ra lislirlit 1: Bericht. No. 1333. Zaterdag 24 December 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN J. 1. C. POT, Eerste Blad. Nieuwjaarswenscherii Vrede op aarde! „H 0 L L A N D." Het volgende nummer zal, in plaats an Vrijdagavond, ZATERDAGMIDDAG erschijnen. IDVERTENTIËN, BERICHTEN, enz., voor it nummer worden ingewacht tot uiterlijk 12 uur Vrijdagmiddag. Publicatie n. BINNENLAND. Een millioen gulden. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco er post fl.10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: TbolïrJ A.dvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 centsgrooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen elet op de Militiewet 1901 maken bekend dat het register van inschrijving voor de lichting un de Nationale Militie van 1912 van de personen in 1892 zgn geboren, zal gereed liggen op de emeente-secretarie alle werkdagen, van den lsten en met den Sisten Janaari 1911, van des oormiddags negen tot des namiddags een are. Tholen, den 24 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burg«mcoMor, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- end, dat in verband met de omstandigheid, dat jond- en klauwzeer zich in het buitenland uilbreidt met name in Duitschland een dreigend karakter anneemt, het van groot belang is te achten, dat de reehouders van onverhoopte gevallen dier ziekte on- liddellijk aangifte doen. Het behoeft geen betoog, at het gedarende eenigen tijd verzwijgen van een ?aferste ziektegeval en het dientengevolge in stand lijven van een bron van besmetting, noodlottige ge lgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat, ook in twijfel- chtige gevallen, kennis gegeven worde en niet ge- racht worde, totdat meerdere zekerheid omtrent den lard der ziekte verkregen is. Tholen, den 17 December 1910. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. POSTERIJEN en TELEGRAFIE. NIEUWJAAR. Met het oog op den grooten toevloed van iststnkken bij de jaarwisseling, wordt het publiek lerzocht, brieven,briefkaarten eD gedrukte stukken, jls: prentbriefkaarten, visitekaartjes en circulaires, felke men bij voorkeur op 1 Janaari wenscht doen bestellen, te voorzien van twee elkaar Ichnin snijdende strepen, getrokken over de ge- Jeele adreszijde en die stukken reeds op 27, of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden jereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kan- loren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opge- (omen. De Directeur, WAALE. Tholen, 21 Dec. 1910. Daar buiten de nevel, de storm en de wind De guurheid der Jcorle dagen. Maar liefde in huis en vrede op aard) In menschen een welbehagen. Al bloedtsoms uw hartdoor strijd of door smart Door de ruwheid van 's levens slagen Een eng'lenstem luistert zoo vriend"tijk en zacht: Straks komen er betere dagen. „Vrede op aarde I in de menschen een wel- ihagen I" zoo klonk volgeDS de Evangeliën de beltoon der Engelen bij de geboorte van den ioten Menschenzoon. En ziet, ruim 19 lange wen zijn na dien nacht verstreken, en nog die schoone- profetie niet vervuld. „Vrede op aarde, in de menschen een wel- Niet slechts in degenen, die ons dagelijks omringen met de blijken hunner al of niet verdiende liefde en vriendschap. Zij hebben er natuurlijk in de eerste plaats aanspraak op, hun leven staat met bet onze in nauwe be trekking, hun geluk en het onze zijn vereenigd door een band der wederkeerigheid. Welwillend te zijn jegens onze Daaste omgeving, met vriendelijkheid haar toegenegenheid te beant woorden, het ligt zoo voor de hand En toch, dadr komen we reeds te kort, daar is het hoogste nog lang niet bereikt, immers, als dit zoo ware, dan zou elk huisgezin een tempel der liefde zijn, dan zou elke richting en elke kring het „Vrede zij u" als opschrift dragen, en reeds met dit weinige zou de maatschappij een geheel ander aanzien vertoonen, dan zij ons nu te aanschouwen geeft. Want tevergeefs verwachten wij een ver troostend antwoord op de vraag: „Wachter, wat is er vau den nacht?" Het klinkt teleurstellend „De morgenstond is aan gebroken, maar nog is het nacht j nog ontbreken vrede en liefde I Nog woelt en gist het ouder het menschdom in alle deelen der wereld ook onder de beschaafde, zich noemende christelijke volken. Overal strijd op geestelijk en stoffelijk gebied. Nog vervreemdt men zich van elkander waar christelijke nederigheid voorschrijft elkander te verdragen en te erkennen, dat niemand de waarheid heeft. Nog ontplooien geweld en revolutie hunne vanen, waar de vlag van wijsheid en vreedzaam overleg moest hoog gehouden worden in het bewustzijn „Zij die gelooven haasten niet." Nog heerscht het recht van den sterke en onthoudt den ondergeschikte zijn natuurlijke rechten. Ja