inttliL nijji aai la Itlaini ra oesterteelL Iuüiit. mi i No. 1423. Zaterdag 7 September 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. - ollanders in Amerika. Tarwe voor den winter. FEUILLET0 8. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. OODd plai leen; IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT ldm .UU| zijn verschillende redenen, waarom we eten zorgen dat de tarwe niet te welig, niet ;eil staat. Ten eerste is het vrijwel een uitge- ikte zaak, dat de weligst geroeide tarwe het at te lijden heeft van het legeren. Bij een igszins hevige regenbui of een krachtige dïlaag ligt geilgegroeide tarwe tegen den ad. Dat is voor een kind oin te begrijpen, zoo gemakkelijk te begrijpen maar daarom na, itig nadenken ook wel in te zien, is het feit, meest krachtig opgegroeide tarwe het it te lijden heeft van verschillende schim soorten, die de roest op de tarwe veroorzaken, deze en andere redenen is het, dat men de ie tegenwoordig niet zaait na een versche lestiog met stalmest, dat andere gewassen ils suikerbieten, aardappelen, karwij enz. dezen erzoi t meer noodig hebben brengt daar ook wel ersk toe bij. iotjajoch is het vooral ook voor de tarwe een zaak bet hoogste gewicht, dat dit gewas vóór finter een nog zoo groot mogelijke ontwik- et 0 og bereike, gepaard aan een stevig stengel rip bladeren gestel. Het is toch de tarwe die zich nature in het voorjaar slechts langzaam «ikkelt, en wanneer zij vóór den winter niet Di en krachtig gegroeid is, toelaat dat het raid snel opwast en harder groeit dan de re zelf. Wat is hier tegen te doen bor een gepaste keuze van den grond, waarop onze tarwe zullen zaaien en een bemesting kunstmest, kunnen we het te geile groeien logaan en de krachtige ontwikkeling in de werken. In het algemeen gelukt de tarwe best op die kleigronden, die geen verschen ms bevatten, niet te vochtig gelegen zijn door de voor vrucht in eenigszins stijveu toe- d worden achtergelaten. Men verbouwt de VM re met goed gevolg na vla9, erwten, ook na baad haver en suikerbieten. Daar de tarwe best slaagt op een niet te lossen kleigrond r,estó' t een te veel verkruimelen van den bodem ploegen en eggen dan ook worden vermeden, ou de bemesting met kunstmest. Het is lelijk dat de tarwe geen stalmest ontvangende, rtmest moet hebben, wil zij vóór den ter nog een eenigszins, dragelijk beschot in, wat zooals wij zooeven zagen, volstrekt ig is en wil zij daarenboven in het jaar niet zooals gewoonlijk haar groei ragen.En die kunstmest moet gedeeltelijk, vóór rw nltelijk na het zaaien gegeven worden. Vóór raaien wordt op het zand wat superphos- 't en bij kaliarme gronden wat patentkali rastrooid en na het zaaien, als de plantjes en wel ontkiemd zijn en boven den zijn geve men 30 a 40 K.G, chilisalpeter gernet of ongeveer een zak, dus 100 K.G. per tare. Dit laatste is absoluut noodig om nog den winter de tarwe zoover te brengen, rij tegen den winter bestand is, want er is soort wintergewas, dat zoo gauw bevriest ie tarwe. Bij strenge winters, is het de tarwe bet eerst te lijden heeft, vooral als zij laat laid is, en de planten nog teer en zwak zijn. waar de bodem, geen stikstof in salpeter- 100. ur Kjji aioi aa Beek had dit zeer goed opgemerkt, w zooveel mogelijk ontweken, en zich todeo bij de andere fractie van passagiers, bij door overmatige voorkomendheid voor boopte te winnen. Hoe hem dat zon oeu te stade komen, wist hij nog niet, hij gevoelde, dat, zoo er gevaar dreigde inkomst te New-York, slechts hnlp van 'passagiers hem er door zou kunnen d bemerkte hij, dat men hem met een 'rouwend oog aauzag, maar