Een nieuw gewas. Ut e ui e ii g d Sieuws. Marktberichten. I Burgerlijke Stand. Kerknieuws. De last is te zwaar. -«■r Maandag 5 Februari *.s. zal alhier optreden Jhr. De Muralt, van Zierikzee, om over Staatspensionneering te spreken. Het ia een actueel onderwerp, vooral van zeer groot belang voor zoovelen van den arbeidersstand enz., die tot beden nog steeds moeten wachten op steun in een periode van het leven, waarin men nog graag een inkomen zou hebben, maar door ouderdom niet meer werken en dus niet verdienen kan. POORTVLIET. Naar wij nit goede bron vernemen, bestaat hier het voornemen een z.g. „Kolenbond" op te richten. Belangstellenden werden daarom uitgenoodigd, Vrijdagavond half zeven uur, samen te komen in de herberg van den heer Van der Slikke alhier, teneinde over de oprichting van zoo'n Bond te spreken en zich als lid op te geven. 8TA.VENI8SE. De heer M. C. Steeodijk is als bestuurslid gekozen in de West-Brabantsche Concours-Hippique en Harddraverij-vereeniging te Bergen op Zoom. 8CHERPENI8SE. Voor de nationale militie 1913 zijn alhier 12 lotelingen ingeschreven. Tegen Maandag a.9. is er een vergadering uitgeschreven van de leden voor gasonderzoek met het doel tot vaststelling van den dag, waarop zij zich persoonlijk zullen gaan op de hoogte stellen van versohillende gassoorten in tegen woordigheid van een deskundige. Door de Maat schappij tot bouw en exploitatie van gemeente bedrijven te Utrecht is geiuformeerd om tot het oprichten van een steenkolen gasfabriek te ge raken. De aanvrager voor exploitatie is het menu van den dag. THOLEN. De nieuwe boterwet brengt eigen aardige bezwaren met zich mede voor handelaren en winkeliers, eigenlijk gezegd maakt ze dezen handel voor hen onmogelijk. De heer A. (Jense alhier, heeft een adresbeweging op touw gezet, welk adres bij de betrokkenen circuleert en als volgt luidt Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's-Gravenhage. Geven ondergeteekenden, allen boterhandelaren en boterwinkeliers op Tholeu, ten deze domicilie kiezende bij den eerstondergeteekende, eerbiedig te kennen dat het volgens artikel 2 der Boterwet ver boden is boter te leveren, in een winkel ot op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voorhanden te hebben, uit te stal len in het openbaar, enz., welke een vetgehalte bezit beneden een bij algemeenen maatregel van Bestuur vast te stellen grensen zulks op be trekkelijk zware straffen, vooral bij herhaling der overtreding; dat de practijk heeft geleerd, dat deze verbods bepaling voor de boterwinkeliers en boterhande laren, die zelve den boter, zooals hier op Tholen, van de boeren betrekken, zeer onrechtvaardig is en hen feitelijk dwingt den handel in boter geheel te staken wat voor de meesten enorme schade, voor anderen een vernietiging van hun bestaan medebrengt dat immers met den besten wil der wereld tegea het onvoldoende vetgehalte van boter, hetwelk hun door de boereu wordt geleverd in pondsmaat niet kau worden gewaakt, waar een winkelier ot eenvoudig handelaar geen scheikundig laboratorium er op na kan houden, en uiterlijk de hoedanigheid van den boter niet is te consta- teeren, zelfs niet bij wijze van proeven; dat huu dus altijd het groote gevaar dreigt geheel onschuldig te worden veroordeeld, dewijl voor een veroordeeliug wegens overtreding geen opzet wordt gevorderd, en zij toch absoluut er niet tegen kunnen waken, dat hun boter van het vereischte vetgehalte door de boeren wordt geleverd, nog daargelaten het groote bezwaar om wegens de afname van verschillende leveran ciers, die toch alleu in ongeveer denzelfden vorm leveren, te kunnen