V I8SC EEiilJ. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Aan de maagzieken Te Rotterdam, was Woensdagavond een vrouw, die bij haar gehuwde kinderen inwoonde stervende. De kleinkinderen waren bij de be nedenburen gebracht. Terwijl de buurvrouw boven wa9, geraakte een der kinderen, door te dicht bij den haard te komen, in brand. Overburen bemerkten dit, kwamen toeloopen en doofden het vuur. Het kind werd naar het Ziekenhuis overgebracht, waar 't nog 's avonds overleden is. In een tramrijtuig van lijn 1 te Amsterdam zitten twee dames irriteerend te giechelen, tot eindelijk de conducteur komt, salueerend voor de beide dames. Gelijktijdig klinkt uit beide monden „een enkele, conducteur 1" jf De conducteur reikt de eerste „een enkele toe en ontvangt in zijn geopende hand 15 halve centjes keurig op een rijtje. Conducteur blijft onverstoord. De juffrouw troost hem, zeggende „'t Ï9 ook geld, conducteur en de andere juffrouw „Ik wou wel een schip vol hebben 1" „En u vraagt de conducteur aan de tweede juffrouw. „Ook een enkele" en ook zij ontvangt haar „enkele", waarop zij betaalt met een kwartje. Conducteur diept uit zijn zak een dubbeltje op, voegt het snel toe aan de 15 halve-centjes en nog sneller verdwijnen de 16 geldstukjes in de hand der verblufte juffrouw. „U wou er immers wel een schip vol hebben" troostte de conducteur. Toen giechelden de overige passagiers. Nabij Breda wilde een 36-jarige vrouw de spoorliju oversteken daar juist een trein gepasseerd was dacht zij aan geen gevaar, kroop onder de nog gesloten boomen door, werd ge grepen door een anderen trein en op slag gedood^ Op de mijn Orauje-Nassau te Heerlen is in de smederij een ernstig ongelijk gebeurd. Een der werklieden wa9 met een zestienjarigen knaap bezig met het nazi en van luchtboren. Een boor die verstopt was legde hij in 't vuur om gloeiend te maken. Plotseling vloog met een heyigen knal de boor in splinters. De twee werklieden werden ernstig gewond. De ontploffing was zoo krachtig dat het ijzeren dak verschillende gaten vertoonde, waardoor de stalen spliuters der boor waren gevlogen. Uit Ruckfen wordt gemeld dat binnen 14 dagen aldaar overleden de burgemeester en de beide wethouders, zoodat deze gemeente op dit oogenblik zonder dagelijksch bestuur zit. Naar „De Tijd" meldt is d/^rRen minister van oorlog aau de Ko,Ypacommandanten opgave Tiutóu« Vë maken kosten om elk milicieD eenmaal per maaud voor rijksrekening met ver lof naar zijn woonplaats te. doen gaan. Bij het uitgaan van de school te Brantgum, Fr. ging een 10-jarige knaap op een zware wals liggen, gesleept door een wagen, om de steenen in den weg te persen. De jougen kon zich niet boven houden. De wals ging hem over 't lichaam en hij bezweek onmiddellijk. Een 21-jarige jonge man te Mill, begaf begaf zich naar Oeffeit om varkens te leveren. Met de ledige kar terugkomend, hield hij even stil aan een café te Haps, om zijn paard te voeren. Opeens schrikt het paard en slaat op hol. De voerman grijpt de leidsels om het paard tot staan te brengen wordt echter meegesleept en valt, terwijl de zware kar hem in het lang over het lijf gaat. Het paard holde doorde kar werd tegen den muur van het kerkhof ver brijzeld. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Te Zennewijnen roeide een 16 jarige jongen een vrouw van een met zijn vaartuig op stroom liggend schipper naar den wal. Later werd het lijk van den knaap drijvende naast de boot ge vonden, men weet niet waaraan het ongeluk is toe te schrijven. Graaf Leo Tolstoï is dood. De wereld telt een letterkundige, een philosoof, een Christen minder en Rusland ziet een van zijn grootste mannen weggenomen. Hij vond de toepassing van het Christendom in deze vijf geboden 1. Leef altijd met een iegelijk iu vrede en wees tegen niemand ooit toornig. 