BINNENLAND. Van onze berichtgevers, tteweiigd Nieuws. o N derw u s. Ingezonden Stukken. overleg met de ambachtsheeren gewenscht, wel" licht dat met dezeu een regeling is te treffen; daarna kannen we beter oordeelen. De voorzitter vreest dat de huur die nu f150,—. per jaar bedraagt, wel zal stijgen temeer waar nu meer gebruik van het ge bouw wordt gemaakt dan vroeger. Voorts wijst spr. er op dat 's winters deze ruimte, die even- eens voor secretarie dient, niet warm is te stoken. Meerdere leden zijn het met des voorzitters opmerking eens. Er wordt besloten dat B. en W. nadere stappen zullen doen om in een volgende ver gadering op deze zaak terug te komen. Hierna doet de voorzitter mededeeling dat de betrekking van doodgraver vaceert, daar de tegen woordige functionaris 1 Mei zijn ontslag heeft gevraagd. Keeds is eeuige malen een oproep gedaan doch er zijn geen liefhebbers te vinden. De verdiensten zijn te laag en zijn gemiddeld f 20 k f 25. B. en W. stellen voor uit de ge meentekas 'sjaars f 15 te verstrekkeu. De lieer Friderichs vreest dat dit nog te wei nig zal blijken. Hierna wordt besloten bet door de gemeente bij te dragen bedrag te stellen op f 25. De heer Van Gorsel brengt in herinnering de voorziening der haven; het is nu de geschiktste tijd dit onderhanden te nemen. De voorzitter acht beter dit punt in eeD vol gende vergadering te behandelen, dan kan eerst in de verg. van B. en W. hierover worden ge sproken. De heer Friderichs acht spoedige afdoening zeer gewenscht, daar de zomermaanden voor dergelijk werk het geschiktst zijn. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. TWEEDE KAMER. De eerste dag, dat de Katner na het Paaschreces bij elkaar was, is erg rumoerig geweest, zoo erg als misschien in ons parlement nog niet is voorgekomen. In 't begin was er geen wolkje aan de lucht. De voorz. nam het woord om de werk/aamheden te regelen en de Kamer besloot om den volgenden dag ^Woensdag) met de bespreking van 't pantser- schip dat minister Wontholt wenscht, en van den toestand van 't vlootpersoneel te beginnen. Nadere regeling achtte de voorz. niet voorzichtig, doch hg stelde voor, 21 Mei met de ziektewet te beginnen. De heer Troelstra noemde deze regeling van werk zaamheden onvolledig, waarop de voorz. er nog aan toevoegde, te hopen dat na 't pantserschip en vóór de ziektewet o.a de bakkerswet aan de orde kon komen. De heer Troelstra bleef onbevredigd, stelde voor, zijn pensioenmutie op de lgst van werkzaam heden te brengen en wenschte meer zekerheid voor de behandeling der bakkerswet. Later kwam do heer Dogs soc. dem., er tegen op dat straks zonder hoofdelijke stemming was bosloten Woensdag met het pantserschap te beginnen. Deze bewering gaf aanleiding tot het tumult. De voorzitter en de heer Lohman ontkenden wat de heer Dugs beweerde, en de heer Lohman beschuldigde de socialistische sprekers van buiten de orde te zijn. Duijs tag van 't woord af, doch Troelstra nam het over, en nu vlogen do interrupties onophoudelijk door de zaal, zoodal niets verstaan kon worden en de voorz. niet beter meende te kunnen doen, dan de zitting tot den volgenden morgen te sluiten. Woensdag waren de gemoederen gekalmeerd. De voorz. handhaafde zijn voorstel om op 21 Mei met de ziektewet te beginnen, maar de heer Lohman bewees, dat op grond van 't reglement van orde, de beslissing daarvoor pas Vrijdag kon genomen worden. Toen werd op voorstel van den heer Nolens besloten, na 't panterschip de bakkerswet in be handeling te