zorgen voor de wetenschap der afkomst; dat de druk van deze verbodsbepaling niet kan worden gedragen met betaling van eene betrekkelijk geriuge geldboete, welke meestal op overtredingen zijn gesteld, omdat de bestaande wet bizonder zware straffen op deze overtreding stelt en zelfs bij herhaling, behalve andere ruineerende maatregelen, de geheele staking van een boterbandel gebiedt; dat, terwijl de handeldrijvende afnemers worden bekeurd en gestraft en dat, zooals gezegd, on schuldig omdat zij toch zoolang zij hun handel moeten bedrijven niets vermogen te doen, wat maar eeuigszins den verboden toestand kan voorkomen, hun leveranciers geregeld vrij uit kunnen gaan, die eigenlijk de werkelijke schul digen zijn, omdat zij bij de bereiding wel in staat zijn te zorgen voor voldoend vetgehalte, zonder scheikundige proeven te nemen dat Uwe Excellentie de gegrondheid van de klacht van adressanten zekerlijk zal moeten erkennen, indieu Uwe Excellentie op dit request een onderzoek deswege zou willen instellen op Tholen dat het doel der Wet bij het wegnemen van de gegrondheid van der adressanten klacht geheel zou worden bereikt, naar adressanten bescheidenlijk meeuen, indien werd bepaald, dat alle boter- fabrikanten of botermakers slechts onder Rijks controle konden afleveren Redenen waarom adressanten zich met eerbied wenden lot Uwe Excellentie met beleefd verzoek bet al dan niet na voorafgaand onderzoek, daar heen te willen leiden dat van Regeeringswege een Wetsvoorstel worde ingedieud, welke wijzi ging aanbrengt in de bestaande Wet, opdat de inderdaad harde eu onrechtvaardige zoo absolute verbodsbepaling waarop adressanten hebben gewezen, worde weggenomen. 't Welk doende, enz. LAN DBOU W-VEETEELT. tenminste de haarwortels niet zijn vernietigd zijn: men neemt 4 gram Spaansche vliegentinctuur, 4 gram peruviaanschen balsem en 30 gram reuzel. Dit mengt men tot een zalf, waarmee men de kale plekken éénmaal daags inwrijft. OESTERS. Oud-Vossemeer. in het verslag aan het Bestuur der Z. L. Maatschappij uitgebracht voor de afd. Tholen, komt o. m. voor een mèdedeeliDg vau den heerP. Minderhoud van Annna Jacobapolder„De Hongaarsche of Duitsche uitjes worden in het najaar liefst in de laatste helft van Augustus met de machine uitgezaaid, let wel, niet het zaad, maar de uitjes zelf. Ze blijven dan den gebeelen winter onbedekt op het land. Gewoonlijk hebben ze zich voor de vorst iuvall al aardig ontwikkeld. In het begin van Juli worden ze geoogstde teelt gelijkt dus op die vau sjalotten; m. a. w. naast de gezaaide ui ontwikkelen zich tal van jonge uitjes, waarvan de kleinste nauwe lijks zoo groot zijn als onze Zeeuwsche groene erwten en de grootste ongeveer den omvang bereiken van ouze zilveruieu. Men is in 1910 met de teelt van dit gewas begonnen in den Anna Jacobapolder. De oppervlakte bodroeg toen pl. m. 4!/j geinet. In 1911 zijn deze uitjes weer in dezen polder verbouwd (6 gemet), be nevens io den Prins Hendrikpolder (3 gemet). In de maand September van 1911 zijn in laatstgenoemden polder pl. m. 12 gemet met deze uitjes bezaaid. Helaas heeft de storm van 30 September op 1 October den polder onder water gezet en zal er nu van dit gewas voor het loopeude jaar niet veel terecht komen/' De te Bergen op Zoom Donderdag j. 1. ge houden hengsten-verkoop trok, waaraau zeker het mooie weder het zijne bijdroeg, vele belang stellenden. Zooals te begrijpen is liepen de prijzen nogal uiteen. De hoogste prijs was f 6400 totaal op brengst bedroeg f 19490. lerseke. Doordat Duitschlaud van 19-25 Jan. heel wat meer afnam steeg het aantal verhan delde oesters met 150,000 en steeg tot 1,150,000. De prijzen bleven: Imperialen 95 KG. f 52.