*s m jze No. 1417. Zaterdag 27 Juli 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. lEEL Firma J. IKI. C. POT, THOLEN. Algemeene Vergadering Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. R SEKSCHE THOOL Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65 j met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco iost f1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïll. Zondagsblad, «zonden stukken, en2. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Teler. Jnterc. 16. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. V. T. gehouden 16 Juli te Scherpenisse. i Voorzitter, de heer JA. de Graaff opende eeo woord van welkom de vergadering, voorlezing der notulen, welke ongewijzigd i vastgesteld, werd de rekening door de bissie nagezien en accoord bevonden, de eliü ek paarden een batig slot wijzende van .84, de rubriek rundvee een goed slot nde van f 546.90. I oatwerp veulenverzekering werd na voor al en onder toevoeging van een wijziging landt [ekeurd en zal met de agenda van een ven nde vergadering den leden worden toege- dezelfde vergadering werd het jaarverslag bracht, waaruit blijkt dat de algemeeue gunstig is, vooral het afgeloopen jaar loor de afdeeling Rundvee voorspoedig, afdeeling Paarden, werd zwaarder getroffen, bleef met hare uitkeeringeo nog aanzien leden het gemiddelde, ijziging in de samenstelling van het bestuur liet plaatseen reglemeutswijziging kwam tot stand. waren 554 paarden verzekerd tegen eene ran f 243040, eigendom van 69 deelhebbers, gemiddeld verzekerde bedrag bedroeg hetgeen f 550.in 't vorig boekjaar LEN bij\ in, chsta itvaugen werd t 3939.95, de uitgaven be en f 2975.11, zoodat er eeu goed slot is 264.84. De eerste helft van dit boekjaar :g het goed slot f1844. reserve was op 14 December f 7436,47. paarden werden onteigeud tegen f320, imiddelde verz. waarde bedroeg f 400. afd. Rundvee telde 31 deelhebbers met etal van 447 runderen, en een verzekerd van f 80,320-, hetwelk gemiddeld f 180 is. inkomsten bedroegen f 1101,10 de uit- f554,20 een goed slot alzoo van f 546,90 t tweede halfjaar, tegen een goed slot van ,70 in het eerste halfjaar, reserve bedroeg op 14 Dec. f2272,96. tgekeerd werd f700 voor 5 runderen, ge- ild een bedrag van f140, tegen f175 der mond- en klauwzeer, dat zich 't afge- jaar zoo dreigend liet aanzien, richtte ernstige schade aan. forens de vergadering gesloten werd wees •orzitler op het groote belang voor de ver dat de schatters bij de halfjaarlij ksche rog alle dieren zien waarvan de signale- Q en de verzekerde waarde zijn opgenomen akte tevens den deelnemers niet minder et hart, volgens het reglement te werk te en de schatting gezamenlijk met den ter te volbrengen; vele deelhebbers schieten te kort. ANNALAND. In de jl. Dinsdag gehouden lering van den Gemeenteraad werd aan- m de gemeenterekening over 1911. Deze 'gt in ontvang f 20704,385 en in uitgaaf 16f MO» Goed slot alzoo f 2451,985. Mede Ongeboden de rekening van den Weezen- over dat jaar. Over dat jaar was door administratie ontvangen f 7121,47 en uit- e& f3962,99 en had deze mede een batig wel van f 3158,48. de voordracht ter benoeming van 2 leden t college van Zetters werden gebracht de tode leden de heer «J Goedegebunre Jr. Polderman, benevens de heeren M. J. en H. Gaakeer. 'der werd de begrooting dienst 1912 aange- de bijdrage aan het Drink Waterleiding in dit eiland a f 282,60 ten behoeve le' te doen meer uitgebreid onderzoek. In de Vergadering van den dijkraad van den Cal. Susannapolder werd voorloopig vast gesteld de rekening over 1911/12 en wel in ontvang op f 3626.65 en in uitgaaf op f21415,90 De uitgaven hebben de ontvangsten overtroffen met f 17789,25. In dit tekort is voorzien door het Rijk met f 11938, en door de Provincie met f5969, samen f 17907, en bedraagt het goed slot daardoor f 117,75. Voor herstel der stormschade, ontstaan op 30 September 1911, is uitgegeven f16305,095. IERSEKE. De Ierseksche kermis valt dit jaar zoo laat mogelijk, nam. op 14 en 15 Augustus. De heer L. K. Kramer alhier is benoemd tot penningmeester van den Zuid-BevelandscheD Turnbond. Deze week was een meisje aan het „appel tjes boogeren". Andere kinderen, die het zagen, riepen „De veldwachter komt". In de haast om te vluchten, wondde het kind zich