Bnreerlljke Stand. 1* oesters: e m e n g d Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Door het hulptelegraafkantoor werden be handeld 56 telegrammen, t.w. verz. 23 en ontv. 33, terwijl door het hulptelefoonkantoor 59 ge sprekken werden gevoerd. SCHERPENISSE. De heer G. Bolier Gz. oud lid der Staten heeft zijn ontslag ingediend als raadslid dezer gemeente. Aan bet Gulppostkautoor alhier werd in de maand Februari in de Rijkspostspaarbank met 81 inlagen een bedrag van f3647,30 in gelegd, terwijl aan 18 inleggers f 1426,36 werd terugbetaald. Aan het Hulptelefoonkantoor werden gevoerd 358 gesprekken t.w. 201 inkomende en 157 uit gaande, terwijl 8 telefoonoproepberichten werden ontvangen eu 39 verzonden. Er werden ver handeld 177 telegrammen t.w. 96 ontvangen en 81 verzonden. ST-MAARTEN8DIJK. Hedenmiddag werd een luchtballon waargenomen, zoover was na te gaan was deze bemand met een reiziger. OUD-VOSSEMEER. Door den heer Anth. de Rijke alhier is in den Kerkepolder op den zoogenaamden „Huogen Blok een zeer uitge- strekten boomgaard aangelegd, met aalbessen- heesters als onderbeplantiug. Dit is de eerste boomgaard die voor den handel is aangelegd onder deze gemeente. Door eenige landbouwers is te Moerbeeke in België een hengst gehuurd, welke beschik baar is'gesteld voor bel mghebbenden. Er komt meer en meer de overtuigiug, dat voor een ra tioneel? paardenfokkerij het deugdelijk gewenscht is, dat zoowel mannelijke als vrouwelijke dieren van uitmuntende qualiteit zijn. Het wintergraan, voor zoover dit uitge zaaid is, want over het algemeen merkt men in de laatste jaren in dit opzicht meer en meer beperking, staat er uitstekend bij, sommige kavels staan zelfs wel wat al te gul voor dezen tijd van het jaar. Nog steeds wordt voortgegaan met rooiing van boomen onder deze gemeente; thans zijn aan de beurt die, welke groeien aau de dijken langs den Hollarepolder enz, daar worden ze althans nu gedund. De jonge beplanting aan de verschillende dijken maakt het, naar het ons lijkt, best; de aanplant van populiereu heett dit voor boven die van olmen, dat ze veel sneller groeien. Onder deze gemeente is door de heeren Feelens en Rijstenbil voor het eerst een tulpen veld aangelegd van eenige gemeten, zoodat °pder gunstige omstaudigheden wij de „tulpenvelden iu de nabijheid krijgen. Wanneer de zaak gun stig gaat zouden genoemde heeren genegen zijn over te gaan tot uitbreiding van de teeltalzoo werd ons medegedeeld. Nauwelijks is er eenig leven in de natuur, of op elk gebied komt er werk voor den dag. De jeugd, en ook ouderen, trekken nu reeds naar de slikken, welke langs de Eendracht en Mosselkreek gelegen zijn, om daar „kreukels" te lezen. De jonge zeeslakken zijn nog- wel klein, maar het schijnt dat er toch reeds liefhebberij voor is. Gezieu het groote aantal, dat zich gemeenlijk met het alikruiken lezen bezig houdt, moet wel aangenomen worden, dat het afgezetgebied uiet klein is. STAVENISSE. De laatste avonden kreeg meu in onze gemeente op het einde van den molendijk prachtig electrisch licht te zien. De molenaar J. L. Meijer alhier, die voor beweeg kracht reeds een dynamo bij zijn molen heeft staan, is van plan, hij eenigsztns voldoende deel name concessie aan te vragen voor den aanleg van een electrische geleiding voor licht en be weegkracht. in eu bij ziju woning heeft hij den aanleg reeds als proef lateu maken en de in woners stelde hij de laatste avonden in de gelegenheid het licht te zien en te bewonderen. Ook zag men er water koken, strijken en een stofzuiger werken, alles door electriciteit. Voor hoogstens 25 cent per K..W. uur wil de con cessionaris het als lichtbron verschaffen en voor beweegkracht tegen een mtndereu prijs. Woensdagavond hield de heer