nemen tot op den dag die voor het begin der ziektewet zal worden vastgesteld. Nu kon men dan eindelgk rustig het befaamde panterschip onder handen nemen, maar 't werd figuurlgk gesproken, al afgebroken voor 't op stapel was, althans dit werd door de eerste sprekers be proefd. Deze zeiden o. a. dat het schip door alle autoriteiten in lndië en 't moederland ontraden was, dat het niet, zooals de minister beweerd heeft, in alle formaties zou passen, maar omgekeerd, in geen enkel stelsel past. De heer Hugenholtz scc. dem, alle militairisme bestrijdende, noemde het een coalitiescbip. Ook Donderdag kwamen byna uitsluitend tegen standers van het schip aan het woord, hoewel en kelen met den minister een artillerievloot boven een torpedovloot verkozen. De heer Lobman stelde, mede namens vier partygenooten. een motie voor om door een staatscommissie te doen onderzoeken op welke wgze in verbaod met de financien van Nederland ten de Oost, onze Oostindische bezittingen behooren te worden verdedigd. IERSEKE. In April zijn op het post- eu telegraafkantoor behandeld 1185 telegrammen, waarvan 168 verzonden eu 1017 ontvangen. Op het telefoonkantoor zijn gevoerd 227 ge sprekken, nam. 71 inkomende, 123 uitgaande en 25 onderlinge. Op de postspaarbank is in gelegd f 6711,28 en teruggenomen f8538,76. Uitgereikt 10 boekjes. Op de rijkskweekschool te Middelburg is van de 2e naar de 3e kl. bevorderd de mann. leerling M. Meeuse van lerseke. Voor het examen van onderwijzer slaagde Maandag de heer J. Hage Iz. alhier. De heeren A. en D. Sandee, oesterkweekers alhier, hebben hun oesterkorvaartuig voorzien van een motor. Vrijdag der vorige week zijn hier kokhaan- schelpen aangevoerd, de eerste in dit seizoen. Aan de heeren C. Everse en W. lloog- strate is vergunning verleend om te bouwen binnen 50 M. afstand van de oude begraafplaats aan de Damstraat. Er is hier een visschersstaking uitgebroken. Dat zit zoo. Vele visschers halen geregeld mossel zaad uit de Zuiderzee voor de kweekers te Phi- lippine. Zij genieten daarvoor een loon van 50 cent per ton. Maar omdat het zaad dit seizoen schaarsch is, eischen zij 60 cent en omdat de kweekers dit niet willen geven, hebben de visschers als één man gestaakt en zich schriftelijk solidair verklaard en georganiseerd. Vrijdag der vorige week hield de afd. lerseke van den Bond voor Staatspeusionneering een algem. verg. waarin rekening en verant woording werd gedaan de iukomsten bedroegen f 72,54, de uitgaven f40,63. De aftr. bestuurs leden de heeren T. Cupery en G. Schouwenburger werden herbenoemd. Dinsdagavoud raakten hier op den Dam twee jonge dochters in gevecht. Hier was nu niet eens de drank, maar de liefde de aanleiding. De vader van een der meisjes maakte een einde aan den strijd door zijn dochter wijselijk mee naar huis te nemen. Donderdag (heden) moest hier een huwelijk uitgesteld worden, omdat de bruidegom in den voormiddag een ernstigen val had gedaan. De koleubond //Door Eendracht Sterk", onderafd. der werkmansvereen. „Eendracht maakt Macht", leverde in het le kwartaal lOSé^/j H.L. steenkolen. De verkoop heeft geleden onder de staking in Engeland. De inkomsten bedroegen f 1234,65, de uitg f 1132,74*, goed slot f 181.905. OUD-VOSSEMEER. Welke enorm hoogekosten tegenwoordig van de meeste polders gevergd worden, in verband met de uitvoering van werken, die tegen hooge stormvloeden moeten, gemaakt worden, ook door kleinere polders, blijkt wel uit het feil, dat, naar wordt mede gedeeld, het dijkgeschot