ratlilil, [tTjji i» li ttlupi ra oesterteelt, laiilwir, m. No. 1826. Zaterdag 5 November 1910. Zeven en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatie 11. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.Q25, franco ter post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents, zonder geïll. Zondagsblad. Ingezenden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. Blijvend gedeelte bij de ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemesler van Tholen brengt bij deze ter penbare kennis, dat de hieronder genoemde verlof- ingers der lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, chter hunne namen vermeld, zich op den achter nnnen naam gestelden datum naar hun korps moeten «geven tot het verichten van den dienst voor het lijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn. Kaan, Charles Adriaan, Bout, Cornelis Jan chting 1909 3e Regiment Infanterie 2e Bataljon December 1910 Middelburg. Bout Adriaan chting 1910 3e Regiment Infanterie 2e Bataljon December Middelburg. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, tt zy zich, op den achter hunnen naam aangegeven ig, in uniform gekleed en voorzien van hun rlofpas (zakboekjej, alsmede van al de by hun ertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen n kleeding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, wel de§ namiddags vóór vier uur. Verlofgangers, die niet in het bezit zyn van een irvoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop het station van vertrek naar de plaats van op- rost te kunnen reizen, dan wel van het veer of de ren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten erkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voor- ddngs tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie omelden, ten einde aldaar in het bezit te worden iteld van de vereischte bescheiden. Het niet-onivangen van eene afzonderlijke kennis- ving ontheft een verlofganger, zoo deze althans nnen het Rijk verbluf houdt, geenszins van zyne rplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als SWIJS geldt, dat hij behoorlyk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kostwinner lap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het «ngen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken tnst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aan raden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer weken vóór hunne opkomst aan de De Koningin doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier irden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare jesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. gelyke wyze moet worden gehandeld met aan een hetzy om ontheffing heizij om een geldel yke joeding. Wenscht men echter alleen voor een del yke vergoeding in aanmerking te komen, dan deze bij ougezegeld en ongefrankeerd verzoek- irift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd, erigeos wordt ten deze verwezen naar de afzonder de publicatie betrekkelijk „kostwinners" en kannen noodig nadere inlichtingen mondeling worden iraagd ter Gemeentesecretarie eiken werkdag ichen 10 en 12 uur voormiddags. Tholen, den 3 November 1910. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblyf buitenslands vrystelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wetj; f. de verlofgangers, die by de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen de vrijwilligers aan de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschynen in uniform gekleed, en voorzien van de in zyn bezit gestelde wapenen, voor werpen van ledergoed, kleeding-en uitrustingstukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas, en van de hem eventueel uitgereikte regie mealen en dienstvoorschriften Verlofgangers, voor wie de uitoefening van hun beroep of bedryfof andere omstandigheden deelneming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onder zoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld to zyn en behoeft ook niet gefrankeerd te worden verzonden. Tholen, den 4 