zoo hij de beide fceii, want Rouvier koa niemand zijn dan vroegere vriend Peters, slechts ontweek, et altijd nog hoop, dat zijn misdrijf tot na Inkomst onbekend bleef. vorm bevat. (De grond is niet bemest, en de vóórvracht heeft er niets ingelaten) hebben we I een weinig daarvan toe te dienen zooals ik I zei, 100 K.G. per bunder, goed fijngemaakt en dan uitgezaaid bij droog weer is voldoende. Zie daar iets over de tarwe. Doe er uw voordeel mede. Post- en Telegraafkantoor te Tholen. Dienstregeling van I September 1912 tot 31 Maart 1913. Geopend op werkdagen. a. Voor zegelverkoop, behandeling van aange- teekende stukken, pakketpost, telegraaf en tele foon van 8 vm. tot 9 nm. b. Voor Rijkspostspaarbank van 8.30 vm. tot 9 nm. c. Voor postwissels, kwitanties en Rijksver zekeringsbank van 8.30 vm. tot 3.30 n.m. d. Aangifte van ongevallen alle uren van openstelling. Op Zon- en feestdagen. a. Voor telegraaf, telefoon, zegelverkoop en behandeling van aangeteekende stukken 89 vm. en 12 nm. b. Spaarbankzaken 89 vm. Laatste buslichtingen. Op werkdagen: Richting Bergen op Zoom 3.40 en 9 vm. 12.25, 3.4.50 en 7 uur nam. Oud-Vossemeer 6.30 en 9.35 vm. 7.5 nm. Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, St-Annaland, Stavenisse 9.35 vm. en 11 nm. St-Annaland en Stavenisse bovendien nog om 12,25 en Poortvliet, Scherpenisse en St-Maar- tensdijk 3.40 n. bovendien. Op Zon- en feestdagen. Bergen op Zoom 3.40 vm. 4.50 nm. Oud-Vossemeer 6.30 vm. 9.35 vm. Overige plaatsen op Tholen 9.35 vm. en 11 uur nm. Lichting der bijbussen AAN HET THOOLSCHE VEER Op werkdagen: 9 vm.; 12 vm.4.25 nm. 7.15 nm. Op Zondag 9 vm. 4.25 nm. AAN DEN POSTWEG: Op werkdagen: 8.15 vm.12 vm.4.35 nm.8 nm. Op Zondag 4.35 nm. Verzending van aangeteekende stukken en postpakketten. 3.45 vm. 12.25, 3 en 4.50 nm. Aankomst der posten. Op werkdagen Van Bergen op Zoom 9 vm. 12.15, 3.25 7.10 en 11.22 nm. Van Oud-Vossemeer 6.30 vm. 12 en 6.50 nm. Van Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, St-Annaland en Stavenisse 3.55 vm. en 4.40 nm. Van Poortvliet, Scherpenisse en St-Maartens dijk bovendien 11.45 vm. Op Zon- en feestdagen. Uit het eiland 3.55 vm. en 4.40 nm. Van Bergen op Zoom (Holland, enz.) 9 vm. en 11.22 nm. Begin der bestellingen in de stad brieven, 7 vm. 10.15 12.30 8 nm. postpakketten, 10.15 v. Hoezeer vergiste hij zich in zijn oordeel over zijn medepassagierZoo iemand hem hel pen zou, was het Peters, de liberaal denkende en goedhartige millionnair, en zoo iemand hem, louter om een momenteele notoriteit zou verraden, was het de parvenu Van Marken. Maar de ernstige Peters boezemde Van Beek vrees in, en men zal zijn ontsteltenis begrijpen toen, nog laat in den avond van den dag dat het eerste teeken van land was bespeurd, en hij het dek op eu neer liep, Peters hem eensklaps toefluisterde „Ga eens mee Van Beek. Ik moet je spreken". Hij wilde zeggen dat hij niet zoo heette dat hijdoch hij kon niet uit zijn woor den komen, toen hij den ernstigen blik van den ander outmoette, en bet hoofd buigende, volgde hij Peters naar de hut van den ka pitein. Zij waren alleen en Van Beek, den wenk van zijn geleider opvolgende, zonk op een sofa neer en zat wezenloos voor zich op het tapijt te staren. Peters kreeg uit een kastje een flesch wijn 7.30 n. Buiten de stad: brieven, 6 v. 10.15 v. postpakketten, 6 v. 10.15 v. Behoudens aaD te brengen zeer waarschijnlijke wijzigingen bij de invoering der winterdieusten op spoor- en tramwegen. Gemeente THOLEN, van 23—30 Augustus 1912. Geboren: Aaltje, dv. G. Vis en A. de Vink. Gemeente ST-ANNALAND, van 1 Juli tot 1 