zelfs stroomt nog het bloed van hon derden en duizenden ter verovering van ver meende rechten en ter voldoening aan ijver en heerschzucht van vorsten en volken. En is niet de vrees algemeen, dat de oplossing der sociale vraag slechts ten koste van stroomen bloeds kan verkregen wordeu Overal en op elk gebied in de politiek ea de maatschappij heerschen nog oorlog, haat en twist. Ja, er is veel dat neerdrukt en tot droefheid stemt, dat dubbel somber schijnt als de natuur blijkt te vergeten, dat de mensch bij mist en nevel dag aan dag» niet leven kan. „Vrede op aarde I" klinkt 't niet dikwijls als een spotternij Want hoeveel teleurstelling en smart wordt niet dagelijks ondervonden, en hoe schaarsch zijn de zonuedagen die geluk en vreugde brengen. Vrede op aarde l Is het eene belofte voor de toekomst Wij zien om ons heen en staren overal op de tot de tanden gewapende volken overal op eeu gestoorden maatschappelijkeu vredeoveral op vinnige en bittere godsdiensttwisten, en als we wat dichter in ocze nabijheid zien, dan, ach, vinden wij tusschen de menschen ouderling ook dikwijls meer twist en tweedracht, dan vrede 1 En toch zou het zoo anders kunnen zijn, wanneer meer liefde en verdraagzaamheid in onze harten te vinden was. Wanneer het zonnetje van binnen schijnt, *wanneer het ddar warm en licht is, dan mag de winterstorm loeien en duisternis heerschen alom, in ons huis en in ons hart is het goed. Straks luiden de Kerst klokken en over de gansche aarde klinkt plechtig de schoone lofzang „Vrede op aarde". Laten wij helpen dien vrede te bevorderen met moed en goeden wil. Weg dus met onze zelfzucht, ooze liefdeloosheid, ODzen hoogmoed, onze onverdraagzaamheid en neiging tot onwaarheid en huichelarijweg met alles wat een schandvlek zou kunnen werpen op onzen eere-titel van „Mensch". Laat 't geloof in ons geboren worden of her leven aan de onweerstaanbare macht van Jezus' vrede- en liefdegeest, en vertrouwen wij op de eindelijke vervulling van de schoone belofte, waar de hemelgeesten zich bij voorbaat over verheugden „Vrede op aardel" voor le belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor den kring Sr. Maartensdijk, in plaats van den heer J. M. C. Pot, te Tholen, die wegens aanstaand vertrek hiervoor heeft bedankt. Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met ingang van 1 Januari, de opziener tweede klasse der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen C. Herkemij bevorderd tot opziener der eerste klasse. Bij ministerieele beschikking van den 27en December is bevorderd tot schipper 1ste klasse bij de visscherij-politie de schipper 2e klasse D. Ral te Tholen. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te Amsterda?n, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Dóór de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% reut€) van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te Tholen j P. M. v i. EN DE, te Oud-Fossemeernotaris H. J. VA NOUHUYS te ZierikzeeJ. BAKKER DE BLINDE te Bergen op Zoom Mr. H. OELE te Goes. Tweede Kamer Het zal nog wel nooit in Nederland gebeurd zijn, dat een staatsbegrooting is behandeld met zooveel geharrewar, rumoer, krakeel en inci denten als bij de thans in behandeling zijnde begrooting zijn voorgekomen. Het tusschendoor spreken en schreeuwen als iemand aan het woord was, nam zulke afmetingen aan, dat de leden en ook de ministers, bang moeten zijn om hun redevoeringen te honden. Bij den aanval van de linkerzijde tegen den minister van Marine om zijn houding in de zaak Van den Bosch- War ners werden de interrupties zoo onverdraag lijk, dat de voorzitter dreigen moest met sluiting der vergadering. De minister werd eigenlijk be handeld als een kwajongen. Het leek wel of de vrijzinnigen en sociaal-democraten het er op ge munt hadden den minister ten val te brengen. Zoo ja, dan is hun dit toch niet gelukt. De minister had bij zijn begrooting gelden uitge trokken voor drie pantserbooten, doch daar wilden velen niet aan. Daarom werd een motie voorgesteld, waarbij Z.E. verzocht werd dien post te schrappen totdat het ontwerp-kustverdediging in behandeling zou komen. Doch de minister achtte deze motie onaannemelijk, omdat de drie pantserbooten geen verband hielden met dat ontwerpal kwam van het laatste niets dan zouden zij toch noodig zijn. In stemming ge bracht werd de motie met 48 tegeu 32 st. verworpen. Was het tegendeel gebeurd, dan zou minister Wentholt het lot gedeeld hebben van zijn ambtgenoot van Oorlog, hij zou hebben moeten aftreden. In dezelfde zitting werd over de marinebe- grooting gestemd en deze werd met 50 tegen 32 stemmen aangenomen. Deze minister is door de rechterzijde gered. Tegenover den minister van Oorlog was zij enkele dagen te voren