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. G. VAN STAPELE. De Secretaris, H. J. LABAN. UITGEVER T H O L Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooter letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maa! in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ieder tot f 2. boete of 2 dagen LANDWEER. Jaarlijksoh Onderzoek. burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen ken, ingevolge art, 30, tweede lid, der Landweerwet, deze bekend, dat^bet onderzoek, bedoeld bij art. dier wet, van de in het verlofgangersregister dezer neente ingeschreven verlofgangers van de Landweer worden gehouden te Tholen, in het gemeente- op Woensdag 16 November 1910 des namid- s te 41/2 ure. 'ot de verlofgangers, die verplicht zyn aan het erzoek deel te nemen, behooren ook de bij de idweer geplaatste verlofgangers van het reserve- loneel der landmacht, die by dat reservepersoneel toegetreden na 7 Februari 1910, zoomede de ofgangers, die bij 4® Landweer dienen krachlens lintenis tot vrijwilligen dienst, an het onderzoek behoeft echter niet te worden genomen doors de verlofgangers, die in het Joopende jaar over- omstig artikel 'il van voornoemde wet voor alingsoefeiunigen onder de wapenen zyn geweest, onder de wapenen zyn gekomen vóór of op datum, voor het over hen te houden onderzoek gesteld de verlofgangers, die als geestelijke, bedienaar den godsdienst, enz., in het genot zyn van efflng van den werkelyken dienst de verlofgangers, door wie, als geestelyke, be- aar van den godsdienst, enz. een verzoek is diend om ontheffing van den werkelyken dienst, top door de Koningin nog niet is beslist; de verlofganger», die eene der betrekkingen be ien als aangeduid in kolom 2 van de lyst, vaat- ild by het Landweer-Besluit 11, waartoe o.a, ^■oren de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten Ryks- en by de gemeentelijke politie; KANTONGERECHT TE THOLEN. 1 Nov. 1910. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Jagen in gesloten jachttijd zonder akte en zonder vergunning. D. d. W. Dz. 46 jaar te Sint-Maartensdijk tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis. Loopen op bezaaiden grond zonder daartoe gerechtigd te zijn, J. H. 46 jaar te Sinl-Maartensdijk tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis. J. W. 22 jaar te Nieuw-Vossemecr tot f 10. boete of 3 dagen meenieraaa van St-Maarteusdijk zijn hechtenis. i verklaring van het stembureau uitgebracht 171 Loopen over weiland zonder daartoe gerechtigd stemmen op Koskes voornoemd en 170 op D. te zijn. i» Gaakeer Az.. terwnl 3 sf.pmhiliptt.cn non nnmoo./ta te zijn. 1 J. A. v. d. V. 34 jaar te Hint-Maartensdijk tot f 3. boete of '2 dagen hechtenis. Straatschenderij. C. J. S. 19 jaar te Poortvliet tot f5. boete of 3 dagen hechtenis. Vee laten loopen op bezaaiden grond zonder daartoe gerechtigd te zijn. M. H. v. H. 29 jaat>(e.-'Sint-Maarsensdijk tot f 10. boete of 5 dagerfiUechtenis. Op den openbaren ièjkien trekdier laten slaan zonder de noodige vóorzMosmaatregelen le hebben genomen, tegen hel a C. J. G. 24 jaar te 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. D. E. 40 jaar te Anna Jacobapolder gemeente St-Philipsland tot f 5. boete of 3 dagen hechte nis, L. K. 46 jaar, C. v. 't H. 35 jaar C. S. 22 jaar en M. G. 71 jaar allen te St-AnDaland ieder tot f 3. boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. D. M. 66 jaar te Poortvliet en J. O. 40 jaar zonder bekende woonplaats in Nederland ieder tot f 2. boete of 2 dagen hech tenis voor ieder hunner. Rijden met een voertuig zonder licht. L. K. 46 jaar te Sint-Aunaland tot f 5. boete of 3 dagen hechtenis. W. B. Azn. 34 jaar te Tholen tot f2. boete of 2 dagen hechtenis. Rijden op een rijwiel zonder licht. J. M. 27 jaar te Botterdam, H. N. E. 19 jaar te St-Philipsland, C. F. 40 jaar te Scher- penisse, -J. v. O. 19 jaar te St-Maartensdijk, W. L. A. 18 jaar te Tholen, M. L. S. 34 jaar te Stavemsse M. J. R. 25 jaar A. C. G. 40 jaar en J. H. 18 jaar allen te Oad-Vossemeer ieder tot f 2. boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. M. v. d. V. 