tilum tu oesterteelt, luiliiT, tui. I Van Houten 's g+ a ve |De beste voor den prijs 1398. Zaterdag 16 Maart 1912. Acht en twintigste jaargang. Eerste Blad. na el Electriciteit. h' ve oc k Jo. yVSl* 5raf Firma J. NI. C. POT, THOLEN. Zij die zich met I April a s. ons blad abonneercn ontvangen de it dien datum verschijnende nummers RATIS. Ji ons t it dien RATIS. Publicatiën. I) V2l Iti Iden toets der vergelijking met andere goedkoope merken doorstaan. Inderdaad is het! 1 Kg. /1.50 ^Kg. /0.42|| - 0.80 Ho». -0.18, 50 IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco r post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden aiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke UITGAVE Telkf. In'terc. 16. Adyertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt tleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 1-1 ERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente T hol en engt hiermede ter openbare kennis, dat op Vrijdag 22 Maart a.s., zal plaats hebben de verkiezing een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling n de plaats, welke door het overlijden van den eer B. A. Overman is open gevallen, dat op dien dag, van des voormiddags negen des namiddags vier uren, bij hem kunnen worden jeleverd opgaven van candidaien, als bedoeld in ikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet Deze opgaven moeten inhouden den naam, de orletters en de woonplaats van den candidaat en derteekend zijn door ten minste 11 kiezers, be tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per- mlijk door één of meer der personen, die de opgave bben onderteekend. Do candidaat kan daarbij enwoordig zijn. Van de inlevering wordt een wijs van ontvangst afgegeven, formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar heden tot en met den dag der verkiezing. 0 Burgemeester brengt hierbij in herinnering ikel 151 der Kieswet luidende als volgt: lij die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 Bvert, wetende dat zij is voorzien van handteeke- van personen, die niet bevoegd zijn tot neming aan de verkiezing, waarvoor de inleve- g geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen n voldoend aantal voor eene wettige opgave zou •rblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogste drie maanden of eene geldboete van hoogste honderd twintig gulden, fot gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende bij niet bevoegd is tot deelneming aan de kiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering emde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft erteekend. 'holen, den 14 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd M. G. VAX STAPELE. iet groote gemak, de sierlijkheid en t het minst de met deze verlichting Ireven luxe, welke den bezoeker van ote steden direct opvallen, verklaren groote vooringenomenheid voor Elec- sch licht, zoodra er sprake is van de ichting eener lichtcentrale. ■fgezien van de kosten, is het gloei- ipje, zoodra het in voldoende lichtsterkte •ruikt wordt, een ideale lichtbron het ft een aangenaam, roet- en reukvrij t, verontreinigt de kamerlucht niet, ft weinig warmte, brandt in alle standen kan van elk gewenscht punt worden stoken of gebluscht. Het is betrekkelijk ndvrij en gemakkelijk te verwisselen. slotte kan het zeer nabij het te ver ten voorwerp worden gebracht waar- r men event. met een geringere rssterkte kan volstaan, let is echter helaas zoo duur, dat het, alve daar waar waterkracht voorhanden ie concurrentie met gas niet kan door- in. en eerste heeft dit ten gevolge, dat voor normaallamp een lampje van Marsen neemt, die evenwel onze tegen- •rdige behoefte aan licht niet meer nen bevredigen daar een goede petro- nlamp even sterk van licht en daarbij 1 goedkooper is. ien vindt dan ook bij electrisch gloei- tdcorgaans een onvoldoende verlichting, "el op straat als in de huizen daar en tot zuinigheid gedwongen is. In iele gevallen keerde men zelfs weder petroleum terug. 