(J e m e n g <1 Ji i e u ws. 0 N D E R W 11 S. RECHTSZAKEN. Ingezonden Stukken. B Rijkspostspaarbank ingelegd f 5059,68 en terug betaald f3151,87. Door het hulptflegraafkantoor werden behan deld 85 telegrammen, t.w, ver». 36 en ontv. 49 terwijl door het hulptelefoonkantoor 82 gesprekken werden gevoerd. Woensdagavond jl. werd door den heer W. J. Boogaart, in de herberg vau den heer P. J. van der Slikke alhier, een algemeene vergadering belegd. Door hem werd besproken en nader uitge legd wat de vorige week alhier door den heer Verduijn omtrent de Electrische verlichting was gezegd. Door becijfering werd het ieder duidelijk dat het Electrisch licht nog goedkooper uitkomt dan petroleum en dan ziju er nog meer voor- deelen aan verbonden (zindelijk, reukloos, beter licht, gelijkmatig branden ot gloeien, enz.) Staande de vergadering mpldden zich 23 personen aan, die bereid waren zich aan te sluiten, terwijl een 13-tal zich opgaf als aandeelhouders. SOHERPENIS8E. Gemeenteraadsvergadering op WoeDsdag 14 Februari 1912. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na voorlezing werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ter behau- deling ingekomen stukken le. Exemplaar van de plaatselijke strafver ordening. 2e. Verzoek van den heer P. Jansens om verhooging zijner jaarwedde (f 30als klok luider. Na breedvoerige bespreking werd besloten ziju jaarwedde te breugen op f 40.met ingang van 1 Januari 1913 en hem over 1912 een grati ficatie toe te kennen van f 10. 3e. Op het verzoek van den heer J M. van der Graatf, kantoorhouder, om verhooging zijner jaarwedde, adf 180.werd afwijzend beschikt. 4e. De rooilijn voor het te bouwen huis van G. Suurland, zooals die was aangegeven werd afgekeurd. Verder werd voorwaardelijk aangenomen om het Kooldijkje en de Bakkersstraat dit jaar nog te verbetereu. Daarna ging de vergadering in geheime zitting over tot vaststelling van het Kohier van den H. O. In het jaar 1911 werd alhier op de weegbrug „Eendracht maakt uiacht" onderstaande gewogen 3744213 KG. suikerbieten, 2352533 KG. aardappelen, 1573142 KG. pulp, 187358 KG. voederbieten, 70888 KG ajuin, 6965 KG. vlas, 67881 KG. hooi en stroo, 35067 KG. mest, 32652 KG. tarwe, gerst en boonen, 10830 KG. knolselderij, 5296 KG. cichorei, 2190 KG kachel kolen, 1547 KG. diversen (als lood, ijzer enz.), 1391 KG. koolrapen, 1316 KG. plantboomen, 73 varkens en 112 stuks rundvee. De schipper Clement de Jonge, van Tholen, lag alhier met zijn scheepje in de haveu, om aardappelen te laden. Toen hij uaar zijn scheepje wilde gaan dreef het juist zooveel van den wal dat de loopplank de verbinding miste waardoor de schipper in zulk een ongelukkige houdiug te water geraakte, dat hij zonder toegesnelde hulp zeker had moeten verdrinken. THOLEN. Bij het Zondag jl. te Bergen op Zoom door het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, gewest Zeeland, gehouden examen voor voorturner, slaagde om. de heer H. C. Cornelisse Wzn. voor voorturner 3de graad. Waar hij seriert jaren lid is der Gymnastiekvereniging „Olympia" alhier, vermelden wij dit met des te meer ge noegen. Goor den heer A. Cense alhier is het request over de boterwet, dat we eenige weken geleden iu ous blad opnamen, verzonden; het telt 70 haudteekeningen vau belanghebbende handelaren. In de Vrijdagavond ten huize van den heer P. H. Eist alhier gehouden gecombineerde algemeene