leeding. RECHTZAKEN. 0 N D E R W li S. Hurgerlijke Stand e in e u d S iniw Ingezonden Stukken. Kerknieuws. In de laatstgehouden vergadering van het Algemeen Weezen-Armbesluur is besloten met 4 tegen 1 stem de landerijen dier corporatie weder, als gewoonlijk, voor de volgende 7 jaren publiek te verpachten. Donderdagvoormiddig reed de kar van deu laudbouwer I. de Wilde Gz. bij het omdraaien van een hoek hij de Wcstvest tegen een zich daar bevindende paal, waardoor het paard schrok en op hol sloeg. De kar kantelde, de voerman A. W. kwam op de keien terecht en daar de verbinding van kar en strengen brak, ging het paard er alleen van door. Van de kar waren beide boomen gebroken, doch de voerman kwam er gelukkig nogal goed al en bles was in- tusschen naar den stal geloopen. OUD-VOSSEMEER. Alhier werd Donderdag avond de eerste vergadering in dit seizoen ge houden van het gezelschap „Eendracht In de plaats van den heer F. J. Ampt, die als be stuurslid bedaukt had. werd als zoodanig ge kozen de heer W. J. L. Douw. Besloten werd in de Kerstweek een uitvoering te doen geven door de Rederijkerskamer. De heer Wiskerke gaf in een belangwekkende lezing een en ander ten beste over de voor- en tegenstanders van dorpskermis-vermakelijkheden, terwijl een tweetal leden bijdragen leverden. Een vrij groot aantal leden woonde de vergadering bij, wat, opviel daar gemeenlijk de eerste niet druk bezocht wordt. SCHERPEN18SE. Woensdagavond vierden de leden der Zangvereeniging „Excelsior" alhier hun jaarfeest, ten huize van den heer W. van der Graaff, commissaris van orde dier vereeniging. Er werd door secretaris en penningmeester rekening en verantwoording gedaan, over het afgeloopen vereen, jaar en de uitslag is van dien aard, dat er een flink batig saldo, na aftrek van al de gemaakte onkosten voor het feest, overblijft. Al de bestuursleden, die moesten aftreden en sich niet meer herkiesbaar stelden werden ver- j vangen door anderen, allen werkende leden. Verder werd de avond doorgebracht 'met zang, afeewisseld door eenige voordrachten, Uedirecteur, ,1 der Graaff, droe.g niet het minst vreugde teyjtrhoogen, aangezien s organisft. Ongeveer te "2 uur was i werkzaamheden afgeloopen en keerdeu allen teer/voldaan huiswaarts. 1 'Vie uit de weide gehaald was stal te worden gaoracht, had de ec bezoek te brengeo in de pestein. Toen men haar daaruit liep ze naar de markt en sprong u op van het gemeentehuis. De deur nog gesloten, mogelijk'had ze daar bioneD anders ook nog een kijkje willen nemen. Sl'AVENlSSE. In eene alhier gehouden ver gadering van ieo Dijkraad der Waterkeering van de Cal. polders Ond-Kempenhotstede en Moggerehil, wed benoemd als deskundige voor de schatting der pachtwaarde van de gronden, gelegen in de» Moggershilpolder, de heer Joh. C, Luijk alhier. In een vergadering van Ingelanden van den polder O. K. H. werden benoemd tot ver- tegenwoordig» van dien polder in deu Dijkraad der Waterkeeriug van de Cal. polders O. K, H. en Moggerehil de heeren N. Kodde, L. G. Tuijoman ea C. Steendijk Sr. alhier, beueveDS M. J. Hoek te St-Maarteosdijk. In een dergelijke vergadering vao het Waterschap „Staveuisse" werden als zoodanig benoemd de heeren Th. C. J. J. v. d. Lek de Clercq en P. Qaakeer. Goedgekeurd werd de onderhandsche aanbe steding van het herstel der stormschade, tenge volge der stormvloeden van 11/12 Nov. l.l. aan L. Wesdorp alhier tot een bedrag van f 1380. Met behulp van sleepbooteu is het dezer dagen gelukt om den grooten ijzeren modderbak „G. C. 6.", die door den stormvloed van li/)2 Nov. l.l. boven op den berm vau den zeeiiijk aan den Stavenissepolder was geslagen, af te krijgen en in vlot water te brengen. Hij werd naar Antwerpen opgesleept en was ruim 200 ton groot. THOLEN. Vrijdagavond had onder voorzitter schap van den heer J. I'. Noske, de