rattlal, lEfiji aai Mam m ueslefleell. laiillioEw. eit No. 1410. Zaterdag 8 Juni 1912. Acht en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. IA AR ROEPING. F E fl 11L E T 0 H. Gemengd Nieuws. eun 5rti olen. Woensdagavond hield de Tuinbouw- m nigiog „Tholen en omstreken" op de g.T Og8l ieer doen :b di e vei iraaii iers: "O O V zaal van den heer Hoek, haar jaarvergadering. rje oon op de agenda eenige belangrijke punten geplaatst was de opkomst gering. Slechts iD de. 64- leden waren aauwezig. voorzitter, de heer Jhr. Jvan Vredenborch e de vergadering en stelde daarna punt de orde verkiezing van 3 bestuursleden periodieke aftreding van de h.h. C. v/d P. Blaas en L. K. van Dijk. De aftreden en rerden allen met op 1 na algemeene stemmen „an Heten zich de benoeming wel- 3 Ja IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT LAND- EN TUINBOUW. rekening over 1911 sloot met de volgende Ontvangsten f 176.06 uitgaven f 37.75 een batig slot van f 138.31. De h.h. W. er en D. van der Maas, die de kascommissie len, bevonden de rekening accoord. begrooting over 1912 sloot met een slot van f 140. voorzitter lichtte eenige punten van deze oling toe. O.a. was uitgetrokken voor ime aan de Nat. Tentoonst. te Bergen op een som f 50. i bestuur stelde voor deel te nemen met collectieve inzending van fruit, en daartoe proep te doen aan de leden tot deelneming. Tgadering besloot overeenkomstig bestuurs el Verder was een bedrag uitgetrokken iet houden van snoeicursussen in het eiland, voorzitter deelde mede dat de bedoeling sen bekwaam snoeier eeüige dagen een te doen houden te Tholen en op een plaats in het eiland, heer M. Christiaanse betuigde zijn instem- met het streven der vereen, in deze rich- wees er op hoeveel er door goed te van de vruchtboomen was te haleu. Elke mort en boom vorm stelt voor 't snoeien andere eischen. Wordt er oordeel- g gesnoeid dan leveren de hoornen mooie 'en en brengen daardoor veel op. heer J. Blaas achtte het gewenscht, daar len haast allen te Tholen woneD, de cursus te Tholen te geven. voorzitter en de secretaris, de heer Van achtten dit minder gewenscht daar dp niet uitsluitend voor Tholen bestaat, ;e de naamvTholen en omstreken" en letai door te verken aaar buiten, het ledental heb tonnen uitbreiden en bij het houden van isen op verschillende plaatsen, kans heett «idie van het Rijk. heer Blaas stelde zich met deze toelichting en en ging hierop geheel met de ziens- Uit het Fransch. neer tot kalmte gekomen, ging hij verder. ;greep zeer goed dat zulke bekrompen om- gheden haar moesten tegenstaan, en dat, 1 in hare macht stond zich op gemakkelijke ten schitterend bestaan te verschaffen, zij Jo®|i gebruik wenschte te maken. Zij had leQ gelijk de zaken van den meer prac- 1 kant te beschouwen, maar het zon hem de borst stuiten, haar een beter bestaan üldigd te zijn, nog daargelaten zijn bar- vooroordeel, waaraan hij vasthield, zou 'aardigheid als echtgenoot dat niet kun- jedoogen. Hij twijfelde geen oogenblik hij was overtuigd, dat zij ook op het dezelfde zou blijven, die zij geweest Naar zij moest medelijden met hem heb- 1 hem niet veroordeeleu om dezen verne- eQ toestand te moeten verdragen. Was bloten, dan zouden ze scheiden. Haar zoa ze kunnen zien zoo dikwijls ze dat hte. J ach," besloot hij eindelijk, „het blijft betzelfde, want, zie je, als gij ooit zooveel 'J gehouden hadt als ik van u, zoudt ge aan nooit gedacht hebben het bestunr mee Hierna bracht de voorzitter in bespreking punt 4 der agenda Coöperatief verkoopen van bessen, en verzocht den heer C. v. d. Berge deze kwestie nader in te leiden. De heer v. d. Berge oordeelde dat de tijd voor een veiling te Tholen nog niet was ge komen, maar