Van onze berichtgevers. BINNENLAND. De voorzitter moet opmerken dat indertijd het initiatief tot de overbrugging uitging eau de Kamer tan Koophandel te Bergen op Zoom; ook met uw atem stemde de raad toe de zaak in handeu te stellen van het gevormd comité en later kreeg de raad een rapport met bericht we hebben ons best gedaan, doch zien er geen kans voor. In de vorige vergadering is besloten om, als alle stukkeu zijn ingekomen, eerst dan de zaak aan de orde te stellen. In de Iers en Tboolsche Ct. las spr. dat de heer een begropting voor eeu brug had van f20U.UUU dit lachte spr. toe, hij is voor het totstandkomen van een brug, doch wil hierbij de belangen der gemeente Tholeu iu bet oog houden. Applaus.) Wat het voorstel van den heer Van Vreden- burch betreft, spr. is hier tegen. B. en W. zijn niet voorbereid, doch wil wel de belofte afleggen in Januari van het volgende jaar een vergadering te beleggen ter bespreking van de overbrugging. De heer Van Vredenburch hoort met genoegen van den voorzitter dat hij is voor eene over brugging van de Eendracht; hij weet met waaraan hij dit moet toeschrijveu, wellicht dat het door zoovele ingezetenen geteekende request hieraan niet vreemd is. De voorzitter zegt dat hij aan het request met de handteekeningen niet zooveel waarde hecht, er zouden lang zooveel niet op de lijst hebben geteekend als hun was gezegd dat ze door het totstandkomen van een brug een aanzienlijk deel in den hoofd. Omslag meer moeten gaan betalen. De heer Van Vredenburch verwondert deze uitlating van den voorzitter, leest U dan geen Couranten? vraagt spr. U heeft immers kunnen lezen dat Nijmegen van Rijk en Provincie groote subsidies ontvangt met behoud van het recht om tol te blijven heffen. De voorzitter zegt dat hoewel hij voor een overbrugging is, hij de zaak eerst goed ouder oognn wil zien en hij hoopt dat de brug er komt tot heil van Tlmlen. Spr. leest zeer wel couranten, hoewel soms niet met zeer veel ge noegen daar ze vaak berichten inhouden die zeer opgeblazen zijn. Zooals spr. daareven mede deelde is hij van plan in de' maand Januari emn vergadering bijeen te roepen om de zaak der overbrugging te behandelen. De heer Van der Stel zegt dat als hij goed begrijpt, dan is er gewacht op het plan dat door den heer Verlinden ingediend zon worden en zooals deze pertinent verklaarde, zou dit geheel gratis geschieden. Toch is spr. er met tegen om geld uit te geven voor een plan, doch wil hoe eer hoe liever er werk van zien gemaakt. Was de heer Verlinden in staat geweest zijn toezegging gestand te doen, dan meent spr. zou het plan er al reeds zijn geweest. II. Af- en overschrijving begrooting 1912. Wordt goedgekeurd met alg. st. III. Verlenging termijn onbewoonbaarver klaring woning in de Oudelandsche straat. Hiertoe wordt besloten behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Naar aanleiding van dit besluit deelt de heer Van Vredenburch mede dat de gezondheids commissie besloten is voortaan tot deze verlenging niet voetstoots meer te adviseeren, daar gebleken is dat in sommige gemeenten hiervan misbruik werd gemaakt. IV. Tweede suppletoir kohier van den boot- delijkcu omslag. Zal op voorstel van den heer Kegge, daar het kohier niet groot is, in de zitting mei gesloten deuren worden behandeld. V. Verhooging bedrag leening 1912. Door het overschrijden van het bedrag noodig geweest zijnde voor den bouw van de veldwachterswoning ad f4300 tot f4675 is dit noodig geworden. Het ontwerp raadsbesluit wordt met alg. st. goedgekeurd. Daarna rondvraag. De heer Quist heeft nog iets op zijn aan merkingen is de toestand bij den nieuwen molen verbeterd, is de omnibus iu den bebouwden dam verdwenen. De voorzitter verzoekt den heer Quist geen oude koeien uit de sloot te halen. De heer Quist wil eveneens opmerken dat bij de bouwvereeniging de toestand der wandeling wel eens wat opgeknapt mag worden, hei ziet er daar meer dan liederlijk