Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Kerknieuws. DE TOEKOMST. YISSCILERIJ. Café restaurant, L. P. A. OOMS—Janssen! Voor de betrekking van onderwijzer met acte van Hoofd-onderwijzer aan de school in de kom der gemeente heett zich nog geen sollicitant aangemeld. Om in de vacature tijdelijk te voorzien is benoemd tot onderwijzer de heer H. N. Fveraers alhier, die op 1 November jl. iu tunctie is ge treden. Op 1 November jl. is op beide scholen een aanvang genomen met het geven van herhalings-onderwijs en wel op die in de kom der gemeente met 13 en op die in den Anna Jacoba polder met 2 leerlingen, allen jongens. Alhier is opgericht een gemengde Zang- Vereeniging, genaamd „Thalia" met een getal van 50 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren A. A. Stols, voorzitter, J. J. van Nieuwenhuizen, vice-voorzitter, O. van Bendegom, Penningmeester P. J. Geense, secretaris en J. A. Quist, commis saris van Orde. Met de leiding der oefeningen belast zich de heer C. A. Swenne, hoofd der school in de kom der gemeente. POORTVLIET. Gedurende de maand October 1910 zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 104 telegrammen t.w. verzonden 48 en ontvangeu 56, terwijl door het hulptelefoon- kautoor in hetzelfde tijdvak 45 gesprekken zijn gevoerd. Op de terugreis van Rotterdam brak Donderdagmorgen op de motor van schipper de Graaff van Strijenham brand uit. Daar de schipper met twee zijner broers en nog drie knechts aan boord was, had men in een oogenblik een groot gedeelte van de lading over boord geworpen, zoodat daardoor grooter onheilen zijn voorkomen. Naar men verneemt dekt verzekering de schade. SCHERPENI8SE. Werd van andere plaatsen meldiDg gemaakt van een biet van 16l/j pond, thans kan van hier gemeld worden, dat er bij den landbouwer W. Geuze een biet is gegroeid wegende ruim 24 pond. THOLEN. Hedennacht brak tusschen Scherpe- nisse en St-Maartensdijk een der veeren van de postkar. De morgen moest eerst worden afge wacht voor men het ongeluk kon herstellen. Een en ander had tengevolge dat de post die gewoonlijk 's morgens vier uur van hier naar Bergen op Zoom wordt verzonden, nu per tram van half zeven werd vervoerd en door aankomst van den postrit uit het eiland tegen 11 uur, ook deze post vertraging ondervond. Te Pattenbach bij Gmunden heeft een ontaard echtpaar een stiefdochter 14 jaren lang in een kelder opgesloten gehoudeu omdat zij zich het erfdeel van het kind, 4000 Kronen, hadden toegeëigend. Bij toeval werd het kind ontdekt, dat de spraak verloren had en niet gaan ot staan kon. Dinsdagochtend is de sneltrein van Genua naar Milaan onderweg in botsing gekomen met een goederentrein. Twee Zwitsersche dames werden gedood, vijftien andere passagiers meer of minder zwaar gewond. Zooals we reeds berichtten, gaatiu Engeland een verzoekschrift om gratie voor dr. Crippen rond en nu heeft een advocaat te Philadelphia, mr. Fr. Tobin, de regeering der Vereeuigde Staten verzocht, bij de Eugelsche regeering uitstel van Crippen's terechtstelling aau te vragen, omdat, naar hij beweert, Crippen's vrouw Bella Eimore, nog leeft. Pe vermoord gewaande vrouw houdt zich, naar zijn overtuiging, tusschen Chicago eu Sau Fraucisco schuil, alleen opdat Crippen als haar moordenaar ter dood gebracht zal worden. Maar mr. Tobin zegt, dat hij in staat is Bella Eimore op te sporen en haar duivelachtigen toe leg te verijdelen. Een oud-soldaat te Cambridge heeft het ge recht verzocht, in plaats van dr. Crippen te wor den opgehangen. Dokters doen zooveel goeds in de wereld, dat men hem niet ter dood mag bren gen vond hij. Men beduidde den goeden man echter, dat op zijn voorstel niet kon worden ingegaan. LANDBOUW. Oad-Vosseineer. Naar wordt medegedeeld zal een groot deel van