mthlai, inlji aai it ïtlaipi nu oesterteelt, laiiliois, mi. VERBAZEND V !N ij« ïn No. 1436. Zaterdag 7 December 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. zoo voordeelig Van Houten's RONA Cacao ndi Van oude bedijkingen. Firma J. lül. C. POT, THOLEN. in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. BINNENLAND. ach M. ing IERSEKSCH THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ipr post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden alterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan hot bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzon medewerker te tersoke. (Nadruk verboden.) Zeeland is het land der Ainbachtsheeren en hoewel de oude rechten in vele opzichten ver rallen of wel beperkt zijo, is het toch wel de noeite waard eenige oogenblikkeö de aandacht vragen wij doen het aan de hand van een jevoegd deskundige, de heer Mr. J. Verheije Tan Citters, die de opkomst en aanwas van de Ambachts-Heerlijkheid Poortvliet beschreef. Volgens deze ia het recht van tiendbeffing bij lvra roortduring aan ambachtsgerechtigden toegekend, naar ook de voordeelen en emolumenten, welke »an hen, zoo in het justiciëele als in de politie, door den Graaf tot aanmoediging en tegemoet- [oming aan de kosten van bedijking zijn toege wezen geworden, alsaanstelling van schout, en schepenen en secretaris, dijkgraaf, gezworens, penningmeesters enz. mitsgaders de bediening der veren, tenminste voor zoover men daarvan het bezit geweest is, het recht van maalderij eD alle verdere voordeelen van bastaard-, onbe kende en andere goederen, visscherijeo buitendijks, Ml teevonden enz. Wat betreft maalderij, wordt hierbij aangeteekend. dat onder de Grafelijke 173 fegeering en vervolgens niemand het recht had ;ev( om hard koren te breken, dan aan wien dit reroorloofd werd, hetgeen aan de indijkers, om luiks te hunnen voordeele alleen te mogen laten doen, overgegeven is. Alsmede de inkomsten welke, uit den onver- [ochten baatgevenden eigendom der gronden, foor zooverre die aan het ambacht behooren, yoortvloeien als cijnsende vroonen in erfpacht uit gegeven, welke met geld, gevogelte of zoogenaamde iensten van wagens en paarden, betaald werden; ce jacht, vogelarï), bijen vlucht, zwanen en visscherij, ie dijken en wegen, de aanwassen buiten- en bin nendijks en de herdijking. Dit laatste onderwerp rooral is van belang en daarbij wordt het vol gende aangeteekend Ingeval de gelanden binnen aar en dag het ingevloeide niet weer toesluiten, ;wam de grond weer aan Ambachtsgerechtigden. Een hard en ongehoord recht, zoo zeggen zij, relke de Zeeuwsche gewoonten niet kennen, of neer willen hebben dan hun toekomt. Omdat in Zeeland alleen de erve, de baat- gevende oppervlakte der landen, den gelanden en de grond, de bodem op welke die erve rust, den ambachtsheer toebehoort, zoo heeft men altijd geoordeeld, dat wanneer landen jaar en gedreven hadden, de erve er afgespoeld was, waardoor de eigendom der vorige gelanden geheel was te niet geraakt, en dat er een nieuwe vrucht- )are laag over den bodem moest heenkomen, op welke de vorige eigenaars geen recht van wuspraak hadden. Dit recht wordt aangetoond 3Uie ioor twee gevallen uit de praktijk. In het jaar 1671 verzochten de ingelanden fan den bevloeiden polder van Scherpenisse en W'estkerke, aan de Staten van Zeeland, tot ierstel van hun dijken 3000 pnd. VI. af te lossen in de veertien volgende jaren, waarop is goedgevonden door de Staten dit verzoek te «tellen in handen van Ambachtsheeren van Scherpenisse en Westkerke, om, zoo de polder linnen een jaar en zes weken niet wederom werd bedijkt, maar met de zee gemeen bleve, of bedijkt wordende, wederom inliep, en binnen genoemden tijd niet beverscht werd, en dien- olgende de grond wederom aan de Ambachts heren kwame te vervallen, of in zoodanig onverhoopt geval de Ambachtsheeren niet zoover 'an haar recht af zouden wijken, dat de pen ningen, die aan den polder zouden gegeven forden, altijd daarop, hetzij drijvende of be- lijkt