rai mstirti i«fc-* - 1 No. 1440. Woensdag 1 Januari 1913. Negen en twintigste jaargang. EN Firma 1. M. C. POT, THOLEN. Kali op de wei. Vergadering 0. V. T. FEUILLETON. WAT ER MET BET MARENTAKJE GEBEERDE. De complimenten van moeder en hier is een bus Ik Van Houten's Moeder zegt dat Rona Cacao ook zoo goed is voor grootmoeder en o, het smaakt zoo lekker, alle dagen krijgen wij een paar koppen. f. ALTIJD EEN WELKOM GESCHENK. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 conts, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lers.ke. UITGAVE Teler. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Dat de weide bemest moet worden weet na zoowat iedereen. En weinig landbouwers zijn nog zoo ouderwetsch, dat ze meenen, dat het gras en de klaver der weiden geen voedsel noodig heeft. Vooral in de zandstreken van ons vader land is het een vaste gewoonte om jaarlijks de weiden in den laten herfst of in den winter kaïnit en slakken meel te geven. In de klei geeft men vaak in het voorjaar zoo vroeg mo gelijk superphosphaat op de weiden. Verder wordt door velen in het voorjaar een matige chili- salpeterbemestiüg gegeven. Maar óok op de klei hebben de weiden behoefte aan kali. Kali op kleigronden, het is in den laatsten tijd over tuigend bewezen door tal van proeven, dat het hoog noodig is, dat het in elk geval rendeert. Grassen en klavers, vooral de laatste, gebruiken heel wat kali en waar nu voor tal van land bouwgewassen gebleken is, dat kali ook op^betere gronden in vele streken noodzakelijk is, is er geen enkele reden, om de kali op de wei uit te schakelen. Ook de weide lieett een volledige bemesting noodig, ook op de klei. Als kali be mesting op de klei kan met vrucht gebruikt worden het 40 °/Q kalizont, dat in 't begin van den winter tot een hoeveelheid van 200 k 300 K.G. per Hectare kan uitgestrooid worden. Het gras en de klaver begint reeds vroeg in het voorjaar te werken. De wortels moeten tot vor- miog van stengels reeds vroeg, b.v. omstreeks Februari het noodige roedsel i« den bodem gereed vinden. Vandaar, dat het kalizout op zijn laatst in Januari moet uitgezaaid worden. Op het zand, waar men van 500 K.G. tot 1000 K.G. kaïniet geett, wordt dit gewoonlijk reeds zeer vroeg, zelfs in December uitgezaaid. Het is merkwaardig, hoeveel een goed bemeste weide kan opleveren, hoeveel meer dan een niet of niet-volledig bemeste. En de boer, die zich de moeite zou willeu getroosten, te berekenen, wat zalk een wei meer oplevert, zou zien, dat het aan de wei bestede geld veelvoudig terug komt. En waaneer zulk een weide later gescheurd wordt, levert zij ia alle opzichten een pracht van bouwgrond op. Dinsdag 24 Dec. jl. had op de bovenzaal van den heer Rijstenbil te Scherpenisse de alg. ver gadering der O. V. T. plaats. De voorzitter, na den aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheeten, constateerde met veel genoegen de groote opkomst der leden. De notulen werden na lezing ongewijzigd vastgesteld. Uit een overzicht der kas bleek dat de rubriek paarden een batig saldo aanwijst van f 2130,51 de rubriek rundvee een saldo van f362,20. Het afgeloopen jaar was schadelijk; 9 paarden zijn uitgekeerd, gelukkig voor de maatschappij dat hierbij geen waardevolle exem plaren waren, is de gemiddelde waarde f 480.— per paard, de uitgekeerde 9 stuks vorderde slechts i 2096,Waar het aantal deelnemers in de rubriek rundvee niet groot is, is het begrijpelijk dat waar door 2 uitkeeringen -ad. t 420,de kas flink wordt aangesproken, toch is een batig saldo van f 362.2# nog*mooi. Een Engelsche Kerstgeschiedenis. (4) De westelijke vleugel stond in lichtelaaije vlammen. Het alarm had zich reeds verspreid, en de beide vrienden zagen in het licht van den brand een menigte arbeiders en bedienden van alle kanten toesnellen naar het tooneel der verwoestiug. Leicester ijlde de kamer uit, gevolgd door Deightou. Zij stormden als dolle mannen de donkere trappen af onder het ge roep van„Brandbraud