«(Mal inlji aai lt btlup ra onterteelt, laiitui, ml „DE VLIJT", Nieuw Mantelmagazijn Bergen op Zoom. G. Th. de Jong-Marneth. KACHELS 3 pCt. Tijdgeest Polissen 3 pCt. Tijdgeest briefjes verkrijgbaar. No. 1435. Zaterdag 30 November 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. Hollanders in Amerika. KREMERSTRAAT nabij de Vischmarkt Het grootste, voordeeligste en soliedste adres voor DAMES- <$c KINDERMANTELS, JAPONNEN, BLOUSES, KINDERJURKEN, HOEDEN, PELTERIJEN, MODEARTIKELEN. Zie de Etalages. 76 i9<72 Aanbevelend, ROOSENDAAL, RERGEN OP ZOOM, Kremerstraat. Varkensmark t. 0. J. CONTANT, en weder >M.|Koeten we nog mestmengsels koopen FEUILLETOH. Ali weder een nieuwe zending ontvangen. Komt en ziet onze enorme sor teering, aan Concurrerende prijzen. Franco levering, gratis plaatsen der kachels. Oude Kachels worden ingeruild Kerkstraat, Tholen. >IE IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT val iD ie; De tijd van de mestmeDgsels is voorbij, iende ten miuste voorbij te zijn voor allen ie met hun tijd meegaan. Vroeger was het chering en inslag, dat men de boeren en ook oderen hoorde praten van havermest, aardappel- oest, grasmes t, roggemest, enz. Gelukkig is dat en ^et m er zoo erg, maar toch, heel eu al zijn AQ e nog niet verdwenen: ze zijn zoo gemakkelijk klaargemaakte mengsels, men behoeft iek lan zelf niet na te denken over de vraag, wat uoet men geven, noch uit te rekenen hoeveel dei aen van moet geven* De mest wordt kant klaar thuis gezonden en men behoett niets mders te doen, dan te zaaien. Berekent men wel eens, hoeveel schade men zich doet Weten moet men dat toch, want het wordt dikwijls ;enoeg gezegd. Aan de rijksproefstations heeft men vaak genoeg mestmengsels onderzocht, die oor 7 8 gulden de 100 KG. gekocht waren slechts 4 k 5 gulden verkoopswaarde hadden. Ia, het is gebeurd, dat mestmengels slechts loor f 8.50 kunstmest bevatteu en voor f 6 de ,00 K.G. aan den man werden gebracht. Dus, een mestmengsels koopen, inaar als ge het toch emakkelijk vindt uw mest in eens te zaaien oeng dan zelf. Om dat te kunnen doen, moet e weten wat ge aan uw land moet geven eu loeveel. Daarenboven is het een vereischte, lat ge ook nog weet, welke meststoffen met Ikander mogen vermengd wordeo en welke niet. lij hebt bij al uw bemesting slechts het oog houden op het feit, dat alle planten, zoowel iiiu- als landbouwgewassen, zoowel struiken ils boomen, op den duur noodig hebben stikstof, iali, phosphorzuur en kalk, de een meer van dit, de ander meer van dat. Nu is een van JVg grootste bezwaren tegen mestmengsels dat men gewoonlijk niet weet wat er is en hoeveel. Jij meent b.v. dat er kali in is en gij gelooft rdoor gerechtigd te zijn, een volgenden maal ;een kali te geven. Wanneer nu echter het aligehalte van het mengsel onbeduidend is, of lit in 't geheel geen kali bevat, dan komt gij dos loor het gebruik van uw mengsel tot een ver leerde handeling. Zoo ook ten opzichte der inderen. Gij meent b.v. dat het mengsel heel vat stikstof bevat en gij denkt „nu, een over- oemestiug met chilisalpeter is wel niet noodig." Doch dat kunt gij mis hebben, want gij kunt onmogelijk op de hoogte zijn van de behoefte fan uw land, omdat gij niet weet, wat het mengsel bevat. Doch indien gij geen mestmeng els geeft, maar zelf uw kunstmeststoffen uitkiest, 8 dit een heel ander geval. Gij hebt b.v. slechts oa te gaan, van welke der drie plantenvoediog- toffeu stikstof, kali en phorphorzuur door het voorafgaande gewas het meest is weggehaald, om op de hoogte te zijn van