A Debeste voor den prijs No. 1415. Zaterdag 13 Juli 1912. Negen en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Public at iën >£t< 511 BINNENLAND. AamJiet publiek kan h oordefel worden gelaten, of inderdaad is 1 Kg. 1.50|%Kj./0.42i W„ -0.80 Ho» -0.18 f Tan onze berichtgevers. LI rt{ IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. MMtsfes stukken, enz. worden olterll|k ep DONDERDAGAVOND ingeweekt aan het hi,nu te T k e I e n el vótr DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telbf. Interc. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ceuts; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatiing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. t. LANDWEER. [bergang van het Leger naar de Landweer. BURGEMEESTER der Gemeente Tholen eiien het 3e lid van 12 der Landweerinstructie I rengt ter kennis van belanghebbenden de dienstplichtigen bij de militie te land, die den loop van dit jaar een achtjarigen dienst by de militie hebben volbracht of alsnog zullen volbrengen, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1904, zollen op 1 Augastns a.s. overgaan naar de Landweer, met uitzondering van hen, die behooren tet een der bereden korpsen of tot het Korps Torpedisten op 31 Juli a.s. in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst, om het even of de ontheffing werd verleend als geestelijke enz., dan wel wegens kostwinner schap of om eenige andere reden van bij zonderen aard de dienstplichtigen, die uitstel hebben genoten van eerste-oefening of van verblijf onder de wapenen, gaan evenveel jaren later naar de Landweer over als het uitstel heelt geduurd vroeger genoten outheffing rekent echter mede als dienattyd en brengt alzoo geen vertraging in den overgang naar de Landweer xy. die overgaan naar de Landweer en binnen het Ryk eene bepaalde woonplaats hebben, moeien zich vóór 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woon plaats en bij deze aanmelding inleveren hun takboekje met daarin gehechten verlofpaster wijl zij, die naar de Landweer overgaan en na bannen overgang daarbij geene bepaalde woon- binnen het Ryk hebben, of wel buiten het Ryk verblijf houden, zich niet in persoon behoeven aan te melden, doch alsdan verplicht hun zakboekje met daarin gehechten ver lofpas bij aangeteekenden brief waarin hun sdres duidelijk en volledig moei worden ver meld toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk zydie op 1 Augnstns a.s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. familiebetrekkingen hebben, die in het nland verblijf houden en in de termen 7allen overgang naar de Landweer, worden uitgenoodigd in te herinneren aan de bepaling van el 24 der Landweerwet. M ïoi; f7 ;che tras lolen, den 12 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. irgemeester en Wethouders der gemeente Tholen op artikel 219 der gemeentewet brengen bij er kennis van de Ingezetenen, dat de Rekening do inkomsten en uitgaven dezer Gemeente, over ,rajjaar 1911 aan den Raad is overgelegd, en die oÏDg vanaf heden toten met den 26 Juli a.s. op ig iecretarie der Gemeente, voor een ieder ter in- zal liggen, alsmede dat tegen betaling der i, afschriften van haar kunnen worden verkregen, kolen, 11 Juli 1912. De Burgemeester M. G. VAN STAPELE. De Secretaris H. J. LABAN. jens kon. Besluit van 6 Juli is benoemd tot oreuevan het wateischap Poortvliet, de heer h. de Rijke te Poortvliettot gezworene van waterschap Oud-Vossemeer, de heer L. M. tfichs te Oud-Vossemeer tot gezworene van waterschap de Vrije Polders onder Tholen, A. M. Geluk te Tholen. DE TWEEDE KAMER Vrijdag en Dinsdag haar arbeid.... voort. wilden we zeggeD, maar dat was niet ide dagen kwamen er iucidenten voor, eQ die we in dagelijksch Hollandsch gewoon- staodjes zouden noemen. Dat kwam o.a. dat de heer Duijmaar van Twist (in Kamer gewoonlijk Duimpie genoemd) den Döijs verweet dat deze publiekelijk ge- kt en de eere Gods aangerand had (wat vele aanwezigen heftig tegenspraken). De heer Dnijs trok zich dat verwijt misschien niet sterk aan. Hij sprak het niet eens tegen, maar zei „Ik heb eens van den heer Duijmaar van Twist gezegd, dat hij het buskruit niet uitgevonden heeft, maar nu trek ik die woorden in„hij heeft het buskruit wèl uitgevonden". Men kan zich voorstellen, wat een vroolijk- heid dat verwekte. De heer D. v. Tw. trok zich die grap van dc-n heer Dnijs wel aan, althans hij kwam Dinsdag met een andere en