iniuder genadig geweest. Het leek wel, dat deze met voorbedachten rade ten val is gebracht, hoewel niemand een dergelijken uitslag verwacht had. De onmiddellijke aanleiding was deze Op de oorlogsbegrooting stond een post voor verhoogiug der officierstraktementen, waarnaar door de officieren reeds lang tevergeefs is uitgezien. Veel bijval vond deze post niet en den minister werd verzocht, den post tot later terug te nemen, dan kon tegelijk een wijziging der pensioenen voor de officiereu ter hand genomen worden. De minister beloofde met de pensioenswijziging haast te maken, en wilde zelfs betaling van premie invoeren, maar voor de traktementen wilde hij van geen uitstel weten. Toen stelde de heer Duijmaer van Twist (anti-rev.) een den post tot later wenschelijk achtte. De ministe verklaarde de motie voor onaannemelijk, en toen zij in weerwil daarvan toch werd aangenomen verzocht de minister staking der behandeling zijner begrooting, en hij zal zijn ontslag nemen. Hij is dus door de vrienden der regeeriug afge maakt. Wie zal hem opvolgen Het zal den minister Heemskerk misschien niet gemakkelijk vallen deze vraag op te lossen, en het ontwerp kust verdediging .wordt er door op de lange baan geschoven. Dit zal evenwel velen niet onwelge vallig zijn. Na de marinebegrooting volgde voortzetting binnenl. zaken, waarbij eeDerzijds om gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, anderzijds om vereenvoudiging en uitbreiding der leer plichtwet,traktementsverhooging voor onderwijzers, rijksstenn voor voorbereidend lager onderwijs enz. werd gevraagd. Vau een en ander zal vooreerst wel niets komen. Ged. Staten van Zeeland benoemden den heer J. W. Wagtho, rentmeester vau het kroondomein te Tholen, tot lid der Commissie van aanslag motie voor, waarbij de Kamer het schrappen van IERSEKE. In de laatstgehouden raadsver gadering kwam op nieuw aan de orde de vraag, of lerseke al dan niet deel zou nemen aan de Waterleiding-maatschappij Znid-Beveland, omdat in de vergadering van Dinsdag te voren daarover de stemmen hadden gestaakt. Tegenwoordig waren dezelfde 10 leden van Dinsdag. Bij de behandeling bieek, dat de heer Weijerman en anderen met de tegenstanders een onderhoud hadden gehad, blijkbaar met gunstig gevolg, want de toetreding tot de maatschappij werd nu met 9 stemmen aangenomen. Alleen de heer Vau Oeveren stemde tegen. Dinsdag hield het comité voor de water leiding met de vertegenwoordigers der gemeenten, te Goes een vergadering, waarin besloten werd tot de eerste storting over te gaan. Als nu het wetsontwerp tot garantie door de Koniugin wordt bekrachtigd, waarvan geen twijfel is, dan is de totstandkoming der waterleiding verzekerd. Het openb. ministerie van 't kantongerecht te Goes heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis van dat kantongerecht, waarbij 8 personen van 't Heilsleger alhier zijn vrijgesproken van het zonder vergunning uitvoeren van muziek en zang in het openbaar. OUD-VOSSEMEER. In de Woensdag 11. gehouden raadsvergadering werd ingetrokken de pas vastgestelde verordening bedoeld bij art. 114bis der Gemeentewet en wel naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van heeren Ged. Staten. De Gemeente-begrooting voor 1911 werd gewijzigd wat den post jaarwedden betreft. Inge trokken werd de verordening in 1905 vastge steld en ee'n nieuwe vastgesteld, terwijl mede de verordening in zake de eischenjte stellen aan be staande woningen, werd goedgekeurd. Verder werd beraadslaagd over en na bespreking besloten de gemeentetoren, staande bij de kerk der Ned. Herv. gemeente, in verband met de restauratie dier kerk, in den ouden vorm te doen herstellen. Bij K. B. is goedgekeurd, de jaarwedden van den Burgemeester en van den gemeente secretaris, in verbaud met de uitkomsten der laatst gehouden algemeene volkstelling, elk met f 50,te verhoogen. Bij de Donderdag alhier gehouden klop jacht zijn 100 hazen geschoten, zoodat het totaal bedraagt met de vorige drie jachtdagen 425 stuks. POORTVLIET. Bij de Dinsdag jl. onder deze gemeente gehouden klopjacht zijn op het jachtveld van jhr Van Vredenburch te Tholen met 6 geweren geschoten 44 hazen. STaVENISSE. L I. Woensdagavond gaf het fanfarekorps //Eendracht" alhier in het Hotel Van Kooten een zeer goed geslaagd concert. Ouder directie van den heer Ridderhof werd eeu 8-tal nummers zeer verdienstelijk aan de koperen instrumenten ontlokt. Een en ander werd niet onaardig afgewisseld door de opvoering van een tooueelstukje en een paar komische scènes. Na afloop werd een welverdiend woord van dank en ter aanmoediging het gezelschap toegesproken door den Eere-Voorzitter, den heer Vau Doorninck. De zaal was meer dan vol,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1