philipsland, ieder tot f 3.boete of 2 dagen hechtenis voor jztaVi W Philipsltnd ca Li. M. 33 'aar, te Scheiteai.s9c ieder tot fl.boete of een dag hechtenis voor ieder hunner. D. V. 47 jaar te Tholen, tot 50 cent boete of een dag hechtenis Visscherij-over treding J. J. A. L. te Bergen op Zoom, A. H. 43 jaar te lerseke en A. d. M. 39 jaar, te Philippine, ieder tot f3.boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Rijden zonder licht. N. M. K. 16 jaar te Stavenisse, tot 50 cent boete of een dag hechtenis. M. M. 20 jaar te Sint-Maartensdijk, L. K. G. 44 jaar te Tholen en M. G. v. d. W. 26 jaar te Scherpenisse en C. v. t. fl. 37 jaar, te Sint-Annaland ieder tot f 2.boete of een dag hechtenis voor ieder hunner, Overtreding der J. T. 39 jaar, te Scherpenisse tot 50 cent boete of een dag hechtenis. D. S. 71 jaar, aldaar tot 50 cent boete of een dag hechtenis Overtreding der Ongevallenwet. N. v. d. Z. 39 jaar te Tholen tot f 10. boete of 3 dagen hechtenis Overtreding reglement voor de polders in Zeeland Q. d. R. 53 jaar, te Stavenisse, tot f 5. boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding reglement op de wegen en voetpaden. J. B. 44 jaar te Tholen tot f 3.boete of 2 dagen hechtenis. C. P 25 jaar te Stavenisse tot f 2.— boete of een dag hechtenis. Zingen langs de straat. A. v. M. 24 jaar te Sint-Annaland tot fl. boete of 1 dag hechtenis. Overtreding politie-verorden ing. M. P. O. 36 jaar, te Oud-Vossemeer en C. D te Stavenisse, ieder tot een boete van f 3.of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. W. M. L. 66 jaar te Poortvliet tot f 1boete of 1 hechtenis. Loopen over eens anders grond zonder vergunning, J. Q. te Sint-Philipsland, tot f 3.boete of 2 dagen hechtenis. Kippen laten loopen op eens anders grond zonder vergunning. J. S. V. 30 jaar en R. P. L. 50 jaar, beiden te Poortvliet, ieder tot f 1.— boete of 1 j. hechtenis voor ieder hunner. 15 l I N. B. v. d. M. 27 jaar, te Tholen, tot f 1. boete of een dag hechtenis. Vee laten loopen op eens anders grond. G. H. 56 jaar, te Sïut-Maartensdijk tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis, Stiooperij. L. M. v. d. W. 18 jaar, te Scherpenisse, tot f3.boete of 2 dagen hechtenis. Loopen over eens anders grond, waarvan de toegang verboden is. A. V. 23 jaar, te Sint-Philipsland, tot f 1. boete of een dag hechtenis. VI Vee laten loopen op eens anders weiland. Iz. S. H. 42 jaar, te Scherpenisse, tot 4 boeten elk van f 2.50 of 1 dag hechtenis voor elke boete. Opgeven van een valschen naam. M. v. B. 35 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 5. boete of 2 dagen hechtenis. Jachtover treding. H. J. F. 33 jaar en M. J. M. 32 jaar, beiden te Sint-Philipsland, ieder tot 2 boeten, elk van f 20.of 4 dagen hechtenis voor iedere boete voor ieder hunner. C. G. 18 jaar, te Poortvliet, tot 2 boeten elk van f 10.of 3 dagen heehtenis voor iedere boete. J. L. P. 21 jaar te Scherpenisse tot f 3.boete of 2 dagen hechtenis. Zijn aangespannen paard onbeheerd laten op den openbaren weg. M. v. S. 22 jaar te Tholen, tot f 2.boete of een dag hechtenis. Loopen op bezaaiden grond zonder vergunning. J.J. G. 19 jaar, te Sint-Annaland tot f 1. boete of 1 dag hechtenis. Burengerucht. J. B. 37 jaar te Sint-Maartensdijk tot 2 boeten, elk van f 5,—. Dronkenschap. J. B. 37 jaar, te Sint-Maartensdijk, tot drie hechtenisstraffen, elk van 2 dagen. T. v. B. 40 jaar, te Tholen, tot f 10.boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding Woningwet. J. C. N. 38 jaar, te Sint-Maartensdijk tot f5.boete of 2 dagen hechtenis. L. d. W. 51 jaar eD M. M. 41 jaar, beiden te Sint- Maartensdijk, ieder tot f 10.— boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hnnner. Jachtover treding. J. D. V. 21 jaar, te Sint-Philipsland, tot 2 boeten, elk van f 5.of 2 dagen hechtenis voor iedere boete met verbeurtvcrklariog van het niet inbeslaggenomen geweer, bevel dit uit te leveren of te betalen f 10.subsidiair 4 dagen hechtenis. Vrijgesproken. A. W. V. 16 jaar, P. F. F. 17 jaar, J. K. 16 jaar, C. v. d. M. 12 jaar, allen te St-Phi- lipsland en A. d. J. te Tholen. LEZING gehouden door den heer De Greeff, voor de Tuinbouwvereeniging „Tholen en Omstreken" op 27 Dec. jl. Vervolg. Theoretisch is volgens spreker, van het snoeien zeer weinig te zeggen. In de eerste plaats moet in de kern van den boom ruimte zijn en lucht en licht gemakkelijk kunnen toetreden. De takken moeten geheel met vruchthout be zet zijn. Bij den struik, zoowel bij dwergstam als hoogstam moeten uit den stam 