mitMid, pi ijl ui it inlaut) <ai Gesterteeit, luilmi, bil I Woensdag 25 December 1912. Negen en twintigste Jaargang. EN Eerste Blad. ade t l Nieuwjaarswenschen. Firma i. M. C. POT, THOLEN. Zij die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangende tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. in. (inq dei Dinsdag 31 December verschijnt een extra-nummer der Iers. en Thoolsche Courant. Nieuwjaarswenschen, berichten en edvertentiën in dat nummer te plaatsen, worden ingewacht tot uiterlijk Maan dagavond 30 December. FEUILLETON. AT ER MET HET MARENTAKJE GEBEERDE, fab ïT IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telrf. Jntkkc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cjutsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ent 30 18011 Posterijen Nieuwjaar. Met bet oog op den grooten toevloed van loststukken bij de jaarwisseling wordt het pu- iliek verzocht voor het binnenland bestemde brie- ren, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes in circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Ja- mari wenscht te doen bestellen, te voorzien van wee elkaar schuin snijdende strepeD, getrokken »ver de geheele adreszijde, en die stukken reeds )p 26. 27 -of 2# Decemhflr_±c.r. posl tft. bezorg e... .ij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden jereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de botoren van bestemming bewaard en worden looveel mogelijk op dien dag in de bestelling jpgenomen. 3 As. J 31390 95 POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Openbare Gemeenteraadsvergadering, ^houden te Tholen op Maandag 23 December 1912. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der vorige ergadering voorgelezen en ongewijzigd vast gesteld. De heer Wagtlio vindt dat in de voorgelezen lotulen het optreden van den heer Quist iu de orige vergadering niet duidelijk genoeg is weer- egeven. Tevens spreekt hij den wenscb uit dat een dergelijk optreden zoo'n persoon het woord ordt ontnomen of anders de zaal wordt uitgezet. De voorzitter weuscht voor de raad overgaat ot behandeling der agenda, een mededeeling te oen. De gemeentebode deed Zaterdag de mede- eeling dat zijn dochter biunenkort in het awelijk treedt en hij dan zonder vrouwelijke j ulp zal zijn. Hij verzoekt toestemming om het as. echtpaar bij hem te mogen laten inwonen, aardoor dit bezwaar zal zijn vervallen. Spr. is niet tegen de inwilliging van dit erzoek en stelt voor toestemming tot weder legging verleenen. De beer Wagtho verneemt gaarne wie de a.s. ihtgenoot is. Een Engelsche Kerstgeschiedenis. Zij (3) Maar hoe dit ook wezen mag, al hadden toilet in het paleis vau Aladdin kuni e iken, en tooverfeeën gehad om haar te bedienen, aden zij er niet fraaier of eleganter uit hebben innen zien dan nu; sommigen gleden met 0 in tred de zaal binnen, anderen )len 'PPe^en koket over den spiegelgladden vloer, lof zij wilden bewijzen dat zij niet kwamen zich als standbeelden te laten bewonde- Qmaar allen begaven zich terstond recht- eeks naar het einde der zaal, waar Sir Robert ïh geposteerd had om de gasten naar behooren nle ontvangen. Onder de eerste aankomende buitenlieden waren laatSf ^ge officieren van het 1ste regiment, dat et Leicester Maynard in Indië in bezetting 192 De voorzitter antwoordt dat dit een zoon is van Hubr. Cornelisse. Met alg. st. wordt gunstig op het gedane verzoek beschikt. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d, 29Nov.jl. houdende goedkeuring van het besluit tot uit gifte van grond in erfpacht. b. idem van hetzelfde college waarbij terug gezonden wordt een exemplaar van de goedge keurde begrootiug 1913; en c. proces-verbaal van kasopname. Worden voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van den Secretaris der Ger. ge meente alhier d.d. 6 Dec. jl., houdende verzoek in de nabijheid van het kerkgebouw een urinoir te plaatsen. De voorzitter heeft den toestand ter plaatse eens opgenomen en geeft den raadsleden in overweging zelf ook eens te gaan zien; er zijn drie plaatsen geschikt, iets voorbij het kippenhok vau Cornelisse, of tegen den blinden muur bij Van Meel of daar schuins tegenover. Des voorzitters voorstel om in de volgende vergadering hierover een besluit te nemen wordt met alg. st.- aangenomen. eSchrijven van den directeur van Bona Fides houdende bericht dat met de door den raad aan genoemde mij. gestelde voorwaarden tot het in pacht geven van grond genoegen wordt genomen. De voorzitter zegt dat in de vorige vergade ring besloten is het terrein al te staan, doch niet de som is genoemd die als huur betaald moet worden. Na eenige discussie wordt be sloten den huurprijs te stellen zooals bij het geven van grond iu erfpacht geschiedt, tegen 8 cent per M2. De rest vau den grond bij het veerhuis zal aan den pachter van het veer in huur gegeven kannen worden. f. Missive van de gezondheidscommissie dd. 18 Dec. 1912, waarbij wordt toegezonden advies tot oubewoonbaarverklaring van de gemeente woning kaai no. 1. De voorzitter merkt naar aanleiding van dit advies op, dat door hem in de vorige vergade ring nog is gereleveerd het besluit dat door den raad in een andere zitting is genomen. B. en W. stelden toen voor om de woning te doen herstellen, doch door den raad werd besloten niet tot herstelling over te gaan. Daarna ad viseerde de Gez.*Comm. tot onbewoonbaarver- klaring, doch ook dat advies werd niet gevolgd en besloot de Raad af te wachten de plannen inzake de overbrugging. De gezondheidscommissie gaat nu volgens de woningwet te werk en wil de raad niet terug op zijn besluit om niet te verbeteren, dan moet het advies van de gezondheidscommissie gevolgd, en de woning onbewoonbaar verklaard worden. De heer van Vredenburch was in bedoelde zittiüg niet tegenwoordig, anders ware er wel licht een ander besluit genomen nu wordt de woning zooals zoovele andere onbewoonbaar ver had gelegen, en daarop nam het bal voor goed een aanvang. De grimmige antieke ridders loerden donkerder dan ooit uit hunne zwarte lijsten, toen zij de mooie jonge dames over den gepolijsten vloer zagen zweven, en de be zielende klank van muziek en gelach het gewelt deed weergalmen en de oude banieren als voor hunne oogen deed wappereü. Het binnenstroomen der gasten hield niet opvan oogenblik tot oogen blik verschenen er nieuwe dauslcstigeu j eu weldra was de antieke schilderijenzaal, vol vroolijk gewoel, pret en gastvrijheid. Spoedig begon het nu te blijken dat het plan om de burgers der beide balzalen afge zonderd te houden, onuitvoerbaar was. Hoe ware dit mogelijk geweestZou dan de meer bejaarde klasse geen deel mogen nemen aan het pand verbeuren en van het voorrecht worden uitge sloten om met de jonge schoonen te dansen, of den goochelaar zijne tooverknnsten te zien uitvoeren? Weg met zulk eene gedachte 1 Moest dan aan de kleine jongens de ontscbatbare eer worden ontzegd om rond te springen met de langst mogelijke dames, die zij vinden konden klaard de gemeente kan het gebouw wellicht benutteo als bergplaats, daar het niet behoeft afgeh oken te worden. De heer Kegge is het niet mogelijk op zijn woorden aangaande deze zaak in (ie vorige zit- tiug gesproken, terug te komen, hij is er voor om het huis maar af te breken. De heer Wagemaker zegt dat nu de onbe- woon baar verklaring toch is uitgesproken, er wellicht uitstel kan