zijnde, zouden blijven gehypothekeerd en laarvoor zoowel in het een als in het andere geval verbonden, en executabel zoowel voor de ferloopen intrest als kapitaal. Een ander geval van gelijke strekking, wordt tangeteekend omtrent den polder Deurloo, in de heerlijkheid Tholen. Deurloo in 1681 drijvende UITGAVE Telrf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. '■Tr geraakt, en door oneenigheden tusschen de ge landen niet bedijkt zijnde, deden de Staten de vraag waarom het polderken niet beverscht was alzoo bij eenige gesustineerd wordt, dat de grond aan de grafelijkheid geen particulier vasal daar van zijnde zou zijn vervallen en vervolgens aan anderen tot bedijking zou kunnen worden uit gegeven. VERGADERING van den Raad der gemeente Oud-Vossemeer op Donderdag 5 December 1912. Voorzitter de burgemeester. Afwezig zijn de h.h. Polderman en Van Nieuwen- huijzen, de laatste met kennisgeving. Na opening door den voorz. verzoekt deze de notulen te lezen van de vorige vergadering, die onveranderd worden gearresteerd. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring der gemeentebegrooting over 1913. b. id. houdende goedkeuring der gemeentereke ning over 1911. c. Dankbetuiging van den burgemeester voor de betoonde belangstelling, ondervonden na het overlijden van zijn dochtertje. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van J. Kunst, lantaarnopsteker, met verzoek om zijne jaarwedde te verhoogen tot f150. Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. e. schrijven van J. Gebraad, eigenaar van hot z.g. smidsklokje, waarin adressant verklaart, dat hij niet met 't raadsvoorstel om zelf bij te dragen tot het herstel kan meegaan en ook niet de verplichting tot het niet-verkoopen ervan wil aangaan. Bij geheel herstel door de gemeeule wil hij zich echter wel verbinden het niet binnen een bepaald aantal jaren te verkoopen. Na eenige discussie wordt besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Hierna brengt do voorzitter aan de orde de con cessie-aanvrage van de fa. Ten Bosch voor een eleetrische installatie. De heer Ten Bosch komt ter vergadering om do zaak nader toe te lichten. Na een duidelijke uiteenzetting, waarin do heer Ten B. de voordeelen van Electriciteit voor gemeente verlichting en kracht-installaties duidelijk aantoont, wordt besloten deze zaak tot de volgende vergadering te verdagen. Do heer Ten B. deelt mede dat aan de bezwaren die Ged. Staten hadden tegen de concessie-voor waarden, wordt tegemoet gekomen. De eleetrische installatie wordt gevestigd te Scherpenisse, do stroom door ondergrondsche leidingen naar de verschillende gemeenten gevoerd. Spr. toont met cijfers en prijzen aan dat door zijn maatschappij de electriciteit onder ieders bereik komt en voor gemeente zoowel als voor de particuliere afnemers veel goedkooper is dan de tegenwoordige verlichting. De voorz. en de h.h. Ampt, Van Gorsel en Friderichs vragen den spreker nog eenige inlichtingen o.a. over het aansluiten van boerderijen buiten den kom. De h. Ten B. deelt mede dat de concessie-voorw. bepalen, dat het net niet verder behoeft uitgestrekt te worden dan 60 M. buiten de kom. Indien echter kans was op meerdere aansluitingen buiten die grenzen, is de maatschappij wel genegen het net uit te breiden. Ook het gevaar van kortsluiting wordt volgens hem zeer overdreven. Als de leidingen goed zijn aangelegd met een nieuw door Edison uitgevonden veiligheidsverband is kortsluiting geheel uitgesloten. Bij de meeste installaties in ons land wordi hiervan gebruik gemaakt. De voorzitter bedankt den heer Ten Bosch voor zijn heldere toelichting. Verder deelt de voorz. mede dat is ingekomen een dankbetuiging van mej. De Graaff voor de ver hooging van hare jaarwedde als telefoniste. Gaarne zag ze deze verhooging echter toegekend met ingang van 1 Sept. jl. inplaats van 1 Jan. 1913, daar toen reeds de vermeerdering van diensturen is ingegaan. Do voorzitter stelt voor hierin te voorzien door in Jan. daarvoor een gratificatie toe te staan. De