20 jaar te St-Phi lipsland tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Niet voldoen aan het bevel van den havenmeester om zijn schip te verhalen. L. C. v. Y. 36 jaar te Sint-Maartensdijk tot f 3. boete of 3 dagen hechtenis. Bij de oefening der brandweer niet opkomen J. M. v. V. 28 jaar te Oud-Vossemeer tot f 1. boete of 1 dag hechtenis. Zingen langs de straat. K. v. D. 21 jaar te Tholen, W. H. 22 jaar te Poortvliet hechtenis. Overtreding der leerplichtwet. J. B. 42 jaar te Tholen tot f 1. boete of 1 dag hechtenis. Bij het visschen op een verpachte vischplaats op de eerste aanvrage van den bevoegden ambtenaar de vereischte vergunning niet terstond vertoonen. M. D. 18 jaar te lerseke tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. le Onnoodig vertoeven op de stoep van een openbaar gebouw. %e hel verontreinigen van openbare plaatsen in eene gemeente. L. J. v. H., 22 jaar en H. J. L. 19 jaar, beiden te Scherpenisse ieder tot 1 boete van f 1. of 1 dag hechtenis voor ieder hunner en 1 boete van f2. of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Rijden op een rijwiel zonder licht. J. W. H. 17 jaar te Scherpenisse tot f 1. boete of 1 week tuchtschool. Slrooperij. J. H. 13 jaar, A. P. 13 jaar. F. P. J. P. 15 jaar, allen te Sint-Maartensdijk ieder tot 50 cent boete of een week tuchtschool voor ieder hunner, W. v. d. W. 17 jaar te Sint-Maartens dijk tot f 1. boete of een week tuchtschool. 24 October 1910. Ter openbare terechtzitting van het Kautongerecht te Thoien van heden, is de heer Mr J. A. de Jong geïnstalleerd als Grij'j-r bij dit Kantongerecht. vergadering van den Baad van State aanwezig en werden door de gemachtigden van partijen bezichtigd. Bij de Donderdag in district V te Rotterdam gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer werden uitgebracht. 5251 stemmen, van onwaarde 35. Gekozen is de heer G. J. de Jongh (lib.) met 2752 stemmen, do heer H. Cfc. Vegtel (anti-rev.) verkreeg 2464 stemmen. POSTERIJEN en TELEGRAFIE. Op 1 Nov. is het hulppostkantoor te Wentel- dinge postkantoor geworden. Met ingang van 15 November is verplaatst van Den Haag naar Tholen de commies-titulair mejuffrouw Brink. Men meldt ons uit St-Maartensdijk Voor den Raad van State, afdeeling voor de- geschillen van bestuur, is Woensdag behandeld het beroep van J. W. Roskes te St-Maartensdijk tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, houdende ongegrjndverklaring van zijne bezwaren tegen het besluit van den Raad der gemeente St- Maartensdijk, waarbij hij niet is toegelaten als lid van den raad dier gemeente. Bij de verkiezing voor een lid van den ge meenteraad van St-Maartensdijk zijn volgens Gaakeer Az., terwijl 3 stembiljetten van onwaarde werden verklaard, zijnde 1 in blanco, 1 waarop het witte stipje vódr den naam Gaakeer even was aangeraakt en 1 waarop het witte stipje vóór den naam van Gaakeer wel opzettelijk met potlood was bewerkt maar niet geheel zwartge maakt, Mitsdien werd de heer Roskes gekozen verklaard. Maar de gemeenteraad besloot tot zijne niet-toelating, op grond, dat, zoo niet beide laatstbedoelde twee biljetten, dan toch in elk geval het in de derde plaats van onwaarde ver klaarde biljet aan den heer Gaakeer had moeten zijn toegekend. Ook Ged. Staten achtten het witte puntje op het biljet voldoende zwart gemaakt, zoodat moest worden aangenomen, dat op de beide genoemde candidaten een gelijk aantal stemmen waren uit gebracht en dus een herstemming had moeten plaats hebben. Nadat mr. H. J. van Noppen,; advocaat te Utrecht, als gemachtigde van den appellant (Roskes) zich voorloopig had gerefereerd aan de ingediende memorie van appellant, werd diens beroep bestreden door mr. J. A. de Wilde, ad vocaat te 's-Gravenhage, als gemachtigde van Gaakeer. Spr. betoogde, dat op het eene biljet de witte stip niet maar „even" aangeraakt, maar ook wel degelijk opzettelijk bewerkt zon zijn en dat in elk geval ten aanzien van het andere, ofschoon eene kleine afwijking vertoonende van het gestelde