een der beenen zoo ernstig aan prikkeldraad, dat zij op een kruiwagen naar huis gebracht en de ge neesheer geroepeu moest worden. Woensdag 11. ging een span paarden met een hooiwagen op hol. Een der dieren sprong over den disselboom, wat aanleiding gaf tot het breken van het zweng, waardoor de wagen bleef staan. Een eind verder, op de Damstraat, vielen de paarden met de koppen over het hek van een huis, en konden nu gegrepen worden. Een der paarden kreeg niet ernstige wonden aan de knieën en den bek. ST-MAARTENSD1JK. Door het bestuur der 4 polders Oudeland c.s. was Vrijdag een ver gadering van ingelanden belegd ten einde te behandelen een ingekomen voorstel van den watermolenaar Oe Fouwom te komen tot eeu schikking in de bekende kwestie tusschen De Fouw en de polders. Het voorstel van De Fouw hield in om hem een jaarlijksch pensioen toe te kenueu van f 110, bij eventueel overlijden overgaande op zijne vrouw of auders een uitkeering te doen van f 1500 in eens. Het pensioensvoorstel werd verworpen met 25 tegen 11 stemmen en het uitkeeringsvoorstel van f 1500 werd eveneens verworpen met 23 tegen 13 stemmen. Na een bespreking der zaak door den heer v. d. Velde van Tholeü, werd op verzoek van den heer W. de Wilde het pensioensvoorstel nogmaals in stemming ge bracht doch wederom verworpen, thans met 22 tegen 14 stemmen. Er zal dus een procedure gevoerd worden. OUD-VOSSEMEER. Bekend is, dat door de maaimachine menig stak jachtwild het leven moet laten. WoeDsdag 11. overkwam zoo'n geval niet aan een haas, maar aan een fraaien boxer van den vrachtrijder Timmermans het dier was medegeloopen naar een een klaverveld, dat ge maaid werd. Het werd zoo ernstig gewond, dat het afgemaakt moest worden. POORTVLIET. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school alhier hebben zich elf sollicitanten aangemeld. SCHERPENISSE. Voor de levering van petro leum ten behoeve der gemeente waren er twee inschrijvers, t. w. A. Hartog Az. voor 8^2 cent de liter en K. Suurland voor 9% cent de liter; gegund aan den laagsten inschrijver en voor de benoodigde cokes eene inschrijver n.l. A. Hartog Az. voor 72 cents de H.L., ook gegund. Bij de gehouden inspectie over de fair- banken vanwege de Suikerbietenbond, werden de beide weegbruggen alhier goedgekeurd. Bij beschikking van den minister van oorlog is aan de Wed. M. IJzerman alhier 20 cents vergoeding toegekend voor eiken dag van het verblijf van haar zoon in werkelijken dienst. Een zoontje van M. v. d. Slikke werd bij het gooien met een steen door een anderen EEN jongen-zoodanig in zijn oog getroffen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. STAVENISSE. Door den Gemeenteraad al hier is voor notificatie aangenomen een uader verzoek van het Waterleiding-comité te Tholen, om alsnog een subsidie uit de gemeentekas te geven voor bestrijding der kosten nader onder zoek. Een voorstel der heeren H. J. Dorst en A. J. Verstraate om de bijdrage alsnog te geven werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Besloten werd den dienst op het telefoonkantoor uitte brei den, zooals die te St-Maartensdijk geregeld is, be halve den Zondag (onder Dadere goedkeuring.) Een verzoek van de afi. Stavenisse van de Schippersvereeniging „Schuttevaer", om eeuige voorzieningen ten aanzien van de havenwerken, werd voor notificatie aangenomen, daar de ge vraagde werken deels in uitvoering, deels in overweging zijn. Een verzoek van het fanfare korps „Eendracht" om f50,subsidie werd met 6 tegen 1 stem afgewezen. De rekening der ge meente en die van het Burgerlijk Armbestuur, beide over 1911 en eenige reclames H. O. dienst 1912 werden gesteld in handen eener commissie van onderzoek. In verband met de nieuwe militie- en land- weerwet werd eenige wijziging gebracht in het desbetreffende artikel van de verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers. In verband met de periodieke aftreding op 31 Dec. a.s. van rle heeren L. Hage en A. H. v. d. Slikke als lid van het college vau zetters, werden nevens de aftredenden aaubevolen de heeren C. L. Dorst en L. E. Roozemond. Besloten werd nog voor rekening der gemeente een armlastig kind te doen opnemeu in de in richting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam. Ook nog om over te gaan tot restauratie van de dokterswoning. Donderdag vierde de oudste ingezetene dezer gemeente Mej. wed. M. Luijk, onder vele blijken vau belangstelling haar 99steu jaardag. Gelukkig is zij nog in het grootste bezit der verschillende geestvermogens. THOLEN. 