alg. ver gadering plaats vau de afd, Tholen van het Groene Kruis. De belangstelling was zeer gering, van de ruim vier honderd leden waren, het bestuur medegerekend, vier en twintig tegen woordig. De voorzitter deelde mede dat van de ver- plegingsartikelen druk gebiuik was gemaakt, nl. 210 maal. De rekening van het afgeloopen jaar werd nagezien door de h.h. C. W. Geluk en M. J. Hoek en accoord bevonden, de be grooting voor het volgend jaar werd eveneens goedgekeurd. Als bestuursliden werden herkozen de aftre dende heeren C. van Eekelen met 24 st. en W. J. Walpot met 20 st. Als secretaris, die voorloopig geen deel van het bestuur zal uit maken, werd met 18 st. gekozen de heer D. H. v. <1. Velde. De voorzitter deelde mede dat in het begin van het volgende jaar een lezing zal worden gehouden, terwijl op het eiland Tholen een rijwielbrancard geplaatst zal worden. Een der leden wees op het verwaarloosde uiterlijk van het gebouw der vereeniging aan de Hoogstraat. De voorzitter deelde mede dat het plan bestaat om het gebouw in te richten als badhuis, doch dat hiermede gewacht zal moeten worden in verband met de hangende waterleidingplaunen. Daarna werd de vergadering gesloteu. Naar wjj veruemen zijn de plannen voor eep te houden kookcursus alhier, zoover gevor derd, dat indien er genoegzame deelneming is, deze met Januari een aanvang zal kunuen nemen. Voor verdere inlichtingen of voorloopige opgave om hieraau deel te uemen, kan men zich wenden tot mevr. de Joug, Botermarkt of mevr. Groene- wege, Hoogstraat alhier. De heer H. Russcher, vischhaudelaar alhier, kreeg dezer dagen aangevoerd een zee paling, die het kolossale gewicht had van 80 pond. 't Is de zwaarste paling die ooit door hem werd ontvangen, de zwaarste die de heer R. ooit ont ving woog 26 pond. Dinsdagavond gaf het departement Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn eersten gezelligen avond in dit winterseizoen. De heer Henri Dekkiog trad op met .De groote vlocht", een satyre door Herin. Heije- maos. Het stuk bevat verscheidene aardige tooueeltjes, In een klein rijk regeert een oude conser vatieve Koning. Gedurende deu ziekte van deu vorst wordt door een zijDer onderdaneu een allereenvoudigste vliegmachine uitgevonden. De uitvinding wordt voor dezen geheim gehouden, maar zoodra hij hersteld is ontdekt hij het, laat den uitvinder eu zijn dochter gevangen nemen en vaardigt een proclomatie uit. Tenslotte noe.t hij voor den dwang der omstandigheden zwichten, daar naburige rijken zich de vliegmachine voor hunne legers aanschaffen en zijn ouderdanen, ja zelfs zijn eenigste zoon in stilte vliegen, en den uitvinder en zijn dochter uit de ge vangenis bevrijden. De zoon des Konings, die steeds onder streng tuezicht heelt geslaaiz, c'. in 't geheim de edele vliegkunst beeft geleerd, wórdt verliefd op de dochter des uitvinders en smeekt zijn vader het huwelijk met haar toe te staan, dreigende anders nooit weer terug te komen. Tenslotte stouit de Koning ooK hierin toe. De quintenseus vau het stuk is dat door de vrijheid der lucht alle bandon eu standen wegvallen. Door zijn duidelijke eu heldere voordracut en poses werd do spreker met veel aandacht gevolgd. Na de pauze gaf hij nog bocrates' rede ua zijn ter doodveroordeeling tot de jurj van Athene. Tot «lot een monoloog die er „als koek ging bij do talrijk opgekomen aanwezigen. In do vooraf gehouden vergadering dej leden werden als commissarissen van de Nutsspaarbank de h.h. C. v. Helbergen en M. G. van Stapele herkozen. Als lid vau het departement werd toegelaten de heer J. A. Stooijesdijk. Aan het einde deelde de voorzitter, die den heer Dekking een hartelijk „tot weerzien" toe riep, mede dat in December de heer eu mevr. Haus uit den Haag voor bet departement zullen optreden. Naar wij nader vernemen hoopt in de Januari bijeenkomst