September 1912. Gehuwd: Abraham van der Meer, jm. 20 j. en Maria Antonetta Scheermeijer jd. 18 j. Leendert Goedegebuure, jm. 22 j. en Clasina Quist jd. 22 j. Geboren: Roselta Jacoba, dv. P. Ridderhof en C. J. Vroegop. Pieter, zv. K. J. Moerland en E. Polderman. Elizabeth Hendrika, dv. H. Keur en A. Goedegebuure. Janna, dv. M. van den Boogaard en M. Ridderhof. Jacob Anthonie, zv. J. M. Geluk en J. C. van Luijk. Cornelis, zv. L. Goedegebuure en C. Quist. Dina, dv. C. Vroegop en A. Scherpe nisse. Martina, dv. M. Leune ei: J. Slootmaker. Abraham, zv. C. Rijnberg en C. P. Leune. Leendert, zv. A. J. Heijboer en N. Duijzer. Cornelis Leendert, zv. C. van Beveren en M. J. Kaashoek. Wilhelmina Cornelia, dv. J. van Luijk en T. Bruijnzeel. Jannetje Maatje dv. J. Mosselman en P. Hage. Adriaan, zv. A. J. Vroegop en C. Duijzer. Adriana Jacoba, dv. A. den Engelsman en D. Rijnberg. Overleden: Pieternella Moelker, 42 j. vrouw van Adriaan Burgers. Lijntje Edelschaap, 56 j. onge huwd. Pieter Doost, 96 j. weduwnaar van Pieternella van Dussen. Levenloos aangegeven een dochter van Jan Mossel man en Pieternella Hage. Geme°nte POORTVLIET, over de maand Augustus. Geboren: Hermanus Samuel, zv. P. Heyboer en van Izabella Hermina van Ast. Johanna Jannetje, dv. Johannis E^enbaas en van Beliavan Pagee. O/jv'é rieden: Marinus Pieter! zv. Mathijs den Eng^tyman en t^n Dina (|6rnelia jjfreure. (Wh u w d y Wïïfem Ista jm. 21- jr,. en Anna Koppenhol jd. 23 jr. Jacobus Pieter van Houdt jm. 26 jr. en Maatje Geluk jd. 28 jr. Jacobus van Poepelen jm. 22 j. en Pieternella Nieuwkerk jd. 20 j. Te Deventer is een werkman uit een goederenwaggou der S.S. waarin hij aan 't werk was, gevallen. De man, gehuwd en vader van zes kinderen, is in het ziekenhuis overleden. Een 16-jarig meisje te Groningen was 10 jaren geleden door schrik nagenoeg geheel verlamd, alleen haar linkerhand kon ze nog gebruiken. Maandagavond woedde een hevig on weer, eeu verschrikkelijke donderslag weer klonk en als door een wonder heeft nu het meisje door den schrik, weder het gebruik van haar ledematen teruggekregen, zij kan zich weer bewegen, terwijl de geneesheer alle hoop geeft op geheel herstel. In een in de noordelijke provincies ver- schijneud blad lazen we de volgende advertentie: Te koop gevraagd paarden voor de slachtbank, tegen ongekend hooge prijzen, door H. Zielstra, eenigste christen paardenslager te Groningen. Te Delfshaven lag een motorvaartuig in de haven. Eenige jongens wierpen met steenen eu twee glazen. vJe moet eens drinken, kerel, en daarna eens eerlijk opbiechten hoe je hier onder een valschen naam aan boord bent verzeild geraakt. Ik weet het wel in rawe trekken, maar zou graag de bijzooderheden weten." Van Beek keek even open zijn gelaatsuitdruk king werd somber. „Je denkt dat het mij niet aangaat Wel, in zekeren zin is dat zoo, maar ik wil pro- beeren of ik je niet uit je netelige positie kan helpen. Waarom, zal je later wel hoo- ren. Vertel nu maar alles en houd niets terug. Je zult zien, dat ik het goed met je voor heb." Van Beek zweeg nog altijd. Hoe wist die man wie hij was P Hij had Peters weliswaar een paar maal op zijn vaders kantoor ontmoet, maar dat was lang geleden en ze hadden geen woord samen gewisseld. Maar wat deed het er ook toe Hij was gek geweest te meeuen, dat hij op de Hollandsche boot het minste gevaar voor ontdekking liep enfin het was nu eeDmaal zoo een dief was altijd een ezel. Peters zeide hem te willen helpen naar het vaartuigje, waarop de schipper de jongens met een ganzenroer, waarvan hij niet wist dat het geladen was, dreigde. Plotseling