niet bepaald ckruteligk maar in 't algemeen bij zonder onderwijs. L)e openbare school generali seert te veel, specialiseert en individualiseert te weinig. Daarom meer bijzondere scholen en steu n van de gemeenten voor deze. De heer Ketelaar kwam daar fel tegen op. In meerdere bijzonderheden kunnen we niet afdalen. Van onze berichtgevers. warm voedsel aan behoeftige gezinnen, zal weder in staat worden gesteld dit lofwaardig streven te kunnen verrichten. Gemengd Nieuws. IERSEKE. Zaterdagmorgen 1.1. overleed al hier de heer Johannes Steenblok, le klerk ter gemeente secretarie, eeu man vol geest en hnmor, ongemeen werkzaam en ondernemend, Zijn leven waa een logenstraffing van de lenze, dat een gezonde ziel alleen in een gezond lichaam kan wonen. Want zoo krachtig de geest was, zoo teer en zwak was het huis waarin die geest woonde. H: zelf wist dat beter dan iemand an ders, en hij was zich zoo helder bewust van zijn kans op een vroegtijdig heengaan, dat hij al vroeg de noodige maatregelen nam om zijn groot gezin een voldoend bestaan te verzekeren. Dit strekt hem tot groote eer. Hij had vele vrienden die zijo heengaan oprecht betreureu, en zijn nagedachtenis zal ongetwijfeld lang in eere blijven. Hij was een uitstekend een plichtsgetrouw ambtenaar. Tot len klerk ter gemeente-secretarie is door B. en W. benoemd de heer J. Sipsma alhier, thans 2e klerk. Deze week kwam hier uit Amerika bij de Watersnoodcommissie een gift in van f 30, van twee leden van de familie Mak, die respectieve lijk f 25 en f5 voor de noodlijdenden afzon derden. Wegens het bedanken van den heer J. L. Bom als penningmeester der Gr. Kr. vereen- Ziekenzorg moest Vrijdagavond een plaatsvervanger benoemd wordeD. Benoemd werd de heer M. de Korte, Secretaris dier vereeniging. De motorkorboot „De Tij!", van den heer H. Vette ging bij publieke» verkoop voor f9350 plus onkosten over aan den hr. J. Vette. Vrijdagavond der vorige week hield de Geret. Jongelingsver. in de Chr. School eene propagandavergadering waarbij de zangvereenigicg „Soli Deo Gloria" haar medewerking verleende. ST-MAARTENSDIJK. Aangesteld als agent van politie te Rotterdam met ingang van 1 Januari a.s. de heer M. v. d. Hoek Az. alhier. OUD-VOSSEMEER. De heer J. Ver rijp, benoemd secretaris dezer gemeente, zal op 16 Jan. a.s. zijne betrekking aanvaarden. De zich voor predikant uitgevende persoon, die gelden inzamelt voor wezen in Klein-Azie, en waartegen in sommige bladen is gewaarschuwd, heeft ook hier zijn inzameling gehouden. Naar het bleek waa hij ook io andere gemeenten in het eiland reeds met succes werkzaam geweest. POORTVLIET. Dinsdag jl. werden door den WelEdGeb. heer Jhr van Vredenburch te Tholen/ en 7 andere schutters, in bet jachtveld, aann voornoemden heer toebehoorend geschoten 77/ hazen, 1 wild konijn en 7 patrijzen. Door den gemeeute-veld wachter Van Dijke en den rijksveldwachter Pijpeliok, ge-, stationneerd te Tholen, werd in den nacht va Zaterdag 16 op Zondag 17 Dec. een di* op heeterdaad betrapt, die bezig was suiker! bieten te ontvreemden van de suikerfabriek yAntoioe" te Oudenbosch, terwijl ook bieten waren ontvreemd ten nadeele van eei andere fabriek, samen ongeveer 2600 KG. Nader kan worden gemeld, dat hede ochtend (Vrijdag), door den Heer Burge^ meester dezer gemeeute, den Brigade-Comman dant der rijksveldwacht, den heer van Loon,( den rijksveldwachter Pijpelink te Tholen den gem. veldw. Van Dijke, gearresteerd zijn P. K. en A. de G., beiden te Strieu- ham, om gevankelijk overgebracht te worden( naar het huis van bewaring te Zierikzee. Bij