2. Ieder man hebbe één vrouw, iedere vrouw één man. 8. Beloof nooit iemand iets onder eede. 4. Weersta den booze niet. 5. Zie in alle menschen kiuderen van den zelfden Vader. Tegenover den godsdienst der wereld, die den strijd om het bestaau predikt, de godsdienst der liefde, toewijding en zelfverloochening, de gods dienst van den Christus. Dan zoo zegt Tol- stoï zijn de wereldvrede en het waarachtig geluk der menscheu verzekerdalle kwaad zal van de aarde verdwijnen, alle onderscheid tusschen arm en rijk zal ophouden, er zal geen eigendom meer zijn en allen zullen alles gemeen hebbenéén kudde en één herder. Tolstoï werd 25 Aug. 1828 geboren en was een der grootste denkers onzer eeuw. Niet alleen om zijn werkelijk verheven opvattingen, die hij omtrent menschenliefde en moraliteit verkou- digde, maar vooral om de eerlijkheid waarmede hijzelf nakwam, wat hij anderen als de waarheid voorhield, zal hij altijd tot de grootste mauneD van zijn tijd gerekend worden, Te Konstantinopel breidt de cholera zich zeer uit. Er komen dagelijks 20 ei» meer gevallen voor, meestal met doodelijken afloop. Uit Parijs komen onrustbarende berichten omtrent den waterstand. De Seine stijgt nog steeds en al de woningen, langs de Seinckant gelegen zijn verlaten. In de kelders van de militaire bakkerijen staat het water 40 cM. hoog, zoodat er niet meer gebakken kan worden. Het water is nog steeds stijgende. In Zuid-Italië woedt een storm. Nabij de kost van Napels hebben vele schepen schip breuk geleden. Veel land is overstroomd. De advocaat van Crippen heeft ongeveer 10.000 brieven ontvangen, met verzoek om gratie. Vele uit ang9t van een onschuldige veroordeelde te dooden anderen die tegen den doodstraf zijn Door de gemeente Stockholm wordt den 15den Augustus a.s. voor openbaar gebruik een vischbal geopend, zulks overeenkomstig bepalingen. De hal heelt een voordeelige plaats achter het centraalstation, naast den nog in aanbouw zijnde stedelijke centraalverkoopshal by de „Kungsbron" de ladingskade van de vischhal is direct met de spoor verbonden en bevinden zich binnen de hal, behalve een verpakkingskamer, nog twee vrieskamers, alsmede mechanische vriesmachine9. De Hal zal dienen tot den verkoop van visch, vischwaren en schelpdieren in groote partijen. Om gelegenheid te bieden voor de producenten by den verkoop in de hoofdstad van genoemde waren, zaak- kundigen en vertrouwbaren bijstand tc kunnen ver krijgen, is een stedelijke commissionnair aangesteld, die zijne werkzaamheden onder controle van het be stuur en overigens volgens instructies uitoefent. Door deze inrichtingen wil de gemeente Stockholm een zooveel mogelijk directe verbinding tusschen producent en consument gemakkelijker maken. Het bestuur van het slachthuis en de verkoopshallen wil ook hiermede de hoop uitspreken, dat eenerzyds de producenten mogen prufiteeren van de zoodoende ontstane mogelijkheid om door de vischhal en den daar aangestelden stedelijken commissionnair een gunstigen omzet op Stockholms groote en steeds koop krachtige vischmarkt te kunnen winnen, en dat auder- zyds de vischhandelaars van de hoofdstad gebruik mogen maken van de aangeboden gelegenheid om hunne inkoopen onder de meest gunstige verhoudingen te kannen doen, ook bij behoelte goederen in de ijskamers te kunnen bewaren. Ia de Mededeelingea over Vissc.te'^ van October bepleit dr H. PwjUeke de stichting van een visscherij,-museum, ten doel hebbende een vo/oTstelliDg te verschaffen aan belangheb benden bij de visscherij van