uit. De voorzitter zegt dat hem niets bekend is dat de in aanbouw zijnde woningen reeds vol tooid zijn. Als alles gereed is zal er zonder twijfel van de zijde vau de bouwvereemgmg wel medegewerkt worden. De heer Noske is het den laatsten tijd opge vallen dat de straatlantaarns zoo slecht branden in de achterbuurten en kousjes ontbreken, de gemeente moet fatsoenlijk voor de verlichting betalen en er kan dus wel eeu beetje op worden gelet. De heer Wagemaker beeft eenzelfde opmerking, ook bij hem in de buurt en aan de Oudelandsche poort is het 't zelfde geval. De heer fVagtho vraagt wie met het toezicht op de lautaaru3 belast is, de jongens klimmen er in en vernielen zoo de kousjes. De heer Moelker verneemt gaarne of de modder die uit de sloot aan de O. laodschestraat ia gehaald, spoedig opgeruimd zal worden. De voorzitter zegt dat deze spoedig zal worden opgeruimd. De beer van Vredenburch onderschrijft vol komen betgeen de vorige, sprekers gezegyl hebben over de gasfabriek, spr. gelooft dat we aan t begin van een treurspel staan. De concessie loopt ten einde doch moeten we het er op aan lateu komen, dat alles hoe langerhoe slechter wordt? De gasfabriek wil de zaak wel overdoen, we hebben nu een waarschuwing beet en zien we de zaak aan dan komt de gemeente wellicht voor groote moeilijkheden te staan. Het gas i9 zoo slecht, dat spr. overweegt om voor eigen ver lichting esn installatie te maken. De voorzitter heeft over het overnemen den president-commissaris wel eecs hooren spreken wat den slechten toestand betreft, de coiicession- naris is verplicht goed gas te leveren, spr. ver moedt dat eerdaags wel een schrijven hierom- treut zal inkomen. De heer Kegge doet het genoegen, dat de kwestie van de gasfabriek eens publiek ter tafel is gebracht. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren. schoolgelden enz.) een kwitantie moet worden afgegeven. Als bijzonderheid melden we dat het ont vangerschap der gemeente Poortvliet sedert 1825 in de familie Geuze is geweest. Vanaf dat jaar trad de heer M. D. Geuze als zoodanig op, die tot 1857 die functie vervulde. Vanaf 1857 tot 1912 werd dit ambt vervuld door diens zoon de heer E. O. W. A. Geuze, terwijl 17 Dec. jl. dieus zoon, de heer M. A. Geuze als zoodanig ie beëedigd. Maandagavond 23 dezer werd door den heer L. B. van der Siikke van Groote Lint een landbouwleziug gehouden. Evenals het vorig jaar werd de lezing met aandacht aangeboord door een talrijk publiek. Wel een bewijs dat ook hier ingezien wordt dat de theorie de prac- tijk van het boerenbedrijf ondersteunen moet. 1ERSEKE. Zaterdag is hier een 20-jarig»- jongedochter van een zoldertrap gevallen. Zp kwam op een deurkruk terecht, waardoor een diepe vleeschwond ontstond, die gekramd moest worden. Het meisje moet voorloopig het bed houden. f. ST-MAARTKNSDfJK, 23 Dec. In de heden Maan dag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd nog een kleine wijziging aangebracht in de concessie-voorwaarden voor de electrische verlichting in deze gemeente, 't Is voor het slagen van het plan maar te hopen, dat er niet veel vergaderingen meer voor behandeling noodig zyn, anders bestaat de vrees dat de geheele zaak nog van de baan geraakt Deed zich in de eerste vergadering omtrent dit punt maar één tegenstander kennen, tban9 was dit aantal reeds gestegen tot 3. Het tracteraent van den gemeente-ontvanger werd gebracht van f 425 op 1 500. De straatreiniger M. Moei land zag zyn jaarwedde gebracht van f 125 op f 150, terwijl de lantaarnopsteker ook een verhooging van jaarwedde van f 25 werd toegekend. De hoofde- lijke omslag werd met I 1000 verhoogd en het bedrag van f3500 op f4500 gebracht. De heer Rijnberg verklaarde zich hier tegen en meende, dat deze verhooging nog niet strikt noodzakelijk was Toen toch de verhooging was aangenomen stelde hij voor de geheele heffiug volgens een ander tarief te regelen, waarbij vooral de meergegoeden booger