wordeu verkregen van de tot uitvoer leggiug en dan zal er waarschijnlijk een beter besluit genomen kunnen worden, daar dan zeker de kwestie waarop wordt gewacht, verder gevorderd zal zijn. De voorzitter stelt vervolgens voor o^er te gaan tot onbewoonbaarverklaring. Wordt met op één n& alg. st., de heer Holle- stelle tegen, aangenomen. g. dankbetuiging van het uitv. Comité van plan 1913 te Middelburg, voor de toezegging van een gemeentelijke bijdrage voor de iu 1913 te houden tentoonstelling. Wordt voor kennisgeving aangenomen. h. request van den secretaris der vereenigiog „Vooruitgang" te TholeD, houdende verzoek om toestemming tot het plaatsen van een ijzeren hek bij de op den haven staande weegbrug. Wordt met alg. st. toegestaan. i. schrijven van Jhr. J. v. Vredenburch houdt ode bericht dat hij zijn benoeming als lid van de veercommissie aanneemt, wordt voor kpr,r geving aaugenoDQen> af- en overschrijving in en wijziging van de begrooting voor 1912, wordt vastgesteld. De heer Van Vredenburch stelt de vraag of de brugkwestie ook in deze vergadering zal worden behandeld. De voorzitter deelt mede dat in een vorige raadsvergadering besloten is deze zaak te laten rusten totdat een nog in to komen stuk er is. De heer Van Vredenburch wenscht voor te stelleu de stukken die van het alhier bestaande comité zijn ingekomen te behandelen, daar de beloofde stukken nog wel lang weg kunnen blijven en eventueel later inkomende stukken beter door een commissie kunnen worden be handeld. We dienen rekening te houden met de publieke opinie die zich in een request heeft uitgesproken om de zaak van de overbrugging spoedig ter hand te nemen. Eea commissie kan eveneens beter in onderhandeling treden met den ontwerper van het betreffende plan, waut men zal zeker begrijpen dat dc gemeente Tholen een plan door een iugenieur gemaakt, zoo maar niet cadeau zal worden gegeven. De voorzitter antwoordt niets vaB een ingenieur te weten, spr. weet alleeu uit de Iers. en Thoolsche Ct. van een plan dat de raad van den heer Verliuden te Bergen op Zoom zou krijgen. De he^r Moelker heeft ook nimmer begrepen welke stukken bedoeld zijn, doch hoe het zij, de raad behoeft niet te wachten op hetgeen buitenaf aan een publiek lichaam i9 beloofd. Wanneer het plan na een of twee jaren tornt Zou de zesvoet lange officier van de garde niet met Lotty Clarion in de schilderijen-zaal mogen walsen Of John Spaering hem niet mogen volgen en om den voorraög diügen Zulk eene dwingelandij zou immers oproer hebben verwekt, Neen 1 ouden en jongen waren welhaast zoDder onderscheid gepaard eu dooreengemengil, en het is moeielijk te zeggen wie vau hen het meeste pret hadden. Na het souper, toen de vermoeide muzikanten zich hadden verwijderd om op hunne beurt den inwendigen mensch met goede ;zakeu te versterken, haalde John Spaering de groote piano te voorschijn uit een der nissen waar zij geborgen was, eu uu moesten zijue zuster Fanny en hare vriendin Ada Maynard een wal9 a quatro mains spelen voor de ongeduldige jongere gasten. Toen eerst nam de rol die ik als maren tak in de festiviteiten zou bekleedeu een aan vang. Leicester Maynard snelde naar zijne kamer, nam mij bij den stengel, en bracht mij in triumf naar de Fra sche salon, waar hij mij aai* den knop van een der groote lichtkrooneu ophing, onder welke al de lustige dansers en danseressen zouden passeeren. Drommelswat zouden wij er niets aan hebben. De heer Van Vredenbureh vraagt of er be zwaren bestaan een commissie uit den raad te benoemen die zich kan verstaan met den inge nieur die hel betreffende plan samenstelt. Spr. oppert dit idéé omdat te Nijmegen, waar de over brugging van de Waal