de geschiedkundige ontwikkeling van den tegenwoordigen ataat onzer visscherijen, van haar verschillende vaak in onderling verband staande bedrijfsvormen, van de vaartuigen en vischtuigeü van vroeger en thans, van de talrijke met de visscherij samen hangende nevenbedrijven, van de wijze waarop het wetenschappelijk onderzoek dienstbaar wprdt gemaakt aan de visscherij, van den omvang van den handel in visscherij-producten, vaij, de vormen, waarin die producten zelf voorkomeu, kortom wanneer men een behoorlijke studie maken wil van de Nederlandsche visscherij, en daartoe een met zorg gerangschikte, eeuigszius volledige en gemakkelijk toegankelijke verzameling maken van voorwerpen, welke op de visscherij betrekking hebben. Dr Redeke zegt dat het inrichten en beheeren vau zulk een museum dankbaar werk zou zijn; dat het geheel op den weg der regeenug ligt om tot de stichting van zuikeen museum over te gaau eu dat het om te beginneu met zou verschrikkelijk veel geld behoeft te kosten. Gedurende de maand October werden uit Zeeland verzonden door: TbolenBergen op Zoom 68,332 Kg. oesters en 285.014 Kg. mosselen Krabbeu- dijke 7124 K.g. oesters; Krumingenïerseke 301,597 Kg. oesters, 19.320 Kg. mosselen en 25.250 Kg, alikruikenVlake 45.559 Kg. oesters, 159 Kg. mosselen Bruinisse 45.710 Kg. oesters en 1.622.760 Kg. mosselen. Te Philippine werden aangevoerd 1.112.200 Kg. mosselen. Wulkenvisscherij. In het begin dezer week giugen eenige Thoolsche visschersop deze visscherij uit, doch moesten tengevolge van het stormweer reeds Woensdag naar huis varen. Deu volgenden dag hebben zij hun kleine vangst naar Ïerseke gebracht en «aldaar voor 5 cent per kilo verkocht. Looneud is deze visscherij dus gansch niet meer. OESTERS. Vau 11 tot 17 Nov. zijn van ïerseke ver zouden 1.125.000 leverbare oesters, dus weer circa 100.000 minder dan de vorige week. De prijzen waren Imperialen 95 K.G. f 4852. Ie soort 72 K.G. f36—39, 2e soort 5860 K.G. f2124. 3e soort 45 K.G. f 12. MOSSELEN. Tholen. Deze week werden van het Thoolsche veer via station Bergen op Zoom afgeleverd naar Holland, België en Duitschland circa 900 balen mosselen. Bovendien werden direct per vaartuig naar Antwerpen vervoerd 500 tonnen mosselen. Mosselzaad werd deze week niet aangevoerd. TUINBOUW. Thq/en. Woensdagavond vergaderde op de boven zaal van „Bet Hof van Holland" de Tuinbouwver- eeniging „Tholen en Omstreken", onder voorzitterschap van Jhr J. van Vredenburch. Na eenige mededeelingen betreffende de in Sep tember 1911 te Middelburg te hoaden land- en tuinbouwtentoonstelling en een krachtige opwekking tot deelname daaraan, besprak de heer Camman, tuinbouwleeraar, de pogingen die aangewend word-n tot oprichten van een tuinbouwbond voor de provincie Zeeland. Binnenkort zal een vergadering met dit doel worden belegd. Daarna hield de heer Camman een interessante voordracht over: „Het onderhoud van deu boomgaard, vooral wat betreft bemesting." Met tal van voorbeelden, aan de practyk ontleend, inzonderheid uit zijn proeftuiii iu Zuid-Beveland, bewees spr. dat bemesting alleen met stalmest vol strekt niet is aan te bevelen, wel een doelmatig doorgevoerde bemesting alsvolgt Bij den aanleg van een boomgaard 4000 K.G. Luiksche kluitkalk per hectarevoorts bij iederen boom 2 flinke handenvol beendermeel en 1 handvol patent kali. Verder elk jaar 500 K.G. patentkali van 2b%' 7 800 K.G. 9uperphosphaat en 300 K.G. Chili, in 2 keer te geven, alles per hectare. Kaïnit alleen voor steenvruchten. Zelfs boomgaarden en bessenstruiken, die tevoren zeer achterlijk waren en bijna niets voortbrachten, geven in betrekkelijk korten tijd, bemest volgens zyne