op Bü an de zaak foorstellen, kan hier niet in den breede «orden uiteengezet. Op de werkzaamheden der Commissie wenschen de ondergeteekende niet voor uit te loopen. Keurt onze Vereeniging die voor bereidende werkzaamheden, waar.au wel zooveel mogelijk publiciteit zal worden gegeven, niet goed, dan kan Uwe Raad er zich van verzekerd houden, dat de Vereenigiug hare critiek op het beleid der Commissie niet zal achterwege laten. Alleen zouden wij Uwen Raad willen verzoeken aan de Commissie zooveel mogelijk vrijheid van beweging te willen geven en haar bij hare onderhandelingen met het Rijk, met de Provincie en metde gemeente aan geen beperkende voorwaarden, van welken aardook.tewillen binden. Hiertegen kan te minder bezwaar bestaan, omdat de Commissie het vertrouwen van Uwen Raad wel zal genieHn en bovendien omdat het defini tieve plan toch altijd door Uwen Raad zal moeten worden goedgekeurd. Vrijheid van beweging is voor de Commissie een eerste vereischte omdat de vraag hoe, op welke wijze, onder welke om standigheden en met medewerking van welke autoriteiten de brug zal tot stand komen, niet door de Commissie alléén beslist kan worden. Veel zal hierbij afhangen van de gezindheid van het Rijk, van de Provincie en van de andere gemeen ten. Veel zal ook afhangen van de wijze, waarop de commissie de zaak behandelt. Doch de commissie te binden aan bepaalde voorwaardeo, met name aan een bepaald bedrag als afkoopsom voor het veer, zou er toe kunnen leiden, om de zaak van den aanvang af te doen mislnkken. Beter achten ondergeteekenden het daarom de commissie van te voren niet aan beperkende voorwaarden te binden. Komt de commissie ten slotte tot uwen Raad met defiuitieve voorstellenj met voorstellen, die goed bekeken en goed gemotiveerd zijn, en die de proef van een eerlijke critiek van de zijde der ingezetenen hebben kunnen doorstaan, dan vertrouwen de ondergeteekenden, dat de beslis sing Uwen Raad niet moeilijk meer zal vallen. Indien de Raad aldus te werk gaat, zal hij bandelen in overeenstemming met de wense.heu van het grootste gedeelte der ingezetene". Én ieder ingezetene zal, wanneer de Raad ten deze de noodige voortvarendheid toont te bezitten, met liefde het zijne er toe willen bijdragen om aan deo legewoordigen Glendigen en oohoudbaren toestand van het vceen einde te maken. Opent"" e Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Tholen op Maandag 25 November 1912. Aiwezig met kennisgeving de heer Jhr. J. van Vredenburch. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter wenscht vooraf eenige zaken te bespreken die in de vorige zitting niet zijn afgehandeld, n.1. het afstaan van een stuk grond gelegen achter het veer huis, aan de oestermij. »Bona Fides". De heer Moelker deel uitmakende van de veercommissie die deze zaak heeft onder zocht, deelt mede dat bij de leden der commissie geen bezwaren bestaan om de ongeveer 6 M. die «Boiia Fides" noodig heeft, toe te staan. De voorzitter merkt op dat «Bona Fides" dezen grond in erfpacht heeft gevraagd en wenscht hierop vóór de besprekingen de aandacht te vestigen. De heer Moelker zegt dat de commissie van de gedachten uitging .gevraagd stukje grond in opstal af te staan. De voorzitter is echter van meening dat de gemeente genoemd eigendom zelf zoo vast mogelijk in haar handen moet houden en zou het stuk grond willen ver pachten op langen termijn met dien verstande dat, zoo de gemeente bedoeld terrein noodig heeft voor overbrugging of anderszins, zij de vrije beschikking heeft. De heer Quist verneemt gaarne of de nieuwe