Advertsntis RECHTZAKEN. 0 N D E R W li S. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Marktberichten, eer Kerknieuws. Zwak, ellendig en altijd verin ter Café restaurant, L. P. A. OOMS De heer J. M. de Graaff alhier ie in de Woensdag 11. gehouden vergadering van Am- bachtaheeren van Oud- en Nienw-Voesemeer en Vrijberghe, benoemd tot rentmeester, in de plaats van de in Oct. 11. overleden functionaris, den heer G. J. de Graaff. STAVENISSE. LI. Maandagmiddag 4. uur ontlastte aich boven deze gemeente een zwaar onweder, vergezeld van een zwareo slagregen 16 mM. en hagelslag, waardoor de kleine ge wassen op den akker, zooals vlas, nien, boonen en bieten zeer veel geleden hebben. De bliksem sloeg in den schoorsteen van de woning van G. W. op den molendijk alhier, waardoor de schoorsteen barstte en in de woon kamer van het kabinet eenige splinters werden afgeslagen, gelukkig zonder verdere schade aan te richten. Waar men verneemt, zal de nieuw be noemde of nog te benoemen Rijksveldwachter niet meer te Sint-Annaland, maar alhier geBta- tionneerd worden. Door den heer A. v. D. alhier werden in October II. reeds aardappelen z.g. «blauw- pitjes" gezet, met het gunstige resultaat, dat zij nu reeds gerooid kunnen worden, zijnde 3 weken vroeger dan anders. De qualiteit en quantiteit beide zijn zeer goed. SCHERPENISSE. Donderdag 11. vertrokken onder buitengewoon veel belangstelling van uit deze gemeente de eenige Israëlieten, t. w. Emannel Melgor en zijn zuster Sara respectie velijk 75 en 90 jaren, naar Rotterdam, om aldaar door do gezusters Zeedijk, liefderijk te worden verpleegd. In den laatsten tijd konden deze twee brave oude Israëlieten alhier niet worden geholpen. Terwille daarvan besloot het Algemeen Armbestuur te dezer plaatse in overleg met de Israëlietische gemeente te Bergen op Zoom, om deze menschen de laatste dagen huns levens een beter onderkomen te geven. De kosten van opneming, verpleging enz. bedragen ruim f 1100. Een gedeelte voor die uitgaaf is bijeengebracht door het spaarpotje van Einanuel en Sara, het Algemeeu Armbestuur, de diaconie der Ned. Herv. Kerk en bij gehouden collecte langs de woningen der ingezetenenvoor het te kort hoopt het Algemeen Armbestuur nog een beroep te doen op de barmhartigheid van alle verdere Thoolscbe ingezetenen. Bijna ieder weet hoe Manie met zijn pak het eiland Tholen afreisde en zullen daarom hem en zijn zuster Sara wel het nieuwe en verbeterde leven gunnen. Aan het Algemeen Armbestuur, den Burgemeester, Ds. R. Steeubeek, de Diaconie, de Israëlieten te Bergen op Zoom, alsmede alle ingezetenen, die financieel hielpen steunen een woord van dank voor de verleende medewerking. Bij de gehouden collecte langs de huizen voor de familie Melgor alhier was de opbrengst f 151.05. Door Willemina Beeke, echtgenoote van A. Deurloo, is alhier bij het verrichten van arbeid in het land van de gezusters Rijstenbil een Fransch gouden geldstuk gevonden, ter waarde van ongeveer 10 gulden. THOLEN. De hevige blimsemslag, welke alle inwoners dezer gemeente Zondagavoud omstreeks half ell opschrikte, heeft nog eenige schade aangericht. Het weerlicht sloeg o. a. in de woning van den heer Vau Rijssel, baande zich een weg langs de dakpannen, waarvan eenige werden verbrijzeld, slueg het dakraam stuk, ging langs de zoldertrap door den winkel, dwars door de huiskamer, waar de familie gezellig rond de tafel zat, ketste af op een op tafel liggende metalen stereoscope, naar het in die kamer hangende telefoontoestel en verdween vandaar langs den afleider, door den kelder in den grond. Het afketsen op de stereoscope veroorzaakte een klappend geluid als het afschieten van een kinderpistool en gaf een schel blauwe lichtstraal tot aan het telefoontoestel, bij welk toestel een groote vlam ontstond, gepaard gaande met een slag als van een geweerschot. Aan het plafond waren zwarte streepen duidelijk zichtbaaar, ter wijl al de zich in de kamer bevindende bloemen opeens verwelkt waren. Het telefoontoestel is totaal onbruikbaar. Wonder boven wonder ontstond er geen brand en werd ook niemand gekwetst, even te voren had een der familieleden op een stoel gezeten tusschen de tafel en het telefoontoestel, alzoo precies in de baan welke de