Bericht No. 1386. Zaterdag 23 December 1911. Acht en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Nieuwjaarswenschen lERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.026, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. In|.z.nd.n .tukken, ent. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóér DONDERDAGMIDDAG hl onzen medewerker te lereeke. UITGA V Firma J. M. C. POT, THOLEN. Telef. Intek^ 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents grooter letters ilaar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het volgende nummer zal, in plaats van Vrijdagavond, ZATERDAGAVOND verschijnen. ADVERTENTIËN, BERICHTEN, enz., voor dit nummer worden ingewacht tot uiter lijk Zaterdagmorgen. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De Directeur vaö het postkantoor te Tholen maakt bekend, dat het post- en telegraafkantoor op Dinsdag 26 December a.s. (2en Kerstdag) zal open zijn op de uren 89 v.m. en 13 did.; de uitvoering ran den dienst zal zijn als op werkdagen, behalve dat geen invordering van quitantiën zal plaats hebbeD. Op 1 Januari 1912 zal het kantoor open zijn van 8 uur v.m tot 9 uur n.m. Op dien dag worden geen postpakketten aangenomen noch qoitantiezaken behandeld. Verlichting in het eiland Thulen. Iedere lamp 't zij voor petroleum, gas of electriciteit heeft een bepaalden economie factor, d. w. z. een zeker verbruik van petroleum, gas of electriciteit voor één lichteenheid. Zoo gebruiken de beste electrische lampen voor binnenverlichting, de metaaldraadlampen volgens de fabrikanten en electrotechnici 1 Watt voor ieder lichteenheid. (Hefnerkaars). Deze waarden vormen den eenigen juisten maatstaf tot vergelijking der kosten van verschil lende verlichtingsmethoden. Wanneer men de gas-vak bladen opslaat, dan blijkt dat de gastecbnici steeds loyaal de door de electrotechnici gevonden normen erkennen, niet echter omgekeerd. Door tal van mannen, ook buiten de gasin- dustrie staande, is gevonden, dat de beste gas branders, de hangende of invertbranders, voor iedere lichteenheidi liter gas verbruikenterwijl de lichtuitstraling onder alle hoeken zeer gelijk matig bleek te zijn. Hieruit blijkt dus, dat waar 1 watt U dezelfde lichtsterkte voortbrengt als 1 liter gas, in de practijk 1 kilo watt gelijk waardig is met 1 M* gas. De talrijke attesten, die men in de reclame boekjes der centrale vindt en die zelfs moeten bewijzen, dat electrisch licht goedkooper is, kunnen aan dit feit Diets veranderen. Men vervangt eenvoudig eén verouderden gasgloeilichtbrander van 70 80 kaarsen lichtsterkte door een electrische lamp van 32 kaarsen dicht boven de tafel en klaar is het bewijs, dat alle resultaten van nauwkeurig onderzoek moet teniet doen. De waarheid dezer stelling is bij alle verte genwoordigers der groote gasindustrie bekend en volkomen bevestigd door prof. WeddiDg te Berlijn, een autoriteit op electrisch gebied, die een Europeeschen naam heeft te veirliezen. Prof. Wedding is een man die zelfstandig onderzoekt en niet napraat, wat menschen be weren, die nooit een serieus onderzoek instellen. Het feitelijk verbruik van een goeden invert- brander overschrijdt zelden 95 liter, terwijl de aanvangslichtsterkte 110 Hefnerkaarsen bedraagt. Men ziet dus, dat rekening is gehouden met lichtverlies, grooter dan volgens mijn persoonlijke observatie en die mijner collega's in de practijk plaats vindt. Bij het plan van een electrische centrale in „De Streek" werd aanvankelijk gereken dop een prijs van 20 cent per kilowatt voor licht. Bij een gasprijs van 7 een t verhoudt zich dus de prijs van electrisch licht tot gaslicht als 3 1. Zelfs indien deze prijs van 20 cent aanmer kelijk kan worden verlaagd, wat ik zoo vrij ben te betwijfelen, dan blijft electrisch licht veel duurder dan gas, zoodat de beweringen van den Heer Van Hegge Zijnen omtrent enorme besparing tegenover gas, eenvoudig zijn beneden alle kritiek. Het spijt mij, te moeten constateeren, deze niet zeer waardige methode om de electriciteit vooruit te helpen