tuihM, laDdöaiiw, enz. No. 1401. Zaterdag 6 April 1912. Acht en twintigste jaargang. EN rEüILLETOïï. Gedeserteerd. De koeien naar de weide. IER8EKSCHË THOOLSCHE COURANT lal lot i landbouwer ziet altijd met oDgeduld den nadereD, dat hij zijn vee uit den stal kan en de wei opsturen. Dan houdt dat dure leren van koekof meel of ander stalvoer voor groot deel op en voorziet de weide bijna 11e behoeften. Hoeveel te meer dus dit jaar, le winter zoo duur is geweest. Duur, omdat •toppelgewassen in het najaar van 1911 mislukt, omdat ook de weiden na het hooien goed als niets meer hebben opgeleverd, daarmede in verband alle veevoer in prijs lerkelijk is gestegen. Hoe eer dus dit jaar ivj oeien naar de weide kunnen, hoe liever. Er aar eén middel, om dien tijd te verhaasteu jj salpeter op de wei. Wanneer ge in het na- of den winter Kaïnit en thomasslakkec hebt «trooid op Uw weiden of hooivelden of wan- ge er vandaag of morgen superphosphaat laaien wilt, dan zult ge toch genoodzaakt wilt ge Uw gras volledig bemesten, chili- ter te geven. Anders is wellicht het geld winterbemesting zoo goed als weggeworpen. io, doe het dan zoo vroeg mogelijk, wil zeggen, doe het zoodra uw weiden eenige Q droog liggen. Gij zult daardoor den groei het gras ten zeerste bespoedigen. Ik kwam bij een boer, die door zijn Kuecht gewaar- ffd werd, dat zijn stalvoer bijna op was. Het )ea begin Maart. >/Ik koop toch niet meer zei de man. „Maar, laat ons nog vandaag het chilizaaien gaan." En het gebeurde, iea dagen daarna steurde hij de koeien de in. Ik behoef hier niet veel meer bij te d. Eigenlijk weet elke boer al bij ervaring, »o snelle en krachtige uitwerking 100 k.g. alpeter op een weide van een gemet of wat uitoefenen. Maar dit jaar was het dubbel g er nog eens aan te herinneren. rgadering van het Waterleidingcomité, ge- te St-Maartensdijk op Vrijdag 29 Maart (Vervolg.) rgemeester Van Es, de mededeeling ord hebbende dat de Prov. Staten het «stel zal worden gedaan 25 in de n van het voorloopig onderzoek bij agen, vraagt of er mogelijkheid bestaat iet Rijk gen,egen zou zijn de garantie e zeggen voor het uit te voeren plan zouden de gemeenteraden gemakke- overgaan om geld voor het voorloopig 'zoek toe te staan. heer Halbertsma deelt mede dat door Minister uitdrukkelijk is te kennen 'en de zaak voor het eiland Tholen nzelfden voet te willen regelen als op Beveland is geschied. Z.Ex. weet dus gemeenten in het eiland Tholen met een verzoek om subsidie zullen i was de Minister dus reeds onge- i om een dergelijk verzoek gunstig te Wen, dan zou 's Ministers steun nu it voorloopig plan zeer zeker achter en gebleven. "iel Onnen, lid der Staatscommissie Uit het Fransch. onderhoud duurde niet lang. Van de plaats, 9 zich bevonden, konden zij door de an- gezien noch gehoord worden. In korte I vertelde Paul haar de omstandigheden '"gelukkige desertie, terwijl zij hem op *nrt mededeelde, dat de karabioiers ook aar ,er plaatse verschenen waren om een op te sporen en dat het gevaar voor logkeer zijner vervolgers nog geenszins 'eken kon beschouwd worden. Dat de die met zooveel hardnekkigheid werd haar Paul kon zijn, was haar nooit in ecaten gekomen. was thans het geschikte oogenblik niet II '!)d met praten te verliezen. Er moest "Wt genomen en er moest gehandeld wil voorlaatsten spreker opmerken dat de Minister in t algemeen in de Kamer heeft te kennen gegeven, steeds gaarne gemeente besturen te willen steunen bij dergelijke plannen, indien de mogelijkheid op slagen bestaat. Hier dient dus de zaak wel goed onder de oogen te worden gezien, de zaak verkeert hier nog in het begin, het onder- zook moet