No. 1327. Zaterdag 12 November 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. „H 0 L L A N D." J. 1. C. POT, Publicatie n. Als de suikerbieten weg zijn. EEN MILLI0EN GULDEN. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers, IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal 1 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ■r post f 1,10. Voor bet buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te Tholon ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholbn. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester der Gemeente Tholen, brengt bij ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem itvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen invordering is verzonden, het Kohier van de irsoneele Belasting no. 4 voor het dienstjaar 1910, uitnoodiging aan een iegelyk wien zulks aangaat, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, herinnering tevens, dat de bezwaren, welke enaangaande "mochten bestaan, binnen zes weken heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 8 November 1910. De Burgemeester der Gemeente Tholen maakt tkend, dat eene Openbare Vergadering van den tmeenteraad is belegd tegen Dinsdag den l&den Nc- ember 1910, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Wyziging der gemeente-begrooting voor den dienst 1910. Aanbieding van auppletoire kohieren hoofde- 1 ijken omslag en hondenbelasting dienstjaar 1910. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Tholen, den 9 November 1910. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. 4o. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen, engen ter openbare kennis, dat op 8 November D10 by hen is ingekomen een verzoekschrift van drianus van Noort, van beroep logementhouder, onende te Tholen, om verlof voor den verkoop van coholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, de navolgende localiteitde beneden voorkamer n het perceel, kadastraal bekend Gemeente Tholen, sctie F. No. 780, plaatselijk gemerkt 43, en ge- £en aan de Hoogstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be- indmaking kan een ieder tegen het verieenen van verlof schriftelijk bezwaren by Burgemeester en elhoaders inbrengen. Tholen, den 9 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. f, „Wel, bunrmsu hoe gaat het met de peeëD (zijt er onderhand mee klaar, geloof ik." „Dat sq ik. Nog een gemet of vier en dan is alles de fabriek of onderweg." Ben je tevreden klaag je weer?" .Waarachtig klaag ik iet. Ik ben. meer dan tevreden. Gemiddeld heb tot nu 16.500 kg. van 't gemet met zoo ageveer 16 h 16.25 pCt. suiker. Ik ben ivreden, hoor. En 't is nu nog goed weer en it land heeft niets geleden, vergeleken met het uige jaar. Ik kan nu nog heel wat opzaaien op de wintervoor leggen." „Ja, 't land in nu nog heel best in orde komen. Maar je ilt toch zeker wel zoo wijs zijn, om het land at terug te geven van wat je er met je peeën ihaald hebt. Ik bedoel daarmede, dat ge toch zeker wel znlt bemesten, alvorens het i bezaaien of op de wintervoor te leggen tegen ft voorjaar." .Dat was ik in 't geheel niet an plan. Ik heb natuurlijk de peeën heel wat geven en mijn ondervinding is, dat het op ieland nog zoo'n slecht zaaien niet is." .Dat eloof ik heel graag, dat het je tot nu wel ilukt is. Maar het zal je niet blijven lukken. zaait ook nog al veel bieten, jongen, en dat «ud je met je gewone bemesting niet bij, iu- inderheid wat de kali betreft. Kijk eens aan. la je 16 17000 kg. bieten van je land uit, ontneem je er minstens 60 70 kg. kali en dan reken ik daarbij, dat je het bietenloof voert en dat de kali, die daar inzit, in den aliaest komt en das weer op het land gebracht todt en dan knn je er nog wel wat pulp jvoeren. Stellen we nu, dat je het bietenland lijd genoeg stalmest geeft, dan blijven er toch og altijd wel een 50 kg. kali minstens te i'goeden. De berekening is natuurlijk zoo avoudig niet, als