de heer Blees uit Zaandam als spreker op te treden. I. Ue heer J. P. M. Kamman, Rijkstuiabouw- 1 eeraar voor Zeeland en Noord-Brabant, tal op nader te bepalen datum in December voor de Tuin bouw vereeniging te Tholen een leziug houden over groententeelt voor export. Waar deze zaak in het belang is van alle groentetelers en landbouwers is het te wensoben dat de belangstelling groot zal zijn. rijken steun missen. Daartegenover staat dat door de aankomst van uieuwe troepen het Turksche leger 130.000 man telt, tegen 70.000 eenige weken geleden. De Bulgaren roepen daarentegen eveneens de lichting 1914 onder de wapens, waardoor hunne geleden verliezen weder worden aangevuld. De internationale toestand die erg gespannen scheeo, schijnt kalmer te worden, wel heeft Rusland zijn leger gedeeltelijk gemobiliseerd en eveneens Oostenrijk-Hongarije, terwijl Japan hier toe ook aanstalten maakt, doch de berichten zijn de laatste dagen kalmer geworden. In verband met een dreigenden Europeeschen oorlog heeft te Bazel een Internat, socialisten- congres plaats gehad, waarin met algemeeue stemmen de duizenden aanwezigen verklaarden dat tot behoud vau den vrede de socialisten een werkstaking zouden proolameeren waardoor een oorlog verhinderd kan worden. OESTERS. Ierseke.Van 22 tot r werden 1.325.000 oesters afgeleverd, een getal, zeer nabij gelijk aan dat van verleden «eek. Ook overigens gaf de handel geen aanleiding tot belangrijke op merking. Kreukels werden vrij wal meer verzonden nam. 3860 K.G. Voor dn Rechtbank te Alkmaar stond hooger beroep terecht L. G„ hoofdagent i Lotisico, te den Helder, door den kantoorecb aldaar veroordeeld wegens hel huuden van verboden loterij. Het Openbaar Ministerie eischte bevesti vau het z. i. zoowel formeel als materieel gewezen vonnis. Voor de rechtbank te Middelburg is 10 gul of 10 dageu geeisebt tegen J.P. 55 jaar te lert wegens beleedigiug van een jachtopziener. gevens te verzamelen. En deze commissie had zich dan, indien zij dat noodig achtte, met de makers van „het plan in wording" kunnen in verbinding stellen. Maar neen daarover geen woord 1 De gewichtigste zaak is zonder discussie uit gesteld^ Ed waarover heeft de discussie dan wèl geloopen Over een perceeltje grond ter grootte van zes heele meters, in huur of in erfpacht at te staan aan de Maatschappij „Bona Fides". Een belangrijk gedeelte der zitting is hieraan besteed Het is dan ook verbazend gewichtig 1 Het heil der gemeente is er mede gemoeid Maar nog gewichtiger is, dat „een der go meente werklieden modder in de kaai heefl geworpen" (opmerking van den heer Noske) en dat er in het beton aan de haven een gaatje was (opmerking van hetzelfde raadslid) hierover ontspon zich een dicussie 1 Nog gewichter was het ophalen der faecaliën door twee man met een kar (opmerking san het raadslid Kegge) Er moesten drie man bij zijn zei de heer Kegge want anders „moeten de menscheu zelf meehelpen om hun ton loog to maken er dat willen ze niet." En toen de heer Kegge vroeg om een man er bij, kreeg hij van den voorzitter ten antwoord „dat de menscheu aller maar van gemeentewege willen hebben da gaat niet op, de voerman moet wel bij zijl paard blijven staan, daar dit beest, als er niemand bij staat, uit zich zelf gaat loopen". i zonden wij willeD vragen, da Oud-Vossemeer. Het herhaliugs-onderwijs hier is aangevangen met 14 leerlingeD meisjes en 9 jongens. Het onderwijs wordt seizoen gegeven door mej. Hoffinans en de heeren Rijnberg en Wiskerke. Tholen. Als derde leerkracht aan de Chr. school alhier is benoemd de heer K. Kramer te ürk. Di 22—28 Nov. 1912. Wijnant Snoek, 23 Gemeente IERSEKE Ondertrouwd: Wijnant Snoek, 23 j. jm te Katieudijke en Barthalina Schouwenaar, jd. 24 j. Geboren: Cornelis, zv. Jan Sanderse en Janna Zweedgk. Lena, dv. Leenden van der Weele en Trijntje