m «istirtiill ludiiiif. tn ïJOWz Vi Kilo No. 1389. Zaterdag 13 Januari 1912. Acht en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Firma J. M. C. POT, THOLEN. Publicatie n. Het oude en nieuwe Kerkgebouw te Stavenisse. 9 f/o Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ir post fl,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Iri.zsrS.n stskk.n, enz. word.n olt.rlljk ip DONDERDAGAVOND Eng.wacht aan hit baraau t. T k I n el vttr DONDERDAGMIDDAG blenzan m. diw.rk.r te lerseke. UITGAVE Telkf. Interc. 16. IDo Burgemeester van Tholen aal, op Zaterdag den Januari a.a., des middags te 12 uur, ten Raadhuize laar KEN HOOP COMPOST, bliek verkoopen. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden it ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des Wormiddags van 912 uur. Tholen, den 10 Januari 1912. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Voor het binnenland bestemde stukken, waar van, blijkens eene aanduiding op de adreszijde, ie bestelling op Zondag niet wordt verlangd, Éorden van de bestelling op dien dag uitgesloten. In verband hiermede zijn van 15 Januari a.s. op de postkantoren verkrijgbaar, strookjes, agende de aanduiding „Niet bestellen op mdag" tegen den prijs van 1 cent per vel van stuks. Wordt Zeeland genoemd het land ontwoekerd tan de baren en draagt dit geweit niet zonder reden in zijn wapen een zwemmenden leeuw met de zinspreuk „Luctor et Emergo", een gedeelte ran het eiland Tholen, waarop we thans het oog gevestigd hebben, en waarop in het begin jfan't vorige jaar een nienw kerkgebouw is verrezen, heeft in den loop der eenwen inzonderheid veel ran den aanval der golven te lijden gehad. Uet dat gedeelte bedoelen wij het land van Stavenisse, dat reeds in 1206 als afzonderlijk bied wordt vermeld. Het werd in 1304 ge el overstroomd, en bleef drijven tot in 1357, toen het werd herbedijkt. In 1391 gaf hertog iWrecht van Beieren nog een aauwas aan dit iaod ter inpoldering uit; doch bij den vloed op Cosinus- en Damianusdag, in 1509, ging het echter geheel ten onder met uitzondering ran het alstoen daarvan nog gescheiden Kempens- .hofstede, een polder, die in 1419 was tot stand inkomen en sinds de bedijking van den Mar- jgarethapolder als Oud-Kempenshofstede stond bekend. Van het oude dorp vindt men in de bescheiden Iran dit gewest reeds vroeg gewag gemaakt. Beeds in 1223 bezat het eene kerk en nit de voordracht van zekeren Balduinus tot cureit daarvan, in 1278, verneemt men, dat de kerk ter begeving stond van het Kapittel van Oud- Munster te Utrecht. Het ambacht behoorde in 1391 aan 's Graven rentmeester beooster Scheld, Bruinslein van Her wijnen, doch kort na diens ontslag nit zijDe be trekking in 1396, werd ook zijn leen verbeurd rerklaard, waarna Staveuisse in 1398 werd ver- tocht aan Jan van Heenvliet. Na dien tijd is le heerlijkheid tot in het begin der XVIe eeuw aan dit geslacht of zijne nazaten gebleven. 3p een in 1911 in de groote kerk te Goes ontdekten grafsteen leest men, dat aldaar op 6 December 1486 is overleden Zweer» van Heen- tliel en Callendijie, Heer van Stavenisse, doch ■it iets latere bescheiden, nit die van het jaar 05, blijkt, dat het ambacht eindelijk is ge- men aan Geerlruyt van Heenvliet, echtge- te van Jan van Oostende, en na haar overlijden vervallen aan de grafelijkheid. Het werd kort ■rna echter weder verleid op Jacob van alinghe. Omtrent de stichting van de kerk van het irspronkelijke dorp wordt niets vermelddoch kerlijk hebben, als naar gewoonte van die gen, ook ambachtsheeren in het tot stand men daarvan wel bijgedragen. Het land heeft na de iuundatie van 1509 gen tijd met de zee gemeen gelegen rat toch in 1598 is weder een aanvang ge smaakt met de herbedijking, die