rottM, p w ij (I au it tilimii ia oBsterteelt, ImUoh, mi. Van Houtens Cacao No. 1431. Zaterdag 2 November 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatiën. Munt uit: door groote voedzaamheid door zuiveren cacaosmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodig is voor een heer- lijken pittigen kop chocolade) BINNENLAND. «0< IERSEKSCHE XfW THOOLSCHE COURANT Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post fl,10. Voor heji buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het buroau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Tblef. Inteeo. 16. KENNISGEVING INGEVOLGE DE HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der J ueente Tholen brengen ter openbare kennis van heden af op de gemeente-secretarie ter j is gelegd een verzoek met bijlagen van Zeeuwsche Oestermaatschappij „Bona Fides" Tholen om vergunning tot het oprichten van bewaarplaats van beuzine in perceel in Dalempolder, Sectie E. No. 194; dat op iterdag den 16 November a. s. des voormiddagw 11 uur ten Raadhuize gelegenheid zal zijn gen het verzoek bezwaren in te brengen en te mondeling of schriftelijk toe te lichten, (Junede dat zoowel de verzoeker als zij, die itaren hebben in te brengen, gedurende drie gen vóór genoemd tijdstip op de gemeente- retarie van de ter zake ingekomen schrifturen innis kunnen nemen dat ingevolge circulaire van den Commissaris Koningin in Zeeland van den 2 Novem- 1907, A no. 4688, 3e afdeeliög niemand beroep gerechtigd zal zijn, die niet over- lan ikomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge- i t ieatebestuur of een of meer zijner leden zijn «chenen ten einde hun bezwaren mondeling te lichten. Tholen, den 1 November 1912, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohtl 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester en Wethouders der gemeente olen, brengen ter kenDis van belanghebben- o dat te beginnen op .4 dezer van wege de ueente eene algemeene opneming zal worden boden van de voetpaden met de kunstwerken. Tholen, I November 1912. Bargemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STA PEL E, Voorzitter. H. J. LABAN, Secretaris. opening van de School te Tholen. met den Bijbel Voor de Vereeniging de Unie, school met a Bijbel je Tholen, was het Donderdag den Mi MenOctober een gewichtige dag. Reeds ge- imen tijd vóór 2 uur, het uur der officiëele töiDg, waren de lokalen met een menigte be- igstellenden gevuld, waaronder we opmerkten u districtsschoolopziener, de heer Brants, een wethouders van Tholen, eenige onderwijzers in de omgeving liggende bizondere scholen heeren predikanten uit de omgeving. De ruimte in het eene lokaal, met belang enden en genoodigden was te klein om allen bevatten en velea moesten nog een plaatsje ken in het andere lokaal waar de kinderen bevonden en waar ook een plaats gereser- fd was voor de perseen plaats die voor de oefening van ons beroep niet zoo geschikt daar de kleinen, die in feestelijke stemming 'keerden soms wat luidruchtig waren; reden »rom we niet bij machte waren de verschil de sprekers, die in het naburige lokaal hunne doeringen hielden, geheel te volgen. Als feestredenaar was uitgenoodigd Ds. De iia te Oud-Vossemeer. Nadat deze had laten gen ps. 68 10 opent spr. met gebed deze «nkomst. Daarna het woord nemende schetste waarom het Christelijk onderwijs is ge- ischt; 't is niet alleen voldoende dat onze leren goed worden opgevoed, neen oofc het •«wijs moet het doen. Met het hart der leren is het eveneens gesteld als met een 1 dat groot gebracht wordt met de flesch net kleine beetjes het voedsel naar binnen zoo moeten zij smaak voor het goede nogen en dat moet vanaf den beginne ge leden voordat de smaak bedorven is. We willen Christelijk onderwijs om onzen 'deren vroeg ontzag in te boezemen voor God 1 Wien we alles moeten ontvangen. wenschen dat het kind vroegtijdig worde 'end gemaakt en vrees ingeboezemd voor de de en deze vroegtijdig zal vaarwel zeggen. Op de school met den Bijbel wordt het kind eerbied ingeboezemd voor het Woord van God, maar ook moet het kind dat onderwijs ontvangen dat het noodig heeft in de maatschappij. Wij zijn, zegt spr., geen vijanden van ontwikkeling en we begeeren niet dat het Christelijk onder wijs ten achter staat bij het Openbaar Onderwijs, neen we wenschen het zelfs boven het open baar onderwijs