werden aangeslagen, zoodat deze verhooging den kleinen burger en middelstand het minst zou treffen. De voorz. verklaarde zich echter voor toepassing van het volle tarief volgens de bestaande regeling. Dit werd dan ook aangenomen. Alleen de heer Rijn berg stemde tegen. De Raad ging over in besloten zitting om te spreken over de gehouden aanbesteding der 12 arbeiderswoningen. POORTVLIET. In de raadsvergadering van Dinsdag, 17 December jl., werd nog vastgesteld een instructie voor d6n gemeente-ontvanger, waarin o. in. is bepaald, dat bet kantoor vau den ontvanger voor het publiek geopend moet zijn eiken werkdag van des voormiddag» 9 tot 12 uur en dat voor alle ontvangsten (belastingen, SCHERPEN1SSE. Gemeenteraads-vergadering van Maandag 23 Dec. Aanwezig 6 leden, 1 vacature. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen was eeu schrijven van Ged. Staten betreffende de electriciteits-vaorziening, dat de concessieverleemng van 40 jaar te lang was en zij liever 20 jaar verleenden. Dienaangaande is geadviseerd. Kasopname bij den gemeente-ontvanger tot een goed slot van 13025,08. Er was ontvangen f 13827,63, uitgegeven t 12423,40. Zoodat bet batig saldo was f 1406,15. Aan de beurt was de verkiezing van 2 leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Op de aanbeveling stondeu de heeren Chr. Hartog, C. de Valk, H. Qnaak en M. Dijke. Gekozeu werden met algemeene stemmen de heeren Cbr. Hartog en H. Quaak. Verder een lid vau bet burgerlijk armbestuur. Op de aanbeveling stonden de heeren J. N. Oudesluijs en H. Quaak. Gekozen werd met algemeene stemmen de heer J. N. Oudesluijs. Aan de beurt vau behandeling was de grati ficatie van de politiebeambten. Aan deu gemeente-veldwachter P. Jobse zal gegeveu worden f 50,D. Opree f 25, de Vos, rijksveldw. te St.-Maartensdijk f10, terwijl de gemeeutebode niets zal ontvangeD. Atschrijviug hondenbelasting voor een geheel jaar vau A. Hartog Az,, Jv. Houdt en A. P. Pol derman eu vao eeu half jaar dr. Q. Veenstra, wegens verhuizing. Aau de orde was beuoemiDg van een des kundige, betreffende de aan te brengen veran deringen in het schoolgebouw. Hierin werd met algemeene stemmen op voorstel van B. en W. aangewezeu de heer G. Geluk. De olielantaarns bij Gez. van Dijke, L. .lansens, D. Kjjstenbil, W. Keur, Wed. Duijnbouwer (zal gebracht worden bij P. Verspoor) J. vau Houdt, A. Hortog, M. Laven, Spuidam en die bij de oude en nieuwe doorrit op de haven, zullen veivangen worden door electrische. De haven zal overbestraat worden in Maart of April en zal aan deu aaunemer biervoor een vergoediug gegeven worden vau f 5U, Verder werd besloten, om B. en W. te mach tigeu, naar eeu nieuwe brandplaats uit te zien, daar W. van Houdt zijn grond voor 1 7.50 per jaar niet meer wil afstaan. Hierna ging de raad iu geheime ziltiDg over. THOLEN. Vrijdagavond 1.1. gaf het fanfar gezelschap „Concordia" in „Non Semper zv winternitvoering. De nitvoering der muzié nummers deed blijken dat het corps flink voo uitgaat. Ter afwisseling werd opgevoerd het dran Pierre de galeiboef". De verschillende rollen zati er goed in, het stuk werd uitstekend gespeeld vooral het spel van Pierre en Bichon kwa in hunne rollen tot zijn recht. Tot slot speclakelscène „De inhaling van den nieuwi burgemeester", hetgeen als komische scène ze in deu smaak viel. De avond werd gesloten met bal. De za van Non Semper was meer dan vol, velen moest zich met een staanplaats vergenoegen, waan blijkt dat een uitvoering van ons fanfaregezelsch in den smaak valt. Bij de Maandag jl. door jhr. v. Vrede bnrch en genoodigden gehouden drijfjacht werd met 6 geweren 28 hazen geschoten. Vrijdag vergaderde in het logement „de Gouden Leeuw" van C. Rijstenoil de djjkraad van bet Cal. Wat. Scberpeuisse. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd om 155U M. nieuwe glooiing van zullen-bazalt te leggen. De raming vau kosteu voor 1913 bedraagt f 15466,72. Nog werd besloten voor 7 jaar te verpaebteu 2 peiceelen weiland. Vrijdagnamiddag had de 14-jarige W. Vroegop op de bolstede van J. Hage ouder deze gemeente het ongeluk met de ronddraaiende stang van de ros- en dorschmachine in aanrakiog te komen. De broekspijp werd door de koppel- pen gegrepen en door nog een paar keer rond te draaien werd zijn been zoodanig verwond, dat er een belangrijke vleeschwonde ontstond. In een rijtuig is hij naar Dr. Polderman alhier vervoerd, die de wond heeft verbonden. De toestand van den jongen is nogal ernstig. minder geïnspireerde zaak, maar hij weerde zich als een jonge leenw ter verdediging vau de mooie Laura Steadman, en Tom moest er van afzien. Ik geloof echter dat Laura haar cavalier gaarne zijn dapperheid had willen kwijt schelden, want Tom was algemeen bemind. Had hij niet een liedje gezongen zoo koddig dat de geheele zaal daverde van 't geschater Hij had immers den goochelaar iu een van zijn behendigste toeren w.ten te foppen? O arme, kleine, dappere Charley I Toen hij een half uur later met eeu formeel en deugdelijk aanzoek bij zijne beleedigde partner voor den dag kwam, noemde zij hem, tot loon van zijn krachtig en moedig bedrijf, een lompe jongen, en werd hij bot afgewezen I O, die ondank bare vrouwen 1 Leicester Maynard ging intusschen naar de piano om met Eanny te keuvelen. Lady Grace de lieve, zachtzinnige Lady Grace, nam haar kleine nicht Maud en danste er mede op deu arm, en toen zij onder de groote kroonluchter kwam, had ik het genoegen te zien, dat zij het kind kuste om mijueutwil. Wat reden kou zij hebben om mijn bessen met haar geurige lokkeu te komen borstelen, daar zij toch wist dat baar minnaar Cecil Dreighton, grenadier-officier bij de garde, een der belden van Inkermann het roerloos aankeek, terwijl niemand zou gewaagd hebben van hare uittartende positie partij te trekken. Wat verzint toch die dikke Rob Ciogger, met zijn hoofd als een pudding, dat hij het spel poogt te bederven door Tom Wright zijn mareotakje te ontnemen Ik hoop dat men hem onder het walsen tegen de scheueu zal schoppen, en ik twijfel er zelfs geen oogenblik aan. Doch al deze kleine misvalletjes waren als enkele regendroppels, in vergelijking met den vollen stroom vau geuot die de zaal overstelpte en alle gevoel van onmin ol ongepaste terug houding in zijn ruischendeu vloed smoorde en medenaiu. Het bal was vroeg begonnen en werd das op een redelijk uur geëindigd. De laatste gasten waren vertrokken en al de ingelegerdeu zochten, vermoeid en voldaan, hunne bedden, behalve Leicester Maynard en zijn vriend Deighton, die te zaïuen naar de kamer van eerstgenoemden trokken om nog een sigaar te rookeü. De norsche voorvaderen bleven alleen achter en loerden on- DE TWEEDE KAMER heeft Zaterdag het werk, dat de voorzitter zi voorgesteld had, niet klaar gekregen. Daarom mol ze Maandag en Dinsdag terugkomen waardoor eva wel de Staatsbegrooting niet afkomt o. a. bl: het belangrijkste hoofdstuk, dat van Binnenlandse Zakeu, over. Na Dinsdag neemt de Kamer tot Januari een rust, die inderdaad goed verdiend Weken lang heeft ze tot diep in den nacht gewer. Het is opmerkelijk hoe de laatsto dagen de Kam in de bres gesprongen is voor verschillende groep van Ambtenaren ressorteerende onder de behandel hoofdstukken financiën on waterstaat om ze bels bezoldiging te bezorgen. De drang kwam niet enl van de sociaal-democraten maar van verschillen zijden. De minister van Financiën was werkelijk m met beloften van te zullen onderzoeken en overweg! Z.K. zal dat zich ook wel voornemen te dot maar 't is in elk geval een uitnemend middel de pleiters zich vau het lijf te houden. De amb naren bij de rijksbetaalmeesters, de belastingan teuaren en ontvangers behoorden tot de proté der Kamer. De beer Lieftinck had het over slechte inrichting van sommige belastingkantoren gaf bewijs van op zijn ouden dag nog recht gees te kunnen zijn. Hij zei o.a „Het hooge en aan; name