GG Tl o n o e r w u s. Ingezonden Stukken. Kerknieuws. Burgerlijke Stand Ma rktberichteu Niervergiften Zog fsblad, Aan den gemeenteraad van Schiedam werd door een commissie het voorstel gedaan om het zitten aan den dijk van personen, die niet ge trouwd zijn of elkander niet bestaan in eersten of tweeden graad van bloedverwantschap, te verbieden. Dit voorstel is nu aangenomen. De „Nederlander" het Chr. historisch dagblad schrijft naar aanleiding hiervan „Het is geschied." Het heett werkelijk kunnen gebeuren dat de Gemeenteraad van zekere stad, bekend door de vervaardiging van jenever, besloot, een veror dening goed te keuren, waarbij het verboden wordt, aan den dijk te zitten in samenscholing van meer dan één persoon behoudens dan nu ja, u weet welin de eerste en tweede graad van bloed- ot aanverwantschap. Men heeft dat was tenminste verstandig de zaak achter gesloten deuren behandeld (booze tongen fluisteren, dat er een voorstel ter tafel was om ook den derden graad op te nemen in de uitzonderingsbepaling). Toen de deuren her opend wareu, werd het vonnis geveld met 12 tegen 7 stemmen werd de bekende verordening aangenomen, en der openluchtliefde de nekslag toebracht. Den zeven tegenstemmers wacht een serenade van belanghebbenden. Arm SchiedamWat baat het al of men in uw plaatselijk dagblad deze advertentie zette. „Gevraagd eenige lieve nichtjes, om eeuige uren gezellig door te brengen op den berm van den Vlaardingerdijk. Aan hetzelfde adres trouwboekjes gevraagd". Voor Huibert en Klaartje is 't niet erg, die trouwen in de volgende maand. Maar voor uw jongelingen en joDgedochteren Zij zullen voor taan moeten verkeeren in den kelder of op het dak uwer huizen want en dat hebben uw dozijn vroede vadereu vergeten de liefde verdraagt alle dingen maar zoekt list Het zwemmen. Dr. W. E. Merens te Haarlem wijst op de heilzame uitwerking voor het lichaam van het zwemmen. Zwemmen, zegt hij is gymnastiek, uitgevoerd onder de gunstige omstandigheden. Geen enkel overtollig kleediugstuk, alle spieren in volle werking, de beste voorwaarde van eene even redige lichaamsontwikkelingiu het borstzwemmen mogen wij zelfs een puike heilgymnastische oefening tegen den krommen rug begroeten geen stoffige lokalen, maar een zuivere lucht, die, dank zij de krachtdadige beweging, met volle teugen wordt ingezogen en de longen tot in hunne diepste duisternissen verfrischt en verkwiktgeen bezweeting en dus ook niet de gevolgen daarvan. Want dit acht ik juist zoo'n groot bezwaar van de gymnastiek, zooals die meestal nog wordt beoefend, dat de turner zijne oefeniugen ver richt en zich daarbij min of meer in het zweet werkt, zonder dat hij daarvoor een ander costuum over het 't bloote lichaam heeft aangetrokken eu zonder dat hij daarna, vóór hij zijne dage- lijksche plunje weder aanschiet, de huid eens flink reinigt. Waar de zwemmers* meestal ook de roeiers en zoo ook nog wel beoefenaars van enkele andere takken van sport bun oefenterrein verlaten met een frissche en reine huid onder niet doorzweete kleederen, zien wij de turners bijna steeds hunne woning weer opzoeken met een geoefend en verzorgd spierstelsel, maar met eene verwaarloosde, ja mishandelde huid. Laat ons hopen, dat velen na de oefening al thans thuis nog het dreigend nadeel door eene flinke afwassching zullen weten te voorkomen. -- TeZutphen heeft een bloedig drama plaats gehad. *Een venter die vroeger met een thans 66 jarige vrouw geleefd had die nu met haar 38 jarige dochter woont, drong omstreeks half vijf door een raam de woning binnen en wondde beide vrouwen ernstig. De slachtoffers van dezen moordaanslag zijn naar het ziekenhuis gebracht, de dader is in handen der politie. Te Rotterdam brak Donderdagavond in een huis aan het Willebrordusplein brand uit De brandweer was onmiddellijk ter plaatse toen plotseling voor een raam op de derde verdieping, waar de brand