m Advertsntiën. privaatlessen Van onze berichtgevers. Kerknieuws. Marktberichten. Aambeien. I Café restaurant, L. P. A. OOMS—Janssens. H. W. P. A. DE JONGH, bedoelingen te hebben; de meesten onder de buitenstaanders boaden bet er voor, meenen we, dat beide partijen aan hetzelfde euvel mank gaan: men beeft het oog op de stembus van 1913. De heer Lobman kwam bijna tot bekentenis ervan toen hij zeiAl zoo lang hebben we op ouderdomsverzekering gewachtkomt men nu «eer met niets, waartoe dient dan een volks vertegenwoordiging. Er zijn de laatste dagen vele belangrijke redevoeringen uitgesproken, aangenaam om te leren, denkelijk nog aangenamer om te hooren, maar de waarheid moet gezegd wordennieuwe «gumenten worden baast niet meer in 't debat gebracht. Misschien maakt de heer Duijs daarop een uitzondering. Deze dit zij in 't voorbij gaan gezegd heeft het record geslagen wat de lengte of den tijdduur der gehouden rede voeringen betreft: bij 9prak ongeveer 9 uren lang (hoewel met een nacht er tusschen). 't Is kolossaalMaar gelukkig schijnt het geen on beduidend geklap geweest te zijn, althans een paar der volgende sprekers roemden zijn rede leer, ze noemden haar hoogst belangrijk. Nu dan, de heer Duijs beschouwde de wet uit ver- ukeringsstandpunt, en kwam dan tot de slotsom, dat ze ook als verzekering niet deugde, omdat tij geen rekening houdt met de risico's iedereen, onverschillig in welk bedrijf hij werkt en of hij oud is, jong, zwak of sterk, betaalt dezelfde premie als hij maar tot dezelfde loonklasse be hoort. Zoo wordt zei spreker, het stelsel van minister Talma eenvoudig een kwestie van be lasting, uitsluitend gelegd op de schouders van «erkman en werkgever. De heer Borgesius ging later langs die lijn verder. De heer Duijs richtte in zijn critiek op voorgaande sprekers vooral zijn pijlen op Dr Bos, gelijk Mr. Troelstra te voren Mr. Treub tot mikpunt voor de zijne had genomen, o, a. had laatstgenoemde deze pijl te weerkaatsen. Mr. Treub draagt een ja9 van dwangverzekering m een broek van ouderdomspensioen. t Is ondoenlijk ook maar in zeer, zeer breede trekken weer te geven, wat er zooal ge- iproken is, wat wel jammer is, want er is veel is gezegd en het is vaak mooi gezegd. Maar dat kan nu eenmaal niet anders in een week blad. We kunnen besluiten met de mede deling, dat de eerste periode van de algemeene beschouwingen ten einde is en dat minister Talma die lang van ongeduld brandde en daardoor een krasse terechtwijzing van den voorzitter der kamer opliep eindelijk het voord gekregen heeft. Minister Talma geeft niet gemakkelijk toe, to dat deed hij ook nu niet. Hij oordeelde premieheffing niet onrechtvaardig; voor weduw- pensioen was de tijd nog niet gekomen, ouder- ioms- en invaliditeits-verzekering hooren bij tlkaar enz. enz. Alzoo zijn al die boekdeelen vol te vergeefs gesproken. Alt dat maar goed uitkomt. Najaaruitting Prov. Staten van Zeeland. ranc In de najaarszitting der Staten van onze Provincie tullen o.m. worden behandeld een aanvulling op let reglement op de wegen en voetpadeu. Zooals bij ervaring aan Ged. Staten is gebleken ook door den hoofdingenieur van den provinci- ilen waterstaat wordt beaamd, kunnen buitengewone omstandigheden het wenschelijk maken, dat het terkeer op een weg, waarop het reglement op de tegen en voetpaden van toepassing is, in dien zin beperkt worde, dat daarop slechts in één richting p tereden mag worden. k Dat reglement houdt echter geen bepaling waarbij lenige autoriteit tot het nemen van dergelijken naatregel bevoegd wordt verklaard. Ten einde in die leemte te voorzien, stellen Ged. Staten voor dat reglement op dat punt aan te vullen. Zij stellen mitsdien voor om te besluiten in het reglement op de wegen en vootpaden een irtikel 93bis op te nemen, luidende als volgt 1. Ged. Staten zijn, indien hun blijkt, dat het }u tenschelijk is, dat een weg voortdurend of tijdelijk j0 slechts van één zijde bereden wordt, bevoegd het ^^rijden van dien weg van uit de andere richting verbieden. e. 2. Zij laten van dat verbod door Burg. en je «eth. van aan te wijzen gemeenten aankondiging en waarschuwingsborden plaatsen, waar dit »r Ged. Staten wordt noodig geacht. 