vergadering van „Tholen's Zangkoor" en de'Gymnastiekvcreenigiug „Olympia" werd o.ra. besloten tot het geven van eene uitvoering besloten- door bal, toegankelijk alleen voor ge- ïntroduceerden. In Friesland heerscht onder een deel der schippersbevolking groote armoede. Vele schepen zijn, overvallen door de strenge vorst, zonder hun bestemming te kunnen bereikeu, op de reis ingevroren. Wel is, toen er goed ijs was, door velen meermalen als baanveger of als prijswinner bij 'hardrijderijen een goed daggeld gemaakt, maar sedert den ingevallen dooi zijn allen zonder verdiensten. Te Wartena zag men de vorige week nog zwaar beladen slcdeu over het ijs duwen en aau den walkaut stoud iemand te visschen met een hengel 1 Daar had het ijs losgelaten, in het midden was het nog 30 cM. dik. Er is echter dezen wiuter veel geld ver diend. Ruim 300 wedstrijden werden gehouden. Ougeveer f 5000 aan prijzen en premies werden daarvoor uitgeloofd. Eenigen van de snelste hardrijders en hardrijdsters hebben thans reeds f 2700 gewonnen. Bijv. Arend Poepjes te Lemmer ongeveer f 310, E. de Vries te Lemmer f 255, Ph. Holst te Amsterdam f 260, J. Kliphuis te Winschoten f200, W. de Vreeze te Bolsward f 160, W. Boxee te Abcoude f 145 J. Baarda te Blessum f 145, H. Poll, te Stroo- bos f 120, 8. Casteleiu te Tzummarum f 125. C. de Jong te Leeuwarden t 160, L. Poepjes te Lemmer f 65, enz. enz. Op de rijderijen van mannen en vrouwen be haalden L. Dijkstra te Lemmer en Geertje Engelsma te Nieuwe Beets f 100, C. Dijkstra te Lemmer en Geertje Engelsma f 130, J. Seinstra te Lemmer en G. van Keimpema beiden te Wartena f 80, G. Casteiein en Z. Kooistra, beiden te Warga f50, J. Poepjes Delfetrahuizen en J. Hofstee te Oldelamer f 40 en L. en B. Poepjes te Lemmer f 35. Te Brouwenermond laadde een 18 jarig jongmensch een oud geweer en schoot het at, met het noodlottig gevolg dat het in stukken sprong en hij doodelijk gewond neerviel. Op de Zeeuwsche lijn hebben deze week eeuige extra treinen geloopen voor het vervoer uaar Duitschland, zulks in verband met h'et heden in Duitschland in werkiug tredende invoer recht op aardappelen. Je geld of je leven, zoo klonk onder Lonneker plotseling een voerman die met zijn wagen passeerde toe, terwijl de struikroover tevens op zijn wagen sprong. Onze voerman wilde geen van beide missen, doch gaf den aan rander met een ijzeren sleutel een 9lag op ziju hoofd waardoor deze van den wagen tuimelde De voerman er natuurlijk suel vau door, blij dat hij er zoo was af gekomen. Eeu 67-jarige vrouw te Bovenkarspel was alleen thuis eu had haar stoot voorzien van een extra kooltje. Haar man kwam eenige uren later thui9 en vond ziju vrouw half verkoold. Waarschijnlijk hebben hare kleeren vlam gevat door het vuur in de stoof eu heeft de oude vrouw zich niet kunnen redden. Men heeft reeds vaster vorm gegeven aan het plan om dit jaar over ons land een rond vlucht te houden. Het ligt in de bedoeling, de rondvlucht in 4 étappen te verdeelen, en te doen aanvangen en eindigen te 's-Gravenhage. Deze 4 étappen zijn als volgt I. 