dat er begonnen moest worden met 'o.v. zwarte en roode bessen en kruisbessen coöperatief te verkoopen. Het aantal kilo's bes sen dat in het eiland wordt geteeld, neemt 9teeds toe en men kan hoogere prijzen bereiken door coöp. te verkoopen, gelijk men ziet op de plaatsen waar fruitveilingen worden gehouden daar wordt steeds de hoogste markt gehaald. Er zijn natuurlijk ook bezwaren, maar die zijn niet overwegend. Men zou b.v. te veel of te weinig kilo's op kunnen geven, maar dat wordt volkomen ondervangen doordat de een meer en een ander minder opgeeft. De tuinbouw- vereeniging neemt natuurlijk de verantwoorde lijkheid op zich wat betreft het geldelijk beheer etc. en de koopers zullen zoo gewenscht borgen moeten stellen. Lukt deze poging dan kan ook ander frnit coöperatief verkocht of naar een veiling worden gezonden. De heer W. L. Klompe betuigde zijn instem ming hiermede en zou mettertijd willen zien te komen tot oprichting van een veilingsvereen. naast of in de tuinbonwvereeniging. Na nog eenige besprekingen hieromtrent wordt aldus besloten. Nog deze week zal een oproep gedaan worden aan de ledeD-bessenteelders om opgave te doen van het te leveren aantal kilo's. Uit de besprekingen bleek dat voor kruisbesseuver- koop de tijd reeds verstreken was. Met het oog op den bessen verkoop werd besloten de Kon. goedkeuring aan te vragen op de statuten. De voorzitter stelde voor, met het oog op de steeds meer voorkomende kruisbessen- meeldauw, den heer Ritzema Bos te verzoeken om door hiervoor aaDgestelden controleur eens een onderzoek in deze streek te laten houden. Ten slotte werd nog met Dadruk gewezen, dat het in het eigen belang der bessenteelders zou zijn, prima kwaliteit te leveren. De heer v. d. Berge gaf een 6-tal nieuwe ledeü op, in verschillende gedeelten van het eiland, terwijl, staande de vergadering, nog een lid werd opgegeven, die allen bij acclamatie van stemmen werden toegelaten. Bij de sluiting der vergadering sprak de voorzitter den wensch uit dat de vereen, een tijdperk moge zijn ingetreden, waarin met nieuwen zin en lust zal gearbeid worden voor de sereen. Naar aanleiding van het gesprokene in deze ver gadering over bessenverkoop, verwyzen we de be langstellenden naar een in dit nummer voorkomende advertentie. (Red.) En wederom stroomden de tranen lang zijne wangen. Geheel verslagen door zulk een bekentenis van hem, die zich zelden uitte, waar het zijn diepste gevoelens gold, gaf Agnes zich gewonnen. Zij was zelfs overtuigd 1 Hem verlaten Zou zij 't ooit kunnen Neen, zij had hem na meer lief dan ooit te voren. Zij begreep zijne bekom mering zij kwam nit een trotsch, maar edel en groot hart voort. Geruïneerd, ja zelfs tot bedelen veroordeeld, zou zij nog altijd gelukkig wezen, zijne vrouw te zijn. En wat zij straks reeds ge voeld had, wat zij zich nu nog sterker bewust werd, dat gaf zij weer, in een lange en zwijgende omhelzing. De avond was reeds lang gevallen, maar zij hadden elkander nog zooveel te zeggen tot ge ruststelling en tot troost. Geheel tot kalmte gekomeD, zeide Cocheret eindeluk, dat men Bro- chard een beleefde weigering verschuldigd was, daar hij met een vriendelijke bedoeling had ge handeld „Ik zal er morgenavond heengaan, alleen dat is beter." En Agnes gaf zwijgend hare toestemming. V. Cocheret begaf zich den volgenden avond naar Brochard. Wat er tusschen de beide mannen voorviel, kwam Agnes niet te weten. Brochard zag zij niet weer, want op raad van haar man vermeed zij diens woning, wanneer zij zich van tijd tot tijd eens een uurtje gunde voor een wandeling. Het 15-jarig bestaan der Tumvereeniging „U. d. I." en de openbare uitvoering van bet Gewest Zee land, Ned. Gymn.