van Zaterdag 13 Juli 1912. Derde Blad. Gemengd Nieuws. Ierseksche en Thoolsche Courant Openbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Tholen op Donderdag 11 JulH912. Een ongewoon verschijnsel was het bijwonen der vergadering door een aantal personen en de plaatsing van 3 perstafels. Echter alleen van ons blad was een rapporter verschenen. Afwezig de heer Quist. De voorzitter opent de vergadering waarna de heer J. K. van der Stel in handen van den voorzitter de vereischte eeden aflegtlaatst genoemde spreekt de wensch uit dat de heer v. d. Stel vele jaren tot eigen genoegen en dat van zijue medeleden in 't belang der gemeente mag werkzaam zijn. De notulen der vorige vergadering worden na lezing ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelt daarna de agenda aan de orde en wenseht het rapport der veercommissie in geheime zitting te behandelen, op grond dat daarin cijfers voorkomen, die spr. niet voor pnbliceering geschikt acht. Dit voorstel wordt bestreden; de heer Tan Vredenburch vindt het zeer gewensoht dat een zaak als deze in openbare zitting thuis komt. Het voorstel van den voorzitter wordt met 6 tegen 4 st. verworpende heeren Wage- maker, v. Vredenbnrch, Kegge, Wagtho, Moelker en v. d. Stel stemmen tegen. De voorz. spreekt de hoop uit, dat de leden zich van het noemen van cijfers zullen onthouden. 1. Ingekomen stnkken. a. Goedgekeurd van Ged. Staten terugont vangen besluit tot wijziging der begrooting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Procesverbaal kasopname bij den gemeente ontvanger, wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. c. Bezwaren tegen hunnen aanslag in den h. o. van de h.h. C. M. Baaij en J. Cornelisse Jbz. worden gesteld in handen der commissie. De voorzitter zegt dat door het overlijden van den heer Overman een vacature in die commissie is, waarin moet worden voorzien, er wordt tot stemming overgegaan, de heer v. d. Stel wordt gekozen met 8 st., een st. wordt uitgebracht op den heer Noske en 1 op den heer Wagtho. d. Request van den heer J. M. Wagemaker, voorz. van de opger. Naaml. Venn. Weegbrug Vooruitgang", verzoekende machtiging de voor die weegbrug verleende concessie, in te brengen in genoemde vennootschap. De voorzitter stelt voor om eene voorloopige machtiging te verleenen. De heer Wagtho vraagt hoe lang aan den ouden heer W. vergunning was verleend. De voorzitter deelt mede dat deze voor on- bepaalden tijd was gegeven. De voorloopige machtiging wordt vervolgeus verleent met op een na alg. stemmen, de heer Wagemaker onthoudt zich. III. Rapport der veercommissie. De voorzitter dankt de commissie namens B, en W. voor de verrichte werkzaamheden en gelooft dat, waar de rapporten bij de leden zijn rondgeweest, het niet noodig zal zijn hiervan voorlezing te doen, en dus over kan worden gegaan tot het behandelen der voorwaarden van verpachting. De heer Van Vredenbureli zegt datz. i. eerst uitgemaakt dient te worden of de raad is voor het eigen beheer nemen van het veer, ja dan neen, er zijn twee rapporten, het eene is voor eigen exploitatie, het andere geeft voorkeur aan verpachting. De voorzitter vindt dit goed, de cijfers der inkomsten zijn bekend en we staan dos voor de keuze. De heer Kegge zegt dat als er geen cijfers worden genoemd, hij zich met dit voorstel kan vereenigen en waar alle raadsleden gelegenheid hebben gehad de rapporten in te zien, stelt hij voor om direct maar over dit punt te stemmen. De heer Moelker is het gedeeltelijk eens met den heer Kegge; als minderheid der veercom missie was spr. vóór publieke verpachting, doch wil rekening honden