's GravenhageAmsterdam (50 K.M.) Hoorn (30 K M.)Leeuwarden (over zee ruim 80 K.M.)Groningen (50 K.M totaal 210 K.M. II. GroningenAssen (30 K.M.)Zwolle (60 K.M.)8oesterberg (80 K.M.); totaal 170 K.M. III. SoesterbergArnhem (50 KM.)Maas tricht (13U K.M.)Gilze-Rijen (115 KM.); totaal 295 K.M. IV. Gilze-Rijen—Middelburg (90 KM.) Rotterdam (80 K.M.)'a-Gravenhage (20 K.M.) totaal 190 K.M. De geheele rondvlucht zal derhalve 835iK.M. bedrageu en over de elf provinciën vau Neder land gaan. Volgens eene begrooting zijn de kosteD te ramen op 30.000 gulden. Bij een verlofhouder te Schoonlo (Drente) vroegen twee personen om een borrel. De ver- lofbouder gaf hun dien, overtrad daarmee dus de wet en de beide anderen maakten zich nu als oubezoldigde rijksveldwachters bekend en zeiden proces-verbaal te zullen opmaken. Tegen betaliug van eeu zekere som zouden ze echter de zaak bUuw-blauw laten. De ver lofhouder betaalde de verlangde som, maar was tevens zoo verstandig de zaak aau te geven bij de politie. Deze arresteerde beide personen, die volstrekt geen oubezoldigde rijksveldwachters bleken te zijn. Zij zijn wegeus oplichting te Assen in verzekerde bewaring gesteld. Te Amsterdam was een kleuter van 3 jaar alleen thuis eu vond lucifers binnen ziju bereik, 't Ventje ging er mee spelen met het treurig gevolg dat het in braud geraakte; met ernstige brandwonden overdekt werd het naar bet ziekenhuis vervoerd. Een Noorsch dichter, Olof JohnseD, heeft zichzelf aangegeven wegens verduistering van f 30,000. Hij zegt, dat de aangifte geschied is op aandrang van een vrouw die wil hem alleen trouwen, als hij vooraf ziju schuld boet. Door de Parijsche rechtbank werden eenige dagen geleden twee mannen wegens moord ter dood veroordeeld. Een vriendin van eeu der daders, wegeus medeplichtigheid tot 8 jaren gevaugeuisstraf veroordeeld, heeft zich tot deu procureur der republiek gewend met verzoek om met den veroordeelde in het huwelijk te mogen treden. Een dame te Berlijn begaf zich naar een dokter. Op de trap van diens huis werd zij door eeu man aangegrepen die haar een taschje met een portemonnaie inhoudende 3 00 Mark, ontrukte. Op het geroep der bestolene snelde een neger toe die den dief achterna liep en wist te grijpen, zcodat deze gearesteerd kon worden. In Siberië heeft een zware sneeuwstorm gewoed; reeds slaagde men er in 63 slachtoffers te vinden, doch er zitten nog veel meer onder de sneeuw bedolven. Portugal en Spanje zijn vreeselijk ge teisterd door zware stormen gepaard met over- stroomingeu. Alle te velde staande vruchten zijn verwoest, huizen ingestort, kortom de ellende voor de bevolking is niet te overzien. Voor Portugal kan de overstrooming wel eens zeer zonderlinge gevolgen hebben, daar de kas sen der regeenug totaal uitgeput zijn eu dus geen tegeumoetkomiug zal kuunen worden verleend aan de slachtoffers dezer ramp. De voorstanders der republiek zieu de toekomst ten iniuste donker in en men verwacht weder een algeheele om wenteling. - Van den snellen vooruitgang van Canada krijgt men eenig deukbeeld als men weet, dat in dit land alleen aan de hoofd- en zijlijnen der spoorwegen in 1911 niet minder dau 203 nieuwe stedeu zijn gevestigd. Te Brussel is een trein, komende vau Amsterdam, op de stootblokkeu geloopen. De schok was zeer hevig. Acht reizigers werden gewond; 7 konden na te ziju verbonden hun reis voort zetten; alleen een dame werd opgenomen in een ziekeninrichting, Tusschen de steden Keulen, Düsselaorf en Neuss zal eerstdaags een regelmatig vliegverkeer voor passagiers en de post ingericht worden. Later zal bet traject uitgebreid wordeu tot het industrie-gebied. PRACTISCHE WENKEN VOOR IEDEREEN Om vleesch spoedig malsch te doen kokeu