itólila(, p*ijl aai la lalaipi ra oisMt, laaiiiof, im. ft rs. No. 1418. Zaterdag 3 Augustus 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. oor als KOl IER. rije STI .EN. 3SÉ en in Publicatiën Onweer. Firma i. NI. C. POT, THOLEN. GOED en GOEDKOOP in vierkante bussen 1 Kg. 1.50 - 0.80 ^Kg. /0.42I %0., - 0.18 RECHTZAKEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. r wuij V1EN, voor itvaog; li! Ie ig 311 )LH IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, logezondan stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h e I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt deze ter kennis van de Ingezetenen, dat by hem rangen en aan den Ontvanger der Directe Be- ingen ter invordering is verzonden, de Kohieren belasting op bedrijfs- en andere inkomsten 4 en 1 voor het dienstjaar 1911/12 en 1912/13, uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, na bekomerie kennisgeving van zijnen aanslag, spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, herinnering tevens, dat de bezwaren, welke naangaande mochten bestaan, binnen zes weken heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 2 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, A. HOLLESTELLE, l.b. warme, zoele zomerdagde atmosfeer ihtig en verzadigd met waterdamp; die damp rdunt als het ware de lucht eu wij hijgen ar adem, naar zuurstofrijke luchtwij gevoeleu moede en afgemat. De planteo laten hare ideren hangen, de vogels zijn blijkbaar uitgepot, huisdieren zoeken beschutting in de nabijheid te i den mensch. 15; Daar doemen evenwel eenige wolken boven gp Hl horizon, wit van kleur aanvankelijk, maar gzaam rijzende met zwaardere, afgerande witte sa, die sterk afsteken tegen het blauw van hemel. De windwijzers ontwaken uit hun rust eu onbepaald draaien zij heen eu de boomen worden door een ouzichtbare icht wakker geschud uit hun rustigeu droom. witte koppen stijgen meer en meereen chte, zwarte wolkenmassa drijft ze naar boven, haasten zich hooger en hooger en ten slotte de geheele hemel met een donker zwart om- ierd. De rust iu de natuur heeft opgehouden angstig blikt mensch en dier naar het hemel- welf, dreigend door scherpe contrasten van it en donker. Plotseling schiet een bliksemstraal langs het melgewelf; de donder doet zich hooren. Hoort, hemelen spreken met krachtige, indrukwek- nde stem. Kort eu scherp, ratelend en rouo- leod volgen de <rslagea kort op de bliksem lichten. Onophoudelijk speelt de lichte vuurgloed bliksems door de luoht en over de aa^rde. De regeu valt -Jbij stroomen neer en weldra het onweer af; ieder levend wezen slaakt i krfcet van verlichting alles is evenwel tevens kissht, de pUnten herleven, mensch eu dier wel} zich herschapen, met nieuwen levenslust 3o worden die krachten geboren, zoo heil ig maar die tevens zoo vreeselijk kunnen "h i De wetenschap zegt de bliksem is een «ti sche vont, die door het luchtruim schiet, «n alen op ®er verscheiden wijze. De ge- innige kracht, welke wij electriciteit noemen, nbïkart zeer verschillend en om hier een klaring te geven, zooals men zich denkt dat groote spanning der electriciteit in de wolken ktaat, laten wij maar rusten. Dat de donder tót veroorzaakt door de uitzettende en weder Jtrootnende lacht is algemeen bekend. Een 'eder is dus een natuurschijnsel vao verheven lodrnkwekkenden aard, doch vindt zijn ont- 'Q in de wetten, die de geheele natuur be- Hchen. Die geheimzinnige natuurkracht der ctriciteit heeft reeds menig mensch doen lieren en beven. Als de lucht donkerzwart e de vurige slangeu des bliksems in grillige |Q door de wolken schieten, om met rechte alen onder een hevigen, knetterenden, korten dikwijls naar de aarde te dalen, waar telkens 'werpen of levende schepselen door getroffen 'den, dan staat de mensch onmachtig tegen- de woedende elementen. Toch heeft ook het vernuft uitgedacht een middel om veel voorkomen. Reeds van de vroegste tijden af non er op bedacht om door verschillende idelen den bliksem te beteugelen. Volgens lotus schoten de Fhraciërs gedurende een IWeer hun pijlen af naar den hemel; andereu UITGAVE: Telrp. Inteec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c^nts; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. verscholen zich in grotten, meenende dat de bliksem hun daar niet treffen kon. De Romeinen meenden, dat de bliksem nooit de laurierboom trof. In de middeleeuwen had men door het bijgeloof zijn bijzondere middelen tegen onweders. In de torens van sommige kerken bracht men „weerzeggers" aan, dit waren geschriften met een gebed tegen den bliksem. Ook het luiden der