voor de gronden in den Vauhaaftenpolder dit jaar f 40,per H. A. zullen beloopen. Aan de overzijde van de Eendracht, te Nieuw-Vossemeer, heeft men door onderling overleg een paarden verzekering tot stand ge bracht. De heer Van der Wielen, burgemeester is tot voorzitter aangewezeu. Uit de schorreu liggende in de Eendracht en toebehoorecde aau de Ambachtsheerlijkheid, die door roving ia 1906 veel afnamen, maar sedert weer flink zijn bijgewassen, zal dit jaar in verband met de werken aan de zeedijken, weer een aanzienlijke hoeveelheid grond geroofd moeten worden uien zegt van wel 40000 M3. De herijk van malen eu gewichten zal voor deze gemeente plaats hebbeu op Vrijdag 10 Mei van 912 eu van 14 en op Zaterdag 11 Mei van 912 uren. Nu weer opnieuw de droogte is inge vallen, wordt onmiddellijk ook druk gebruik ge maakt van de norton-pomp op het „Erfie." Het blijft nog steeds geldig„Alleen na koking geschikt voor drinkwater!" Of dit het vorige jaar in acht werd genomen? Wij meenen dat het antwoord over het algemeen zeker ontken nend zou moeten luiden. De droogte kan na opnieuw een reclame worden voor de hoogst- wenschelijke totstandkoming eener waterleiding. POORTVLIET. Donderdagavond vergaderde alhier bij den heer Van der Slikke de atd. „Tholen en St. Filipsland" van tiet „CentfrGen. voor Kinderh. en vacantiekolonies. Nadat door deo voorzitter, den heer Buyze van Staveuisse, de vergadering geopend was en de aanwezigen welkom geheeten waren, werd het jaarverslag uit gebracht. Hieruit bleek, dat de inkomsten in 1911 hadden bedragen f251,38 en de uitgaven f 209,77, zoodat de rekening sloot met een saldo van f41,61. Bij het begin vau het dienstjaar 1911 telde de afdeeling 197 en bij het eiude 206 leden (thans geklommen tot 239). Aan lood, zilverpapier, enz. door schoolkinderen verzameld, was ontvangen f 13,37 (dit iaar reeds t 22,12) lu het afgeloopen jaar werd voor 6 mnd. door 4- kinderen gebruik ge maakt van de vacantiekolonies, met zeer bevredi gende resultaten een verbetering van den gezond heidstoestand en een gewichtstoename van 4, 4, 4Y4 eu 4V2 P0°d konden «orden geconstateerd. Ook dit jaar is weder voor eenige kinderen plaatsing gevraagd en verkregeu. De volgende algemeens vergadering zal gehouden worden te Tholen. Als bestuursledeu werden bij acclamatie gekozen Mej. Plausoeu (aftr.) Stavenisse, de heer da Graat (aftr.) Scherpenisse dhr. J. Hage St. Maartensdijk (in de vacature ontstaan door ver trek van Mej. de Groot) en Mej. C. A. Hartog Scherpenisse (in de vacature ontstaan door ver trek van Mej. Veenstra). SCHERPENISSE. Woensdagnamiddag ver- gaderdeu alhier ten Gemeentehuize, onder voor zitterschap van den Burgemeester, de gecom bineerde verlichtingacom missiën met de ge meenteraden vau Poortvliet, St.-Maartensdijk en Scherpenisse, om, na het door die com missie in iedere gemeente uitgebrachte rap port, meer tot een algemeene bespreking te komen, met het doel dat dan daarna door iedere ge meenteraad afzonderlijk een definitief besluit wordt genomen. Over het aanschaffen van ander kunstlicht was men het spoedig eens, alsmede tot het verleenen van concessie in de plaats van voor gemeente-exploitatie en verder dat de drie gemeenten gecombiueerd moeten blijveu. Na ampele besprekingen omtrent de kunstlicht- soorten, kwam het eerst ter sprake de electrici- teitsverlichting, die uiterst gemakkelijk en niet gevaarlijk, daaromtrent alle lof verdient, maar toch wegens de duurte iu het gebruik eu geen ver warming gevende, voor