veerman genoegen neemt als dit stuk grond aan een ander wordt afgestaan. De voorzitter kan den vorigen spr. mede- deelen dat de nieuwe veerman geen rechten heeft op het achter het veerhuis gelegen stuk grond. De heer Quist zegt dat hij dan voor verpachting op langen termijn is. De heer Moelker kan mededeelen dat de nieuwe pachter, dien spr. eenigen tijd geleden heeft gesproken, zeide dat het hem aangenaam zou zijn indien door het afstaan van een stukje grond een ander pleizier kan worden gedaan. De heer Noske heeft onder de ingekomen stukken een schrijven gezien van den nieuwen pachter, als hiervan nu voorlezing wordt gedaan dan weten allen wat dit schrijven behelst. Wordt voorlezi betreffenden brief. De voorzitter merkt op dal uit de voor lezing blijkt dat de nieuwe pachter geen bezwaar heeft tegen het afstaan van een deel van den grond. De heer Wagemaker zegt dat, als de leden van den raad het terrein Ier plaatse in oogenschouw hebben genomen, zij ge merkt zullen hebben dat het gevraagde stuk grond is afgepaald. De voorzitter uit de notulen van de vorige vergadering vernomen hebbende dat de heer Kegge bezwaar heeft tegen het afstaan van grond, vraagt dezen of hij het terrein afgepaald heeft gezien. De heer Kegge antwoordt hierop ontken nend, doch als Bonafides met 6 Meter tevre den is kan spr. er aan den eenen kant mede meegaan de gevraagde oppervlakte af te staan, doch bedenkende dat we later den grond kunnen noodig hebben zou hij tot verpachting wenschen over te gaan voor slechts één jaar, want als een gebouw er eenmaal staat is het lastig. Spr. is er vol strekt niet tegen sBona fides" ter wille te zijn doch hebben wij onze vrijheid uit handen gegeven dan kunnen wij later spijt er over gevoelen. De heer Wagtho is het met den vorigen spr. eens, doch om nu over te gaan dit terrein voor slechts een jaar af te staan daar heeft de betrokken maatschappij niets aan, daar ze in dat geval er niet toe over zal gaan er een loods te plaatsen. De voorzitter beaamt volkomen dat een termijn van een jaar zeer moeilijk voor »Boria Fides" zal zijn, de gemeente kan immers altijd het recht aan zich houden door den gevraagden strook grond te ver pachten met wederzijdsche opzegging van 3 maanden, dan is de gemeente gedekt. Spr. is er tegen den grond in erfpacht af te staan, want dan is de gemeente haar recht kwijt. Spr. stelt voor om den grond aan »Bona Fides" te verpachten met bepaling dat op eerste aanzegging der ge- gemeente het afgestane gedeelte ontruimd moet worden. De overige grond kan aan den pachter van het veer gegeven worden. Met op een na alg. st. de heer C. A. H. Wagtho tegen, wordt volgens des Voorz. voorstel besloten. De voorzitter zegt uit de voorlezing der notulen te hebben vernomen dat in de vorige vergadering de wenschelijkheid is uitg proken het huis aan de Waterpoort bev oond door vrouw Kaan, niet op te knappen. De gezondheidscommissie is nu gekomen met een advies tol onbewoon baarverklaring. Spr. stelt voor om zich over dit punt later uit te spreken. De raadsleden zullen allen hebben ontvangen een adres inzake de overbrugging (het geheele adres met toelichting komt in dit no. voor, verslagger) waaruit blijkt dat er nog roering in deze zaak i is en deze nog vele besprekingen zal eischen. Spr. stelt daarom voor om nog geien be sluit te nemen om het huis af te breken teneinde den toegang tot do stad te ver beteren en in verband hiermede dé onbe woonbaarverklaring te verlengen. Met alg. st. wordt aldus besloten, Eveneens is den voorzitter gebleken dat een verzoek van P. J. Stoffels