meer aan het licht brengen en waar aan Prov. Staten zal worden voorge steld 25 der kosten te dragen zalfde Staatscomm. den Minister adviseeren 50 te willen bijdragen, wanneer de ge meenten zelf ook toonen belang in de zaak te stellen en vertrouwen in slagen te hebben Het is gebleken door de mededeeling van -jed. Staten dat deze vertrouwen in het slagen van het plan hebben, de Staats commissie toont dit ook, de vraag is dus: hebben de gemeenten zelf den moed en het vertrouwen in 't welslagen dezer zaak- de belanghebbenden behoeven slechts een- vierde moed te hebben daar zij drievierden steun ontvangen. Burgemeester Van Es zegt dat het hier niet geldt vertrouwen in de zaak er moet vertrouwen gesteld kunnen worden in de verbruikers van 't water. Spr. is hoofd eener gemeente die de som van f45,000 zal moeten leenen om deze zaak tot stand te brengen en allen zullen het met hem eens zijn dat de opofferingen voor zijne gemeente bij niet slagen groot zullen zijn de belastingen zullen hooger worden en de reservekas zal worden uitgeput. De heer Onnen zegt nu niét als lid der staatscommissie te willen spreken doch als Nederlandsch Staatsburger en als zoodanig wenscht hij burgemeester Van Es geluk, want hij heeft nog nimmer van een gemeente in Nederland gehoord die geen schuld heelt doch zelfs nog een reserve (Applaus.) De heer Halbertsma wenscht naar aan leiding van hetgeen door Burgemeester tn lS £ezeSd over het vertrouwen te stellen in de watergebruikers, alleen op te merken dat de ondervinding heeft geleerd dat in plaatsen waar een waterleiding be staat het verbruik steeds toeneemt en daar om heeft deze zaak ook levensvatbaarheid, doch nemen we aan dat de gemeonten meenen dat de voorkeur gegeven zou moeten worden aan het in concessie geven teneinde financiëele lasten te mijden zoo wil spreker opmerken dat, als de zaak later goed gaat en de gemeenten liever eigen beheer zouden wenschen, de over name veel geld moet kosten. De voorgestelde plannen betreffen een zeer gezonde zaak en op grond daarvan kan spreker de betrokken gemeenten gerust aanraden den moed te hebben deze zaak aan te pakken. v ieer Onnen meent dat burgemeester Van Es de zaak reeds beschouwd als te zijn op een punt waarover eerst later zal worden gesproken en moet worden besloten t is nu de vraag om gelden voor een voor- worder. Herhaalde malen was Filomea reeds door hare gezellinnen op den hen rel geroepen, doch zij kon van den beminde niet scheiden, zonder althans iets gedaan te hebben om hem voorloopig aan zijn vervolgers te onttrekkeD. „Zie^ ge ginds in de verte dien witten muur „Ja. vDat is een kleine kapel, waarachter een dicht kreupelboschje ligtverberg je. voorloopig daar- eD, ik zal inmiddels naar een veiliger schuilplaats uitzien, en zoodra ik deze gevonden heb, je daar komen afhalen." Zij^ wisselden haastig een handdruk en Paul verwijderde zich in de aangeduide richting. Nadat hij eenige schreden had gedaao, wendde hij het hoold om en zag, dat Filomea hem nog steeds nastaarde, hoewel er steeds luider om haar werd geroepen eenige passen verdei zag hij nogmaals om en nog altijd stoDd zij als vastgenageld op dezelfde plaats. Op dat oogenblik evenwel snelde zij naar hem toe en zeide op gejaagden toon „Zorg er vooral voor, dat niemand je het boschje ziet ingaan Die waarschuwing was tamelijk overbodig loopig onderzoek toe te staan en daarom vraagt spr. zou er nu. van die reserve der gemeente Scherpenisse niet iets af kunnen voor dat onderzoek 1 De Voorzitter Jhr. Van Vredenburch merkt op dat ais we nagaan de sommen die t vorig jaar bij de heerschende droogte zijn besteed voor het slaan