RECHTZAKEN. Vau ouze berichtgevers. 0 N D E R W IJ S. Burgerlijke Stand Oeuieugd Nieuws. 1912 bij het Ministerie van Financiën zijn in gekomen. Hierbij moeten worden overgelegd: a. de geboorte-akte van den eandidaat 4. een bewijs van den burgemeester der ge boorte- of woonplaats dat de eandidaat Neder lander en ougehowd is; c. een bewijs dat hij aan de nationale militie heelt voldaan. Is de eandidaat in militairen dienst geweest dan legt hij, in plaats van de stukken sub a en c genoemd, zijn paspoort of een bewijs van ontslag uit den militairen dienst over. Is de eandidaat nog in militairen dienst, dan wordt slechts het onder b genoemde stuk vereischt. De inzending der verzoekschriften kan ge- geschieden door tusschenkomst van de iuspecteurs der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, bij wie ook nadere inlichtingen te be komen zijn, evenals bij de ontvangers der directe belastingen, enz. en de kommiezen dienstgeleiders bereid nadere inlichtingen te geven. DE TWEEDE KAMER heeft na de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting de artikelen onder handen genomen en daarmee zich op een weg begeven, zoolang en meestal zoo eentonig, dat de lezers de heeren daar liefst niet zullen willen volgen, wat aan de belangrijkheid der zaak natuurlijk niets te kort doetmaar de meeste lezers zijn geen politici of Indische Oud-gasten. De minister vau koloniën, de heer De Waal Malefijt, heeft een zware taak in het verdedigen zijner honderden artikelen lange begrooting, tegen allerlei aanvallen, maar hij sloeg er zich over het geheel goed door. Van rechts waren bijna uitsluitend de heeren Scheurer en Boogaert aan het woord, die het ook niet altijd met den minister eens waren. De behandeliug der Indische begrooting werd meermalen afgebroken, o. a. voor de hoofdstukken Justitie, Buitenlandsche zaken, Landbouw, N. en H. der Staatsbegrooting, waarvan de twee eerste reeds zijn aangenomen oa niet heel lange dis cussies, vooral niet Buiten), zaken, dat in een dag klaar kwam. Bij Landbouw, N. en H. werd allereerst behandeld, een voorstel tot verhooging van de traktemeuteu der departementale ambte naren, waarbij de heer Ter Laan, gewoonlijk zoo rijk aan amendementen, thans zich uitputte in moties, niet minder dan vier tegelijk. Hij kreeg een korte ruzie met den voorzitter, omdat hij geen gelegenheid genoeg naar zijn zin kreeg tot spreken. De heer Patijn had een motie, waarbij hij de salarisregeling voor de hooge ambtenaren wilde uitstellen. Maar daar wilde de premier Minister Heems kerk, wien het door al die moties te laDgzaam ging naar zijn zin, niets van weten. Bij de ludische V grooting werd ook over verhooging van amöienareu gesproken, beter gezegd een voorstel daartoe van de regeering werd gecritiseerd, nam. door den heer Marchant. Die wilde den geneesheeren in Indië, waarvoor de miuister 400—700 gld. per maand vroeg, nog heel wat meer geven, tot f 1000 toe. Maar er kwam niets van. Dezelfde spreker kwam met zware beschuldigingen tegen de bezitters van djeloetoeng-coucessies of de boschproducteu-maat- schappij op Borneo. (Djeloetoeng is het sap uit eeu zekere palmsoort getapt, waarvan gutta-percha gemaakt wordt). Volgens spieker hebben de inlanders recht op die bootneD, maar ze worden hun door de concessie-houders ontnomen en als zij (de inlanders) daarom weigeren te werkeD, wordeu zij gedwougen. En van die djeloetoeng-onderneming, zei spreker, is de oud-gouvern.