van Zaterdag 6 Juli 1912. Tweede Blad. FEUILLETON. JUMBO JIM. Al moet ge nu op krukken gaan. Straks zult ge stappen als een haan De Kloosterbalsem, varaan de intensieve Landbouw te herkennen is. Burgerlijke Stand Klooster Sancta Paulo Ierseksche en Thoolsche Courant Vroeger, toen van den bodem niet zooveel tergd werd als tegenwoordig, toen men bij de jchtopvolging rekening moest houden met de chtbaarheidstoestand van den grond, toen men niet zou hebben durven wagen, tweemaal, l staan meermalen achtereen suikerbieten op zelfde perceel te zaaien, vroeger was van eDsieven landbouw geen sprake. ToenislaDg- nerhand het chilisalpetor de krachtmeter ge- daj rden. Wie intensief wilde boeren, d. w. z. met kracht den grond tot produceeren wilde zetten, moest chilisalpeter gebruiken. Wie grootste kwantiteiten chilisalpeter gebruikte, irde de cultuur het intensiefst. Doch ook dat niet geheel meer waar. Het is al lang ge- keD, zoowel op klei- als zandgrond, op zavel- veenbodem, dat slechts in vereeniging uurlijk met stikstof- eu phosphorzuorhoudende nb{ nestiog bij voldoende en bij rijke kalibe- sting de productie kan opgevoerd worden tot een ximum. Dit klemt vooral voor zand-, zavel- veengrouden. Hoe zou het mogelijk zijn op gelijke bodems zulke groote kwantiteiten kerbieten, mangels, voederbieten, knolrapen, jelen e. d. te winnen, als men niet zulke gewoon groote hoeveelheden stassfurter-kali- iten gaf. Alle chilisalpeter en andere stikstofmest, stalmest luisalle superphosphaat e. d. zouden weinig ultaat geven, als men op dergelijke gronden rijke bemesting met kaïnit, patentkali, oorkalium, 40% kalizout gaf. Zonder deze tste is het vrijwel onmogelijk, welken bodem tot ongewoon hooge productie te noodzaken, jp zandgronden, waarop vroeger zonder of t geringe giften kalizooten middelmatige oogst- gewounen werdeD, groeien nu oogsten, waarvan d verbaasd staat 80.000 K.G. voederbieten meer16.000 K.G. aardappeleu en meer 30 K.G. rogge en meer45000 K.G. suiker- ten en meer; 2700 K.G. rogge en meer. dat door de kalizouten. n wonder dat de krachtmeter voor inten- ren landbouw de kali is. En dat men vraagt, men weten wil of een landbouwer met genoeg cht boert„Gebruikt hij kali Hoeveel RSLAG der zittiög van den Raad der ge- =^BDte OUD-VOSSEMEER, op Zaterdag 29 Juni iddags 3 ure. Voorzitter de heer L. C. Brinkman, burge- ster. Afwezig de heer A. A. van Nieuwenhuijzen. r Voorzitter opent de vergadering en ver- kt den secretaris voorlezing van de notulen laatst voorgaande. Onder het lezen der notulen komt de heer Nieuwenhuijzen ter vergadering). )p de vraag van den voorzitter of iemand aanwezige leden aan- of opmerkingen heeft tont de voorgelezen notulen, zegt de heer •met, dat genoteerd is, dat hij in de vorige jadericg heeft gezegd, dat de gemeente-ver- et 1 mndige van haar cliënten een inkomen zou de' >ben va f 300.per jaar, iets dat door hem is beweerd, maar dat zij circa 60 verlossingen ft, die vier gulden opbrengen, hoewel mogelijk dat er onder die accouchementen zijn, die r hooger bedrag geveu dan vier gulden per al en dat het bedrag van f 300 door een andere leden misschien genoemd is. 3e voorzitter vindt het minst genomen vreemd, èn de secretaris èn ds verslaggever beiden vergist zouden hebben, maar dat hij per- olijk zich niet kan herinneren of al of niet vaste som is' genoemd, weshalve hij voorstelt aanmerking van den heer Vermet in de jende notulen op te nemen, wat goedge- den wordt. Hierna worden de notulen verder dgekeurd en vastgesteld, fer tafel worden gebracht het proces-verbaal opneming van de kas van den gemeente- vaüger, dd. 19 Juni, waaruit blijkt dat bij opneming alle9 in orde was. De aanwezige kif jiji i»ee dagen later twee lange, a>:. 