van pompen, terwijl men wist dat er slechts weinig of geen kans was op 't verkrijgen van drink baar water en we dan zien de prachtige gelegenheid die hier geboden wordt om tot oprichling eener drinkwaterleiding te geraken, de gemeenten voor dit onder zoek het geld er wel voor over ma" hebben. Burgemeester van GorseJ, sprekende als lid van het waterleiding-comité, wenscht voor te stellen het bedrag noodig voor het onderzoek te voteeren en dan later te besluiten of men zal overgaan tot op richten eener waterleiding; zou jammer zijn ais we de zaak in dit stadium zouden laten zitten. (Applaus). De heer Dorst heeft wel eens vernomen van de mogelijkheid zich aan een andere waterleiding aan te kunnen sluiten. De Voorzitter zegt dal indertijd door de gemeente Steenbergen een dergelijk verzoek tot Bergen op Zoom is gericht, deze laatste wilde de zaak onderzoeken, doch voor dat onderzoek moest Steenbergen f 800 betalen, bovendien is gebleken dat het systeem der B. o. Z. waterleiding erg vei „uderd is. De heer Dorst zegt de mogelijkheid van aansluiting met Zuid-Beveland op 't oog te hebben. De heer Halbertsma deelt mede dat de commissie deze zaak heeft onderzocht, dit had tot resultaat dat alleen als men het kan betrekken tegen l3/, cenl, er voordeel uit is te halendoch door het moeten leggen eener lange leiding zal de prijs niet goedkooper" kunnen zijn dan 2 cent voor de Bevelandsche waterleiding zelf, die het dus zal moeten leveren tegen 3 of 4 cent, terwijl er natuurlijk zekere voorwaarden zullen worden gesteld. De heer th.nen zegt dat, waar op Beve land het water wordt geleverd voor 30 cent per M3., het blijkt dat Tholen veel duurder zal moeten betalen, daar bij eigen exploi tatie eener waterleiding deze prijs 20 cent zal bedragen. De heer Dorst is van meening dat door het eventueel grooter verbruik der Beve landsche waterleiding door aansluiting van teiland Tholen, ook voor Zuid-Beveland een dergelijke aansluiting gewenscht kan zijn. De heer Onnen vindt dat, als Zuid- Beveland in een dergelijke aansluiting hed had gezien, men zelf wel bij Tholen met een voorstel was gekomendat ze het niet doen, is een bewijs dat ze er zelf geen heil in zien. De heer Halbertsma zegt dat eveneens in 't oog moet worden gehouden dat de aanleg op Zuid-Beveland berekend is op maar hunne handen zochten en ontmoetten elk ander en nogmaals werd een teedere handdruk gewisseld. Toen ging zij snel heen, beklom haastig den heuvel en kwam schier ademloos bij de bareD, die haar om haar lang wegblijven hevig beknorden. De avond was nauwelijks gevallen of Filomea begaf zich naar Paul. Ook in den loop van den dag had zij reeds onder allerlei voorwendsels herhaaldelijk getracht de kapel te naderen, doch was daarin Diet geslaagd, omdat zich steeds de eeu of ander in de nabijheid bevond. Het gesprek tnsschen de twee gelieven zullen wij met stilzwijgen voorbijgaan zij waren beiden dorpelingen, eenvoudig in hunne manieren en ongekunsteld in hunne uitdrukkingen. Maar hoe eenvoudig zij ook was, kon Filomea het gedrag van haren beminde niet goedkeuren, en zij verzweeg hem dit nietmaar de liefde is blind en tevens vindingrijk. Zij begon hem al spoedig te verontschuldigen en wist ten slotte zoovele verzachtende omstandigheden voor zijn tekortkomingen aan te voeren, dat zijn gezond verstand daarvoor ten slotte zelfs moest zwich ten. het te verwachten verbruik aldaar, bij uitbreiding van het bedrijf zouden de kosten die nu geraamd zijn, stijgen, waar door de prijs van het water hoógei* zal worden, bévendien zou Beveland zeer talrijke voorwaarden maken. De Voorzitter zegt tot zijn spijt verzuimd te