genot belasting te betalen wordt door c slechte inrichting vergald! In Haarlem J!noe men het kantoor dan ook „het hok". Dat kanti staat in een kwade renk niet alleen overdrachtel (vroolijkheid.) De ambtenaren moeten daar af en gelucht worden. De Minister antwoordde, dat klacht gegrond was. Hoofdstuk Financiën werd zonder hoofdelijke sti ming aangenomen. Een der sociaal-democraden heeft verleden w den Minister van Waterstaat (den heer Regout)i mannetjes-putter genoemd, en niet ten onrech Z.E. staat zijn man hij schijnt vau nature militant ei niet bang van een boos gezicht der oppositie, heeft den beer Duijs weer geprikkeld en hem aanleiding tot een verbitterde felle van hard tegen hard. We willen er een paar zins uit aanhalen. De heer Duijs pleitte voor de spoorwegarbeni hoewel hij, naar hij zei, wist dat zij van de minister niets te hopen hadden. De minister .int rumpeerde; „Dan moet U hier komen zitten." heer Duijs ging voortIk zou ,het al heel beroi moeten maken, als ik het slechter deed dan Men zegt dat de minister zoo knap ia, maar hebben wij aan hem Hij is de gevierde man der roactionnairen die arbeiders er onder houdt en verdrukt. Wat hebl ook de Katholieken hier met hun redevoerin bereikt Een nieuwe uuitormknoop op een pet, nieuwe kap op eeu jas, meer niet. Het beginsel deD minister is niets. Wat breng ik tot stand met de kamer, boe ik het gemeen overleg zoo vruchtbaar mogelijk maaar: „Hoe draai ik er mij weer uit? „Gij (de minister) zegt het, die bet vuurtje aanstoc Niet de Nederlandsche Vereeniging maar beleid roept het geweld in het leven. Als dat weid eenmaal komt dan zal het zijn door u. v uw moreel gezag berust op de punt van debajo evenals dat in 1903 het geval was Zoo ging voort, en bij voegde er nog bij„Als ik heelem gezond was (spreker was erg verkouden) exceller dan kwam n er zoo gemakkelijk niet af." De beer Duijs stelde een motie voor de Kamer te doen uitspreken, dat een wettel reo-oling van de arbeidsvoorwaarden voor het tra wegpersoneel noodig is. Zij zal later behandeld wor De minister gaf uitvoerige mededeelingen omti de positie vau het spoorwegpersoneel en ter strilding van den heer Duijs. gezien in de verlaten schilderijen-zaal. Het ge heele gastvrije oude huis was eenzaam en stil. Noch Mayüard, noch Deighton waren voor 't minst van plan om naar bed te gaanzij hadden nog zoo veel te bepraten en te over denken. „Zeg eens vriendje," begon Deighton, nadat zij een poos stil hadden zitten dauipen, „hoe laat is bet toch wel „Zoo wat half viif, deuk ik." „Hoe vroeg wordt bet dan wel dag 'a morgens Is dat de zon of de maan die door de reten vau het blind schijnt „Wat geet ik thans om zon of rnaaD. Vertel mij liever hue bet met uw eigen gesternte gaal Waar hebt gij met Lady Grace den ganscben avood over gesproken Is de zaak eindelijk tusscheu u beklonken, zeg r" „Zanik nu niet." „Neen maar is het zoo „Ja, zij heeft bet gezegd." „Nu, dan in ernst, vrieod, wensch ik u geluk," riep Leicester, zijn vriend de hand knijpende. „Gij zijt de gelukkigste vent van de wereld behalve ik". „Ik 'oen nieuwsgierig wat eij nu doet r Deighton terwijl bij ernstig in 't vuur zat kijken. „Ik denk dat zij al uw zotte praatjes Fauny vertelt, daar zou ik op durven wedd „Slapen zij dan in dezelfde kamer? vr Deighton. „Ja wij zijn bier van nacht op elkander pakt als hanug iu eeu ton. Zij slapen in rechtervleugel recht tegenover onze venstei „Maar dat licht ,daar wordt hoejlanger sterker," riep de gardeofficiei, na een pot gezwegen te hebben. ,,De zon moet zeker re op zijn. Ik zou de blinden wel eens willen op doen, om te zien." t „Wel doet het dan, als gij lust hebt," hert Leicester geeuwende Deighton schoot den boom af en sloeg bliod open. Oogenblikkelijk scheen er heldere roode lichtglans iu de kamer. Met uitroep van schrik sprong hij terug en gr zijn vriend bij den arm. Wordt vervolgd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2