53 ES Gemengd Nieuws. VI8SCHERIJ. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Staud. Kerknieuws. 0) 'MOLEN. De Woensdagavond op de boven zaal vaD het Hof van Holland, onder voorzitter schap van den heer W. Moelker gehouden algemeene vergadering der vereeniging „Door Oefening Volmaakter", kenmerkte zich door ge- zelligen kout en vriendschappelijke bespreking van voorkomende zaken. Zooals gewoonlijk, had slechts een 9- tal leden aan de oproep van het Bestuur gehoor gegeven, doch den opgekomenen waren één van zin. In de plaats van den heer C. W. Geluk (niet herkiesbaar) werd tot commissaris gekozen de heer W. Blaas, die verklaarde de benoeming aan te nemen en daarna door den voorzitter werd gecomplimenteerd. Besproken werd de wenschelijkh^id dat het Bestuur, althans op de Algemeene vergaderingen, in het vervolg en bloc tegenwoordig is, teneinde de leden in de gelegeuheid te stellen de noodige inlichtingen te kunnen inwinuendit vooral wat betreft den penningmeester, die het best op de hoogte is van den stand der financiën, een hoofdfactor der vereeniging. Uit eene door den penningmeester ingezonden mededeeling bleek dat in kas zou zijn na al de te doeue betalingen, een bedrag van ongeveer f 72, Vervolgens werd besproken of het niet ge- wenscht zou zijn om voortaan geen uitvoeringen meer te geven op 2den Kerstdag tegen entrée, doch alleen voor de leden, of de bepaling eraan te verbinden dat alleen buiten Tholen wonenden kunnen geïntroduceerd worden tegen betaling, zoodat iedere inwoner dezer gemeente alleen d&n op bedoelde uitvoeringen toegang heeft, zoo hij lid is der Vereeniging. Dit punt zal door het Bestuur in overweging genomen worden en op de najaarsvergadering breeder worden behandeld. Ten slotte gaf een der leden in overweging om de betaling der entrée bij den aanvang van het lidmaatschap uit het reglement te schrappen, daar bedoeld lid meende dat hiermede het zich aanmelden voor het lidmaatschap, vooral voor personen, die tijdelijk in Tholen wonen, zou worden bevorderd. Dit voorstel werd echter verworpen, in hoofd zaak omdat de vergadering van gevoelen was, dat de oudere leden hiertegen op zouden komen. We. gelooven niet, dat er ooit zooveel naar de zon gezien is, als Woensdag j.1. met de zonsverduistering het geval was. t Was prachtig, helder weer, zoodat de verduistering uitnemend was waar te nemen. De schoolkinderen kregen om 11 uur vrij en even daarna zag men velen, groot en klein, gewapend met een zwartgemaakt glas of i. d. naar de lucht zien, zoodat 't erg levendig iu de straten was. Naar we vernamen gaf iemand den raad, door eene paraplu te kijken; het verschijnsel was dan uitstekend te zien. Was 'fc wonder, dat velen op dien raad ingingen en, in plaats van eene gedeeltelijke, een totale verduistering te aanschouwen kregen Menigeen vloog er iu 't was een mop. Toen het ver schijnsel voorbij was, liepen vele kinderen met zwartgemaakte gezichten langs de straat en keerde al spoedig de oude rust in de stad terug. Vrijdag 12 dezer gaf het fanfaregezelschap „Concordia" zijn tweede uitvoering in dit sei zoen. De zaal van „Non Semper" was flink bezet en alle muzieknummers werden correct uitgevoerd, een bewijs dat de liefhebberij voor de muziek er bij de leden nog niet uit is. Ook de voordrachten gedaan door de werkende leden hadden veel succes en verwierven evenals de muzieknummets een welverdiend applaus. De jongeheer Hascher van Bergen op Zoom vergastte de aanwezigen op een solouummer voor viool „Fantaisie Faust" van Gounod hetwelk, blijkens den bijval der aauwezigen zeer in den smaak viel, trouwens de speler, hoewel nog jong, gaf blijk veel muzikaal gevoel te bezitten en de begeleiding van den heer Hascher Sr. volmaakte het geheel. Het luide applaus dat volgde op des voor zitters woorden, waarbij deze deu directeur en leden van Concordia dank zeide voor hetgeen ze ten beste gegeven hadden, constateereude dat het corps onder de leiding van den beer Van der Broek was vooruitgegaan, toonde duidelijk dat de aanwezigen instemden met het gespro kene en ook de dankbetuiging aan de beide heeren Hascher was wel verdiend. Een geanimeerd bal was het slot van dezen avond. In de op Woensdag 17 dezer alhier ge houden vergadering van het bestuur derNuts- spaarbank wérd gekozen als voorzitter, de heer W. Moelker alhier, zulks in de plaats van wijlen den heer B. A. Overman. Ter gelegeuheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik woei heden van de openbare en eenige particuliere gebouwen de driekleur. Hedenavond maakt Concordia een muzikale waudeliug door de gemeente. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden raadsvergadering te Stavenisse besloot de raad dier gemeente af wijzend te beschikken op het verzoek om bij te dragen in de kosten van onderzoek ten be hoeve der waterleiding. Aan een woning te 's Gravenhage belde Woensdagavond een bejaarde vrouw aan en verzocht de dienstbode even het kind vast te houden dat ze op haar arm droeg, daar ze een pakje in haar zak had, dat ze af moest geven en het zoo niet te voorschijn kon halen. Het meisje voldeed hieraan, waarop de vrouw het op een loopen zette. Het gevalletje werd aangegeven en der politie bleek, dat de vrouw het kind in verzorging had van de moeder. Beiden zijn echter zoek. Maandagmiddag was een duiker aan het werken aan een baggermachine te Aalst, toen opeens de machine zich een weinig in beweging zette en de duiker met de hand en den arm door de machine gevat werd. Alle pogingen welke hij aanwendde om los te geraken bleven vruchtelooshij gaf het noodsein, maar er was geen redding voor hem mogelijk. Men verwit tigde per telegram aanstonds een anderen duiker. Deze kwam pas ongeveer 9 uur ter plaatse en begon dadelijk een onderzoek. Maar dat ging niet gemakkelijk, want hij moest wel tienmaal opstijgeu om inlichtingen te vragen. Eindelijk p. m. 1 uur 's nachts is bij er in geslaagd hem te verlossen. De eerste was reeds 10 uren onder water gebleven, en had niettegenstaande zijn wanhopigen toestand, zijn tegenwoordigheid van geest behouden. Hij be dankte op hart-roerende wijze zijn redder. Hij heeft een wonde aan de hand en den arm be komen, doch die zijn niet gevaarlijk. Te Erp werd eenige dagen geleden een heer die per fiets huiswaarts keerde, 's avonds aangereden door iemand die zonder lantaarn reed. De aan- geredene viel neer.werd eenigen tijd later bewus teloos op den weg gevonden en is nu aan de gevolgen der val overledeD. De justitie stelt thans een oöderzoek in. Met de snelheid van de electriciteit ver breidde zich Maandagmorgen het bericht over de gansche wereld „De Titanic", het grootste stoomschip der wereld, is Zondagavond, niet ver van New Foundland, op haar eerste zeereis, van Southampton naar New-York, in botsiug gekomen met een ijsberg en ziukende". In groote spanning verbeidde men nadere be richten, want de „Titanic" had niet minder dan 1293 passagiers en 850 man equipage aan boord. Die nadere berichten lieten zich niet wachten. Per draadlooze telegrafie ontvingen verschillende groote schepen en kuststations verontrustende tijdingen te 10 ure 25, de stoomboot Titanic is tegen een ijsbank geloopen en heeft onmid dellijk hulp noodig. Een half uur h*fcr, de Titanic zinkt, er wordt begonnen met de redding der vrouwen. Om 2.20 wederom een telegram met de mededeeling dat het schip zinkt en verloren is. En welk een ramp Van de 2600 opvarenden slechts 705 gered! De te hulp snellende stoomers kwamen te laat om te helpen. De angst die de familieleden van de zich aan boord bevonden hebbende uitstaan is niet te beschrijven. Te New-York heerschen onbeschrij felijke toestanden. Ieder uur worden in alle hotels, groote zaken en clubs en ook op de hoekeu van de straten herziene verbeterde lijsten met namen van ge redden aangeplakt. Daaromheen dringt dan on middellijk een opgewonden menigte te zamen. De hevigstetooneelen spelen zich at voor het bureau van de White Star-lijn. De door het lang wachten hysterisch geworden menigte uit vaak haar on gerechtvaardigde woede tegen de Maatschappij. PER TELEGRAAF. In het geheel zijn 412 passagiers gered, van wie nog verscheidene gestorven, stervende of gewond zijn. Uit de mededeelingen der over levenden blijkt dat de kapitein der Titanic, benevens verscheidene officieren uit wanhoop zelfmoord pleegden. Te Oosthem is een man aan vergiftiging door kopergroen gestorven, doordat hij, tot taak hebbende muntgasmeters te ledigen, veel met kopergroen uitgeslagen munten in de handen kreeg en hij de gewoonte had, dikwijls zijn langen knevel op te strijken. Zoo kwam het vergif hem gedurig aan de lippen. Op de rivier de Oka (Rusland), is een boot waarin zich twintig personen bevonden, omgeslagen. Alle inzittenden, waaronder een gees telijke met psalinzingers, die zich naar een be grafenis