ik ze hier maak, want je 'bt natuurlijk tnsschen twee bietenoogsten nog il het een of ander gewas, b.v. aardappelen, ook *1 een massa kali uit den grond halen. Het wil mij voorkomen, dat zulk bietenland, als daar na ligt, zeer dankbaar zou zijn voor een kalibemesting. Daarmede wil ik zeggen, dat het bij een kalibemesting veel betere tussehen- oogsten zou geven dan hel nu doet. Daarenboven, wat kost het. Voor f 2 heb je een zak kaïnit op het land uitgezaaid liggen. Het is dns een kleine kosten, om met je verschillende gewassen, die je op het bietenland zaait, de proef te nemen. Met kaïnit breng je ongeveer 12 pCt. kali op den grond. Je zaait dus 2 of 3 of zak op het gemet of wat ODgeveer hetzelfde is, 5, 7 of 10 zak op de H.A. al naar je gewas. Dat zijn toch geen kosten, als je eens bedenkt, dat je voor 1 zak chilisalpeter soms wel f 14 betaalt. En nu moet ge niet meenen, dat, wat ik ge zegd heb, alleen geldig is voor het suikerbieten- land, maar hetzelfde geldt .voor het land, waarop voederbieten, koolrapen, enz. gestaan hebben, want al deze gewassen, voederbieten, koolrapen en suikerbieten verhouden zich tegenover de kali op gelijke wijze. Het is nu de juiste tijd voor het zaaien van kaïnit. Op alle gronden en voor alle gewassen kun je vdór den winter kaïnit zaaien. Van kaliverlies gedurende den winter, is daarenboven geen sprakegij weet immers, dat de bodem die stof niet zoo spoedig laat glippen. Wanneer ik je dus, als buurman en welmeenende vriend een raad mag geven, zon ik zeggen: .Denk er aan, dat op het bietenland kali noodig is." LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agentende H.H. C. M. VAN BIJSSEL, te Tholen; P. M. v. D. ENDE, te Oud- Vossemeernotaris H. J. VAN NOUHOYS te Zierikzee; J. BAKKER DE BLIN DE te Bergen op Zoom Mr. H. OELE te Goee. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zeelaud, waarin 40 leden tegenwoordig waren, werd o.a. door den voorzitter mededeeling gedaan, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht is ingekomen, dat de heer Godin de Beaufort, zitting hebbende voor deze provincie, ontslag heeft genomen als lid der Eerste Kamer. In de eerstvolgende vergadering zal in deze vacature worden voorzien. Aangenomen werd het nader voorstel van Gedep. Staten tol aanhouding van het verzoek van den geineentfjaad van Middelburg, om deu aanleg te willen bevorderen van een verbindings weg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. De overige voorstellen van Gedep, Staten werden naar de afdeelingen verzonden, evenzoo een voorstel van de hh. Dieleman c.s. betreffende de jaarwedden van de in vasten dienst zijnde arbeiders op de provinciale wegen. Na splitsing der vergadering in afdeelingen, werd besloten de eerstvolgende vergadering te houden op Vrijdag 18 November, des voor- middags 10 uur. De Tweede Kamer kwam Dinsdag 11. byeen ter behandeling van de Indische begrooting. Deze wet vermag gewoonlijk niet de belangstelling van het conrantenlezend publiek te trekken, zeker omdat daarby over zaken gesproken wordt, waar de meeste men<*chen vreemd aan zijn. Daarom kannen we kort zyn. De heer ColijD, pas uit Indië teruggekomen, opende de algemeene beschouwingen met een rede, waarin hij zei iemand te wezen, die niet onder alle omstandigheden het gebruik van opium afkeurt. Er behoort moed toe om zoo iets te zeggen. Hij wilde versterking van middelen door ontginning van de onmetelijke natuurlijke schatten in de buitenbezit tingen vooral op Sumatra. De heer De ütuers hing weereen zwarte schilderij op van den toestand in Atjeh. Volgens dien spreker zouden er in 1909 weer 1143 personen neergelegd zyn, waaronder 36 vrouwen en 14 kinderen, in de laatste 10 jaren 21324. Het moorden en doodschieten gaat maar ongestoord voort, zelfs zuigelingen worden gearresteerd. Overal bestaat dan ook een groote haat tegen ons en de heilige oorlog wordt gepredikt. De heer De Meester haalde een kras stukje aan van de Indische bureaucratie. Hij ontving, daar ambts- behalve eens een portefeuille van een hal ven meter dik, die enkel stukken bevatte over de vraag, of het hoofd van een gewestelijk bestuur bij zyn komst in een publieke vermakelijkheid moet ontvangen worden met het spelen van het Wien Neêrlandsch bloed dan wel ian het Wilhelmus. Natuurlijk verwekte dit groote vroolykheid. De heer Bogaardt besprak een circulaire van den gouv.