den hevigen wind van Woensdag avond heeft een leeg vaartuig, „Maria Elizabeth" groot ongeveer 40 last, veel averij bekomen De schipper J. M. Schot Cz. uit Middelburj •en zijn knecht L. J. Smits, zoon van den eigi naar J. Smits te Vlissingen, moesten met behul der roeiboot hun leven redden jaist vóór Striei ham. Het schip, waarvan de mast is, dreef verder en sloeg voorbij Strienham op de steenglooiing van den zeedijk. STAVENISSE. Heden Donderdagavond ver gaderde alhier de vereeniging van gedipl. Oucb L. W. C. te Sïaveniss^ De storm van Woensdagavond heeft veel schade aangericht. Van vele zijden komen be richten van ongelukken. O. m. geraakten onder Steenbergen een paar wagens geladen met bieien in beweging, juist toen de personentram aankwam. De machinist kon niet meer remmen eu door den schok derailleerden de locomotief en een paar waggons. De reizigers werden door elkaar geworpen geen ruit bleet heel, gelukkig waren er ge6n ernstige gewonden. De trams in de richting Halsteren vertrokken niet meer, zoodat de Fin sluiting werd gemist. Op de Waal, beneden Brakel is tengevoge van den storm een Belgisch schip gezonken. De opvarenden werden gered. Bij een onder Hoek van Holland gehouden drijfjacht door Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg, werd een der heeren jagers door een verdwaald schot aan den neus gewond. Een der jagers bekwam verwondingen aan zijn been. Onder Westelbeers werden eenige stroopers met een lichtbak, door politie gesnapt. Sen broer van den onbezoldigden-veldwachter die uiet laatstgeuoemde op surveillance was, loste een schot, waardoor een der stroopers doodelijk ge wond werd. Een 83 jarig grijsaard uit Wiessel was te Apeldoorn op bezoek; in den namiddag huis waarts willende keereu geraakte de oude man het spoor bijster en bleef den ganschen nacht dwalende. Familieleden en buren waren den ge- beelen nacht op zoek met lantaarns en eindelijk ontdekte de zwerveling de lichteu en op zijn roepen vond men hem half ontkleed en doornat van den rpgen. Openbare Gemeenteraadsvergadering, gehouden te Tholen op Donderdag 21 December 1911. De Notulen der vorige vergadering worden na lezing ongewijzigd vastgesteld. I. Ingekomen stukken. a. Missive van tied Staten dd. 11 Nov. IV11, no. 44, 3e Afd. houdende mededeeling, dat word t berust in het besluit van den Raad tot het verleenen van een subsidie aan het Armbestuur en het Weezen Armbestuur. b. Miss. dd. 11 Nov. 1911, no. 203, le Afd. be richtende de goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1912. c. Miss. tied. Staten dd. 24 Nov. 1911, no. 33. le. Afd., meldende de goedkeuring van het 2e suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag. d. Goedgekeurd terugontvangen een besluit tot wijziging der begrooting dd. 13 Nov. 1911. Worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Overman verlaat de vergadering. ft. Request P. Blaas. dd. 25 November 1911, ver zoekende verhooging van zijn bezoldiging verbot.den aan zijn betrekking van agent van politie. De voorzitter zegt, dat dit adres van een geheel andere strekking is dan andere en hier niet als motief de verhooging van levensmiddelen wordt aangevoerd. In het adres wordt alleen verhooging gevraagd voor de diensten, verricht als politieagent en uit een staat van diensturen, die adressant heeft overgelegd, blijkt, dat hij als zoodanig 600 uren dienst doet. Het salaris bedraagt f 520.als bosch wachter en f30.als politiedienaar, hoewel spr. nu niet kan zeggen, dat de opgave van Blaas omtrent zijn diensturen geheel juist is. De belooning