tecIIM, [t»il au la Irtaip ra uittuil, laiiow, ra. I e il tl No. 1431. Zaterdag 2 November 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. ollanders in Amerika. Publicatie n. FEÏÏIUETOH. Welke gewassen moeten met Kali bemest worden en waarom? RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT MILITIE. Miliciens als Verzorgers bij den Rijks- postduivendienst. )e Burgemeester van Tholen, vestigt de aandacht liefhebbers van postduiven, die in het volgend bij de militie zullen worden ingelijfd, op de hen bestaande mogelijkheid om te worden op- eid en aangesteld tot Verzorger bij den Rijks- tduivendienst. )m voor bedoelde aanstelling in aanmerking te 9ii, moet de milicien blijken hebben gegeven de noodige geschikt heid te bezitten voor den Rijkspostduivendienst eene vrijwillige verbintenis aangaan voor den duur van den dienst bij de militie en landweer te zamen, bij welke verbintenis hij de verplichting aanvaardt om (na zijne indiensttreding) 12l/2 maand achtereen onder de wapenen te blijven, en om daarna nog ten hoogste 12 weken in werkelijken dienst te komen, verdeeld over ten hoogste 3 perioden, welke vermoedelijk zullen zijn afgeloopen binnen de eerste 3 jaren na het eerste verblijf onder de wapenen. Gedurende den overigen diensttijd zijn de Vor- ;ers bij den Rijkspostduivendienst met groot lof en behoeven zij alleen tegenwoordig te zijn het jaarlijksch onderzoek, hetzij voor den Militie- amissaris, hetzij voor den Districtscommandant landweer; zij zijn vrijgesteld van de gewone halings-oefeningen bij de militie en landweer en iten niet op te komoD, indien de lichting, irtoe zij behooren, onder de wapenen mocht fden geroepen tot handhaving of herstel van de subare rust en orde. Gedurende hun verblijf onder de wapenen zijn de rcorgers vrij van wachtdienst en nemen zij geen 1 aan de gewone exercitiën. Zij zijn gewapend met de sabel. Yoor het meerendeel krijgen de Verzorgers eene kandige betrekking bij een der Rijkspostduiven- i, zoo mogelijk in de nabijheid hunner woon- lats, terwijl zij, die de meeste geschiktheid be ien voor hunnen dienst, aangesteld kunnen worden Korporaal-V erzorger. Om tot de hiervoren bedoelde opleiding toegelaten kunnen worden, moet de militieplichtige zich, erlijk vóór 10 November a.s., wenden tot den sf van den Generalen Staf te 's-Gravenhage met daartoe strekkend verzook, dat niet op gezegeld pier behoeft te zijn gesteld, en waarin duidelijk iet worden vermeld naam en voornamen beroep leeftijd tot wanneer schoolonderwijs genoten, met opgave van de inrichting van onderwijs de tegenwoordige woonplaats de Gemeente, voor welke bij de militie geloot het lotingsnummer ot met grond te verwachten is, dal de militie plichtige tot het aangaan der vrijwillige ver bintenis als Verzorger de toestemming zal erlangen van hem of van haar, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent en l of de militieplichtige lid is van eene post duivenvereniging en, zoo ja, van welke. Uit hen, die een verzoek als hiervoren omschreven (14) Dat dit mispunt van een Van Marken ook zoo'n ellendig schepsel van een broer est hebben, die hem heel uit Holland reef jWel sapperlootbromde Peters, terwijl hij den voet op den grond stampte. iJuist nu ik hoopte dat Rouvier ingezieu dat die dochter van Parson hem nu nog I mag aannemen 1 Nu was het tijd geweest hem te adopteeren. Ze had hem zonder 1 cent genomen, als hij het gewaagd had t te vragen, en iedereen weet dat. Als ik Q nu opeens tot mijn partner maakte, was zooals ik