— Ie. soort 72 K.G f40. 2e soort 5658 K.G. f 25. 3e soort 45 K.G. f 15. De DE OPSTAND IN CHINA. Daily Telegraph verneemt uit Peking dat een vergaderiug van de Mantsjoe-prinsen, om te beraadslagen over den troonafstand, we derom zonder resultaat bleef. Vooral de Mon- goolsche prinsen verzetten zich sterk tegen de invoering van een republiek. In hofkringen te Peking wordt met nadruk verklaard dat de re- volutiounaireo hebben afgeweten van het plan voor den bomaanslag op Joeansjikai, tewiü zij niettemin voortgingen met de onderhandelingen over den wapenstilstand. Daarover is men in hofkringen te Peking uiterst verontwaardigd. De politie heeft opnieuw bommen opgespoord en wederom bommen in beslag genomenook zijn wederom verscheiden personen in hechtenis genomen. Joeansjikai, die ongesteld is, verklaarde, dat de voornaamste hinderpaal op het oogenblik het geldgebrek is. Na den bomaanslag op zijn leven moet hij hebben uitgeroepen„Geef mij geld, en ge zult zien wat ik kan." Vulgeüs latere berichten schijnt men zich in hof-en regeeriugskringen te Pekiög vrijwel ver zoend te hebben met het denkbeeld van een afstand des Keizers, waarop dan de uitroeping der republiek zou volgen met Joeansjikai als eersten president. Dr. Soenjatsen zal zich van te voren terug trekken. Echter naar de Timis uit Peking verneemt niet onvoorwaardelijk. Dr. Soen- jatseu zal onmiddellijk na 's Keizers afstand naar Peking komen om met Joeansjikai te on derhandelen over de vorming vau een nieuw ministerie. De republikeinsche leiders zijn genegen om toe te staan, dat de keizer na zijn afstand, den titel blijft voeren van „Mantsjoe-keizer," echter niet meer dieu van keizer vau China. Joeans jikai wil aan het hot peusioeneu waarborgen tot een gezamelijk bedrag van 5,OUD,0U0 taëls 's jaars. Bijzondere eer zal worden bewezen aan de keizerin-weduwe omdat haar echtgenoot de vorige keizer een voorstauder van her- vormiugen was geweest. - De Duitsche herstemmingen, die Zaterdag, en deze week plaats hadden, hebben, zooals verwacht werd, de linkerzijde in het algemeen, en den sociaal-democraten in het bijzonder, heel wat nieuwe zetels bezorgd. De volledige uitslag is dat de sociaal-democraten een sterke partij in den Rijksdag zullen vormen. Het keizerdistrict te Berlijn is slechts met ge ringe meerderheid van stemmen voor een so- ciaal-democratischen vertegenwoordiger bewaard Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Mijnheer. Gedurende de laatste jaren heerschte er in den Aardappelhandel door minder overvloedige oogsten en vooral door de groote vraag van het buitenland in de meeste lijden een willige stemming. Dit en nog meer is de reden dat er misbruiken ingeslopen zyn bij de aflevering der aardappelen van den boer aan den koopman, die ernstig ons be drijf schaden zells met ondergang bedreigen, indien daaiaan geen paal en perk gesteld wordt. Allereerst dient dan gewezen te worden op de slechte sorteering. Tegenwoordig heelt het er soms veel van of men veldgewas koopt, inplaats van lever bare aardappelen. Op groenen, poters en bonken wordt niet meer gelet. Hoogstens mag de handelaar ze er voor zyn eigen rekening bij het laden uitzoeken. Het is echter een vereischte dat de boer dit laat doen, en aardappelen levert die goed gepoterd zijn, zonder groenen en zonder bonken. Ook het instellen vao weegbruggen (fairbanken) heelt aanleiding gegeven tot groote misbruiken. Vroeger ontving men in de Prov. Zeeland op de kleine bascule eu kon iedereen het gewicht controleeren. Door de weegbruggen (boe goed de bedoeling daarvan