7 lid aai k Malei ?ai 1 jo. 1411. Zaterdag 15 Juni 1912. Acht en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. ies Bïisl Th] Firma J. NI. C. POT, THOLEN. SS. z. Zij die zich met I Juli a.s. s blad abonneeren, ontvangen de Ben datum verschijnende nummers Publicatie n. til De Ambachtslieden isdadigers onder de dieren taalbegrippen omtrent dieren. neemt zal tevreden zijn engi moeten erkennen datk$ BINNENLAND. Van onze berichtgevers. ile» 1^ voel ?oet?L| :t rietJ die pJ aendel IERSEKSCHE ken, a; TrJ teD, in, etcl THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, iper kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.026, franco f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad, iiden «tukken, enz. worden nlterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het J[^^^^J^f^v66i^DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVE Telef. Interc. 16; ERlJ ET, REI teebi II li mei! i op A. IookI 1ACI uemeeater en Wethouders van Tholen maken dat vanaf heden tot en met den 17 Juni hecretarie ter inzage ligt een lijst van inge- »D voor de loting ter aanwijzing van het der brandweer eloting is bepaald op 18 Juni a.s. aanvangende jmiddags te 11 uur. In, den 8 Juni 1912. «meester en Wethouders van Tholen de ingezetenen en vooral lat de woningwet strafbaar stelt, zonder fing een gebonw op te richten, of een geheel of voor een deel te vernienweu, tr naar de wet geen onderscheid bestaat ie bestemming (een huis, een schuur, li, enz.) en ook niet naar de plaats waar en» is gelegen uenmiu geoorloofd is, van de plannen, rergunning werd verleend, *f te wijken, toor ieder niet gemakkelijk is te be- in zekere gevallen een bouwvergunning orden ingediend, is bet raadzaam de verbonden geringe moeite niet te ont- 'i staat het aan de daarvoor aange- ibtenaren, om uit te maken, of een [een reparatiewerk of een gedeeltelijke |>iDg betreft. •lotte wordt hieronder vermeld de inhoud le lid van art. 38 der woningwet. :ie zonder schriftelijke vergunning van ester eu Wethouders of zonder nadere ing met afwijking van het bouwplan, pomatig hetwelk de vergunning is ver gebouw opgericht of geheel of voor »lte vernieuwt, wordt gestraft met van ten hoogste twee maanden of van ten hoogste drie honderd gulden, den 10 Juni 1912. |tg»meester en Wethouder van Tholen De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. LUI ZEEMILITIE. Herhalingsoefeningen in 1912. |nrgemee8ter van Tholen mankt bekend, dat gemeente gevestigde zeemilicien-verlof- wier namen hieronder zijn vermeld, bij tbtens art. 80 der Militiewet „Staatsblad 21" worden opgeroepen om in 1912, Men achter zijnen naam aangegeven dag, dijken dienst te komen tot het volbrengen trhalingsoefen ingen. der verlofgangers, B. P. Baaij lichting taeente Tholen 20 Augustus 1912 Wacht- Amsterdam, en J. A. Schot, lichting 1910 Tholen 20 Augustus 1912 Wachtschip -Toepen verlofgangers zullen zorg dragen, ieder op den voor hem aangegeven dag de hun bij vertrek met groot-verlof 'en militaire kleedingstukken en voorzien "e kooigoederen, zoomede van hun zakboekje lofpas, aanmelden op het schip, waarop zij orden geoefend. ier de aanplakbiljetten. den 11 Juni 1912. "et genoeg, dat onder de menschen zoo'n bonden worden, dat dien naam in werke- "iet verdient? Het is nu eenmaal een feit, onder de dieren exemplaren worden aange- ho niet zuiver op de graat zijn, maar ook °Qder de menschen een aantal denkbeelden sommige dieren verbreid, die in werkelijk- Ibegrippen zijn. te bijen, het nijverste volkje van de wereld, aan luiaards, dronkaards en inbrekers; onder deze insecten toch ondernemen strooptochten naar audere korven, dooden de schild