klokken bij een onweer was in zwang. De bliksemafleider werd uitgevonden door Benjamin Franklin de beschrijving er van zullen wij maar niet geven, als genoegzaam bekend. Alleen moge vermeld, dat nog niet ieder van het nut overtuigd is, hoe ook tegen het voor oordeel is opgetredeu. Men stelle als eischen aan een goeden afleider dezede slang des afleiders boven het gebouw moet in een fijne punt eindigen de punt worde, om roesten te voorkomen, sterk verguld of men makede slang van geel koper met een spits van platinameu zorge dat de geleider onafgebroken zonder roest- gedeelten tot in den grond doorloope en dat het einde terecht komt in zeer vochligen bodem of in eeu waterput. Te St. Orner had een inwoner in TT88 een bliksemafleider geplaatstdoch het volk meende in de scherpe spits een zwaard te zien, dat den hemel tartte. Er outstonden oploopen eu het volk bedreigde den duivelskunstenaar, zoodat de overheid bevel gaf, den afleider weg te nemen. Dit werd geweigerd. De zaak kwam voor de rechtbank te Arras en deze verklaarde het bevel van de overheid voor onwettig. Het was vooral door de schitterende verdediging van den later zoo berucht geworden Robespierre, dat deze uitslag werd verkregen. Nu verviel men van het eene uiterste in het andere. Zoo maakte de mode zich zelfs meester van de nieuwe uitvinding. Op de wandelstokken werden stalen punten aangebracht; zelfs op de regenschermen mochten deze niet ontbreken. Door een ketting, aan deze punten bevestigd, over den grond te laten sleepen, meende uien eeu bliksemafleider te bezitten. Als haute nou veauté droegen zelfs de dames hoeden, waarop een bliksemafleider in miniatuur prijkte, die dan door een ketting, welke achterna sleepte, met den bodera verbonden was. Gelukkig deden deze uitwassen geen schade aan de vernuftige vinding van Franklin, om wiens borstbeeld men terecht mocht schrijven „Hij heeft vorsten deu schepter en den hemel den bliksem ontrukt". LOTERIJWET. De Kantonrechter te Den Helder, uitspraak doende in het geding tegen M. I., Directeur der N.V. „De Tijdgeest", verdacht van overtreding der Loterij wet, sprak beklaagde vrij. Door Ged. Staten wordt medegedeeld dat tol leden der plaatselijke commissie, bedoeld bij art. 86 der ongevallenwet, voor Tholen zijn benoemd de hperen J. C. Dalebont, voorzitter, D. van de Velde pl. voorzitter, W. Moelker, lid werkgever, allen te Tholen, J. K. Krijger te Poortvliet, K. J. Lindhont, te Tholen en I. W. Nortier te Poort vliet, allen lid werkgever. IERSE KE. De heer P. Hoondert te Kwaden- damme, vroeger te lerseke, is op verzoek eervol ontslagen als gezworene van den Molenpolder, gemeente lerseke. Het stelen van kuikens alhier schijnt niet altijd door menschen te geschieden. Er zijn althans eeu bunzing en 40 ratten gevaugen. - Diusdag sloeg hier bij eeu onweersbui, waarbij maar één donderslag werd gehoord, de bliksem iu een huis op het dorp. Er werden eenige pannen van het dak en van den schoor- steeu een stuk geslagen. Brand ontstond ge- lokkig niet, maar de vrouw, die in de deur stond, schrikte zoo, dat zij naar bed moest. Het leggen der buizen van de waterleiding in dt atiaten is voleindigd. Polen (een groep huizen bij den Dam) is niet aangesloten, hoewel dit in het plan lag. Terreinbezwaren zijn daar van de reden. Er is daar auders zeer dikwijls watergebrek. - De heer J. Oom, hoofd van school 2, is wegens het aftreden van het hoofd van school 1, tijdelijk belast met het geven van onderwijs in het Fransch. In Juli zijn op het post- en telegraaf kantoor behandeld 404 telegrammen waarvan 162 verzonden en 242 ontvaügen. Op het tele foonkantoor zijn 208 gesprekken gevoerd, waarvan 65 inkomende, 135 uitgaande en 8 onderlinge. Nog 27 oproepberichten. Op de postspaarbank is ingelegd f7367,50 eu terugbetaald 1 3214,72. Uitgereikt 6 boekjes. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van lerseke, 31 Juli 1912. Tegenwoordig 10, later 11 leden. Voorzitter de Burgemeester. De gemeenterekening werd den raad aange boden. De eindcijfers zijn: ontv. f 190,801,17, uitg. f 188,479,93, (goed slot f2,321,24.) De heeren Bom, van der Burght en Wesdorp worden gekozen om haar na te zien. Ingekomen waren de begrooting en de rekening van het Burg. Armbsst. De eerste bedroeg in ontv. en uitg. f 8071,685 (onv. uitg. f 553,845), de tweede bedroeg in ontv. f 9103,22 en in uitg. f8516,345, (goed slot f 586,875). De heeren v. d. Burght, Bom en Schipper werden aangewezen om beide na te zien. Hiermee was de agenda afgeloopen. Bij de laatste omvraag vestigde de heer Willemsen de aandacht van B. en W. op de