woedde, een dame verscheen die naar beneden wilde spriugen. Een brandmeester gaf zijn manschappen last het zeil uit te spanneD, waarop de dame den sprong waagde, deze, een 65-jarige Eugelsche kwam er goed af, ze klaagde alleen over pijn in de beeuen. De derde verdieping brandde geheel uit, een ziek meisje van 20 jaar kon nog intijds het huis uit worden gedragen. Op de pont Charentin te Parijs liep 's nachts tegen twee uur een heer. Deze stak een sigarette op en gooide de lucifer weg, plotseling voelde hij zich opgenomen en met kracht tegen de brugleuning geworpen, terwijl hij een hevigeo knal hoorde, een dame die op eenigeu afstand liep, werd tegen den grond geworpen. Onmiddellijk kwam men van alle zijdeu toege sneld en bleek dat men met een gasontploffing te doen had, men had reeds den geheelen dag een gaslucht gerokeu, doch de oorsprong niet kunnen vinden, het gas hoopte zich op tusschen de buiten- en binnenbekleediug der brug eD de lucifer van den laten voorbijganger bracht het tot ontploffing, de geheele linkerzijde van den brug is vernield. Stortregens hebben in Pensylvanie, Ohio en Virginnië groote verwoestingen aangericht, huizen zijn ingestort spoorlijnen vernield tal van menschen zijn verdronken terwijl vele gezinnen geen onderdak meer hebben. Te Rome is een tramwagen, die een hel ling afreed, ontspoord en een hek verbrijzelend, op het 3 meter lager liggende Forum gevallen. Er zijn gelukkig geen dooden te betreuren, 18 werden gekwetst, waaronder de bestuurder. Te Londen heett een brand plaats gehad die spoedig was gebluscht, doch niettemin 8 slachtoffers maakte. De brand ontstond in een fabriek van gekleurde Kerstmiskaarten, een partij celluloid geraakte in brand, waardoor de in een achtervertrek werkenden zich de mogelijkheid tot redding zagen afgesneden door de snel om zich heen grijpende vlammen. Eenigen der meisjes liepen naar boven en reddeu zich door een sprong naar een over gelegen huis, vanwaar uit het dakvenster een plank werd gestoken, twee bereikten de plank en waren gered, een andere arbeidster die reeds in brand stond, sprong mis, viel 70 voet diep en was verpletterd. Vier anderen sprongen omlaag en werden gered. De audere slachtoffers verbrandden voor de oogen der meiiigte, die zag hoe de ongelukkigen, zes in getal, geheel verkoolden. Het diner der zeven tafels. Als een in Amerika opgedoken mode zich algemeen baan breken moest, dan zou men in de toekomst diners en soupers niet meer met zoo- eo zooveel gangen, doch aan zoo- en zoo veel tafels geven. Natuurlijk zou deze nieuwigheid alleen voor een beperkt aantal gasten in aan merking kunnen komen, en bovendien zou de gastheer tamelijk rijk moeten zijn en over een groote eetzaal moeten beschikken. Op de Amerikaansche milliounairsvrouw, die onlangs een diner aan zeven tafels arrangeerde, is een en ander van toepassing. Toen de genoo- digden allen bijeen waren, werden zij eerst naar de witte tafel gebracht. Op glanzend, wit damast lagen wit geborduurde, wit linnen loopers en sierlijke bordkleedjes. Sneeuwwit glansde het porcelein eu in hooge, witte vazen geurden leliën en pij prozen. De lichte verfrisschiugen, welke aan tafel rond gediend werdeD, wareu van binnen wit. Een slanke, in het wit gekleede dame presideerde en jonge meisjes in witte kleeding bedienden. Na een half uur stonden de gasten op een wenk van de „witte dame" op en zetten zich, na een kleine wandeling aan de groene tafel. Hier was het aardewerk lichtgroen versierd, de wijnglazen waren groen en de tafelversiering bestond uit een in het midden prijkende majo lica jardinière, gevuld niet prachtige varens. Met groen bedekte vleesch- en vischsalade en allerlei groene voorgerechten wachtten, om ge nuttigd te worden. Aan de derde tafel overheerschte de bruine kleur, daar dampten kostelijke bruine sausen en lokte glanzend bruingeglaceerd gebraad. Goud achtig bruine chrysautums