De Groot, electro-techuicus alhier voor een overvolle zaal een gepaste bespreking, inzake kosten van aan leg en van verbruik. Het resultaat was dat 46 der aanwezigen zich voorloopig verbonden. Dit aantal zal natuurlijk nog wel aanmerkelijk grouter worden. Zaterdagmiddag jl. werd de cursus in Be- drijfscoutrole (landbouwboekhouden), die door den heer Buijze in den afgeloopen winter aan 15 deelnemers te St-Maartensdijk gegeven werd officieel gesloten. Aanwezig waren de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeeule Sint- Maartensdijk en der Commissie vau toezicht Na vele dankbetuigingen, heen eu weer, reikte de heer N. Polderuam aan ieder der deelnemers een keurig gecalligrafeerd diploma uit. Met den grooten ijver en de toewijding, die alle deel nemers aan dezen cursus (12 middagen vau 3 ureu) betoond hebben, mag men gerust de hoop koesteren, dat verscheidene hunner met een Be- drijfcontrole zulleu beginnen. Bij voldoende deelname is de leider voor nemens in het volgende winterseizoen weder een dergelijkeu cursus te geven. THOLEN. Vrijdag jl. gaven «Tholens Zangkoor" en de Gymn ver. sülympia" een «ezamelijke uitvoering in de Bewaar school, waarbij deze vereenigingen zich de medewerking hadden verzekerd der dillet- tanten-club «Cinéma" van B. o. Zoom. Het spreekt vanzelf, dat op die wijze een zeer afwisselend programma verkregen is en dat de talrijke aanwezigen, die geen plaatsje onbezet lieten, een genoeglijken avond hebben doorgebracht. Na afloop vereenigden zich de bezoekers in »Non Semper" waar de gelegenheid tot dansen geboden werd. Het moet erkend worden, dat de toeloop wel wat groot was en dat het bal daardoor niet geweest is, wat het bad kannen zijn. De toegang tot deze Soiree was zoo ruim mogelijk opengesteld, zoodat velen in de gelegenheid waren, het nuttige en heb aangename van muziek en gymnastiek beide te leeren waardeeren. Ook plaatselijke en gewestelijke vereeni gingen gaven blijk van hun belangstelling, door het bijwonen der uitvoering. Het was voor sïholens Zangkoor' dat in jaren geen uitvoering gegeven had, een waar genoegen en mogelijk een gunstig teeken velen van haar oud-leden onder haar gehoor vereenigd te zien. De gymnastiekver. viel de eer te beurt, een gVoote verguld-zilveren medaille te ontvangen van haar Eere-voorzitter, den EdelAchtb. Heer M. G. van Stapele, ter wijl ook de Beschermevrouw, Mevr. Moelker —van Aalst zich andermaal niet onbetuigd liet. De leiding der werkzaamheden was in handen der directeuren de h.h. P. M.v. d. Broek en G. Wiers van B. o. Z. Hun komt een woord van hulde toe voor de vele moeite, die èn uitvoering èn de daar aan verbonden voorbereiding hun gekost hebben. Moge onder hunne bekwame leiding de zang en de gymnastiek zich in steeds grooter bloei verheugen. Ter openbare Civiele Terechtzitting van het Kantongerecht alhier is geïnstal leerd als Kantonrech ter-plaatsvervanger in het Kanton Tholen de heer J. W. Wagtho alhier dan hard worden. Ook is het goed de bedden j flink uit te kloppen en te borstelen. Als appels door ouderlom moeilijk schillen legge men ze even in heet water. Eeu minuut lang is genoeg. Voorwerpen van alluminium worden weer blank als ze met kaliloog behandeld of met eeu oplossing vau 30 gram borax iu een 1 liter water waarbij men een paar druppels geest van sa.