-gen, betreffende het Leger des Heils. Tegen dat Leger had hy het bezwaar, dat het zich buiten den doop houdt, en ongedoopten zijn geen schristenen, volgens spreker. Daarom vond hy het niet goed dat de minister het Heilsleger gaat steunen. De circulaires van den tegenwoordigen gouv.-gen. betreffende zondagsrust vonden erttiek, o.a. omdat zij als een ufidcieele propaganda voor Christelijkheid kunnen beschouwd worden. De heer Thomson keerde het geheimhouden van Lieftrinks rapporten over Atjeh af, omdat dit aan leiding geeft tot de meening dat dit geschiedt, omdat Lieftrink de tocht naar de Gajoe en Alaslanden als geheel overbodig veroordeelt. De heer Bos viel den vorigen spreker by. BELASTINGEN. Wij herinneren onzen lezers, ter voorkoming van kosten, dat de belastingen bij den Rijks ontvanger vóór bet einde dezer maand moeten zijn afbetaald. 1 December vallen er, als naar gewoonte, kosten op. De uitkomsten van de 9e volkstelling zijn bekend en hieruit blijkt, dat de bevolking van de hierna vermelde plaatsen op 1 Januari 1910 bedroeg St-Annaland 1215 m. en 1267 vr. totaal 2482. St-Maartensdijk 1403 m. en 1385 vr. totaal 2788. Oud-Vossemeer 1091 ra. en 1062 vr. totaal 2153. St-Philipaland 1057 m. en 1003 vr. totaal 2060. Poortvliet 838 m. en 839 vr. totaal 1677. Scherpenisse 705 m. en 664 vr. totaal 1369. Stavenisse 891 m. en 886 vr. totaal 1777. Tholen 1587 m. en 1593 vr. totaal 3180. Yerseke 2023 m. en 1976 vr. totaal 3999. In eene Zondag 11. te Middelburg gehouden vergadering van directeuren en bestuursleden van Zeeuwsche harmonie- en fanfaregezelschappen, uitgeschreven door het voorloopig comité der Nederlandsche Federatie van harmonie en fan faregezelschappen, met het doel in deze provincie een afdeeling op te richten, waren 19 gezel schappen vertegenwoordigd. Na een inleidend woord, gesproken door den voorzitter jhr. F. van de Poll, traden 18 ge zelschappen als lid toe. Twee reeds toegetreden gezelschappen waren niet vertegenwoordigd, zoodat de afdeeling Zeeland uit 20 vereenigingen bestaat. De gezelschappen„Aardenborg's fanfare", ^Eendracht maakt macht" te Kruiningen, „Ons Genoegen" te Vlissingen en „Concordia" te Tholen werden gekozen om uit hun midden het provinciaal bestuur te beuoemen, bestaande uit vier leden. Als voorzitter biervan ^reedt op de heer Baarens, van Kruiöingen, die aanstaanden Zondag de afdeeling Zeeland op de vergadering van bet hoofdbestuur te Utrecht zal vertegen woordigen. De 46 Millioen. In Zeeland heeft zich een comité gevormd, bestaande uit den beer H. P. den Bouwmeester, wethouder te Middelburg en zeven anderen, om een adresbeweging te beginnen tegen het wets ontwerp in zake kustverdediging. Van heden tot en met 17 November zal in de voornaamste gemeenten dier provincie een adres aan de Twéede Kamer ter onderteekening liggen, waarin verzocht wordt bet wetsvoorstel te ver werpen, wijl de adressanten van oordeel zijn, dat die verbetering op veel minder kostbare wijze kan worden verkregen en het voorgestelde ontwerp de belastingbetalende burgerij veel te zwaar zou drukken. Geslaagd te Breda voor de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek de leerlingen aan de Rijksnormaallessen te Tholen C. M. van den Broek te Tholen, J. van Dienst en L. M, de Graaf te St-Maartensdijk, ST-ANNALAND. In de jl. Woensdag ge houden vergadering van den Gemeenteraad werd de begrooting van den Weezen-Armen dienst 1911 vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f7123,12. Tot