om zich naar den westelijken vleugel te begeven. Deighton kon niets anders doen dan zijn vriend op de hielen volgeD, daar hij met de ingewikkelde gangen en portalen die naar dit gedeelte van het oude gebouw voerden niet bekend was en toen hun bij het openrakken van een der De reserve der afd. paarden is zoodanig gestegen dat er 80% vau de verzekerde dieren kan worden uitgekeerd, eveneens is dit met de afd. rundvee het geval. Een der leden stelt de vraag hoe of met de renten van het gevormde kapitaal wordt gehandeld. De secretaris-penningm. antwoordt dat de gekweekte renten ieder bij de desbetreffende rubriek worden gebracht. De voorzitter brengt hierna dank aan den secretaris voor zijn uitgebreid verslag. Vervolgens wordt goedgekeurd een overeen komst met den heer Krijnen betreffende het te onteigenen vee door de mij. Over de veuleoverzekering, waarvoor slechts 30 veulens zijn aangegeven, hetwelk volgens des bestuurs meening lang niet voldoende is, wordt veel gediscussieerd, algemeen is men het deoren een heete wolk van rook in het aan gezicht woei, verloor hij zijn vriend voor een oogenblik uit het oog, Dam eene verkeerde richting en bevond zich weldra, van hem ge scheiden, in het voorportaal te midden van een drom verschrikte mannen en in onmacht liggende vrouwen. Wel moet het een verschrikkelijk ontwaken zijn geweest voor die jeugdige meisjes allen zoo gerust en genoegelijk slapende na de ver moeienis en het genot van den vroolijken avond en nacht, en wellicht droomende en sommige woorden of blikken, ernstig genoeg om zich in haar geheugen te prenten vreeselijk inderdaad werd hare vreedzame sluimering gestoord door het akelig geroep van: „Brand! brand Niemand toch wist hoe nabij het was, of komen koD. Brand rondom haar, en zij zeiven in een vreemd huis, eu in vreemde kamers, waar zij geen weg wisten om uit te komen, of dien in den angst vergeten waren. Brand en in hare drift om te ontvluchten, liepen zij wellicht de vlammen te gernoetBrand I die al waren zij zelf buiten gevaar, nochthans bedreigde wie haar dierbaar waren, en zich nog ongered in met het inzicht van 't bestuur eens dal er zóó niet mee kan worden aangevangen. Aangenomen wordt een voorstel van den secretaris met een amendement van den heer C. de Rijke om een proefverzekering te doen ingaan die den deelhebbers niets zal kosten; op genomen zal worden door de schatters het aantal geboren veulens benevens de veulens die komen te sterven, wordt dit eenige jaren voortgezet dan heeft men een goed overzicht over het sterftecijfer en kan O.V.T. de zaak nog eens aanvatten. De heer Kr. de Rijke vraagt of de Mij. geen houders die slechts eén paard bezitten, wil ver zekeren. De voorzitter antwoordt dat indertijd is besloten door commissarissen om houders van een paard niet toe te laten wegens het betrekkelijk groote risico dat de Mij. dan zou loopen. het brandende gebouw bevouden. „Brand brand brand De moeders zochten radeloos naar hare vermiste kinderen. De kinderen kon men nauwe lijks tegenhouden om huune ouders te midden der vlammen te gaan zoeken. Van dit ont zettende tooneel zag Leicester Mayuard ter nauwernood iets, daar hij woest op het massieven eikeuhouten beschot beukte dat Fanny's vertrek van het overige des westelijken vleugels af scheidde. Hij wierp zich met al zijn macht tegeu de gesloten deur. Zij scheen onbewegelijk Hij schreeuwde tot hij niet meer kon maar kreeg geen antwoordToen naar de kamer ijlende, waar de draaibank van zijn vader en het timmer mansgereedschap geborgen was, greep hij een zware bijl en begon hij opnieuw op de oude deur te beuken, zijn forsche slagen afwisselende met het geroep vau: Sta op, Fanny Oatwaak, Lady GraceBrandbrand Ik, Leieester, ben het die u roept maak de deur opeu. „Brand 1" Hij kreeg geen antwoord, maar het hout begon onder zijn slagen te wijken. Nog een ferme slag, dan zou het slot wel nit het paneel springen. Hij gaf dien. Het ijzer vloog van de bijl! Een der