't Was Vrijdagavond 19 Juli jl. tegen de aankomst van de tram van negen uur buitengewoon druk aan 't veer, de belangstelling gold de schoolkiuderen, die terugkwamen van hun reisje uit Rotterdam. Wat waren de kleintjes opgewekt en vroolijk gestemd door alles wat ze hadden genoten tijdens de reis en het bezoek aan Rotterdam, 't Bezoek aan den Dierentuin was natuurlijk hoofdzaak en daar hebben ze dan ook met eigen oogen de „wilde dieren" eu roofvogels kunnen aanschou wen, om niet te vergeten, dat ze bij het bezoek aan de apen ook volop genoten. Het tochtje per motorboot langs de Rotter- damsche havens was ook voor de kleinen een waar genot. 's Avonds in Bergen op Zoom, alwaar ge- ruimen tijd op de tram moest worden gewacht, tracteerde de heer Ooms (die toonde zijn Thool- sche relaties niet te vergeten) de kinderen op limonade, hetgeen zéér op prijs werd gesteld. De aankomst te Tholen werd opgeluisterd door het fanfaregezelschap „Concordia" dat de kleintjes nog begeleidde op een wandeling naar de Markt, het hoera ingesteld door het hoofd der school voor Concordia, toonde hoe allen waren ingenomeu met de steeds getoonde wel willendheid der leden. Daarna ging ieder voldaan huiswaarts. Het uitstapje zal echter nog lang iö 't ge- beugen blijven eu een woord van dank aan hen die de kinderen zoo belangloos en vol opge wektheid den geheelendag hebben beziggehouden, is hier zeker op zijn plaats. Zooals onze lezers zich zullen herinneren werd eenige maanden geleden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door den heer A. Cense alhier en andere boterhandelaren, een adres gericht om de boterwet te wijzigen, daar adressanten in de overtuiging waren dat voor hen niet mogelijk was volgens art. 2 dier wet. handel te drijven als aan die bepalingen moest worden voldaan. Het bericht luidt Geeft aan adressanten te kennen dat van onbillijkheid bij de toepassing van art. 2 der Boterwet niets is gebleken, aangezien door de ambtenaren, die toezicht houden op de na leving der - wet wordt rekening gehouden met de vraag of de betrokken persoon kan geacht worden te goeder trouw te zijn geweest. Dat bovendien de door hen voorgestelde maat regel op practische gronden onuitvoerbaar is. Een 74-jarig opperman, werkzaam aan het het krankzinnigengesticht te Castricum, deed op een steiger een misstap waardoor hij van een hoogte van 4 meter vallende, met zijn hoofd op een hoop puin terecht kwam en levensgevaarlijk werd gewond. De gebouwen voor de Tentoonstelling te Bergen op Zoom verrijzen als paddestoelen uit den grond en geven eenen overweldigenden indruk, het belooft iets schitterends te worden en het rnim 8 H.A. groot terrein prachtig te zullen aaukleeden. Blijkens achterstaande advertentie stelt het Comité iedereen in staat tegen zeer matigen prijs dagelijks de Tentoonstelling te bezoeken waaronder begrepen is den toegang tot alle be zienswaardigheden van de Tentoonstelling. Voor zeker een welkome gelegenheid om daarvan een veelvuldig gebruik te maken. Het officieele programma zal spoedig verschijnen, gedrukt op de bekende en algemeen verspreide ansichtkaarten, het belooft zeer veel en zal in ieders smaak vallen. Daarom niet gewacht tot den laatsten dag, doch vanaf heden zich aange meld bij den penningmeester, den heer F. Leo de Leeuw Bergen op Zoom. De omgeving van Oudenbosch is geteisterd door een zwaar onweder vergezeld van hagelslag. Groot is de schade aan de veldvruchten aange richt. De serres vau kweekerijen en tal vau ruiten van woonhuizen werden vernield. Een trenrig staaltje van drankzucht of liever gezegd, zucht naar drank, speelde zich af aan een der steenovens langs den Waal. Eeu steenovengast verorberde zonder brood dertien zoute haringen en mocht maar ééns drinken, den geheelen warmen dag 't Ging om een weddenschap, hield hij 't vol dan won hij een liter jenever. De man bedwoDg den geheelen dag zijn grnwelijken dorst en 's nachts om twaalf nur kon hij zijn prijs in ontvangst nemeD.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1