Van Houten s Cacao jDe beste voor den prijs j No. 1413. Zaterdag 29 Juni 1912. Acht en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatiën Drinkwater en koolzuurwater. Firma J. NI. C. POT, THOLEN. |den toets der vergelijking met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is het| 1 Kg. 1.50 #Kg. 0.42*] -0.80 Ho.. -0.18, BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Ie Burgemeester van Tholen «al, op Zaterdag den fali a.s., des middags te 12 uur, ten Raadhuize EEN HOOP COMPOST, Hek verkoopen. or-r )e voorwaarden van den verkoop liggen van heden 7og ier lezing ter secretarie, iederen werkdag des rmiddags van 912 uur. 'holen, 24 Juni 1912. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Uitzonden stukkon, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan hot bureau te Tholen ol vóór DONDERDAGMIDDAG bi i onze omgeving is io de.u laatsten tijd drink water-vraagstuk aan de orde eo een dooi te gaan houden hier voor een tot stand- Ding van een waterleiding is nietons doel, al zeg vrij vooraf, dat het ons natuurlijk een onuit9pre- jk genoegen zou doen indien de pogingen van die er zich belangeloos voorgespaunen hebben een schitterenden uitslag werden bekrooud. j hopen spoedig den dag te zien, dat officieel r ons gansche eiland de waterleiding wordt dienst gesteld van het groote publiek, dat rkelijk, zelfs meer dan velen weten, belang ;ft bij de tot standkomiug. De dwaze theo- van sommigen zullen te niet gedaan wor de bezwaren van weidenkenden zullen dan keu te zijn geweest niet onoverkomelijk, kortom i Thoolsche waterleiding" behoeft niet meer aanbeveling, het is een eisch geworden. Sedert men bij nauwkeurig onderzoek een groot tal organische wezens en schadelijke stoffen het drinkwater ontdekt heeft, is de hygiëne steeds op bedacht dergelijk schadelijk drink- ler buiten gebruik te stellen. In verschillende atsen vindt men op sommige pompen de irschuweude aankondiging „Niet drinkbaar geldt dan water, beschikbaar gesteld voor publiek, maar controle op water voor par- ilier gebruik is natuurlijk uit den aard der k zeer miniem. Het is mogelijk geworden hoeveelheid kleine diertjes, mikro-organismen, het drinkwater met groote nauwkeurigheid bepalen. Het middel bestaat daarin dat men i bepaalde hoeveelheid water, b v. een liter, t een zeer dun laagje gelatine laat loopen, ardoor de kiemen der organismen als uitge- worden. De nakomelingschap der mikro- 'acismen ontwikkelt zich weelderig op de latine, zoodat hun aard en hun leefwijze kan rden nagegaan. Uit het aantal der zich ont- kkelende diertjes leert men het gehalte van het ter aan mikro-organismen kennen. Wij haasten daarbij te zeggen, dat de nieuwere weten lap waarschijnlijk reeds op andere wijze en sschien dus nog al nauwkeuriger de wegen ut, waar langs dat onderzoek kan geschieden, ar dat doet aan het bestaan der organismen inig af of toe. In elk geval hebben die lerzoekingen sedert Koch zijn methode de reld inzond, veel belangrijks over de ont- ieling der mikro-organismen in het water het licht gebracht. Het is o. m. gebleken, dat het meeste drink- ter bij rustig staan onder een middelmatige uperatuur een ware broedplaats van deze dier- is. Frisch water, dat in een kubieken centimeter chts vijf mikro-organismen bevatte, liet meu gesloten flesschen staan en van tijd tot tijd rd het onderzocht. Na 24 ureu was het aantal purismen reeds tot 100 gestegen, na twee jen telde men er 10500, na drie dagen 67000, vier dagen 315000 en na vijf dagen hadden zich reeds tot een half millioen in een bieken centimeter vermeerderd. Of het water rost geweest was of in beweging, had op vermeerdering blijkbaar geen