leden van dat College werden met alge meene stemmen herbenoemd de heeren J. Boo gaard en N. Bruijnzeel. Evenzoo werd met algemeene stemmea tot onderwijzer aan de O. L. school benoemd de beer H. N. Everaers te Anna Jacoba polder en zulks ter vervulling der vacature die met 1 Januari 1911 ontstaan zal door bet met ingang van dien datum verleend eervol ontslag aan den heer S. M. van der Bel. Medegedeeld werd verder dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de gemeente-rekening over 1909 en de gemeente- begrooting voor 1911; dat dit College de beslissing op de Verorde ning houdende regeling ingevolge Art. 114bis der Gemeentewet hebben verdaagd dat bet Weezeu-Arm bestuur werd gemachtigd om aan de Gemeente over 1911 eene bijdrage te verieenen van f 225 ter gemoetkoming in de kosten van het ouderwijs, dat bet suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1910 de goedkeuring van Gedeputeerde Staten mocht erlangen en dat bet hoofd der school dank be tuigt voor de goede inrichting zijner ambtswoning. Eenigen tijd geleden hebben eenige hande laren alhier, den Gemeenteraad gevraagd pogingen in het werk tc stellen om eene intercommunale telefoonverbinding te verkrijgen, omdat dit zeer in het belang van den handel zijn zou. De raad was voor dit verzoek gunstig gestemd en besloot maatregelen te nemen om daartoe te geraken. Het grootste bezwaar tot daarstelling bestond echter in een geschikte localiteit. De woning waarin het telefoonkantoor nu gevestigd is, kou daarvoor niet ingericht worden en stoud men als 't waar machteloos. Hieraan is nu een eind gekomen. De eigenaar van bovenbedoelde woning heeft een naast gelegen buisje gekocht en zal nu in 't volgend jaar in de lang gevoelde be hoefte te kunnen voorzien worden. 1ERSEKE. De heer A. Nicolaï, art9, geboortig van Blokzijl, en gedurende eenige jaren woon achtig te lerseke, is aan de hoogeschool te Gent met lof gepromoveerd tot doctor in de genees- beel- en verloskunde. ST-MAARTENSDIJK, 10 Nov. Bij de gisteren gehouden veemarkt waren aangevoerd 13 stuks hoornvee en 140 biggen. De handel in hoornvee was onbeduidendvoor biggen werd besteed van f 8 tot f 14. Hierin was de handel levendiger. OUD-VOSSEMEER. Woensdagavond ver gaderden ten gemeenlehuize de heeren welke deel uitmaken van de commissie voor hulpbetoon iu buitengewonen nood. Voor den ongelukkigen Vos was ingekomen een bedrag van ruim f 300, waarvoor is aangekocht een paardje en waarvoor ook is gemaakt een kar, waarmede een handel kan worden gedreven iu kruidenierswaren bovendien werden voor hem aangekocht gewichten enz. in zijn bedrijf noodig, terwijl nog een klein bedrag overbleef voor eersten inslag van koopwaren. Waar Vos dus geldelijk voor zijn inspan door de Vossemeerscbe ingezetenen fliuk is geholpen, daar is bet te hopen, dat hij ook zoo'n getal klanten zal krijgen, dat hij een weekgeld voor zich en ziju gezin zal kuunen verdieneu. Aau zooveel ongelukkigen van elders wordt gegeven weluu laat de ongelukkige V03 wat verdienen Door bet Gemeentebestuur is eeu goed werk ondernomeneen gedeelte van de sloot aan de oostzijde van de Molenstraat wordt ge dempt en gerioleerddaarmede verdwijnt weer iu het dorp een ^stinksloot, die gedurende de zomerdagen vooral een ondragelijke stank kan verspreiden. In de laatste jaren zijn er al heel wat stukjes van dergelijke „geurmakers" ver dwenen, dank zij den Gemeenteraad, die op ruiming wenschelijk achtte. ST-PHILIPSLAND. De opbrengst der collecte, gehouden iu de Kerk der Ned. Herv. gemeente alhier voor de noodlijdende gemeenten, heeft bedragen f 28,07 en die voor den Oogstpreek f 132.45. De begrooting van inkomsten en uitgaven van deze gemeente voor 1911 ia in ontvangen uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 1826.21. Tot leden van het kiescollege zijn herkozen de heeren C, CUrisse en J» C. Verkerke,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1