veelal regel is. Het steeds weder negeeren der bovengenoemde prijsverhoudingen door de electrotechnici, acht ik beleedigend voor de vertegenwoordigers der gasindustrie, die nooit het bewijs hebben gele verd onbetrouwbaar te zijn en ik zal er gaarne toe medewerken in de volle praktijk de juistheid aan te tooDen. Wij willen gaarne op het gebied van gemak en een zekere luxuense elegance het electrisch licht als voorbeeld nemen. Ook erkennen wij de voordeeleb, die elec trische drijfkracht in veel gevallen kan hebben, vooral uit een oogpunt van gemak en veelzijdige toepassings-mogelijkheid. Het is volkomen waar, dat het gaslicht in den vorm van gasgloeilicht eenig onderhoud eischt, al is dit ook gering. Even waar is bet, dat dit somtijds geheel wordt verwaarloosd, 't geen de gasfabrieken tot haar schade hebben ervaren. Gelukkig is daarin vooruitgang te constateeren door de betere opleiding der fitters en ook doordien de gasfabrieken zelf zich de zaak aan gaan trekken. In gewone gevallen blijft de gasmotor als stationaire motor bij eenigszins geregeld bedrijf voordeeliger dan de electromotor. Bij geregelde smering met goede olie is het onderhoud, zooals ik Da jarenlange ervaring kan getuigen, praktisch gelijk nul. Voor kleinere motoren staat 1 M3. gas gelijk met 1,4 kilowatt in den electromotor. De Tafnir-motoren namen niet meer plaats in dan een electromotor van dezelfde kracht, zijn billijk in aanschaffing en uiterst eenvoudig in de behandeling, zoodat zij den electromotor dikwijls met succes kunneu vervangen. Het zal dan ook nog bewezen moeten worden, dat de behoefte aan specifiek electrische beweeg kracht op het platteland zoo overwegend is, als men ons wil doen gelooven. Men vergeet ook, dat het gas voor verwarmiDgsdoeleiuden: koken, strijken, kamerverwarming, in badkamers, voor soldeeren, enz. onmisbaar is geworden. Vooral wat de eerstgenoemde aanwendingen betreft, neemt het verbruik overal enorm toe. Door de groote voordeelen, die het gas voor deze doeleinden aanbiedt. Muntgasmeters worden bij duizenden geplaatst en brengen licht- en kookgas zelfs onder het bereik van iederen werkman. Men kan dan ook gerust zeggen, dat kookgas iu een moderne huishouding stellig noodiger moet worden geacht dan electrische verlichting, Een electrotrotechnicus van gezag, de heer von Rathenau te Berlijn; noemt dit het onbestreden gebied van het gas en terecht. Neemt men in aanmerking dat 1 kilowatt hoogstens kan voortbrengen 80 warmte-eenheden en 1 M3. gas 5000 5500, terwijl de prijs per eenheid voor gas meestal veel lager is, dan kan ieder inzien, dat het gebruik van electriciteit voor dat doel zuivere verkwisting is. Vergelijkende proeven in de practijk hebben bewezen, dat de warmte van het gas evengoed wordt verbruikt. In Duitschland wordt door Fraalein Wirth en haar leerlingen het gebruik van gas voor spijsbereiding met soC'ces verder gepopulariseerd. Ook in ons land begint men met dergelijke gasde- monstraties, waarbij de aanwezigen tevens in de gelegenheid worden gesteld de spijzen te proeven. Ik vermoed, dat men een op gas gebraden hoentje beter zal waardeeren dan electrische reclame-peperkoekjes. Overal komen in den laststen tijd waterlei dingen; beschikt men dus over gas dan kan de meer gegoede aan de eisch der hygiëne voldoen en zich een badgelegenheid maken. Het probleem der gemakkelijke ontsteking van gasbranders mag thans als opgelost worden beschouwd. De Pyrophor en zelfontstekers maken het gebruik van lucifers onnoodig, de Multiplex- ontstekers, de Seneta en andere systemen, maken de ontsteking van het gas even gemakkelijk als bij het electrisch licht. De hygiënische bezwaren, tegen het gas inge bracht, zijn volkomen onhoudbaar gebleken. Integendeel, het gasinvertlicht komt in kleur het zonlicht veel meer nabij dan de metaaldraad lampen, terwijl oogziekten bij gebruik daarvan ook in veel mindere mate voorkomen. De Münchener schoolproeven, de onderzoe kingen van Lewis en anderen, bewezen dat de lacht in het vertrek zonder kunstmatige venti- lati