wachten en de bewoners, breken in en gaan met don honig aan den haal. Volgens geloofwaardige waar nemers van dit zoo interessante volkje, wordt beweerd, dat een dergelijke veroveringstocht, hun smaak geeft voor dieverij en geweld zij richien geheele bataljons voor dit werk af en daaruit ontstaan geregelde koloniën van roofbijen. Nog verwonderlijker is het, dat men de bijen tot het kwade kan opwekken en de deugdzaamste tot dieven maken door hun een mengsel van honig en brandewijn te drinken te geven. De bijen vinden dit lekker en de gevolgen zijn even ernstig als bij den mensch zij worden slecht geluimd, prikkelbaar en lui; gaan dienten gevolge hongerlijden en zij doen den eersten stap naar den afgrond: zij plunderen de goedgevulde korven. Er is overigens een bijensoort de Sphe- codes die uitsluitend van plunderen leeft. Bij vogels vindt men dieven. Niet alleen bij de eksters, maar ook in de duiventil komen gevallen voor. Spreeuwen plunderen de nesten der zwaluwen. Katten zijn oneerlijksommige honden, die ge* woonlijk het mijn en dijn goed weten te onderscheiden, stelen, wanneer zij jongen hebben, alles wat maar eetbaar is. Patrijzen zijn zoo jaloersch op eikaars jongen, dat zij die niet zelden dooden. Kindermoord komt bij de dieren veelvuldig voor. Bij alle soorten worden vrouwtjes aangetroffen, die niet voor haar jongen willen zorgen, ze verlaten, ja zelfs dooden. Er is een soort apen, vooral daaronder de wijfjes, die elkaar met de grootste wreedheid behandelen, nu en dan zelfs vermoorden, omdat zij elkaar niet kunnen uitstaan. Onder de kleinere diersoorten komen mede tal van gevallen voor, die op aardige wijze zouden illustreeren, dat het misdadige element onder de" minder ontwikkelde diorsoorteu veelvuldig voorkomt. Er zijn ook tal van dwalingen, die omtrent de dieren in den loop der tijden onder de menschen ingang gevonden hebben en ondanks herhaalde bestrijding toch steeds maar blijven voorileven met een taaiheid, een betere zaak waardig. Nu is het waar dat men bijna op ieder gebied kan waarnemen, dat de mensch streeft naar de kennis der waarheid en ook nadert tot de kennis der waarheid, maar dat hier en daar, soms nog op vele punten, de grauwe draden der dwaling nog door de lichte draden der waarheid zijn heen gevlochten. Het kan nog lang duren eer die grauwe draden voor goed verdwenen zijn. De bekende schrijver Dr. Laurillard zegt dat het bovenstaande valt waar te nemen op ieder gebied der natuurkennis. En eenige staaltjes betrekking hebbende op een gedeelte van dit zoo uitgebreid terrein, zullen dit toonen; staaltjes die aangeven dwaalbegrippen omtrent onderscheidene dieren, dwaal begrippen, die zich openbaren in onjuiste namen aan verschillende dieren gogeven en iu de ongegronde toekenning van deze of gene eigenschappen aan dit of dat dier. Daar is de algemeen gangbare naam „oorworm", op een bij ieder bekend diertje toegepast, wegens het geloof, dat dit beestje gewoon is, den mensch, die slapend neerligt, in het oor te kruipen. Dit geloof is volstrekt ongegrond. Nooit heeft iemand aangetoond, nóch dat de oorworm meer geneigd is dan andere insecten, om in een menschenhoofd binnen te gaan, nóch dat hij, om daar binnen te komen, met voorbijgang van neus en mond, be paaldelijk het oor zoekt. Even onjuist is de naam geiten-of schapenmelker, een zwaluwachtige vogel. Het beest voedt zich met nachtvlinders en torren, die het snapt in de vlucht of maakt jacht op insecten, die op den mest van koeien, schapen en geiten leven. Om die reden is deze vogel vaak in de nabijheid dier dieren te zien. Maar de bewering, dat hij bij nacht de uiers van schapen of geiten leegmelkt, is