staande. We willen geen secte-haat, neen de Bijbel predikt van liefde tegen den naaste, doch wij willen den Bijbel onbelemmerd op school en wij wenschen onzen kinderen niet opgevoed met leerstellingen die men ons tegen woordig dikwijls tegenwerpt. Men zegt het is de roeping der oude rs den kinderen in den godsdienst te onderwijzen, zeker 'tis de roeping der ouders, maar we weten maar al te goed dat als vader aan 't werk is en moeder bezig in het huishouden, van dit onder wijs weinig komt en daarom is Christelijk onderwijs zoo noodig. Het openbaar onderwijs kan niet voldoen, de grondwet eischt bij het onderwijs eerbiediging van ieders beginselen. Er mag dus op de o.l. school nimmer verteld worden van een Willem de Eerste, noch van God, noch van een leven na dit leven, want dan zim de atheïst en mate rialist geërgerd en hoe is het mogelijk dat in de wet wordt gesproken van opvoeding in Christelijke en maatschappelijke deugden boven Gods Woord P Terwijl, als we Christus weg denken, van Christelijke deugden geen sprake kan zijn. We wenschen Christelijk onderwijs omdat we en de Calvinisten willen geen openbaar onder wijs. Spr. zegt dat we niemand willen kwetsen en personen buiten spel moeten laten, doch onze beginselen moeten we handhaven, geen haat en vijandschap verwekken, maar onze beginselen nooit prijsgeven. Hierna draagt spr. uit naam van het bestuur de school over aan het hoofd met den wensch dat God zijn werk moge zegenen en de Christe lijke school te Tholen onder zijn leiding tot grooten bloei moge geraken. Spr. brengt vervolgens dank aan den ont werper en bouwer dezer school, hel bestnur is zeer over zijn arbeid tevreden en spr. wenscht van harte dat hij nog vele Chr. scholen moge bouwen. Ook aan den Wethouder van Tholen, hier aanwezig, brengt spr. een woord van dauk voor het bewijs van belangstelling getoond door zijne aanwezigheid en geeft vervolgens het woord aan den heer Brants, den districtsschoolopziener. Nadat de aanwezigen Ps. 84: 8 hebben ge zongen bestijgt de heer Brants het spreekge stoelte. Spr. vangt aan met te zeggen dat hij hel als zijn taak beschouwt belang te stellen in openingen van inrichtingen van onderwijs. Onze kinderen hebben onderwijs noodig, de maatschappij vraagt het en waar het tevens blijkt dat de regeering belangstelling toont dat bij ons volk de liefde voor bizonder onderwijs toeneemt, kan spr. als officiëel onderwijsautoriteit van deze plaats zeggen dat hem den bloei van het bizonder onderwijs zeer ter harte gaat. Wel zal men nog -j-j~ «*■-* uono gaan. r.i cai uieu uug kinderen teeder liefhebben eö de ouders veel moeite en teleurstelling ondervinden, doch PFMllPht Run In ll/l/l.ntl 1-3 i rt (.1* 1 - -1 ---- J I i c zijn verplicht hun kiuderen die zij lieten doopen dit onderwijs te geven; door middel van Christelijk onderwijs leeren wij onzen kinderen het Vaderland liefhebbeo, want als het Vaderland los raakt van het Woord en getuigenis Gods gaat het zijn ondergang tegemoet. Een land kan niet bestaan zonder Gods Woord en dienst en valt zonder dat ten deel aan de revolutie. Het Bestuur der Chr. School alhier heeft alle krachten ingespannen en spr. wil er op wijzen dat alles Dog niet zoo gemakkelijk zal gaan, dat de moeilijkheden nog groot zullen zijn. Het hoofd der school staat gereed zijn taak te aanvaarden en zij, die het Christelijk onderwijs te Tholen liefhebben, moeten maar flink offeren en toonen veel voor deze heerlijke zaak over te hebben, als we zeggen 't is een mooie zaak en er niets voor over hebbeD, dan komen we niet vooruit, doch als de vrienden in Tholen den rechten weg bewandelen zal God ons de heerlijke vruchten te aanschouwen geven en wij kunnen ons met Hem verblijden. De Liberalen wenschen geen Chistelijk onderwijs teleurstellingen zijn ons Christenen goed. Spr. kan de ouders met deze nieuwe school geluk- wenschen. 