1 schier bovenmenschelijke inspanuing en oijl leloozen arbeid, werden 5 doode lichamen en bewustelooze, half verstikte door koolstof en 'schier onkenbare, maar gelukkig nog levende te voorschijn gebracht. Nog bleven er 4 redden over, 4 die in een meer verwijderd leelle van de mijn bedolveD warenen onder dertal bevonden zich Jim Solby's oudste zoon do opzichter Mc. Gormick. aals 24 uren worstelde het reddings- ■aal- P8 moedig en rusteloos voort, met geregelde «^enpoozen elkauderafwisselende, en eindelijk d hun edel sterven met goeden uitslag be- °kd. Zij waren er doorheen de koolmassa doorgegraven. Een zestal moedige en krach- A gelden bedroegen f2796,95, wat klopte met de ontvangsten en uitgaven. Een missive van heeren Gedeputeerde Staten van 1 Mei jl., no. 36 le afd., waarbij terugge zonden werd het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1912, goedgekeurd. Beide stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Hierna komt aan de orde een uitvoerig schrijven van mejuff. P. J. Ruijtenburg, gemeente-verlos kundige, van 23 Mei 11naar aanleiding van deleberatiën gehouden in de vorige vergadering over het door haar ingezonden request om ver hooging van jaarwedde. Mejuff. Ruytenburg toont daarin aaD, dat in die vergadering het bedrag van f 300.— genoemd als inkomst uithoofde harer verlossingen, formeel fontief is, daar zij niet dat bedrag, maar slechts pl. m. f215.per jaar, over de drie laatste jaren berekend, heeft ontvangen, waarbij nog ongeveer f 20.„kwaad" geld komt, d. w. z. dat onvermijdelijk elk jaar ook nog accouche- menten op crediet geschieden. Haar jaarwedde is dus nog beneden de f 500.mede gerekend het bedrag, dat zij ontvangt al9 bewaarster van de goederen van het „Groene Kruis". De tegen woordige tijdsomstandigheden eischen voor een behoorlijke leefwijze zeker wel een bedrag van f600.--, wat haar door de Raadsleden bij haar bezoek is toegege.ven en dat de heeren van het billijke van haar verzoek, na kennisneming van de door haar verstrekte gegevens, wel doordrongen zallen zijn en hiervan door een daad zullen doea blijken. De heer Eriderich9 vraagt hoe komt de juff. aan de bewering dat de Raadsleden toegegeven hebben, dat een bedrag van f 600.noodig i9 r De Voorzitter auwoordt, dat zij hem te kennen heeft gegeven, dat zij bij de Raadsleden is geweest en dat zij bij haar persoonlijk bezoek van de zijde der heeren dit vernomen had. De heer Eriderichs zegt, dat zij wel bij hem is geweest, maar dat hij zoo iets in het geheel niet heeft gezegdwel dat zij beweerde recht te hebben op een traktement als dat van een onderwijzeres, maar dat dit door hem be streden wa9 in verband met opleiding en pres tatiën van een vroedvrouw. De heer Van Nieuwenhuijzen zegt, dat zij wel bij hem aan huis is geweest, maar dat hij haar door afwezigheid in het geheel niet gesproken heeft. De heer Aarnoudse zegt, dat hij niet de minste toezegging tot zoo'n bedrag heeft gedaan, waarop ook al de andere leden voor zich zelf dit be vestigen. De heer Van Nieuwenhuijzen stelt voor over te gaan tot een billijke verhooging, wat wordt onder steund door den heer Vermet. Er wordt gevraagd of Burgemeester en Wethouders