om hem in opstal af te staan een stuk grond a/h Hoornwerk is aangehouden. B. en W. zijn unamien van gèvoelen dit verzoek niet toe te staan en stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heeren WagemakerWagtho en Quist ondersteunen dit voorstel dat in stemming wordt gebrachtbij den heer Kegge ge komen wilde deze het woord voeren over de algehandelde kwestie. De heer Noske interrumpeerende merkt op dat de debatten gesloten zijn over dit onderwerp. Het is vergaderen en nog eens vergaderen en zoo komen wij niet thuis, zegt spr. De heer Kegge protesteert. De heer Wagtho roept: we moeten nu stemmen. De voorzitter moet den heer Kegge op merken dat hij gelegenheid heeft gegeven over deze zaak het woord te voeren waar van geen gebruik is gemaakt en moet dus met de door den heer Noske gemaakte opmerking medegaan. Met op een na alg. st., de heer Kegge stemt tegen, wordt volgens voorstel van B. en W. besloten. Daarna wordt overgegaan tot de behan deling der agenda. Ingekomen a. Request van de Ned. Vereen, v. school artsen dd. Aug. '12, verzoekende een ver ordening in 't leven te roepen betreffende het weren van besmetting uit de school. Aangehouden i/d vorige vergadering. De voorzitter mededeelende dat art. 135 der politie-verordening hierin in 't alge meen voorziet, stelt voor het request voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen met alg. st. wordt goedgevonden. b. Request uitvoerend comité plan 1913 te Middelburg dd. Sept. '12. Aangehouden v/d vorige vergadering. De voorzitter deelt mede dat het voor stel van R. en W. is, f20,subsidie te verleenen. De heer Quist is van meening dat dit geld in Tholen zelf nuttiger kan worden besteed, bijvoorbeeld aan de bestratingen de reiniging. De modder spat tot op de daken. De voorzitter zegt dat we het eene kun nen doen en het ander niet behoeven na te laten. De heer Wagtho meent dat de gemeente door het afslaan voor de tentoonstelling van hetgeen eigendom der gemeente is, ook steun kan verleenen. De voorzitter zegt dat dit eveneens het idee van B. en W. is. De heer Noske weet van meerdere ge meenten die steun verleenen, b.v. Ter- neuzen dat f 10,— bijdraagt. De voorzitter hoort dat deze gemeente f40,— geeft, doch laat den raad vrij in het geen men wil geven. De heer Moelker rekening houdende dat Goes f 40,geeft, is van oordeel dat Tholen f 15,zou kunnen geven. De heer Noske kan dit voorstel onder steunen. Met op één na alg. st., de heer Quist tegen, wordt besloten f 15,— bij te dragen. c Schrijven van den heer R. Kuipers te 's Gravenhage bij de toezending v. e. ontwerp van een goedkoope waterleiding voor het eiland Tholen d.d. 18 Sept. (aangehouden uit de vorige verg.) wordt, op des voorzitters voorstel, daar de Raad met een ander plan in verbinding staat, voor kennisgeving aangenomen. d Rapport van het definitief brugcomité d.d. 19 Augustus 1912 (aangeh. uit de vorige verg.) D.e voorzitter stelt voor dit niet te be handelen in deze vergadering. Zooals de leden van den raad bekend zal zijn is Zaterdag een adres aan den raad gezonden en zooals de Iers. en Thoolsche Ct. ook vermeldde is er nog een brugplan in wording. Spr. stelt voor om al deze zaken bij elkander te houden en later gezamen lijk te behandelen. Wordt aldus met alg. st. besloten. e Request v/h dag. best v'd Auvergne- polder van 7 Oct. '12, verzoekende van aan de binnenzijde v/d dijk gelegen gronden, aan deze gemeente behoorende,grondspecie te mogen afgraven. De voorzitter merkt op dat de leden zeer zeker den toestand ter plaatse zullen hebben opgenomen. Volgens