Ueinengd Jiieuws. Ingezonden Stukken. Kerknieuw 8. kapt, zoo ernstig dat een operatie noodig is waartoe hij zich naar Middelburg begeven heeft Een woonhuis met slagerij en een boven, huis, een flink, groot gebouw op een goedeu stand, toebehoorende aan den heer H. Bonnet alhier, werd Woensdag publiek geveild, wegens voorgenomen vertrek van den eigenaar. De hoogste geboden prijs was f3700,waarvoor de koop niet doorging. De heer E. de Jonge, ooftkweeker alhier, die in September op de tentoonstelling te Eist zoo veel prijzen behaalde en toen de eer genoot van aan H. M. de Koningin te worden voorgesteld, is begiftigd met het diploma tot het voeren van bet Koninklijk wapen. Het saldo van de Spaarbank van den boeren bond alhier bedroeg op 1 Januari 1911 f 4754.2,80; in 1911 werd ingelegd f44663,49 en terugbetaald f 32635,95. Alzoo bedroeg het saldo op 1 Jan. 11. t 59570,34. OUD-VOSSEMEER. De bevolking was op 31 Dec. 1910: 1091 m. 1062 vr.,totaal 2153. Vermeerdering in 1911 door geboorten: 34 m. 37 vr.door vestiging 53 m. 39 vr.vermin dering door sterfte 20 m. 25 vr.; door vertrek 53 m. 50 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1911 bedroeg 1105 m. 1064 vr. Totaal 2169 POORTVLIET. In zijn vergadering van 10 Jan. 1912 heeft de Raad dezer gemeente in beginsel besloten toe te treden tot de onder handeling met de Holl. Residugas-Maatschappij te Amsterdam in zake haar plan om in de ge meenten Sint-Maartensdijk, Scherpenis9e en Poortvliet, gas te leveren daartoe zijn tot afge vaardigden in de Commissie van onderzoek be noemd de heeren J. van Gorsel, Burgemeester en N. A. Bruijnzeel, Wethouder, terwijl tot plaats vervangend afgevaardigde benoemd is de heer W. Dronkers, gemeente-secretaris. Den heer P. Goedegebuure is op zijn verzoek met iögang van 1 Maart, door den Raad dezer gemeente eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als onderwijzer aan de O.L. school alhier, wegens zijn benoeming elders. - Naar wij uit goede bron vernemen bestaat hier het voornemen, om eene Commissie te vormen tot het oprichten van een Christelijke school. Alhier werd een Landbouwvereeniging opgericht, genaamd „Ons Voordeel". Naar wij vernemen zijn reeds meer dan 40 leden toege treden, die hun benoodigde kunstmest hebben opgegeven, en op 18 Januari a.s. zal getracht worden dit aan te besteden. Menigeen had in den verschenen zomer het stoomgemaal als een overbodige weelde be schouwd, doch thans gevoelen zij eerst het groote nut, voornamelijk in de tegenwoordige regen- periode. Het zou dan ook niet te overzien zijn geweest, wanneer wij, gelijk vroeger, zonder stoomgemaal, deze aanhoudende regens hadden moeten krijgen, althans de Weihoek had men zonder laarzen stellig niet knnnen bereiken. Doch nu is het een lust, als wij den vroegeren toestand hebben gekend, om den lagen waterstand daar gade te slaan, het schijnt ons haast on gelooflijk toe. Gedurende de maand Dec. 1911 werd iu de Rijkspostspaarbank aan het hulppostkantoor alhier, ingelegd f 3680,- en terugbetaald f549,47. Door het hulptelegraafkautoor werden behan deld 56 telegrammen, t.w. verzonden 18, en ontvangen 38, terwijl 62 gesprekken, door het hulptelefoonkantoor werden behandeld. Door het hulppostkantoor te Poortvliet werd in het jaar 1911 het volgende behandeld Ontv. brieven, briefkaarten en dienstbr. 