- miak voegd. Hiermede worden de voorwerpen gepoetst Bij de Woensdag jl. gehouden aanbesteding te Tholen voor den bouw eener school ten be hoeve van de Vereenigiug Unie school met dan Bijbel aldaar werd ingeschreven door de h.h. W. L. Klos Scherpemsse f 13025 T. Dijkslag Tholen f 12324,46 en v. Driel te Oud-Vosse meer f 12470. Het werk niet is gegund. Stavenisse. Door het waterschap Stavenisse werd o.m. aan den heer C L. van Dalen alhier gegund, de levering van basaltsteeuslag f 5,48 per M3. Een 7-jarig knaapje te Rotterdam, dat een wegrollenden knikker wilde oprapen geraakte onder een goederenwagen, waarmee men aan t rangeeren was, werd overreden en met verplet terd hoofd dood op'geuomen. Bij het hoofd der school te Darp kreeg men ongewoon bezoek. Bij het openen vau het kache'" deurtje vloog eeu spreeuw uit de kachel de kamer iu. Het diertje was door schoorsteen eu kachelpijp iu den kachel beland. Toen enkele oogenblikken daarna de kachel begon te brandeo, hoorde men in de piin^een vreemd gedruisch. Men maakte de pijp los eu een tweede spreeuw kwam er uit te voorschijn De eerste was een mannetje de tweede een wijfje Trouw tot in de kachelpijp. Een zeekasteel. De Red Star Line (dienst AntwerpenNew-York) heeft aan Qe firma Har- land Wolf te Beltast opdracht gegeven tut het houwen vau een nieuw stoomschip 670 voet lang eu metende 25 5 30 000 ton. Dit schip wordt voorzien van drie schroeven en wordt iügericht voor het vervoer van 3000 passagiers. Het uioet iu 15 maanden worden opgeleverd, De tweede der beide voor rekening der provincie Zeeland op en K.Smit's scheepswer ven te Kinderdijk gebouwde schroefstoombooten, de Noord- Bevelaud, heelt Zaterdag op de Wcs ter Schelde een proeftocht gehouden eu daarbij goed voldaan. Het schip, dat bestemd is voor den dienst Middelburg—Zierikzee, is in gebruik genomen. In genoemden dieust wordt dus nu voorzien door twee keurig ingerichte salonbooten, de Schouwen en de Noord-Beveland. In het Eugelsche steenkolengebied is een staking onder de mijnwerkers uitgebroken, en is thaDS in den uitgebieidsten zin algemeen. Als de staking 14 dagen duurt, wordt de geheele nationale industrie gedesorganiseerd. Reeds meer dan ÏOU.OOO werklieden in ver schillende industrie-centra hebben aanzegging gekregeD, dat ua verloop van den wettelijkeu termijn hun contracten als geëindigd worden beschouwd. De spoorwegmaatschappijen zijn van plan van haar wettelijke macht gebruik te maken om zich de noodige brandstof te verschaffen om den loop der treinen te kunnen onderhouden. Reeds is aau de schippers eu handelaars te Grimsby me degedeeld, dat geen kolenexport geoorloofd is. Overal sluiten fabrieken eu wordt het werk volk afgedankt. 600 blifefabrieken in Zuid-Wales moeten sluiten, waardoor 40,000 arbeiders werk loos worden. Id 't geheel loopen er reeds 300,000 inenschen noodgedwongen werkeloos rond, omdat er gebrek aan kolen is. Ook in het buitenland begint men de gevolgen der staking te gevoelen. De eigenaars van de fabriek Berrsgaard te Sapsburg, in Noorwegen hebben aan alle arbeider®, 2000 in getal, kennisgegeven, dat zij over 14 dagen werkeloos zullen zijn, daar de fabriek door de mijnwerkersstakiog in Engeland wegens ge brek aan kolen buiten staat is het bedrijf gaande te houden. PRACTISCHE WENKEN VOOR IEDEREEN. Het lucbteu van veerenbed bedden inoel dikwijls gescbiedeu. Meu legt de bedden echter in den wind maar niet in de zon, daar de veereu lerseke. De vraag naar leverbare oesters was 17 Maart aanmerkelijk lager, dan de vorige week. Zij bedroeg 850,000 stuks en was dus ongeveer 150,000 minder, In België was de daling het grootst. Prijzen alsvoren. In de maand Februari 1912 ziju verzonden van Tholen, lerseke, Wemeldinge, Krabbendijke en Bruinisse naar onderstaande landen 1912 1911 Nederland 197000 346000 België 3006000 2797000 Duitschland 1608U00 1593000 Engeland 297000 1170000 Frankrijk 811000 681600 Rusland 33700 46000 ZwedeD en Noorwegen 38300 39000 Denemarken 30000 6200 Zwitserland 760 Totaal 6021000 6680400 Vergeleken met dezelfde maand van 1911 wijst dit op eene mindere verzending van ruim 660 000 oesters. Gemeente POORTVLIET, Februari 