m oesterti Rona Cacao JDe beste voor den prijsj Wil. 1390. Zaterdag 20 Januari 1912. Acht en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. N. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Van onze berichtgevers. d, VAN HOUTEN'S Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. /0.42i Kg. 1.50 - 0.80 Kg. Ho .30 IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ■r nost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zouder geïU. Zondagsblad, [naezonden stukken, enz. worden oiterlijk op OONDERDASAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n pi »66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGAVB Tileï. Jnteec. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cutsj iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt elechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. der v VERGADERING van den Raad der Gemeente |ud-Vo9aemeer op Dinsdag 16 Januari 1912^ Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. J. Ampt. kTlfl Na opening der vergadering zegt de voorzitter Sin leden hartelijk welkom in deze eerste ver gadering in het jaar 1912. Spreker zegt het op prijs te stellen allen persoonlijk te kunnen f)4gelukwenschen en herinnert aan het verlies dat de gemeente het vorige jaar heeft getroffen, n. ZEd. hoopt dat de raad en de gemeente in 1912 zulke verliezeD gespaard mogen blijven. Hierna leest de waarn. secretaris de notulen vorige vergadering, die onveranderd worden 'f. Sist gesteld. IA Als punt 1 is aan de ordeingekomen stukken. De voorzitter stelt voor eerst punt 2 te behan delen beëediging van den heer J. Verrijp tot secretaris der gemeente. Aldus wordt besloten. De voorzitter vraagt den heer Verrijp of deze dijk bereid is de bij de wet vereischte eeden af te leggen. De heer Verrijp antwoordt bevestigend laarten legt daarna in handen van den voorzitter J. fide vereischte eeden af. M De voorzitter spreekt daarop den heer Verrijp hem er op wijzende dat de betrekking, welke [ij staat te aanvaarden, een zeer gewichtige is de gemeente; hij hoopt dat de raad later en berouw zal hebben van deze benoeming dat de heer Verrijp zal blijken de rechte ian op de rechte plaats te zijn. Hierna doen voorzitter en de andere leden van den raad n nieuwen functionaris hunne felicitaties _)ekomen. I De heer Verrijp daukt hierop den voorzitter f Voor zijn hartelijke woorden en den raad voor it in hem gestelde vertrouwen, hij hoopt en emt zich voor te toooen dat de raad een goede uze heeft gedaan door hem tot deze betrek- jing te benoemen. Hierna gaat de raad over tot de behandeling ir ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten van 22 Dec. jl. udende goedkeuring van het suppl. kohier n den H. O. b. idem van het bestuur van de Ambachts ierlijkheid, berichtende dat er bij dit col» Jege geen bezwaar bestaat tot het verhuren van het raadhuis voor den tijd van 1 jaar op de gewone voorwaarden. w* c. Proces-verbaal van kasopname bij den (femeenteontvanger van 23 Dec. 1911, waaruit blijkt dat deze kas in orde is bevonden. d. Kennisgeving van den heer Verrijp dat hij de ^Ifecoeming tot gemeente-secretaris aanneemt. p* e. Schrijven van Mej. Erankema, waarin ~~7 deze bedankt voor de aan de bewaarschool ver- 6 leende subsidie, en waaruit blijkt dat 32 kinderen thans deze school bezoeken. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan- genomen. )j;> f. Schrijven van den heer F. W. O. Wiskerke, van 9 Januari 1912, waarin adressant zich be schikbaar stelt voor de betrekking van Ambtenaar van den Burg. Stand. g. Schrijven van idem van 15 Januari 1912, berichtende, dat adressant niet voor deze be- trekking in aanmerking wenscht te komen, als y het in de bedoeling ligt, den heer Verrijp te benoemen. De voorzitter merkt op, dat het hem veel ge noegen doet, dat de heer W. zich terugtrok, gw» daar hij reeds ruim 20 jaar de werkzaamheden van den ambtenaar van den Burg. St. zeer Öorrect pn tot genoegen verrichtte en spr. het daarom moeilijk zou vinden adressant voorbij te gaan. Hierna stelt de voorzitter voor de behandeling r verlichtingskwestie nog een vergadering te idagen, daar door de Gautzsch gasgloeilicht- laatschappij een begrooting zou worden ont- orpen voor de verlichting en deze nog iet is ingekomen. De gehouden demonstratie as uitstekend gelukt. Wordt aldus besloten. Tevens deelt de voorzitter mee, dat er ook weer leven is gekomen in de waterleidingszaak. De desbetreffende commissie is zeer ver gevorderd met hare werkzaamheden. De secretaris van de RijkswaterleidiDg commissie, de heer