met de eventueele opbrengst om indien de pachtsom niet hoog genoeg is, tot eigen exploitatie te besluiten. De heer Wagemaker vraagt of, waar de cijfers door den heer v. d. Stel gegeven, anders zijn dan die der commissie, deze ook bezwaren zou hebben tegen de voorlezing hiervan. De voorzitter vertrouwt dat de heer v. d. Stel het goed vindt dit stnk niet te doen voor lezen in het publiek, daar besloten is dat er geen cijfers genoemd zouden worden. De heer v. d. Stel heeft in geen van beide gevallen bezwaar. De heer Wagemaker is van oordeel dat bij een bespreking waar de heer v. d. Stel in zijn overgelegd rapport met cijfers ingaat tegen de cijfers van de commissie, het moeilijk zal zijn de rapporten te behandelen, zonder het noemen dier cijfers. De heer Van Vredenbnrch heeft persoonlijk geen bezwaren het rapport wereldkundig te maken; wat de cijfers betreft die er in voor komen, iedere eventueele pachter kan zich deze verschaffen. Spr. betreurt het dat het verslag wordt weggemoffeld; de zaak is van groot ge wicht en van belang voor Tholen's burgerij, spr. is sterk tegen de hoe langer hoe meer voorkomende behandeling in gesloten zitting. We zitten hier voor de burgerij en behoeven ons niet te schamen voor hetgeen we zeggen, spr. zou het betreuren als dit rapport niet wereldkundig wordt gemaakt. De voorzitter zou wenschen indien de raad tol openbaarmaking besluit, dat dit dan geschiedt nit de verpachting. Alle leden zijn hiervoor. De voorzitter brengt daarna in stemming of overgegaan zal worden tot eigen exploitatie. De heer Noske vraagt of, als de verpachting niet naar wensch gaat we tot eigen exploitatie besluiten. De voorzitter zegt dat de bedoeling is gebruik te maken der voorwaarden, die zeggen dat de raad de nadere beslissing heeft als de verpachting niet naar wensch gaat. Het voorstel het veer in eigen exploitatie te nemen wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen, voor de heeren Wagemaker, v. Vredenburch en Wagtho. De voorzitter zegt dat de taak der commissie nu is afgeloopen, doch stelt voor de aftredende leden te benoemen als leden van de permanente commissie. De heer Wagemaker ziet liever in zijn plaats een ander aangewezen. De voorzitter acht het zeer wenschelijk dat de heer Wagemaker deze functie op zich neemt, zonder twijfel zou de heer Wagemaker spijt hebben te bedanken. Laatstgenoemde neemt daarna de benoeming aan De heer Wagtho vraagt welke rechten deze commissie zal hebben. De voorzitter antwoordt dat' dit van het vast te stellen reglement af zal hangen. De heer Wagtho zegt als de commissie toe zicht krijgt op de naleving van het reglement, hij moet opmerken dat dit tegenwoordig veel te wenschen overlaat. Spr. heeft meermalen ergerlijke tekortkomingen geconstateerd, 't Is Zondags voorgekomen dat niemand aanwezig was om over te zetten. De verschillende art. der voorwaarden worden behandeld. Het blijkt dat een der ponten uit de vaart moet worden gebracht, daar deze is afgekeurd en een nieuwe van 14 ton in gebruik moet worden gesteld. De heer Moelker juicht het toe dat er een nieuwe pont in de vaart komt, daar de trans actie wellicht moeilijkheden met den anderen pachter had opgeleverd. De heer v. d. Stel vraagt of de nieuwe pont van ijzer moet zijn. De voorzitter deelt mede dat dit door den raad beslist kan worden. De heer v. d. Stel zegt dat hij deze vraag deed daar hij het wenschelijk acht er op te wijzen, dat reparaties bezwaren zullen opleveren wegens het alhier ontbreken van reparatieplaatseu voor ijzeren schepen. De heer Moelker herinnert er aan dat jaren geleden ook door den heer Hollestelle