fai oestertfielt, lafldw, enz. Cacao No. 1430. Zaterdag 26 October 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. r Thoolsche Veer. •ügjjc Firma J. M. C. POT, THOLEN. Pnblicatiën. f IERSEKSGHE Tr tt THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.026, franco i per post fl,10. Yoor bet buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T hol en of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ler secretarie voor ieder ter inzage zyo gelegd, stukken lietreffende het beheer van het veer en het rapport 01 'in het definitief bruggen-comité. M Tholen, 24 October 1912 De Burgemeester van Tholen brengt by deze den ank van den heer Majoor-Commandant der le Afdeeling van het 2e Regiment Veld-Artillerie aan g Ja verschillende eigenaren en gebruikers van lande- tijen, die met het geven van toestemming hebben medegewerkt tot het houden van een artillerie-schiet oefening met scherp in den Schakerloopolder. Tholen, den 24 October 1912. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Konden we in een onzer vorige nummers Hui onzen lezers het volledig rapport van de brug- z- tommissie aanbieden, hieronder laten we volgen yjQ iefrapporten inzake de verpachting van het fhoolsche veer. Om de cijfers in bedoelde stnk- voorkomende, achtte de raad het gewenscht leze voorloopig geheim te houden. Het eerste stuk gericht aaq den Baad is van Is hand der Veercommis9ie. Aan den Raad der gemeente Tholen. De Veercominissie, door en uit Uw midden enoemd, bestaande uit de heeren W. Moelker, oorzitter; J. M. Wagemaker en Jhr. J. van fredenburch, rapporteur, heeft, gevolg gevende tn den door uitgesproken wensch, de eer tt volgende rapport aan te bieden. De com- liwie heeft gemeend den gemeente-secretaris te moeken haar in hare werkzaamheden bij te taan, waardoor door dezen welwillend is gevolg egeven en wiens adviezen de commissie zeer ihulpzaam zijn geweest in hare taak. Over de kwestie eigen exploitatie of verpach- og kon de commissie niet tot overeenstemming omen. De meerderheid der commissie bleef, tsterkt door nader te ontvangen en hierbij toe t lichten cijfers, in hare meening standvastig, jij it eigen exploitatie gewenscht zij; de minderheid j I er commissie wenscht verpachting in de eerste laats alleen dau eigen exploitatie, indien pachtsom, die aanmerkelijk meer moet be- ^■agen als de tegenwoordige, niet hoog genoeg was. I Eensgezind was de commissie echter in hare ïeuiDg, dat zoowel bij eigen exploitatie als verpachtiug van 't veer verschillende dringen- rerbeteringen moeten worden ingevoerd, zoowel betreft vermeerdering personeel als verbete- Dg materiaal, regeling goederenvervoer en stipte «passing der voorwaarden. Jl De Commissie heeft gemeend U een uitvoerige 3 fgrooting te moeten overleggen der geraamde tvangsten en uitgaven bij eigeu exploitatie. commissie heeft zich tot verschillende per- Qen vertrouwelijk gewend, die op de hoogte .^Qnen zijn van ontvangsten en uitgaven eu het mltaat dezer mededeeÜDgen vindt U onder 1 met memorie van toelichting. Waar se begrooting, waarvan de ontvangsten laag, uitgaven daarentegen hoog zijn genouieD, Ü't op een zeer gunstig zuiver ontvangcijfer, kan deze slechts pleiten voor eigen exploi- te van 't veer. ^ij meenen U echter de groote verdere voor- tien onder 't oog te brengeD, die eigen exploi- met zich mede brengt. Ie. Gaan de gemeenten in 't algemeen er langer hoe meer toe over het eigen beheer te voeren. Werd in Tholen niet voor jaren Schillende gemeentewerken niet in eigen be- genomen, getuige een vast werkpersoneel, Erdoor alle onderhoudswerken als straten, ?CQ, riolen en haven een verzorging kregen ooit te voren. IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I.pen octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmer geëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in der nandel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigis vooreensmakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men n#6r meer nemen dan e^a-Theelepel RONA cacao ^/ongeveer 6 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men- volstaan metongeveer35gram (B/s 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, enveel aangenamer van smaak. Op <1$ goede bereiding moet ectófér wel worden gelet; goed kokend Water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer rfien alleen maar warm water of warme melk neemt. Waar de gemeente Tholen in niet te verre toekomst zal staan voor eigen exploitatie van waterleiding en gas, zoo moet bij het vraagstuk van exploitatie van 't veer deze zaken ernstig overwogen worden. Het Thoolsche veer is een besliste hinderpaal voor de welvaart van deze gemeente en van Heiland Tholen in H algemeen, (cnrsiveering is van ons. Red.) zoolang er geen vaste verbinding met den vasten wal verkregen is, waarover bij no 2 nader, dient men zich te behelpen als het kan en alles te doen om den bestaanden toestand zoo dragelijk mogelijk te maken. Eigen exploitatie i9 daarvoor de aangewezen weg, want noch van pachter, noch van diens personeel mag en kan verwacht worden, zij middelen tot verbetering op eigen risico zullen invoeren. Tijdens de loopende pachttermijn 9taat de gemeente er dus machteloos voor om ver beteringen in te kunDen voeren. Dat Tholen bij eventueel eigen exploitatie niet alleen zal 9taan, blijkt wel uit de gemeente- pontveren van Gorinchem, Tiel, Schoonhoven en Dordrecht, die alle in eigen beheer zijn, om van den bloei der Dordtsche veren niet te Bij eigen exploitatie kunnen tusschentijdsche verbeteringen in den dienst eu het materiaal worden ingevoerd, die onmogelijk zouden kunnen tot stand komen gedurende een pachttermiju. 