het kon weoschen. iMaar nu Van Marken vandaag nog overal gaan vertellen, wat ik met den jongen indienen, zullen 24 worden uitgekozen, die alsdan in het tijdvak van 16 tot 20 Januari bij de militie zullen worden ingelijfd. Dezen zullen op het Rijks- postduivenproef- en leerstation te 's-Gravenhage tot Verzorger worden opgeleid. Van deze 24 zullen er 12 tot de vrijwillige ver bintenis als Verzorger worden toegelaten de overige 12 volbrengen hunnen verderen militie- en land- weerdienst op de gewone wijze bij het Wapen der Infanterie. Dit laatste geldt ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver of geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Tholen, den 29 October 1912. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. In de laatste halve eeuw is op overtuigende wijze gebleken, dat de aschbestanddeelen der planten een zeer voorname rol spelen bij de vorming der organische stoffen als eiwit, vet, suiker, zetmeel, enz. Wel kent men het gansche proces nog niet juist maar men is toch al vele schreden voorwaarts gekomen in de kwestie. Men weet o. a. zoo goed als zeker, dat de phos- phorzure zouten een voorname rol spelen bij de vorming van de koolhydraten, voornamelijk bij die van het zetmeel. Men treft namelijk deze laatste zouten altijd in de grootste hoeveelheden aan, in die plantendeelen, waarin het zetmeel in groote hoeveelheden is opgehoopt. Geheel in overeenkomst met deze leer zijn de uitkomsten, die de Duitsche Land bouw maatschappij met hare proeven op dat gebied heeft verkregen. In op dracht van die Maatschappij, hebben verschil lende deskundigen proeven genomen, om den invloed van een rijke kalibemesting op verschil lende landbouwgewassen als aardappels, tabak, boekweit, mosterdzaad, haver, enz. na te gaan. Daarbij is gebleken, dat de kali niet medewerkt tot een evenmatige vergrooting of vermeerdering van alle deelen der planten, evenmin tot een evenredige vermeerdering van alle organische bestanddeelen, maar dat voornamelijk die plan tendeelen waarin suiker, vet en zetmeel als reserve- voedsel wordt neergelegd, door een sterke kalibemestiug zeer worden vermeerderd en vergroot. Aldus worden door een rijke kalibemesting, de knollen, de wortels, de zaden talrijker en grooter en blijven b. v. de bladeren, in verge lijking met genoemde deelen, meer in ontwik keling achter. Evenzoo worden naar evenredig heid meer zetmeel suiker en vetdeelen in ge noemde organen afgescheiden. Ik meen, dat de resultaten van verschillende in ons land met kalibemesting genomen proeven, ook in deze richting wijzen. Een duidelijke vingerwijzing zijn deze resultaten voor den land bouwer, die zooveel mogelijk uit den grond wil halen en den oogst zoo groot mogelijk wil maken. Alle wortelgewassen, zooals aardappels, knollen, wortels, enz. waarbij het te doen is om het ge- voorheb, nn zal men hem in een paar weken heelemaal bederven, en hem in een scheeve posi tie tegenover de Parsons plaatsen. Hield Van Marken nog maar een maand zijn mond; maar eer gaat de zon in het westen op, dan dat zoo iets mogelijk i9. Had ik hem maar gevraagd te zwijgenmaar ik wilde hem niet weer in mijn vertrouwen nemeD. Eens was geuoeg. „Wat is er intusschen aan te doen P" Peters stond bij het venster stil en keek naar buiten. „Rouvier was totaal onbekend met mijn eigenlijke plannen. Ik ben er zeker van," dacht hij. Het viel hem in, dat hij den brief van zijn secretaris wel eens kon inzien. Dat zou zijn gedachten afleiden. Hij brak het couvert open en las