s Klachten en lofuitii Gemengd Nieuws. o N D E R w li s. Kerknieuws. Burgerlijke Stand Eeni Pla s gehoord. Vooral de kapiteine wist bij haar toespraak door haar beschaafde voordracht de hoorders zeer te boeien. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering kwam in behandeling een adres van de afd. Tholen en St-Philipsland van den bond van Ned. Onderwijzers inhoudende het verzoek de salariëering der onderwijzers te willen verbeteren. Na eenige bespreking werd door den heer Rijnberg een voorstel ingediend om het aan- vangsalaris te brengen van f 550 op f 600. Met 4 tegen 3 stemmen werd dit voorstel verworpen. Toen deed de heer Rijnberg het voorstel de periodieke verhoogingen te doen plaats hebben om de 4 jaren in plaats van om de 5 jaar zooals thans. Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Verder kwam iu behandeling het besluit «Ier vorige vergadering behelzende onderhandsche verpachting der gemeente lande rijen. Door Ged. Staten was dit besluit terug gezonden met de bemerking, dat zij in hun college dit besluit niet hadden kunnen bebandeleu. Bij Ged. Staten was u.l. ingekomen een adres door 92 ingezetenen uit deze gemeente onder teekend, houdende verzoek om het bedoelde raadsbesluit tot onderhaudscbe verpachting niet goed te keuren. Dit adres werd thans ook in den raad voorgelezen. In dat adres was vermeld, dat de 4 voorstemmers van dit of zelve pachter waren of hunne naaste bloedverwanten, en die waren alle bij name in dit adres genoemd. De Raad heeft zich echter over dat adres niet uit gesproken. Wel is er zonder meer met 4 tegen 3 stemmen dezelfde voor, en tegenstemmers van de vorige maal, besloten het besluit tot onder handsche verpachting te handhaven. Ten opzichte van het punt concessie-aanvragen voor een betere verlichting aan te brengeD, werd op voorstel van den heer Rijnberg met algem. at. besloten zich in verbinding testellen met een Directie iu Den Haag, die mooie aau- biedingen had gedaan voor een electrische ver lichting. Residugas- eu andere gassoorten zijn nu weer tijdelijk van de baan. Tot lid van 't Weezeu Armenbestuur werd met 4 stemmen benoemd de heer J. Noom Pz., op den heer J. W. Kievit waren 3 stemmen uitgebracht. Voor het vernieuwen van enkele registers van 't kadaster en 't bijwerken werd f50 toegestaan voor dit jaar. De subsidie ad f 55 per jaar aan de omnibusoudernemers TholenSt-Maartensdijk werd weder voor 3 jaren toegestaan. OUD-VOSSEMEER. Bij dm bakker Kamhoot werd een eendenei aangetroffen, waarin geen dooier voorkwam, maar wel een goed gevormd ander ei, dat evenwel ook geen dooier bevatte. Ongetwijfeld een zeldzaam geval. De voorloopige werkzaamheden aan den zeedijk zijn in den loop dezer week aangevangen. POORTVLIET. In de op Woeusdag jl, ge houden gemeenteraadszitting werden tot onder wijzer aau de O. L. school alhier benoemd, de heeren L. Heijboer, van Poortvliet en L. de Graaf, van Sint-Maartensdijk, zoodat nu nog één vacature blijft. STAVENISSE. In eene alhier gehouden ver gadering van ingelanden van den Nieuwen polder (annex Stavenisse) is vastgesteld de rekening en verantwoording over 1911/12. De inkomsten bedroegen f 3246.835 en de uitgaven f 2931.285, zoodat er een goed slot was van f315.55. De begrooting voor 1912/13 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f2596.875 Op de aan bevelingslijst ter benoeming van een Dijkgraaf werden geplaatst de h.h.1. J. C. Luyk (aftr.), 2 L. Groenewege Czn. eu C. Kloet Az. In eene alhier gehouden verg. van Inge landen van het Waterschap Stavenisse, van den Dijkraad der Waterkeering van den Calam. Oud- Kempenhofstedepolder en van ingelanden van laatstgenoemden polder werd naar aanleiding van een door Ingelanden vau den polder Mog gershil gedaan verzoek aan de Prov. Staten dezer provincie tot Calaiuiteusverklaring besloten aan Gedep. Staten der provincie mede te deeleo dat hiertegen bij hen geene bezwaren bestaan. In de verg. van ingelanden van laatstgenoemden polder werd vastgesteld de rekening en verant woording over 1911/12. De inkomsten hadden bedragen f2127.13, de uitgaven f2121.94, dus een goed slot van f5.19. De begrootiug voor 1912/13 werd i,n ontvangst en uitgaaf vastge steld op f 2545.67. Ter voorziening in kasgeld werd besloten tot het aangaan eeuer tijdelijke geldleening ad f700.