den polder Slabbecoorn, die bijna geheel sedert den watervloed met lucerne-klaver was bezet, worden gescheurd en in 1911 weer gebezigd worden voor bietenverbouwdan zal eerst goed blijken of de voorspellingen daaromtrent van de deskundigen niet juist zijn geweest. In elk geval was de structuur van den grond aldaar van dien aard, dat ten slotte verbouw van audere gewassen dan lucerne vrijwel onmogelijk was. LANDBOU W-V E E TE E L T. -Te 8paarndarn heeft een afschuwelijke dubbele moord plaats gehad. De gemeente ontvanger, een 66-jarig man en diens zuster die ruim een jaar ouder was, zijn de slachtoffers. De melkboer ontdekte 's morgens bij zijn bezoek de misdaaddaar hij de melkkan niet zag staan, keek hij naar binnen en zag tot zijn ontsteltenis het lichaam van den ontvanger liggen, badende in zijn bloed. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd en bij onderzoek bleek dat de oude heer deu hals was afgesneden, terwijl een rooden zakdoek stijf om den hals gebonden was alsof men getracht had hem eerst te worgen. In een kamer vond men het lijk van de zuster, eveneens met afgesneden hals en met wonden aan gelaat en handen alsof zij geworsteld bad met den moordenaar. Diefstal schijnt niet vreemd aan de misdaad daar er een bedrag jan ruim f1200 uit de gemeentekas vermist wordt. Tot nog toe is geen spoor van den moordenaar of daders gevonden, hoewel dadelijk politiehonden aan het werk zijn geweest. Doch meer en meer wint het vermoeden veld dat een met de ver moorden bekend persoon niet vreemd aan de misdaad is, te meer daar is gebleken dat de oudjes hun avondeten nog niet hadden genuttigd en drie ledige koffiekopjes en een sigaren beker op tafel er op wijzen dat niet lang voor het tijdstip van den moord nog een goede bekende van de slachtoffers op bezoek is geweest. De begrafenis heeft Woensdag reeds plaats gebad onder groote belangstelling en algemeen is men onder den indruk van do treurige daad die aan het leven van twee algemeen beminde dorpsgenooteu een einde maakte. Bij het afwaaien der kap en wieken van den molen te Wijchen is de knecht op slag ge dood, en de zoon van den molenaar zóó ernstig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen is bezweken. Gisterenmorgen bevond Van G. zich mat een kar met suikerbieten op den Halsterschenweg. Tusschen Halsterschen molen en Handwijzer passeerde hem de stoomtram. Terwijl hij zich tusschen tram en kar bevond schrok het paard en week uit naar de tramzijde, zoodat de on gelukkige bekneld geraakte. Zwaargewond werd G. opgenomen en op advies van deu dokter per rijtuig naar het Gasthuis te Halsteren vervoerd, alwaar schedelbreuk werd geconstateerd. Naar de Tel. mededeelt worden te VHeer Arendskerke pogingen aangewend om een hofstede te koopen, teneinde daar een klooster te stichten. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat, na gehouden schietoefeningen te Brasschaet door het springen van een projectiel 5 menschen werden gedood, 3 zwaar en 1 licht gewond. In Hongarije zijn nabij Leutschau acht emigranten, die in het gebergte moesten over nachten, door een sneeuwstorm overvallen. Zij werden den volgenden dag dood gevonden. In de Rijnprovincie, tusschen de spoorlijn van Aken naar Vith heeft men goud gevonden dat van zeer goed gehalte moet zijn. Men verwacht dat de ontginning van al de daar aanwezige goudvelden binnenkort in vollen gang al ijjo, Donderdag vergaderde te Middelburg, onder voorzitterschap van den heerJ. H.O. Dominicus het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. Mededeeling werd o.m. gedaau dat aan het garantiefonds der begin September a.s. te Middelburg te houden provinciale tentoonstelling is deelgenomen voor f4219,50 en aan giften is toegezegd voor f 4099.50. Aan Z.K.H. Prins Heudrik