ernstige beschuldi ging tegen den heer Duijs, nam. dat deze in het stenogram, hetwelk het zooeven vermelde conflict tusscheu de beide heeren weergaf, willekeurig groote veranderingen gebracht had, en dat de beer Duijs verdiende deswegen voor eenige dagen uit de Kamer verwijderd te worden, 't Was misschien maar goed, dat de heer Duijs Dinsdag niet present was, want hij is nu juist geen kat om zonder handschoenen aan te pakken. Nu namen andere leden het voor hem op door de beschuldiging pertinent te ontkennen, terwijl de voorz. in 't midden bracht, dat de heer D. v. Tw. met zijn aanklacht aan een verkeerd kantoor was. Vrijdag stelden de heeren Kuijper, Lobman en Loef een voorstel voor om een ingrijpende verandering in het reglement van orde der kamer te brengen, waardoor het mogelijk wordt de zaken heel wat vlugger af te doen. Het voorstel bracht vrij wat beroering in de Kamer en de beschuldiging van partijdigheid bleef van links niet uit. De heeren Lobman en Loef ontkenden dat er politiek achter het voorstel stak, maar de heer Kuijper was eerlijker en zei, dat het de bedoeling was, nog vóór de verkiezingen in 1913 de invaliditeitswet af te doen. Bij de discussies over het voorstel nam Dr. Kuijper de gelegenheid te baat om den heer Goeman Borgesius toe te voegen, dat het een man was uit de oude doos, die 't bestaan van partijen nog maar steeds verbloemt en spreekt als in den tijd, toen in 't parlement nog heerrohte valsche schijn en huichelarij. Hieruit kan men afleiden, dat het hard tegen hard ging. Het voorstel Kuijper c. s. werd aangenomen. Eveneens al de wetten, die na de Eadenwet werden behandeld, de radenwet zelf ook. Bij de wijziging der muntwet werd beslist, dat we vier kante stoivertjes krijgen. Een zestal heeren van rechts dienden een nieuwe bakkerswet in. De oproeping voor de vergadering der Kamer ging vergezeld van het verzoek aan de leden zoo tronw mogelijk op te komen. Dit zag waar schijnlijk op de te doene mededeeling van den voorzitter der Kamer dat hij op advies van zijn geneesheer zich niet meer voor het voor zitterschap beschikbaar stelde. De heer Van Bijlaadt deed die mededeeling. Het afscheid was wederzijdsch hartelijk. Daarna ging de Kamer uiteen, om misschien in dit zittingsjaar niet meer bijeen te komen. LA N D^OU W-V E E T E E L T. Gud-Vossameer. Het „bant" snijden heeft alhier ook weer een aanvang genomen de lust schijnt jniet zoo groot té zijn als vorige jaren; er wordt trouwens maar 4 cent per K.G. besteed. IERSEKE. Tot stokman en klokluider der Ned. Herv. kerk is uit 4 sollicitanten benoemd de heer H. Abrahamse alhier. Het salaris bedraagt f 75. Voor de vacature van hoofd aan school 1 heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. In verband hiermee is Donderdag een geheime raadszitting gehouden. In Juni zij hier van elders komen in wonen 22 pers., vertrokken zijn 28 pers., geb. 7 en over). 1. De bevolking is dus in getal precies gelijk gebleven. Verleden week zijn hier op een nacht 3 broel/rn gestolen en deze week weer eenige kippen. Verleden week is hier de bliksem in een oesterloods geslagen zonder veel schade aan te richten. De heer P. C. Pols, die voor ruim 4 weken bij Kloetinge een ernstig fiets-ongeluk had, is Vrijdag naar zijn woning vervoerd. Er is hoop op geheel herstel. Iu Juni werden op het post- en telegraaf kantoor behandeld 375 telegrammen, waarvan 129 verzonden en 246 ontvangen. Op het telefoonkantoor werden 138 gesprekken gevoerd waarvan 38 inkomende, 39 uitgaande eo 11 onderlinge. Verder 18 oproepberichten. Op de postspaarbank werd ingelegd f 6190,855 en terugbetaald f 5528.66. Uitgereikt 5 nieuwe boekjes. St.-MAARTENSDIJK. Iu de plaats van wijlen den heer J. J. de Jonge, is tot president van bet Algemeen weezen-armbestuur alhier, gekozen de heer G. C. de ^ilde. OUD-V0SSEMBfeR. De heer A. de Graaff, thans nog ^werkzaam aan een zeer groote fabriek voor stooé»werktuigen enz. te Amsterdam, zal bij de eejtetvolgehde bietencampagne optreden als le chemicus aan een bietenfabriek te Oud- Gastel. Naar wordj gemeld fnoeten de werklieden die van deze plaats en opk van elders, in En geland aan/de bietenvelden gedurende weken reeds werkzaam zijn, ^et uitstekend naar den zin hebbengoed betaald werk en uitstekende kost zouden daaraan niet vreemd zijn. In de kerk der Ned Herv. Gein. is vorige week weer een ander orgel geplaatst, daar het oude, dat in huur was van dé firma