giet men als het afgeschuimd is en sterk kookt op VL K. G. vleesch 2 eetlepels goeden moutwijn. He», vleesch, al is het van een oud dier, wordt dan spoedig malsch en van den reuk of smaak van den wijn blijft niet het minste spoor over. Om ijzeren tuingereedschap tegen roesten te bescbutteu wordt aangeraden om het eenigen tijd in eene oplossing van koolzure natron te leggen. Hierdoor wordt het langen tijd van roest gevrijwaard. Zij die wat hebben aan te bieden, of wat te koop vragen, een dieust ot betrekking zoeken of personeel benoodigd zijn, raden wij een advertentie le plaatsen iu ous blad. Te Breda slaagden Donderdag voor het examen nuttige handwerken de dames H. J. Bekker, Bergen op Zoom eu H. B. Jansen, St-Maartensdijk, leerlingen der Rijksnormaallessen te Tholen. De rechtbank te Middelburg veroordeelde heden Vrijdag wegeus mishandeling Corn, R. 23 jr., P. R. 21 jr. en W. R. 20 jr., allen te lerseke, wegeus mishandeling ieder tot t 25 boete of 25 dagen hechtenis. Dezelfde drie gebroeders stondeü daarua weer terecht, beklaagd van mishaudeliug van deu schippersknecht De Dreun, iu den uacht van 4 op 5 Januari. Geëischt werd tegen ieder der gebroeders t 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Mijnheer de Redacteur Het zij mij vergund, naar aanleiding van het schrijven in Uw blad over het al of niei goede in het ceruficatensysieem eu heigeen daarmede in ver hand staat, mijne opinie nogmaals weer ie geven, mede in verband met eeu ingezonden stuk in de Visscherij Courant van 3 Februari jl. onderteekend door „Z", waarin sclir. mijn artikelije, voorkomei de in het 110. van 1 Januari jl. der lerseksche Thool- sche courant bespreekt, ïedeu waarom ik de Redactie der V. Ort. verzocht eveneens onderstaand artikel op te nemen. „Z" beweert in bedoeld stuk niet meer of minder, dan dat feitelijk het Visscherijbestuur niet goed is sauiengesield, terwijl de President van dat Uollege naar zijue meening geea deskundige is en daardoor alles wat hij van oestercultuur en dito handel weet ot weten wil geput heeft of moet putten uitrapporien van zijne ambtenaren, opzieners en controleurs, heele brave, Hiuke mannen, goede schippers en als zoodanig voor hunne taak berekend, maar, wederom naar zijne ïneeuing, allen zonder uitzondering eenvoudige, zeer matig ontwikkelde menscheu, die over 't alge meen vau oesiercultuur nieis ol zeer weinig, vau oester handel heelemaal niets weten en bovendien zooveel mogelijk door den bril zien van hun chef. In hoofdzaak naar aanleiding daarvan wil mij het onderstaande uit de peu. Menschen, die, om het zoo eens uit te drukken, opgegroeid zijn iu de oester- en mosselcultuur, of althaus altijd verkeerd hebben tusschen visschers eu belanghebbenden en als vanzelf nooit anders hebbou hooreu praten dan over mossels en oesters en alles wat daarmede in verband staat, verder de Zeeuwsche Stroomen bevaren hebben, als het ware de daarop gedaan wordende werkzaamheden hun opstaan en naar bed gaan is, daarbij goecl hun oogeu den kost gegeven hebben en nadenken over hetgeen ze zien eu hooren, kunnen wel degelijk geacht worden te kunnen medespreken in het vak, eu kunnen voorzeker belast worden met het toezicht op de naleving van voorschriften, welke hun van hoogerhand worden verstrekt. Voorzeker kunnen zij dit beter, dau zij, die met een air van beterweton ten slotte moeten afgaan op de inzichten van