-Verbond, op 3 en 4 Aug. a.s, te Bergen op Zoom. Het voorloopige programma van deze feesten is vastgesteld als volgt Zaterdag 3 Augustus. Eere-avond in „de Korenbeurs", zoo moge lijk ontvangst der verschillende autoriteiten Receptie. Zondag 4 Augustus. Des voormiddags ten 8 uur Aanvang van de Gewestelijke wedstrijden, omvattende vrije oefenin gen, rek, brug en springen. 9 uur. VereenigiDgswedstrijd vrouwen (voorge schreven vrije oefeningen) 11 uur. Algemeene repetitie mannen. 111/2 UUL Algemeene repetitie vrouwen. 1 uur nam. Opstelling en afmarsch van den optocht (stationsterrein). Zoo mogelijk officieele ontvangst ten stadhuize en défilé op de Groote Markt. 2V2 uur- Groote openbare uitvoering op het terrein r/Kijk iu de Pot"gezamelijk optreden van mannen, gezamelijk optreden van vrouwen, speciale nummers 7oor de Belgische mannen- eu vrouwen-afdeelingenkeurturnen, internationale wedstrijd hindernisbaan en polstok-hoogspringen, ioterpatiouale wedstrijden voor vrouwen (eigen gekoj'.en oefeningen). Algemeene afmarsch. Des avonds feestelijke bijeenkomst en plechtige prijsuitreiking in de versierde zaal en a giorno verlichten tuin van „De Korenbeurs" De tien geboden van het koffiezetten. 1. Neem steeds geheel zuiver en versch water om koffie te zetten. 2. Gebruik steeds de beste koffie, want de goedkoope mindere soort smaakt altijd slecht, al neemt men er ook nog zooveel van. 3. Koop nooit te veel koffie opeens, versch gebrande koffie is het lekkerst. 4. Maal steeds zelf de koffie en niet grof maar meel. 5. Het water moet goed koken, de koffie zelf niet, die moet door het kokende water worden afgetrokken. 6. Filtreer dus altijd de koffie, dan blijft ze geurig. 7. Giet het kokende water niet opeens, maar met kleine hoeveelheden en met tusschenpoozen op de koffie. 8. Zorg er voor, ook bij het opgieten, dat de koffie zoo weinig mogelijk openstaat. 9. Drink de aldus gezette koffie versch laat ze niet te laDg staan. 10. Moet onverhoopt de koffie een tijd warm gehouden worden, zet de koffiekan dan in een pot met heet water, niet op een lichtje of op het vuur, en, let hier vooral, laat de koffie als ze gezet is bij het warmhonden, niet aan de kook komen. DE VLEERMUIS. Tot de dieren welke in onze gewesten een winterslaap boaden behoort o.a. de vleermuis. Wanneer met de warme dagen de insecten weer verschijnen, beginnen de vleermuizen weder hare werkzaamheid. Spookachtig fladderen zij in het donker van den avond door de lucht. Het onsierlijke van haar lichaam, gevoegd bij het spookachtig heen en weer fladderen in het duister, zijn waarschijnlijk de oorzaken van de afschuw, die de meesten voor dit dier gevoelen. Deze afschuw dagteekent reeds van oude tijden en het moet dan ook dadelijk toegestemd worden, dat het geen aanminnig dier is. Doch dit vergoeilijkt in geen enkel geval de mishandeling, welke sommigeu zich jegens dit dier veroorloven. Wii hebbeD het in ODze jeugd zelf bijgewoond, dat een man van leeftijd een vleermuis op een plaükje spijkerde en zoo ellendig liet sterven. En dan leven wij in een tijdperk van beschaving. H^t is eenvoudig weg schande, om een onschuldig dier zoo te martelen. En bovendien is het een groote dwaasheid, want de vleermuis is eeu zeer nuttig dier. Dat de vleermuis zou snoepen van het spek, dat in den schoorsteen hangt, is een praatje van Moeder de GaDs. De vleermuis voedt zich met avond-en nacht vlinders, waarvan millioenen harige rupsen de nakomelingen zijn. Deze vlinders hebben van de vogels weinig te dnebten en de vleermuis is vrijwel het eenige dier, dat de schadelijke avond- en nacht vlinders krachtdadig bestrijdt. Daarbij is de vleermuis een gedocht vijand van de meikevers. Mogen wij nu zoo vrij wezen om