3. Het is verboden zulk een weg te berijden de richting tegengesteld aan die welke toege- iten is. Voorts stellen Ged. St. voor afwijzend te be- ou i tkikken op het in hunne handen gestelde verzoek 14 fta den A.N.W.B. om den weg Walsoorden—Hulst verbeteren door het afgraven van den berm, het irbreeden van den weg en aanleggen van een iolerpadWaar de kosten meer dan f 100.000 ouden bedragen, komen Ged. St. tot dit advies. Het bestuur der vereeniging Ambachlsavond- ihool" te St-Annaland verzoekt in een adres, dd. 9 Augustus 1912, voor zijn school over 1913 een ibsidie van f125 uit de provinciale kas. en W. van St-Annaland, door Ged. Staten ter deze zaak gehoord, schreven, dat deze inrichting 1911 geopend, h. i. in een zeer gevoelde behoefte oorziet. Vele jongelui zijn, na de openbare school verlaten hebben, niet in de golegenheid do inrichting te holen te bezoeken, omdat die plaats te ver van tte gemeente verwijderd is, en kunnen zich alzoo et bekwamen in datgene wat voor hun vak noodig i dat ook blijkt bij de gevestigde ambachtslui bij indienen van stukken noodig voor het uitvoeren Woningwet. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen kloten aan deze Ambachtsavondschool voor den Wsus 1912/13 een subsidie te geven van f125. Uit een en ander blijkt dat het ondenyijs aan i 8 school in eene grooto behoefte voorziet en bo rgstelling ondervindt terwijl op Rijkssubsidie wordt Ged. St. stellen voor om voor het tijdvak 1 Jan. 91331 Dec. 1915 enoemde ver. een subs. ferleenen van f125 per jaar. 8T.-ANNA.LAND. In de jl. Donderdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd behandeld en vastgesteld het Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1912 tot een bedrag van f731.175, alsmede dat van de belasting op de honden a f 1.50. Besloten werd het maximum van den te heffen Hoofdelijken Omslag te verhoogen met f750. en te brengen op f3750.terwijl een besluit werd genomen tot wijziging der Bouwverordening. Tot leden van het College van de Weezen- Armen werden herbenoemd de heeren J. Goe- degebuure en E. J. Gunst. Voor het geven van herhalingsonder wijs aan jongens werden aangewezen de onderwijzers L. J. Soeters Pz., J. van Luyk en A. P. Bil. Ter tafel werd gebracht bet verzoek van de N. V. Nationale Electriciteits-Maatschappij te 's-Gravenhage om concessie voor verlichting der gemeente door electriciteit. Besloten werd de behandeling van dit verzoek aan te houden. Behandeld werd het verzoek van het Tentoon- stellings-Comité te Middelburg, plan 1913, om subsidie ot toezending van zaken op het gebied van kunst en geschiedenis en goedgevonden aan dit Comité een subsidie te geven van f 10. Gelezen werd het ontwerp voor een Bron water leiding in het eiland Tholeo, ingezonden door den Ingenieur Roelof Kuipers te 's-Gravenhage. In verband met de reeds aanhangige plannen werd dit voor kennisgeving aangenomen. Volgens het verslag van den bibliothecaris van de Volksbibliotheek alhier, werd gedurende het leesseizoen 1911/12 door 159 personen van de gelegenheid gebruik gemaakt om boeken te halen. In 't geheel werden 2137 boeken uitge reikt. Het grootst aantal boeken op één avond uitgegeven was 179. De bibliotheek was ge durende 21 weken opengesteld. IERSEKE. Woensdagavond werd hier door den heer Kamman, landbouwieeraar, in tegen woordigheid van den burgemeester en een der wethouders, van den heer E. de Jonge, lid van deu raad van toezicht en vau een paar belang stellenden, de snoei- en tuinbouw cursus geopend, die door de hh. v. d. Linde te Rilland en Holle- brand te Ierseke zal gehouden worden. Herin nerende aan de spreuk „Kennis is macht" wekte de heer Kamman de 15 leerlingen op door vlijt en trouw bezoek zooveel mogelijk vau deze gelegenheid gebruik te maken om iets nuttigs op dit gebied te