bliksem genomen heeft. Door den hevigen luchtdruk en begrijpelijke schrik heeft niemand de daarop gevolgde onge kend hevige donderslag gehoord. In het geheel werden 3 telefoontoestellen in deze gemeente onbruikbaar gemaakt, dus schijnt de ontlading wel vlak boven Tholen geweest te zijn. Op verschillende weiden rond Tholen zijn vele koeien en paarden in deu sloot geraakt en konden niet gemakkelijk daaruit gehaald worden. Ouze vroegere stadgenoot, de heer J. Bal, thans te Amsterdam, is benoemd tot direc teur der alg. verz. mij. „Adjuto" aldaar. Maandag had de koetsier J. D., in dienst bij den heer Hoek alhier, het ongeluk met z'n hand bij het voedersuijdeu in de machine te komen, waardoor twee leden van een vinger werden afgehakt. Woensdagmiddag kwam een dame, mej. v. M. uit Bergen op Zoom, die per fiets te Tholen was, op den hoek Brugstraat-Hoogstraat in botsing met een anderen wielrijder die de zelfde richting uitreed. Beiden kwamen te vallen, waardoor de arm van de dame ont wricht werdbij den heer Goossen ingebracht, verleende de heer A. Voets de eerste hulp en legde een voorloopig verband, terwijl Dr. Jekel, die inmiddels was ontboden, den arm weer in t lid zette. Woensdagavond had de timmermansknecht H. v. d. V., werkzaam bij den bouw der huizen aan de Voorstad, het ongeluk zich een scherpen beitel in den voet te stooten. Hevig bloedende werd hij naar Dr. Jansen vervoerd, die den voet verbond. Vermoedelijk kan de voet behouden blijven, daar het been en de spieren niet be schadigd werden, maar slechts een diepe vleesch- wond boven den enkel werd veroorzaakt. De heer J. A. de Graaff J. M.z., van Oud- Vossemeer slaagde dezer dagen te Delft voor het propaedeutisch examen van werktuigkundig inge nieur. Benoemd tot onderwijzer te Scherpenisse, vacature A. C. Kodde, de heer J. Hage te Ierseke. Het spoorwegongeluk bij Axel. De rechtbank te Middelburg heeft heden vrijgesproken den 86-jarigen stationschef P. A G. te Axel, tegen wien door het O. M. op 7 Juni jl. één week gevangenisstraf was geëischt, wegens het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen op een spoorweg. Zooals wij destijds meldden betrof het hier het spoorwegongeluk bij het station Kijkuit, (gemeente Axel) op 8 April jl. en werd den stationcnef in de dagvaarding ten laste gelegd dat hij de goederenwagens, die door den wind tegen een personentrein liepen niet voldoende had doen vastzetten. Iu September of October a.8. staat te Middelburg een bazaar gehouden te worden in het belang der stichting „Vrederust" vau de vereeniging voor chr. verzorging van krankzin nigen in Zeeland, te Bergeu op Zoom. (Stand.) Te Delft verrichtte een loodgietersknecht werkzaamheden aan het dak der Nieuwe Kerk, verloor het evenwicht, viel naar beneden en bleef op den nok van een steenen beer be wusteloos liggen. De politie kwam met ladders en zeilende man kwam weer bij, stond op eu klom naar beneden. Hij merkte echter dat ziju pet nog boven lag en alsof er niets was geschied, klom hij weer naar boven om zijn pet te halen. Bij rechtzaken zijn er altijd een of meer stukken vau overtuiging aanwezig; dat er als zoodanig bewijs een stuk van iemands lichaam moet dienen zal wel niet dikwijls voorkomen. Te Haarlem stond deze week een werkman ter- recht die een stuk van het oor van de vrouw waar mede hij leefde had afgebeten. Het stuk oor in een fleschje met sterk water diende als stuk van overtuiging. Te Wageningen lag een kindje, eenige maanden oud, te bed, ongemerkt keeide^het zich om en kwam op zijn mondje te liggen, later vonden de ouders hun kind gestikt. Iemand te Houtigehage was te Olterterp in niet al te nuchtere stemming, er passeerde een tweetal heeren toen plotseling een schot klonk, de dronkaard had een revolver op de niets ver moedenden afgeschoten. Er werd onmiddellijk aangifte gedaan en onze schutter zal nu wel voor eenigen tijd worden opgeborgen. Een hevig onweder heeft de omstreken van Reims, dus de bekende champagnestreek geteis terd. Te Rilly la Montague is een gedeelte der wijngaarden door den hevigen regenval over stroomd en vernield, in andere plaatsen richtte de hagel groote schade aan die totaal wordt begroot op 5 millioen francs. Het dorp Upola, in Amerika is door een