vereischte, toch duidelijk was gebleken de wil van den kiezer om zijn stem uit te brengen op Gaakeer. PI. beriep zich op een Kon. besluit vau Dec. 1901 betreffende eenzelfde geval te Nieuwe Tonge, alsmede op een advies van de redactie van de Gemeentestem. Mr. Van Noppen bestree! hierna op enkele puuten de voorstelling van mr. De Wilde, wees er op, dat de beslissing van den gemeenteraad is genomen met één stem meerderheid en gaf als zijne meening te kennen, dat het bij het geheim der stemming moeilijk is vast te stellen, wat de bedoeling van den kiezer is geweest. Er was in elk geval maar een gedeelte van de witte stip zwart gemaakt. Het geval van Nieuwe Tonge was niet volkomen gelijk aan het onder havige. Dc onderwerpelijke stembiljetten waren ter ST-ANNALAND. Jl. Zaterdagnamiddag bad hier weder een zeer ernstig ongeval plaats. Een jongen van circa 15 jaar, die met een éet bieten geladen wagen kwam aanrijden, gl$fcd bij het aanzetten der paarden vau de voorbirr^k aan dien wagen en viel voorover op den weg' vlak voor het voorwiel, dat hem over den rug ;ging. Half bewusteloos werd de kuaap thuis gebracht. Ziju toestand is nog zorgwekkend. Met den joDgen, die een week vroeger door een wagen met pulp werd overreden en daardoor een armbreuk bekwam, gaat het bevredigend, Het leesgezelschap „Elk wat wils" alhier hield verleden week de 25ste algemeene jaar vergadering, die door 19 van de 33 leden werd bijgewoond. Uit dte dppr vden penningmeester gedane reke ning en vetautVoording over het afgeloopen dienstjaar b(eek, dat de finantieele toestand be vredigend was, daar de rekening sloot met een batig salto van f 17.775. Aan den bibliothecaris van de Volksbibliotheek den heer Abr. van Luijk, Anthz., werd op diens verzoek, door zijn aanstaand vertrek naar Am sterdam, eervol ontslag uit die betrekking ver leend, onder dankbetuiging voor de vele moeiten en zorgen die hij steeds voor die instelling heeft veil gehad en waardoor hij ook veel aan den bloei heeft toegebracht. In zijn plaats werd uit 4 sollicitanten benoemd de heer W. A. Dormaar. De aftredende bestuursleden de heeren J. W. Slager en Chr. Bergers respectievelijk, voorzitter en bestuurslid, werden met algemeene stemmen herkozen. Nog werd met algemeene stemmen besloten het 25-jarig bestaan van het leesgezelschap op een nader te bepalen dag feestelijk te gedenken* IERSEKE. In October zijn op het post- en telegraafkantoor behandeld «038 telegrammen, waarvan 244 verzouden en 179J ontvangen. Op bet telefoonkantoor <5jn|2l6 gesprekken gevoerd, waarvan 68 inkoinjn<§, 121 uitgaande, 1 onderlinge en 19 oproepberichten. Op de postspaarbank iï ifeelegd f 5720,69 en terugbetaald f8651,77. Uitgereikt 5 boekjes. Voor Je vrije- en ordeoefeninge^ïs i te Venlo dj heer Ph. J. Bom, alhier. *ea nacht van AÉaaudag op Dinsdag is een Iersfpsch vaartuig onder Duiveland door den storm |egen den dijk geslagen en vol water geraakt. Ep is niets gered dan gelukkig de opvarenden, j Voof de op 1 Nov. begonnen herhalings school voor jongens hebben zich elf leerlingen aangemeld. Eén gering getal voorwaar voor een gemeente van 4lTÜ0 zielen, maar toch beduidend meer dan /enkele jaren terug. Het hoofdbestuur van de Groene-Kruis- vereeniging ^Zuid-Beveland" zal te Goes een bakercursus pogen op te richten. Het bestuur van de afdeeling lerseke heeft, onder nadere goedkeuring der algem. vergadering, besloten voor twee vrouwen de gelegenheid tot kostelooze deelneming open te stellen. Si MAAR1ENSDIJK. In de deze week alhier gehouden vergadering van denge.me$a*«rfgad werd door den voorzitter mJeg&feëld, dat kennisgeving was ontvangen, -op Woensdag 2 Nov. door den Raad van State verslag wordt uitgebracht in de zaak niet-toelating van den heer Roskes als raadslid. Vervolgens werd be sloten, dat het gebouw der gemeente, waarschijnlijk nog tot I Dec. a s. in gebruik bij het Ryk als post- eu telegraafkantoor, zal verkocht worden. Voorts werd het herhalingsonderwijs voor joDgem

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1910 | | pagina 1