een opmerking dienaangaande is gemaakt. De heer Hollestelle stemt toe dat dit punt door hem is besproken. De voorzitter stelt voor om geen verandering te brengen in den huidigen toestand. De heer Kegge is van meening dat de reparatie kosten aan een ijzeren pont nogal mee zullen vallen, ook is de draagkracht bij gebruik van een houten pont spoedig minder dan van een ijzeren. De heer Wagemaker vindt het bezigen van een ijzeren pont bezwaarlijk met bet oog op het gevaar voor de paarden, daar ijzer spoedig glad is vooral bij sneeuwval of nat weer. De heer v. Vredenbureli acht het inwinnen van inlichtingen bij den Prov. Waterstaat welk soort pont voorkeur verdient, gewenscht; spr. deelt echter ook de bezwaren van den heer Wagemaker. De heer Wagtho acht het bezwaar van afrijden niet zoo groot, door het plaatsen van dwars- richels acht spr. dit vrij wel opgeheven. De heer Wagemaker bestrijdt dit. De voorzitter meent dat het 't beste zal zijn advies at te wachten van Waterstaat en daarna te handelen. De heer Moelker vindt ook de bezwaren groot met een ijzeren pont en de groote hellingen die de trekdieren op moeten. De heer Kegge merkt op dat hij niet ge sproken heeft van een geheel ijzeren pont; bij dergelijke vaartuigen is het dek steeds met hout bekleed, zoodat dit geen last opleveren zal. Het voorstel om bij den Prov. Waterstaat in lichtingen in te winnen of een ijzeren pont voorkeur verdient boven eene van hout, wordt met op 3 na alg. st. aangenomen, tegen de hh. HolleBtelle, Noske en Wagtho. Bij het artikel betreffende het personeel, acht de voorzitter het wenschelijk een leeftijd te be palen voor de veerknechts. De heer Van Vredenbnrch, zegt dat door Ged. St. bij verordening reeds een leeftijdsgrens is gesteld, spr. kan opmerken dat aan die bepalin gen niet de hand wordt gehouden. Ook zou het gewenscht zijn, zegt de commissie, vrijstelling van veergeld te verleenen aan in woners onzer gemeente die eigendommen van Tholen aan de overzijde van het veer gelegen, hebben gepacht of pachten, eveneens is het zeer wenschelijk ook een klachtenboek ter secretarie te hebben, terwijl wordt voorgesteld aan de over zijde een lantaarn te hebben van minstens 30 normaalkaarsen daar de lantaren die nu brandt geen voldoende licht geeft. Deze wijzigingen worden alle goedgekeurd. Ook het goederenvervoer wenseht de commissie gewijzigd te zien. De voorzitter zegt dat dit een geheel nieuw punt is en zeker in het belang der inwoners. De heer Moelker licht dit puut toe de comm. kwam hiertoe doordat het voorkwam dat pakjes lang aan '1 veer bleven liggen vóór ze werden bezorgd, ook de vrachten werden aardig verhoogd, er werd soms betaald voor pakjes beneden 1 KG. 12, 15 en 17 cent, en verbetering in dezen toestand is zeer in 't belang van Tholen. De discussies die hierover worden gevoerd zijn vele, alle toonden echter aan de noodzake lijkheid eener betere regeling van het goederen vervoer. De voorzitter stelt in 't licht dat een regeling als de commissie voorBtelt is in het financieel belang der gemeente. Met alg. stemmen op een na, de heer v. d. Stel tegen, wordt besloten overeenkomstig het voorstel der commissie. De heer Noske heeft de vergadering verlaten. De heer Moelker wenseht een bepaling te maken dat, indien de pont of veerboot reeds van wal is, het verboden is terug te keeren om een later komend passagier nog op te nemen, zooals meermalen geschiedt. De heer Van Vredenburch acht zoo'n bepaling niet noodigde menschen moeten het elkaar niet te lastig maken, 't komt b.v. ook wel voor dat er drie voertuigen op de pont staan, wat ook is verboden. De