vBBltilail, pvijfl aan k Mum van oesterteelt, landbMw, enz. TROUWSTE Huisvrienden l. No. 1438. Zaterdag 21 December 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. ee Dinsdag 24 December. Nieuwjaarswensclien. De Overbrugging. Firma J. M. C. POT, THOLEN. hole Zij die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Wegens het a.s. Kerstfeest verschijnt het volgende nummer dezer Courant inplaats van VRIJDAG 27, Dinsdag 31 December verschijnt een extra-nummer der Iers. en Thoolsche Courant. Nieuwjaarswenschen, berichten en advertentiën in dat nummer te plaatsen, worden ingewacht tot uiterlijk Maan dagavond 30 December. Pnblicatiën. BINNENLAND. 18011 erdooi IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco epr post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Tëlrï. Interc. 16. tingei I elegei 1921 191 De BURGEMEESTER der Gemeente Tholen maakt fvAfernHdat eepp r^nbare Vergadering van dan Gemeenteraad is belegd tegen Maandag den 23 December 1912, de9 namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Af- en overschrijving in en wijziging van de begrooting voor 1912. Verlenging termyn ontruiming der onbewoon baar verklaarde woning in de Oudelandsche straat. Aanbieding 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Verhooging bedrag der leening van 1912. Ie. 2e. 3e. 4e. 5e. Tholen, den 19 December 1912. IDe Burgemeester van Tholen zal, op Zaterdag den 28 December a.s., des middags te 12 uur, ten Raadhuize aldaar EEN HOOP COMPOST, Ipubliek verkoopen. IDe voorwaarden van den verkoop liggen van heden al ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, 21 December 1912. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Posterijen Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het pu bliek verzocht voor het binnenland bestemde brie- Ten, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Ja- Duari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepeD, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden tooveel mogelijk op dien dag in de bestelling opgenomen. Om in het binnenlandscb verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentbriefkaarten, behalve bet adres niets anders worden geschreven dan de naam, de woonplaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid, als m. g., p. f. en dergelijke. Den laatsten tijd zijn we nogal bezig ge houden met de overbrugging van de rivier de Eendracht. Zooals te begrijpen is, hoorde men niet anders dan dat Tholen, door een betere verbinding met de overzij, er wel bij zoo varen «Q we gelooven dan ook dat de voordeelen in *lle opzichten groot zullen zijn. Nemen we ilechts als voorbeeld dil bizonder natte najaar, de wegen zijn onbegaanbaar; moet men naar St.-Aunaland, men kan er kooien, maar... via St.-Maartensdijk, lag er een brug met een tram, het publiek zoo geen last hebben van de stukgereden wegen, men kwam zeer ge makkelijk en vlug waar men moest zijn. Doch de kwestie van de brug brengt haar eigenaardige bezwaren mede en deze moeten worden onder oogen gezien. Wij voor ons ge looven dat de groote meerderheid van den tegenwoordigen raad is vóór eene overbrugging, terwijl de zaak der overbrugging een groote schrede is vooruitgegaan nu de raad haar zelf in handen heeft. Het is bij de overbrugging van de Waal te Nijmegen gebleken. Wij herin neren ons zeer goed dat een zevental jaren ge leden een te dier plaatse gevestigde vereeniging veel reclame voor de zaak maakte en toen het publiek zich ook ging interesseeren voor eene overbrugging aldaar, werd de overbrugging over gelaten aan den raad der gemeente Nijmegen en nu is men zoover dat binnenkort zal worden overgegaau tot het leggen eeoer brug over de Waal bij Nijmegen. Van het Rijk werd een subsidie verkregen, terwijl we hier laten volgen een gedeelte nit de zitting van de prov. staten van Gelderland, betrekking hebbende op deze overbrugging „Een lid achtte het voor het gewestelijk verkeer gewenscht geen of zoo min mogelijk tolgeld te heffen. In ieder geval werd het wenschelijk geacht aan de subsidie dezelfde voor waarden te verbinden als door het Rijk ten opzichte van de tolheffing wordt bepaald, nl. dat de gemeente Nijmegen het recht heeft tol te heffen, echter tot geen hoogeren maatstaf dan than9 voor het gebruik van het Veer geldt. De aanwezige leden van Ged. St. gaven als hun gevoelen te kennen, dat tegen zoodanige be perking van de bevoegdheid tot tolheffing geen bezwaren zouden bestaan. Enkele leden achtten uitstel der beslissing Advertentiën: Yan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slecht* 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. en inslag. De heer Schaper sprak van een 10- jarige overheersching van 't clericalisme. De toren van 't clericalisme, zei hij, is met veel drukte opgebouwd onder de leuze„Zoek eerst het Koninkrijk Gods en al 't andere zal u in den schoot geworpen worden" wat beteekent: „Steun ons maar bij de stembus, en de rest moetje maar zien te krijgen". De heer Schaper zei er heel wat van en gebruikte daarbij uitdrukkingen die vroolijkheid verwekten, bijv. „We hebben een kanjer van een minister van waterstaat, een echte mannetjesputter, maar hij deed niets voor het spoorwegpersoneel." Over de kwestie of de socialisten met de vrijzinnigen samen gaan, zei