methode, mooie gave vruchten in groote hoe veelheid, terwyl de boomen in uiterst gezonden toestand verkeeren. En dit niet alleen enkele jaren, maar geregeld, zelfs in het voor den boomgaard zeer ongunstige jaar 1910. Hij noodigde alle belanghebbenden en belang stellenden uit zich te komen overtuigen van de schitterende resultaten zijner bemestingsmethode, zoowel in den Wilhelininapolder, als in zijn proeftuin te Breda op lichten zandgrond. Moeilijk te kweeken soorten appelen en peren, z.g. gedegenereerde vruchten, alsAnanas reinelte, Ripston pippeling, Soldat laboureur, Louise bonne d' Avranche, Bergamoite Esperen, enz. zeer vatbaar voor kanker- en schurftziekten, worden in zijn boom gaarden o vervloedig geplukt, zonder uitzondering vol komen gaaf. Bovendien brengen zyne boomen voor hel meerendeel le soort vruchten voort, slechts een klein getal 2e soort, hoewel met zorg gesorteerd. De voorzitter dankte den heer Camman voor zyne leerzame voordracht welke hij hoopte dat velen zich ten nutte zullen maken. ïerseke. Aanst. Zondag zullen de godsdienstoefe ningen van de gereformeerden weer in het kerkge bouw plaatshebben. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 November 1910. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlyk gedrukt kerk- briefje. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond half acht Ds. G. A. Lolcama van Bergen op Zoom. Onderwerp „Verblydt U in de hoop", naar aan leiding van Romeinen XII 12b. Te zingen Ps. 33 v. 11, Gez. 273 v. 5 en 6, Gez. 251 v. 4, Ger. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 6 uur leeskerk. Geref. Gent. voorm. 9,30, nam. 2, en 6 uur leeskerk. Woensdag 23 Nov. Dankdag, Ds. H. van Dyk van Zwammerdam. POORTVLIET. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam 2 uur Ds. Van Vliet. Geref. kerkvoorm. 9.30, en nam. 2 uur Ds. De Bruin van Oud-Vossemeer nam 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. R. Steen beek. Geref. kerkvoorm. 9,30, nam. 2 uur en 6,30 uur leeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerkvoorm, 9.30 en nam. 2 uur Ds. A. Prins. Nam. Doopsbediening. Beide diensten collecte Zickentonds. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur, leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Oud. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2, en 6 uur leeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. H. van Paddeuburgh. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur, de beer Fraanje te Goes. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. J. van de Pol. Geref. kerkvoorm. 9,30 nam. 2 en 5,30 uur leeskerk. ÏERSEKE. Ned. Herv. kerk. voerm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Steen beek. Geref. Gent. voorm. 9,30, en nam. 2 uur Ds. Akkerhuis. Chr. £v. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 6,30 uur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem. voorm. 9, nam. 1,30 en 5 qui lezen. Gemeente ÏERSEKE, van 1017 Nov. Gehuwd: Foort Hoogesteger, wednr. 36 j. en Neeltje de Waal, jd. 33 j. Ondertrouwd: Joos van Oosten, jm. 34 j. en Johanna Maria Weststrate, jd. 34 j. Geboren; Jacomina Jehanna, dv. Anthonie Duinkerke en Maria Cornelia Magbielw, ïmeente POORTVLIET, van 1—31 October 1910. Geboren. Bartelina Pieternella, d. en Hui. brecht, zv. Marinus Poot en van Neeltje Byl, Pieter Matthijs, zv. Johannes Mattheus Geuze en van Adriana Cornelia van Tiggele. Jan, zv. JaD Uijl en van Jannetje Bolier. Elena Jacoba, dv. Anthonie Cornelis van Dalen en van Jozina Danetta Guequière. Hendrika Helena, dv. Cornelis Anthonie Ista en van Davida van de Graaf. Overleden: Pieternella van Dyke, 41 jaar echtgenoote van Jan