— THOLEN. Onze stadgenoot, de heer M. Cense, legde dezer dagen met goed gevolg examen af voor de akte boekhouden. Conoours Hippique Bergen op Zoom. Op het den tweeden Pinksterdag te Bergen op Zoom gohouden concours hippique, werden o.m. prijzen behaald iu no. 4, Nat. Concours voor 't beste landbouwpaard, zwaar wageuslag, eenspannen, toebehoorende aan een landbouwer of fokker, 2e prijs door de heer J. de Wilde Gz te St-Maarteusdijk met „Nelly" eu 5e prijs door denzelfde met „Anna Bigard". Door de heereu Jhr. J. van Vredenburch, J. M. Wagemaker te Tholen en M. C. Steendijk te Stavenisse, waren medailles en geldprijzen beschikbaar gesteld, die echter niet ten deal zijn gevallen aan winnaars op ons eiland. Augnst Jansen, van Beversn (België), eenigen tijd geleden in ons land en nog meer in onze omgeving algemeen bekend werd, omdat men hem toen dagen hield voor den verloren zoon van een echtpaar te 's-Gravendeel, is weer weggeloopen. Hij zwierf verleden week re Ter- neuzen 's avonds was hij aan boord van de sleepboot „Mars" gegaan en had zich daarop te slapen gelegd. Daar werd de jongen door de gemeentepolitie gevonden, die hem meenam en zal zorgen, dat hij weer thuis komt. Toen hem dit laatste werd meegedeeld, begon hij te schreien. Hij gaf voor, een klompenma kersmes te hebben verloren en daarom niet te durven thuiskomen. Dat er in Nederland veel wielrijders zijn is vrijwel bekend en dat ze over 't geheel ge nomen uithoudingsvermogen hebben, is tweeden Pinksterdag gebleken. In Friesland was een elf stedentocht per rijwiel uit geschreveD. 264 deel nemers namen deel, waaronder 6 dames. Daar het geen wedstrijd was, werd voor het afleggen der 268 K.M. 19 uur gesteld, slechts 19 rijders volbrachten den tocht niet binnen den vastge- stelden tijd. De oudste inwoner van Middelburg Hen- drikse genaamd, is overleden in het ziekenhuis al daar in den ouderdom van bijna 102 jaar. Een heer te Velp, tijdelijk te Amsterdam vertoevend, zat te middagmalen ia een restaur- ranl. Plotseling verslikte hij zich in een stak vleesch ea kreeg 't daarbij zoo benauwd dat de aanwezigen dachten dat hij stikken zou. Een onmiddellijk geroepen geneesheer wist echter verlichting te verschaffen, de toestand was echter zoodanig dat de ongelukkige naar een gasthuis werd gebracht, waar hij 's avonds nog overleed. Wat zijn boerenjongens We bedoelen geen zoons van landbouwers, neen „echte" boerenjongens, op brandewijn. Of liever moeten we met die laatste deviuitie wat voorzichtig zijn, want daarover loopt juist het geschil. Zijn boerenjongers rozijnen op brandewijn, of is het brandewijn met rozijnen. Worden de rozijnen bij den brandewijn, of wordt de brandewijn bij de rozijnen gedaan Is 't eerste het geval, dan heeft de directeur der expeditieondememiug Van Gend Loos te Amsterdam wegens 'oelastingontduikiDg een boete van f7947, in 't laatste geval echter, als van „ingemaakte vruchten" kan worden gesproken gaat hij vrij uit. Rozijnen met brandewijn er op, besliste de rechtbank. Ergo vrij. Rozijnen met brandewijn er op, besliste ook het gerechtshof. Ergo vrij. Maar de minister van finacien is in beroep ge gaan. En namens Z. Ex. pleitte de rijksadvocaat voor den Hoogeu Raad natuurlijk, dat boeren jongens niets anders zijn dan brandewijn, waarin rozijnen zijn gestort, maar de advocaat voor Van Gend Loos betoogde even uatuurlijk ge hebt hei mis geachte collega. Ik zal u leeren, boe men boerenjongens maakt. Men vult een flesch boor devol met rozijuen en giet er dan brandewijn op. 3 Juui zal het O. M. conclusie nemen. Door de Prov. Gron. Ct. wordt omtrent de vacantiekaarten het volgende medegedeeld. Ons is reeds meermalen en van verschillende zijden in den laatsten tijd gevraagd, of er dit jaar ook w^er vacantiekaarten op de spoorwegen worden uitgegeven. Een beslist antwoord op die vraag kuuneu wij nog niet geven. Zooals men weet, was bij de invoering van de nieuwe tarieven 'in uitzicht gesteld, dat vacantiekaarten niet weer zouden worden uitgegeven. Niettemin is dat in den