oorspronkelijk ook was) is het aan de gezindheid van den weger overgelaten ol de koopman zijn gewicht krijgt of niet. Vooral als er 2 weegbruggen op een plaats zijn, wordt alles gedaan om den boer ter wille te zyn. Waren het staatsweegbruggen met door den staat bezoldigde en beëdigde wegers, veel zou niet voorkomen, wat nu geschiedt. Op sommige plaatsen is hel euvel zoo sterk, dat er soms 30 a 40 HL. ondermaat op een lading is van 800 H L. De handelaar is de dupe en lijdt enorme schade. Nog zijn er meerdere grieven, niet alleen in de Prov. Zeeland, doch ook io de andere provincies, waaronder voornamelijk Zuid-Holland. Om deze ernstige grieven te bespreken en te verbeteren noodigen wy U dringend uit tot bijwoning eener groote vergadering van alle kooplieden uit de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op Woensdag 31 JaD. 1912, des middags 2 uur in calé „De Pool" Damrak 43 (3 minuten van het Centraal Station te AMSTERDAM.) Slechts met aller medewerking zijn bovenstaande wantoestanden te verbeteren. Heeren kooplieden, die onvei hoopt deze ver gadering niet kunnen bijwonen, worden toch in ieder geval verzocht schriftelijk hun instemming te doen toekomen aan onderstaand adres Het voorloopig Comité voor den Aardappelhandel Calé „De Handel", Prinsengracht 72 Amsterdam. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk, nam. 2 Ds. Steenbeek. In beide diensten collecte voor het ziekenfonds. Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur, en 5,3| leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. den Oudste^ Voorbereiding H. Avondmaal. (Doopsbediening), nat,;, 2 uur leeskerk. Beide diensten collecte ziekenlou; Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 aj D». Kamsteeg, Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.: leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk, doord^i heer S. M. van der Bel, nam. 2 uur D». [f Oudsten, van St-Maartensdijk. Gei'ef. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 t j» de heer Verhage van Westzaan. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm 9,30, Ds. Steenbejj van Scherpenisse, nam. 2 uur geen dienst. Geref. kerkvoorin. 9,30 en nam. 2 Ds. De Bruijn, 's avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 lezen en i Ds. Willemse te Kruiningen. Geref. Gem., voorm. 9,30 Ds. Akkerhuis, 2 uur lezen en 's avonds Ds. Akkerhais. Clir. Ev. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 uur8 '8 avonds 5,30 uur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 en leeskerk. BEI THOLEN, 27 Januari 1912. I Boter f 0.75 per 1/2 K.G. 1 Eieren i 4.50. Rotterdam eieren f 4.50. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe"1 te Stavenisse: f 1,70 per K.G. MARKTBERICHT W van Jac. Knoop, Commissionair in aardappel per IL. Zeeuwsche Bonten Zeeuwsche Blauwe Spuische Eigenheimers Flakkeesche Drentsche Geldersche Blauwen Friesche Borgers y Blauwen Bonte Eigenheimer poters Blauwe poters Bonte poters Andijker Blauwen Beverwijker zand per H.L. f 2,90 *2,90 2, v 2, *1,80 *2,90 *1,80 *2,90 *1,60 *1,60 *1,60 2,90 *3.75 Amsterdam, 25 Januari 1912. PRACTISCHE WENKEN VOOR IEDEREEN. Mahoniehouten meubels spiegelglad maken. Hiertoe laat men 1 lood alkanet wortel met 5 of 6 lepels lijnolie in eeu nieuw potje over een zacht vuur koken. Nadat het kooksel is bekoeld, bestrijkt men de meubels met de vloeistof en wrijft ze na 24 uur goed af. Haargroei bij paarden. Dikwijls gebeurt het dat paarden door schuren ot andere oor zaken kale plekken krijgen. Om nu den haar groei op zulke plekken te bevorderen, in het volgende middel van uitstekend gevolg, als Gemeente