invloed. Koel water is het minst geschikt tot het ven en ontwikkelen dezer diertjes en dus aan hevelen. De onaangename, laffe smaak vau 'er, dat eenigen tijd gestaan heeft en lauw *orden is, waarschuwt ons er al tegen. Ook koolzuurhoudend water, spuitwater, dat •oonlijk na lang liggen gebruikt wordt, werd dei-zocht, en vergelijkende proeven toonden dat, terwijl in gewoon drinkwater het otal mikro-organismen met het staan toenam, koolzuurhoudend water juist het omgekeerde vas. In dat water verminderden de D. onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telbf. Jnterc. 16. A.dvertentiën van 1 tot 4 regels 4C c»utsiedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. IN ELK OPZICHT kan RjONA organische wezens. In koolzuurhoudend water met 186 mikro-organismen per cM3. waren er na vijftien dagen slechts 20 overgebleven. Nauwkeurige proeven toonden aan, dat dit verschijnsel noch aan het gebrek aan zuurstof, noch aan de drukking, doch enkel aan de aan wezigheid van het koolzuur moest toegeschreven worden. Door het aanwezige koolzuur is ook versch drinkwater natuurlijk dat overigens aan de eischen zooveel mogelijk voldoet arm aan mikro-organismen. Bij het stilstaan van water verdwijnt het koolzuur en neemt het aantal diertjes SDel toe. In tijden du, dat men voorzichtig moet zijn met het drinkwater, is vooral het koken van water aan te beveleD. Door het koken toch worden eveneens de mikro-organismen onschadelijk ge maakt. Wel heeft' gekookt water een laffen smaak, daar door het koken koolzuur is ontwe ken, doch door toevoeging van eene kleine boe veelheid koolzuurwater kan men den goeden smaak terug krijgen. Ook de afkoeling van gekookt water met ijs geeft een beteren smaak. Evenwel het ijs mag er niet in geworpen worden, daar dit weer diertjes zou aanvoeren. Reeds de Romeinen wisten, dat gekookt en en met sneeuw afgekoeld water gezonder was dan gewoon water. Volgens Plinius was Nero de eerste, die zich daarvan bediende. Versch water, zuivere vaten en karaffen, koken van water, ziedaar zaken waarop in elke huis houding moet gelet worden in het belang van de gezondheid. Hoe beter water natuurlijk hoe minder schadelijk. Bij kon. besluit d.d. 19 jl. zijn benoemd Tot dijkgraaf van den nieuwen polder(Stavenisse) de heer J. C. Luijk te Stavenisse tot gezworene van het Waterschap St-Maartensdijk de heer J. Hage Icz. te St-Maartensdijk, tot gezworene van den Auna-Jacoba polder, de heer A. van Strien te St-Philipsland. DE TWEEDE KAMER giug voort met de behandeling der radenwet, maar het gaat zoo treurig laugzaam, dat de heer Patijn er wanhopig onder werd en de heer Karnebeek uitriep de Kamer is ziek, zij lijdt aan vierde-jaarscbe koorts. Het eind is er, bijna in letterlijken zin, aan verloreD, althans de voorzitter heeft ingezien, dat aan een behandeling der ziektewet vóór de zomeivacaDtie niet meer te denken valt, zoodat hij voorstelde nog wat met de radeöwet voort te gaan en dan op ver zoek der regeering eenige kleine wetten t6r hand te nemen, o. a. die op 't auteursrecht, wijziging der muntwet, pensioenregeling der land- en zeemacht, enz. Toen werd voortgegaan met art. 3 der raden- wet. Om den gang wat te bespoedigen, stelde de heer Patijn voor het begrip arbeider niet in in deze maar later in de ziektewet te definieeren en in art. 3 te schrijven onder arbeiders worden verstaan zij, die wettelijk of verplicht verzekerd zijn voor uitkeeriDg bij ziekte. Om den minister de gelegenheid te geven dit voorstel te overdenken, stelde de heer Patijn verder voor, de behande ling van art. 3 te schorsen en aan art. 4 te beginnen. Dit schorsingsvoorstel werd verworpen, en ziet, toen