Dekker te Goes zelfs niet meer ,aanifè meest bescheiden eischen voldeedr het ware pè wenschen, dat par ticulieren eens flink in dejieurs tastten en eenige offers brachten lom de geieente in staat te stel len een flink erge! aan schaffen. De Gemeente zelf toch beeftJiE de toèkomst genoeg te betalen aan de restauratie, otn zich nog een uitgave vau dien aard te getroosten. STAVENISSE. In eene alhier gehouden ver gadering van den Dijkraad der Waterkeering van de Calam. O. K. H. polder werd voorloopig vastgesteld de rekening over het dienstjaar 191.1/12. De ontvangsten hadden bedragen fl0223.8U5 en de uitgaven f 40801.435, zoodat er een tekort was van f 30577.63. Hierin moet het Rijk 2/3 en de provincie 1/3 deel bijdragen. Onder uadère goedkeuring vau H.H. Gedep. Staten werd besloten G. Wesdorp, dijkwerker, in het genot te stellen van eene jaarlijksche toelage ad f 50. De zoo gevreesde aardappelziekte vertoont zich hier meer dan sporadisch, voornamelijk op die perceelen, waar dit gewas het eerst zoo gul stond. THOLEN. Zaterdag 13 Juli namiddags 3 uur zal op het terreiu aan de Boschstraat de eerste steenlegging geschieden voor de school met den Bijbel te Tholen. De plechtigheid zal worden verricht door den heer L. Laban, als oudste lid van het bestuur, terwijl ds. van Dijk te Lemelerveld als spreker is uitgenoodigd. De opening der school zal waarschijnlijk in 't laatst van dit jaar plaats hebben. Het jaarlijksch tuinfeest op vBuitenzorg" alhier te houden, zal Donderdag 15 Augustus a.s. plaats hebben. Door Jhr. Van Vredenburch zijn de muziekgezelschappen #St. Cecilia" te Halsteren en „Concordia" te Tholen uitgenoodigd, zoodat het feest opgeluisterd zal worden door muziek. Van het bestuur der Tentoonstelling te Dordrecht is aan het fanfaregezelschap bericht dat „Concordia" aldaar 11 Augustus a.s. wordt verwacht teneinde deel te nemen aan het door loopend festival. Eveneens zal het gezelschap deelnemen aan het Internationaal festival, 1 September te Bergen op Zoom te honden. Heden, Vrijdag, kwam hier een Engelsch gezelschap aan om „Buitenzorg" te bezichtigen. Het gezelschap, dat door Jhr. van Vredenburch per auto van Bergen op Zoom werd gehaald, reed in drie rijtuigen vanaf het veer door de stad. De Engelschen, waaronder een medewerker van de Daily News, maken een rondreis door Nederland. Hedenmiddag werd de terugreis aanvaard en vertrok het gezelschap naar Breda. In de j.1. Woensdag gehouden vergadering van de afd. Tholen van den Ned. Protestanten bond is benoemd tot secr.-pen. de heer P. Waale, zulks in de plaats van den heer W. C. G. Kosters, die de gemeente gaat verlaten. De leerlingen der hoogste drie klassen der Openbare Lagere school ten getale van p.m. 100 zullen onder geleide van 10 onderwijzers en onderwijzeressen, zouder ongelukken op Vrijdag 19 Juli een schoolreisje ondernemen ca&r Rotterdam, waar in de eerste plaats de Diergaarde bezocht zal worden. Verder zal een wandeling door de stad worden gedaan naar het Plantsoen. Ook staat een boottochtje op de Maas op het programma, teneinde de kinderen op bun gemak het drukke havenbedrijt te lateu waarnemen. Van den tijd hangt af, of er meer bezichtigd kan worden. De kinderen zullen driemaal den inwendigen mensch kunnen versterkenbij aankomst een broodje met melk, om l uur een warm maal en later nogmaals een broodje met melk. Na en dan zullen ze een glas limonade of iets der gelijks ter verfrissching ontvangen. Het is echter wenscbelijk, dat allen iets medenemen, om in den trein te gebruiken, daar ze reeds zoo vroeg moeteu vertrekken, omdat 's morgens geen extra tram te krijgen is. Het vertrek is dus bepaald op 6,45 met de gewone tram Daar Bergen op Zoouj, vandaar met den trein van 8,13 naar Rotterdam, waar ze dus tegen 10 uur aan 't station Delftsche poort aankomen. De terugkeer zal plaats hebben om 8,26 uit Rotterdam, aankomst 9,51 te Bergen op Zoom, waar dan een extra-tram gereed staat. Ongeveer half elf kunnen ze derhalve aan het veer terug verwacht worden. Getracht zal nog worden ook 's morgens een extra-tram te verkrijgen, wat we hopen, dat door de welwillendheid der Directie moge lijk zal blijken, daar toch lang vergeefs wachten te Bergen op Zoom voor de kinderen bij 't begin der reis al te vermoeiend zou zijn. Wij wenschen den kinderen en hun onder wijzers een prettigen en door goed weer ge- zegenden dag toe.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1