viel een schot en een der knaapjes werd door de hagelkorrels aan een arm en in het gelaat getroffen, gelukkig niet levensgevaarlijk. De zaak wordt door de politie onderzocht. De zucht om vreemde afkortingen te ge bruiken is onder onze landgenooten nog zoozeer verbreid, dat we wel meenen te doen, onze Nederlandsche afkortingen eens in herinnering te brengen. Ziehier een lijstje dat in vele gevallen dienst kan doen 1. Gelukwensch m. g., m. h. g., m. w. g., m. o. g. 2. Dankbetuiging: m. d., m. h. d., m. i. d., m. o. d. 3. Afseheid t. a., t. w. 4. Deelneming of rouwbeklag m. r., ro. h. r., m. o. r., m. i. r., m. w. r.waarin m. met. h. hartelijk, w. welgemeend, (onder 3 w. weerzien), o. oprecht, i. innig, g. gelukwensch, d. dank, t. tot, a. af scheid en r. rouwbeklag is. Te Berlijn zijn 71 protest-vergaderingen gehouden tegen de duurte der levensmiddelen. Overal werden moties aangenomen tegeu de in voerrechten op levensmiddelen, terwijl de regee ring verzocht wordt, onmiddellijk den Rijksdag bijeen te roepen teneinde te trachten de invoer rechten, welke in Daitschland op uit het bui tenland komende artikelen worden geheven, gedeeltelijk op le heffen. In een militair kamp te Oepkeng (Bul garije) zijn drie soldaten die een militairen vlie ger, die opgelaten was, vasthielden, door den wind meegevoerd en van een aanzienlijke hoogte neergestort, zij waren geheel verpletterd. Te Parijs heeft men in een slaaprijtuig van een Duitschen trein een naar schatting 30- jarige dame bewusteloos gevonden, zij was bijna geheel ontkleed en door bloemen omringd, in haar onmiddellijke nabijheid vond men een doosje met pillen en een glas water. De totnogtoe onbekende is 's avonds in een ziekenhuis over leden. Uit het buiteuland komen steeds meer berichten van verloren oogst. In Engeland is in graan- en aardappeloogst door het natte weer als verloren te beschouwen. In België is de toe stand ook treurig, de haveroogst i3 geheel ver loren, vele kleine boeren zijn door de mislukking der veldvruchten geruïneerd, terwijl ook de aardappeloogst gevaar loopt verloren te gaan. De boeren van Samber en Maas zijn wan hopig, de storm heeft alles wat nog uiet door den regen vernietigd was neergeslagen, de velden gelijken een verwoest laod. Ook nit ons eigen land komen slechte berichten; met de haver ziet het er slecht uit, terwijl op verschillende plaatsen het gevreesde ziek worden der aardappels reeds voorkomt. In de mijn „Clarence" bij (Jalais heeft een mijnontploffing plaats gehad waarbij, volgens de berichten, 60 man zijn omgekomen. misschien was dat waar, eu dan was het maar beter ronduit de waarheid te zeggen. Veel was er niet door te bederven. Hij verzamelde al zijn moed, greep met be vende hand het glas wijü, dat nog onaangeroerd voor hem stond, en na het in een teug geledigd te hebben, begon hij, eerst haperend en ongeregeld, maar langzamerhand met vaster stem te ver tellen wat hij misdreven had. Zijn geschiedenis kwam in 't kort hierop neer. Hoewel eigen zaken doende, stond hij, of schoon reeds vijfentwintig jaar oud, nog geheel onder de plak van zijn vader en genoot niet meer vrijheid dan een schooljongen. Dat had hem doen besluiten weg te loopen. Eerst had hij al het geld, dat onder zijn berusting was, willen achterlaten, en slechts de weinige houderden guldens, die hij zelf bezat, meenemenmaar toen hij zijn eigen dom uit zijn vaders brandkast, waarin ook zijn boeken en waarden geborgen werden, wilde nemen, was de verleiding hem te sterk Hij had haastig al het gereed geld en een 5.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 3