2e. Waar de draDg voor betere middelen van verkeer, niet uit deze gemeente alleen, doch uit het geheele eiland Tholen hoe langer hoe sterker wordt en men meer en meer op overbrugging en tramverkeer gaat aandringen, mag de ge meente Tholen hiervoor niet doof blijven. Zij zal zich niet kunnen blijven verzetten tegen beter verkeer, bevorderen van de welvaart van Tholen en 't geheele eiland, doch zal moeten meewerken voor zoover het in haar macht is en hare inkomsten in het oog houdend, tot een vaste verbinding met den overkant. Binnen niet langen tijd zal het Brugcomité aan de gemeente Tholen aanbieden een uitvoerig plan met kosteubegrooting eener tram- en voet gangersbrug, ontworpen door de firma Kloos Zoon. De gemeente Tholen zal dan voor het feit komen te staan of zij zulk een brug zelf zal bouwen en exploiteerec met heffing van bruggeld, dan wel of de kosten van de overbrugging zoo hoog zullen zijn dat de gemeente hulp van ge meenten, belanghebbenden, provincie en rijk zal moeten inroepen. Zooals van zelf spreekt, zal het in beide gevallen noodig zijn; de gemeente weet, wat haar het veer opbrengt aan zuivere inkomsten, teneinde aan de. lichamen, aan welke zij die aanvrage doet, deze met cijfers te kunuen verdedigen. Doch zelve zal zij in de eerste plaats die cijfers behoeven om uit te kunnen maken, wat en hoeveel zij bij den houw der brug zal moeten doen. Op 't oogenblik staan de gemeente Tholen deze cijfers niet ten dienste en het ligt voor de band, dat bij verpachting zij deze cijfers niet of althans slechts zeer onvolledig kan bekomen. Dit punt woog bij de meerderheid der com missie zeer zwaar. Onze commissie heeft U hierbij tevens aan te bieden eene herziening van het reglement op het pontveer (bijlage 2); üieuwe verpachtings- voorwaardén (bijlage 3), welke eede belangrijke verandering oudergingen, tevens een vaste over eenkomst in overleg met de train directie vast gesteld, waarop het goederenvervoer kan plaats vinden (bijlage 4). Indien uw raad besluit tot eigen beheer, zijn spoedig een nieuw reglement, een instructie voor het persoueel en verdere conceptbesluiten ont worpen. Waar het hier een zeer eenvoudige exploitatie geldt, za! deze arbeid spoedig ge daan zijn. Uit de verschillende bijlagen zal U blijken, dat wij goede nota genomen hebben van den wensch van den voorzitter van Uwen raad, dat een permanente veercommissie worde ingesteld. Wij deeleu dien wensch volkomeu en zullen, zoo gewenscht, gaarne een voorstel in dien geest indienen. Het kwam de geheele commissie ODgewenscht voor de meerdere opbrengst vaD het veer (dus betgeen boven f 6900.zal worden ontvangen) als gewone ontvangsten op de gemeente-rekeniug te doen boeken. Verkeerd vinden wij het, de gemeente hoe langer hoe meer gaat drijven op 't veer. Wij stellen U voor om de meerdere opbrengst, hetzij de gemeente zelf exploiteert, hetzij het veer verpacht wordt, te storten in een reserve fonds voor de overbrugging. Dit fond9 zal dienen om de fiuanciëele lasten, die uit de totstaud- koming eener brug zouden kannen voortvloeien, te helpen verlichtea en om tevens de mogelijk heid voor een betere verbinding met den vasten wal te helpen bevorderen. (Wat dit laatste punt betreft is gebleken dat het den raad niet ontbrak aan energie, hij was het, Hoewel niet unaniem, eens met dit voorstel. Red.) Namens de veercommissie, De Rapporteur, J. VAN VREDENBURCH. Tholen, den 13 Mei 1912. Bijlage 1. Jaarlijksche exploitatie rekening van het veer in eigen beheer. A. Ontvangsten. Opbrengst van overtocht van pas sagiers, rijtuigen enz. f 12.000. Goederenvervoer. 500. f 12.500.— B. Uitgaven. a baas, veerman, controleur fJ4, per week met vrij wonen f 728.— 4 veerlieden M 1664. verven, kalefaten booten, ponten 100.— timmerwerk 100. 2 reepeu per jaar 9 200. licht, vuur en takkebossen 100. gewoon onderhoud gebouwen n 100. onderhoud veerdam, bestrating 100. afschrijving pouten en booten 400. ter afronding onvoorzien 208. Totaal uitgaven f 3700. Ontvangsten geraamd op f12.500. Uitgaven f 3.700. Zuivere opbreDgst f 8.800. Raming over te nemen eigendommen en nienw materiaal: k. volgens [art. 3 der conditiën, helft veerhuis, schuur rn erf, ponten en booten f2.700. 1. nieuwe pont en een boot „2.500. m. onvoorzien 300. f 5.500. MEMORIE VAN TOELICHTING. A. Ontvangsten. Volgens gegevens aan de veer-commissie ver strekt, welke gegevens zeer nabij komen met

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1