begaven, verdronken onder de oogen van talrijke toeschouwers aan den oever, die wegens den zwaren ijsgang geen hulp konden bieden. In de goudmijnen te Irkoetsk is een sta king onder de mijnwerkers uitgebroken, gepaard gaande met onlusten. Er werd door soldaten op de arbeiders geschoten, er zijn 107 dooden en evenveel gewonden. Bij het strijken van den mast geraakte een tjalkschipper, liggende met zijn schip aan de IJ kade te Amsterdam zoodanig met een zijner handen beklemd, dat deze werd afgeknepen. Hij is per auto-braucard naar het gasthuis vervoerd. Op een Rijnschip, te Antwerpen gemeerd, is een Nederlandsche schippersknecht in den nacht door kolendamp gestikt, terwijl een andere Nederlandsche knecht en een vrouw, die even eens in de kajuit, waar de kachel brandde, sliepen, met veel moeite in het leven konden worden gehouden. Landbouwwinterschool te Goes. De uitreiking der einddiploma's aan de leer lingen der rijkslandbouwwinterschoolte Goes werd o. a. bijgewoond door den inspecteur van het landbouwonderwijs, den algemeenen voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmij., het dag. bestuur van Goes en het bestnnr der atd. Tholen. De inspecteur van het landbouwonderwijs sprak na uitreiking der diploma's de geslaagden toe hij wenschte hen geluk en bond hen op 'thart de theorie te onderhouden en de practijk toe te passen. O. m. slaagden de heeren M. C. van Dijk Lz. en J. C. Moelker beiden van Tholen. PRACTISCHE WENKEN VOOR IEDEREEN. Alle vruchten- en wijnvlekken kan men da delijk verwijderen, als men de pas-ontstane vlek boven een bord houdt en dan langzaam met water begiet tot de vlek verdwijnt. Oude sponseD, stukken, enz., die men niet meer kan bestemmen voor gewoon gebruik, doet men bijelkaar in een katoenen zakje. Dit vormt een voortreffelijk materiaal voor het wasschen van glazen. Als men zich bij het werk ernstig kwetst, zoodat er een bloeding ontstaat, kan men die op de volgende wijze stelpen. Men neme schoone verbandwatten, doope die in warm water en legge ze op de wond. Het gevolg daarvan is verrassend het warme water trekt de eiwitdeelen van het bloed samen. Tholen. Oesters of mossels visschen met stoom- of motorkracht is niets nieuws meer, doch met een paard, dat is nog niet vertoond. Donderdag en Vrijdag echter kon men zulk een methode aanschouwen. De heer P. J. Stoffels alhier wa9 namelijk op het idee gekomen, om een roeiboot, vanwaar oesterkorren waren neergelaten, door middel van een paard door het water te trekken op gelijke wijze als ander9 de veerboot bij ijsgang overge trokken wordt. Er werd zoodoende werkelijk nogal veel gevischten de moeite blijkbaar beloond. Waar op dit gedeelte van het perceel noch met zeil, noch met stoomkracht mag gevischt worden, mag de vinding van den heer Stoffels werkelijk geprezen worden, al ontbrak het onder de toeschouwers niet aan critici, doch waar wordeu die niet gevonden Wie weet vindt deze methode geen navolging. Al weer een concurrent dan voor de zeilvaartuigen (sic werd er beweerd. Vroeger jaren, toen de vis- scherij nog vrij was, werden op bedoeld perceel de oesters met „avoipeuren" opgevischt, de oudereu onder onze lezers zullen zich dat nog wel herinneren. Baiten verantwoordelijkheid van de Redactie. EEN RAADSVERKIEZING. Redacteur. Onder dit hoofd komt in de Zeeuwsche Courant (voorheen „Bevelander") een merkwaardige drie star voor. De Zeeuwsche Courant is kwaad, nijdig als een spin. Niet dat iu Tholen een liberaal is gekozen, och neen, aan een boom zoo vol geladen, mi9t men vijf-zes prnimen niet, ze kunnen er best tegen. De nijdigheid zit hem hierin, dat de Tboolsche burgerij nn eenmaal geen „stemvee" is en kiest, wien ze denkt dat geschikt voor den raad is, of de man anti-man of dan wel liberaal is. De broederen in Tholen krijgen er du van langs, want het broederhart der Zeeuwsche Courant doet pijn, lacht niet waarde lezers Hun candidaat, tweemaal er voor gespannen, zakte tweemaal als een baksteeD, natuurlijk mag dit niet. De Zeeuwsche Courant kan het uu eenmaal niet zetten dat in Tholen de kiezers naar bekwaamheid kijken, en al bestrijden de liberalen de candidaluur der anti-revolutionDaire zittende leden niet (zie vacature Hollestelle en Kegge), wederkeerig meent de Zeeuwsche Courant behoeven de anti revolutionnairen zulk ruime eu verlichte eigenschappen niet te hebben. Als de candidaat maar een anti-man is, bekwaamheid, geschiktheid