-generaal van Heutsz de grootste aandeelhouder. Ook andere hooge ambtenaren trachten, na hun aftreding, door zaken doen in Indië groote winsten te maken. De minister weersprak een en ander, maar hij zou toch geen nieuwe concessies meer uitgeven, verklaarde hij, voordat de bestaande lang genoeg gewerkt naddeu om er een oordeel over te kunnen uitspreken. Eindelijk stelde de heer Marchant nog voor om op art. 167 f 200.000 te schrappen om te voorkomen dat er door het gouvernement in Indië een gutta-percha-fabriek zou worden opgericht. Maar hier kreeg de miuister hulp van den heer De Meester (uni-lib.) en de heer Marchaut trok zijn amendement in. De heer De Meester vroeg den minister wie hem toch ïd gelicht had omtrent het bouwen van een zoutbriketten-fabriek die splinternieuw, nog terstond werd afgekeerd. Al het geld naar de maan 1 Antwoord hij had van verschillende deskuudignu inlichting gehad. De regeering had er over gedacht deze geleerde heeren voor schade vergoeding aan te spreken, maar wijl niet aan kwade trouw, doch aan een vergissing gedacht moest worden, had men dat denkbeeld losgelaten. Op 't oogenblik is de Kamer weer aan de Indische begrooting en heeft het druk over het concubinaat der militairen (in Indië natuurlijk), over kanonneu en ouderzeebooten. Ouderling de beer N. Kodde en tot diaken de heer B. Buijs. De aftredende ouderling en diaken zijn niet herbenoemd. Herbenoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente de heer J. Polderman, Secretaris. IERSEKE. In November werden op het post- en telegraafkantoor behandeld 1702 tele grammen, waarvan 136 verzonden en 1566 ont vangen. Op het telefoonkantoor werden gevoerd 65 onderlinge, 171 uitgaande en 224 inkomende, samen 460 gesprekken. Nog behandeld 21 op roepberichten. Op de postspaarbank werd ingelegd f 8664.48 en terugbetaald f7118,89. Uitgereikt 5 boekjes. De zangvereen. „Excelsior" (directeur de heer A. de Dreu) zal op den eeisten Kerstdag des avonds eeu uitvoering geven iu „Eben Haëzer". De coöperatieve broodbakkerij „Vooruit" gaf Donderdagavond (heden) een St-Nicolaasfeest aan de kinderen der leden. Vóór 14 dagen al zou begonnen worden aan het leggen der buitenleidiugen der water- De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden J. P., 55 jaar werkman te Yerseke, tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis ST-ANNALAND. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd tot leiding, doch er is nog niets van te bemerken De winter zal wel grootendeels voorbij zijn, eer Ierseke water heeft. Dat ia na wel zoo erg niet, want we hebben het altijd nog zonder water leiding gedaan, maar een mensch is een oöge- duldig schepsel, vooral als er wat uieaws in aantocht is, eu die aangesloten zijn willen graag weteu hoe het nieuwe water smaakt. ST.-MAARTENSDIJK. In de laatst gehouden vergaderiug van Kerkeraad eu kiescollege der Ned. lierv. Kerk is herbenoemd als ouderling de heer J. Geluk Az. en gekozen tot diaken de heer G. Rijnberg, zulks ia de plaats van den heer G. de Graaf, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. OUDVOSSEMEER. De sterke toename van het aantal telegrammen en gevoerde gesprekken blijkt uit de volgende opgave. In 1901 tot eu mei 1908 werden gewisseld respectievelijke 1617, 1591, 1502, 1512, 1586, 1408, 1586, 1642 telegrammen. In 1909 werd de spreekcel ge opend toen werden verhandeld 1665 telegram men eu nog 384 gesprekken hadden plaatsin 1910 verhandeld 1713 telegrammen en 710 gesprekken gevoerd; iu 1911 bedrag dit 1620 telegrammen en 1437 gesprekken, terwijl in de eerste helft van 1912 het aantal telegrammen 854 beliep en 1125 gesprekken. Er werden met 5 geweren in een dag 89 hazen geschoten. Er wordt danig over den toestand der wegen geklaagd; nu het bietenrijdeu van den akker klaar is, begint het pulpvervoer, zoodat vooreerst op verbetering weinig kaus is, of de vorst moest invallen. POORTVLIET. Gedurende de maand No vember 1912 werd in de Rijkspostspaarbank aan het hulppostkantoor alhier ingelegd f2208.75 en terugbetaald f 63.05. Door het hulptelegraafkantoor werden behandald 65 telegrammen t.w. verz. 29 en ontv. 36, ter wijl door het hulptelefoonkantoor 137 gesprekken werden