vorigen zomer wel geschied. En al kunnen wij niet met alle zekerheid zeggen, dat zij ook dezen zomer weer znllen worden uitgegeven, is toch de meening van hen, die in spoorwegzaken eenige autoriteit hebben, deze, dat men ook nu weer met vacantiekaarten zal kunnen reizen. Te Tiel werd een groote gebroken spiegel ruit uitgeuoinen. De stukken vielen op de werklieden, van wie er een ernstig aan den arm een ander aan hand en arm en een derde aan de hand gewond werd. Bij het plaatsen van de nieuwe ruit, liet men ook deze glippen, zoodat ze brak, zonder echter verdere ongelukken ver oorzaken. Te Amsterdam werd in de Egelantiers- gracht een waschmand drijvende gevonden. Het mandje werd opgehaald en bleek het lijkje van eeu pasgeboren kind te bevatten, Een slager te Epe (Geld.) is door een koe in de weide aangevallen. Het woedende beest reet den man den buik open en slingerde hem eenige meters ver op den weg. In deerniswekkeuden toestand werd de man opgenomen. Eeu palingwiukelier te Amsterdam trachtte de verordening op de winkelsluiting te ontduiken door na bezetten tijd te verkoopen over een hekje in de deuropening aan zich op straat bevindend publiek. Dat publiek was dan immers niet in den winkel. Maar de kantonrechter heeft de zaak van een anderen kant beschouwd en toen opgemerkt, dat de winkel evengoed ge opend was, al bleef 't publiek dan buiten de deur. Mitsdien werd de winkelier veroordeeld tot een tamelijk hooge geldboete. Op het vliegterrein te Johannisthal te Berlijn heeft de Hollandsche vlieger Fokker een vliegongeluk gehad. Hij kwam met zijn machine te vallen. Fokker bleef zelf ongedeerd, maar z'n passagier Luitenant Schlichter werd dood opgenomen. In het Pruisische Huis van afgevaardigden is een wet aangenomen „tot bestrijding van den lediggang". Deze wet dwingt leegloopers tot het onderhouden hunner familie en daardoor tot werken. Benoemd tot onderwijzeres aan de o[ School te St-Philipsland (Anna Jacobapolder) mej. H. B. Jansen te St-M&artensdijk en tot onderwijzer aan dezelfde school, de heer J. v. Dienst, mede van St-Maartensdijk. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Tholen. De Po9trit Bergen op ZoomStave nisse, gaat met ingang van 1 Juoi over in handen van den heer W. L. KI09 te Scherpenisse. LANDBOUW. Oud-Vossemeer. In de laatste dagen is men reeds druk met den hooibouw begonnen, wat algemeen als zeer vroeg wordt beschouwd. Tholen. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk in de tweede predikants-vacature ds. G. H. Beekenkamp te Delft. Beroepen bij de Ger. kerk te Tholen Ds. G. M. van Hennes te Dossen. Ierseke. Ds. Roelofsen te Bruinisse heeft voor het beroep bij de Oud Ger. Kerk alhier bedankt. leiseke. Ds. J. Kgne te Den Burg op Texel heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aange nomen. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Juni 1912. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbriefje. Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen Zondagmorgen 10 uar, Dr. H. A. van der Meulen, van Bergen op Zoom. TcxtHandelingen VII5560. Te zingen Psalm 81 v. 1, Gezang 237 v. 4 en 5, Gezang 155 v. 5. Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 'a avonds 6 uur Ü9. Kerkhof van Souburg. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. KJomp. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. Steenbeek. Nam. Doopsbediening. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur, en 6 uur leeskerk. ST -MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 Ds. Bonger9, van Kamerik, nam. 2 uur Ds. Den Oudsten. Beide diensten collecte voor de Zending. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9,30 Ds. Kamsteeg nam. 2 uur leeskerk. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. G. Lans. Nam. Doopsbediening. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30. Ds. Den Oudsten van St-Maartensdgk en nam. 2 uur de heer Van Asch, candid. te Drongelen. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. De Bruijn, 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 uur Ds. Stegenga te Wolfertsdgk, nam. 2 uur lezen. Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Akkerhuis. Chr. Ei7. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 uur en 's avonds 5,30 uur Ds. Brometi des avonds, avond- maalsbediening. Oud Ger. Gem. voorm. 9 nam. 1,30 en 5 uur leeskerk. UITSLAG Verkoopingen en Aanbestedingen. St-Annaland. Door het Bestuur der WaterkeeriDg van den Calamiteuzen Sazaonapolder is alhier op Vrijdag 24 Mei jl. aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud der aarde-, kram-, rga- en steenglooiingwerken aan bovengenoemden polder, dienst 1912/13. Ingeschreven is hiervoor door: W. Hokken te Sliedrecht f 10500. V. C. P. Bolier te Scherpenisse 10485. J. Knuist te St-Maartensdijk H 10460. L. v. d. Velde te Bruinisse 10450. C. de Voogd te Scharendgke 10400. Jb. Geluk Jbz. te Tholeu 10400. Joh, de Jonge te Middelburg 10388. P. Bezuijen te Scharendgke 10382. Jan Roskam Cz. te Sliedrecht 10360. J. van Vossen te St-Annaland 10340. Joh. Elenbaas 10330. Jb. Moerland Cz. 10295. Aan laatstgenoemde is 't werk gegund. De begrooting was f 10352.87. Gemeente IERSEKE, van 2430 Mei. Geboren: Hendrina Apolonia, dv. Cornelis doos van Liere en Jacoba Loof; Francina, dv. Willem Mol en Gillioa Prins Marinas Jacobus, zv. Marinus van Hekke en Maatje Paanve; Pieternella Elisabeth dv. Jacobus Wilhelmina Sinke. Overleden: Leijn Heijnsdijl echtgen. v. Johanna Heilman. Getrouwd: Jan Aarnont H art! en Janna van de Kreke jd. 18 j.Jacol de Waal jm. 23 j. en Johanna Maria B 22 j. jd. te Maasbree. Gemeente THOLEN, van 1724 Gehuwd: J. L. Gelnk jm. ct kamman jd. Hoevele menschen hooren wij iedereti beklagen over hun slechte gezondheid, onder hen die ons vreemd zijn, als onder wie wg van nabg omgaan. Bestaat er middel voor hun kwaal V Welzeker dot maar een noodlottige aarzeling houdt nog een proef te nemen, terwgl zij ei reeds zoo vele vruchteloos hebben genomer Aan die ongelukkigen, die zich aanhc terecht beklagen over hun treurig lot, de loftuitingen en de tevredenheid vo& die den goeden inval hebben gehad de Pi te beproeven en daardoor spoedig vAn zijn verlost, zooals dit altijd gebeurt wan zich bedient van dat zoo werkdadig geci Ev de a gronc ting voedi de v< en ai het 1 Opb tare. Mejuf. J. G. Bouquenon Mejuffrouw J. G. Bouquenon, gehore wonende te 's-Gravenhage, Korte Groenet heeft ons het volgende geschreven „Sedert langen tgd was m^jn gezondk afgenomenik had er niet voldoende op zoo kwam er een dag dat ik, geheel ver volkomen bloedarm, in zulk een toe* keerde dat ik het bijna onmogelgk acht andering in te brengen. Mgn leven wai ondragelgk voor mg geworden. Ik was i dat ik niet meer kon werken. Ik was ai meermalen bleef ik gebeele dagen in van verdooving. Ik ben meerdere malen te bed moeten blijven. Ik at slechts ze» doordat mijn maag als 't ware gesloten i kon dientengevolge niet op krachten ko vele versterkende en andere middelen hebben, was ik nog even ver er. ik wist i wat te doen. Gelukkig is mij toen het gek Pink Pillen aangeraden en bg deze heb ik vonden. Zoodra ik de Pink Pillen heb j heb ik mij beter gevoeld en door vol li hebben zij mij krachten en gezondheid weer; De Pink Pillen zijn verkrijgbaar i I doos, en f9, de 6 doozen Aan het Genen der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22-huis H dam voor Tholen, en omstreken bij W, Apotheek Hoogstraat Tholen. En verder schillende Apothekers en goede drogisten. MARKTBERICHT vau Jac. Knoop, Commissionair in aari per H.L. Zeeawsche Bonten f 2,50 Zeeuwsche Blauwe u 2,50 Spuische Eigenheimers 1,80 Flakkeesche 1,80 Friesche Borgers 1, H Blauwen 2,50 Andijker Muizen rf 9,— Andijker kl. Muizen n 7. Beverwijker zand 0, Bravos 2,50 Nienwe Spring Malta p. 100KG. 13.— Amsterdam, 30 Mei 1912. Produotenveiling van den R.-K. Boeren) Bergen op Zoom. Veiling van 28 Mei 1912. Asperges Ie Soort van 5368 cent u Ile h 0 2744 u Hle ir g 2135 Spinazie 4J/2 6 Aardbeien 1.30 per 100 bos van 70 Keeleu 100 Chaiotten Wortelen M Rabarber Kervel mand Zuring n >t Peterselie Peulen Kropsla 00 stuks Savoijekool 50— 60 50— 1.10 1.20 12.— 12— 14.— 12— 14 3- 4 3— 9 4— 6 33— 30- 67 i 3.— 4, Gr it E Frai 80 vrou dan niet, betri zou in i heb! bese «elir het gekt C

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2