wiegdeu haar zware hoofden aau laüge stelen, die opstaken uit vazen van donkerbruin leem. De meeste bewondering wekte de roode tafel, die nu aan de beurt kwam. Purperen klimrozen, scharlakenroode anjelieren eu de roode beziën van hulstgewasseu vereenigden zich tot een prachtig, de tafel over de geheele lengte ver sierend hloemen-arrangement. Rood glanzende, ingemaakte vruchten, kleine, roodgeglaceerde koeken en gefrappeerde, robijnkleurige drank in hooge, dunne glazen, verkwikte hier tong en gehemelte evenzeer als het overige. Aan de nu volgende tafel deed men zich te goed aan oranjeijs en goudkleurige wafels, ter wijl de blik met welbehagen rustte op geel genuanceerde tulpen en narcissen. De rose tafel kwam de roode in schoonheid het dichtst nabij. Heerlijke La France rozen in slanke glazen, allen op het tafellaken uitgestrooid, vormden met schuin op de tafel gelegde breede linten van rose zijde de versiering. Rose vruch tenijs, rose-geglaceerde taartjes en rose fondants werden door een bekoorlijke blondine in een japon van rose tule den gasten aangeboden. Het slot vormde een lila tafeltje, dat de be zoekers echter slechts voorbijgingen, om van twee allerliefste kleine meisjes pepermunt-oblaten in lila zijdepapier iu ontvangst te nemen. Bij Kon. besl. is benoemd tot Schoolopziener iu het district Goes, de heer K. Brants, hoofd der Chr. Wilhelminaschool (M. U. L. O.) te Rotterdam. UITSLAG Verkoopingen en Aanbestedingen. Tholen. Aanbesteding voor de TLoolsche Bouw- vereeniging van drie woningen Ingeschreven werd alsvolgt Schilderwerk: C. W. Geluk f216,S. W. Bal f214,L. W. Jansen 1415, Metselwerk: D. Burgers 12210,Th. Dijkslag f1905,—. Overig werk L. W. Blaas f 2048,50 Th. Dijkslag 1 1935.— Matth. v. Driel 1 1730,—. Gegund: schilderwerk aan C. W. Geluk, metsel werk aan Tb. Dgkelug en het overig werk aan Matth. v. Driel. St-Maartensdijk, 25 Juli. Ten overstaan van notaris Meuleuberg werden hedenavoud, ten verzoeke van C. de Wilde Az. publiek ver kocht 5 perceelen te velde staande tarwe respec tievelijk voor f 127, f 125, f 139 f 126 en f 128 per blooisch gemet. St.-Maartensdijk, 25 Juli. Ten overstaan van notaris Meulenberg werden hedenavond in tweede zitting publiek geveild, ten verzoeke van den heer J. Groenewege te Tholeu, de navolgende landerijen, gelegen in de Gemeente St.-Maar- tensdijk. A. 2.8S.50 H.A. of 7 gsm. 67 roeden bouw en weiland in Pier Bettenhoekr Ruigeidijk bh opgeboden tot f815 per bl. gemet; later toege wezen voor f 5888,19 de massa. B. 86 A. 20 c.A. of 2 gem. 59 roeden bouwland en tuin in Parochiepapenhoek, opge boden tot f 1110 per bl. gemet, later toegewezen voor f 2438,37 de massa. C. 1.11.70 H.A. of 2 gem. 254 roeden bouwland en tuin in Wondhoek, opgeboden tot f1900 per bl. gemet, later niet toegewezen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Door den Heer M. G. van Stapele, Burgemeester van Tholen, is aan de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode het volgende stukje ingezonden. Tholen, 21 Juli 1912. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U beleefd uitnoodigen het volgende te plaatsen in Uw Blad. Daarvoor mijn vriendelijken dank. In dw Courant van Vrijdag 19 dezer heelt de geachte Inzender omtrent het ingezonden stuk, ver meldende de eerste steenlegging der Christelijke school alhier, zich eenigszins vergist, door mij woorden in den mond te leggen, die absoluut niet door mij ge sproken zijn. Ik heb bg die gelegenheid den Bestuurders der School vereen iging namens het College van B. en W. bedankt voor de eer der uitnoodiging om tegen woordig te ziju bij de eerste steenlegging en de daaraan verbonden plechtigheid en den wensch uitge sproken, dat de voltooiing van het gebouw onder gunstige omstandigheden zou plaats vinden en den Ontwerper en den Aannemer tot eer zou blijken te zijndat aan de kinderen goed en nuttig onderwijs zou worden