gevoerd. Door Dr. Scbeevestein en dieus jachtge zelschap (samen 10 schutters) werden op Donder dag 5 dezer 136 hazen geschoten in zijn jacht veld onder deze gemeente. SCHERP EN 1SSE. Op de kade stond de werkman D. v. d. Velde alhier op een wagen bieten te lossen. Hij bad het ongeluk er at te vallen en kwam met zijn hoofd op de steen en terecht. Met een diepe hoofdwonde werd hij bewusteloos opgenomen en huiswaarts gebracht. Dr. Polderman verleende geneeskundige hulp. De toestaud van den patiënt is hoewel niet levens gevaarlijk toch ernstig. Het oudste dochtertje van J. V. was bij haar tante, liep over het bruggetje, dat langs het huis over een sloot ligt, gleed uit en viel er in. Gelukkig was de timmermansknecht M. S. in de onmiddellijke nabijheid die haar op het droge bracht. STAVEMISSE. In de alhier gehouden al gemeene vergadering vau de leden van het fanfarekorps „Eendracht", werd rekening en verantwoording gedaan over bet dienstjaar Nov. 1911/12. De inkomsten hadden bedragen f 277.815 eu de uitgaven 1327.60, zoodat de rekening sloot met een tekort van f49.875. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd vastgesteld in ontvangsten op f 150 eu de uitgaven op f 200. Uitgeloot werden 5 aandeelen van de rentelooze voorschotten, zijnde nummers 6-8-10-12-40. Na eeu kleine reglementswijziging werden de leden der contiöle-commissie allen met groote meerder heid herkozen. In de afgeloopen bietencampagne zijn alhier verscheept 14.642.225 K.G. suikerbieten, waar- vao 7.702.816 K.G. gewogen zijn op de weeg brug I en 6.939.409 K.G. op de weegbrug II De kwaliteit en de kwantiteit zijn zeer bevredigend geweest. Slechte, modderige wegen herinneren er ons nog voldoende aan. In de bestuursvergadering van de afd. „Staveuisse" vau de Schippersvereniging „Schut te vaer" alhier, is besloten tot het houden van de alg. ledenvergadering op Maandag 23 Dec. a.s. Alsdan zullen benoemd worden de afge vaardigden naar de Alg. Verg. te Zwolle en zullen aldaar de onderwerpen voor die vergadering worden besproken en vastgesteld. Z. K. H. Prins Hendrik zal deze Alg. Ver gadering te Zwolle bijwonen. In de laatste week hebben zich alhier weder een drietal nieuwe gevallen van besmet telijke keelziekte of diphteritis voorgedaan. Tn de laatste vergadering van den Dijk raad der Waterkeering van de Calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil werden de 9 Dijkraadsleden in handen van den Voorzitter beëedigd. Vastgesteld werd de rooster van af treding der Dijkraadsleden, zullende moeten af treden resp. 1 Nov. '14, '16 en '18. Idem het reglement van orde voor de Dijkraadsvergade- ringen. Idem het gewoon en buitengewoon presentiegeld voor de leden vati den Dijkraad, resp. op l 160 eu f20. De bezoldiging vau deu Voorzitter werd bepaald op f 300 en van de leden van het Bestuur op f150. Opgemaakt werden de Staten van aanbeveling, ter benoeming van een Voorzitter eu 2 bestuursleden. Op de eerste voordracht werden geplaatst de heeren J. Droogendijk, C. Steendijk Sr. en L. G. Tuijn- man. Op de tweede de heeren C. L. Dorst Jzn., M. J. Hoek en P. Gakeer en op de derde de h.h J. Elenbaas Mzn. Jac. Elenbaas en J. Polderman. THOLEN. Het komt niet dikwijls voor dat de inzenders van ingezonden stukken schriftelijk sympathie betuigingen ontvangen. Het ingezonden stuk in onze courant van 30 Nov. trok veler aandacht en o.m. ontvingen wij van eeu lid van een officieel lichaam den volgenden inhoud: „Mijnheer 1" Verzoeke beleefd s.v.p. mijn hulde en inge nomenheid over te brengen aan schrijver van het ingezondeu stuk voorkomende iu de Iers. en Th. Courant vau dato heden over de ver handelingen der Raadsvergadering der gemeente Tholen, gehouden op 25 November. Hoogachtend, (volgt onderteekeniug). 