27492 Kringbrieven 879 Aangeteekende briesen 872 Postwissels 765 Qoitantie's ontv. ter invordering 1853 Postpakketten 3046 Verz. Aangeteekende brieven 211 Postwissels 1760 Quitantie's ter inv. aangenomen 164 Postpakketten 1486 Behandelingen, R. V. Bank 62 Inlagen Rijkspostspaarbank f 25029 205 Terugbetalingen f 14635,09. SrNT PHILIPSLAND. Loop der bevolking over 1911. I Januari 1911 bestond de bevolking uit 1054 m. en 987 vr., totaal 2041. Vermeerdering door geboorte 30 in. en 28 vr., totaal 58. Id. vesti ging 38 m. en 29 vr., totaal 67. Samen 68 m. en 57 vr., totaal 125. Vermindering door overlijden 13 m. en 6 vr., totaal 19. ld. vertrek 38 m. en 42 vr., totaal 80. samen 51 m. en 48 vr., totaal 99. Vermeerdering 17 m. en 9 vr., totaal 26. Bevolking op 31 Dec. 1911 1071 m. en 996 vr., totaal 2067. Er werden 12 huwelijken gesloten. De inschrijvingslijst voor de Nieuwjaars- bedeeling heeft opgebracht f77,50, waarvan aau de mee3t behoeftigen eene bedeeling in geld heeft plaats gehad. STAVENISSE. Op het bulppostkantoor alhier zijn in 1911 ontvangen 31859 brieven, brief kaarten en dienststukken, terwijl er 454 verzonden werden. Gestort werden 2483 postwissels en uitbetaald 1408, benevens 7 po^tbewijzen. Aange boden werden 29 borderellen met quitanties en uitbetaald 2058 quitanties. Verzonden werden 2764 en ontvangen 4334 postpakketten. Het aantal stortingen en uitbetalingen in de R. V. B. was 79. Aan postzegels werd ontvangen f 2657.345. In de rijkspostspaarbank deed men 523 inlagen, terwijl er 151 terugbetalingen plaats hadden. Er werden 42 nieuwe boekjes uitgegeven. De heer H. W. Zachariasse alhier, werd dezer dagen voor f8275 aannemer bij de pu blieke aanbesteding door den bouwkundige, den heer J. van Oost, van een woonhuis, schuur en kooi teu behoeve van den heer Antb. Stoutjes- dijk alhier. THOLEN, 9 Jan. Heden was het voor den Brigadier der Rijksveldwacht, den heer J. VF\ van Loon alhier, een aangename dag. In den voormid dag bezig zijnde theorie te houden met de man schappen der brigade,kwam het bericht, dat hij was benoemd tot brigadier-Majoor. Dat de heer Van Loon ia een goed blaadje staat bij ziju superieuren, bleek wel hieruit dat des namiddags teu zijnen huize de Dislricts-Commandant iu het 5de district verscheen, die den bevorderde in de volgende bewoordingen gelukwenschte Commandant Van Loon heden is mij door ZEx. den Minister van Justitie, die u bij besluit van 8 Januari 1912 beett benoemd tot brigadier Majoor, de vereerende taak opgedrageu de aaustelliüg uittereiken en de vlechtsnoer op de uniform te hechten. Aangenaam is bet mij deze taak te volbrengen en als een der beste krachten in miju district, wensch ik u daarmede hartelijk geluk en ik wensch u toe, dat het u gegeven worde deze nog vele jaren tot een sieraad van ons korps te mogen dragen; laat deze bevordering voor u een spoorslag zijn, om uwe plichten getrouw te vervullen zooals gij tot heden hebt gedaan. Leef gelukkig met deze bevordering. Ze is wel verdieüd. Majoor Van Loon antwoordde daarop: Ik dank ZEx. den Minister voor de benoeming en U ge achte Commandant bedank ik voor de hartelijke woorden en ook voor den steun, dien u mij verleende en ik wil u op den voorgrond zeggen, hoe aangenaam mij deze bevordering ook is, dat ik deti door mij ingeslagen weg, zoo ik dien thans bewandel, hoop te blijven bewandelen. Van Loon zal blij veu dien nederigen politieman, dien hij tot heden was, zijn plichten als politieman en mensch zijn hem te saam vereend heilig en ik zeg u oogmaals dank ook aan de hoogere autoriteiten. Mn, wie den heer Van Loon kennen, kunnen niet anders zeggen, of hij is de aanstelling tot majoor waard, want naast een trouwe plichts vervulling klopt men nooit tevergeefs bij hem aan, als men inlichtingeu omtrent een