toIIM, [iijji aai li Itlaiiii im otsltrli HEERLIJK OPWEKKEND No. 1433. Zaterdag 16 NovemVr Is li Negen en twintigste jaargang. Eerste Blad. Firma i. M. C. POT, THOLEN. Pnblicatiën. BINNENLAND. 5S8iaai3aaamaaiaaMia««—i IS STEEDS EEN KOP Van onze berichtgevers. iarise IERSEK SCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaten Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.02B, franco post f1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder gëïlï. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I o n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Intero. 18. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De BURGEMEESTER der Gemeente THOLEN rengt bij deze ter beanis van de Ingezetenen, dat Ijj hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het Kohier Personeele belasting, No. 4 voor het dienstjaar L2, roet nitnoodiging aan een iegelijk wien zulks bngaat, om na bekoroene kennisgeving van zijnen UDslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde kweten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, Irelke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes |ieken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 11 November 1912. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. 20 November a.s. zal de heer |Dr. F. Leo de Leeuw, thans seeretaris-penning- leester van het Bestuur der Visscberijen op de leuwsche Stroomen, 25 jaren deel uit hebben [gemaakt van dit college. Het zal voorzeker dien dag den heer De teeuw, wien allen, die met hem in aanraking [kwamen, hebben leeren kennen als zeer wel willend en humaan, niet aan blijken van belang- itelling ontbreken. DE TWEEDE KAMER heeft verleden week Donderdag de algemeene beschouwingen over de invaliditeits- en ouder- doms verzekering ten einde gebracht en is dien lelfden dag nog aan de artikelen begonnen. Zij is nu al tot art. 25 gekomen. Als het alleen om de vermelding van de resultaten der discussies over die 25 artikelen te doen was, dan konden we heel kort zijn en leggen bijna alles wat er haast oitsluitend door de linkerzijde gesproken is om de wet naar haar zienswijze te verbeteren, is ijdel geweest, dus weer een week van den nationalen tijd vruchte loos verpraatWeer eenige honderden knappe menschen een week lang in 't getouw, bijna tonder eenig nutMaar we willen er ons niet loo kort afmaken en mededeelen, wat er voor lijzigingen zijn voorgesteld. Art. 1 en 2 gingen, evenals volgenden, zonder discussie ot hoofdelijke stemmiDg onder den hamer door. Art. 3 in geenen deele. Dit zegt dat arbeider volgens deze wet is ieder, die 16 jaar geworden is en in loondienst arbeid ver richt tegen een loon van niet meer dan f1200. Hierop werden verscheidene amendementen ingebracht, die inhielden de leeftijdsgrens te Terlagen of zelfs te schrappen, jongeren dan 16 jaar geen premie te laten betalen, de loon grens van f1200 tot f 1800 te verhoogen, of het loon geheel onbegrensd te laten, d. w. z. ieder arbeider, ook al verdiende hij f3000 of meer, in de verzekering op te nemen. Maar zie, de minister wilde er niets van weten, behalve dat hij den 16-jarigen leeftijd verlaagde tot 13 jaar en beloofde in overweging te nemen in den overganstijd, tijdelijk dus, de loougrens boven de f 1200 te brengen. Aldus werd art. 3 aaDgenomen, nadat alle amendementen waren verworpen. Volgende artikelen tot en met 18 liepen weer vlag van stapel. Art. 19 bepaalt dat de kosten voor de uit te keeren renten enz. gevonden worden door het heffen vau premiën van de werkgevers en van de arbeiders en uit een rijksbijdrage van 10 millioen gulden, 75 jaar lang. Dit artikel lokte weer verscheidene amende menten uit. De heer Duijs (s.