ad. f30.is echtor te weinig volgeus B. en W. en daarom stellen zij voor, de wedde te verhoogen met f25.a f30.per jaar. De heer Moelker neemt genoegen met de voorge stelde verhooging en spr. vindt dit bedrag geen belooning voor de diensten die Blaas als zoodanig verricht, te meer waar deze dienst moet verrichten op Zon- en feestdagen en met kermis, als anderen vrij zijn. De heer Wagemaker heeft een ander voorstel ird zijn waar Blaas zijn diensten steeds bestaan uit avoud- Strieu-/0** nach«werk en uit zijn staat van diensturen blijkt, dat de belooning zoo gering is, wil spr die gebracht hebben op f600.zoodat de belooning voor politiediensten alzoo f 80.wordt. De heer Van Vredenburch ondersteunt het voor stel van den vorigen spreker, temeer daar adre.*3ant reeds zoovele jaren in dienst is en zoolang spr. lid is van den raad, nog nimmer verhooging gevraagd heeft. De heer Noske zal op prijs stellen te vernemen hoe groot, door een toe te stane verhooging, het verschil in tractement zal komen, in verhouding tot de nachtwachts. De voorzitter heeft op dit oogenblik geen beschik king over de betreffende cijfers, doch voorzeker moet er o^ worden gelet dat deze nachtdienst verrichten. De heer Noske zegt niet tegen do verhooging te Leerlingen van den L,. vv. u ie aiaveni.afc^ lemeer daar Blaas uooU vrij is ab ,j0 Hur. Ingekomen was een schrijven van den heer/ ^emeester hem noodig heeft, hij ook steeds beschik- M. B. Smits, Landbouwieeraar te Goes, meidendei baar moet zijn. dat hij a.s. Donderdag 28 dezer te St-Maartensdijk' Den voorzitter blijkt dat Blaas, ook aan ledeu van een lezing hoopt te komen houden over het,'den raad een staal gezonden heeft, spr. wil daarom onderwerp: De netto opbrengst van het bedrijf, erop wijzen dat adressant, hoewel zeggende dat hij Verder van dhr. M. J. Waale te Nieuierkerk lmot de kcrmis veeI dien3t moet doen, hiervoor dat hij in Februari a.s. hoopt op te treden en van den heer Buijze alhier dat hij op gestelde voorwaarden den heeren C. G. Hage en Buijze. Alhier heeft zich het mond- en klanwzeer vertoond bij de runderen van den heer li- G. Tuijnman. THOLEN. Konden we in on9 vorig numme mededeeling doen dat de comm. tot leniging7 van armoede bezig was gelden in te zamelen, ook de „Spijscom nissie" doet wederom een be roep op de milddadigheid onzer iugezeteneo en het valt niet te betwijfelen of de vereeniging, die galden verzamelt tot het verstrekken van voor de vereemi(ing(lexlra betaling geniet, boven zijn salaris. Spr. ia or A~.. 'niet tegen aan adressant de gevraagde verhooging toe te staan, doch vindt dan het verschil tusschen hetgeen Blaas ontvangt en het tractement van den 2 Dec. met den cursus in Landbouwboekhouden j gemeente-veldwachter wel wal groot. Waar het voor- of Bedrijfscontröle een aanvang heeft gemaakt/-.stel de wedde met f50,te verhoogen voldoende Als Bestuursleden werdeu herbenoemd de, is ondersteund, brengt spr. dit in stemming. Met alg. st. wordt hiertoe besloten, de hoer Kegge verleent zijn stem onder voorwaarde dat er geen aanvragen om meerder salaris zullen volgen voor bijzondere diensten. f. Request van J. Kromschee en L. J. v. d. Zande, belast met het ophalen van faecaliën, verzoekende hun vanwege de gemeente te verstrekken een oliejas. De voorzitter deelt mede, dat de kosten ongeveer f6,25 per jas zullen bedragen. Waar echter niet va9istaat dat adressanten steeds diensten voör de gemeente zullen verrichten, stellen B. en W. voor de jassen in bruikleen te verachaffon. De heer Moelkeracht het beter indien de menschon or zolf in willon voorzien. De