spr. meening is tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar daar het perceel der gemeente door deze afgraving er op vooruitgaat. De heer Wagemaker is van gevoelen dat, moet de gemeente er eens toe overgaan tot het dempen der zich ter plaatse be vindenden put, hiervoor geen grond meer beschikbaar zal zijn. De voorzitter ziet er geen bezwaar in dat de put daar ter plaatse blijft. Neen, zegt de heer Wagemaker dat is de zwarigheid niet, als we eens genood zaakt worden dezen put te moeten dempen, waar halen we dan den noodigen grond vandaan De heer Hollestelle vindt dit bezwaar niet groot. De vervallen uitweg kan later wel lager worden gemaakt indien dit noodig moest blijken, er is dan grond genoeg voor dempen van dien put. De heer Wagemaker kan in dit geval dan wel meegaan. De heer Wagtho vindt dat we grond beschikbaar moeten houden, 't zal te pas komen bij een eventueele overbrugging. De heer Hollestelle vindt dit niet noodig, bij een eventueele overbrugging geeft dat beetje grond toch niets en is er ook nooit voldoende te vinden ter plaatse. De heer Quist overweegt de mogelijk heid dat de put gedempt zal moeten wor den als het dijkbestuur dit noodig acht voor de veiligheid van den dijk. De voorzitter wijst er op dat in geval er ter plaatse geen grond genoeg aanwezig is, er aan de andere zijde van den weg nog wel aarde genoeg is. In stemming gebracht wordt gunstig op het adres beschikt, de hh. Wagtho en Wagemaker stemmen tegen. f. Request van J. M. Schot Jacz. verz. een strook grond, deel uitmakende van de wandeling, in erfpacht te verkrijgen. De voorzitter meent te moeten betwijfe len dat dit gedeelte der wandeling dage lijks wordt bewandeld; het terrein waarover de kwestie loopt is afgepaald en B. en W. maken geen bezwaar tegen de inwilliging van dit verzoek en zouden in 't belang van adressant maar dadelijk een beslissing willen nemen. De heer Moelker zegt met den heer Kegge op 't terrein geweest te zijn. Beiden zijn van meening dat door het plaatsen /an een nette woning in plaats van een kolenloods, dit punt zeker zal verfraaien. De heer Quist kan dit voorstel steunen. De heer Wagtho meent, en andere leden zullen het zeker ook wel weten, dat inder tijd de Ra;.d een besluit nam om het bouwen in de gemeente-wandeling niet toe te staan. De voorzitter zegt dat dit besluit inder tijd is genomen, doch het komt B. en W. voor, dat eeri huis hier niet zal misstaan. De heer No ike zegt dat de heer Wagtho gelijk heeft, doch beschouwt dit stuk geen gedeelte van le wandeling. De heer Wagtho vraagt of er ook een teekening is van het te bouwen huis. De voorzitter antwoordt ontkennend, doch de toestand zal ter plaatse oogelijker aanzien krijge dan nu met die oude loods. De heer Hollestelle beaamt dat is be sloten om geeri grond in de wandeling toe te staan. Dit is echter een geheel e geval en ligt geheel in de lijn me idéé van B. en W. om het Kruitt 111 du straatje door te trekken tot de O.-V. ichte de pogingen om een goede rooilijn t< faar krijgen, stuitten op de bezwaren die naren der betrokken erven hebben geti De heer Kegge is het eens met den Moelker, 't huis zal daar veel beter laten we daarom dien ouden tobber spoedig helpen. Wordt dus toegestaan; de heer W is tegen. g. Bezwaarschrift van Mevrouw Moell>ver.. v. Aalst d.d. 23 Oct. '12 tegen haar ;r ZÜ slag in de H.