voorzitter wil aan het voorstel van den heer Moelker tegemoetkomen door een artikel bij te voegen. De heer Wagtho vraagt of het waar is dat het personeel aan 't veer heeft gestaakt en toen in den dienst Zondag werd voorzien door land arbeiders, die niet der zake kundig waren. De voorzitter zegt dat dit juist is, doch de pachter verlegen zat en genoodzaakt was naar omstandigheden te bandelen. De pachter en zijn broer zetten thans over. De heer Wagtho vraagt of de voorzitter deze dan bekwaam genoeg acht. De voorzittervoor zoo iets wel. De heeren Kegge en Wagemaker vinden het voorstel van den heer Moelker ook overbodig waarop dit niet in stemming wordt gebracht. De heer van Vredenburch mist in het concept reglement de regeling van de werkuren van het personeel. De heer Moelker acht het onnoodig, gezien de weinige passage, dat iemand s' nachts van 11 '/i4 uur aan 't veer de wacht houdt. Dit wordt evenwel bestreden en aangenomen de werktijden te regelen als volgt. Van 4 uur tot 6.3 0 uur voormiddags, dienst van twee personen, van 6.30 uur voormiddags tot 9 uur namiddags 3 man, van 9 uur tot ll'/j uur namiddags 2 man en van 11'/j nur na middags tot 4 uur voormiddags 1 man. De heer Kegge vraagt of met het voorgeschreven personeel deze dienst is te vervullenspr. be twijfelt dit. De heer Wagemaker wil, nu besloten is hel veer te verpachten, controle ingesteld hebben om na te kunnen gaan wht het veer opbrengt, dan krijgt de gemeente zonder kosten een juist overzicht hiervan. Door het uitgeven van kaartjes aan passanten is zulks te bereiken, spr. stelt voor dit te reglementeeren. Dit voorstel wordt verworpen na eenige dis cussie met 7 st. tegen, de hh. v. Vredenburch en Wagemaker stemmen voor. Daarna wordt goedgekeurd de wijziging der begrooting 1912, en de heer v. d. Stel be noemd als lid der commissie tot nazien der rekening. De rekening van de gemeente en die der armbesturen over 1911 worden gesteld in handen der commissie bestaande uit de hh. Kegge, Moelker, Wagemaker, Noske en v. d. Stel. Daarna wordt opgemaakt de voordracht voor benoeming van zetters; in de plaats van de af tredenden J. Eindhout en G. C. M. Geluk znllen voorgedragen worden de aftredenden en de h.h. J. G. Gelderblom en C. W. Geluk. Vervolgens wordt vastgesteld een redactie wijziging in de verordening, regelende de jaar wedden van het onderwijzend personeel aan de o. 1. school. De heer Christiaanse vraagt hoe het zit met de inschrijving naar de onderhoudswerken van de gemeente. Dit komt niet in behandeling. Hierna wordt de vergadering gesloten. Wederom heeft een vreeselijk mijnongeluk tientallen van menschenlevens geëischt. In de Cadebymijn bij Conisborough in Yorkshire, zijn, ten gevolge van ontploffingen van mijngas, die verschillende ganggewelven deden instorten, vol gens de laatste berichten meer dan 70 menschen omgekomen. Toen de eerste ontploffing plaats had, bevonden zich ongeveer een 200 man in de mijn wegens de feestelijkheden in verband met het bezoek van den koning, waren vele mijnwerkers niet afgedaald en van deze waren vijf-en-dertig werkzaam in dat gedeelte der mijn, waar het ongeluk geschiedde. Deze vijf-en-dertig man werden onmiddellijk gedood. Eenige arbei ders ia een gang, op een mijl afstand werkzaam, bemerkten, daar ze een luchtstroom en een stofregen waarnamen, dat er onraad was. Zij gingen in de richting van waar de stof kwam en ontdekten toen een lijk. Dadelijk waarschuwden ze nu de mijndirectie en tal van ambtenaren gingen omlaag, om een onderzoek in te stellen. Toen werd ontdekt, dat een deel van de mijn gangen was ingestort. Zonder dralen