't Is evenals aan Uw huis een nieuwe kamer is gebouwd die aan alle hooge eischen voldoet, 't is een geschenk dat op hoogen prijs moet worden gesteld, en ge ook op prijs zult stellen het werk van de onderwijzers die hunne krachten geven aan de opvoeding uwer kinderen. Eén ding heeft spr. getroffen, hij had wel gehoord dat het schoolverzuim in Zeeland zoo hoog was, doch dat het zóó erg was als het hem blijkt, had spr. zich nimmer kunnen voor stellen. Ieder van de ouders mag zich wel goed rekenschap geven voor ze hun kinderen beletteu het onderwijs te volgen. De ouders moeten be denken dat een kind gewoonlijk slechts zes jaren gelegenheid heeft kennis op te doen voor zijn geheele leven en voor ge Uw kind thuis houdt moogt ge Uw geweten wel afvragen of ge het recht hebt Uw kind aan dit onderwijs te onttrekken. Zeker er zijn sociale nooden en misstanden die het wel eens moeilijk kunnen kinderen te verkrijgen, dat deze opoffering die ten goede komt aan Uwe kinderen, niet zoo zwaar zal zijn. Na den kinderen een kort woord te hebben toegesproken en het woord te hebben gericht tot de benoemde onderwijzers, eindigt spr. zijn rede den nadruk er opleggend dat hij als lid van het rijksschooltoezicht steeds bereid is in het belang van het onderwijs, wie het ook zijn moge, te helpen. Loid applaus volgde op spr. woorden. Hierna voerden nog het woord het hoofd der school en de benoemde onderwijzer, die beiden zeer moeilijk waren te volgen door de opgewektheid der kinderen. De secretaris der vereenigiüg, de heer Pouwer, geeft een kort overzicht van het ontstaan der Unie, School met den Bijbel, hoe in Tholen door ds. Schot en de heer en Willemse en Kuijper Boone een afdeeling werd opgericht die aanvankelijk 10 leden telde. Ging de afdeeling steeds vooruit, toch bleven de bezwaren groot, doch God schonk ons dr. Kuyper, die het aan durfde de wet op het L. O. te wijzigen en mede hierdoor konden we overgaan tot het bouwen dezer school. De heer M. M. C. Haayer voert eveneens het woord, een beschouwing gevende wat het Rijk ten koste legt aan het openbaar in ver houding tot het bizonder onderwijs, en vond het een gelukkig verschijnsel dat voorgesteld was een wijziging der Grondwet, waarbij art. 192 bij wijzigiug gelijkstelling van het Christelijk met het Openbaar onderwijs zal medebrengen. De heer Rübsaam, voorzitter der Chr. School te Bergen op Zoom, voert namens zijn bestuur het woord; ds. Van Schaick, van Anna Jacoba- polder spreekt eveneens namens het bestuur der Chr. school aldaar; de heer Goedhart, hoofd der Chr. School te Oud-Vossemeer eu de heer De Graaff, oefenaar bij de Ger. gemeente te Poortvliet voeren eveneens het woord. Hierna brengt de Voorzitter der school te Tholen namens het bestuur dank aan alle be langstellenden, aan schoolautoriteiten en afge vaardigden van scholen uit de omgeving en allen die zoowel moreelen als finauciëelen steun verleenden. Na te hebben gezongen ps. 72 11 werd de bijeenkomst door den heer Visser, bet hoofd der school, gesloten. De school die 1 Nov. in gebruik wordt ge nomen, is ontworpen en gebouwd door den heer Scheffelaar te Tholen eu maakt een aangenamen, frisscheu indruk; alles ziet er keurig uit. 63 leerlingen zijn ingeschreven. v"v* tuuo uiuci i ij n. auuuru Velen m Tholen zullen niet zoo blij zijn. maken, maar, zoo zegt spr., ge hebt nu reeds 7- 1 www «ugv J g,*7 UUUb UU IÖVjUO zooveel opgeofferd om dit onderwijs voor Uwe Bij de deze week gehouden herstemming in het Tweede Kamer-district Ommen is ge kozen de Chr. hist. candidaat Mr. JE. baron Mackay, met 4305 stemmen. Do anti-rev. can didaat, Mr. H. 7. d. Vegte, bekwam 3651 st. De plaats van dr. Kuyper zal dus dit jaar bezet worden door een Christ. historisch Kamerlid. IN DE TWEEDE KAMER traden sedert ons vorig overzicht tal vao sprekers op, om hun uieening over de iuvaliditeits- en ouderdomswet te keunen te geven, de meeBte van de linkerzijde. Merkwaardig dat in de Kamer bijna zuiver links tegenover rechts staat, wat de appreciatie van het behandelde wets voorstel betreft. Nog niemand van de linkerzijde heeft zich er vóór verklaard, van de andere zijde nog slechts één er tegen, nam. de heer van Idsinga, (Chr. hist.) Als we de vergelijking doortrekken, kan gezegd worden, dat van links nog in 't geheel niet iets goeds van deze wet gezegd is, van rectits nog weinig kwaads, maar dan toch iels, d.w.z. eeo paar sprekers wenschten eeD wijzigiüg of aanvulling, bijv. vrijstelling van premie voor de laagste loonklasse of, zooals de heer Lohman, pensioen ook voor weduwen. Zon nu die bijna absolute tegeustelling in waardeering van dit werk van minister Talma geheel buiten de politiek omgaan Hetj is haast niet aan te nemen. Links en rechts ver wijten elkaar wederkeerig politieke nevenbe-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1