heer Kegge wenscht zijn stem hier niet aan te geven, daar het volstrekt niet buitengesloten is, dat, als de bezitters van eeu dergelijk kleediDgstuk voor zich zelf werk verrichten, ook gebruik inakeu van de door de gemeente verstrekte jas, willen ze dus beschermd zijn tegen regen, dan ligt aanschaf fing op hun eigen weg. Op het adres wordt gunstig beschikt, de heer Kegge stemt tegen. g. Request van het Bestuur van „De Thoolsche Bouwvoreeniging, dd. 20 Dec. 1911, verzoekende een overname door de gemeente van de straten, gelogen op het terrein dier vereeniging. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. II. Bestemming te geven aan het aangekochte perceel, Brugstraat no. 15. De voorzitter deelt mede, dat dit perceel voornamelijk is aangekocht om de straat te verbreeden en het overschietende gedeelte te laten verbouwen voor een veldwachterswoning, de kosten van bouw zullen pl. m. f1500.bedragen. B. en W. achten deze bestemming zeer wenschelijk, daar de gemeente geen woning voor den veldwachter bezit. De heer Moelker vindt dat de huurwaarde van het huis, als we 60/0 rekenen, dus f168.bedraagt, heigeen spr. zeor hoog vindt voor een dergelijke woning. De heer Noske beweert dat dit nog hooger is, daar voor het huis is betaalt f 2800.waarbij nu f1500.voor verbouw komt. De voorzitter merkt op dat dit nief juist is, aange zien de waarde van den grond voor verbreeding moet afgetrokken worden. De heer Noske vindt het verbazend moeilijk zich direct uit te spreken toenhij gisteren op de secretarie keunis wilde nemen van de desbetreffende stukken, waren deze niet aanwezig. Rondzendiog der stukken met begrooting bij de leden acht spr. zeer gewensch t; spr. stelt dit voor. De voorzitter antwoordt, dat voor rondzenden der stukken geen tijd meer is, terwijl er geen bogrooting is opgemaakt. De heer Hollestelle zegt, dat een begrooting niet op te maken is, er kan materiaal zijn dat op 't oog nog best te gebruiken schijnt, doch dat later waar deloos blijkt, doch er is rekening mee gehouden zooveel mogelijk het vrijkomende materiaal te be zigen. De heer Wagtho vindt het vreemd dat Vriens dan zoo maar een bedrag van kosten heeft kunnen opgeven, hij moet dan het werk toch hebben nagegaan. De voorzitter zegt dat dit geschied is, en de ge raamde kosten zijn genoemd. Wenscheu de heeren ech ter oen begrooting onder de oogen te hebben dan zal den gemeente-bouwmeester worden verzocht dezo te maken, doch dan moeten we in deze vergadering een besluit nemeu om een tijdelijke geldleening aan te gaan inplaats van wijziging der bogrooting. De heer Wagemaker vraagt of het niet mogelijk is hot huis te verhuren. De voorzitter merkt op, dat de bedoeliug bij aan koop is geweest, verbreeding der Brugstraat en bouwen van een veldwachterswoning. De heeren fVagemaker en Moelker vinden dat de huurwaarde van het perceel voor veldwachterswoniug te hoog wordt. De heer Van Vredenburch zegt, dat bij verkoop van het huis na verbreeding dor straat, we voor de vraag staan: moot er een woon-, of een winkel huis worden gebouwd Ook kunnen we dan ko men te staan voor het feit dat, wegens gemis aan eeu won ng voor den veldwachter, we een huis moeten bouwen. De heer Moelker wijst er op dat de bedoeling was eerst den benoodigden hoek voor de verbreeding aan te wijzen en daarna het perceel te verkoopen. De heer Kegge, verschillende sprekers gehoord hebbende, wenscht in herinnering te brengen, dat reeds geruimen tijd ,de kwestie-veldwachterswoning ter sprake is geweest, het voordeeligst voor de ge meente zal ongetwijfeld zijn de