uwe bescher ming in te roepen voor dit zoo verachte, doch Duttige dier? Voor krnipen of loopen zijn de vleermuizen niet geschapen de lucht is haar element, in het fladderen zijn zij meesters. De reuk en het gehoor van de vleermuizen is buiten gewoon scherp. Gevoel bezitten de vleermuizen in hooge mate. Van oudsher heeft men met verwon dering waargenomen, dat zij zelfs in de snelste vlucht en in de dichtste duisternissen nooit tegen hindernissen aanvliegen, maar door middel van korte zwaaien en wendingen door nauwe openin gen weten te sluipen. Ze weten zelfs de touwtjes te vermijden, die men in bet vertrek, waarin zij vüegeD, met opzet in alle richtingen heeft uit gespannen. De familie der vleermuizen is zeer rijk in soorten, en, met uitzondering van de koudste landstreken, over de geheele aarde ver spreid, maar vooral is zij talrijk in de warme klimaten. Eenige dagen vóór het seizoen ten einde liep, ging Cocheret hem zelf opzoeken, om de huur in ontvangst te nemen en alles voor zijn vertrek te regelen. Hij liet zijne vrouw buiten alles, zoodat zij zelfs niet wist wanneer het huis weer leeg zou zijn, en vragen durfde zij niets. Door dorpspraatjes was zij eenigszins op de hoogte gehouden, en zij wist, dat Brochard dikwijls naar haar vroeg, maar dat Cocheret hem zoo ernstig en dringend verzocht had zijne vrouw »iet te bezoeken, dat hij dien wensch niet had durven weerstaan. En Agnes was reeds lang tot haar gewone leven teruggekomen. Zij keerde haar onde japonnen, om ze nog een jaar langer te kunnen dragen, maakte haar hoeden voor de zooveelste maal weer op, en sloofde zich den geheelen dag af, om eenige centimes uit te sparen. Op een middag in het laatst van November, toen zij wist, dat de woning leeg stond, dreef nieuwsgierigheid haar daarheen. Aan den kant van een korenveld, zoodat zij het uitzicht had op het optrekje, zette zij zich neder. Een meubelwagen stond voor de deur, en eenige menschen droegen een piano naar buiten, schoven haar voorzichtig door middel van rollen in den wagen, die daarna gesloten werd, en vertrokken. Agnes voelde zich pijnlijk getroffen. Zij stond werktuigelijk op en volgde hem op eenigen af stand, zacht neuriënde. Bij een kromming van den weg was de wagen plotseling aan haar oog onttrokken, en zij schrikte op uit haar wee moedig gepeins. Toen zette zij zich aan den weg neer, liet het hoofd in hare handen rusten en staarde droo- merig voor zich uit. De hemel was zwaar grijs, en een snerpende wind, die de laatste bladeren deed opdwarrelen, gaf haar een onaangename gewaarwording van ruwheid en kou. Zij gevoelde zich ontmoedigd, en diep berouw vervulde haar. Die piano, die daar straks verdwenen en nu al heel, heel ver verwijderd was en reeds Parijs naderde, nam haar laatste hoop mede, de herinnering aan eeD, nu voor altijd onbereikbaar fortuin, aaneen nooit te genieten glorie Nu zij deze gelegenheid had laten varen, zou geen andere zich meer voordoen. Het was voor bij voor altijd voorbijZij zou oud worden, en haar stem met haarzij zou sterven, en ook haar stem zou dan verstomd zijn. En men zou alles onder een zwaren steen bedelven, en niemand, geen sterveling op de wereld, zou ooit weten, dat daar een eenmaal groot talent aau de aarde was toevertrouwd In haar troostelooze neerslachtigheid liet zij zich geheel door deze gedachten meeslepen tot dat opeens het schel fluiten van een Daderenden trein haar deed opschrikken haar man, die naar huis terugkeerde. Langzaam stond zij op, en wandelde naar huis; afgemat door leed en zorgen, gevoelde zij zich moedeloos, met het uitzicht op nieuwe bezwaren. Hare roeping zou zij nooit vervullen I EINDE.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 3