30-11-1912. Evenals andere jaren heeft Mevrouw de Wit Andrie9sen de klei Den op de bewaarschool ook dit jaar een aangenamer St-Nicolaas bereid. Elk kind kreeg een zakje speculaas en een stuk speelgoed en men kan begrijpeu hoe gelukkig de kleintjes naar huis toe gingen. Men meldt ons uit Ond-Vossemeer Deze week is er een request verzonden aan Heeren Ged. Staten door een groot aantal houders van paarden, welke verplicht ziju, ge bruik te maken van den weg naar St-Annaland. Deze bevindt zich namelijk in zoo'u aller- ellendigsten toestand, dat het toch werkelijk wel eens tijd werd de betrokkeu besturen op hunne verplichtingen te doen wijzen. Het is een algemeen bekend feit, dat over geheel Nederland de Bioscoop-Theaters als pad destoelen uit den grond schijnen te rijzen en dat de invloed, die over het algemeen door deze Bioscoop-Theaters wordt uitgeoefend op z'n zachtst uitgedrukt uiet heel gunstig is. Vau verschil lende kanten zijn er van ernstige mannen en vrouwen in Nederland stemmen opgegaan tegen dit „Bioscooop-gevaar" en personen van allerlei gezindte, die het wel meenen met ons Neder- laudsche volk, dringen er op aan, dat een dam wordt opgeworpen tegen den heilloozen stroom van verkeerde films, die vertoond worden. Het Leger des Heils heeft gemeend in dezen ook niet stil te mogen zitten en heeft daarom be sloten om aan den eenen kant te voldoen aan het verlangen om levende beelden te zien en tevens te zorgen, dat die beelden zooveel mo gelijk opheffend en leerzaam zullen zijn en waar komische tafereelen worden voorgesteld, er voor te waken, dat er niets stuitends wordt vertoond. Er is na besloten dat bier ter plaatse door het Leger des Heils bioscoop-voorstellingen zullen worden gehouden op Dinsdag 10 December, 's middags 5 uur voor kinderen en 's avonds 8 uur voor volwassenen in het gebouw der Bewaarschool. Een bijzonderheid van deze voorstelling is dat tusschen de levende beelden in, zooals de begrafenis van Wijlen Geueraal Booth en anderen, prachtig gekleurde stille beelden zulleu worden vertoond, waarbij meerstemmige liederen worden gezongen. Voor het vertoonen der films wordt een eerste klas bioscope met electriscb licht gebruikt, zoodat prachtig heldere beelden worden verzekerd. Voor nadere bizonderheden zie men de in ons blad voorkomende advertentie. Iu de vergadering van Heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier, van 29 November dezes jaars, is aan den heer J. van EUacker, op diens verzoek eervol outslag verleeud als Kerkelijk ontvanger met ingang van 1 Januari 1913 en is in diezelfde vergadering in diens plaats benoemd de heer M. C. vau El.-acker Jz., Deurwaarder alhier. Onze stadsklokkenist heeft de inwouers vau Tholen een St-Nicolaasverrassing bereid. Immer» gisteren hoorden we weer, voor 't eerst sedert gernimen tijd, de klingelende tonen van het klokkenspel van den stadhnistoren. Het fanfaregezelschap „Concordia" zal Vrijdag 20 December een Winteruitvoering geven in de zaal van „Non Semper". Bij dc heden gehouden publieke aanbesteding van drukwerken, kautoor- en schoolbehoeften werden deze leveranties gegund aan de firma J. M. C. Pot te TholeD, als laagste inschrijfster. jarig kind zijn bewusteloos, doch geven nog teekenen van leveD. Nader meldt men ons over dit treurig ongeval: Hedenmorgen omstreeks half 9 bemerkten omwonenden, dat in den winkel van den bloe mist Meyer, in de Drienerstraat, te Hengelo, het licht nog brandde en de deur gesloten bleef. Een ongeluk vermoedende, zond men bericht aau den vader van M., die onmiddellijk het huis binnendrong en even later weer te voor schijn kwam, roepende„Mijn kinderen zijn dood 1" De heer Hageraats, uit Almelo, die toevallig passeerde, ging de woniDg binnen en vond de woonkamer vol verstikkenden kolendamp. Het raam openwerpende, zag hij aan weerszijden vau de kachel man en vrouw in slapende houding liggen de man was reeds dood, de