Feijtel. Adriana de Wilde, 89 jaar, weduwe van Hendricus Boloijt. Gemeente THOLEN. Geboren: Elizabeth, d.v. H. A. Kegge en J. T. de Klerck. Janna Marina d., en Willem z, van J. M. Schot en Z. van Duivendyk. Marino» Jacobus zv. M. Geuze en N. Potter. C&tharina, dv. H. Baaij en L. J. Schot. Overleden. Een levenloos aangegeven kind van B. S. Nelisse en M. Schot. Gehuwd: L. W. Blaas jm: en W. Thompson jd. MARKTBERICHT van Jac. Knoop, Commissionair in aardappelen. per H.L. per H.L. Zeeuwsche Bonten f2,50 hoogstens f 3,40 Blauwe 2,50 tl 3,25 Spuische Eigenh. h 3,30 u 3,50 Flakkeesche f 3,20 u 3.50 Drentsche Eigenheimers 2,20 H 2,50 Brielsche Eigenheimers 3,50 V 3,60 Geldersche Blauwen u 2, n 2.10 Friesche Borgers n 3. N 3,15 Blauwe 2.60 H 2,90 Bonten f 2,80 M 3.10 Eigenheimer poters f 2,20 U 2,30 Blauwe poters „1,60 n 1,70 Bonte poters f 1,50 if 1,60 Andijker Blauwen „2.70 n 3,- Beverwijker zand u 4,2U u 4,4( Duitsche roode 2 50 jf 2.60 Bravos 3.30 M 3.50 Amsterdam, 17 Nov. 1910. Volgens bericht uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. ert. blijft de handel in aardappelen aldaar levendig, terwijl de prijzen nog steeds stijgende zijn. Voor industrie betaalt men reeds f4 30 a f4.50 per 100 K.G. Al de opgekochte aardappelen gaan naar Frankrijk, waar van 14 tot 16 frs per 100 KG. betaald wordt.. Op de Belgische markten betaalt men 7 tot 12 frs per 100 KG. bevelen twee redenen het gebruik der Pink Pillen aan. Er zijn twee redeneneen theoretische en een praktische. De theoretische reden is deze Wanneer het bloed arm is, wanneer de zenuwen zyn verzwakt, verkeert geheel het lichaam in een staat van zwakte en is dientengevolge ook de -wak. Zij verteert het voedsel niet. De Pink I rrr Moed te geven, door de zenuwen te vérkwikl "'<en geheel het lichaam en stellen ieder orgaan in staat zyn W'..." te doen. Dus zullen de Hink Hülen uitmuntend zijn voor uw slechte maag. De Pink Pillen hebben duizenden maagzieken ge nezen en voor de meeste menschen is het alleen de uitslag die telt. Dit is de practische reden waarom gy, zoo gy aan de maag lydt, de Pink Pillen moet nemen. Om dit korte betoog te besluiten, ge%en wij een voorbeeld dat ons geleverd wordt door den heer W F. de Reuver, oud 27 jaren, wonende te Rotterdam, Oostmolenstraat 28a, en wiens portret men hier zien kan. Hy schreef kort geleden He Heer W. F. de Reuver „Gedurende jaren en jaren heb ik aan vreeselijkf maagpijnen geleden en ook aan schele hoofdpijnei die nit die maagpijnen voortkwamen. In de laatsti tijden van myn ziekte en onafhankelijk van mijnt maagkrampen en walgingen, had ik dikwjjls voor komende brakingen. Ik at byna niet meer en mijt gezondheid was geheel en al bedorven. Na zonder eenige baat met velerlei geneesmiddelen de proef t< hebben genomen, beb ik eind- lijk de Pink Pillet gebruikt en dezen zyn het die my genezen hebben Het is nu meerdere maanden geleden dat ik met he gebruik er van heb opgehouden, en ik ben uitmuntent gezond". Zooals men ziet uit dit voorbeeld dat wij doo tal van anderen zouden kunnen doen volgen, wan wy bezitten zeer vele getuigschriften, genezen d Pink Pillen de slechte magen en wel op duurzam wijze. Zij doen niet als sommige geneesmiddelen dit slechts een voorbijgaande verbetering bezorgen et den zieke weldra opnieuw ten prooi lateu aan de zeilde kwalen als te voren. Prijs f 3.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar by het generaal dépot der Pink Pille 22 van Eeghenlaan te Amsterdam voor Tholet en omstreken by J. Groenewege en W. Potter, Apotheel Hoogstraat Tholen. En verder by verschillende Apothekers en goed drogisten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 2