den voorraad aan- vezig in den grond. Wanneer gij op geregelde ijdeu uw land van kalk voorziet, het gebrek tan kali aanvult door kaïnit. patentkali of 40 0/o lalizout, het gebrek aan stikstof weder goed maakt door chilisalpeter of zwavelzure ammoniak, (18) Hij wist thans in alle bijzouderheden wat tjn beschermer met hem voor had, en na ten hartelijk afscheid van zijn beminde, die oem ondanks zijn geriuge maatschappelijke positie in stilte het jawoord geschonken had, teisde hij af, ruim voorzien van middeleu om op zijn zes maandschen tocht om den aard- bi alles te genieten, wat geld hem kon ver schaffen. Hij zou het laatst Holland bezoeken, om, 'óor hij geheel en al Amerikaan werd, het oude Vaderland, zijn betrekkingen en vrienden oog eens terug te zien. Zoo had Peters het gewild, en zoo zou het geschieden. Van Beek kreeg een kamer iu Peter's woning, daarbij tevens denkende aan een mogelijk phos- phorzuurge'orek en daarvoor, hetzij superphosphaat, of thomasslakken geeft, dan ia de zaak in orde en gij zijt er zeker van, dat gij goed bemest hebt en niet bedrogen zijt. Deze raad geldt üiet alleen voor landbouwers, maar ook voor tuinlieden, particulieren, welke hun eigen tuintje verzorgen en bezitters van landgoederen enz. De tijd van boomen mest, grasmest is voorbij. Koop chilisalpeter, kaïnit en superphosphaat. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van lerseke, Maandagavond 25 November 1912. Tegenwoordig waren alle leden, voorzitter de burgemeester. De agenda vermeldde één punt voorstel tot het aangaan eener geldleeniug voor het gasbedrijf. De voorzitter zei, dat van de leening van f 120.000, waarvan men meendo t 10.000 over te houden, in Aug. 1911 slechts f900 over was. Dat kwam door dat er veel meer aansluitingen geweest waren, dan waarop bij de raming van kosten gerekend was. Sedert zijn er nog 102 bij gekomen en er is nog een groole voorraad van kolen, waarin ook geld zit, alles hetwelk veroorzaakt dat er nu f 8000 noodig is, die alleen te vinden is met een leening. Niemand der leden was er tegen, de heer Bom wilde zelfs tot f 10.000 gaan, dan kon men tegelijk een automatische lantaarnopsteker en een cokes breker aanbrengen. Doch de voorzitter achtte dit van later zorg. De leening werd met alg. st. toegestaan, af te lossen in 20 jaar. Hoe aan dit geld te komen? De voorzitter zei dat „Geraeente-crediet" een annuïteitsleening had aangeboden met een jaarlijksche aflossing van 7,7 De heer Cupery gaf verro de voorkeur aan eon obligatie-leening, omdat die veel voordeeliger was. Kon men voor 4 0/Q het geld krijgen, dan was het voordeel f1000, tegen 41/2% f600. De heer Bom wildo zoo noodig voor f3000 en de heer Willemsen voor f 5000 zorgen tegen 4 1/2%* Besloten werd eon algoraeene inschrijving te openen. Daarna bracbt de voorzitter het instellen van een nieuwjaarscommissie ter sprake. Na eenige discussie waaraan behalve de voorzitter, de heeren Bom en v. d. Burght deelnamen, werd weer tot de vorming van zulk een commissie besloten. Bij de laatste rondvraag gaf een klacht van den heer Schipper over den modder in de Langeville aanleiding tot een bespreking van wegsverbetering in het algemeen. De voorzitter zei, dat dit jaar nog een voorstel van die strekking den raad bereiken zou. De heer Willemsen sprak over de aansluiting bij de gasleiding van gebouwen buiten het buizennet. Hij achtte dit van veel belang voor mogelijke ge gadigden en hoopte, dat B. en W. er iets op zouden kunnen vinden. Dezelfde spreker gaf de wensch te kennen, dat met het