werd het reddingswerk aangevangen, maar terwijl de red dingsbrigades aan den arbeid waren, volgden nog nieuwe ontploffingen, die nog meer slacht offers eischten. Een der reddingsbrigades werd door de instorting van een gewelf den terugtocht afgesneden. Men vermoedt dat deze moedige redders onder het puin zijn bedolven en gedood, maar. zekerheid hieromtrent bestaat nog niet en het is mogelijk, dat zich nog overlevenden in het verwoeste mijngedeelte bevinden. Bijzonderheden omtrent de ramp ontbreken nog, maar volgens het laatste telegram van hedenmorgen zouden reeds in het geheel 69 lijken zijn bovengebracht. Vreeselijke tooneelen speelden zich af aan den ingang van de mijn, waar de betrekkingen der slachtoffers zich in wanhoop verdringen. Amerika wordt geteisterd door een hevige hit te. Te Chicago stierven in 5 dagen 35, te Phi- ladelphia 32 personen. Te New-York overleden Dinsdag tengevolge der warmte 5 personente thermometer wees daar 34 graden Celciua. Maandagavond heeft de Meijersche tram, bij den weg naar Stiphout, een zeer zonderling avontnur beleefd. In volle vaart werd een hondekar aangereden: Nog vóór de tram stilstond, sprongen de reiziger, verschrikt er uil, stormden naar de plaats des onheils en vonden daar niets dan een verbrijzeld: kar en een ongedeerden hond. Dan moest de inzittende boerin overreden zijn en door de machine meegesleurd I Men zocht.... geen bloedvlekken langs de rails of tusschen de wielen. Onbegrijpelijk. Plotseling zien ze een meisje bewusteloos in de armen van den machinist liggen bij den ketel. Deze vertelde, dat hij, op 't zelfde oogenblik dat de aanrijding plaats had, het jonge meisje had vastgegrepen en ze in de locomotief had kunnen hijschen. Een buitengewone redding, waaraan men niet zou gelooven, als 't niet door een oog getuige was verteld, zegt het „Eiudh Dagblad". In Wablingen (Wurtemberg) was eenige dagen geleden een kindje van 5 jaar begraven. Nu is bevonden, dat het lijkje is opgegraven door iemand die het beentje beneden de knie heeft afgesneden en dit treurig overblijfsel mee naar huis heeft genomen. In die streek heerst n.1. het bijgeloof, dat gewrichts-rheumatiek zich het meest afdoend laat genezen door een zalf, die bereid is uit menschenvet, liefst afkomstig van een kind, dat kort geleden gestorven is. Te Rotterdam heeft een zware brand ge woed. Donderdagmorgen omstreeks 4 uur ontdekte een politieagent in een gebouw aan den Goudschen singel brand op de 2e etage. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse met 3 stoomspuiten en 8 gewone spuiten. De brand deelde zich ook mee aan een naastgelegen meubelfabriek en het aanzien van den brand werd steeds erger. Eensklaps stortte een zware topgevel omlaag, waardoor een brandweerman doodelijk werd ge troffen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds overleden, en eenige brandweerlieden zijn licht gekwetst. De brandweer was het vuur omstreeks 9 uur meester. Een 14-jarige jongen te Watergraafsmeer wou fietsen, maar had geen fiets en ook geen geld; hij ontstal zijn vader een gulden, huurde een fiets, kreeg onder 't rijden lnst in zwerven, verkocht te Beverwijk de gehuurde fiets voor f 5, reisde naar Leeuwarden, sliep den nacht in een plantsoen, trok s anderen morgens naar de weekmarkt te Sneek, kocht daar een paar bokken, die hij met verlies weer van de hand deed, reisde naar Workum en kwam daar uitgehongerd aan. De burgemeester ondervroeg hem en zorgde er voor, dat de jongen onder politiegeleide naar huis terugkeerde. Later zal de strafrechter met hem afrekenen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 3