r G e m e u s, rt Nieuws. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. 7800 Kilo Chili-salpeter voor f 11,79, aan M. de Graaff te Poortvliét. Alles per 100 Kilo. STAVEN 18SE. De vorige week werd alhier definitief opgericht He afdeeling: „Stavenisse" van de SchippersvereeDiging „Schuttevaer". Het voorloopige bestuur werd gehandhaafd en met nog 2 leden uitgebreid. De afdeeling telt thans 46 leden. 8CHERPENIS8E. Bij de door de Kunstmest- vereeniging V. Z. O. S. alhier gehouden aanbe steding van kunstmeststoffen werden aannemers Gebr. Groosman te IJzendijke voor f 2.725, dezelfde voor Ammoniak-Superphosphaat voor f7.58. Gevers te Bergen op Zoom, Zwavelzure ammoniak voor f 17.13. Dezelfde voor Chili- salpeter f 11.80. P. J van Aardeone Dordreeht voor patentkali k f 6.36 en kaïnit A. llartog Az. Scherpenisse voor f2.15. THOLEN. Vrijdag 26 Januari a.s. zal het fanfaregezelschap „Concordia" 's avonds 7^ uur een uitvoering geven in de sociëteit „Non Sem- per". Waar in ceuige jaren geen uitvoering door het corps is gegeven en talrijke nieuwe stukken zijn ingestudeerd, twijfelen wij niet of de donateurs en leden zullen blijk vau belang stelling geven door hunne aanwezigheid. De muziekuitvoering zal worden afgewisseld door voordrachten; er wordt druk gerepeteerd en we kuunen zeggen dat, wat ten beste zal worden gegeven, werkelijk kan dienen tot opluistering van den avond. Tegen 25 ct. per persoon kunnen niet-leden worden geïntroduceerd. Door de uitvoering door een bal te laten volgen, kunnen liefhebbers van dansen zich na afloop nog vermaken. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. De winter heeft hier ook zijn intrede gedaan; 't was echter geen frissche koude waar mede hij zich aankondigde, doch een snijdende wind met bedekte lucht., wat het vertoeven buiten verre van aangenaam maakte. Werd door vei^cheidenen sneeuw verwacht, deze viel niet en toch kan men zich vermaken met sleedje rijden, 't Begon reeds Donderdag in den vroegen morgen te ijzelen, straten en huizen werden met een dikke laag ijs bedekt. De eerste ritteu werdeu nog door de omnibus gedaao, doch de gladheid was van dien aard, dat 's morgeus bekend werd gemaakt dat de dienst 's middags was opgeheven, ook de normaal wagen staakte den dienst. Bij het gaan naar de bewaarschool om haar kleinen te halen, kwam de vrouw van T. zoo ongelukkig te vallen, dat ze een dubbele arm breuk bekwam. In de Zaterdagavond gehouden algemeene vergadering der sociëteit „de Volharding" wer den gekozen tot voorzitter, de heer Z. van de Velde; tot vice-voorzi'tter, de heer D. H. van de Veldetot secretaris-penningmeester de heer W. Moelker en tot commissarissen de heeren Ph. Sakko en .1. A. Polderman. Uit de gedane rekening over 1911 bleek, dat er een goed slot was vau f 36,04. Besloten werd, dat het Bestuur zou beraad slagen welke bestemming aan deze som zal worden gegeven en voor de regeling van eene eventueele potvertering eene algemeene vergadering bijeen geroepen zal worden. is, er kans bestaat, dat men in de hoopvolle verwachting niet teleurgesteld zal behoeven te worden. Prof. Kouwer en zeer waarschijnlijk ook dr. Koessiugh waren voornemens, ook dezen nacht ten paleize te verblijven. Eerst heden zal, indien zulks noodzakelijk zal blijken, een officieele mededeeling aangaande H. M.'s gezondheids toestand verschijnen. Na een langdurige ongesteldheid is overledeu de heer J. A. P. Geill, burgemeester van Ter- neuzen. De overledene bereikte den leeftijd van 60 jaren. In 1895 was hij burgemeester van Ierseke en werd in 1899 geïnstalleerd tot burge meester van Terneuzen. De overledene was Gep. Kap. vau het Indische Leger, lid