leeren. Door cursussen als deze is algemeea een verblijdeude opbloei ge komen, die ook Zeeland met zijn prachtige boomgaarden, welke nu reeds andere streken tot jaloezie verwekken, ten goede zal komen. Die meehelpt de algemeene welvaart te verhoogen, dient daarmee tegelijk zich zelf. Ook de heer Van der Linde sprak een be moedigend woord en begon de kennismaking met zijn leerlingen. Zaterdagavond 1.1. hield de kolen bond „Door Eendracht sterk" zijne gewone kwartaal- vergadering. Er werd in het 3e kwartaal ontvangen f 688,165 en uitgegeven f 604,445. Er werd besloten voortaan 2 maal in plaats vau 4 maal per jaar te vergaderen. Er moeten voor ierseke 21 van de 26 lotelingen die geen reclame hadden, in dienst treden. Het scheelt dus zooveel niet meer of we hebben algemeeuen dienstplicht. Hier is een kool gegroeid vau 11 K.G. ST-MAARTEN8DIJK. In de Vrijdag j.1. ge houden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat was inge- komen een verzoek van hei comité voor Zeeland om subsidie en inzending van daarvoor in aan merking komende zaken voor de in 1913 te Middelburg te houden tentoonstelling. Subsidie werd niet v.erleeud, doch iuzending toegestaan van wat op oudheidkundig gebied hier aanwezig is. Voorts was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarbij dit college bezwaar maakte tegeü enkele voorwaarden, waarop concessie was ver leend aan den heer Ten Bosch te 's Gravenhage, lot het aanbrengen eener electriscbe verlichtiug in deze gemeente. De Raad hoopt in dezen met deu concessionuaris tot een goede oplossing te komen. Verder was .ngekomeu een schrijven van den heer Districts-Schoolopziener in verband met het Kon. besluit 25 Juni 1912 (scholenbouw). Tot onderwijzers aan de herhalingslessen werd aan gewezen het geheele ouderwijzend personeel. Een verzoek van de vereeniging van schoolartsen tot invoering van bepalingen tot wering van school- leerlingen, die lijden aan eeuige met name ge noemde besmettelijke ziekten, die niet in de wet genoemd wordcD, werd voor kennisgeving aangenomeD. Ingekomen was een taxatiestaat der gronden, welke de h.h. C. Groenewege en A. Geluk in ruil hebben aangeboden tegen een perceel ge meentegrond, waarvan ook de taxatie op dien staat voorkomt. Den ruilaanvragers zullen de ruilvoorwaarden worden medegedeeld. Ook was ingekomen de staat van taxatie der gemeentelanderijen voor het geval deze onder hands verpacht worden. Deze taxatiepachtsommen varieeren van f 30 tot f 50 per blooisch geraet. Aan de oude pachters, voor zoover zij aan de voorwaarden zullen willen voldoen, zal gevraagd worden of zij bereid zijn tegen de gestelde taxatie hun land weder in te pachten. Hit is echter nog voorloopig, aangezien Ged. Sute». alles wat op deze zaak betrekking beeft nog goed moeten ke.ureD. OUD-VOSSEMEER. Voor het steken der bieten, voorheen meestal aangenomen door de arbeiders voor 10 a 12 gulden per gemet, wordt nu wel 20 gulden betaald; toch, zoo wordt verzekerd, geeft het rooien dit jaar zooveel bezwaren, dat ten slotte niet zulke groote dag- loonen worden verdiend, als wel geroepen wordt Klachten hoort uien onder alle omstandigheden, maar dat het oogsttijd is voor den werkman, zoo hier als elders, zal wel niet ontkend worden er kan ingeslagen worden, er kan goed van ge geten worden wat bij zulken zwaren arbeid zeker geen overbodige weelde is maar er kan ook nog wat overgelegd worden voor kwader dagendat het bij velen zoo zij Werd van oudsher in onze gemeente de graanmaling alleen gedreven door den wind, thans heeft de nieuwe eigenaar van den molen van „Schrier" een zuiggas-motor laten aanbrengen, zoodat ook bij wiudstilte kan gemalen worden. STAVENISSE. In de laatst gehouden ge meenteraadszitting alhier, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. zullen overgaan tot bet plaatsen van een 2e lantaarn in het zg. „Bosch". Vergunning werd verleend aan A. G. vau IJsel- dijk c. s. tot het maken eener bankplaats in de haven. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het Comité tentoonstelling Middelburg 1913 om eenige subsidie nit de gemeentekas, terwijl er bericht zal worden gezonden, dat de gemeente geen voorwerpen van kunst of geschiedenis in bezit heeft. Voor notificatie werd aangenomen de mede- deeling van de kasopname van den gemeente ontvanger. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van H. H. Gedep. Staten, houdende mededeeling, dat zij zullen overgaan tot nadere regeling vau het tractement van den gemeente ontvanger, werd besloten aan Ged. Staten te adviseeren die jaarwedde te brengen van f 350 op f425. Op verzoek werd eervol ontslag verleend als onderwijzer met verplichte hoofdacte aan dhr. H. W. P. A. de Jongh en ingetrokken zijn vroegere aanwijzing bij de herhalingslessen. Met deze laatste werd tijdelijk belast de heer J. A. Beneker. Besloten werd tot verlenging met 6 m. vau den ontruimingstermijn van de onbewoonbaar- verklaarde woning van A. v. d. Reest. Het voorstel H. J. Dorst (waarover in de vorige zitting de stemmen staakten) n.1. om de al of niet wenschelijkheid uit te spreken van verbe tering der publieke verlichting werd met 4 tegen 3 (weth. en A. van 't Hot) aangenomen. hje aanvrage Meyer om concessie voor den aanleg eener electrische centrale werd nog buiten behandeling gelaten. De oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk alhier heeft opgebracht f161welke gelden te goed komen aan de kassen der kerk, der armen en van het ziekenfouds. De herhalingslessen voor jongens zijn alhier aangevangen met 20 leerlingen. SCHERPENISSE. Bij de gehouden stemming voor een gemachtigde in het Kiescollege tusschen de heeren A. Rijsteubil en J. Suurlancl is de laatste gekozen. Aan het hulppostkantoor alhier is gedu rende Oct. met 54 inlagen een bedrag van f 1284,94 ingelegd, terwijl aan 23 iuleggers een bedrag van f 2086,57 is terugbetaald. Aan het zelfde kantoor zijn 112 telegrammen verhandeld t.w. 37 verzon den en 75 ontvangen, benevens 273 gesprekken gevoerd, t.w, 175 uitgaande en 98 inkomende, benevens J8 telefoon oproepberichtsu n.in. 13 verzonden ea 18 ontvangen. THOLEN. 't Is reeds geruimen tijd geleden dat hier een groot circus zijn teuten heeft op geslagen. Hedenavond geeft Circus Roberti zijn opeuiDgs-voorstelling. Het totaal personen dat medewerkt, bedraagt 30 terwijl er 25 paarden zijn. Het programma belooft veel en het circus dat opgeslagen is in een weiland aan den Postweg zal zeker druk bezoek trekken. Aan belangstellenden is in de pauze de ge- legeuheid geboden de stallen te bezichtigen. Voor nadere bizonderheden verwijzen we naar de in ous blad voorkomende advertentie. UITSLAG Verkoopingen en Aanbestedingen. St-Maarteusdijk, 30 Oct. Bij de heden ge houden aanbesteding vau voederstoffen door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier ia de leveriug geguud als volgt Liebigs Vleeschmeel aan de hr. C. L. Schepp te Rotterdam voor f 18,15. Grondnoteumeel aan den hr. I. J. v. d. Have te Rotterdam voor f 11,50. Katoenmeel aan den hr. Ant. Geluk te Bergen po Zoom voor f 10,33. Lijnkoek werd niet gegund. Alles per 100 K.G. franco op den wagen. LANDBOUW. Men meldt ons: Van de Zeeuwsche bieteu- rooiers, die te Cantley in E-igeland werkzaam zijn, en o.a. een zeer groot aantal uit het eiland Tholen, wordt bericht, dat het bietenrooien hun goed afgaat, ofschoon de gronden, waar ze op verbouwd worden, zeer verschillend van kwaliteit zijnde opbrengst houdt natuurlijk met die kwaliteit ook verband, maar gemiddeld wordt deze geschat op 14 15 duizend K.G. per Blooisch gemet. De fabriek aldaar, waaraan ook verschillende dier arbeiders zullen werkzaam zijn, zou dezer dagen haar campagne beginnen. DE BALKAN-OORLOG. Door de successeu der veibondeu Balknnsia'en, die elkaar zuo stiel ojjvolgen, zijn de I urkeu ge noodzaakt geweest zicli op Adriaiiopel terug ie trekken en hielden stand te Luie Burgas. De Bul garen, versterkt door een legercorps der Serviërs telden 150.000 man, terwijl men het loger der Turken