of ander wenscht en ook de manschappen zijner brigade hebben steeds in hem gevonden een huma^ chef. Dat de heer Van Loon nog vele jaren als brigadier-majoor te Tholen zijn dienst moge waarnemen is zeker veler wensch. Wij herinneren onzen lezers er aan, ter voorkoming van kosten, dat vóór einde Januari bij den gemeente-outvanger dezer gemeente moeten zijn afbetaald de Hoofdelijke Omslag en Hondenbelasting over 1911. Naar wij vernemen zal het Fanfare-gezelschap „Concordia" op Vrijdag 26 dezer een uitvoering geven in „Non Semper". THOLEN „De Stad aan het Veer". In de rubriek „Maaodlectuur" van het „Nieuws van den Dag" dezer week komt voor„De heer G. F. Haspels durft in „Onze Eeuw" nog een novelle in brieven aan. De stad aan het Veer is de titel, maar de vraag of Tholen aan het internationale verkeersnet aangesloten zal worden, dan wel in de bekoorlijke, tevreden afzondering van het eiland zijn rang als poortstad behouden zal, die questie is slechts als aanleiding genomen om den ouden en den nieuwen tijd tegenover elkaar te zetten. Ook hier weer de soms wel zouderlinge combinatie van deftigheid en speelsch- heid, van neiging tot tiet moderne en 't hangen aan de traditie, die vaak iets onrustigs geven aan Haspels' overigens altijd lezenswaardig proza. OVERBRUGGING DER „EENDRACHT". Door het definitief comité voor de Over brugging van de Eendracht is aan de firma F. Kloot en Zoon, Kinderdijk, opgedragen het maken van een plan voor een trambrug over de „Eendracht" te Tholen. Naar wij vernemen, loopt in Hofkringen het gerucht dat in Juli a.s. aau het Hof een blijde gebeurtenis is te verwachten. We waren deze week in de gelegenheid een kijkje te nemen in het Bioscope-theatre van den heer Alex Benner te Bergen op Zoom. De zaal ziet er keurig uit en de electrische verlich ting doet aaDgenaam aan. Het programma is zeer afwisselend en laat aan scherpte en duidelijkheid niets te wenschen over. Wie zich eens op aangename wijze wil verpoozeu, kau een bezoek met gerustheid worden aanbevolen. De welwillende houding van het personeel maakt het publiek een bezoek nog aangenamer, terwijl, door iedere week van pro gramma te veranderen, de voorstellingen steeds aantrekkelijk blijven. in Friesland heeft de vorst haar intrede ge- daau; op landijs en slooten wordt reeds druk gereden. Vooral in eau zachten winter zooals we nu hebben, lezen we dikwijls eau het te voor- schijn komen eau meikevers en wordt hieraan de nitleg gegeven dat een vroeg Toorjaar te verwachten is. In werkelijkheid bestaat er geen verband tusschen het weer en de vroege Meikevers. De zaak zit zoo. De Meikever leeft als jong dier (engerling) in den grond gedurende 3 ik 4 jaar. In Augustus of September van het laatste vuile jaar als grondbewoner verpopt de engerling, en reeds twee maanden daarna komen uit deze poppen de Meikevers gekropen, zoadat het in October en November al wemelt van Meikevers in den grond. Pas uit de pop gekomen is de Meikever eerst week en bleek gekleurd, doch na een paar weken is hij hard en op kleur. In dezen toe stand blijven de dieren zonder eenig voedsel te gebruiken, tot halt April, Mei iu den grond op een diepte van 2 tot 5 dM. Alle Meikevers die in het a.s. voorjaar zullen rondvliegen, zitten dus nu al een zes of acht weken stilletjes in den grond. Wanneer men thans in den grond gaat werken en de zachte weersgesteldheid laat het wer ken in den grond zeer goed toe, dan is de mo gelijkheid zeer groot, dat hier en daar Meike vers naar boven worden gewerkt. Wie niet het leven van deze kevers kent, vindt