lage laster en vuige eerroofZoo is zelfs de dierenwereld voor den laster niet veilig. Dat ondervond ook de „pestvogel", en zoo kreeg hij dien naam. Wel draagt hij ook de meer Qnschuldige namen sneeuwvogel, wijnstaart, zijdestaart, lak vogel, zwarte mantel en beemer, maar pestvogel heet hij het meest, 't Kan zijn, dat vogels van deze soort, die gewoonlijk in het noordelijk klimaat zich ophouden en slechts onregelmatig zich in zuidelijker streken vertoonen, wel eens zijn waar genomen kort voor het uitbreken van een pest, maar in alle gevalle blijft het volksgeloof, dat deze vogel als een voorbode van pest beschouwt, een dwaling, en daarom is ook de naam pestvogel een onwaarheid. Vervolgens wordt gewezen op het feit, dat hon derden malen in proza en poëzie gezegd wordt, dat de spin gif zuigt uit de bloemen, waaruit de bij haar honig puurtdat iemand zoo blind is als een mol, zoo doof als een kwartel, allemaal kolossale onwaarheden, die den dieren niet ten goede aange duid worden. De pelikaan, die bloed geeft aan zijn jongen uit eigen opengepikte borst, de koekoek die des winters in een sperwer verandert, het zijn mede dwalingen omtrent dieren, die niet moesten bestaan. A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. kuDnen wel als gewone burgers, dus door den gewonen rechter berecht worden. Die militaire rechtspraak was goed, zei hij, toen wij een huurleger haddenvoor ons huidig leger, dat een militieleger geworden is,,is zij niet meer noodig. De militaire rechters zijn er om 't op komend vrijheidsbesef gewelddadig te onder drukken. Hij zei nog veel meer van dat moois, maar eindigde toch met de verkla ring dat hij voor dit ontwerp zou stemmen, omdat het inderdaad verbeteringen bevat. Hierover was men het zoo eens dat Woensdag de algemeene beschouwingen reeds gesloten werden verklaard. Toen Donderdag de vraag aan de orde kwam of de amendementen Lobman naar de afdeelingen zouden gezonden worden, trok de heer Lohman deze tot aller verbazing in. De heer Roodhuijzen nam ze terstond over, waarop men voor de moei lijkheid kwam of nu het voorstel van het zeuden naar de afdeeliügen van kracht bleet. Besloten werd de behandeling der radenwet te schorsen en advies te vragen aan de Commissie van voor bereiding omtrent de amendementen Roodhuijzen. Bij kon. besluit van 10 Juni jl. is benoemd tot lid van het bestaar der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomeu voor het district Tholen en St-Philipsland met de gemeenten in Noord- Brabant aan de Schelde en Zeeuwsche Stroomen grenzende, de heer W. Moelker, oesterkweeker te Tholen. DE TWEEDE KAMER begon Vrijdag met de artikelsgewijze behande ling van de Radenwet. Terwijl de heer Treub op art. 1 een amen dement indiende, waarbij het minimum zielen, dat een raad van arbeid berechten zal, van 25000 tot 5000 verminderd werd, diende de heer Lohman een stel van 25 amendementen in van zoo ingrijpenden aard, dat, worden ze aangenomen, de radenwet vanzelf vervalt. Toen de Kamer tot dat inzicht gekomen was, begreep zij, monnikenwerk te zullen doen met eerst de radenwet en dan de amendementen Lohman te behandelen. Bovendien kwam de heer Loeff een andere spaak in 't wiel stekenhij was van oordeel, dat de radeowet, die gebaseerd is op het recht van verordeningen te maken, daardoor in strijd is met de grondwet. Afgescheiden van deze vraag, meende de heer Nolens, dat de amendementenreeksLohman feitelijk een afzonderlijk wetsontwerp vormt, waarom besloten werd ze door de commissie van voorbereiding te doen onderzoeken, en ze Dinsdag met een mondeling (dus geen schriftelijk) rapport terug te verwachten. Dit rapport kwam Dinsdag