deze gemeenten ongeschikt of niet gewenscht wordt geacht. Daarna werd het steenkolen- en Residugas besproken en werd toen overeengekomen om voorwaardelijk de voor keur aan het Residugas te geven. Verder werd er eenparig besloten om voorloopig met den heer Goedhart, Inspecteur der Hollaudsche Re sidugasmaatschappij te Amsterdam, nader te onderhandelen en bij overeenkomen van prijs cn concessievoorwaarden aan de gemeenteraden te adviseeren, aan de Hollandsche Residugas mij. te Amsterdam, de door haar aangevraagde concessie te verleenen. Binnen niet al te langen tijd zullen wij dus vernemen of de drie meerge noemde gemeenten van gaslicht zullen worden voorzien. Voor het vervoeren der benoodigde grint alhier, waren er slechts twee inschrijvers, t. w. G. Anthonisse voor 25 cent de M3. en A. Men- heere Jr. voor 28 cent de M3. Gegund aan den laagsten inschrijver. De Burgemeester heeft het beschermheer schap van de vereeniging „Volksweerbaarheid" alhier aanvaard. Aan het Hulppostkantoor werd in de Rijkspostspaarbank met 42 inlagen f1897, ingelegd, terwijl aan 26 inleggers f 1156,63 werd terugbetaald. Aan bet Hulptelegraafkantoor werden verhan deld 144 telagrammen, t. w. 77 ontvangen en 67 verzonden. Aan het Hulptelefoonkantoor werden gevoerd 389 gesprekken, t. w. 173 uitgaande en 216 iukomende, terwijl 28 telefoonoproepberichten warden ontvangen en verzonden eu 34 buiten- landsche gesprekken gevoerd. THOLEN, April '12. Tn de op 26 dezer ge houden vergadering van het Nutsdepartenent alhier, werd allereerst een woord van hulde ge wijd aan de nagedachtenis van den heer Oberman, iu leven Voorzitter van het Departement. Tot bestuursleden werden gekozen de Heeren J. K. van der Stel, P. Jansen en J. C. Dalebout tot Voorzitter de lieer D. v. d. Velde. Goedgekeurd werdeu derekening der Spaarbank, der Begrafenisbus en der School voor Haud- en Bouwkuudig Teekenen. Tot Bestuursleden der Begrafenisbus werden gekozen de Heeren M. C. v. Elsacker Jz. en W. Moelker tot Commissarissen dier iustellicg de Heeren B. van Iwaarden, C. J. Greep, J. A. Stoutjesdijk en P. J. Poulusse. Op voorstel van het Bestuur werd besloten de contributie als lid van het Departement te stellen op f 3,inplaats van t 5,25, zooals tot dusver. De begrooting van het Departement werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 744,28 met t 70,28 voor onvoorziene uitgaven. Het Departemeut verleende de volgende sub sidies aau de School voor Hand en Bouwk. Teekenen f75; de Nutsbibliotheek fllOj de Schoolbibliotheek f 25 Concordia f 80 Floralia f 40 Groene Kruis f 50 Olympia f 35 ter wijl een credietpost van f 25 op de begrooting werd gebracht om daaruit eventueel de kosten te helpen bestrijden van de oprichting van een vak-leesgezelschap. Het Bestuur werd opgedragen daaromtrent onderzoek te doen en later met voorstellen te komen. Voor sprekers iu het a.s. seizoen werd f 175 uitgetrokken. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergade ring te Amsterdam werd benoemd de Voorzitter als eventueele plaatsvervangers de Heereu Avé 6n Noske. in het laatst van Mei zal eene ballotage plaats hebben van nieuwe leden. Algemeen hoopte men, dat velen zullen toetreden nu de contributie zoo verlaagd is, om hunne krachten te geven tot heil hunner medeburgeis. Prinses Juliana's verjaardag was kenbaar aan het vlaggen van publieke gebouwen terwijl ook tal van particulieren de driekleur uitstaken. Begunstigd door fraai weder maakte 's avonds het fautaregezelschap Concordia