Anna v. Beveren. Adriaan, zv. Jan Ossewaarde en Anna Aurelie Was. Gemeente THOLEN 15—22 November 1912. Geboren: Geertruida, dv. W. C. van Dalen en P. van Ast. Overleden: Maria van Dijk, 79 j. wed. A. Hoogerwerf. Paulina Quist, 54 j. echtg. KI. de Jonge. Gehuwd: P. W. Potter jm. en J. Praat jd. Ondertrouwd: K. van der Klooster jm. en L. Jansen jd. Te Parijs schtjuen dieven en misdadigers een groote voorliefde te hebben om gebruik te roaken van de automobiel. Nu schijnen ze het op de postkantoreu in de voorsteden gemunt te hebben, 't Was reeds donker toen Diuadagavond een heer het postkantoor te Melun binnenstapte, zijn gezicht verborgen in de kraag van zijn overjas. Hij liep toe op de deur die toegang geeft tot het in wendige van het kantoor, waar de directrice zich alleen bevond. De deur was echter gesloten. De dame, die wist dat om hulp roepen niet gehoord kon werden, belde per telefoon de politie op, waarop de bandiet de vlucht nam en met een anto die op eenigeu afstand stond te wachten, verdween. Te Brussel is Dinsdag de Moeder van den Koning van België, de Gravin van Vlaanderen, juist op des Konings jaardag, overleden. Op het Eransche station Grand' Combe zijn twee goederentreinen op elkander geloopen. Een der machinisten haalde men verbrijzeld onder zijn machine vandaan. Hoogste Bekroning. Het is ons een genoegen te kunnen midden, dat de firma H. Bogaerts Co. te Boxtel, die met hare peintures reeds zoovele onderscheidingen mocht behalen op tentoon stellingen, waarvan we o.a. memoreeren die te Ams'erdam, Brussel, Arnhem, Luik, Parijs en den Haag, thans wederom op de internationale tentoonstelling te Rome, de allerhoogste onder scheiding verwierf nl. „den Grand Prix met gouden medaille", onder aaubiediog vau de ge- lukwenschen der jury. Ongetwijfeld zal dit schitterend succes er het zijne toe bijdragen om den goeden naam der firma op artistiek gebied, zoo mogelijk nog te verhoogen. Ook wij voegen onze gelukwenschen bij die der jury. DE BALKAN-OORLOG. Veel nieuwe slagen zijn er niet gevallen. De onderhandelingen met de Balkanstaten zijn in vollen gang eu de Turken schijnen deze te willeu rekken. De Bulgaren spannen alle krachteu in om Adrianopel te doen vallen, waardoor de Turken wat toeschietelijker zouden worden. In deTchatalja linie hebben de Turken, dank zij de mede werking hunner oorlogschepen van de zeezijde af, stand kunnen houden. De Bulgaren hebben door twee torpedobooten eeu der grootste en modernste Turksche oorlogsbodems vernield, zoodat de Turken aan de zeezijde een belang- Voor den inhoud van ingez stukken is de Redactie in geeuerlei opzicht verantwoordelijk, teiwijl door opname volstrekt uiet blijkt dat zij met den inhoud iustemt. Mijnheer de Redacteur Toen het bekend was geworden, dat nog vóór de raadsvergadering van 25 November 1912 door een driehonderdtal ingezetenen een requesi was ingediend om de zaak van de overbrugging van de rivier „de Eendracht" als urgent te willen beschouweu en spoedig ter baud te willen nemen, terwijl bovendien door de Vereeniging „tot bevordering van eene betere commuuicatie van het eiland Tbolen met de provincie Noord- Brabant" een request was ingediend van de zelfde strekking, begeleid met eene uitvoerige memorie van toelichtmg, zag menig ingezetene der gemeente Tholen en van de omliggende gemeenten bet raadsverslag van die vergadering niet belangstelling tegemoet. Nu is het te begnjpeD, dat de Raad den tijd ter voorbereiding te kort heeft gevouden, om reeds in deze raadsvergadering die aangelegen heid in behandeliug te uemeu, hoewel een woord van deu voorzitter over deze gewichtige zaak volstrekt niet misplaatst ware geweest. Doch wat kregen we nu iu het raadsverslag te lezen luplaats, dat zooals velen verwacht hadden door den Voorzitter eeu dag werd bepaald voor de behandeliug