met toenemende aandacht het lange epistel. „Zoo, zoo; is Von Puzzlewitz eindelijk ge vonden I" mompelde hij. „Dat is zeker wel ge schikt, om mijn gedachten op iets anders te brengen." Eensklaps sloeg hij zich voor het hoofd. „Eureka 1" riep hij uit, ,,'t kon niet beter, halte aan zetmeel, suiker en vet, moeten rijkelijk met kali bemest worden, Evenmin mogen die zaadgewassen, waarin zetmeel of vetten een hoofdvereischte is, een kali bemesting ontberen. Het is dus duidelijk, dat de granen zooals tarwe, gerst, rogge een rijke met kali moeten hebben. LANDBOUW-VEETEELT. De zuivelcousulent voor Friesland, de heer J. Mesdag, wijst in het Fr. Wbl. op het groote gevaar van acute loodvergiftiging bij het vee, tengevolge van het aflikken van menie en lood- witverf van voorwerpen, die onder het bereik zijn. Ir. de vorige maand verloor een veehouder te Zwartewegsend twee be9te koeien aan lood vergiftiging, een derde, een mooi dier van veel waarde, is ziek. De verschijnselen doen loodver giftiging vermoeden. Oorzaak Een stal is verbouwd en voorzien van een zelfregelende drinkwaterleiding, in een anderen stal is de drinkgoot gerepareerd en in verbieding gebracht met die waterleiding. Op den stal, waarop de twee koeien gestorven zijn, was de drinkgoot vernieuwd. Voor het dichten van de aanzetting van dit nieuwe stuk goot aan de bestaande was een dikke laag menie gebruiktde koe die ziek geworden is, stond bij de aanzetting van de drinkgoot aan de leiding. Water, dat 2l/2 dag in de leiding had gestaan, bleek loodhoudend te zijn. Na deze waarnemingen is de nieuwe leiding opgebroken, geheel uit elkaar genomen, en van menie gezuiverd, omdat de veearts vreesde voor chronische loodvergiftiging van den geheeleu LOTERIJWET. De Ambtenaar van het O. M. te Den Helder, die in hooger berooep ging vau het vrijsprekend vonnis tegen M. I., Directeur der N. V. „de Tijdgeest",verdacht van overtreding der loterijwet, heeft dit hooger beroep ingetrokken. Gemeente THOLEN, van 1926 October. Overleden: Cornelis, 21 j. zv. J. A. Blom en M. M. C. Joppe. Johannes, 17 j. zv. J. Scholen M. van der Sande. Pieter, 11 j. zv. J. van Vessem en M. Jansen. Gehuwd: Ph. C. EngeJvaart jm. en M. van Dyke jd. DE WOGNUMMERS. Dinsdag 12 November 's namiddags 2 uur, zullen de Wognummers in de Nederl. Herv. Kerk te Bergen op Zoom eeu uitvoering geven. Overal meer kroegen dan berken, werd onlangs opgemerkt. Het dorp Akkerwoude met als de vent er voor geschikt is en wil." Dit laatste voegde hij er bedachtzaam bij. VI. VAN BEEK'S LOTGEVALLEN. Toen Peters ziju kantoor binnentrad deelde de boekhouder hem mee, dat meneer Rouvier met een vreemden heer in zijn particulier spreek vertrek op hem zaten te wachten. „Ik weet wie het is," zeide Peters, terwijl hij glimlachend naar de andere zijde van de gang overstak, en de deur van bet kleine ver trek opende; maar toen hij den vreemden bezoeker in het oog kreeg, dacht hij aan een abuis, en hij begroette den knappen jonkman met een cordiaalGood morning Sirwhat can I do for you*), de gebruikelijke begroeting der New Yorksche handelaren. „Dit is de heer Van Beek," zeide Rouvier, die door de opengaande deur niet zichtbaar was geweest. Peters keek beiden een oogenblik, in wer kelijkheid verbaasd, aan. Doch hij herstelde zich, en zeide ditmaal Goeden morgen meneer. Wat is er van uw dienst? zijn 2200 zielen maakt echter eene uitzondering. Daar zijn drie kerken en men vindt er slecht» één vergunning. Een machinist in dienst van de H. IJ. S. M. en wonende te