een muzikale wandeling door de gemeente, die veel volk op de been bracht. Onze stadgenoot de heer Ch. Kaan is met ingang van 17 Mei a.s. beooemd tot agent van politie te Rotterdam. Te Oegstgeest heeft een treurig ongeval plaats gehad. Twee kindereu van een architect waren op dieus erf aan 't spelen, toen een zware kist kantelde en op een der kuaapjes terecht kwam. Het ventje overleed kort daarna. Een 4-jarig knaapje geraakte te Elshout in een onbewaakt oogeublik in een welput; eenigeu tijd later wsrd het ongeluk bemerkt eu het ventje levenloos opgehaald. Toen iemand te Lekkerkerk voor zijn baas eeu stier uit den stal zou haleo, drukie deze hem zoodanig tegen den muur, dat zijn borstkas werd ingedrukt en de dood onmiddellijk iutrad. Hij laat een weduwe met 5 kinderen na. Eeu Duitscher verhuurde zich een paar maandeu geledeu te Rijssen (Ov.) als schoenma kersknecht eu ging bij een weduwe aldaar iu den kost. De vorige week zei hij op reis te moeten. Een dag later kwam zijn kostvrouw lot de ontdekking, dat ongeveer f 200 en eeni ge gouden sieraden verdwenen wareD. De politie doet onderzoek. Vedrines, de bekendste Europeesche vlieger is bij zijn tocht vau Brussel naar Madrid, in de nabijheid vau Parijs gevallen. Hoewel zwaar gewond, hopen de doctoren hem in 't leven te houden. ITALIAAIMSCH-TURKSCHE OORLOG. Zooals te verwachten was heeft Turkije uog geen gevolg gegeven aan de dringende protesten der mogendheden de Dardanellen open te stellen. Er zijn ongeveer 60 mijnen uitgezet. Een Amerikaansch schip is op een der mijnen ge- stooteu en vloog in de lucht; ongeveer hoaderd personen kwamen bij de ramp om. De handel lijdt onberekenbare schade, bij den ingang der Dardanellen wachten ongeveer 100 schepen beladen met graan; hierdoor zijn reeds enkele fabrieken genoodzaakt hun bedrijf stop te zetten terwijl onder de havenarbeiders in verschillende groote havenplaatsen reeds werke loosheid heerscht. Nadere berichten melden dat de Turksche regeeriug besloten heeft ue mijnen op te ruimen, doch onder voorbehoud om bij eventueel gevaar onmiddellijk weder mijnen uit te zetten. De lijken van de slachtoffers der *Tj| zijn met de „Mackay Bennet" te Halifaxai gebracht. In 'l geheel zijn 190 lijken gei Buitendien werdeu nog 319 lijken opgf doch deze verkeerden in een staat van oi ding en werdeu niet aiedegeuoineu, doch manseer weer in zee begraven. Een correspondent van de Daily Teli meldde aau zijn blad dat vermoed wordt,i ketels van de Titanic zijn gesprongen, dy lijken onherkenbaar waren. In de City te Londen heeft mee letterlijk de aantrekkingskracht van het kuuuen aanschouwen. Eeu jongmensch plotseling met volle handen goud en zilvent om zich heen te strooieu en een groote mi was dra aan 't zoeken naar datgene «i gever te veel scheen te hebben. De pret niet laug want de menigte drong zoo cr de goede gever zijn handen niet meer it zakken kon steken. Ten slotte kwam de; die hem meenam naar 't bureau oni trachtte hij nog wel vau z'n centen af te 1 doch nu verhinderde de politie hem de iu zijn zakken te steken. Eenige maanden geleden werden dt streken vau Parijs onveilig gemaakt dot bende anarchisteu, die zich zelfs niet oo: door doodslag zich in 't bezit te stelle automobielen. Op klaarlichten dag de:; onlangs een inval in een bank en hielde; revolver- en geweerschoten de toegesneld! nigte op een afstaud. Sinds dien werd ei jacht gemaakt op de auto-bandieten, hel dat leiders dezer bende waren Bounot en Gi Zondag werd Bounot ontdekt in