eerstbe- doelden, al laten zij het vaak voorkomen alsof zij hunne beweringen gronden op zelfverworven kennis, vreozende dat anders hun prestige zou lijden; het is echter een verblijdend verschijnsel, dat er ook nog menscheu gevonden worden, die willen erkennen, dat zij hun ïneeuing gronden op het gezegde van dien ot dien ambtenaar, ondergeschikte als anders zins, door welke eerlijkheid zij stijgen in de oogen van hunne weldenkende ondergeschikten, terwijl de eersigeuoemden "op den duur toch iu den kijker loopeu, al meenen zij van niet. Omtrent de kennis van het Handels-artikel oesters of mossels, m. a. w. te weten hoe men het best van zijn oesters of mossels afkomt, enz., is het moeilijk een oordeel te vellen. Voorzeker brengt het doorloopen van een of andere school of een of anderen cursu» die kennis niet bij, al valt het niet te ontkennen, dat verstandelijke ontwikkeling hierbij uoodig is, doch deze ontwikkeling kan doch behoeft niet ver- kregon te worden op school alleen. Hun die in de alleszins guustige conditie verkeeren, dat hunne Ouders in slaat zijn geweest, hunnen kinderen een f stal 801 |*da sta da ,11 0D id i. et goede opvoeding te geven, (ik heb hier meej oog de opvoeding zooals die wordt opgei hen, die het doorloopen van H. B. S. als de besie opvoeding beschouwen), komt de v< kennis goed te pas, en het is mogelijk dat de hen tot goede oester- of mosselha adelaars] doch logisch is het gevolg niet, want er boven de praktijk. Verder komt die keni goed te stade, zoo zij zich daartoe aangt gevoelen en er dus lust iu hebben, bij ht deeren van het leven, de organen van ot mosselen, den plantengroei op de perceele enz., kortom de natuurkundige kennis van heti en mosselvak", doch kennis van den teelt, de handigheid in het sorteeren, het ondt van soorten, enz., waait hun zoo maar daarvoor komt meer kijken, en kan men werven ook zonder dat men veel „letters heeft. Wanneer nu èn de door de school vei ontwikkelde, de z.g. „geleerde", de „meneer" de visscherman het uitdrukt, èn de door d( tijk geschoolde elkander de hand reiken, kennis betreft, en eerlijk er voor uitkomen hun kennis slrekt, dus ieder vanzelf op eigei blijft, welnu dan vaart het allen wel. Niei toch b.v. een schipper het varen verbeter dan die schipper erkeunen, wat velen d< wanneer het op de wetenschap aankomt, zijol tekortschiet, maar laat ook de „geleerde" de zijn onervarenheid erkennen buiten zijn eigen Wat groote genieën meermalen hebben namelijk, dat hoe meer men weet, hoe tot de conclusie komt, dat men weinig weet] ook hier van toepassing. Ik woet wel, de schimpt altijd, althans vaak, op den den „meneer" en deze spreekt op zijn beurt, vaak van „dat domme visschers volk" maar dj toch zoo niet zijn. Laten wij toch elkanders! wat meer waardeeren en niet vergeten, di onzer talenten geschonken zijn den een m ander minder en dat het onze plicht is, lr€ die talenten te woekeren. Hoe kunnen wij beter doen, dan door onze talenten te sicfthil dienst der gemeenschap t Wat de samenstelling van het Visscheri; betreft en of het bestaat uit mannen, die vi op de hoogte zijn, daarover is het ook i om een oordeel te vellen. Niemand is vt in het onderraaansche en zoo zijn de het Visscherij bestuur ook niet volmaakt. Jk heb het echter wel eens bijgewooc personen, die hard afgaven op dat Visscherij even later om raad gingen vragen bij dit dit nu is niet