hierin iels ongewoons en brengt bet allicht in betrekking tot den zachten winter, waarover zooveel wordt gesproken. Een vroege Meikever is geen weerprofeet. Zijn verschijnen is alleen een bewijs, dat hier of daar wat vroeg in ^len grond is gewerkt. THEE. De Nederlanders zijn het geweest, die Europa met de thee hebbeD bekend gemaakt. Enkele zeer bekende geneeskundigeu van dien tijd roemden zeer den drank, die daardoor in de gunst van het publiek kwam. In 1610 werd de thee 't eerst door Neder landers ingevoerd in West-Europa De theehandel bleef langen tijd bijna uitsluitend in handen vac de Oost-Indische Compagnie, die ook de andere lauden van Europa voorzag. Zoo leerden ook Engeland, Frankrijk en Rusland de thee kennen, die eerst „hooiwater" genoemd werd. In Engeland werd ze in 1666 ingevoerd. 't Was ook dadelijk nog niet de volksdrank bij uitnemendheid de prijs wss zoo fabelachtig hoog, dat alleen rijke menschen zich het genot er van konden verschaffen. Een pond werd n.1. met f 200 a f 250 betaald. Qrootere aanvoeren deden echter langzamer hand den prijs dalen, maar in 1707 betaalde men nog voor 't pond een gemiddelden prijs van f 40. Van dat jaar afkwam een nieuwe prijsver laging ten goede aan het verbruik, zoodat het zich spoedig in ruimen kring uitbreidde. Een Amsterdamsch koetsier werd het vorig jaar door den kantonrechter veroordeeld tot een dag hechtenis. Om die straf te ontgaan, week hij uit naar het buitenland. Echter noch zijn ouders, noch een van zijn familieleden of kennissen deelde hij iets daarvan mede. Hij was plotseling weg en ieder dacht, dat hem^een ongeluk was overkomen. Dagen later werd een lijk opgehaald. De ouders van den koetsier giugen zien en „her kenden" in den drenkeling hun zoon. Met de gepaste eer werd de begrafenis gehouden en op 't graf van den jonggestorvene werd een graf steen geplaatst. De zoou in 't buitenland kreeg iomiddels heimwee en besloot naar Amsterdam terug te keeren. Op eersten Kerstdag belde hij aan bij de ouderlijke woning. Groote ontsteltenis eerst, groote vreugde daarna, ophelderingen en ver klaringen. De zoon bracht daarna een bezoek aan wat feitelijk zijn eigen graf was, las zijn naam op den gratsteen en meldde zich vervolgens aan om zijn straf uit te zitten. Het dikke boek werd opengeslagenneen, hij vergiste zich, hij behoefde niet te zitten. Men had wel iemand van denzelfden naam die nog een dag in de gevangenis moest doorbrengen, maar... die was dood. En ot onze joDge man nn al beweerde dat het niet waar was, men vond dat heel prettig voor hem, maar officieel was hij overleden en dus hestond hij niet meer. Hij kon ongestoord vertrekken I Nn zullen pogingen in het werk gesteld wordeD om den man, die officieel dood is maar werkplijk nog onder de levenden is, ook weer offi cieel levend Ie maken. Maar in dien tijd zal in ieder geval zijn straf wel verjaard zijn. Een Oostenrijksch vlieger zegt een middel te hebben gevondeD, zoodat men in een vlieg machine even veilig zit, als in een automobiel eu tevens het besturen zeer gemakkelijk wordt. Nu 't is te wenschen dat het waar is, want de lijst van gedoode aviateurs in 1911 wijst een cijfer aan van 70. PRACTISCHE WENKEN VOOR IEDEREEN. Wanneer men vlekken uit verschillende stoffen maakt, gebeurt het dikwijls, dat de kleur daar door aangetast wordt. Om deze te herstelleu, doope men katoen, uadat de vlekken verdwenen zijn, in natron en wrijft het verschoten gedeelte daarmede zacht in. Hierdoor krijgen de kleuren hare frischheid terug. H. H. Adverteerders die saoces ui hebben van hunne annonces, kiezen voor. eiland Tholen uitsluitend de „lerseksebs Thoolsche Courant." OESTERS. De vraag naar leverbare oesters daalde 511 Januari aanmerkelijk, namelijk 1.700.000 tot 1.010.000 stuks. Dat is eveti.'