1912. Overleden: Jacobus Snijders 48 jr. eckjj noot van Pieternella Op den Brouw. Gehuwd: Adriaan Bijl 21 jr. jm. en Ckris| lelina Janna Feijtel 18 jr. jd. Geboren: Sijke van Tiggele, dv. Mannui| Tiggele en van Elizabeth Arendje Koppenhol, PiJ zv. Marinua Poot en van Neeltje Bijl, l)ingüi:ii J zv. Adriaan Bijl en van Christoffelina Janna Fei|| Gemeente SCHERPEN1SSE, Februari 191!" Geboren: Jozina Pieternella, dv. Joatl Jacobus Vinjé en Pieternella Slager, Johanna Jacf dv. Pieler Bevelander en Sijije Hartog, Pieter I thonie, zv. Cornelis van As en Jacomine *an Ovorleden: Johannis Devid 7 mnd. Benjamin Menheere en Jansje van der Wl Gornelis 2 mnd. zv. Marinua Laban Duynhoui en Maria Larooij. Gehuwd: Marinus Pieter de Wilde en Oortj Jannetje Kievil. Gemeente IERSEKE van 1—7 Maart 19! Gehuwd: Johan Jacob Verbeke jm. 2' en Jacoba Clement jd. 20 jr. Ondertrouwd: Jacob Hannerwtjk 24 jr. te Kruiningen en Jozina de Bel 2! te Kruiningen. Geboren: Petrus Godefridus, zv. Johat Adam Havermans en Adriana Maria Tempels Nicolaas Cornelis, zv. Johannes Jacobus Koon en Adriana Greep, Piconius,zv. LeeudertiBat Magielse en Adriana Cornelia vaD Stee. Gemeente STAVENISSE over Februari. Geboren: Laurens Izaak zr. J. Eenenaam en J. v. Iewaarden. Helena Jobi dv. D. v. Dreunen en E. Dane. Dirk Jan M. V. d. Berg en J. M. Neele. Overleden: Maria A. de Zwarte i echlg. van L. C. Smits, Jacob Brouwer Genemuiden) 3 m. zv. L. Brouwer en G. Mu Willemina Helmstrijd 72 j. echtg. van Potappel. Gehuwd: Corn. J. Boomsluiter 25 j, en Neeltje H. M. Verstraate 20 j. jd Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie,9 kepii Bui hi ite behi Ds. J. C. 0. Trillaard te Aalburg beeft bedankt voor de beroepen naar Oud-Vossemeer en Hien en Dodewaard. De kerkeraad te Aalburg vereerde haar predikant als een blijk van waardeering een Irsai ameobelement. Ds. V. d. Pol zal op 28 Maart a s. zijn afscheid te Oud-Voasemeer preeken, om dan den daaropvol- genden Bondag zijn intrede le doen ie Bergschenhoek. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Maart 1912. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrnkl kerkbrielje. Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen Zondagavond kwart over zeven uur Ds. G. A. Lolcama, van Bergen op Zoom. Onderwerp: „Opgaan naar Jeruzalem naar aan leiding van Marcus X v. 33. Te zingen: Ps. 118 v. 7, Gez. 86 v. 2, Gez. 254 v. 6 en 6, Gez. 62 v, 2. Oer. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 Ds. De Bruijn, van Ond-Vossemeer, 's avonds 6 nar leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 nor Ds. Makkenze. Woensdag 13 Maart Biddag. Voorm. 9.30 naui. 2 en 6 uur Ds. Makkenze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. Klomp. Woensdag 13 Maarl Biddag. Voorm. 9.30 en nam. 2 nor Ds. Klomp. Geref. kerk, voorm. 9.30, en nam. 2 uur de heer De Graaff, 's avonds 6 nur leeskerk. Woensdag 13 Maart Biddag. Voorm. 9.30 en 2 uur de beer De Graaf. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 nur Ds. Sleenbeek. Nam. Doopsbed. Geref. kerk, voorm. 9,30 en nam. 2 uur, en 6 nur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. den Oudsten, Doopsbediening. Nam 2 uur leeskerk. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Nam. Doopsbediening. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 aar leeskerk, ST-ANNALAND. Ned. Herv kerkvoorm. 9.30 leeskerk door den heer S. M. van der Bel, nam. 2 uur Ds. den Oudsten van St-Maartensdijk. Y'oorber. H. Avondmaal. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 ken 5 uui leeskerk. Woensdag 13 Maart. Voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 uur Ds. Kersten van Rotterdam. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. J. v. d. Pol. Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. De Bruijn en 's avonds 5,30 leeskerk. Woensdag 13 Maart Biddag. Voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. De Bruijn. IERSEKE. Ned. Herv. kerkvocrm. 9,30 leeskerk, nam. 2 uur Ds. Snoep te Waarde. Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. 2 uur leeskerk. Chr. Ev Gem. vooim. 9.30 en nam. 2 uur en 'a avonds 5,30 uur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 en 5 uur leeskerk. kra tot het 19 19 iddi izer aai and e I Geachte Redactie! Mag ik U, naar aanleiding van het ingezo stuk van dhr. Goedhart in no. 1396, plaatsing i\ volgende verzoeken? Bij voorbaat mijn dank. Den Weled. Heer Z. B. Goedhart h. d. Chr. S. te O. V. Waar gij U opmaakt om namens ingezetenen O. V. een woord van hulde aan dhr. Ampt brengen en zulks, blijkens Uw onderteekening doet als hoofd eenor School, daar meen ik, dat ingezetenen ook recht hebben, dat dit geschi zooals 't behoort. Nu schrijft U o. a. Ondergeteekende moest bemerken, dat de raad voorzitter vergat te danken voor he£ uitoefenen zijn (Abestuur en daaróm breng ik (dhr. Am namens de ingezetenen, waarondor natuurlijk H. H. Gemeenteraadsleden dank. Wie zijn ondergeteekende en ik Kon U d< van 3den persoon niet volhouden en moest U den eersten vervallen Typisch. Nog typischer, u later in den pluralis vervalt om aan 't weer tot ik terug te keeren. Is de heer Ampt ook Redacteur der Th. C. Is de Raad te Oud-Vossemeer vrouwelijk? I nu eens mannelijk, dan weer vrouwelijk? Blijl en Uw schrijven is hij beide. Misschien hout zich wel onzijdigVerder op taal- en stijlfoi ingaan, lust me nu niet, maar, dat U als hoofd ft gn school zoo schrijft, vind ik treurig, al men van 't moerendeel der lezers niet vergen die fouten voor hen hinderlijk zijn. Op zakelijken inhoud van Uw schrijven wensch ik e wel nog terug te komen. Zou de Raad ook soms met jonkvrouwelijke scheidenheid (U vindt hem toch niet eens vrouwelij willen wachten met het uitbrengen eener dan tuiging, tot de heer Burgemeester zich hier goed vestigt Ik wil niet onbescheiden vragen, zou dat inderdaad vinden, zooals 't behoort. namens de gemeenteraadsledenvindt ik voorlofw niet al te bescheiden. Tegenover veel fouten in Uw schrijven, die een onderwijzer, die in 't publiek schrijft, mo* door den beugel kunnen, staan ook lichtpunten Politiek en oprechtheid schijnen U tegenstelhn Ik put daaruit de hoop dat U bij Uw geestvorwai de politiek zult helpen bestrijden, dan za de oprechtheid bloeien. Het enthousiasme uwer geestverwanten is zeker maar een phrase Van geestdrift is het pub niet veel gebleken, 't Eenige, wat op enthousis in de verte lijkt, is het uitsteken van vlas geweest op verzoek van dhr. Ampt en Van Gors? bij de installatie. Leed een enkele ingezetene al aan enthousia (verrukking) op het bericht der benoeming van Èdelachtbaren Heer Brinkman, dan hoop ik, diens verstandige woorden bij de installatie gespro dit tot zijn normale proporties hebben teruggebrt In de hoop, dat het den Edelachtb. Heer Bu meester gegeven moge zijn aller sympathie te werven en te bohouden, en dat U, mijnheer Goed het corrigez-vous même gaat beoefenen, blijf i' alle bescheidenheid, UEds. dw. MA RA. DE PLANNEN OP THOLEN. Mijnheer de Redacteur Wegens uitlandigheid nam ik eerst heden ke van het stuk uit Tholen betreffende de verscbiili toestanden aldaar. Het is wel merkwaardig «lat beste stuurlui altijd aan den wal staan. Hoewe gaarne aanneem dat de schrijver zijn artikel om de goede zaak te dienen en niet om bej personen onaangenaam te zijn, maakt zijn allesbehalve een gunstigen indruk. Ken lezer, o kend met toestanden op 't eiland Tholen, moet een heel treurigen indruk er van krijgen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2