in deze een voorstel haddeu, waarop de Voorzitter antwoordde dat zij gemeend hadden in verband met het genomen besluit, het schrijven voor notificatie aan te nemen, wat hem consequent voorkomt. De heer Vermet zegt, dat door de opheldering door mejuffrouw Ruytenburg gegeven, men nu op dat besluit kan terugkomen. Het voorstel van den heer Van Nieuwenhuijzen wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Hierna wordt door den heer Polderman voor gesteld de verhooging per jaar te bepalen op f 25.Nadat door den heer Ampt was gezegd, dat, nu tot verhooging was besloten, hij zich ook met dit bedrag zou kunnen vereenigen, werd dit voorstel met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. Verder komt ter tafel een adres van een aantal ingezetenen, waarin gevraagd wordt de uren van openstelling van het Hulpt?legraaf- en telefoonkantoor te stellen zoodanig, dat deze overeenstemmen met die van het kantoor te St-Maaitensdijk en wel op werkdagen van 81 voorm. en 24 en 67 J/2 's avonds en op Zon- en Christelijke feestdagen op 89 voorm. en 12 nam., een en ander met het oog op den steeds zich uitbreidenden handel, die meer dere opening vraagt. De heer Polderman kan meegaan met de uren genoemd op de werkdagen, maar meent dat de verlenging op Zondag niet noodig is. De heer Vermet, overtuigd dat de belangen tige arbeiders begaven zich nu naar binnen, en stieten spoedig op drie bijna levenlooze mannen, naast elkander op den vloer uitgestrekt. Een voor een werden deze halfdoode arbeiders uit hun levend graf naar een plaats gedragen, waar het branden der mijnlampen bewees, dat nog eenige zuurstof voorhanden wa9. De laatste van de 3 welke men aldus redde was Jim Solby's zoon. Jim Solby zelf had in het reddingswerk ge durende die drie lange moeitevolle dagen, geen gering aandeel gehad. Waarom hij werkte, wist hij zelf nietwaarom hij daar uur op uur, onverschrokken, zelden rustend, schijnbaar on ver moeid, het reusachtige bovenlijf ontbloot, doorwerkte, werkte als een machine, hij dacht er niet over na. De anderen werkten, en hij volgde. Daar werd zijn zoon uitgedragen Jim staakte even den arbeid om een blik op het zwart be stoven gelaat van zijn kind te werpen, en ziende, dat de jonge man leefde, vatte hij zon der een woord of teekeo, de zware houweel wederom op. Drie mannen waren thans gered waar was de vierde? van den handel meerdere uren wenschelijk doen worden, wil vooraf even er op wijzen, hoe dan het traktement van de dienstdoende kantoor houdster wel zal zijn, daar men dan ook verplicht is bij zoo'n veel langeren diensttijd ook be hoorlijke bezoldiging te geven. De heer Ampt wijst er op, dat in een schrijven van het bestuur van den telegraafdienst het thans gegeven bedrag staal boven de gemiddeld uitge keerde bedragen in andere gemeenten. (Hierbij zou misschien wel de opmerking kunnen gevoegd worden of wel rekening is ge houden met de omstandigheid, dat in bijna alle gemeenten de brievengaarder tevens lelefoon- honder iste Yossemeer is dit het geval niet. Verslaggever). De heer Aarnoudse zegt, wanneer die nren worden aangenomen, van 8 unr 'a morgens tot 7V2 's avonds, met zóó weinig rusttijd, het voor de juffrouw toch wel wat kras wordt, waarmede algemeen ingestemd wordt. Zonder dat eenige conclusie wordt getrokken omtrent ver hooging van de jaarwedde van de telefoonhoud ster uit de ampele besprekingen, die thans eenigszins huishoudelijk worden gehouden, stelt de Voorzitter voor, naar aanleiding van wat door de heeren omtrent de openingsuren is gezegd, in afwijking van het oorspronkelijke voorstel van B. en W. om de uren te stellen zooals in het request is gevraagd, te bepalen dat het kantoor zal geopend zijn van 912 voorm. 