retllal, inijji aai it Itlaom ra oesterteelt, laiilon, in. Van Houten's Cacao No. 1435. Zaterdag 30 November 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. IKI. C. POT, THOLEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad yerschij'nt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan hel bureau Ie T h o I e n el vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lorseke UITGAVE Telrf. Interc. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. aunen „un iauj— te Stavenisse fl,60 per K.G. MARKTBERICHT van Jac. Knoop, Commissionnair in aardappelen. per H L. per H.L. Zeeuwsche Bonten 2,40 2,55 Zeeuwsche Blauwe 2,30 2,50 Spuische Eigenheimers 1,50 1>70 Flakkeesche 1,40 1,60 Drentsche 1,20 1,30 Geldersche Blauwen 2,00 2,10 Friesche Borgers 1,45 1,55 Blauwe 2,20 2,30 Eigenheimer poters 1,15 1,30 Blauwe poters l>lh 1,25 Voortaan zijn de lichtiDgsuren der bijbns aan het Veer vastgesteld als volgt op werkdagen: le lichting 9.20 viu. 2e 12.45 Dm, 3e 5.10 4e 7.15 op Zou- en feestdagen le lichting 9.20 vm. 2e 5.10 ncD. De correspondentie der drie eerste lich tingen op werkdagen en die der beide lichtingen op Zon- en feestdagen wordt door de zorg der beambten met het postvervoer op de train be last, rechtstreeks overgebracht, die der 2e en 3e lichting op werkdagen naar het station, die der overige lichtingen naar het postkantoor Bergen op Zooui, terwijl die der 4e lichting op werkdagen evenals tot nu toe naar het kantoor alhier wordt gebracht. KANTONGERECHT TE THOLEN. 12 November 1912. Door deu heer Kanton rechter zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der Woningwet. J. G. Q. 34 jaar, D. v. d. W. Hz. 54 jaar, J. D. F. 26 jaar en L. G. 70 jaar, allen te Scherpenisse, en J. S. 52 jaar te Poortvliet ieder tot eene boete van f 10. of 4 dagen hech tenis voor ieder hunner. C. G. 63 jaar te Scherpenisse tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet. H. S. 44 jaar en H. J. 33 jaar beiden te Scherpenisse, P. G. 36 jaar, W. M. 38 jaar, M. N. 37 jaar allen te Sint-Philipsland, P. Q. 39 jaar te Tholen, G. V. 40 jaar te Poortvliet, M. D. 88 jaar en L. P. 51 jaar beiden te Scherpenisse, D. J. 35 jaar te Oud-Vossemeer, C. M. 32 jaar, A. P. P. 48 jaar beiden te Scherpenisse, M. H. 43 jaar, P. v. 't H. 49 jaar, J. M. 37 jaar, C. D. 44 jaar, A. J. V. 87 jaar en A. d. H. 51 jaar allen te Sint- Annaland, .1. d. L. 48 jaar te Tholen, A. L. P. 45 jaar te Sint-Maartensdijk ieder tot eene boete van f 10. of 8 dagen hechtenis voor ieder hunner. J. V. 42 jaar, M. L. 45 jaar beiden te Sint- Annaland, M. B. v. d. M. 35 jaar, J. V. 59 jaar, L. Q. 47 jaar, F. H. 35 jaar, J. v. D. 89 jaar, W. Q. 34 jaar en P. P. 38 jaar allen te Sint-Pbilipsland ieder tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. H. H. 52 jaar te Siot-Maartensdijk tot f 3. boete of 3 dagen hechtenis. G. W. 39 jaar te Sint-Maar tensdijk tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis. Rijden zonder liclit. M. L. B. 30 jaar, I. S. 20 jaar beiden te Siut-PhilipslandM. P. 29 jaar te Scherpenisse, C. J. J8 jaar en A. J. 19 jaar, beiden te Oud- Vossemeer, P. G. 24 jaar te Sint-Philipsland, C. K. 42 jaar te Siut-Maartensdijk, J. d. W. 19 jaar te Oud-Vossemeer, J. C. F. 23 jaar te 8t-Annaland, J. M. P. 19 jaar, L. v. H. 25 jaar, P. L. v. A. 28 jaar allen te Oud-Vosse meer. P. A. E. 19 jaar te 8t-Philipsland, ieder tot f 2. boete of 1 dag dag hechtenis voor ieder hnnner. Openbare dronkenschap. J. O. d. B., J. B., C. P. d. H., L. G. T., T. A. S., A. v. G., J. B., G. K., en A. P. allen te Sint-Maartensdijk, ieder tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Rijden zonder licht. M. d. J. 43 jaar te Sint-Annaland tot f 2. boete of 1 dag hechtenis. Jachtovertreding. J. C. W. 30 jaar te St-Maarteusdijk tot f5. botte of 3 dagen hechtenis. RONA Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. LANDBOUW-VEETEELT. Voor eenigen tijd ontving ik van een land bouwer onder Borselen het volgende schrijven „Ben paar weken geleden werden de boeren „in deze gemeente bezocht door een persoon, //die melkwegers te koop aanbood a f 10 per stuk. „Volgens zijn zeggen kon men hiermede het vetgehalte der melk onderzoeken. Nu ben ik „misschieu eenigszins wantrouwend, maar ik kan „zulks