'uur licht heeft natuurlijk ook een slechten invloed op de ontwikkeling der centrale, die slechts bij groote afname kan rendeeren. Over het algemeen kan men ook zeggen dat een plaats die met gas verlicht is een beteren indruk maakt dan eer.e die elec trisch verlicht is. Groote steden maken hierop natuurlijk eene uitzondering. Dit valt vooral op bij de straatverlichting. Daar wordt voor een gloeilamp van 25 N. K. in 'talgemeen p. jaar ca. f 15, betaald, (dikwijls voor een lamp van 15 N. K.) Bij gas daarentegen krijgt men voor hetzelfde geld en voor minderen prijs 50 60 kaarsen Men kan dan desnoods de lantaarnpalen op grootere afstanden plaat sen, zoodat de totale uilgaven hierdoor aan merkelijk minder worden dan hij electri citeit. In den laatsten tijd wordt hij nieuw opgerichte electrische centrales vaak ge bruik gemaakt van zuiggas-installatiën waardoor de bedrijfskosten aanmerkelijk lager zouden worden. Het is evenwel ge makkelijk te bewijzen dat zelfs een der gelijke bezuiniging nog niet van over wegenden invloed is op de verkregen resultaten. Nog afgezien van het feit, dat een moderne stoommachine behalve een reeks andere voordeelen, bijna even economisch werkt, spelen de uitgaven voor kolen niet zulk een gewichtige rol in deze als men geneigd zou zijn aan te nemen. Men kan bij stoommachines per kilo wattuur rekenen op een verbruik van 3'/2 K.G. kolen, dat maakt bij een steen- kolenprijs van f 12,de ton, 34 ct. Bij zuiggas zou dit getal, waarin ver schillende verlies-factoren als net- en accumulatorenverlies begrepen zijn, in het gunstigste geval toch nog dalen tot 12 cent. De prijs van den stroom zou dus per kilowatt niet zulk een groot verschil maken. Wat nu het gebruik van Electrische stroom voor motoren aangaat, zoo is een kleine centrale zelden in staat, den kilo wattuur-prijs lager te stellen dan 15 cent, Daar nu bij kleine motoren een kilowatt uur op een P. K. kan gjrekend worden, is ook de kracht betrekkelijk duur en kan moeielijk de concurrentie met petroleum- of benzinemotoren doorstaan, die c.a. 4,5 a 5 cent per P. K. uur kosten, (de nieuwste zelfs 2.5 cent.) Hier staat natuurlijk tegenover het bijzondere gemak en de zindelijkheid van den Electro-motor alsook de betrekkelijk geringe aanschaffnigs- kosten. Daarom worden ook hoofdzakelijk zulke motoren aan het net aangesloten, welke slechts een korten tijd in bedrijf zijn. Een streek met veel klein-industrie moge daarom op een electrische centrale aangewezen zijn, echter in een groot be drijf, waar de motoren dagelijks langer in gebruik zijn, heeft men in den regel een eigen installatie. Om den stroom voor koken of ver warmen te gebruiken gaat in 't geheel niet. Een kilowatt heeft niet meer dan c.a. 800 kaloriën warmte (tegen 30005000 bij steenkolengas per kub. Meter). Een comfoor, dat 500 Liter per uur ge bruikt, geeft dus 15002500 caloriën af. Om deze warmte met electriciteit te verwekken zouden dus 2—3 kilowatt noodig zijn. De electrische kook- en verwar mingstoestellen zijn bovendien zoo duur en gecompliceerd dat ze buiten hereik van een bescheiden beurs vallen. Ten' slotte wijzen wij nog op de zeer gevoelige en dure electrische meters, die dikwijls toezicht behoeven en geijkt moeten worden. Dit geeft vaak aanleiding tot dif ferenties tusschen de verbruikers en de Centrale en het gevolg is onaangenaam heden en verlies. Ook is de maandelijksche huur dezer meters hooger dan die van IN ELK OPZICHT kan gasmeters voor hetzelfde aantal licht punten. Het bo^engrondsche leidingnet ontsiert, al is het nog zoo mooi aangelegd, de straten. Het wordt ook gemakkelijk door onweder beschadigd De reparatiekosten vormen daarom vaak een belangrijke post op het budget. Zijn de palen van hout, dan dienen zij geregeld onderhouden en nu en dan vernieuwd te worden. Een gasbuizennet kost wel iets meer, doch vordert ook zoo goed als niets aan reparatie. In de centrale zijn vele zeer snelloopende toestellen opgesteld die aan tamelijk groote slijtage onderhevig zijn. Het gevolg is groote afschrijvingen op dat materiaal. Alles te zamen genomen blijkt dat een Electrische Centrale slechts zal rendeeren in groote plaatsen of wel daar, waar water kracht aanwezig is, of waar veel klein- industrie bestaat. In andere gevallen is zij beslist te duur. Openbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden te T/iolen op Dinsdag 12 Maart 1912. Alle leden zijn tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering en zegt; M.M. H.H. Vóór wij tot behandeling der werkzaamheden overgaau, waartoe U bij convocatie-biljet zijt uitgenoodigd, wenscb ik U mede te deeleu, dat onder dagteekeoing van 27 Februari 11. een schrijven aan den Raad is ingekomen van Mevrouw de Weduwe Overman, daarin berich tende het overlijden van haren echtgenoot, den Heer B. A. Overmau, in leven lid van Uw College. Burgemeester en Wethouders hebben vermeend, deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag te moeten beantwoorden, overtuigd daarmede ook geheel en al in Uwen geest te hebbeö gehandeld. Mijne Heeren, wie had