bij gasverlichting beter was dan bij electrisch lichl, 't geen men toeschrijft aan de luchtwisseling door de branders veroorzaakt. Re laatst verschenen Pruisische statistiek toonde aan dat, weliswaar door gas meer ongevallen wa^en voorgekomen dan door electriciteit, dat echter, in aanmerking genomen de minstens 8 'naai grootere verbreiding van gas, de cijfers volstrekt geen bewijs geven omtrent minder gevaar bij electriciteit, integendeel. De materieele schade was bovendien bij de electriciteit 6 maal gro.jter. Om terug te komen tot de plannen in „De Streek" indien de hoofdzaak is, de bewoners in huis modem comfort te verschaffen, dan is het zeker te betreuren, dat de autoriteiten niet wal ernstiger de mogelijkheid eener ceDtrale gas/erzorging hebben overwogen. Met gas dient men de geheele bevolking, met electriciteit meest alleen de meer gegoeden en ook dezen kan het niet onverschillig zijn, of zij hetzelfde licht voor veel minder geld kunnen verkrijgen. Het vraagstuk der kleine branders is thans ook voor het gas volkomen opgelost, zoodat zelfs de daglooner zich de goedkoope weelde van een Invertfjrander van 30 a 50 liter verbruik kan permitteer en. Van de groote voordeelen, die het verwar- m'rgsgas aanbiedt, blijft men bij electriciteit Ht&okcïjv Het meerendep) der autoriteiten .in „De Streek" zal de beteekenis van dit punt op grond van eigen ervaring niet voldoende kunnen beoordeelen. De ervaring heeft iu Duitschland geleerd, dat daar waar sinds jaren uitsluitend electriciteit werd geleverd, de gasfabrieken direct na de oprichting vele aansluitingen hadden, dikwijls zelfs meer dan de Electrische Centrale. Blijkt hieruit niet voldoende, dat gas veel meer voorziet in de algemeene behoefte. Het gas laat zich, evenals electriciteit, met geriuge verliezen over groote afstanden voortleiden. De laatste groote Centrale Gasverzorging (Gas Ferndruckversorgnng) is opgericht door de Duit- sche Continental Gasgesellschaft en voorziet 13 gemeenten met circa 180 000 inwoners. Op het gebied van straatverlichting is het persgasinvertlicht het modernste dat in de best- verlichte metropolen Berlijn, London, enz. het electrisch licht in vele straten heeft verdrongen. Er worden lampen gemaakt tot 5000 kaarsen lichtsterkte. Het licht is rustiger, mooier en goedkooper dan dat der beste electrische lampen. De gaslantaarns kunnen tegenwoordig, evenals electrische, vanuit een centraal punt worden ontstoken. Duitschland is voor ons, zoowel op het gebied van gas als der electriciteit, een leerschool. Daarom zonde het zeker nuttig zijn, eens een omlerzoek in te stellen omtrent de zg. Ueher land Centrale», zooals die waarschijnlijk thans in d,e „De Streek" zal worden opgericht. Een brochure van Erasmus Volrath Barden, getiteld /yElectricitatsfieber auf der Lande" geeft daaromtrent gegevens, die tot groote voorzichtig heid manen. Ai zijn er Ueberlaud Centralen, die, werkende onder zeer gunstige conditiën, wel rendeeren, zoo heeft in vele gevallen de oprichting aan leiding gegeven tot groote financiëele teleur stellingen. Merkwaardig is, dat de directie der grootste Duitsche Ueberlaudcentrale, in de Kölnische Zeitung van 17 Augustus 1910 pleit voor Cen trale Gasversorgung. Zelfs in Zwitserland, waar men beschikt over groote waterkrachten en dus over goedkoope electriciteit, gaat men gasfa brieken boawen. Het is niet mijne bedoeliug de electriciteit te bestrijden, zoo min als iemand dit zal willen doen, doch alleen om den ernstigen raad te geven, daar, waar men voor de keuze staat gas of electriciteit, alle persoonlijke vooringenomen heid uit te schakelen en niet altijd het oor slechts naar één zijde te richten. Voor het tegenwoordige standpunt der techniek staat in normale gevallen de gasindustrie beslist krachtiger dan de electrischelevert een mooi en goedkoop licht, groote gemakken in de huis houding en werkplaatsen, last not least, goede financiëele resultaten. Dat er veieD zijn, die dit inzien, bewijzen de tal van gasfabrieken, die in den laatsten tijd in ons land worden gebouwd, terwijl meerdere gemeenten gas uit naburige steden betrokken. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat spoedig een heilserum zal worden gevonden in den vorm van een practische, eerlijke propa ganda, die op voor ieder zichtbare wijze te groote voordeelen van het gas als energie- draagster zal aantoonen en het bewijs zal leveren, dat de gasindustrie ook op het gebied van ge mak en élégauce geheel met den tijd meegaat. De aanstaande gastentoonstelling te Amsterdam zal daaraan zeker bevorderlijk zijn. BINNENLAND. DE TWEEDE KAMER vordert zoo langzaam met de Staatsbegrooting, dat het bijna zeker is, dat zij voor Kerstmis niet klaar komt, wat misschien nog nooit ge beurd is. Men kan zoo aan den voorzitter merken, dat hij voortdurend op heete kolen zit, maar al zijn woorden en daden om de heeren tot spoed te nopen, hebben geen uitwerking. De Kamer heeft nu de hoofdstukken Water staat en Biun. Zaken eindelijk afgedaan en aangenomen en is nu aan Landbouw en Financiën ^bezig, telkens het een voor het ander afbrekende. Er is ontzettend veel, tot vervelens toe, ge sproken over de Leidsche outgroeningsschandalen. Die moeten door hun gemeenheid wel indrak gftipnsikt hshhpn, p? -zooveel tongea over loskomen die ongezouten de waarheid zeggen. Natuurlijk hebben alle sprekers over dit onderwerp de handelingen der studenten sterk afgekeurd, niemand heeft ze vergoeilijkt, maar over de middelen om betere toestanden te schep pen, waren de gevoelens tamelijk verdeeld. Er gingen stemmen op, om het groenloopen geheel te verbieden, maar anderen vonden dit onnoodig ot waren er beslist tegen. De heer Tydeman zei, dat student wezen en groenloopen onaf scheidelijk waren. De heer Lohman besprak de zaak heel vreemd, op een manier, die de heer Loeff aldus karakteriseerde: De heer Lohman wil de individueele aansprakelijkheid doen ver vallen omdat er een algemeen euvel bestaat" wat zooveel beteekent als dit Stel dat iemand onder een dievenbende vervallen is en later duchtig met hen meesteelt, dan zou de rechter zeker mogen zeggen Och, de jongen kan het niet helpenhij is immers in zoo'n bedorven milieu opgegroeid Wie zal zoo'n redeneering aanvaarden P Dat deed ook de heer Lohman en hij zei, dat hij zich niet juist uitgedrukt of zich vergist had. Is het vreemd, dat er gelaehen werd F De mi nister zei, dat hij er niets aan doen konde rechter heeft de zaak in hauden en de uitslag van het onderzoek moet afgewacht worden. Het is teekeuend dat de Kamerleden zoo druk opgekomen ziju voor salarisver betering van zoo-, veel cathegorieën van ambtenaren, kantoor klerken bij de post, allerlei ouderwijzers en leeraren, belastingkommiezen, enz. 't Is te vreezen dat de meeste hunner nog lang geduld moeten hebben, eer ze geholpen worden, maar de minste kans op verhoor hebben zeker de onderwijzers. Die hebben het ongeluk dat hun leger zoo groot is, en de Minister zei dan ook, dat er met de vervulling hunner wenschen een 18 millioen gld. gemoeid is. Een hsele som inderdaad maar als ze dan vooreerst maar een vierde van hun wenschen kregen De Zeeuwsche afgevaardigden Vorsterman van Oyen, Fruitier en Blum weerden zich dapper voor hun districtde eerste voor een hoog. burg. school in Zeeuwsch-VlaandereD, de tweede voor de dijken in Zuid-Beveland en de door de ramp van 30 Sept. benadeelde mosselkweekers, de derde voor den afgebranden toren van Vlissingen. Uit de antwoorden der betrokken ministers mag men afleiden, dat die heeren niet tever geefs gesproken hebben. De heer Ketelaar critiseerde den minister o.a. over den tragen gang van de onderwijsverbete ring. Wacht maarkreeg hij ten antwoord, als ik in 1913- maar kan blijven zitten, zal je andere dingen zien. En nu zijn er reeds vier ontwerpen in voorbereiding. Dr. Kuijper klaagde over de toenemende tuchteloosheid der jeugd, waarom er reeds ge poogd wordt een tuchtunie op te richten. Het beste middel daartegen was bijzonder onderwijs,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1911 | | pagina 1