J. Wejer- man, had de zaak in verschillende gemeenten onjuist voorgesteld eu heeft nu ook zijn ontslag genomen als secr. dier commissie. Veel kan de voorzitter echter nog niet mededeelen in betrek king tot de waterleidingszaak. Vervolgens gaat de raad over tot het benoemen van een ambtenaar van den burgelijken stand. Bij eerste stemming wordt de heer Verrijp met alge- meene stemmen benoemd. De voorzitter wenscht den benoemde ook met deze benoeming geluk en hoopt dat ook hier de heer Verrijp zal blijken op deze plaats de rechte man te zijn. De heer Verrijp bedankt den raad voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van B. en W. om den gemeentebode een gratificatie van f 25.te verleenen voor het verrichten van meerdere werkzaamheden in den tijd dat de secretarie in het raadhuis is gevestigd van 24 October tot 1 Jan. jl. De voorzitter wijst er op dat als de secretarie in het gemeentehuis wordt gevestigd, dan natuurlijk de werkzaamheden ook meer worden en dau het salaris moet worden verhoogd, daar dit hier niet op berekend is. Met algem. st. wordt tot het verleenen van deze. gratificatie besloten. Aan den Rijksveldwachter, den heer Van Bezooij- en wordt eveneens een gratificatie van f 25.ver leend voor het doen van buitengewone diensten. Vervolgens wordt, op voorstel van B. en W., besloten voor het verrichten van schrijfwerk gedurende het tijdvak van 24 tot 31 Ocfc. 1911, waarin het secretariaat der gemeente onver vuld was, een post van f 12.uit te trekken. Bij de rondvraag vestigt de heer Vermet de aandacht op een behoeftige vrouw, die geen be deeling van het Armbestuur ontvangt en geen mi'ldelen van bestaan heeft. Na eenige bespre kingen hieromtrent, wordt besloten het geval onder de aandacht van het Alg. Armbest. te brengen. De heer bolderman wenschte gaarne dat een afschrift van het Kohier van den Hoofdelijken om slag bij de leden circuleerde. Wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Vervolgens spreekt de voorzitter een woord van dank tot den heer H. J. Laban, voor de bereidwilligheid, waarmede hij de benoeming van tijdelijk secretaris heeft aanvaard. De heer Laban betuigt daarua zijn dank aan B. en W. De taak is hem zeer licht gevallen. Hij heeft er eer ingesteld om al was het ook maar pro forrna de betrekking waar te nemen; de heer Wiskerke heeft hem trouw geholpen. Spr. dankt de heeren voor de welwillendheid van B. en W. en den raad ondervonden. Vervolgens zegt de voorzitter nog een woord van dank aan den heer Wiskerke, die spreker op de klip pen wees, waar hij vermoedelijk op gestooten zou zijn bij het behandelen van velerlei zaken en die hem in velerlei opzicht goed heeft geholpen. Hierna sluiting der vergadering. ST-ANNALAND. In het café „de Gouden Leeuw" werd j.1. Woensdagavond (17 Jan onder presidium van den heer J. J. Polderman, de algemeene jaarvergadering gehouden der scherp- schuttersvereeniging „Prinses Juliana". Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat over 1911 was ontvangen f230,82 en uitgegeven f 185,70, zoodat het batig saldo bedraagt f45,12. Tot tweede secretaris werd met algemeeDe stemmen herkozen, de heer N. Goedegeboure. Het ledental, dat begin Januari 30 bedroeg, is thans gestegen tot 41. Verder bleek uit het Verslag van den Secre taris, dat de Vereenigiug van het Rijk in bruik leen heeft vier geweren M. 95 met toebehooreo en dat is geschoten op 100 M. en 150 M. afstand. Openbare wedstrijden werden niet gehouden wel werden van tijd tot tijd huishoudelijke wedstrijden gehouden. Zooals alle vereenigingen heeft ook deze met ZOO ZIET EEN BUS EH. UIT. geldzorgen te kampen, daar men voor de in richting der schietbaan enz. een geldleening van f120 heeft moeten aangaan. Steun der ingezetenen is in dezen dus wel noodig. IERSEKE. Heden viel een kind door de gladheid en brak daarbij een sleutelbeen. Deze week hield het Ziekenfonds, onder- afdeeling der Werkmansvereeniging „Eendracht maakt Macht" haar jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat het ledental met 10 vermeerderde en aan 't eind van 't jaar 237 bedroeg, niet gerekend 28, die geen leden van E. m. M. zijn. De ontvangsten bedroegen f 2936,54, de uit gaven f2811,67, waarbij f 2700,60 aan zieken geld. De contributie werd opnieuw vastgesteld op 21 ets. per week, terwijl nog werd besloten dat de leden vau E. m. M. 2 weken vrij krijgen ST. MAARTENSDIJK. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad werd in begin sel besloten, dat de gemeente door gas zal verlicht worden. Of aan eigen exploitatie of aan concessie- verleeuing de voorkeur zal worden gegeven, zal later beslist worden. Met het oog op de conces sieaanvraag der Residugas Mij. tot verlichting der gemeeuten St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet, hadden de burgemeesters dier drie gemeenten zich reeds tot een commissie gevormd. Uit elke gemeente zou daaraan een lid van den gemeenteraad worden toegevoegd. Thans werd voor St. Maarteusdijk bij meerder heid van stemmen daarvoor gekozen de heer P. Gaakeer en tot diens plaatsvervanger de heer J. Hage. Aau de orde was ook nog de vast stelling van de lijst bepalende de personen, welke schoolgeld zouden moeten betalen op de open bare school. De heer Rijnberg had in een vorige vergadering al te kennen gegeven, dat hij die schoolgeldheffing op een anderen basis wenschte geregeld te zien. Thans werd door hem in het mid den gebracht, dat vrijgesteld van betaling zouden worden alle personen, die niet in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen en verder de aangeslagenen der le en 2e klasse in den H. O. Het halve tarief zouden betalen de aangeslagenen in de 3e tot en met de 7e klasse in den H. O terwijl de aangeslagenen in de volgende klassen het volle tarief zouden betalen. De Raadsmeerderheid kon zich echter niet met dit voorstel vereeüigen en met 5 tegen 1 stem (die van den voorsteller) werd 't verworpen. Thans werd de lijst weder als vroeger vastgesteld, geheel los van den Hoofdelijken omslag. OUD-VOSSEMEER. Ineen Woensdag 11. ge houden vergadering van ingelanden van het Waterschap Oud-Vossemeer, werd besproken een schrijven van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin kennis werd gegeven van de verplichting van het Bestuur om de werken uit te voeren aan de zeedijken inge volge de desbetreffende mëdedeelingen van den Provincialen Hoofdingeneur in een vorige vergadering van gelanden was besloten tot Heeren Gedeputeerde Staten het verzoek te richten daar van vrijstelling te verleenen, daar men alge meen van oordeel was, dat de werken zooala zij verplicht gesteld werden, niet het effect zullen hebben, dat daarvan wordt verwacht. Nu evenwel dit verzoek door Heeren Gedepu teerden niet is toegestaan, besloten gelanden in de vergadering van Woensdag 11. voor te stellen, iu het volgende dienstjaar aan de zee dijken afdoende verbeteringen aan te brengen door het verhoogen van den buitenberm en het beter onder profiel brengen van het buiten beloop; tevens zal verzocht worden aan het college van Gedeputeerde Staten mondeling deze zaak te mogen komen toelichten. In deze gemeente doet zich het zeldzame geval voor, dat twee broeders, geen tweelingen, zich beiden voor de Nat. Militie, lichting 1913, hebben laten inschrijven: de een verjaart in Januari, de andere in December. Er zijn voor genoemde lichting 32 lotelingen. In den loop dezer week werd door de politie eens nagegaan of alle winkeliers wel behoorlijk geijkte gewichten haddeneen gevolg was, dat tegen eenige personen proces verbaal moest opgemaakt worden wegens over treding der ijkwet. POORTVLIET. Hedenavond 17 Jan. ver gaderde een vrij talrijke menigte in de Consisto riekamer der Ger. Kerk alhier, teneinde te spreken over de oprichting eener Christelijke school. Ondanks de strenge koude waren vele belangstellenden van Hervormde en Gereformeerde zijde daartoe bijeengekomen en werd een co mité gevormd, om een concept-reglement samen te stellen, wat later der vereeniging kan worden voorgelegd, om alsdan definitief vastgesteld te te wordenook zal dan een bpstuur worden De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1910 uit 863 m. en 863 vr., totaal 1726 personen. Genoemd aantal werd in 1911 vermeerderd door geboorte met 34 m. en 22 ?r., door vestiging vermeerderd met 43 m. eu 47 vr., verminderd door overlijden met 16 m. en 14 vr., verminderd door vertrek met 59 m. en 65 vr., alzoo een vermeerdering van 2 m. en een vermiudering van 10 vr., zoodat de be volking op 31 Dec. 1911 bedroeg 865 m. en 853 vr., of een totaal van 1718 personen. Donderdag 18 Januari jl. werd door de Landbouwvereeniging „Ons Voordeel" te Poort vliet aanbesteed de levering van 154000 Kilo Superphosphaat, aan Gebr. Klijn te Drunen voor f 2,265. 18500 Kilo Ammoniak Super, aan H. van der Griend te Maasdam voor f 7,66. 10300 Kilo Zwavelzuur Ammoniak voor f 17,10, aan M. de Graaff te Poortvliet. 7400 Kilo kaïnit voor f 2,19, aan Ph. Monteau te Poortvliet. 8600 Kilo P^tentkali voor f 6,29, aan Ph. Monteau te Poortvliet.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1