niet in, maar Woensdag daaraanvolgende stelde de Cornm. van voorbereiding voor de amendementen naar de afdeelingen te verzenden (dus als een wets voorstel te behandelen.) Mocht daartoe beslóten worden, dau zou de regeling der militaire rechtspleging, waaraan de Kamer in een avoedzittiug op Dinsdag begonnen is, worden voortgezet en afgehandeld, en daarna het ontwerp tot uitbreiding van het staatsmijn- veld worden ter hand genomen. Zoo gaat waarschijnlijk de radenwet en mis schien de heele ziektewet tijdelijk of, (wie weet?) voor goed van de baan. De gemelde wijziging der militaire rechts- pleging bij de land- en zeemacht bevat naar het algemeen gevoelen der Kamer wezenlijke verbeteringen, maar die moeten dan ook hoog noodig zijn daarover was men het ook eens. Ze moeten dienen als een voorbereiding van een algemeene herziening van het militaire straf recht, dat dus misschien in sommige gevallen wel strafonrecht heeten mag. De heer Hugenholtz (S.-D.) wilde liever heelemaal geen militair strafrecht, de soldaten 1ERSEKE. Met ingang van 17 dezer komt er verandering in de postzendingen voor lerseke. Die van 's avonds 8.18 en 's avonds 9.02 ver vallen en worden vervangen door één brieven maal net don sneltrein van 's av. 10.18. In de bestelling komt geen verandering. Toch is de wijziging voor het publiek van belang, omdat door de latere aankomst veel «teer brieven kunnen aankomen. Mejuffr. H. nrins onderwijzeres te Poort vliet, vroeger te, lerseke, is als zoodanig be noemd te Kamperiand. - Voor de vacature van hoofd van school 1 heeft zich een en voor die van onderwijzer aan die school hebben zich 2 sollicitanten aan gemeld. Zaterdagavond 11. opende de coöperatieve bakkerij alhier deze ging gepaard met een soort tentoonstelling van de verschillende artikelen, die zullen geleverd worden. Er was zeer veel bekijks en kooplust, zooals dat met nieuwe zaken gewoonlijk gaat. Er is weer een visschersvaartuig van een motor voorzien eu wel een van 14 PK. en van Amer.- Model. Deze week zijn hier de eerste schelpen voor de oestercultuur geleverd, Zeeuwsche en Zuiderzee-schelpen. Den heer P. C. Pols alhier overkwam Dinsdag een ernstig ongeval. Hij wilde met zijn motorfiets bij Kloetinge voor een rijtuig uitwijken en kwam daardoor in aanraking met een boom en werd tegen den weg geslingerd. Hij is nu al meer dan 48 uren bewusteloos tengevolge van hersenschudding. Donderdagavond is door de atd. lerseke tot afgevaardigde ter Algem. Verg. van den Bond voor Staatspensionneering, 10 Juli te Leeuwarden te houden, benoemd de heer J. J. Sipsma, secretaris der afdeeling. OUD-VOSSEMEER. Zondagnacht werd een paard van den landman V. van Poortvliet door den bliksem getroffen of is door schrik in een sloot gestort, maar in elk geval werd het dier zoo.verwond, dat het afgemaakt moest worden. Voor den betrokkene is het een zeer ernstig verlies, daar het dier een waarde had van ongeveer f 400. De geldleening, welke zal gesloten moeten worden tot dekking der kosten van de verzwa ring van den zeedijk, zal aangegaan worden, zooals bekend volgens besluit van ingelanden tot een bedrag van horigstens f 120.000.met de firma van Heel en Co. te Goes tegen 5,34 °/0 als aDnuiteitsleening over veertig jaren. Naar wordt gemeld zou de laatste groote partij aardappelen circa 1000 HL. onder deze gemeente verkocht zijn voor ongeveer f 2,50 per HL. De opberging in winterkwartier heeft dns andere jaren wel grooter succes gehad. Tot opzichter bij de uitvoering der ver- zwaringswerken der dijken is door het Bestuur van het Waterschap benoemd, de heer Tj. Viersen te Wolvega.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1