24 nam. en 67l/2 's avonds op werkdagen en te behouden het enkele uur op Zondag. De heer Van Nieuwenhuijzen zegt dat voor behoorlijke beantwoording van des morgens tus- schen 8.9 ontvangen telegrammen geen tijd meer is, weshalve hij persoonlijk voor den handel en particulieren een openstelling van een korten tijd des middags ook noodig acht. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, nadat is bepaald dat dan de opening des Zondags nog zal zijn van 1l1/^ Aan de telegraafautoriteiten zal dus gevraagd worden de opening aldus vast te stellen op werkdagen voorm. 912; nam. 24; 's avonds 67*/2 en Zondags van 89 en van 11*/2. Hierna stelt de voorzitter aan de orde een wijziging van de begrooting voor 1911 in ver band met de reeds het vorige jaar toegezegde bijdrage ad f 69.40 aan het Waterleiding-comité, welke wijziging met algemeene stemmen wordt aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer Vermet nog maals op den slechten toestand van een gedeelte van den Veer weg, waarop de voorzitter antwoordt dat juist dezer dagen door den betrokkene toezegging is gedaan van voorziening in het geval. Hierna sluit de voorzitter de vergadering, die overgaat in een beslotene ter behandeling van ingekomen reclames tegen aanslag in den Hoofd. Omslag. Gemeente ST-ANNALAND van 1 Mei tot 1 Juli 1912. Gehuwd: Anthonie Polderman jm. 29 j. cn Jacoba den Haan jd. 25 j. Cornelis Heijboer jm. 24 j. en Elizabeth Ketting jd. 18 j. Johannes Anthonie van Dijbe jm. 27 j. van Oosterland en Maaije de Jonge jd. 22 j. Abraham Rijnberg jm. 23 j. en Francina Keur jd. 22 j. Geboren: Martina Neeltje, dv. W. Goedege- buure en G. Buijs. Adriana Cornelia, dv. J. Elenbaas en J. Geluk. Martina, dv. D. Scherpenisse en C. Slootmaker. Jacob Cornelis, zv. C. van Oudenaarde en M. D. Vroegop. Pieternella Janna, dv. W. Heij boer en J. P. Soelers. Simonita, dv. M. Wessels en C. van Dijke. Pieter Johannis, zv. H. Slager en C. E. Scherpenisse. Adriana, dv. C. A. Rijnberg en P. van den Boogaart. Bartel, zv. A. de Witte en L. Jeroense. Jacob, zv. A. de Witte en J. van Popering. Hendrik, zv. J. Slager en J. H. Boon. Cornelis Marinus, zv. A. den Haan en J. Ligtendag. Jacob Adriaan, zv. W. Slager en E. van der Klooster. Elizabeth Neeltje, dv. J. Rynberg en A. L. Ridderhof. Overleden: Abraham, 1 j. dv. D. Scherpe nisse en C. Slootmaker. Martha van Oudenaarde 25 j. vroaw van Stoffel Kurvink. Cornelia Aberdina, 11 m. dv. M. Feijtel en C. J. Kurvink. Cornelia Slager, 61 j. vrouw van Johannis Verhoole. Martina Cornelia, De eenige van de drie geredden, die in staat wa9 te spreken, mompelde//aan het eind van den tweeden gang." Er ontstond een doodelijke stilte in de kleine groep van helden. Zij kenden die gang. De weg die er heenleidde helde sterk naar omlaag, en in het aldus gevormde hol was het doode- lijk gas altoos het dichtst. En nu alle venti latie gedurende eenige dagen was onderbroken, moest het vrijwel onmogelijk zijn die plaat9 te bereiken. „Wie is het", vroeg men. „De opzichter Mc Gormick," antwoordde de mijnwerker. Toen voor het eerst sprak Jim Solby. „Hij zal het wel reeds lang hebben afgelegd," zeide hij kwaadwillig. Laten we teruggaan. Het is nntteloos