hij o. a. dat zij rechts zullen steunen als de regeering met goede sociale wetten komt. Nog vertelde hij, toen het zoo te pas kwam, dat het meermalen gebeurd is, dat er 's avonds 50 of 100 menschen op de tribune waren en maar 4 of 5 in de Kamer, 't Is kras. De rechterzijde heeft de laatste dagen druk aan de beschonwiugen deelgenomen. Toen de beeren in eersten aanleg uitgepraat waren, is de minister Heemskerk eindelijk aan 't woord gekomen om zich en het heeie Kabinet tc verdedigen. Hij deed dit, zooals gewoonlijk, op de manier die aanleiding gegeven heeft tot het spreken over het jolige Christendom, dat nu aan de regeering is, een manier die verdediging vond bij den heer Lohman, omdat die joligheid er den moed inhoudt. We zullen iets van des ministers rede ver melden, omdat daaruit blijken zal op welko punten het ministerie zooal is aangevallen. In de bestekken voor de rijkswerken zou Z. E. rekening houden met de standaardloonen, bij particulieren in gebruik. Een ontwerp Zondags wet is nog niet ter hand genomen omdat Zondagsrust in alle bedrijven meer en meer in acht genomen wordt. Had de regeering een ontwerp ingediend, dan zou het toch niet be handeld zijn, omdat de disch reeds overladen was. In zake de kustverdediging is de regeering niet van houding veranderd. Het kustfonds bestond uit twee deelen de kustforten en het marinepersoneel. De regeling, thans voorgesteld, is van dien aard, dat een fonds voor de forten niet meer noodig is. Thans kunnen de noodige gelden geleidelijk worden toegestaan, en de regeering heeft de levende strijdkrachten bij de nieuwe militiewet eerst behandeld. Wat te doen, indien een militaire bond zich eer. gezag in de marine aanmatigt, waaraan de leden moeten voldoeu De minister antwoordt: Wie aan de bevelen van bet hoofdbestuur van den bond, tegen deu wensch van 't marinegezag in, gehoorzamen, moeten uit l e leger en de Luariue verwijderd worden. Maar de vraag, of de regeering het lidmaatschap van dergelijke bonden moet toelaten, moet onder de oogen gekeken worden er zijn deskundigen die zeggen dat zulk lidmaatschap verboden is. Militaire uitgaven. Er wordt over de stijging geklaagd, maar deze is niet de schuld der regeering, maar een gevolg vau den loop der feiten, zooals die onder het kabinet-Pierson begonnen zijn.— Wat het algemeen regeerings beleid betreft, aan de rechterzijde bestaat de wensch de coalitie te haudbaven en te bestendigen. De regeering is over véél dankbaarheid verschuldigd, o.a. over de persoonlijke bejegening door de miuisters van links ondervonden, al zijn er uitzonderingen, o.a. voor minister Talrna. De lauge redevoeringen haddeu sprak de minister beslist pen obstruction- nair karakter, al i9 het misschien üiet zoo bedoeld, doch de afdoening der groote wetten is er onmogelijk door geworden, en de tegen woordige werkwijze der Kamer werkt vertragend. Steeds luider roept men om hervormingen, steeds meer houdt men ze tegen. Wanneer men klaagt over de achteruitzetting der ziektewet, dan wilde Z.E. zeggen, dat het ultimatum van Dr. Kuijper uooit als ultimatum is aanvaard. De regeering juichte het echter toe, omdat zij betzeltde wilde als Dr. Kuijper. Met ver schillende feiten trachtte de minister te bewijzen, dat het kabinet niets gedaau heeft om de ge loofsverschillen te verscherpen en de beginselen van vrijheid en recht te verkrachten, en hij verdedigde de sociale wetgeving en de dwang verzekering van het kabinet. Nog verscheidene andere puuten behandelde de eerste minister en hij eindigde aldusOf er omkeer in het re en aanhouding van het voorstel gewenscht, omdat zij het verkieslijk vonden, met het oog op de provinciale finauciën, het voorstel omtrent een brug te Nijmegen en voorstellen omtrent een brug te Arnhem, die nu ook wel niet lang meer zullen uitblijven, tegelijk te behandelen." Het bezwaar van tolgeld heffen is te Nijmegen niet zoo groot als te Tholen, de Waal is om streeks duizend meter breed en men behoeft als passant slechts twee cent voor veergeld te betalen, is men met een rijwiel, dan wordt het veergeld op vijf cent gesteld en het scheelt dus wat veergeld betreft weinig met hetgeen te Tholen wordt geheven. Dit is echter van minder belang, het Riik heeft subsidie verleend met het recht om tol te mogen heffen, terwijl ook ged. staten van Gelderlaud wel genegen zijn tolheffing toe te Staan. 't Is met ingenomenheid dat wij dit consta- teeren, immers waar het Rijk aau de eene ge meente ouder die voorwaarde een subsidie wil verleenen voor eeue overbrugging, geeft dit goeden moed. t Is voor Tholen moeilijk de geheele opbrengst van het veer dadelijk prijs te geven, doch als Rijk en Provincie subsidie willen verleeoen tot het tot stand komen van eene over- brugging met blijven heffen van tolgeld, zijn de bezwaren voor onze gemeente niet zou groot meer en zal een eventueel besluit om over te gaau tot een overbrugging, den raad van Tholen niet zoo moeilijk meer vallen als het eerst scheen. DE TWEEDE KAMER 19 nog een paar dagen na ons vorig verslag met de algemeene beschouwingen der Staatsbe- grooting voortgegaan en daarbij bleven de klachten van links over de tekortkomingen, de partijdig heid en onvruchtbaarheid dezer regeering schering

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1