geheel consequent nietwaar? ook dat het Visscherijbestuur meermalen gaat met mannen van de praktijk. Wat di wat ligt daar voor kwaad in Zouden soms alk sobers aan de groene tafel moeten zitten, en zou beter gaan Het is te dom om te veronders den oen voor den ander zou het zijn colle gunnen, dat hij deel uitmaakte van dat Waarom wordt er nu bij de bestaande vacali roepen„laat toch in 's hemelsnaam mi visschersman erin komen Maar wat is de er wordt te veel gemopperd op de kade schillende visschersplaatsen en er wordt streefd om door aaneensluiting elkanders bi te behartigen. Zie slechts hoevele vissckoi geen deel uilmaken van Visschersvereenigii hoe slecht hare vergaderingen worden bezocl zoover mij bekend, is nog nimmer een requi gaande van de visschers en behoorlijk met omkleed, door het Visscherijbestuur terzijde al zal het wel eens voorkomen, dat niet requesten gunstig wordt beschikt. Men ki niet eischen, dat zijn wenschen steeds worden? Men praat wel eens van het kne vetworden.en bedoelt daarmede bepaalde pei maar zit dat den visscherman ook niet wat! bloed, al wordt hij er niet altijd even v| Doet het Visscherijbestuur zijn plicht niet vervullling van vacatures niet goed (Ik denk b.v. aan eene mogelijke stemming kiezing, stellen van candidaten, zooals bij moenteraad, enz., hoewel do Kiezers ook dl altijd tevreden zijn, wanneer hun candidai niet aan de verwachtingen beantwoordt,) lalt belanghebbenden trachten door sameDwerking verandering te brengen en laat men bedenkt Eendracht macht maakt. Nu over de certificaten. Het wordt voorgesteld, alsof die onnoozele paj den oesterhandel en ook den mosselhandel si terwijl m.i. deze veelbesproken papiertjes wel cachet geven aan eene zending. Laat ik v oogeublik eens een worst van Noack als nemen, dan zien we daaraan een labelije loodje. Als het U gegaan is als mij, in de dat er veel geschreven werd over de gril dingen, die zich bevonden in worst, dan dat labeltje eD dat loodje een zekere gerustsij om de worst van Noack als totaal zuiver'_ schouwen en zon U niet graag in het algej worst gegeten hebben, wairbij een dergelijk caat niet was gevoegd. Zoo is het nu ook cerlificaten, er gaat eeu zekere suggestieve van uit. Ja, nu vinden natuurlijk zij, dif certificaten kunnen krijgen, bet niet lollig Visscherijbestuur hel bijvoegen van certificaiei^ plichtend stelt, en wordt het voorgesteld akjl college als het ware eene despotische mat® uitoefenen, doch dat is altijd zoo, men zoujg zeggen, de druiven hangen te hoog en dm worden ze zuur verklaard. Men bekommeffl niet om een systeem, men keurt het desnooi nl en prijst het zelfs aan, doch wanneer men vjjj of morgen zelf er de dupe van wordt, dan ra men en verfoeit het. Hoe zouden die redeneeren, vraag ik mezelf af, wanneer ztj certificaten konden bekomen en er in plaa® nadeel, voordeel van ondervonden, door dat oesters boven anderen werden geprefereerd?! erken het maar, het eigen-ik speelt ons zoofl parten en laat ons het algemeene belang uJÉj oog verliezen. r Hoe men ook spreekt, de certificaten hebbej oesterhandel, in ziju geheel genomen, herstek al zal de eene afnemer er moer op gesteld zijl de ander, daaraan kan het algemeen zich tock stoien? Er zijn afnemers, die beweren, dat concurrenten kunnen zien door die certificaten wie zij hunne oesters betrekken, doordat de»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2