hebben de leden der gezondheidscomm. en dr. van Ledden Hulsebosch welkom toe le roepen, hetgeen spr. bij deze doet. De heer lMoelker wijst er op dat de kwestie om tot oprichting eener water leiding over te gaan wegens financieele redenen niet gemakkelijk is; gesteld dat na verloop van tien jaar men nog slechts de hel 11 aangeslotenen heeft van het ge- raamde aantal, dan zal de financieele druk voor de gemeenten óf zeer zwaar worden óf men zal den waterprijs moeten verhoogen. De ervaring opgedaan in andere plaatsen, zegt de heer Halbertsma, leert dat het waterverbruik door de aangeslotenen bij eene waterleiding, steeds toeneemt, daarom is aan te nemen dat er alle kans tot slagen is. De heer Gakeer betwijfelt of er drin gend behoefte bestaat aan een waterleiding* spr. meent dat het drijven in die richting alleen een soort van gemakzucht is; als lid van den gemeenteraad van St.-Maar- tensdijk is hij er voor de schulden te verminderen inplaats van deze te verhoogen. De heer Verstraate (Staveriisse) is van meening dat nóch een der aanwezigen noch hij zelf kan oordeelen over de levensvatbaarheid dezer zaak, willen we hierover oordeelen dan zijn we ook ver plicht^ dit te onderzoeken, een onderzoek is in 't belang der zaak en na dat onder zoek kan dan de wenschelijkheid worden besproken tot het tot stand brengen eener waterleiding. (Applaus). De lieer Halbertsma wenscht nog even terug te komen op den zooeven genoemden waterprijs van 23/„ en 4 cent, dit heeft betrekking op hetgeen het water kost aan de bron, door den aanleg van buizen enz. wordt de prijs hooger en zal 20 cent per M moeten bedragen, de prijs valt dus veel gunstiger dan die in Zuid-Beveland, die minstens 22 a 25 cent zal bedragen. De heer Verstraate wijst nog op den toestand op Duiveland waar men in de onmiddellijke nabijheid water vindt, zou dit voor fholen ook niet bereikbaar zijn Kolonel Onnen zegt dat dit een weten schappelijke vraag is, die eerst beantwoord zal moeten worden. Burgemeester van Es wil opmerken dat nu eenige malen is gesproken over de reservekas zijner gemeente; nu, spreker kan mededeelen dat deze niet zoo heel groot is. Wat de zaak zelf betreft, zijn ge meente is niet sterk vertegenwoordigd ter vergadering, doch waar in den tegen- woordigen tijd zooveel van de gemeenten worat gevraagd op financieel gebied, is het wel degelijk noodig om voorzichtigheid te betrachten, en de gemeenten moeten voorzichtigheid betrachten om niet onnoo- In het kreupelboschje kon Paul onmogelijk lang verscholen blijven, wijl er in den omtrek veel gejaagd werd en hij daardoor gevaar liep door de honden ontdekt of door een schot ge troffen te worden. Filomea bad over dit alles reeds nagedacht en een betere schuilplaats voor hem opgespoord. Zij bad daarvoor een afgeschoten gedeelte der schuur bestemd, dat als bergplaats van hout, oude meubels, onbruikbaar gereedschap en der- I gelijke werd gebruikt en waar zonder noodza kelijkheid nooit iemand binnenkwam. Deze bergplaats was aan den meest van de boerderij verwijderden vleugel der schuur en bad slechts eene in de open lucht uitkomende deur, waarvan de verroeste en schier vergeten sleutel in de keuken onder den schoorsteenmantel hing. Dit zou voortaan Paul's schuilplaats zijn. Door een in de deur gemaakte opening kon zij hem van spijs en drauk voorzien sn eenige wo .rden met hem wisselen, doch zij moest hierbij de grootste omzichtigheid in acht nemen om niet door hare huisgenooten te worden betrapt. Hoewel de betrekkelijke zekerheid na het doorstaan van zoovele gevaren hem een groote verademing

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 3