benoodigde ruimte van verbreeding der straat aan te wijzen, doch spr. kan meegaan met het voorstel van B. en W. om het overschietende gedeelte te bestemmen als veld wachterswoning. De heer Wagtho wil wyzen op het belang dat Tholen kan hebben indien de veldwachter in het centrum der gemeente woont. De heer Quist zegt dat de gemeente het voordeeligst uitkomt door het perceel, nadat de hoekbeuoodigd voor verbetering der straat, is aangewezen, te ver koopen. Het voorstel van B. en W. om het perceel in te richten tot veldwachterswoning, wordt daarna aan genomen met zes togen vier stemmen. De h.h. Quist, Moelker, Wagemaker en Van Vredenburch stemmen tegen. De voorzitter zal den gemeente-bouwmeester op dragen een berekening van koaten te maken, welke dan by de leden zal worden rondgezonden. De heer Wagemaker verlaat de vergadering. III. Benoeming leden der veercommissie. Bij eerste stemming verkregen de bh. J. Kegge en W. Moelker resp. 7 en 6 st., Jhr v. Vredenburch, Overman, Wagemaker, Hollestelle en Noske resp. 4, 3,2, 1 en I st., by tweede stemming de hh. V. Vredenburch, Overman en Quist resp. 4, 4 en 1 st. by de daaropvolgende stemming de hh. Overman en V. Vredenburch ieder 4 st., terwyl daarna by loting de heer Van Vredenburch wordt aangewezen. De heer Kegge verklaart geen zitting in deze com missie te kunnen nemen gevolg is een nieuwe stemming waarby de hh. Overman, Quist en Noske resp. 6, 2 en 1 st. op] zich vereenigen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. IV. Wyzigiog van de begrooting voor 1912. Het ontwerp-besluit, een leeoing aan te gaan groot f 4300, wordt goedgekeurd. V. Beschikking over den post onvoorziene uit gaven van de begrooting voor 1912 wordt eveneens goedgevonden. Daarna rondvraag. De heer Quist wijst, in verband met het eenige weken geleden voorgekomen ongeval, dat een kind in de openstaande wel op de Markt is gevallen, op het out om deze te voorzien van een hals, waardoor dergelijke gevallen niet zoo licht meer kunnen voor komen, een bepaling hierop zou wenschelyk zyn. De heer Wagtho is het met den heer Quist eens, doch een middel om de wel voor goed gesloten te houden is wellicht te vinden door de op de Markt staande pomp te herstelleu. De voorzitter zegt dat restauratie der pomp vry wel onmogelijk is, daar de metselaars, die spr. reeds vroeger er over raadpleegde, te kennen gaven dat herstelling niet mogelyk was. De heer Van Vredenburch denkt (kt 1q geval men een wel laat openstaan, procesverbaal opmaken gunstig zal werken, er is alle reden voor. De voorzitter zal zelf de menschen, die de slnitela der wellen in beheer hebben er op wyzen deze goed te slniten. De heer Wagtho acht het wenschelyk het onder zoek naar den toestand der pomp op te dragen aan een deskundige, als zoodanig wordt genoemd de heer Van Dyck Petit te Bergen op Zoom. De voorzitter verneemt gaarne de meening van de heeren, want de toestand is zoo, dat als meu te óichtby de pomp komt men er benauwd van wordt. De heer Kegge wil het gevaar der welputten on dervangen door de opening kleiner to maken. Het voorstel om een onderzoek in te stellen wordt hierna met op een na alg. st. aangenomen. Da heer Moelker stemt tegen. De voorzitter sluit daarna de laatste vergadering in dit jaar en wenscht alle leden een rnstig en genoegelyk nieuwjaar en hoopt dat allen in de volgende zittingsperiode in de gelegenheid sullen zyn tot nat van de gemeente werkzaam te cyn. OESTERS. Tholen. Door de aanstaande Kerstdagen was de verzending buiteugewoon druk. Duitschland is dit jaar de grootste afnemer, terwijl