Rotterdam, is aldaar bij het oversteken der rails, gegrepen door een sneltrein. Spoorwegarbeiders vonden zijn vreeselijk verminkt lijk. De man laat 10 kinderen na. Te St-Nicolaasga en te Oldeouwer (Fr.) bestaat de oude gewoonte, dat de hoofdonder wijzers der gemeentescholen gratis een schaap mogen weideü. Zooals te begrijpen is honden de onderwijzers zelf geen schapen en om dit privilege nu toch winstgevend te maken, ver pachten zij hun recht aan anderen. Een raads lid vond dit echter niet de bedoeling en stelde voor dit voorrecht af te schaffen, doch de meer derheid was niet voor dit voorstel te vinden, zoodat de onderwijzers deze inkomsten behouden. Dat men gewoonlijk met bewoners van woonwagens voorzichtig moet zijn is weer ge bleken te Rilland Batb. Een slager bad bezoek gehad van een vrouw uiteen woonwagen en ver miste een partij worsten. De politie werd ge waarschuwd en wist de daderes spoedig tot be kentenis te brengen. In Perzië woedt op schrikbarende wijze de pest. Men zegt dat het aantal sterfgevallen per dag honderd bedraagt. Op een der stations van den Berlijnschen stadsspoorweg reed een aankomenden trein op een stilstaandeu personentrein. Er zijn 46 ge wonden, terwijl de materieele schade zeer groot is. DE BALKAN-OORLOG. Verbijsterend zijn de slageu die de Turken ontvangen van de verbonden Balkanstaten. Adria- nopel schijnt zijn val nabij. De Bulgaarsche oostervleugel voert een omtrekkende beweging uit, die den Turken noodzaakt zich terug te trekken, zoo zij niet van Konstantinopel willen worden afgesneden, terwijl het nog de groote vraag is of de Bulgaren reeds niet er iü zijn geslaagd de terugtocht van hun tegenpartij onmogelijk te maken. In Adrianopel is een groote legermacht der Turken opgesloten. De aanvallen en het voort- dringen der Bulgaren dwingen overal bewonde ring af; zoo is reeds Eski Baba, een punt voor de Turken van zeer groote beteekenis, in hunne handen en blijven zij zoo optreden en verliezen de Turkeu steeds zooals totnogtoe, hun zelfver trouwen, dan zal het niet lang meer duren of Constantinopel zal worden bestormd. Door den val van Kirk Kilisse vielen den Bulgaren 118 kanonnen en 10.000 teuten in handen, veel mondvoorraad en schietvoorraad. De overgave vau Uskub is ook een belangrijk feit waardoor de Serviërs (bij wie zich een afdeeling Bulgaren aangesloten heeft), zich hiermede een vaste basis in het vijandelijk land veroverd hebben. De slag bij Koemanowo schijnt de beslissende geweest te zijn op dit tooneel van den strijd. met gemaakte verwondering „Van Beek Van Beek „Die de reis met u maakte vau Holland naar hier in den zomer van 188' Von Puzz lewitz als u zich dien naam beter her innert." „O jawel," hernam Peters, die zoodra hij zijn vergissing bemerkt had de houding aannam, welke Rouvier als de beste had aangeraden. „Zeker zeker. Ik herinner mij uw Daam zeer goed. Wel, wel 1 het doet me pleizier, dat ik u weer zie. Hoe gaat het u tegenwoordig P" „Heel slecht," zeide Van Beek, die niet wist hoe zich te houden. Hij had niet geweten dat de chef van Rouvier en Peters, dien hij zoo ondankbaar behandeld had, een en dezelfde persoon waren. „Hoe zoo Buiten betrekking „Sedert twee maandeD." „Wat? Ga toch zitten. Dat is te erg 1 Rouvier, wil je eveu dezen brief beant woorden Hij gaf zijn secretaris een brief, dien hij uit zijn portefeuille haalde, en die veel geleek op denzelfden die dezen des morgens geschreven had. Rouvier ging weg en Peters

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 3