-O. Wordt, daar de termijn van ind wijze De De ichrij reree De er ;unst De ie m lebbi van bezwaren met 25 Juli verstrek >U 21 voor kennisgeving aangenomen. h. Missive van Ged. St. van 1 Nov De alles bij terugzending van het goedgek. lat g: kohier voor 1912. wel I i. Miss. v. id. 8 Nov. '12, bij terugze|»e®st van de gemeente-begr. over 1913, Waarin, naar aanleiding van de Ged. Staten gemaakte aanmerkingen ziging wordt gebracht. j. Request van M. J. Hoek er anderen d.d. Nov. '12 houdende ve om de zaak der overbrugging als u te willen beschouwen en spoedig ter te nemen. Request van Voorz. en Secretari Vereeniging lot bevordering van een b ooal communicatie met de provincie N tegrc Brabant met Memorie van Toelichtii elf ilach De man iwari jrme itelle 'ersl; De ;avei De irordi rastb De an r ange De pege ens Wordt gevoegd bij de andere sU 'ét op dit onderwerp betrekking hebbent zal later worden behandeld, een vei v/h Hoofdbestuur der Vereeniging afschaffing van alcoholhoudende dr; wordt als ongezegeld ter zijde gelegi Een dankbetuiging van mej. J. J. voor verhooging harer jaarwedde oen helpster der bewaarschool wordt kennisgeving aangenomen. II. Benoeming van een lid vai#ouw Weezen-Armbestuur, aftr. de heer Bal die met op een na alg. st., (een wordt uitgebracht op den heer Wagem wordt herkozen. III. Benoeming van leden der commissie. De heeren W. Moelker, Jhr. J. Vredenburch en J. M. Wagemaker \vi met resp. 8, 9 en 8 st. benoemd h.h. Noske, Quist en v. d. Stel wo resp. 1, 1 en 2 st. uitgebracht. IV. Besteding van drukwerken, kan en schoolbehoetten. loek le b aad laar nan [roet imni De C e vo De liet ien werpi De door B. en W. gestelde voorwas roei worden goedgekeurd. V. Verlenging termijn ontruimini het onbewoonbaar verklaarde huis Kruittorenstraat. Zal met goedvinden van de gezondh commissie metö maanden verlengd wo VI. Wijziging der verordening onderwijs. Het hoofd der school stelt voor we lend vermindering van het aantal leerli§e o\ der school, de termijn van toelatim 1 nieuwe leerlingen weder op 8 in f ïche van op 7 maanden te stellen. Wordt met alg. st. aldus besloten. Daarna rondvraag. De heer Noske heeft opgemerkt da der gemeentewerklieden modder kaai heeft geworpen. In de vorige vergadering deelde mede dat in het beton van den have gaatje was, spr. zou gaarne vernem dit reeds is' gemaakt, daar indien 1 epd niet wordt voorzien bij intredenden een gedeelte der muur waar water ac dringt, kan worden vernield. De voorzitter verneemt, wat het eloot punt betreft, gaarne den naam varfu E gemeentewerkman. De heer Noske antwoord dat dit Geli Wat het tweede punt betreft zei heer Hollestelle dat het gat reeds gemaakt is. De oorzaak ligt niet deugdelijkheid van de beton, maar de plaats waar vroeger een opening i buitendijkje was De grond zal ing zijn en naderhand is de oorzaak w nemen De heer Noske meent dat indertijd besluit is genomen ter bescherming vi havenbeschoeiing om het rijden van w: binnen de ringen aan den haven, te bieden, hieraan wordt slecht de gehouden er dient op gelet te wo Verder verneemt spr. gaarne hoi staat met het ophalen van den kahe electrische bel over het veer, dat zot schieden, zooals in de vorige vergadi is gezegd De voorzitter antwoordt dat wat het e betreft, hieraan de aandacht zal W( geschonken. Wat de kabel aangaat ongunstige weer der laatste weken vei derde den kabel op te halen. De heer Wagtho maakt de opmet datde cijlers van de nieuwe wijzerplaat sr 11 onduidelijker zijn dan die van de Spr. vraagt hoe dit komt. De voorzitter antwoordende, zegt mscl De poed vel j De neen (Al neer le he [aan De aren lach lert enig tiero Juist ;eba: De Da De chet Da )g W, mddt ht es 1 uize s le t i c De Burg 917!

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2