van het be stuur van de Visscherijeu op de Zeeuwsche Stroomen, ridder in de Orde van Oranje Nassau en in de Leopoldsorde. De minimum-temperaturen in den nacht van Zondag op Maandag bedroegeu in Groningen en Friesland 20 gr. en daar beneden. Daarentegen kwam in de Zuid-Westelijke provincies minimum-temperaturen van 32, 34, 36 en te Goes een van 371/2 gr. F. voor. Wat de oorzaken van het verschil wel mogen zijn Het barometrisch hoog, hetwelk zijn kern in Noord-Europa heeft, veroorzaakt in Duitschland mooi winterweer met zeer strenge vorst; in Oost-Duitschland vriest het 25 gr. F. Ons land ligt in het overgangsge bied. Immers, in West-Europa is de wind Zuidelijk en liggen de temperatureu vrij hoog. In de Noordelijke provincies is nu de zwakke Zuid-Oostelijke wind nog krachtig genoeg, om de lage temperatureu, die iu Duitschland voor komen, naar ons land te doen overwaaien. Daarentegen verkeert het Westelijk gedeelte van Nederland onder den verwarmenden invloed van de zee en het Zuidenwindwee Maandagavond trad voor het Departement Tholen der Mij. tot Nut van 't Algemeen op de heer A. Vogel, voor ons departement geen onbekende. Met meesterlijne zeggings kracht bracht spreker achtereenvolgens teu gehoore De toespraak van Marcus Antonius bij den dood van CaesarDe toespraak van Max Havelaar tot de inlaudsche hoofden La Salamboen. De maecenas. Jammer dat de opkomst zoo geriug was. De bijval na ieder ten gehoore gebracht stuk toonde den spreker, dat men ingenomen was met het gehoorde. Benoemd tot president-kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk alhier, de heer J. K. Dalebout. Woensdagavond bevatten eenige bladen het bericht dat er geruchten liepen omtrent teleurstelling van de hoopvolle verwachting die aan het hot heerschte. De Tel. meldt echter nader: Inderdaad bestond er eenige aanleiding tot het verspreiden van de gisteren gepubliceerde geruchten, doordat Prins Hendrik nog Dinsdag avond laat onverwachts in de residentie terug keerde, terwijl middelerwijl H. M. de Koningin- Moeder laat in den nacht naar het paleis in het Noordeinde werd geroepen, alwaar zich reeds dr. Hoessingh en later ook prof. Kouwer bevonden. Reeds verscheidene dagen gevoelde H. M. zich minder goed. Dinsdagavond achtte H. M.'s omgeving het raadzaam, Z. K. H. Prius Heudrik te waarschuwen, terwijl inderdaad vau Dinsdag op Woensdagnacht H. M. vrij ernstig ongesteld bleek te zijö. De ongewone drukte van het af- en aanrijden, het voortdurend aanwezig zijn van H. M de Koningiu-Moeder, beneveus der ge noemde medici ten paleize, wareu een voldoende aanleiding, dat men zich in de residentie onge rust maakte, met tot resultaat het gisteren alom met teleurstelliug vernomen gerucht. Gisteravond deelde men ons echter mede, dat, alhoewel H. M. de Kouingin inderdaaJ, zij het dan ook gelukkig niet ernstig, ongesteld PAARDENMARKT BERGEN-OP-ZOOM. Op Woensdag 24 Januari a.s. zal te Bergen- op Zoom op den Wester-Boulevard, des voorraid dags 10 uur, voor de eerste maal eene Paardeu- markt gehouden worden. Waarom zoo zal men vragen eene Paarden markt te Bergen-op-Zoom Het autwoord is doodeenvoudig, omdat Bergen- op Zoom het centrum is van zeer vele br.kende stoeterijen, terwijl naast deze groote fokkers zeer vele landbouwers zich in de laatste jaren op de paardenfokkerij en den handel in paarden hebbeu toegelegd, waardoor het aantal paarden vele duizenden bedraagt. In de tweede plaats, omdat op 24 Januari de tweede toondag is van de hengsten vau 's Rijks hengstveulendepöt welke hengsten den daarop volgenden dag worden verkocht. Het is vooral deze gelegenheid, welke de voorstanders tot verbetering van het