IERSKKE, van 1925 Januari. Getrouwd: Jan Jacob Langeraad jm. 29 j. te Middelburg en Catharina Zoeteweg jd. 19 j. Overleden: Johanna Adriana 3 weken, dv. Cornelis Pieter de Rooij en Cornelia van Putien. Geboren: Cornelia vlarina dv. Pieter^Moer- land en Maria van Hekke. Pieter Cornelis zv. Marinus Hoebeke en Caihalina Jacoba van Liere. Jannetje dv. Johanues Boone en Digna Padmos. Gemeente THOLEN. Ov erleden: Marinus Kornelis Anthonie, 4. m» zv. C. van Tilbeurgh en J. M. Obels. Gehuwd: C. F. van Geet jm. en A. Beekejd. W. Blaas jm. en J. M. Hage jd. Temperatuur van het Scheldewater te Th4* a Zaterdag Zondag Dinsdag Donderdag Vrijdag Jan. 20 21 22 23 24 25 26 Graden C. 1, 2, 2, 3, 3.2 3.3 4, Oud-Vossemeer. De predikant bij de Geref. gemeente te Oud-Voüemeer, de WEw. Heer J. A. de Bruyn, zal in den loop van dit jaar den dag herdenken, waarop hy voor 40 jaren hel predikambt aanvaardde; ZEW. werd in 1872 candidaat en in hetzelfde jaar predikant te Kollum in 1875 ie Meeden, in 1877 te Hazerswoude, in 1880 te Niezijl, in 1883 te Paterson in de Vereenigde Siaten. Uit Amerika keerde hij op 2 November 1885 weer naar zijn oude stand plaats Niezyl terug en werd 15 Juli 1894 te Emmen bevestigd. In zyn tegenwoordige standplaats vertoeft hy. sedert 1 Juni 1900. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Bergschenhoek, door ds. J. J. van de Pol te Oud-Vossemeer, die bedankt heelt voor het beroep naar Yerseke. lerseke. Gekozen tot diaken der Ger. kerk alhier de heer M. Willemseu. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari 1912. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlyk gedrukt kerkbriefje. Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen GEEN DIENST. Ger. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds Ds. Makkenze. Eiken Woensdag 's avonds 6 uur Ds. Mackenze. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 uur Ds. Klomp, Bediening H. Avondmaal, nam. 2 uur Ds. Klomp. Geref. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer De Graaf, '«avonds 6 uur leeskerk. 28 Jan. Zonsopgang 7.52 uur. Zonsondergang 4.37 uur. Ge moet volgens de Motor- en RijwielwetfÖ lantaarn een half uur na zonsondergang steken. Steek dus ia de week van 28 Janj-L 4 Febr. uwe lantaarn 's avonds 5,10 uur- De last van rugpijn van's morgens tot 'savon^ De last van schele hootdpyn, duizeligheid, versiL. slaap, uitgeputte zenuwen. De last van die afmattende pijn in de lendr heupen en zyden. t* De last van rheumatisclie pynen in de spiei gewrichten, die tot in de beenderen schynen te dringen bij slecht en vochtig weer. De last van toenemende zwakte en dat vree terneergeslagen en lusteloos gevoel. Is uw la9t rheumatiek, waterzucht, gravel;,' urine-stoornissen Is uw last hooldpyn, voortdurende vermoeidheid pyn of zenuwachtigheid Dan is het genot te weten dat vele mann<® vrouwen van deze en andere nier- en blaill doeningen genezen zyn. Foster's Rugpyn Nieren fj werken afdoend, omdat zij een speciaal nier^ 0 neesmiddel zijn, en alleen een nierengeneesrtj geeft baat tegen nierkwalen. Foster's Rugpijn N Pillen heelen en versterken de aangedane C; en helpen hen om de schadelijke onzuivert»^ die de bovenstaande verschijnselen veroorzaken het bloed te filireeren en verder uit het lichi^s te voeren. J c Let erop, dat gij de echte Foster's Rugpyn Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de teekening van James Foster. Zij zijn te Thole twi krijgbaar bij den heer W. Potter, Apoth.,Hoog\' g Toezending geschiedt lranco na ontvangst van!1., wissel a f 1.75 voor één of f 10. voor zes dl

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2