een t toen hij juist op het punt stond met eeni fiets er vandoor te gaau. Hg schoot onmii met z'n revolver op den inspecteur vani en deze achtte het voorzichtiger (twee tevoren doodde de bandiet nog een inspt hulp af te wachten. Soldaten en politie ki en nu ontstond er een geregeld gevec; baudieten beantwoordden het vunr der so •lapper. Daar men niets opschoot, beslo autoriteiten de garage door middel van dr in de lucht te doen springen, hierdoor i men er in de garage biuueu te treden. Men vond twee bandieten, de eene Dubois was dood, Bounot leefde nog en op de politiemannen, die onmiddellijk schoten en den baudiet wondden doodelijl is de politie nog op zoek naar Garnier. Dat de Partjzenaars zich alles behalve gevoelen, blijkt wel dat gister een dan f 10 000 ontstolen werd, die zij uit zei niet thuis durfde laten, doch iu eeu handt bii zich droeg. OESTERS Vau 26 April tot 2 Mei werden vanli ongeveer 180,000 oesteïs verzonden eo K.G. kreukels. Tot tijdelijk onderwijzer te Stavenisse,i door de ongesteldheid van den heer J. A, ker, benoemd de heer Chr. J. Odiuk van De heer Anth. Kunst te Oud-Voss vroeger onderwijzer aan de Chr. School tei maire, is benoemd aan een zelfde scb Srnilde (Drente). Mejuff. K. K. M. Wiskerke te St.-Phili; die tegen 1 Mei ontslag als ouderwijzere gevraagd, is dit ontslag verleend tegen 1 a s. door den Raad. Bij de deze week te Middelburg gel examen ter verkrijging van de acte L. 0. den o. m. de dames J. P. Quakkelaar Maartensdijk en H. J. Bekker te Bergen op de heereu J. van Dienst te St. Maarti en C. M. v. d. Broek te Tholen,allen leer der R. N. L. te Tholen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redac Mijnheer de Redacteur Mag ik U verzoeken onderstaande in t' te willen opnemen. Als bietentelend landbouwer heb ik mij laatsten tijd al dikwijls afgevraagd „Zal 1 1912 nu ook weer voor ons landbouwers gaan, zonder dat er zekerheid bestaat voor stand komen eener Coöperatieve Suikerfat Uit alles blijkt, dat de landbouwers overtui; van de enorme voordeelen, die eene Coöpei dit gebied voor hen moet opleveren. Waarom treden zij dan zoo schoorvoetend waarom is de deelname dan nog zoo ve' voldoende? Niet omdat zij voor zich geene voordeelen verwachten, maar omdat zij mee: onder de gegeven toetredingsvoorwaarden deelnemers nog meor dan zij zullen teeren. Onbekend als zij zijn met de bij heden van het bedrijf, maken zij er zich goede voorstelling van. Anderen, die ree toege'reden in het vooruitzicht op plaat* fabriek in hunne nabijheid beschouwen ten! dierzelfde onwetendheid het behoud van de recht als eeo recht en eene uoodzakel Zij meeneD. dat alleen dan hun voordeel deelname verzekerd is. Wij kunnen niet anc het voorloopig Comité prijzen voor de vele! die het zich getroost om het gewenschte n te verkrijgen. Het heeft door het belogg vergaderingen in verschillende plaatsen mei gewerkt, voor het door hen beoogde doel. Maar wat op die vergaderingen ontbroke: is eene duidelijke gemotiveerde uiteenzetti! welke wijze de belangen der verschillende deel zooveel mogelijk gelijk zullen kunnen wordt kon op die vergadering niet zoo gemakkeli. een iedere geschieden, omdat hierbij cijfers moeten komen, die, op verschillende wijze f peerd, in het licht moeten stellen, hoe de worden aangepakt. Hiervoor is m. i. nood! eene schriftelijke behandeling, die bovendtó het voordeel heelt, dat zij aan personen, die van geest zijn, doch niet goed kunnen of

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2