zal het bescherm heerschap worden aangeboden en een eere comité samengesteld. Voorts bestaat het voornemen een machinale wedstrijd in bieten- en aardappelrooien te houden ook werd aanbevolen een maai- en ploegwedstrijd en in overweging gegeven van paarde:* en rundvee naast de uitstekende exemplaren ook minderwaardige ten toon te stellen, teneinde beter over het verschil te kunnen oordeelen. De heer Vorsterman Van Oyen werd als lid van het dagelijksch bestuur met op 1 na alg. de bofcvisscherij den 15den November ^gesloten wordt, want de nachten worden te lang, om nog loonend te doen zijn doch de visscher zou, bij gebrek aan andere inkomsten vaak toch doorgaan, wat ten slotte nadeelig zou werken op de botvisscherij in het algemeen. Wij kunnen dus niet zeggen „Eind goed al goed", hoewel over het algemeen het resultaat der bot visscherij dit j tar niet slecht is geweest; al was het nu juist geen geldwinning, de visschcrs hebben geregel! hun brood kunnen verdienen zonder meer. WulkenvisscJierij. Deze visscherij is iu den laatsten tijd wat meer looneud geweest, hoewel volstrekt niet meer zoo goed als een paar jaar geleden. Vermoedelijk zal men hier ook weer het uilmoordingssgsteem toegepast hebben, name lijk door alles wat maar eenigszins op een wulk geleek, op te visschen en te verkoopen al was het nog zoo kleinwanneer we weten dat de wulk °en zeer langzaam voorttelend schelpdier is, kan het geen verwondering wekken, dat men later „op deu boom krauwt". Eigenaardig is het dat op het oogenblik voor de wulkenvangst geen afnemers te vinden zijn. Hoewel de oorzaak moeilijk te zeggen is, zal de groote aanvoer uit de Zuiderzee daaraan wel de grootste schuld hebben. OESTERS. Terseke. 410 Nov. vormden weer een mooie week boswel iets miuder dan de vorige, er werden 1.300.000 oesters verzonden. België was drul:. Engsland nam iets minder. De prijzen zijn dalende Imperialen 95 K.G. f 4852. Ie. soort 72 K.G. f3639. 2e soort 5860 K.G. f21—24. 3a soort 45 K.G. f 12. Er werden 4280 K.G. kreukels verzonden. N.B. Door een abuis is de vorige week het getal te laag opgegeven het bedroeg 1.400.000. MOSSELEN. Van 31 Octobcr tot 5 November werden van Bruinisse verzonden 2450 tonnen mosselen naar België en Frankrijk voor f 1.70 tot f2.50 per ton, naar Holland, Engeland en Duitschlaud 620 balen mosselen voor f2.10 tot f2.50 per baal. Tholen. Deze week werden van bet Thoolsche veer per stoomtram en vanaf het station Bergen op Zoom naar Holland, België en Duitschland verzonden ruim 900 balen mosselen. Bovendien werden 600 tonnen direct per vaartuig naar Autwerpen vervoerd. De aanvoer van paalzaad bedroeg 250 ton, hetwelk tegen f 1.50 per ton werd verhandeld. Gemeente IEtfSÈKE, van 4—10 November. Ondertrouwd: Joos van Oosten, jm. 34 en Johanna Maria Weststrale, jd. 32 j. Foort Hoogt steger, wednr. 36 j en Neeltjo de Waal, jd. 33 Jacobus van Boven, jm. 28 j. en Pieternella Sinkt jd. 23 j te KrabbendQke. Geboren: Jacob, zv. Pieter van Oost en Idi Sanderse. Cornelia, dv. Marinus Reijngoudt en Adriaa Cornelia Deurloo. Overleden: Joos Everse, 18 j. zv. Johanne E verse en Lena Moelker. Gemeente THOLEN. Margaretha Johanna, d.v. J. Baai Geboren: en J. M. Baaij O v e r 1 e d e en A. van As. Ondertrouwd Heer jd. Anthonetta, 5 mnd. dv. J. Joppi G. Russcher jm. en A, de THOLEN, 12 Nov. 1910. Boter f 0.65 per K.G. Eieren f 6.00. Rotterdam eieren f 6.00. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Kok" te Stavenisse: fl,50 per K.G. MARKTBERICHT van Jac. Knoop, Commissionair in aardappelen per H L. per H.L Zeeuwsche Bonten Blauwe Spuisebe Eigenh. Flakkeesche Drentsche Eigenheimers n 2,10 Brielscbe Eigenheimers 3,50 f 2,50 hoogstens f 8,41 ii 2,50 ii 3,30 3,30 Geldersche Blauwen u 2, Friesche Borgers tt 3. Blauwe 2.60 Bonten n 2,80 Eigenheimer poters u 2,20 Blauwe poters 1,60 Bonte poters n 1,50 Andijker Blauwen u 2.70 Beverwijker zand u 4,20 Dnitsche roode 2.50 Bravos 3.30 3,25 3,51 3.51 2,51 3,61 2.10 3.10 2,91 3.11 2,31 1,71 1,61 3,- 4,41 2.6 3.51 Amsterdam, 10 Nov. 1910. st. herkozen en bij acclamatie herbenoemd als afgevaardigde naar hel Nederl. Landbouw comité. De begrooting voov 1911 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 14349,865 met een post voor onvoorziene uitgaven ad f194,SS6. Goedgevonden werd, een subsidie ad f40, toe te staan aan de afdeeliug Zeelaud van de V. P. N. De afdeeliug Zierikzee krijgt een tweeden beer en aan de afdeelingen Tholen en Goes wordt een nieuwe beer toegezegd, wanneer er een beschik baar zal zijn. Het voorstel vau het dagcl. bestuur om de contributie voor het lidmaatschap met 25 cent te verhoogen lokte discussie uit. Sommigen konden zich er mee vereenigen, vooral omdat de werkzaamheden der Maatschappij zich steeds uitbreiden, anderen wilden een verhooging van 50 cent per lid en dit verdeelen tusschen de Maatschappij en de afdeelingen, ieder voor de helft, terwijl weer anderen bezwaar hadden tegen verhoogiug, welke aanleiding zou kunnen geven tot het bedanken voor het lidmaatschapdit zou o.a. iu Walcheren het geval kunnen zijn. Deze zaak zal in de afdeelingen worden be handeld. Door d6 Staten van Zeeland is aan de Maat schappij voor 1911 en 1912 een subsidie toege kend van f 8550 per jaar ter bevordering der paardenfokkerij. Na de pauze wordt den heer J. L. Groenewege, van St Maartensdijk, gelegeuheid gegeven zijne denkbeelden uiteen te zetten omtrent den ge- zamelijken aankoop van Riga zaailijuzaad. De statistiek bewijst dat veel naterbouwd zaad als originaal zaad wordt verkocht. Spr. besluit met een opwekking om mede te werken aan de op richting van een provinciale vereeniging. De heer Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar kan zich volkomen hiermee vereenigen. Het direct aangevoerde zaad is van uitstekende kwaliteit en o.a. in Groningen werkt een dergelijke vereeniging met steeds toenemend succes. Ook de voorzitter, deze zaak van groot belang achtende in een provincie waar veel lijnzaad verbouwd wordt, stelt het bestuur voor, in het eerstuitkomend maandblad totalgemeene deelname op te wekken. Tholen. Uitslag der verkiezing van 1 kerkvoogd cn 2 notabelen op Zaterdag 5 November 1910. Uitgebracht 50 ateminen. Herkozen als kerkvoogd de heer J. K. Dalebont met 46 stemmen de heeren Iz. v. 't Hot en J. M. Zachariasse verkregen ieder 1 stem van onwaarde 1 stem blanco 1 stem/ Herkozen als notabelen de heeren B. van Iwaarden en W. J. Geluk resp. met 45 en 47 stemmen (blanco resp. 5 en 3 stemmen). Poortvliet. Beroepen by de Ned. Herv. kerk le Leerdam ds. J. van Vliet alhier. Als notabelen der Ned. Herv. kerk te lerseke zijn herbenoemd de heeren D. Coiumee Wz. met 59 en L. van Es met 69 van de 74 nitgebraebte stemmen. Elt briefjes met den naam D. Cominee moesten van onwaarde verklaard worden omdat zij den bedoelden persoon niet voldoende aanduidden. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 November 1910. THOLEN. Ned. Herv. Kerk. Zie afzonderlijk gedrukt kerk- brietje. Ned. Protestantenbond afd. Tholen GEEN DIENST. Ger. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 6 nar ieeskerk. Geref, Gent. voorm. 9,30, nam. 2, en 6 our Ieeskerk. Woensdag Ds. Mekence van Meliskerke. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam 2 uur Ds. Van Vliet. Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 6 uur Ieeskerk. SCHERPENISSE. kerk. voorm. 9,30 uur Ds. R. Steeu- 2 nar geen dienst, voorm. 