paardenras aanleiding nebbeu gegeveo op dezen datum eene paardenmarkt in te stellen, omdat -in' de laatste jaren, behalve bekende Nederlandsche fokkers, ook de buiteulandsche kooplieden dien dag uaar Bergen-op-Zoom komen, zoodat het eene welkome en gewenschte gelegenheid is zoowel voor de landbouwers als voor paarden- koopers, een fliuken handel op dien dag te zien geboren worden. Voor inlichtingen richte uien zich tot den Secretaris van het Comité, dhr H. P. M. Ver- linden, Boschstraat 168, Bergen-op-Zoom. In het Noorden van ons land heeft het vriezend weder de geheele week aangehouden; er hadlen in Friesland reeds ruim 50 hardrij derijen plaats, voor menigeen een mooi buiten kansje, daar prijzeu vaü t 1Ó0,f 80,f 60, f 40,geeu zeldzaamheid zijn. Dinsdag werd door Ged. Staten het verbod uitgevaardigd dat in het belang der ijsbanen de scheepvaart verboden is, doch reeds een dag te voren wisten de bewoners van Birdaard een stoombootkapitein te verhinderen het ijs verder te vernielen. Er kwam een boot aan en veront waardigd over het vernielen van zulk prachtig ijs, snelden eeii menigte personen, grooten en kleinen, de stoomboot tegemoet om den kapitein te beduiden, dat men zijne handelwijze streng afkeurde eu hem ernstig verzoèht met zijn ijsbreken op te houden. De kapitein schijnt handtastelijkheden voor komen te hebbeu en koos de wijste partij door niet verder te varen. Eerst tweelingen, toen drielingen, en dat alles binnen 13 maanden, het is het gezin van den veehouder A. B. van Nuchtereu te Schiedam overkomen. Een milicien te Naarden in garnizoen, die zich opzettelijk het derde lid van deu rech ter wijsvinger afhakte, om uit den militairen dienst ontslageu te worden, is door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en betaling der proceskosten. De bewoners van de Engelsche tuinstad Letchworth, ten Noorden van Louden, hebben bij stemmiug uitgemaakt,dat voorden tijd van drie jaar in heel de stad geen sterke drank zal mogen worden verkocht. In een sneeuwstorm geraakten te Loch Fyue (Eugeland) een schaapherder en zijn 12- jarig zoontje verdwaald. Hoewel de vader zich zelf half outkleedde, om zijn kind toe te dekken bezweek de jongen ten slotte van koude eu toen zijn tocht voort en eerst na een marsch van zeventien uren in den sneeuwstorm, kon hij zijn huisje bereiken. Later, toen het weder iets bedaarde, haalde hij het lijk van zijn zoon naar huis. PRACTISCHE WENKEN VOOR IEDEREEN. Middelen om kippen in den winter goed eieren te doen leggen. De Amerikaansche kippen houders geven ora de 2 of 3 dagen op 12 kippen een kleine theelepel vol Cayennepeper, goed door het voer gemengd. Daar de Spaansche peper een erg prikkelend middel is, moet men echter de aanwending ervan niet overdrijven. Ook zaad vau branduetels onder het voer gemengd prikkelt de kippen zeer tot meerdere werk zaamheid. Koade voeten. Houdt de voeten een paar minuten in koud water en wrijft ze duchtig hierna tot ze warm en rood worden en trekt dan droge wollen kousen of sokken aan. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Op last van deu directeur-generaal der poste rijen is de verkoop der gedrukte strookjes //Op Zondag niet bestellen" geschorst. Volgens de „O. H. Crt." schijnt er aangemerkt te zijn dat de verkoop op deze wijze geregeld, gele genheid zou kunnen geven tot fraude. Jonge. Cornelia Pleter, zv. Jan van Stee e.v. Huberdina Koppenhol. Gemeente THOLEN, van 613 Januari Overleden: Kornelia Pieternella Sti jaar echtg. C. G. Bal. Gehuwd: L. J. van Vessem jm. en Jonge jd. C. L. Geluk jm. en F. J. Marien C. Deurloo jm. en W. C. Jansen. Ondertrouwd: W. Blaas jm. en Hage jd. OESTERS. Ierseke. Van 