niet gelooven. Ik dacht dat men daarmede „wel het soortelijk gewicht kan bepalen, echter „niet het vetgehalte. Daarom richt ik mij tot u, „om van u te vernemen of dat werkelijk zoo is „en of de prijs van f10 niet te hoog is. De „persoon die de melkwegers trachtte te verkoopen „vertelde dat bij er reeds meer dan 300 stuks „geplaatst had." Op dit schrijven heb ik den betrokkeD land bouwer als volgt geantwoord Uwe veronderstelling, dat men met den melk weger alleen het soortelijk gewicht kan bepalen is juist. Daarbij moet echter opgemerkt worden dat men alleen juiste cijfers verkrijgt wanneer men werkt met nauwkeurig gecontroleerde in strumenten en onder nauwkeurige inachtneming van een temperatuur van 15° C. Omtrent het vetgehalte der melk geeft de melkweger ab soluut geen aanwijzing. Een goede melkweger kost f 1,50 a f 2. De prijzen schommelen tusschen f 0,75 en f 4. Wanneer melkwegers worden aangeboden onder voorspiegelingen als bij u in het land geschiedde en tegen zoo hoogen prijs, heeft men met een bedrieger te maken. Het was niet mogelijk met zekerheid te weten te komen door wien deze melkwegers ten ver koop werden aangeboden. Vroeger heb ik erin het Zeeuwsch Landbouwblad al eens op gewezen, dat een geslepen, zeer welbespraakt persoon in onze provincie trachtte, en daarin ook werkelijk dikwijls slaagde, kleine doosjes met gewoon keukenzout tegen f 10 per doosje, als middel tegen moeilijk karnen, aan deu man te breDgeu. Er is merkwaardig veel overeenkomst tusschen deze vroeger beschreven bedriegerij en de hier boven gesignaleerde. De andere bladen in de provincie worden be leefd verzocht dit schrijven over te nemen. De Zuivel-consulent voor Zeeland, C. ZWAGERMAN. BINNENLAND. Bij de te Ommen gebonden stemming voor een lid van de Tweede Kamer (vacature dr. A. Kuijper) is gekozen de heer Bichon van IJsselmonde (Chr.-hist.) met 4181 st. Op den heer v. d. Vegte (anti-rev.) werden 3451 si. uitgebracht. DE TWEEDE KAMER zette sedert verleden week Donderdag de alge- tneene beschouwing over de Indische begrootinc met allen ijver, in dag- en avondzittingen voort, en al dien tijd waren de Chineezeu en het zending-onderwijs de zwarte spil, waar de Kamer- welsprekendheid met haar vetzucht over en weer omdraaide: De heer de Savornin Lohrnan trok dapper van leer tegen den heer De Meester en maakte zich daarbij, zooals het een vurig strijder vaak gaat, wezenlijk boos. Hij gaf er bij een sprekend staal van den goedt n wil ocd een ding van den kwaden kant te bekijken. De heer De Meester had nam. gezpgd dat kinderen in Indië meermalen gedoopt waren, eerst door den dominee en dan door den pastoor. Dat noemde de heer Lobman „met de Christenen spotten". Er waren leden die de juistheid van die gevolgtrekking niet inzagen en de heer Ketelaar zei dan ook dat het absoluut geen spot was. ,,Wat is het dan vroeg de lieer Lobman. „Een feit, een nuchter feit" antwoordde de heer De Meester. Maar het bleef voor den heer Lohtnan hoewel hij het feit niet kon loochenen toch spotten. „Dergelijke dingen worden maar gezegd om ons bespottelijk ta maken" reposteerde hij. In diezelfde rede beschuldigde hij de liberalen, dat ze uit Indië zelfs de Chineezeu en Mohamme danen te hulp roepen om Iiud strijd in Nederland te voeren en van dezeu geld daarvoor krijgen, geld dus van een ras dat ons ras bestrijdt. Dat geld zou spr. in de hand branden „Laten de liberalen dat geld teruggeven, aldus eindigde hijals de heeren te kort komen, zal ik bij mijn politieke vrienden een collecte voor hen houden". Was dat nu geen spot van den heer Lohrnan De Kamer had er in ieder geval een vroolijk oogenblik door. Maar daarmee was spreker er niet af. De heer Ketelaar (vrijz. dein.) vroeg hoe de heer Lobman toch aan dat praatje over Chineezeu kwam. Hij (de heer Ketelaar), lid van 't hoofd bestuur van den Vrijz. bond wist er niets van. Maar wel wist hij dat in 19U8 aan een Chinees in Nederland om steun gevraagd was voor de auti-rev. partijkas oui de kaudidatuur van den neer Roodhuijseu iu den Briel te bestrijden. De Kamer lachte opnieuw Van de overzijde werd getracht dat verzoek om steun goed te praten, met de opmerking, dat die Chinees geneutrali seerd, en dus geen Chinees meer was. Prachtig! De heer Verheij (uni-lib.) had