van deze zaak, werd op het enkele bericht in de courant, dat „uog een brugplau in wording is" de zaak maar opeens voor oubepaalden tijd uitgesteld 1.... Tot hoelang Vermoedelijk tot „het plan in wordiug" den Raad heeft bereikt j wat dus hier op neerkomt, dat de behandeling van deze zoo gewichtige aangelegenheid afhankelijk wordt gesteld, niet van den Raad zelven, doch van het goedvinden vau diegeueu, die „het plan in wording" bezig zijn te vervaardigen. Men vraagt zich af: „is dat nu toch eeu wijze van werken Moet nu toch een gemeente raad door een ander laten bepalen, wanueer hij (de raad nl.) eene voor de gemeente belaugrijke aangelegenheid zal gaan behandelen Eu als nu het plan in wording eens weken of maanden lang uitblijft, zal dan de raad van Tholen ook maar blijven wachten P' Men zou zoo zeggen de raad had toch alvast een raadscommissie kunnen benoemen oui zoo spoedig mogelijk aan 't werk te tijgen en ge- Maar nu bei stut uer vrrgauem»g i ruzie (althans blijkens het couranten-verslag) ovi de vraag, of een omnibus die op straat staa den weg verspert, staat er Inderdaad, mochtej er zijn, die het niet gelooven willen, dan ve wijzen wij hen naar het raadsverslag, waar d alles te lezen staat. Mijne heeren Raadsleden! alles waar gij uw laatste raadsvergadering zoo breedvoerig ovfl hebt gediscussieërd, noemt men in vele andei gemeenteraden „klein werk" d.w.z. werk, d: men behandelt wanneer er niets beter te do< iswerk, dat men overlaat, grootendeels ai deu gemeeute-opzichter of aan de politie. B U werk dat voor 't meerendeel betrekking he op onderwerpen waarop men den gemeenti opzichter of den Burgemeester in een particuli gesprek eens attent maakt waarover eens een briefje schrijft, doch waarover mi alleen bij gebleken groote nalatigheid bet gi meentebestuur in de openbare vergadering leu verantwoording roep. Maar „mijne heeren raadsleden" dat zijn ge onderwerpen waaraan een geheele raadszitti besteed moet worden, vooral niet, wanneer zuil gewichtige en dringende aangelegenheden I aandacht vragen, zoodat dit hij U het geval i De quaestie van de brug is een levenskwesl voor uwe gemeente! en gij spreekt er niet ov De quaestie van de gasfabriek is van gro belaug, want de ingezetenen van uwe gemeen betalen méér aan het gas dan bij eene gemeeut lijke exploitatie ooit noodig zou zijn. Maar spreekt er niet over De welvaart van uwe geineeute werd onlao bedreigd. Maar gij hebt geen vin verroerd geen hai uitgestoken. En nu spreek ik nog niet eens over die van takken van gemeente-zorg, waaraan in andi gemeenten met zooveel liefde en met zooveel t' wijding wordt gewerktIs daarvan niets tot doorgedrongen Eén ding wensch ik ten slotte te verzoeke Wanneer er weer een verslag van Uwe verf dering in druk verschijnt, zorg dan dat daar een anderen geest den lezer tegemoet stra dan ditmaal het geval is, want zoolang er Uwe handen geen ander werk komt, dan ons thans hebt laten zien, zult gij niet werk tot voldoening der ingezetenen. EEN INGEZETENE VAN THOLB PREDIKBEURTEN. Zondag 1 December 1911 THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbrie Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen: GEEN DIENST. Ger. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 en 's avo 6 nar Ds. Sybrandy, van Krabbendijke. Geref. Gemvoorm. 9,30, nam. 2 «n 's avo 6 uur leeskerks POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk en n 2 nur Ds. Klomp. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 uur de De Graaff en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 Ds. Steen beek. Geref. kerk. voorm. 9.30 en nam. 2 uur en 5 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 aur Den Oudsten. Nam. Doopsbediening. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en uur leeskerk.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2