wolkbreuk geheel vernield; gelukkig heeft de bevolking, bestaande uit 2100 zielen, zich kunnen redden. In Rusland zijn ze niet te bang uitge vallen als het op arrestaties aankomt. De Tzaar zal binnenkort Moskou bezoeken waar hij in Degen jaar niet is geweest. Natuurlijk moeten de gevaarlijke elementen onder de bevolking worden verwijderd. Meer dan duizend politieagenten hebben een grondig onder zoek ingesteld naar verdachte personen, 80U0 arrestatiën werden gedaan, natuurlijk zijn bij de gearresteerden menschen die nooit iets met de politie hebben te maken gehad. Men ziet, Ruslaud is een gezegend landl Te Val d'ajol iu Frankrijk heeft een 62- jarige houthakker zijn 37 jarigen zoon door een geweerschot gedood. Hij is gevangen genomen en zegt dat hij be weging iu een bosch zag eu denkende dat het een haas was schoot, waarbij hij zijn zoon doode- lijk trof. TER BESPREKING. Van den heer heer J. A. van Sleeswijk, uitgever te Bussum krijgen we toegezonden eenige kaarten vau gedeelten van ons land. We zijn er van overtuigd dat deze kaarten hun weg wel zullen vinden, duidelijk uitge voerd, alle wegen aangevend, zijn ze van groot nut voor deu wielrijder, ook door het aangeven der afstanden iu Kilometers, doch tevens wegens het voorkomen van tal van wegen die men op andere kaarten heeft weggelaten als zijnde geen hoofdwegen, eveneens van groot nut voor den wandelaar. Het is aan geen twijfel onderhevig of deze kaarleD zullen hun weg wel vinden, de lage prijs vau 50 ct. per kaart brengen ze onder ieders bereik. Gemeente IERSEKE van 7—14 Juni 1912. Overleden: Cornelis Martinus de Klerk, 83 j. wednr. van Cornelia de Hamer. Geboren: Joseph Jan zv. Jan Nicolaas Röber en van Neeltje Fannetje Dekker, liubrecht zv. Marinus Staal en van Maria Fossen. Jaco- mina Neeltje dv. Cornelis van Stee en van Janna Filius. Gemeente THOLEN van 1—7 Juni 1912. Geboren: Johanna Cornelia, dv. P. Lind- hout en C. W. Schot. Pieternella Tannetje, dv. H. Speijer en M. Rotte. Gilles, zv. J. J. de Kok en A. Quist. Overleden: Pieter Anthonij Gunst, 82 j., echtgenoot van Adriana Geuze. Ondertrouwd: C. Moeliker jm. en C. de Laater jd. I werden verkocht resp. a f75 en f 97, heeren H. J. Dorst en P. H. M. van Do THOLEN, 15 Juni 1912. Boter f 0.65 per I/2 K.G. Eieren f 3.75. Coöperatieve Roomboterfabriek „De i te Stavenisse: fl,60 per K.G, MARKTBERICHT van Jao. Knoop, Commissionair in aard per H.L Oodei ke Zeeuwsche Bonten f 2,50 Zeeuwsche Blauwe 2,50 Spuische Eigenheimers 1>80 Flakkeesche u 1,80 Friesche Borgers n 1, Blauwen Andijker Muizen 5,20 Andijker kl. Muizen #3.60 Bravos 2,90 Nienwe Malta „14, Amsterdam, 13 Juni 1912. Produotenveiling van den R.-K. Boeren Bergen op Zoom Veiling van 13 Juni 1912. vro oederd waai vruel rekthei boudei ziekt ichtvli gezoi treden ordat ?er 'I jedig iteelh zijl b dichts Asperges Ie Soort van He n IUe Aardbeien Erwten 4450 cent; 20—24 10-11 28—37 10—li»/, Wortelen p. 100 bos van 0,405.50 kteoor den Tholen. Zondagmorgen zal in de Godsdienst oefening geleid door Dr.W. Haverkamp, van Nijmegen, het 25-jarig bestaan der afdeeling Tholen van den Nederlandschen Protestantenbond op plechtige wijze gevierd worden. Het voorlokaal der Bewaarschool wordt daartoe met bloemen en planten versierd, welke laatste welwillend beschikbaar zijn gesteld door Mevrouw de Wit Andriessen-van der Burght en Jhr. J. van Vredenburch. De plechtigheid zal worden bijgewoond door Dr. H. A. van der Meuleu en Ds. G. A. Lolcama, beiden predikanten der Ned. Herv. Kerk te Bergen op Zoom, die evenals het Hoofdbestuur eu het Bestuur der afdeeling Bergen op Zoom van den N. P. B. daartoe officieel zijn uitgenoodigd. Waar aan Dr. Haverkamp, die tot oprichting destijds krachtig heeft medegewerkt, de leiding der Godsdienstoefening is opgedragen en bij vele Tholenaars geen onbekende is, zullen ongetwijfold velen opgaan tot de godsdienstige samenkomst, te meer waar leden en oud-leden zoowel van hier als van elders per circulaire bericht is gedaan. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Juni 1912. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlek gedrukt kerkbriefje. Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen: Zondagmorgen 10 uur Dr. W. Haverkamp, van Nijmegen, ter plechtige viering van het 25-jarig be staan der afdeeling. Te zingen Gez. 91 v. 1 en 2c, Gez. 244 v. 2 en Gez. 243 v. 5. Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 'a avonds 6 aar Ds. Makkenze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. Klomp. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur Ds. Steenbeek nam. 2 uur geen dienst. Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur, en 5,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Den Oudsten. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur Ds. L. Hubregtse, van 's Gravenpolder. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Nam. H. Doop. Collecte Ziekenfonds. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 6.30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Geen opgaaf ontvangen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk nam. 2 uur Ds. Verkerk, van Tholen. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. De Bruijn, 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 uur lezen en nam. 2 uur Ds. V. d. Berge, van Biezelinge. Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. 2 uur leeskerk. Chr. Ev. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 uur en 'a avonds 5,30 uur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 en 6 uur leeskerk. Radij Kropsla Savoijekool Bloemkool Peulen Peterselie Zuring 100 3 00 stuks 100 100 per mand 0,60 0,07—f 0,11 2,60—t 2,90 5,0014, 0,170,60 0,05 0,04 etstof ilachta de lere d Ook nkwat Temperatuur van het Soheldewater te Zaterdag Zondag Dinsdag Donderdag Vrijdag Juni Gradeii 8 15,2 9 16,2 10 18, 11 17,2 12 18,2 13 19, 14 19, atseu wij: zii ree g' ;ken q zi de fokk den, ook Verdenkt gij ow nieren wel? Zij wordeni 'e cel ua cel vernietigd, waardoor uw bloed blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw kan worden afgevoerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zoo ongea&en zelfs wanneer de nieren ernstig aangeü* geen aoder verschijnsel op kunt merken meeoe zwakte, loomheid afgematheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij steed uit gaat en dat gij u altijd zoover moeid en geslagen gevoelt. Misschien hebt gy nooit verdacht en toch indien uw watnr onderzocht werd, zou misschien gevondeo dat uw nieren cel na cel werden verwos bloed niet meer filtreeren, waardoor het levi eiwit gelegenheid heeft om met de snappen. En zoo raakt gij dag aan dag vaster in van de gevreesde ziekte, totdat de nieren geheel hun werk staken en uw geheele vergiftigd wordi door het urinezuur in terwijl de blaas haar kracht verliest om afscheiding te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolki cft kt, is, wanneer de afscheiding in te groote of mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, zuchtige zwellingen, rheumatische pijnen blaaskwaal hebt, verwaarloost uw zelfs geen dag langer, Uw kwaal heeft schien reeds verder ontwikkeld dan gij uitstel is zoo gevaarlijk, dat gij niet spoedi) beginnen kunt met het gebrnik der echte Rugpyn Nieren Pillen, die zoovele vrouwen blijvend genezen bebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en goede krygen. Zij zijn te Tholen verkrijgbi heer W- Potter, Apoth., Hoogstraat. T geschieht franco na ontvangst van postwissel voor één, of f 10,- voor zes doezen UITSLAG Verkoopingen en Aanbestedingen. Stavenisse, Ten overstaan van den notaris Meulenberg werd alhier, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer E. A. Tissot van Patot publiek verkocht 7 g. 21 r. bouw en weiland, gelegen aan den Hooge Kadeweg onder deze gemeente. Kooper in zijn geheel werd de heer H. J. Dorst alhier f 1005 per gemet van 39,24 A. Twee aandeelen in de Weegbrug MET FLINKE STALLING, 12001 Aanbevelend, TRAM-STATION—BERGEN-OP- Ter voorkoming van vergissingen in bewaring gegeven Rijwielen worden van een nummer. Telefoon Interc. No. 55. Ondertrouwd: PIETER M. DE WILDE Dz. en CORNELIA J. WESTERWEEL St-Maartensdijk, 13 Juni 1912. Ondertrouwd: ADRIANUS W. DE GRAAF en ANNA C. DEURLOO Tholen, 14 Juni 1912. g« d en aai pende dj ikt b et vi op op and, gzak i, dj iet al i isciir ten ia dier ti w troo ettin 19 ireid irriei ind< irpei ui vei roe: '8* ieei Maa Ik lem

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2