gegeven en dat hun vooral zou worden iDgeprent een der hoofdeischen van het Christendom, nl.nliefde tot den naastet M. G. VAN STAPELE, Burgemeester van Tholen. „Opent uwen mond voor den stommen, voor de regizaak van alle veriatenen." Spreuken XXX 8. L. S., Bij de meeste menschen is het medegevoel nog al te zeer afhankelijk van het aanzien, waarin het lijdende schepsel staat, en niet van de hevigheid der smart. De afd. Zeeland, v. d. Ned. Ver. t. Bescherming van Dieren, wenscht hier haar mond te openen voor den stomme, voor een lijdend schepsel, dat niet in aanzien staat, n.1. voor de paling. Want, elke paling, die men eet is levend gevild «Gerechte hemel(riep Jean Paul). «Gedurende hoevele uren worden dieren gemarteld, ten einde den mensch een enkele minuut genot voor zijn tong te verschaffen 1" Dat het levend villen dezer dieren een vreeselijke marteling is, kan ieder begrijpen. Palingen zijn fijn georganiseerde dieren met een zeer ontwikkeld zenuw stelsel. Ook zonder hun wanhopig wringen en kronkelen tijdens de operatie en daarna, kunnen we weten, dat zij onbeschrijflijk lijden ondergaan. En ze zijn taai, ze leven nog lang. Uren later kan men nog de gemartelde, bloederige schepsels in dulde- looze pijn zien kronkelen, en wie ooit naar die wanhopig-angstige bewegingen keek, zal niet licht vergeten wat hij zag. Het is echter niet goed mogelijk een paling te stroopen, die niet meer leeft, maar er is toch een eenvoudig middel [en daardoor in de practijk uit voerbaar) om het dier ziju bewustzijn te ontnemen. Men moet de hersenen kwetsen. Daartoe snijdt men mei een scherp mes den kop door en door, in het midden en wel van achteren naar voren tot tusschen de oogen, vervolgens een dwarssnede op de hoogte der oogen (dus loodrecht op do eerste snede) en een tweede dwarssnede een halve vingerbreedte dichter bij den hals. De zenuwtrekkingen van het lichaam blijven dan eveneens plaats hebben en het schijnt den leek alsof de smarten van het dier even hevig zijn, men behoeft zich dan echter niet te verontrusten, want het gevoel van pijn is er niet meer. Aan U, KOOPERS de zorg dat dit gebeurt. Gij kunt eischen, gij kunt toezien dat het wer kelijk zoo geschiedt. Gij zijt degeen, die de macht hebt deze gruwelijke marteling te doen verdwijnen, en wel door de opoffering van U zelf te overtuigen, dat de paling, die gij eet, niet op zulk een oumensche- lijke wijze is geslacht. Doch overtuig u persoonlijk. Goethe zei terechtWij dienen steeds de meusch- heid, wanneer wij de menschelijkheid dienen" immers koopers èu verkoopers lijden zedelijk schade, de een door het doen, de ander door het laten doen. Beiden door het gewendraken aan zulke wreedheden. Kinderen zien het mede aan Daarom is arbeiden aan de verbetering van het lot der dieren, arbeiden aan de veredeling van den mensch. Hartelijk hoopt het bestuur van genoemde ver- eeniging, dat dit beroep op uw medegevoel niet te vergeefs is gedaan Namens het bestuur v. d. afdeeling Zeeland. Overdruk uit de Middelburgsche Courant. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Joli 1912. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlek gedrukt kerkbrielje. Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen GEEN DIENST. Ger. kerk, voorm. 9.30, Dam. 2 en 's avonds 6 uur Ds. Dagevos te Oosterend, Texel. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur lezen. POORTVLIET. Eed. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Klomp. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer De Graatf, 's avonds 6 uur lee9kerk. SCHERPENISSE. Eed. Hervkerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Steenbeek. Beide diensten collecte ziekenfonds. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur en 5,30 our leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Den Oudsten. Nam. Doopabediening. Beide diensten collecte ziekenfonds. Kan Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 Ds. nam. 2 uur leeskerk. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk voorm. 9,30 Ds. G. Lam, 2 uur idem. In beide diensten Collecte voor het Zieke; Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 Ds. Klom; fc' Poortvliet, nam. 2,30 uur leeskerk. Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Bruijn. 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 uur lezeo 2 uur Ds. v. d. Berge te Biezelinge (doopsbedii Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. 2 Chr. Ev. Gem. voorm. 9.30 en nam. •'avonds 5,30 uur Di. Broraet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 lezen. Gemeente IERSEKE van 1925 Ondertrou wd: Johaunus Wilt (jen van Aart, 30 j. jm. te Goes eu Laurim 21 j. jcl. Gehuwd: Hendrik Filipse, 47 j en Tjitske Lunsingh, wed. 55 j. Geboren: Pieter zv. Johannes en Cornelia Kole. Jan Marcelis, zv. van den Dorpel en Cornelia Stevense. Overleden: Francina l1^ mod. Willem Mol en Gillina Prins. Gemeente THOLEN van 1219 Juli. Geboren: Lenntje, dv. C. J. de J. Quist. Adriaan zv. I. Lindhout en Korte. Jacob Frans, zv. J Bazen en H. P, Overleden: MartiDus, 2 m. zv. Keulen en A. J. Poulusse. Ondertrouwd - P. Geuze jm. en J U de ii izend at ge ider aar 80 zee uie zul dat i. i king wee kracl THOLEN, 27 Juli 1912. Boter f 0.70 per 1/2 K.G. Eieren t 4.00 Coöperatieve Roomboterfabriek „De Ki te Stavenisse: f 1,60 per K.G. ile 1£ :tare. ten, de ■ede MARKTBERICHT van Jao. Knoop, Commissionnair in aarda per H L. Friesche Borgers Andijker Blauwen Andijker Muizen Andijker kl. Muizen Westlandsche Ronde Schoolmeesters Hillegommer zand Friesche Muizen 1,50 3,00 2,20 1.00 r 4,00 2,20 1,90 2,20 Amsterdam, 25 Juli 1912. Produotenveiling van den R.-K. Bergen op Zoom. Veiling van 25 Juli 1912. per K.G. 25 cent, 7-11 Kersen Appelen Peren Spercieboonen Princesseboonen Aardappelen per 100 9-16 6- 8 89Vj 2,50—3,10 Wortelen p. 100 bos van 0,400.60 Ajuin f 2,00f 2,40| Kroten f 1,10—f 2 Bloemkool 100 stuks f9,80flO,— Roode kool 4,8,— Witte kool 5,- Kropsla ti M 0,20-0,38 Rammenas M ff 1,80—2,4# 0,06—0,24 mt Andijvie W eds to Snij boon en per M 0,220,25 Komkommers 100 stuks 1,103,60 Augurken n n 0,22-0,24 ze Spercieboonen per mand 0,30—0,60 stee Princesseboonen IJ 0,60—0,90 ontva Temperatuur van het Scheldewater te ppen. Juli. Graden Zaterdag 20 20,3 lat Zondag 21 20, Maandag 22 20, papie Dinsdag 23 20,2 in l olijk Woensdag 24 21, Donderdag 25 21,2 Heen Vrijdag 26 20,3 00 bei ontrooven den lijder zijn gezondheid, geluk De nieren zijn de belangrijkste organen lichaam, omdat zij het bloed flltreeren. Wi gezond zijn, dragen zij zorg voor de ai van alle vloeibare onzaiverheden uit het Zijn zij daarentegen ziek, dan is het geheel! ziek, omdat het bloed de onzuiverheden weg door het lichaam mededraagt en ziekte van gezondheid en kracht met zich brengt' Duizeligheid, rugpijn, rheumatiek, schele waterzucht, ontsteking van de blaas, hevige 1 bij het bukken, slapeloosheid, enz. wor i oorzaakt door de onzuiverheden in het l kwijls de nieren ernit hadden dienen te verwijdi darend. goede gezondheid kan slechts verkregen wanneer deze belangrijke organen gezoud bloed moet frisch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen en verwijderen de ziekte-verwekkende genezen de gevolgen van zwakke of zieï doordat zij de nieren genezen. Wij waarschuwen tegen namaak en make irsp; erop attent, dat op iedere doos de hand Ik van James Foater dient voor te komeo. Rugpijn Nieren Pillen zijn te Tholen ve nfoffe'n bjj den heer W. Potter, Apoth., Hoogs" zending geschiedt franco na ontvangst van 4 f 1.75 voor één, offlO.- voor zes doos iwen lbou daoij lat balei |tr< zi pli reog: eert fen de hei zi ge' hij paten deele tcteu de 1 jartk hen, Boerenl belast 'icten, tent ml. Neeml tding 3 n ja (1) Ik nu het ik de Aau l... ipronl hac larom

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2