de at- name van Engelsche zijde van weinig beteekenis is «en België door den invoer van Engelsche oesters minder neemt dan het vorige jaar. lerseke. Hoewel we nog enkele dagen van Kerstfeest verwijderd ziju was toch van 15—21 Dec. de invloed op de vraag naar leverbare oesters duidelijk merkbaar. Er werden aader- half milioen stuks verzonden; alweer voor verre* weg naar België en Duitscnland. De prijzen bleven gelijk LANDBOU W-V E E T E E L T. St-Maartensdijk. Als een bewijs dat de stieren- vereenigiug alhier haar best heeft gedaan zich een goed exemplaar stier aan te schaffen en daarin voor de eerste maal dat zij kocht goed geslaagd is, moge dienen dat dezer dagen voor den stier dier vereeniging de som van f 1500 werd geboden, te vergeefsch echter. Burgerlijke Stand. Gemeente IERSEKE vau 15—21 December. Geboren: Grietje, dv. Jacob Schroevers en Neeltje Hoogesteger; Andries Jan Cornells, zv. Marinus Verschuure en Wilhelmina Martha van der Burght. Ondertrouwd: Jan Nicolaas Rüber jm. 35 j. eu Neeltje Jannetje Dekker jd. 24 j. Overleden: Johaoues Steenblok, 34 j., echtgenoot v. Leuntje Paardekooper; Ida Catharina, 1 j., dv. Bastiaan Hollenstelle eu Dina Wisse; Corstiaan Pieter, 10 wek. zv. Jan van Patte en Jozina van der Have. Gemeente THOLKN, van 9—13 Dec. 1911 Geboren: Anthonie Adriaan, zv. J. Kievit en A. van Dyke, Cornelis Marinas cv. J. de Jonge. Overleden; Cornelia Wilhelmina 4 w. dv. J. van stee en L. P. Hage. Gehuwd: M. Bout jm. en M. M. Schot jd. UITSLAG Verkoopingen en Aanbestedingen. 16 Dec. Ten overstaan van notaris D. van de Velde te Tholen, werden heden ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer M. J. Stoutjesdijk, ingezet 1. Een schuur met erf eu tuin te Tholes aan de Venkelstraat, door den heer A. du Bnrck aldaar, voor f1600, 2. Een perceel grond aldaar door den heer J. Beukelaar aldaar voor f175, 3. Een aandeel in de weegbrug Eendracht" aldaar door den heer J. Kegge aldaar voor f 76,—. De toewijzing zal plaats hebben op Zaterdag 23 December a.s. 's avonds 7 uur in de herberg van M. J. Hoek. 18 Dec. Ten overstaan van notaris D. van de Velde, voornoemd, werden heden te Poort vliet ten verzoeke vau den WelEd.Geb. heer A. de Vulder van Noorden te VGravenhage, publiek verkocht 4 hectaren 15 aren 10 centiaren bouwland te Poortvliet aan de heeren K. J. en M. G. van Nieuwenhuijzen aldaar voor f1055,per 39,24 Aren. 20 Dec. Ten overstaan van notaris D. van de Velde voornoemd, werden beden te Tholen, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den Hoogedelgestr. heer Mr. C. J. Pické publiek verkocht a. De hofstede „Nattenbek" met gebouwen, boomgaard, tuin en diverse perceelen bouw- en weiland te Tholen en Poortvliet, samen groot 30 heet. 37 Aren aan den heer D. D. de Rijks te Stavenisse voor f670,—. b. 6 heet. 76 oren 40 centiaren bouw- en weiland, watergang eu zij kantweg te Tholen aan den heer C. Th. de Rijke te Poortvliet voor f 540,—. c. 4 heet. 7 aren 40 centiaren bonw- en weiland en zijkantweg te Poortvliet aan den heer J. Uijl te Tholen voor f 655, d. 16 hectaren 25 aren 38 centiaren bouw land te Oud-Vos8emeer aan den heer Iz. Jumelet Stzn. te Bruinisse voor f 660, De prijzen zijn per 39.24 Aren. LIJST van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand Nov. 19Ilr Kantoor Nautn van den plaats van van afzending. geadresseerde. bestemming. Tholen M. Zuilichem Hardinxveld. Stavenisse Mej. N. Ampt Md Rotterdam. St. Maartensdyk Mej. J. W. Bos, Brussel, p.a. dhr. A Gumpert.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1911 | | pagina 2