in 1599 werd Voltooid, en waarin het tegenwoordige dorp Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-'utsiedere regel meer 10 cents grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt tleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Th. C. JJ. van der Lek de Clercqvan Stavenisse. Op een gedenksteen binnen het gebouw leest men zrSoli Deo Gloria. Dit kerkgebouw werd aan de Ned. Eerv. Gemeente van Stavenisse geschonken door de WelEd. Geb. Ambachtsheerlijke Familie Van der Lek de Clercq. Deze milde gift blijve in dankbaar aandenken, ook voor de volgende geslachten. Anno Domini MCMXI.". De toren, die thans aan de Gemeente van Staveöisse behoort, is ongetwijfeld het oudste historische bonwwerk van deze plaats; bij mijne komst aldaar in de maand Juli was men bezig dien te restaureeren. Ook vernam ik, dat men herstel van de kapel op het oog had, waarin men het grafmonument van Jhr.Heronimus van Thuyll van Serooskerke viüdt geplaatst. TholeD, 22 September 1911. C. BOLLEST ELLE. Voor het grafmonument van Jhr, van Thuyll van Serooskerke, zie Bouwkundig Weekblad van £0 Augustus 1011, no. 34. verrees met kerk en toren. Deze kerk, beperkt en eenvoudig van vorm, werd in den aanvang der XVIIe eeuw gebouwd en in 1664 nog be langrijk vergroot; zij onderging in 1879 ook nog eenige herstelling. Thans is die kerk afgebroken en door een nieuw en meer doelmatig gebouw vervangen. Van het oude gebouw is alleen het elegant en in renaissance stijl opgetrokken torentje over gebleven. Dit bevat in een der bogen boven de deuropening een sluitsteen, waarop twee per sonen, staande ter weerszijden van een schild, gebeeldhouwd zijn. Ook komt daarop voor het jaartal 1672, zijnde dit hoogstwaarschijnlijk het stichtingsjaar. Veel heeft deze landstreek na de herbedijking aan den ambachtsheer Jhr. Heronimus van Thuyll van Serooskerkedie den stoot gaf tot het tot stand komen van verscheidene bedijkingen en en naar wiens echtgenoote Margaretha Huyssen de Margarethapolder zelfs werd genoemd, te danken. Na zijn verscheiden op 22 April 1669 werd op zijne laatste rustplaats een praalgraf gesticht, dat te beschouwen is als een meesterstuk van kunst van den beeldhouwer Rombout Verhuist. Op de marmeren tombe ligt op een voetstuk het levensgroote geharnaste beeld van den rid der. Twee engelen dragen deu helm en de handschoenen en op een gedenksteen, waarop een gevleugelde zandlooper is voorgesteld, lee9t men eene toepasselijke inscriptie. Op het kapiteel prijkt het wapen van Van Thuyllverbonden met dat van Huyssenen gesteund door twee personen. Ter zijde van de pilasters zijn twee endertig kwartierwapeos aangebracht. In Zelandia illustrata leest men: „Vóór den preekstoel ligt de grafzerk met het wa pen van Van Thuyllrechts hing het wapen bord, waarop alleen het wapen benevens een degen en ridderhandschoenen. Het geschilderde glasraam, misschien mede ter gedachtenis van dien ambachtsheer gesteld, was, volgens eene bijgevoegde aanteekening, in het midden der achttiende eeuw meest gebroken", (f) De eereteekenen en wapenborden moesten bij de omwenteling in 1795 worden verwijderd door de vrienden van hen, die gelijkheid, vrijheid en broederschap voorstonden. De nieuwe kerk, die in den zomer van het vorige jaar werd voltooid, is een geschenk van den tegeDwoordigen ambachtsheer of de familie Jan der Lek de Clercq en is ontworpen door den Heer H. J. Jesse, architect te Oegsgeest. De bouw werd aangenomen door den Heer Simon Bax van Zierikzee voor f 27.300. De gemeente bezit thans alzoo een bouwwerk, dat alleszins aan de gestelde eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet, en het is geheel opgetrokken in keurigen baksteen en met leien afgedekt. De houten kap is van