aan de orde was, eveneens eerst een commissie uit de ingezetenen deze zaak ter handen nam en haar toen overliet aan den raad die de zaak geheel liet voorbereiden door een commissie uit zijn midden; in Deventer en iu Arnhem handelde men eveneens zoo. Er is werkelijk reeds lang genoeg getalmd en bespce- diging der zaak waarmede reeds zoo lang geteut is, is zeer gewenscht. Het voorbeeld zooeven genoemd kan ook hier wordeu gevolgd, daar spr. niet kan aannemen dat werkkelijk zoo maar klakkeloos een plan cadeau zal worden ge daan. De heer Hollestelle zegt het niet eens te zijn met vorigen spreker. Wil men eeu overbrugging, dan moet zulks uitgaan van B. en W. Wie is er beter toe in staat om de voorbe reidende werkzaamhedeu te doen dan dit college Spr. wil hier niet in bizonderheden treden, doch wanneer de raad wenscht, en spr. zegt uiet voor zichzelf te willen pleiten, hiervoor is bij te oud, dat B. en W. onder hunne leiding een brugplan met ramingoverlegging, dan zouden B. eu W. in overleg treden met de bestaande veer commissie; een andere commissie acht spr. niet noodig. Wanneer de raad overtuigd is dat er een plan moet komen, wel laat hij B. en W. er mede belastende overbrugging moet vao den Raad uitgaan. De heer Wagtho is het eens met den heer Hollestelle dat B. en W. de aangewezen per sonen zijn dit plan uit te werken, doch daar de heer Hollestelle begint te zeggen dat hij niet in détails kan treden, vreest spr. dat hij het op de lange baan wil schuiven. De heer Hollestelle zegt dat de détails vele zijn, neem het overbruggingsplan eens aan, we moeten in overleg treden met den Auvergne- polder, met aansluiting aan den tramoprit, we moeten eeu hulpveer instelleD, alle onder werpen die onder de oogen moeten worden gezien en hoe eer die opdracht aan B. en W. geschiedt, des te liever zal het spr. ziju. De heer Wagtho meent dat in deze zaken het advies vau een ingeuieur niet gemist kan worden. De heer Van Vredenburch begrijpt niet waarom hier de weg niet bewandeld kan worden, zooals te Nijmegen en Arnhem is geschied, met zeer veel moeite is spr. er indertijd in geslaagd een veercommissie ingesteld te krijgen, 't Is hem er niet om te doen B. eu W. voorbij te gaan, doch de raadsleden persoonlijk te doeD deel nemen aan de werkzaamheden. Wat de brug kwestie aangaat, nimmer is door B. en W. het initiatief genomen; spr. wil voorstellen een com missie te benoemen, daar hij vreest dat anders de zaak op de lange baan zal worden geschoven. heb ik toen een mooie oogjes gezien, en wat werden ze helder Wat heerlijke rozenwangen en hoe menigen minnelijken blos. Daar hadt ge John de knappe eerlijke Joho Spaering: groot in de renverse, maakte hij met Kitty Clarion de gevorderde danspassen in het midden der kamer maar hij had afzonderlijke marentak-zaakjes met zijne schoone te verhandelen eu onttrok zich dus ongemerkt aan het drukke gewoel dat er op volgde. Henry Maynard, Leicesters jongste broeder was de eerste die een takje bessen uit een der vazeu beetpakte, en het seia gaf. Ieder blaadje of noemenswaardig stukje van detoover- plant werd nu oogenblikkelijken iu beslag ge nomen door een dozijn van zijne vriendeu of schoolmakkers, en weldra was het „keer om," „mondjes dicht," „naar de middelkroon eu terug 1" Ieder had zijn partner gekust, behalve Tom Wright (de paljas-ceremouiemeester voor dien avond, die met klaverenboer aan een van zijn rokspauden gespeld, als kenteekenen van zijn Driekoningsrang) rondliep als eene dol leman en al de meisjes kuste, behalve dat van Charley Howard. Charley was een klein kereltje eu volstrekt geen partuur voor Torn in een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1