9,30, nam. 2 uur en 5,30 Er zijn woorden die over een toekomst beslissen Belangrijke gebeurtenissen komen uit een kleinigheii voort. Zoo bijvoorbeeld een land waar weleer niet was, en waar sedert kort een boom groeit. Daarvooi is één zaadje voldoende geweest dat de wind er heei droeg of dat een vogel uit zijn bek liet vallen. Een jong meisje kwijnde en kwam tot verval, had tevergeefs tal van middelen geprobeerd geloofde dat zy verloren was. Nu is zij blnkeni van gezondheid. Daarvoor is voldoende geweest da men haar over de Pink Pillen sprak dat zij, zich over de waarde van dat geneesmiddel te hebbei doen inlichten, die pillen heeft ingenomen. De Pinl Pillen hebben haar genezen, toen alle^Gdere.genee» middelen daartoe machteloos waren geweest. Heel wat zieken konden hunne toekomst wyzigei zoo zij den goeden inval hadden de Pink Pillen I probeeren. Botvisscherij. De laatste week dezer visscherij is niet gunstig geweest voor de visschers. Door bet stormachtige weer konden slechts enkelen visscheD, terwijl de vaagst nog sleeht was. Waar het resultaat de vorige week ook al treurig was door den storm, is het einde dezer vi3Bcberij bedroevend slecht. Tooit is bet goed gezien dat Ned. Herv. beek, en nam. Geref. kerk, uur Ieeskerk. ST-MAARTENSDIJK. Ned. Herv. kerk, voorm, 9.30 uur Ds. J. H. van 1'addenburch van St-Annaland, en nam. 2 uur Ieeskerk. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur, Ieeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv, kerkvoorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Kamsteeg. Oud. Geref. kerkvoorm. 9.30, nam. 2, en 6 nur Ieeskerk. ST-ANNALAND. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 uur Ieeskerk door den heer S. M. van der Bel, en nam. 2 uur Ds. J. H. van Paddenborgh. Oud Geref. kerk, voorm. 9.30, nam. 2 en 5,30 uur, Ieeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. J. van de Pol. nam. (H. Doop.) Geref. kerkvoorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. J. A. de Bruin en 5,30 uur Ieeskerk. IERSEKE. Ned. Herv. kerk. voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Steenbeek. Nam. avondmaalsbediening. Geref. Gem. voorm. 9,30, uur lezen, nam. 2 en 5.30 uur Ds. Pol te Vlissingen. Chr. Eo. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 5,30 uur Ds. Bromet. Oud Ger. Gem, voorm. 9, nam. 1,30 en 3 oor leien, Mei, Cornelia Steenweg. (Cl. Witte.) Mej. Cornelia Steenweg, wonende te Delft, Pootstraa no. 115, heeft, dank zij de Pink Pillen, zoo goei haar ernstige bloedarmoede overwonnen, dat het nie te zeer gewaagd is te zeggen dat zy, dank zy nitmuntende middel, haar toekomst gewijzigd hi „Gedurende vele jaren, schrytt zij, leed ik aai ernstige bloedarmoede. Ik was zeer zwak en zeel bleek geworden ik ondervond dikwijls duizelinge: en hartkloppingen. Ik at weiuig en verteerde mjj voedsel zeer slecht. Het ontbrak mij aan bloed ik verviel iederen dag een weinig. Daar ik reedi meerdere geneesmiddelen zonder succes had geprobeerd wist ik niet meer wat te doen, toen men mij gebrnik der Pink Pillen aanraadde. Ik heb navraa over dat middel gedaan en men heeft er my overa veel goeds van gezegd. Toen ben ik de Pink Pille gaan gebruiken en mijn gezondheid is merkwaard! verbeterd. Spoedig heb ik opnieuw een blenr en krachten gekregen en ik heb mijne werk zaamheden kunnen hervatten." Prys f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrygbaar bij het generaal dépot der Pink Pille 22 van Eegbenlaan te Amstcrdam voor Tholei en omstreken bij J. Groenewege en W. Potter, Apotbeel Hoogstraat Tholen. En verder bij verschillende Apothekers en goedi drogisten. I MET FLINKE STALLING. 12001 Aanbevelend, TRAM-STATION—BERGEN-OPZOOM. Ter voorkoming vau vergissingen zullen al! in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzie' ran een nummer. Telefoon Inteio. No. 55,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 2