binnen geheel zicht baar. Zij is samengesteld van Amerikaansch grenenhout en door ijzeren trekstangeu versterkt. In het gebouw hangen sierlijke koperen licht kronen, die in geen geringe mate bijdragen tot opluistering van het intérieur. De vloeringen in portalen en gangen zijn belegd met cementtegelsoverigens bestaan zij uit bestrating en betonwerk. De kerk is bezet met eikenhouten zitplaatsen en banken voor pl. m. 600 personen; terwijl nog afzonderlijke bochten zijn aangebracht voor het Bestuur der gemeente en voor den Ambachts heer. Van het oude kerkgebouw zijn alleen Dog gebruikt de predikstoel en het orgel. Het laatste dateert van 1900 en is gebouwd door de firma Nöhren te Roermond. Het is thans geplaatst op een nieuw oksaal in de ruimte tegen den toren en tegenover den predikstoel. lu de buitenmuren van den nieuwen bouw is een fraaie gedenksteen aangebracht, waarop men leest: „L)e eerste steen is gelegd op 25 October 1910 door den WelEdelgeboren Heer (f) Zie Zelandia Illustrata, deel X bladz. 344 verso. ST-ANNALAND. Ji. Woensdagavond werd in het café „de Gouden Leeuw" alhier onder presi dium van den heer B.Kodde, de gewone algemeene jaarvergadering gehouden van de Vereeniging //Landbouwbelang'', die slechts door 48 ledeu werd bezocht. Uit de rekening van den penning meester bleek dat de huishoudelijke ontvangsten over 1911 hebben bedragen f328,48 en de uitgaven f 220,455, waardoor het batig saldo kon worden vastgesteld op f 108,025. In het door den Secretaris uitgebrachte verslag over 1911 werd medegedeeld, dat het ledental met 3 vermeerderd en gestegen is tot 128, waarvan 126 aan den gemeenschappelijken aan koop hebben deelgenomen. Aan kunstmeststoffen werden aangekocht 2589 balen superphosphaat2218 balen ammoniak superphosphaat850 balen chili salpeter 242 balen zwavelzure ammoniak 26 balen patentkali 617 balen kaïnit en 10 balen slakkenmeel, samen 6552 balen, tegen 5620 balen in 1910. Verder werd aangekocht 4100 Kg. koper salphaat. Deze gezamenlijke aankoopen beliepen een bedrag van f 38604,575 tegen f 28809,325 in 't vorige jaar. Behalve het geleverde slakkenmeel, waarvan wegens een te laag gehalte 3 phosphorzuur f 0,78 per baal gekort werd, voldeden alle par tijen aan de gestelde eischen. Met den gezameclijken aankoop van veevoe derartikelen is men opgehouden, omdat de deel name daaraan niet algemeen was. Tot Secretaris-Penningmeester werd herbe noemd de heer Abr. Goedegebuure Az. Jr. en benoemd tot Bestuurslid de heer I. Overbeeke Lz. en zulks in de plaats van wijlen den heer M. Moerland Jr. Besproken werd verder de wenschelijkheid van de oprichting eener boerenleenbank, doch hoewel overtuigd van het nuttige van zoodanige instelling, besloot men evenwel de Vereeniging in dezen niet het initiatief te laten nemen. In de jl. Dinsdag gehouden Verga dering van Ingelanden van den Polder Moggershil werd met algemeene stemmen besloten de zee- werende dijk tusscheu dijkpalen 1016 over 570 Meters lengte te verzwaren en te verhoogen tot 4,25 M. boven gewoon hoog water. De tegenwoordige hoogte varieert van 3,45 tot 3,87 M. Ter bestrijding van het restant der kosten van de herstelling der op 30 September jl. ontstane stormschade, werd nog besloten aan Gedeputeerde Staten machtigiug aan te vragen tot het doen eener geldleeniug groot f 1500.-. Tevens werd met algemeene stemmen goed gevonden CalamiteusverklariDg van dezen polder aan te vragen, omdat een goed onderhoud vao de zeewering de finantieele draagkracht der grondeigenaren te boven gaat. IERSEKF Donderdag heeft hier een jonge ling, werkz..Am bij zijn vader, die metselaar en timmerman 9, zich bij ongeluk in de hand ge-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1912 | | pagina 1