3 geateltak- ken omhoog gaan. Deze gesteltakken moeten 60 h, 70 cM. uit elkaar staan, dan houdt men aan den voet vruchtdragend hout. In de eerste 8 10 jaren moet men de ge steltakken inkorten. Bij de Noord-Hollandsche suikerpeer moet meu ze nog laDger inkorten, totdat de sterke groei er uitraakt. Bij de takken die elkaar hinderen haalt men natuurlijk de slechtste en dunste er uit. Bij oude hoornen, die in geen tijd nagezien zijn valt heel wat weg te snoeien. Verzorging in den winter is ook een zeer belangrijk deel van de jaarlijksche verzorging der boomen. Volgens spreker's ervaring is 't het beste alle boomen met kalkmelk in te spuiten. (4 K.G. op 50 L. water). Men neemt daartoe versch gebluschte kalk. De boomen zien er dan gaat uit en vele larven gaan dood. Wat de bemesting betreft houdt men de boomen beter met kunstmest, dan met stalmest, de gevreesde kauker komt bij kunstbemesting weinig voor. Bij stalbemesting moet moet men minstens per Are 5 K.G. patent kali toevoegen en 8 k 10 K.G. superphosphaat. Gebruikt men gier, zoo voege men toe 7 K.G. patent kali en 10 12 K.G. superphosphaat. Beschadigde vruchten (vinden meestal hunne oorzaak door het te weinig aanwezig zijn van deze beide stoffen. Het phos- phorzuur werkt zeer goed op de bevruchting. Bij een scheeven appel zitten in het klokkenhuis aan den scheeven kant geen of kleine pitten. De stamper is niet goed bevrucht geworden. Bij oude boomen moet men om de 5 6 jaar 2000 K.G. kalk per H.A. strooien. Per Are gebruikt spreker 1012 K.G, patent kali. Gebruikt hij echter kaK bemeslingszo.it, dan Ï9 1 K.G. hier ui voldoende. Bevriezen an vruchten is volgens 't oordeel van den spreker hoofdzakelijk te wijten aan te weinig voedsel. Van een boom bij spreker thuis viak bij een kun3ime»ihoóp, bevriezen do vruch ten nooit. Spreker kan dan ook niet genoeg op het te zuinig zijn met voedsel. Vvu ou bet'Jt het afzetgebied. Is dit te klein, het de. verkoopers schold. Len schoen fabrikant adverteert, maakt reciaine, tuaar op dit gebied hoort men zelden of nooit van reclame. Spreker raadt aan ook brochures te laten drukken vanwege de tuiubouw.vereeuiging, ieder lid neemt er van en bij elke mand vruchten die een lid verkoopt of verzendt, pakt bij de brochure om twee of drie appels, op welke brochure staat vermeld de Daam van den kwee- ker, appel (peer) rijpt dan en dan, moet zoo en zoo lang liggen, le, 2e of 3e kwaliteit en de manier om te onderzoeken ot de peer al of niet rijp is; de sinaasappel firma's in Spanje etc. doen dit op dezelfde wijze. Ook raadde spreker aan voor den verkoop geen tuSscheupersonen te nemen. Hiermede sloot spreker z'n rede en hoopte den volgenden morgen een practiscbe les in het snoeien te geven. De voorzitter dankte voorloopig den 9preker, den wensch uitsprekende dat hij den volgenden avond een even aandachtig publiek onder z'n gehoor mocht hebben. Zaterdagavond had wederom een lezing plaats, nu op de bovenzaal van mej. Wed. Bal. Na opening der vergadering door den voor zitter Jhr. J. v. Vredenburch, kreeg de heer De Greeff het woord. Spreker begon met te spreken over de vele voordeelen van de bessen- teelt en wel vooral van de kruisbessenteelt, het meeste wordt uitgevoerd uaar Engeland, waar er jam van gemaakt wordt. Ze worden daartoe groen en hard als straatsteenen geplakt^ en zoo naar Engeland gestuurd. Daarna sprak spreker nog over de roode en zwarte bessenteeelt, die hem hier in deze streken bijzonder meeviel, vooral die van zwarte bessen. Ook gaf hij nog iets over de frambozen- teelt. Gewoonlijk worden langs de frambozen latten opgezet die haar overeind houdeu en bij boschjes tegen die latten gebonden worden. Dit is volgens spreker een geheel verkeerde methode. De latten moeten op ongeveer 60 70 cM. afstand van de frambozen rij geplant worden en aan de fram bozen naar de lat omgebogen worden. Door deze ombuiging wordt de groei in den top belemmerd en zal de groei van de zijtakjes bevorderd worden. Hierna hield de spreker pauze en liet daarna een serie lantaarnplaatjes van boomgaarden,appels, peren enz., op het gesprokene betrekking hebben de zien. De projectielantaarn was van den heer Deene, hoofdonderwijzer te Bergen op Zoom, door hem daartoe op de meest bereidwillige wijze afgestaau. Aan het eiude bedankte de voorzitter namens allen den spreker voor het genotene op dezen en vorigen avond terwijl hij de hoop uitsprak, den heer De Greeff weer spoedig in hun midden als spreker te mogen zien optreden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1