durven denken, toen ik in de laatste Raadsvergadering den wenscb uitsprak „dat wij allen in het jaar 1912 bij het leveu en de gezondheid zouden gespaard blijven", vóór de eerste daaropvolgende verga dering het overlijden moest worden geconstateerd en betreurd van een onzer geachte medeleden. Op den dag der begratenis zijn wij allen, voor zoover wij kondeo, naar het Kerkhof ge gaan, om getuige te zijn van de teraardebestelling er;, zooals men dat noemt, om de laatste eer mee te helpen bewijzen aan den Doode. Waar we hier nu in de eerste vergadering na dat overlijden in Raadszitting bijeen zijn, wenscb ik te voldoen aan roeping en plicht, om met enkele woorden hulde te brengen aan de nagedachtenis van den overledene en hem dank baar te zijn voor het goede aan de Gemeente Tholen bewezen, sinds hij lid vaD haren Raad was. Moge zij d stof jaar ginds rusten in vrede 1 Maar wij deöken niet alleen aan de doodeu, wij denken ook aan de levenden. Onze gewijde verbeelding strekt zich thans uit naar het hnis van rouw en naar de beproefde weduwe en kindereu, die nu hun steun en hun leidsman in het Wen verloren hebben en wij wenschen, dat zij, hem in liefde gedenkend, te samen in vrede en liefde zullen leven en dat degenen onder ben, die tot den leeftijd des ouderscheids gekomen zijn, nu bedenken, wat zij te doen hebben, om, zooveel van hen afhangt, te zorgen voor eeüe goede positie in de Maatschappij. Maar bovenal wil ik den wensch uitspreken, dat zij allen mogeu ondervinden de hooge be scherming van dien Eeuwige, die ons ook onder het liefelijke beeld is geteekend van „Man der Weduwen eu Vader der Weezen" Dat zij en worde zoo Alle ledeu, behalve de heer Kegge, hoorden staande des voorzitters woorden aan. De voorzitter deelt daarna mede dat het ver slag der waterleiding is ingekomen en bij de leden zal worden rondgezonden. De heer Van Vredenburch kan, naar aanlei ding van des voorzitters inededeeliug, zeggen dat het idee der uitvoerders (de Mij. tot expl. van gemeentebedrijven) is, een samenkomst met de verschillende gemeentebesturen te beleggen te St-Maartensdijk, waar dan door een deskun dige o. m. zal worden medegedeeld wat door de commissie in overleg met de staatscommissie is gedaan en nog gedaan zal worden. De voorzitter twijfelt niet of de heeren zullen ter gelegener tijd deze bijeeukomst wel bij gaan wonen. Daarna doet spr. mededeeling omtrent punt 4 van het in de vorige vergadering behandelde. De hoogste inschrijver voor de visscherij in de Vest is Joh. Deurlou voor f 16.— per jaar, als borg treedt op J. Groenewege, terwijl de pacht som voor een jaar vooruit wordt betaald. De heer Kegge zegt dat, gezien de pachter de pacht vooruit zal voldoen en er tevens een borg is, zeer zeker geen bezwaar tegen dezen pachter kan zijn. Met alg. stemmen wordt besloten aan Deurloo voornoemd de visscherij ce verpachten en hier van eene acte op te maken. De Voorzitter deelt hierna nog mede dat de aaiibestediügï»som voor den herbouw van het buis hoek Botermarkt-Brugstraat boven de begrooting valt, hoofdzakelijk doordat de achtermuur wegens den slechten toestand ook afgebroken moest worden. l)e heer Kegge valt dit niet tegen, spr. heeft reeds in dien geest gesproken eu het doet hem genoegen dat de muur te slecht werd beschouwd om gebruikt te worden. Het voorstel vau B. en W. om te besluiten tot vethooging van de betreffende som wordt met alg. si;, goedgekeurd. De voorzitter kan naar aanleiding van de in de vorige vergadering gemaakte opmerking van wijlen den heer Overman, over de hooge kosten door de grilfie te Zierikzee berekend voor het nagaan der zegels vau den Burg. Stand, mede- deeleu dat de hieromtrent ingekomen stukken nog door den heer Overmau zijn ingezien en deze heeft begrepen dat legen een dergelijke berekening weinig is in te brengen. Wat de kwestie vau de pomp op de Markt betreft, kan spr. mededeelen dat de h. h. Jordaans en v. Dijck Petit hier geweest zijn, spr. beeft de pomp met de beide h. h. bezich tigd eu de heer v. Dijck Petit zegt dat de mantel wel hersteld kan worden, het metselwerk moet de gemeente voor eigen rekening nemen. Dit vindt ppr. geen bezwaar, daar de gemeente toch iemand in dienst heeft die hiermede belast kan worden. Wat het pompwerk betreft, daar dit onder den grond zit, was hierover moeilijk een overzicht te verkrijgen, doch dhr. Jordaans zou een op gave van kosteu doen, evenals de heer v. Dijck Petit, die een stukje uit den mantel meile heeft

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1