-d.) wilde de kosten Tan de ouderdoms-verzekering uiet inbegrip van weduwen- en weezenreute, geheel door deu staat laten dragen en die van de invaliditeitsrenten door den staat en de werkgevers. (Dus de ar beider geheel vrij). Dat scheelde maar weinig vau Staatspensioen. Slechts 5 stemmen (die der soc.-dem.) wareD er voor. Verder wilden verschillende voorstellers een blijvende jaarbijdrage ten bedrage van het te blijken tekort, een blijvende Staats bijdrage van 10 millioen, een vaste Staatsbijdrage op iedere uit te keeren rente, een blijvende Staatsbijdrage te beginnen met 8 millioen en verder elk jaar ton meer. (Blijvend wil zeggen niet voor 75 jaar, zooals de Regeering voorstelt, maar foor altijd.) De welsprekendheid en overtuigingskracht der voorstellers mocht niet baten. Over dit alles sprak de Kamer telkens rechts tegen links haar veto uit. Art. 21 bepaalt, dat de uitvoering van de verzekering zal zijn bij den voorzitter van den arbeidsraad. Dit vonden verschillende leden Patijn, Schaper, Treub, te kraszooveel macht in hauden van één persoon Vandaar amende menten, die de uitvoering van de wet niet aan den voorz. maar aan het bestuur van den raad zouden opdragen. De minster bestreed ze, maar kwam de voorstellers toch eenigszins te gemoet. De amendementen werden verworpen en en daarna het art. aangenomen. Bij enkele stemmingen voegde de heer Van Idsinga (Chr.-hist.) zich bij de linkerzijde. Bij art. 25 verdedigde de heer Treub een amendement waarvan de strekking was om het omslachtige en tijdroovende stelsel der rente- kaarten met de daarop te plakken zegels door een eenvoudige boekhouding en administratie te vervangen. Wordt dit aangenomen dan kunnen vele artikels van de wet vervallen. Maar de minister bestreed het met verwijzing naar de ervaring in Duitschland opgedaan, waar dit plakken ook bestaat. Hij had er bij kunnen voegen, daar dit plakken (kleven" zeggen de Duitschers) een voorwerp van algemeenen spot i9. Vrijdag van deze week wordt de behandeling der wet geschorst. Dinsdag a.s. begint de Kamer aan den begrootingsarbeid. ST.-ANNALAND. Bij de storm van jl. Maan dag bereikte het zeewater alhier een hoogte van 1.95 M. boven gewoon hoog water. Aan de zeewering vau den polder Mosrgershil *werd weder veel schade toegebracht. Uit het buitenbeloop van den dijk werd circa 330 M3. grond geslagen. Aan de Zeeweringen van den Calamiteuzen Suzannapolder en van den Anna-Vosdijkpolder wa9 de aangebrachte schade van geringe beteekenis. Door het breken van een ketting, geraakte het ijzeren vaartuig van schipper L. de Jonge, dat met pulp geladen in het Keeten lag, jl. Maandag namiddag op drift, terwijl bovendien het roer mede onklaar werd. Daardoor liep het schip op de Slikken voor den Anna-Vosdijkpolder, waar het bleet zitten. De schipper kon zich met zijn vrouw en twee kinderenen den knecht met de roeiboot redden. Het vaartuig zit niet gevaarlijk. IERSEKE. Maandagavond moeten 2 notabelen der Ned. Herv. kerk gekozen worden wegens periodieke aftreding van de beeren J. Marteijn en M. van Stee Fz. Zij zijn heikiesbaar. Vau andere candidaten is nog niets vernomen. In October zijn hier 11 pers. ingekomen, 19 vertrokken, 9 geboren en 2 overleden zoodat de bevolking met 1 is verminderd. De coöperatieve bakkerij zal de kinderen van de leden eeu St-Nicoiaasfeest bereiden. Verleden week is hier een roeiboot karnen aandrijven a s strandgoed door den burge meester opgeborgen. TeL'en Woensdag der vorige week was een rede v ;n L'r. Schokking, Ned. Herv. predikant aangekondigd voor het Christelijk onderwijs, te houden in de Ned. Herv. Kerk. Het kerk- •lu f w'.