aanwezigen vraagt of de Mij. geen te groot risico op zich neemt door het verzekeren van paarden van den aannemer Klos. De voorzitter zegt dat dit risico niet grooter is dan bij andere paardenhouders en dat de heer Klos zijn paarden uitstekend verzorgt en hij eveneens een der grootste deelhebbers in de Mij. is, namelijk voor een bedrag van f 10.900, De secretaris verzoekt den deelhebbers beleefd ter vergemakkelijking in de administratie, de gelden voor tusschentijdsche schatting over te maken ook verzoekt hij op de polissen zuinig te zijn daar het vernieuwen hiervan nogal lijd kost. Het is eveneens geschied dat hij gelden overmaakte en de mandaten niet dan na laögen tijd te hebben gewacht, terugontving; geschiedt dit nog vaker dan zal hij moeten voorstellen dat bij voorkomende gelegenheden het geld ten zijnen huize wordt gehaald, misschien dat de deelhebbers dat gemakkelijker vinden. De voorzitter verzoekt nog om stukken de Mij. betreffende rechtstreeks aan den directeur te zenden, 't is veel beter, daar de secretaris gewoonlijk de bij hem ingekomen stukken aan den directeur terug moet zenden. Daar er niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter onder dank voor de goede opkomst de vergadering, LEZING gehouden door den heer De Greeff, voor de Tuinbonwvereeniging „Tholen en Om streken" op 27 Dec. jl. De voorzitter jhr. J. van Yredenburch opent de vergadering en heet allen welkom. De notulen der vori vergadering worden na lezing goedgekeurd, waarna de voorzitter het woord geeft aan den spreker, deiHieer de Greeff, leeraar aan de Tuinbouwschool te Frederiksoord. Spreker begint met er op te wijzen, dat voor overproductie bij tuinbouw hier wel niet te vreezen zal zijn, daar onze fruitteelt gebaseerd is op buitenlandschen handel. De prijzen van appels en peren stijgen nog steeds en hoewel alle verbruiksartikelen in prijs stijgen, gaat de prijs vau fruit nog harder vooruit. De Hollanders zelf kennen hun fruit niet, zij eten meer sinaas appelen en alle goede fruit naar 't buitenland verhuist, daar er ginder veel betere prijzen voor gemaakt kunnen worden. Spreker begint nu over den aanleg van boom gaarden. Appelboomen moeten op hoogen grond; terwijl peren iets lager geplant kunDen worden. De waterstand moet minsteus 50 60 cM. be neden de grondoppervlakte blijven, en men moet in een boomgaard voor goede afwatering zorgen. De grondbewerking is een zeer voorname zaak in boomgaarden. Zandgronden moeten diep omge spit worden en dien grond moet men los houden. Spreker heeft zelf een boomgaard op zandgrond 4Y2 M. boven het water en kweekt daarin prachtige vruchten. Nieuwe aanleg vaD boom gaarden moet op de volgende manier geschieden. Men graaft kuilen van 2 M. X 2 X 1 en neemt liefst boomen die van een kweekerij komen, waar men ongeveer denzelfden grond heeft als in de aan te leggen boomgaard. In Limburg en België doet men veel aan Met den steel en met zijn haudéu begon Leicester thans het gesplinterde hout weg te rukken, en weldra stortte de zware dem, uit hare hengsels gewrongen, onder luid gekraak in de gang. De aandringende lucht, door de gemaakte opening, dreef voor een oogenblik den rook en de vlammen van de verder^elegen trap terug maar nauwelijks had hij dien halfweg bereikt, of zij sloten zich dicht achter hem wederaan- een, en woedden met verdubbelde kracht. Op eens hoorde Leicester nu de stem van Deightou wild eu op half gesmoorden toon Grace toeroepen, dat zij op zou staan en tot hem vluch ten. De arme jongman wist blijkbaar niet waar zij was of waar hii haar zoekeu moest. Leicester schreeuwde hem op zijn beurt toe, dat het onmogelijk zou zijn hem te volgen, daar de trap reeds in brand stond. „Breng ladders en touwen van buiten tegen het venster Maar haa9t spoed, spoed, Deighton. Pas op u zeiven dat is uw eenigste kans om de dames te redden. Laat mij bier alleen ik zal alles doen wat mogelijk is." Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1913 | | pagina 1