op 260.000 man schatte. Luie Burgas is voor den Turken een zeer belang- rijk punt, daar bij verliezen van den slag ze zich op hun derde verdedigingslinie zullen moeten terug trekken. Niettegenstaande waren de Turken wederom niet bestand tegen de aanvallen der Bulgaren, na een strijd van twee dagen zegevierden deze en trokkeu de Turken terug op Tchorloe, terwijl in het Turksche leger een ware paniek schijnt te heerschen. Nader wordt bericht dat de Turken in den slag bij Bourgas een groote nederlaag leden, zij verloren goheel 20.000 man, er werden door de Bulgaren 5000 man gevangen genomen. PER TELEGRAAF. Aan de sluiswerken te Hansweert hebben heden 200 grondwerkers het werk gestaakt, zij eischen loon. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Tholen, 2e vaca ture, Ds. A. Dekker te Gameren. Te Ood-Vosseraeer zyn in den Kerkeraad nog steeds twee vacatures en wel één voor ouderling en een voor diacende aanvullingen, reeds meerdere malen beproefd, mislukten, daar de benoemden steeds bedankten. Misschien dat, nu een nieuwe predikant zijn betrekking heeft aanvaard, wel spoedig geschikte personen gevonden zullen wordeD, die genegen zyn de functies op zich te nemen. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 November 1912. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlyk gedrukt kerkbriefje. Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 aar Ds. Van Schaik te Anna Jacobapolder. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 nar Ds. Mackenze. Woensdag 6 November Dankdag Ds. Mackenze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Klomp. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 uur de heer De GraafF en 's avonds 6 our leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. Steenbeek. nam. 2 uur geen dienst. Geref. kerk. voorm. 9,30 en nam. 2 uur en 5,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Den Oudsten. Oud Geref. gent. voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur leeskerk. Woensdag 6 November op dezelfde uren dankdag. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Nam. Doopsbediening. Beide diensten collecte Ziekenfonds. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 aur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. G. Lans. Woensdag 6 November Dankdag. Voorm. 9.30 en nam. 2 unr Ds. G. Lans. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. Woensdag 6 November Dankdag. Voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, vourui. 9.30 en nuui. 2 aai Ds. Van Asch. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 uut Ds. de Brayn en 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kyne. Nam. Doopsbediening. Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Akkerhuis. Chr. Ev. Gem. Voorm.. nam. en 's avonds Ds. Bromet, 's avonds Avondmaals Bediening. Oud Ger. Gem. voorm. Ds. Van Oort te Middel burg, bevestiging Ds. Kersten, nam. Ds. Kersten, intrede, 's avonds Ds. Kersten. Woensdag 6 November. Dankdag. Ned. Herv. kerk Voorm. en Nam. Ds. Kyne. Ger. Gem. Voorm. en nam. Ds. Akkerhuis. Chr. Ev. Gem. Voorm. en nam. Ds. Bromet. Ood Ger. Gem. Voormnam. en 's avonds Ds. Kersten. THOLEN, 2 November 1912. Boter f 0.75 per V2 K-G- Eieren f 5.50. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, enz. Meestentijds worden zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onoitstaanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, ot doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf ge^ft vanaf de eerste aanwending een opmerkelijk gevoel van verlichting en rost, en zij heeft in de jaren, dat wy u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Tholen verkrijgbaar bij W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 18 5 MET FLINKE STALLING. 12001 Aanbevelend, TRAM-STATION—BERGEN-OP-ZOOM. Telefoon Tnterc. No. 55. in de gewone vakken, MUZIEK, BOUWK. TEEKENEN, enz. door 8 19113 gepensionueerd hoofdonderwijzer te Stavenisie.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 7