vrouw evenwel niet. De heer H., die steeds vlugzout en eau de cologne bij zich draagt, mocht het genoegen smaken bij de vrouw eenig teeken van leven op te wekken. Het eenig, op een opkamertje te bed liggend, kind van het echtpaar, ondervond geen gevolgen van den kolendamp. Tel. Dinsdagmorgen is de 20-jarige dochter van den landbouwer W. B. te Douwen, gem. Leens, door kolendamp gestikt, dood op bed gevonden. N. R. Ct. De nieuwe dienstbode van een Hilver- sumsche familie, die, na een week gediend te hebben, een jongen bleek te zijn, heeft thans aan den heer des huizes zijn excuses aangeboden en deze heeft daarop maar besloten de zaak te laten rusten. De grappenmaker, die zoo glans rijk den wedstrijd wou, wordt door zijn vrienden nog al eens ondervraagd, maar hij is zoo ge sloten als een pot, zegt het N. v. Ned. De „Tel." meldt dat bij een begrafenis te Johannesburg, de stoet werd getroffen door deu bliksem, waardoor twintig personen werden ge dood en zestien gewond. Zaterdag 30 November vergaderde te St.-Annaland de afd. Tholen en St.-Philipsland van den Bond van Nederl. onderwijzers. Tot afgevaardigde naar de Algem. Verg. te Groningen, werd benoemd de heer W. G. Quak- kelaarals plaatsvervanger de heer C. Scherpe- nisse, beiden van St.-Maartensdijk. Een zestal leden der afd. zullen ass. Zondag Daar Den Haag trekken om met duizenden van hun collega's te protesteeren tegen de lage sala rissen. LANDBOUW. Oud-Vossemeer. St. Andries is de officieele dag van sluiting van de landbouwwerkzaamheden in onze omgeving. Wie heeft dit jaar van zoo'n sluiting iets gemerkt? OESTERS. In de maand November 1912 zijn ver zonden van Tholen, lcrseke, Wemeldinge, Krab- bendijke en Bruioisse naar onderstaande landen Nederland 360.000 oesters. België 2.975.000 n Duitschland 1.462.000 Engeland 698.000 Frankrijk 874.000 Zweden en Noorwegen 23.000 Rasland 39.000 Totaal 6.431.000 oesters. Dit totaal bedroeg in dezelfde maand van het vorig jaar 9.479.500 oesters. Verstikking door kolendamp. Donderdagmorgen is de bloemist N. Meyer, te HeDgelo, dood in zijn woning gevonden, gestorven door koiendampverstikkiug. Zijn vrouw en drie- Gemeeute IERSEKE, van 29 Nov.5 Dec. Ondertrouwd: Aart Cornelis Levering 25 j. jm. te Schiedam en Maatje Cornelisse jd. 20 j. Geboren: Dingenis Willem, zv. Andries Verschuure en Jacomina van de Vreede. Helena dv. Cornelis de Jonge en Maatje Nijssen. Overleden: Jacoba, 3 mnd. dv. Jan Willem Bom en Adriana SlabbekoornCornelia Ruster. 70 j. wed. van Gerard Paauwe.. Gemeente OUD-VOSSEMKER over November 1912. Geboren: Cornelia Elisabeth. dv. F. v. Dorst en C. C. Clarijs. Catharina Johanna, dv. J. Deurloo en C. v. d. Murbel. Tannetje Pieternella, dv. M. P, v. d. Stel en J. de Graaf. Anthonia9 Adrianns. zv. P. J. Aarden en M. A. Steyns. Jacoba, dv, A. Lindhoat en P. A. Baaij. Overleden: Matheus Jacobus van Driel 1 jr. zv. G. v. Driel en A. Lindthout. Janna Johanna Kunst, 76 jr. echtgn. v. R. Lindhoat. Gehuwd: Pieter Melis, jm. 33 jr. te Bassam en Eppelina de Bruijn, jd. 28 jr. alhier. Laurens Uyl, jm. 21 jr. te Poortvliet en Hantje Adriana Gunst jd. 20 j. Gemeente POORTVLIET November 1912. Gehuwd: Giiles Karei Krijger jm. 23 jr eu Johanna Adriana van der Slikke jd. 21 jr. Cornelis Deurloo wedur. 45 jr. en Johanna Commerijntje Geuze ji. 31 jr. Geboren: Jan Pieter en Hubrecht, zoons van Hermanus Marinus Uijl eu van Catharina Uijl. Cornelia Maatje, dv. Johannis van Dijko e.v. Johanna Cornelia Quist. Willeraijna Jacoba, dv. Pieter Jacobus van der Stel en van Dingena Bijl. Johannes zv. Pieter Stokman en van Eli- zabeth Cornelia Deurloo. Willem Cornelis, zv. Pieter Willem Ista e.v. Anna Koppenhol. Elizabeth Da, dv. Cornelis Willem Bijl e.v. Eiizabeth Goudzwaard. Overleden: Hubrecht, 1 dag en Jan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2