. een gewoon verschijnsel na de drukte Kerstfeest eu Nieuwjaar. De vermindering voor het geheele gebied der afnemers. In de prijzen kwam geen meldenswaaijj verandering. Er werden 4405 KG. kreukels verhandel!) -v LANDBOU W-V E E T E E L T. Door den minister van Nijverheid en hatf wordt bekend gemaakt dat Donderdag 25 ld a.s. 's middags 12 nnr een 10-tal hengst geschikt voor dekhengst, openbaar verkocht ziil worden. De dieren zullen Woensdag 24 JasB te bezichtingen zijn en zijn allen afkomstig ,1 's Rijks Hengstveulen-depot te Bergen op alwaar ook de verkoop zal plaatshebben. {Buiten verantwoordelijkheid van de Redaetii Mijnheer de Redacteur. Oud-Vossemeer. Naar aanleiding van het& richt in Uw geacht blad van 6 Januari jl. wejjï de bouwvallige Hervormde Kerk alhier emj knakten Torenhaan, is die ongelukkige vogela ongeduldig geworden en kwam alzoo tot volgende poëtische ontboezeming. De Haan van den Toren roept: kukeleku! Hier hang ik nu Door d' orkaan van geweld Bijna ter neer geveld, Tusschen lucht en aard, Voor geen van beiden waard. Ach menschen wordt nu eeus getrouw •En herstelt dit Kerkgebouw Met ziju Toren in top Dan kan ik er weêr op, Om aan vijand en vrind Te wijzen, zoo is de wind. Of wilt ge een nieuwe Kerk? Dao weldra aan 't werk Want onder de Preek Raakt men soms van streek Door 't vallen van 't nat In dit bouwvallige gat. En dat in Sions woning, Strekt niet tot Eer van den Koning t Ierieke. In den ring Kruiningen fwaartoe Ien- behoort;, rijn thans 2, en daar Ds. Fontein te RilM naar Herwenen gaat, weldra 3 vacatures. Beroepen hij de Ned. Her?, gemeente te St-Ai land Ds. G. Lans Jr. te Doeveren. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Ierseke, J. J. v. d. Pol te Oud-Vossemeer. Oud-Vossemeer. Door de ontslagname van heer A. L. de Wilde als diaken en het reeds vrojf bedanken van den heer C. Westmaas als ooder^ zijn te Oud-Vossemeer in den Kerkeraad der M Herv. Gem. nog twee vacatures. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Januari 1911, THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerkbri Nederlandsche Protestantenbond, afd. Tholen Zondagmorgen 10 uur Dr. H. A. van der Meov van Bergen op Zoom. Text Romeinen XI v. 26b. Te zingenPs. 73 v. 13, Gex. 245, en Gez. v. 4. Ger. kerkvoorin. 9.30, en nam. 2 uur en 's ave Ds. Speelman te Velsen. Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 'save leeskerk. Eiken Woensdag 'a avonds 6 uur Ds. Macke: POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 uur leesk nam. 2 uur Ds. Klomp. Geref. kerkvoorin. 9.30 en nam. 2 uur de I De Graaf, 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 Ds. Steenh Bediening H. Avondmaal, nam. 2 uur Ds. Steenb Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur, en c Ds. van Oordt te Middelburg. ST-MAARTENSD1JK. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 Ds. Den Ouds bevestiging Ouderling en Diaken, en nam. 2 uur den Oudsten, Doopsbediening. Oud Geref. gem. voorm. 9.30, nam. 2 en l leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9,30 en nam. 2 Ds. Kamsteeg, nam. H. Doop. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 leeskerk doorf heer S. M. van der Bel nam. 2 uur Ds. Verk< van Tholen. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam, 2 en 6 i leeskerk,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 2