men nu voortging en aan het amen- dement-Patijn begon (uitbreiding van den kriDg der verzekerden) stelde de voorz. van de commissie van voorbereiding zelf schorsing voor en nu vond de Kamer het goed. Op art. 4 had de heer Duijs een amendement trt verhooging der weistandsgrens, doch dit werd vt-.rworpen, art. 7a werd door den minister terug genomen. Den geheelen Diusdagavond werd in beslag genomen door een debat over de samen stelling der radeD. De regeering wil de heltt der leden uit arbeiders en de andere helft uit werkgevers doen bestaaD, de heer Duijs weuschte 2L arbeiders, de heer Roodhuizen wilde het kiesrecht alleen aan de arbeiders geven. Van dit alles wilde de Kamer niets weten, zoodat de regeeriög haar zin kreeg dus half om half. Woeusdag werd dan eindelijk art. 3 afgedaan eji na verwerping van 't amendementPatijn aangenomen, zoodat alleen verzekerd zijn arbeiders, die in een onderneming werken en dit nog met uitzonderingen. minister omschreef de bevoegdheid der raden aldus, dat zij verordeningen maakt en ontwerpt en de kroon bij vaststelling of ver werping gebonden is aan de voordracht van den raad, behalve bij premievoorstellen. De heer Teenstra en anderen vonden dit zonderling, omdat de minister pas door een wijziging aan de raden het verordeningsrecht ontnomen had, en de heer de Beaufort kondigde een amendement aan, om ten aanzien van het als ongrondwettig betwiste verordeningsrecht een positieve uitspraak te verkrijgen. De minister vond dit goed. Naar aanleiding van een vraag van den heer Schaper heeft minister Tal ma gezegd, dat hij zou aftreden, als de Kamer onwil toonde om de ziektewet te behandelen. ST-ANNALAND. In de jl. Donderdag gehouden Vergadering van den Gemeenteraad werd tot onderwijzer aan de O. L. School alhier benoemd de heer C. J. Odink alhier, thans tijdelijk onderwijzer te Stavenisse. Verder werd herzien de verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel en besloten het aanvangsalaris te houden op f 550 èn de periodieke verhoogingen te doen plaats hebben om de 4 jaar, waardoor het maximum na 16-jarigen dienst bereikt wordt. IERSEKE. Te Arnhem is geslaagd voor commies bij 's Rijks belastingen de heer P. Smit alhier. De heer P. Hoondert, grondeigenaar alhier heeft wegens vertrek metterwoon naar 's-Heeren- hoek ontslag gevraagd als gezworene van den Molenpolder. Men is tbans druk bezig met het leggen der waterleidingbuizen in de kom der gemeente. Het werk vordert goed. De schipper bij de visscherijpolitie Van Duin alhier is overgeplaatst Daar Veere. In zijn plaats komt naar hier schipper Vervaat, vau Zierikzee. De heer J. G. C. Spruit, klerk ter secretarie te Westzaan, vroeger te lerseke, staat no. 1 op de voordracht voor secretaris te Huizen. Gedurig komen hier kleine diefstallen voor. Zoo zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij verschillende inwoners kanarie vogels, klompen en kuikens weggenomen. In de verledeu week Vrijdag gehouden voltallige raadsvergadering was bericht inge komen van den heer M. J. Steketee te Oude Tonge, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school 1 alhier aanneemt. Aan den heer W. Hoogstrate alhier werd een strook zijkantweg lang 8,5 M., langs de Dam straat verkocht voor f 1. Op voorstel van B. en W. werd de belooning voor taaiakten verhoogd van 75 tot 150 gld. en besloten sollicitanten op te roepen voor een hoofd van school 1, met 3 talen. Bij de rondvraag wenschte de heer Bom meer politietoezicht des Dachts aan de haven en doorbranden der lantarens aldaar, omdat er voortdurend diefstallen voorkomen van gereed schap uit de vaartuigen. De voorzitter vreesde, dat het niet veel zou helpen, maar hij zou zien, wat hij doen kon. Woensdag kwamen drie schepeü, die dezer dagen schelpen voor de oestercultuur aanvoeren, door een kortstondigen storm in de val van Zierikzee in gevaar. Van alle drie werden de zeilen beschadigd twee konden, nadat deze gerepareerd waren, de reis voortzetten, het derde schip moest door den nabijzijnden schelpzuiger opgesleept worden. ST-PHILIPSLAND. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft iu deze gemeente opgebracht de som van f4.77. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere School in de kom dezer gemeente i9 aangewezen Mej. L. J. Peerstamper, geëxami neerd onderwijzeres te Middelburg. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan genoemde school heeft zich aangemeld een sollicitant. OUD-VOSSEMEER. De halfjarige cursus in hoefbeslag te dezer plaatse is thans geëindigd, eerst is theorie gegeven door den heer De Graaff, veearts ts Scherpenisse, terwijl een deskundige, hoefsmid bij de Veld-artillerie te Bergen op Zoom, later de praktische lessen gaf. Het volgeude seizoen wordt de zaak weer voortgezet, om dan aan de deelnemers gelegenheid te geven tot het afleggen van exameu voor gediplomeerd hoefsmid. Naar wordt gemeld zijn ongeveer tegen dezelfde prijzeu de etting aan dijken en wegen in Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijbergbe, benevens dp perceelen visscherij, aan de ge gadigden onderhands voor zeven jaren verpacht. Het voornemen bestaat biouen eenige weken een reisje te maken met een motorvaartuig door de leden van het oude zanggezelschap voorgesteld zal worden Dordrecht te bezoeken. Het vorige jaar is een reisje naar Middelburg en Vlissingen op die wijze heel best geslaagd. Onder deze gemeente is de pluk van zwarte bessen begonnen. Er schijnen uitstekende prijzen gemaakt te worden voor dit goedjeon getwijfeld zal de aanplant van de bessenstruikea ook in onze omgeving toenemen. De vrachtrijder Timmermans begaf zich Zondagmorgen per tram naar Steenbergen bij zijn terugkomst werd hij in de nabijheid van het Veer onverwachts aangevallen door een per soon, die hem ernstige wonden aan het hoofd toebrachtgeneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig dat spoedig hulp aanwezig was, daar anders zeker ernstige dingen zouden plaats gehad hebben. Een haodelsquestie over een paard schijut aan een en ander ten grond slag te liggen. Het noodige politieonderzoek wordt iDg STAVENISSE. L1. Zaterdagavond vergaderde de vereeniging van gediplomeerde Oud-Leer lingen van den Landbouwwinlercursus alhier te St-Maartensdijk. Aanwezig waren 16 leden en donateurs. Staande de vergadering tradon 3 oud-leerlingen als lid toe. Na een woord van welkom tot de opgekomenen, opende de voor zitter de vergadering en werden de notulen der vergadering op 3 Febr. 1.1. gelezeu en goedge keurd. Ingekomen wa9 een schrijven van den Alg. Secr. der Z. L. M. inzake het doen optreden van mej. vau Prooijen. Hierover zou nader met het afdeeliugsbe8tuur der Z. L. M. worden ge correspondeerd. De heer Buijze gaf eeu verslag van den cursus in Bedrijlscontröle (Landbouwboek- houden), in den afgeloopen winter door hem gehou den. Met algeineeue stemmen werd besloten in den a.9. winter weder een dergelijkeo cursus te doen geven, alsmede zoo mogelijk een cursos in //bemestingsleer", om voor het volgeude jaar een cursus in „veevoedering" op het program te zetten. In de a.s. wintervergadering zon men defini tief beslissen over den aanleg van een proefveld, het oog hebbende op bet verschil in resultaten met diverse stikstof-meststoffen. Breed werd nog

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1