zich bezorgd te maken over een doode." Er ontstond eenige beweging, onder de groepeen toornig gemompel ging van mond tot mond. „Jongens 1" riep de voorman, „keert niet om voor we het uiterste beproefd hebben. Mr. Mc. Gormick is aan het eind van den tweeden 13 m. dv. van wijlen M. Moerland en C. Scherpenisse. Levenloos aangegeven een dochter van S. Kurvink en M. van Oudenaarde. Gemeente OUD-VOSSEMEER, 130 Juni 1912. Geboren: Marina, dv. J. M. van Vossen en W. A. F. LindhontJohannis Jan, zv. J. Barendse en C. PollieHelena, dv. A. Verhees en C. M. Timmermans; Elisabeth, dv. M. van Beveren en L. Ridderhof. Overleden: Hendrik Veraart, 1 jr. zv. B. Veraart en E. AdriaansePetrus Johannis Verreijen, 3 mnd. zv. J. P. Verreijen en P. de LeeuwNeeltje Quist, 88 jr. wed. v. J. Roggeband. Gemeente THOLEN van 2128 Juni 1912. Geboren Anna Lena, dv. L. J. Kwist en S. Vendeville. Jacob, zv. P. Bout en L. de Laater. Gehuwd: A. W. de Graaf jm. en A. C. Deur- loo jd. De KLOOSTER BALSEM, Klooster Sancta Paulo, de Koning der Balsems is de overwinnaar van alieRheomatiek Weg met de krukken Mejuffr. B v. d. ZUIP wonende te Koewacht Wateiy [Z. F.) verklaart ons dat haar zoon Ca- miel, tengevolge van een koude aan rheu- matiek in den rng is gaan lijden, waardoor hij verschrikkelijke pynen uitstond. Geen enkel middel, daar voor aangewend, kon hem helpen, totdat wy van de wonderbaar lijke geneeskracht van den KLOOSTERBAL- SEM, Klooster Sancta Paulo hoorden. Bij den heer Ang. van Mossevelde te Koe wacht, schafte ik mij een potje Klooster balsem aan, hetgeen mijn zoon volgens de gebruiksaanwijzing ge bruikte. Naarmate hij den Kloosterbalsem ge bruikte, verminderde de pijn in de gewrichten en genas hy ten slotte totaal door 5 potjes Kloosterbalsem. Zijn werkzaamheden, diehy een langen tyd wegens de hevige pijnen niet kon verrichten, kan hij ihans weer geregeld waarnemen. geneest onvoorwaardelijk rheumatiek en alle rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierverrekkingen, stramheid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen en aam beien. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram fl.20, en van 250 gr. f2.50. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent I L. 1. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar i by alle drogisten, apothekers en de bekende| depothouders. gangde mogelijkheid bestaat, dat hij nog leeft in elk geval moeten wij trachten hem te redden." Daarop zette hij de handen om den mond en riep met donderende stem „Halloh" in den mijngang. In doodelijke stilte wachtte menalles bleef stil als het graf behalve het duidelijk hoorbaar neerdruppelen van water. Ook Jim Solby luis terde oplettend toe en een boosaardige vreugde maakte zich van hem meester. Haindien de opzichter nog leefde, wat zou hij er niet voor gegeven hebben, in de plaats te zijn van het dronken beest, nog voor korten tijd zoo door hem beschimpt. „Ik vrees, dat er geen hoop meer is jongens wie er ingaat, heeft niet veel kans er levend uit te komen, anders Plotseling zweeg de voorman de verzamelde mijnwerkers grepen elkander bij den arm, want op dat oogenblik kwam zacht en onduidelijk een zwakke kreet uit de duistere diepte tot hen. „Hij leeft I" riepen ze uit, en in de vervoe ring van het oogenblik wilden eenigen reeds naar binnen dringen, maar slechts om haastig terug te keeren, weerhouden door den stroom van ver-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 3