1218 Januari was de ver- zeudiug niet onbevredigend, er werden een millioeu stuks gevraagd. Engeland was nog on beduidend. De prijzen bleven dezelfde. Tholen. Door de schippers C. J. en W. Schot BWzn. alhier is de oesterpat met loods van de Wed. Berrevoets te Zierikzee aange kocht, en bestaat bij hen het plan zich aldaar binnenkort metterwoon te vestigen. De verzending was in de afgeloopen dagen drukker dan in de laatste weken, vooral België trok buitengewoon veel, Duitschland iets minder en van Engeland wordt niets gemerkt. MOSSELEN. De verzending van mossels bleef deze week als gewoon. De afname was in volgorde van beteekenis, Holland, België en Duitschland. L A N D B O U W-V E E T E E L T. Premiekeuringen zullen gehouden worden 7, 8 en 9 Februari, respectievelijk te Hulst, Axel en Oostburg 12 Februari, te Middelburg en te Kruiningen 13 Februari, te Goes en te Cortgeöe 15, 16, 17 Februari, respectievelijk te St. Maarteusdijk, te St.-Philipsland en te Zierikzee. Uitgeloofd zijn 6 premies van f200 voor driejarige hengsten. 6 f 250 voor vierjarige 10 f350 voor vijf- eu zesjarige hengsten, benevens een groote zilveren medaille en eeue verhooging vau f 50,voor hengsten afstammende van stamboekouders. Van den dag der Keuring tot den 15den Juli daaraauvolgeude mogeu deze hengsten Zee land niet verlaten. Verder worden uitgeloofd 5 premies van f 250 en 5 van f 200 voor hengsten vau 713 jaar. 10 premies van f75 voor tweejarige hengsten. 50 premies van f 60 voor tweejarige merries, welke premies voor 2-jarige paarden gepaard gaan met eeu kleine zilveren medaille voor bekroonde paarden met stamboekhouders, terwijl voor be kroonde tweejarige merries, toebehoorende aan eigenaars benoorden de Wester-Schelde, aan gekocht in Zeeuwsch-Vlaanderen of België en ingeschreven iu de veulen boeken van het Zeeuwsch- Belgisch of Belgisch trekpaard eene verhooging van t 40,worden toegekend. Op een aantal akkers onder Oud-Vossemeer waren in de laatste weken, tengevolge van het vele nat dat gevallen is, de nadeelige gevolgen van den watervloed nog zeer duidelijk zichtbaar, al is het nu ook haast zes jaar geledeu, dat die overstroomiug plaats had. Ierseke. Maandag hield de beroepen prd Ds. van der Pol, van Oud-Vossemeer hier eei dienstoefeniog, waarbij de toeloop, ook van i gezinden groot en de kerk overvol was. Aangenomen het beroep naar de Ned. Her, meente te St-Annaland, door Ds. Lans Jr. prej te Doeveren. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Tholen, 2e vi^ ds. J. J. van Ingen, te Wonbrugge. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Januari 19lj THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkt* Nederlandsche Protestantenbond, afd. Thola Ds. Zillinger Mo! uur Zondagavond zeven van Dordrecht. Onderwerp Zien naar Jeruzalem, van Daniël 6: 11. Te zingen Gez. 52 1, Gez. 79 1 en 3| 194: 1, 4 en 5, Gez. 7:4. Ger. kerkvoorm. 9.30, Ds. Willemse te nam. 2 uur leeskerk en 's avonds Ds. Wille Wilnis. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 Ds. Makkenze. Elkeu Woensdag 's avonds 6 uur Ds. Maci POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur Ds. nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur d< De Graaf, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, nam. Ds. Steenbeek. Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur, er leeskerk. de leisel bode inet plaa' fatsc ,eze het Zooi uerg ééa£ Suil gew in bov< reed zien en nam. zaai K.G te of kali der Het rijk dicl 40° mei kos dit ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 den Oudsten. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en de heer L. Hubregtse, van 's-Gravenpolder. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk,' voorm. 9,30 en nam. Ds. Kamsteeg, Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.3 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 leeskerk, doe heer S. M. van der Bel, nam. 2 uur Ds. KI van Poortvliet. In beide diensten collecte voor het ziekenfond Geref. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 ver leeskerk, 201 OUD-VOSSEMEER. Ua: Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30, Ds. V. d. Pol. Geref. kerk, voorin. 9,30 en nam. Ds. De Bruyn, 'a avonds 5,30 leeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9,30 Ds. Sm Waarde en nam. 2 uar lezen. Geref. Gem., voorm. 9,30 en nam. Ds. Akkerhuis. Chr. Ev. Gem. voorm. 9.30 en nam. 2 uu 's avonds 5,30 nur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 en 5 leeskerk. zaa en nam. i doe vo< DOl OOj (Ingezonden). vermoeienis. De vader droeg zijn dooden zoon verder, tot hij eindelijk niet meer kon en het lijk op een heu vel moest nederleggen. Alleen zette de herder Gemeente IERSEKE, van 12—18 Jan. Gehuwd: Joost de Waal, jm. 27 j. en Janna Magielsen jd. 18 j. Ondertrouwd: Jan Jacob van Langeraad te Middelburg, jm. 29 j. en Catbarina Zoeteweij jd. 19 j. Geboren.* Cornelia Hendrika Johanna, dv. Cornelis Scheele en Jacoba Corneiia de Smit. Jo- hannes Augastijn, zv. Cornelis Zuydweg en Wilhel- mina van Es. Cornelia Marina, dv. Pieter Moerland en Maria van Hekke. Overleden: Jan Schaal je 76 j. wednr. van Pieiernella Gyzel. Maria Rottier 65 j. echigenoote v. Gerard Meulenberg. Gemeente POORTVLIET, over de maand Dec. 1911. Gehuwd: Jan Pieter van der Male jm. 22 jr. en Adriana Geuze jd. 20 jr. Overleden: Marus. 6 dagen onecht kind van Maatje van As wed. G. de Jonge. Geboren: Maria Pieternella dv. Gerard Cor nelis Bouwman e.v. Maatje Poulisse. Cornelia Lena, dv. Willem Heijboer e.v. Johanna Adriana Deurloo. Izak Leenden, zv, Dirk Hage e.v. Lena Adriana van Bloppoel. Wilhelmina Martina dv. Cornelis Anlhonie Ista e.v. Davida Elizabeth van de Graaf. Anna Willemina dv. Simon Marinus Breure e.v. Thona Cornelia Ista. Maria, zv. Maatje van Aa wed. G. de Geachte RedactieO Het is voor ons een verblijdend verschijnsel I10 de arbeid van het Leger des Heils in Neder 'a' meer en meer bekend en gewaardeerd wordt, be woonlyk denkt men echter dat die arbeid zich sb 80 bepaalt tot het helpen van gevallen mannen vrouwen, de verpleging en opvoeding van verb loosde kinderen en de redding van dronkaards. Wy erkennen gaarne dat dit een deel van werk is, maar behalve dit wordt er nog veel vi Pe gedaan door de verschillende takken van arbeid hei Leger des Heils. Wy zouden b.v. gaarne de aandacht Uwer li en lezeressen willen vestigen op een onzer Depij menten waarvan slechts weinigen weten dat het staat, nog minder weten welk een gezegend het doet. Wy bedoelen ons „Opsporings-Departemt Dit Departement belast zich io alle deelen wereld met het zoeken naar vermiste personen, inwinnen van inlichtingen omtrent familielede] vrienden over wien men zich ongerust maakt men in langeD tyd niets van hen hoorde, etc. Ofschoon deze afdeeling van Leger des Heils ai slechts heel weinig bekend is, en nog niet zoo lang in ons land wordt verricht, zyn toch 300 gevallen door ons behandeld. Het feit dat het Leger des Heils over de gi wereld verspreid is, maakt dat onze Organisati uitstek geschikt is om te helpen met het vinden vermiste bloedverwanten en vrienden. Voor verdere inlichtingen gelieve men zich) wenden tot Kommandant W. RIDSDEL, dl va ni de g< in h< Opsporings-departemenl. Prins Hendrikkade 49/51. AMSTERDAM.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2