is maar bijzaak. Ook in Tholen moet de politiek in den raad, doch omdat dit niet gaat en voorloopig ook niet gaan zaldoet het broederhart pijn. Zijn de zittende anti- revolutionnaire leden in Tholen dan zoo superieur? Waren het niet juist dezen die niets vóór de waterleiding voelden En is het niet juist een ami-raadslid die stof tot vroolijkheid geeft, tot zelfs in buitenlandsche couranten neemt men zijn gezegden als unicum op. „Liberale raddraaiers hebben met modder ge gooid". Och Zeeuwsche Courant wanneer is dit gebeurd. Of ergert gij U aan de uitdrukking „voor bezem gebruiken". Weet gij dan niet, dat deze uitdiukking door een onverdacht anti- revolutionnair is gebruikt en deze zeide verleden jaar, toen men hem vroeg een zittend li te wippen„denkt ge dat ik mij als bei laten gebruiken". Ik tart u aan te toonen, dat er tegen v. Hiele met eenig onnet woord is gei één leugen is verkocht. Doch hoe werd jaar door een gedeelte der Uwen de cand van het zittend lid bestreden daar is meti gegooid en zijn leugens verkocht, toen g o.m. beschuldigde den predikant onht hebben behandeld. Deze valsche aantijging is wel een gra leiding geweest, dat de candidatnur-Vai toen en ook thans geen succes had. Er bestaan in Tholen gelukkig nog vi revolutionnairen, die tot grondslag van ginsel eerlijkheid en waarheid hebben. G van hen nog leeren Zeeuwsche Courant. In vonden Uwe drogredenen voorloopig geen ga henen en beter U eu neem voor Uw en pijnlijk broederhart dezen raad aan. Met dank voor de plaating. Kiezers van Tholen van verschillende N.B. Wil de Zeeuwsche Courant dt! van den vader van de uitdrukking „voa gebruiken" weten, hij kan dezen naam redactie van dit blad te weten komen. Gemeente THOLEN, van 512 Apri Ondertrouwd: J. Jansen Dz. jm. i Sandyk, jd. Gemeente IERSEKE van 1218 Apr— Geboren: 'Jacoinina, dv. Joost de 1 Janna Magielsen. M8i Ondertrouwd: Adriaan Jacobus va jm. 25 j. te Kapelle en Maria Elizabetb van jd. 27 j. Overleden: Cornelia Wilhelmina Larc well wed. v. Jacob van Oost. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Tholen (I o®1 ture) Ds. B. J. Werther, te Otterloo. Beroepen by de Ned. Herv. Gem. te Oo )an meer ds. J. G. Woelderink te Ottoland et blokland. Te Oud-Vos<emeer is benoemd tot oude rac^ de Ned Herv. Gemeente de heer A Snot diaben de heer M. Rijnberg. Beide vacatures b 4 t reeds geruimen tijd nemen bovengenoemd: hun benoeming aan, dan is het college weer PREDIKBEURTEN. Zondag 21 April frd'i THOLEN Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt ki Nederlandsche Protestantenbond, afd. Th Zondagavond kwart over zeven uur Dr. H der Meulen, van Bergen op ZoOm. Onderwerp Mattheus 6 3b. Te zingen Gez. 193 v. 1, Gez. 27 Ps. 33 v. 11. Ger. kerkvoorm. 9.30, Ds. De Broijn en 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Red. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, 2 uur Ds. Verberk. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uui Me De Graaff, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk, uur Ds. Den Oudsten, van St-Maartensdijb Geref. kérkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur, leeskerk. ST-MAARTENSDIJK, Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. Den H. Doopsbediening, nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 Ds. K nam. 2 uur leeskerk. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. G. L 2 uur leeskerk door den heer 6. M. van Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 eo leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 preeklezing Rynberg, nam. 2 uur Ds. Lans, van St-Ani Geref. kerkvoorm. 9,30 leeskerk nam. De Bruijn, en 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 leeskerk uur Ds. Drost te Wemeldinge. Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. Akkerhuis. Chr. Ev. Gem. voorm. 9.30 en nam. 's avonds 5,30 uur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9 nam. 1,30 Ds. Kievit te Aagtekerke. lar bei alfc is. dal 00$ wei kal wai Zee sui alsr hal in mei op dat van Kal ood mes grot BDdi plaa lerd lijd net b ie o e en il idd oer alizc 4 9 m Wi mei odec en itCD Temperatuur van het Scheldewater te April Graden Zaterdag 13 7,3 Zondag 14 8, Maandag 15 8.3 Dinsdag 16 9. Woensdag 17 9, Donderdag 18 10. Vrijdag 19 10, Ie kl >mei lan$ Dg NGE ikeli gel! Psul e de l i va: lelij it h ime n w t te its do'

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2