overstroomingen op sommige plaatsen in het dorp, vooral in de Kaaistraat en het Bekhof, bij hevige plasregens, en vroeg of geen verbe tering mogelijk was. De voorzitter legde uit, dat daar geen hoop was hetzelfde verschijnsel deed zich. zei spreker, overal voor, o.a. nog kort geledeu te Berlijn. Als het euvel geheel te voorkomen was, zou dat althans in zulke groote steden te verwachten zija. Wat een paar huizen op den hoek Kaai en Noordzandstraat betreft, waar de last dien de bewoners van het water hebben het ergst is, die huizen staan als iu een put. Zij zouden ge- holpeu kunnen worden door de vloere 1/2of 1/k M. te verhoogen. Evenwel B. en W. zullen er zoo veel mogelijk op letten. Deze beschouwing werd niet weersproken. Ten slotte bracht de voorzitter een warm woord van lot en dank aaD het hoofd van school 1, die heden aftreedt. Spreker prees den heer Rietveld de Hondt om zijn bekwaamheid en ijver als onderwijzer eu om het vele goeds dat hij voor het onderwijs gedaan heeft eu wenschte hem in zijn nieuwe werkkring alles goeds toe. Een officiëel afscheid op school, had buiten de schuld van B. en W. niet plaats gehad. ST.-MAARTENSDTJK, 31 Juli. In de heden (Woensdag) gehouden vergadering vau den ge meenteraad, werd voorloopig vjfetgesteld de reke ning over het dienstjaar 191^, alsmede definitief vastgesteld de rekening over hetzelfde dienstjaar van het Algemeen Weezob-armbestuur, beide tot het bedrag der cijfers /als in ons vorig ver slag bij de aanbieding diet rekeniugeu is gemeld. Vau het waterleiding-comité te Tholen was een aanvraag ingekomen tot betaling der vroeger toegestane bijdrage ad f314.30. De voorzitter stelde voor daartoe te besluiten en in verband daarmede een post op de be grooting voor 1912 te brengen tot dat bedrag uit den post onvoorziene uitgaven. Met op één na algemeene stemmen werd dit goedgevonden de heer Gaakeer stemde tegen. Wegens periodieke aftreding der heeren M. P. Groenewege eu W. M. Rijnberg als lid van het college van zetters, werden twee voordrachteu opgemaakt ter voorziening hierin. Als uo. 1 werden op de voordracht geplaatst de beide aftr. leden de h.h. M. P. Groenewege en W. M. Rijnberg en als no. 2 de h.h. J. Bastiaanse en P. Gaakeer. Den heer Buijze te Stavenisse werd weder evenals den vorigen winter vergunning verleend tot het gebruik maken van een lokaal der openb. school tot het geven van een cursus in land- bouwboekhouden. De voorl. beghx>ting der gemeente dienstjaar 1913 werd aangeboden tot een bedrag in ont vang van f 22753,36, en in uitgaaf van f 22] 14,13* met een post voor onvoorzien ad f 639,22*. Voorts werd voorlezing gedaan van een nieuw Kon. besluit betrekking hebbende op den bouw en herbouw van openbare scholen. De voorz. was van meening dat hieruit wel kosten voor de gemeente konden voortvloeien, daar er ook bepalingen in voorkomen aan welke bestaande scholen later zullen moeten voldoen. De voorz. hoopte echter op een schikking met den districtsschoolopziener. Daarna werd voorlezing gedaan van een cir culaire van den comm. der Koningin, welke vooral op 't oog had de belangen van de ge meenteveldwachters. Hoofdpunten waren vrije geneeskundige be handeling en het verstrekken van een rijwiel. Wat het laatste puut betreft sloot zich hierbij mooi aan een ingekomen verzoekschrift van den gemeenteveldwachter J. van Nieuwenhuijzen om van gemeentewege iu 't bezit van een rijwiel te worden gesteld. De voorzitter haalde feiten aan, waaruit de noodzakelijkheid van een rijwiel voor een veld wachter bleek. Bij de raadsleden viel het verzoek ook in goede aarde, zoodat den veldwachter een rijwiel zal verstrekt worden van Hollandsch fabrikaat omdat het een goed rijwiel zijn moet, van f 80 tot f 90,Het onderhoud blijft voor rekening van den veldwachter. Het laatste punt van behandeling was weer de onderhandscbe verpachting.Ged. Staten hadden nog bezwaar tegen een paar punten der voor waarden. Nadat hierin wijzigingen waren gebracht ging de vergadering over in een met gesloten deuren tot vaststelling van eeu Suppl. Kohier H. O. De agenda was afgehandeld. POORT VLiET. Door dsn raad dezer gemeente weFd \J de raadszitting vari Woensdag 31 Juli jl. benoemd toFonderwijzeres aan de O.-L. school alhierj'mej. M. van Nieuwenhuizen. Gedurende de maand Juli 1912 werd in de Rijkspostspa^twnïit aan het hulppostkantoor alhier in^ptégd f DM,0,70 eu terugbetaald f 1997,9^T Door hret hulptëkgraafkantoor werden behan deld 58 telegrammen, t.w. verz. 30 en ontv. 28, terwijl 162 telefoongesprekken werden gevoerd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1