a.a. Kerstfeest en Nieuwjaar het tumult en de vechtpartijen van het vorige jaar konden voorkomen worden. Hij zag voel kwaad in muziek en dans. De voorzitter vond de bacchanaliën veel 'erger. Doch al spoedig, nam. bij de aanstaande herzieniug der politieverordening kon deze kwestie grondig behandeld wordende raad kon dan desgewild het verbod van muziek en dans aan zich trekken. en nadat hij van alles wat tot zijn nieuwe rol behoorde onderricht was, en de eerste leve ranciers hem van het noodige voorzien haddeD, deed hij als Peters' logé, mr. Van Beek uit Holland, zijn intree in de wereld. Van Marken had overvloed van tijd gehad om rond te vertellen dat Peters voornemens was een zijner Hollandsche neven tot zijn partner en erfgenaam te maken, en iedereen hield het er voor dat Van Beek die gelukkige jonkman was. Hij werd dienovereenkomstig ontvangen, en was Da een maand zoo thuis in zijn nieuwe om geving, dat Peters zich vaak de handen wreef, als hij dacht aan de kool, die hij bezig was zijn vrienden en kennissen te stooven. Hij wilde echter niet, dat er iets zou ge beuren, wat hem berouw zou kunnen doen hebben van zijn misleiding, en daarom had hij Van Beek doen beloven op geeuerlei wijze misbruik te makeD van zijn tijdelijke positie. Van Beek handelde geheel in overeenstem ming met die belofte, en daardoor lag er over zijn geheele verschijning die ernst en bedaard heid, welke zulk een indruk op Maud Van Marken gemaakt hadden. 19151 32 Hij wist immers dat zijn optreden iu dien kriDg slechts tijdelijk wa«, en al moest hii bekennen, dat hij er wel graag voor altijd in zou willen verkeeren, als zijn middelen hpt veroorloofden, zoo was hij toch te eerlijk om op eeüige wijze te handelen in strijd rnjet zijn belofte aan Peters. Maar toen hij meer en meer in aanraking kwam met de schoone Maud en begon te be merken, dat zij hem, als zij elkaar ontmoetten, zoo blijkbaar onderscheidde onder al de jinge- lieden die haar omringden toen hij de be- teekenisvolle blikken der andere dames be merkte en zelf begon te gevoelen, dat hij in Maud's tegenwoordigheid zijn hart sneller voelde kloppen toen begon hij het geval van een geheel andere zijde te beschouweu en zich ernstig af te vragen, wat er vau dit alles groeien kon Hij wilde Peter niet misleiden maar deze spoorde hem eer aan den omgang met Maud te zoeken, dao dat hij hem terughield. Kon het zijn, dat hij door beiden misleid werd? Het was een moeilijk geval. Vertelde hij Peters, wat hij vreesde, dan zou deze hem misschien uitlachen, en blijken dat alles een afgesproken aardigheid was. Maar hoe meer hij de jongedame ontmoette, hoe meer hij overtuigd werd dat zij tot zoo iets üiet in staat was, en dat zij hem eenig en alleen om zijn persoonlijkheid onderscheidde. Was het wouder, dat Van Beek weldra tot over zijne ooren verliefd werd Maar hij verborg zijn gevoeleD9 zorgvuldig. Hij had Peters beloofd van zijn positie geen misbruik te maken, en hield Wuord. Als de zes maanden om waren, en hij tot de nederige betrekking van klerk op Peter's kantoor afdaalde, zou het blijken of de rijke schoone hem werkelijk lief had. Niettegenstaande Peters hein voortdurend aanmoedigde, ontweek hij, uadat hij zijn be sluit genomen had, allen verderen omgang met Miss Van Marken. Het was niets auders dan nieuwsgierigheid geweest, waardoor Peters bewogen werd den omgang tusschen zijn logé en de schoone coquette, dochter vau Van Marken aan te moedigen. Hij geloofde niet dat het haar ernit kou

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 5