veel lof over deu toestand en den finantiëeleu welstand en over sommige beschikkingen van de regeering in Indië. Maar hij roerde toch ook de onderwijs kwestie aan en protesteerde tegen de voorstelling alsof het met de zending gedaan zou zijn, als er weer een vrijzinnig bestuur kwam. Vrijdag eu Dinsdag was de minister van koloniën aan het woord om het beleid der re geering te verdedigen, de tegen haar ingebrachte bescholdigingen te weerleggen en goed te maken, dat de overheidscholen aan de zending waren overgegeven. Met kracht kwam hij tegen het verwijt op dat hij zich door anderen liet beïnvloeden. „Neen, mijnheer de voorzitter" zei hij, „achter mij staat niemand". (Vroolijkheid). Do minister heeft natuurlijk uiet in alle9 ziju doel bereikt, wat bleek uit de replieken. De heer Ter Laan sprak in ziju repliek over de zending natuurlijk eu zei daarbij dat protes tanten meer dan eens de katholieke zeuding hebben verfoeid. „Nog pas gebeurde het, dat in een Christ. onderwijsblad de heer Lohrnan zelfs i?prak van Christenen en Katholieken. „Dan hei> ik mij vergist" verontschuldigde zich de heer Lobman. De heer Ter Laan vond dat merkwaardig, vrjtnt de heer Lobman had het herhaaldelijk gezegd. Ja, ja, er komen biy die algeineene beschou wingen soms rare dinge/i aa» het licht. De altjetneene beschouwV.ngpn zijn geëindigd ST-ANNAL.\ND. Bj de stemmAog voorde benoeming van 2 notabelen der Ned. tier?. kerk alhier werden ingeleverd 188 biljetten. Herbenoemd werd de heer Adr. Scherpenisse vVz. met 157 stemmen en benoemd de lieer i. Over- beeke Lz. met 182 stemmen. De candida&t van de Gereformeerde Vereeniging: „De Heere is miine banier" kreeg slechts 44 stemmen. Het mede aftredend lid de heer H. Gaakeer verlangde niet meer in aanmerking te komen. IERSEKB. Vrijdag der vorige week viel hier een paard, vooreen op dat «ogenblik ledigen peewagen gespannen, iu de haven. Het ongeval liep goed af. Zonder veel schade werden paard en wagen weer op den wal geholpen, De grintweg van lerseke naar 't station Kruiningen is zoo stuk gereden, dat de omnibus- dienst op de avondtreinen van 8.J8 en 9.02 tijdelijk gestaakt is. Deze week werden hier door den districts schoolopziener de openbare scholen geïnspecteerd met het oog op het nieuwe Koninlijk besluit, dat 1 Mei 1914 iu werking treedt. Eenigever beteringen en wijzigingen aan de inwendige inrichting zullen noodig zijn. De heer W. H. Klos, arts te Hulst, die benoemd is tot gemeeute.-geneesheer te Nisse, is in dezelfde functie benoemd te 's Heer Abts- kerke. ST-MAARTENSDIJK. In de Dinsdag ge houden vergadering van tien ireineenteraad deed de voorz. mededeeliug, dat «u'i ingekomen de goedkeuring op het raadsbesluit, betrrffeude de aanvrage van een Rijksvoorschot ad f53000, met annuïteitsaflossing, b stemd voor den bouw van 43 arbeiderswoningen; voorts dat doorGed. Staten was goedgekeurd het plan van onder- handsche verpachting der gemeentelanderijen. Eenige wijzigingen werden nog aangebracht in de voorwaarden, waarop concessie zal worden verleend aan den heer Ten Bosch te 's Graven- hage, tot het aanbrengen eeuer electrische ver- lichtiug in deze gemeente. Daarna werden deze voorwaardeu goedgekeurd met 4 tegen 2 stemmeu. De heereu Groenewege en Ba°tiaanse stemden tegen de heer Gaakeer was afwezig. Ook werd nog een beschikking genomen om een idiote vrouw, hier bekend onder den naam van „Naatje", in 't krankzinnigengesticht „Vrederust" te plaatsen. De heer Rijnberg informeerde nog bij den voorzitter of een spoedige aanbesteding der 12 nieuwe woningen mocht tegemoet gezien worden; hij achtte den komeuden wintertijd daarvoor zeer geschikt. De voorzitter antwoordde daarop, dat reeds in December zou overgegaan kunnen worden tot aanbesteding dier woningen. De heer Rijnberg informeerde ook nog of al bericht is ingekomen vau de heeren C. G. Groenewege er» A. Geluk of zij bereid zijn op de gestelde voorwaarden tot deu ruil van de perceelen laud. Üe voorz. antwoordde, dat hij bericht heeft out van gen van genoemde heeren, dat zij op de gestelde voorwaarden den ruil niet verlangen. Ook was nog ingekomen de goedkeuring op het onteigeningsbesluit. VourJa hadden nog eenige at- en overschrijvingen plaats»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1