ver- hoogiug was op 1 Jan gesteld met het oog op de begrooting. De verg. gaat hiermee accoord. Een adres van de vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken, waarin wordt verzocht voorlaan in bestekken van gemeentewerken enz. een bepaling op te nemen waarin het gebruik van al coholische dranken wordt verboden, wordt als zijnde ongezegeld, voor kennisgeving aangenomen. De heer Ampt zou zulk een bepaling niet goed vinden; met ongunstig weer is het verschaffen van alcohol wel eens gewenscht. In beginsel wordt echter besloten dat een be paling van zoo weinig mogelijk gebruik wel gewenscht zou zijn en adhaesie betuigt aan het schrijven dier vereeniging. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. St. waarin deze de aandacht vestigen op een bij hun ingekomen verzoek om bij de gemeente-besturen aan te dringen tot het plaatsen van borden aan de grenzen en openbaro gebouwen der gemeente, wordt besloten hieraan geen gevolg te geven, daar het verkeer niet zoo groot is dat dit werkelijk nood zakelijk zal zijn. In de vacature J. Aarnoudse als lid van het weezen-armbestuur wordt deze herbenoemd met op één na algemeene stemmen. Als tweede candidaat was gesteld de heer M. J. Friderichs. De heer Aarnoudse bedankt voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart de benoeming aan te nemen. Naar aanleiding van een schrijven van de Am bachtsheeren betreffende de verbouwing van het ambachtsheerenhuis, waarin deze verklaren niet te kunnen ingaan op het voorstel van het gemeente bestuur, wordt besloten bij het vroeger genomen raadsbesluit te volharden. Alleen de heer Van Gorsel stemt tegen. Zoo de ambachtsheeren bij hun besluit blijven, zal het ambachtsheerenhuis nog voor één jaar worden gehuurd en zal 'moeten worden overge gaan tot den bouw van een gemeentehuis. Bij de hierna gehouden rondvraag vestigt de heer Aarnoudse de aandacht op den slechten toestand van een paadje langs do Molenstraat, dat door het bestraten, desnoods met oude klinkers, verbeterd kan worden. Er wordt besloten hiertoe over te gaan. De heer Friderichs stelt voor, hiervoor oude klinkers uit de straten in de kom der gemeente te bezigen en deze door nieuwe te vervangen, waartoe wordt be sloten. Hierna gaat de zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling der kohieren van den Hoofd. Omsl. en de Hondenbelasting. De Minister van ïfinauciën brengt in de Staatscourant ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April 1913 en volgende dagen te Arnhem het vergelijkend exarneu voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 100 plaatsen welke in 1913 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1913 den vollen ouderdom van 22 jaren bereikt en dien van 28 jaren niet over schreden hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren, die ten minste 12 jaren als militair hebben gediend, kunnen echter tot het examen worden toegelaten indien zij bij den aanvang van het jaar 1913 den vollen ouderdom van 34 jareo, en gepasporteerde mili tairen, die 6 jaren als zoodanig hebben ge diend, indien zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaren niet hebben overschreden. Het examen loopt over de volgende onder werpen a. lezen de candidaat moet eenvoudig proza gemakkelijk kunnen lezen en begrijpen h. schrijven het werk van den candidaat moet zijn geschreven met duidelijk leesbare hand 0. rekenen de candidaat moet blijk geven de vier hoofdregels van de rekenkunde te be grijpen hij moet vraagstukken betreffende de toepassing dier regels op geheele en gebroken getallen kunnen oplossen, waarbij tevens bekend heid met het metriek stelsel van maten en ge wichten moet blijken d. Nederlandscbe taal: de candidaat moet door de vervaardiging van een opstel over een een voudig onderwerp toonen, dat hij zijne gedachten duidelijk en zonder grove fouten schrittelijk kan uitdrukken. De verzoeken om toelating tot het examen moeten, op zegel geschreven, vóór 20 December

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1