~ c.v .nwel c st bereid het kerkgebouw beachikb .ar .e stellen. De rede is toen gehouden in de Gereformde kerk door een Geref. predikant. Tegen 16 dezer is de heer J. L. P. Siebnrg, klerk bij de Posterijen en Telegrafie overgeplaatst van Amsterdam naar lerseke. ST MAARTENSDIJK. Bij de Woensdag ge houden Veemarkt waren aangevoerd ruim 20 stuks hoornvee en 200 biggen. De handel in Rundvee was tamelijk, doch in biggen levendig. De prijzen waren als volgt Voor jaarl. ossen en vaarzen van f 60f 80. dito f 90—f 100. f 125f 140. f 135—f 170. f 150 f 170, f 190—f 230. f 200 f245. I1/, jarige 2-jarige ossen Vare koeien Kalfvaarzen Melkkoeien en van f 8f 12. OUD-VOSSEMEER. Het hooge water heeft aan de nieuwe werken van den zeedijk weinig schade berokkend evenwel is het invloeien van de patten, waaruit de schorgrond geroofd wordt, oorzaak, dat het werk weer eenige dagen stil moet liggen. Naar wij uit goeden bron vernemen heeft de heer H. Ch. de Waal de beuoeming als veearts te Exloo (gein. Odoorn) aaugenomen. In den Slabbecoorn-polder liggen van een eigenaar nog ruim 35 gemeten bietenmen deelt ous mede, dat deze door de kipkarren, welke aan den zeedijk zijn gebezigd, van het land zullen vervoerd worden over den zeedijk, wat voor den belanghebbende ongetwijfeld onder de ongunstige omstandigheden, waarmede het ver voer gepaard gaat een uitkomst zal zijn. Dit jaar is onder deze gemeente ook een vrij aanzienlijke oppervlakte met ajuin beteelt geweest j er is nog weinig vaa den voorraad verkocht, daar de prijzen van dien aard waren dat weinig genegenheid bestond tot verkoop over te gaan. Er ligt dus nog al wat in de winter kwartieren opgeborgen, natuurlijk in stille hoop dat het voorjaar gunstige uitkomst zal geven. Naar ons heden werd medegedeeld zullen de werkzaamhedeu aan den zeedijk worden ge staakt tot het volgende voorjaar. Natuurlijk zullen de noodige voorzorgmaatregelen worden genomen om te voorzien in den toestand, waar dit met het oog op den komenden winter noodig en wenschelijk wordt geacht. POORTVLIET. Door den storm vau Maan dag jl. zijn ongeveer 50 60 voer suikerbieten, die op de kade te Striënham lagen om ingeladen te worden in daar liggende schepen, door de golven weggespoeld. Ook de wagens die er stonden, zijn weggeslagen en een eind verder aan den dijk geworpen. In de Raadsvergadering van Dinsdag 12 dezer is tot gemeente-ontvanger benoemd met 4 van de 7 stemmen, de heer M. A. Geuze, alhier. Op den heer Dronkers waren 3 stemmen uitgebracht. Voor die betrekking waren door B. en W. op de aanbeveling geplaatst de heeren le W. Dronkers, secretaris, 2e M. A. Geuze, voornoemd. Nog hadden zich voor die betrekking aange meld de heeren O. van Westen brugge, brieven gaarder alhier en H. Uijl, laudbouwer te Tholen. Gedurende de maand October 1912 werd aan het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1529,15 en terugbetaald f 743,45. Door het hulptelegraafkantoor werden 63 tele grammen behandeld, t. w. verz. 19 en ontv. 44, terwijl door het hulptelefoonkantoor 169 gesprekken werden gevoerd. STAVENISSE. Tijdens den hevigen storm vloed van 11/12 November 1.1. passeerde alhier een sleepboot met een grooten ijzeren modderbak achter zich. De reis was naar België. Op „het Scheld" gekomen brak de verbindingsdraad, de sleepboot kon het vaartuig niet meer naderen en stoomde door naar het Kanaal. Van den modderbak wierp men het anker uit, maar de ketting hield niet, zoodat het vaartuig aan de golven prijs gegeven was. Door deu golfslag werd het op den onderberm van den zeedijk geworpen, alwaar het nu hoog en droog zit. Het schijnt eenigszins lek te zijn. De be manning (3 Belgen en 1 uit Clinge) vond den eersten nacht een liefderijk onderdak bij den

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1